کم آبی به مشکل جدی در بسیاری از شهرهای کشور تبدیل شده است.

Download (4)سایت خبری راه کارگر ـ مشکل آبی در کشور به پدیده ای سراسری تبدیل شده است. این مشکل اکنون که گرمای هوا به 40 درجه سانتی گراد رسیده، ابعاد خود را به شکل گسترده تری نشان میدهد. در هفته های اخیر این مشکل در کردستان، استان همدان، یزد، سیستان و بلوچستان، و حتی گیلان نیز مشاهده بود و اکنون دامن استان های کرمان و حتی تهران را نیز گرفته است. کمبود آب بر متن خشکسالی دوره ای دمار از روزگار مردم ربوده است. مشکل کم آبی تنها نتیجه خشکسالی و گرمای بالای در تابستان نیست بلکه نتایج سیاست های غلط دولتی در سی سال گذشته اکنون به ثمر نشسته و نقش ویرانگر خود را نشان می دهد تا جائی که عیسی کلانتری وزیر کشاورزی دولت های هاشمی و خاتمی، این مشکل را خطرناک از تحریم های اقتصادی و حملات نظامی آمریکا و اسرائیل می دهد و پیش بینی می کند اگر وضع به همین منوال پیش رود، تا سی سال آینده بخش اعظم فلات ایران غیرقابل سکونت خواهد شد. عدم استفاده بهینه از آب های موجود، حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق بدون بررسی کارشناسی، سدسازهای نمایشی و گاه غیرضروری، به هرز دادن بخش اعظم آب در امور کشاورزی که 76 درصد مصرف آب را به خود اختصاص می دهد در حالی که این میانگین جهانی این مصرف 48 درصد است، ویرانی جنگل ها و پوشش های طبیعی و خشکاندن مرداب های و دریاچه ها و رودخانه های کشور، اکوسیستم کشور را را بر هم زده و این فاجعه را بوجود آورده است.


کم آبی به مشکل جدی در بسیاری از شهرهای کشور تبدیل شده است.

خشكسالي و مديريت منابع آبي
حميدرضا خدابخشي
كارشناس محيط‌زيست
تهران امروز ـ 3مرداد 1392
چندي پيش سازمان فضايي آمريكا(ناسا) هشدار داده بود كه نواري از خاورميانه و بخصوص منطقه ايران وارد دوره خشكسالي 30 ساله شديدي شده است. اين اطلاعات زماني به دست ايرانيان مي‌رسد كه در فلات مركزي ايران همواره تجربه‌هاي كم‌آبي وجود داشته و مردمان اين ديار به خوبي با مديريت كم‌آبي آشنا هستند و سال‌ها پيش از اين با حفر قنات يكي از سازه‌هاي آبي اعجاز برانگيز ايرانيان و آبياري كوزه‌اي كه شكلي از آبياري تراوشي است نه تنها آب شرب بلكه آب براي كشاورزي خود را تامين كرده و شيوه‌هاي بهره‌برداري بهينه از منابع آبي كم را مديريت كرده‌اند. خوشبختانه هنوز اين تجربيات در دسترس است وليكن قبل از اعلام رسمي و جهاني ناسا، چند سالي است كه آمارهاي هواشناسي و هيدرولوژيكي كشور نيز نشان از اين داشت كه منطقه دچار خشكسالي شده و حداقل از سال 1386 تاكنون هيچ سالي نبوده است كه متوسط بارندگي‌هاي سراسر كشور حتي به حد متوسط نرمال نزديك شده باشد به‌طوري كه اين كاهش بارش در نوار جنوبي كشور كاملا محسوس بوده و حجم مخازن سدها به شدت كاهش يافته و كم‌آبي باعث تنش‌هاي محلي شده است.اما سوال اينجاست كه با توجه به تغييرات اقليمي و ورود به خشكسالي شديد، مديريت منابع آبي كشور چه تغييري در جهت‌گيري‌هاي خود داشته است. تا قبل از اين اتفاق رويكرد سازمان‌هاي متولي مديريت منابع آب براي مديريت، افزايش و حفظ منابع آب، رويكردي سازه‌اي و توسعه فرهنگ سد‌سازي در كشوري بوده كه ميانگين تبخير آن بخصوص در جنوب كشور به شدت بالاتر از ميزان بارش آن است و آب بسياري از مخازن سدها به صورت تبخير هدر مي‌رود كه با توجه به مقدمه پيش گفته از دانش تاريخي ايرانيان درمديريت صحيح منابع آب بسيار به دور است و تاكنون نه تنها توجهي به اين دانش بومي شده، نشده بلكه مي‌توان گفت كه تاكنون حجم فعاليت‌هاي نرم‌افزاري و مديريتي اثرگذار بر منابع آب در كشوري كه بيش از 90 درصد منابع آب آن در كشاورزي استفاده مي‌شود، صفر بوده، در حالي‌ كه 60 درصد از 90 درصد منابع آب استفاده شده در بخش كشاورزي بدون استفاده هدر مي‌رود و تبديل به هرز آب مي‌شود. هزينه انجام‌شده براي آموزش كشاورزان يا تغييرات در شيوه‌هاي آبياري، يا انجام مطالعات اقتصادي ارزش نسبي محصولات توليدي آب بر و مقايسه آن با ساير محصولات صنعتي در شيوه‌هاي مديريت مورد توجه واقع نشده و شاهد نسبت‌هاي غيرمعقول مصارف آب در بخش كشاورزي، صنعتي و شرب و همچنين شيوه‌هاي مديريت قديمي منابع آب هستيم. آيا با توجه به تغييرات اقليمي و اعلام ناسا در ورود به دوره 30 ساله خشكسالي شديد نيازمند تغيير و بازنگري و انجام مهندسي ارزش در مديريت منابع آب كشور نيستيم؟
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس در گفت‌وگو با تهران امروز:
25 روستاي بهار با مشكل بي‌آبي مواجهند
شادي پيرهادي- تهران‌امروز: استان همدان به‌رغم قرار داشتن در اقليم معتدل و كوهستاني در سال‌هاي اخير با مشكل كم آبي مواجه شده است به‌گونه‌اي كه بنابر اعلام مسئولان استان در حال حاضر70 روستاي همدان با مشكل حاد و كم آبي شديد مواجه هستند. شهرستان بهار كه در 15 كيلومتري شمال استان همدان واقع شده و داراي 70 روستای داراي سكنه و بيش از 123 هزار نفر جمعیت است، اين روزها با مسائل بيشتري در زمينه كم آبي دست و پنجه نرم مي‌كند. از جمله اينكه بر اساس اخبار اعلام شده 25 روستاي شهرستان بهار با مشكل بي‌آبي جدي روبه رو هستند و تنها از طريق آب‌رساني با تانكر آب دريافت مي‌كنند. نماينده همدان و فامنين در گفت وگو با تهران امروز در باره مشكل كم آبي روستاهاي همدان گفت: «مشكل كم آبي در روستاهاي همدان هم در بخش آب كشاورزي و هم آب شرب است كه در روز باتانكر به اين روستاها آبرساني مي‌شود اما اين مقدار كفاف نيازهاي اساسي مردم را نمي‌دهد و باید بر تعداد تانكرها افزوده شود.» امير خجسته در ادامه افزود: «در كل وضعيت روستاهاي همدان با مشكل مواجه شده اما اين 25 روستا وضعيت بحراني دارند كه بايد به صورت ويژه براي اين معضل چاره انديشي كرد.» به‌گفته خجسته، نبود باران، گرماي شديد و خشكسالي از جمله دلايلي است كه اين روستاها را با مشكل كم آبي مواجه كرده است. امسال 44 درصد كاهش نزولات جوي و بارندگي را در استان همدان شاهد بوديم كه در این بین، شهرستان بهار از كم‌بارش‌ترين نقاط استان همدان بود. همچنين مصرف بي‌رويه آب در مزارع و زمين‌هاي كشاورزي، رعايت نكردن الگوي مصرف در روستاها و خشكسالي‌هاي اخير از عوامل تشكيل‌دهنده بحران آب در روستاهاي منطقه است. همچنين نبود تامين اعتبارمناسب در سال‌هاي اخير به حوزه آبرساني روستاهاي همدان از مواردي است كه مشكلات بخش آب و آبرساني را دراستان ما افزايش داده است. از جمله راهكارها لایروبی چاه‌هاي روستاهاي همجواراست.لايروبي چشمه‌ها، قنوات و سپس حفر چاه را به ترتيب اولويت‌هاي آبفا بيان كرد كه همگي نياز به اختصاص اعتبار دارند. همچنين با هماهنگي وزارت نيرو كه(1 مرداد) انجام شد بودجه‌اي به مشكل آبرساني اين روستاها اختصاص داده شد. در آخرين سفر استاني دولت به استان همدان مصوبه‌اي مورد تصويب قرار گرفت كه به منظورآن شهرستان‌هاي بهار و كبودرآهنگ از آب سد تالوار زنجان بهره گرفته تا مشكل كم آبي اين روستاها حل شود اما هنوز اين اتفاق نيفتاده و اين طرح عظيم ملي به بهره‌برداري نرسيده است. اگر اين طرح انجام مي‌شد شهرستان بهار از بحران آب نجات مي‌يافت اما همچنين تمام شهرستان‌هاي استان، به ويژه بهار و كبودرآهنگ چشم‌انتظار تحقق اين طرح كلان ملي هستند تا بلكه با مشكل كم‌آبي كه باعث مهاجرت روستاييان به شهرها و روستاهاي داراي آب شده و مي‌شود، مقابله كرد. خجسته دراين‌باره گفت: با رايزني‌هايي كه با وزارت نيرو در روزهاي اخيرداشتيم قرار شد اين طرح به زودي انجام شود و اعتباري به آن تعلق گيرد. وي افزود: انتقال آب از سد تالوار وانشعاب به شهرستان‌هاي بهار وكبودرآهنگ بهترين و اصلي‌ترين راهكاري است كه مي‌تواند معضل كمبود آب شرب را در اين روستاها حل كند. به عبارتي مي‌توان گفت كه تسريع در روند اجراي طرح انتقال آب از سد تالوار و انشعاب به اين شهرستان‌ها عامل رفع کامل مشکل بي‌آبي در شهرستان بهار خواهد بود. به‌گفته نماينده همدان وفامنين با شروع اجراي اين پروژه شايد تا اواخر امسال يا سال آينده مردم بهار بتوانند از آب اين سد استفاده كنند.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آغاز قطع منطقه‌ای آب در پایتخت؛ اعلام حالت فوق‌العاده در مدیریت آب تهران!!
هجوم مردم به فروشگاه‌ها براي خريد آب معدني!

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:برخی مناطق شهر در پی افزایش بی سابقه گرمای هوای تهران با افت فشار آب مواجه شده و برخی نیز چند ساعتی قطعی کامل آب را تجربه کردند. مقامات آبفای استان تهران می‌گویند کاهش 5 تا 10 درصدی مصرف توسط شهروندان و کاهش گرما به زیر 40 درجه به معنای عبور از مشکل آبی پایتخت خواهد بود، اما تا آن زمان مدیریت آب تهران در حالت فوق العاده قرار خواهد داشت.
مهر نوشت: افزایش بی سابقه گرمای هوا در اکثر شهرهای ایران و تهران در هفته‌های اخیر باعث ایجاد شرایط ویژه‌ای در آبرسانی به شهروندان شده است تا جایی که در هفته اخیر شرکت آب و فاضلاب استان تهران در دو مرحله اطلاعیه‌هایی را در مورد جلوگیری از مصرف غیرضروری آب صادر کرد.
هم اکنون برای هر شهروند تهرانی روزانه 320 لیتر آب تولید می‌شود که این میزان در کشورهای اروپایی 150 لیتر است؛ بنابراین مصرف بیش از دو برابری آب توسط هر شهروند در شرایط ویژه این روزها می‌تواند مشکلاتی را در آبرسانی به وجود آورد.

مصرف آب تهرانی‌ها 2 برابر استاندارد

متاسفانه برخی از شهروندان نیز این روزها با وجود مطلع بودن از وضعیت افزایش بی‌سابقه مصرف آب در تهران در پی گرمای 42 درجه ای هوا، توجه چندانی به لزوم رعایت مصرف آب ندارند و این مسئله باعث شده تا بالاخره قطعی‌هایی به صورت مقطعی در برخی نقاط پایتخت اتفاق بیافتد.
چند روز پیش تا پاسی از شب ساکنان برخی مناطق شرق شهر تهران با این مشکل مواجه شدند و چند ساعتی قطعی کامل آب را تجربه کردند. البته این مسله باعث شد تا در چشم بهم زدنی احساس بی‌آبی در شهروندان باعث هجوم به فروشگاه‌ها و خرید تمامی آب معدنی‌های موجود در فروشگاه‌ها شود.
به عبارتی عدم رعایت الگوی مصرف توسط برخی باعث شد تا افراد دیگری مجبور شوند برای تامین آب مورد نیاز مبالغی به مراتب بیشتر از قبوض ماهیانه آب را فقط برای خرید چند بطری آب معدنی هزینه کنند.
البته این مسئله نافی کمبودهای موجود در شبکه‌های آبرسانی شهر تهران نیست چرا که مسئولان آب و فاضلاب عنوان می‌کنند با وجود ذخیره مناسب آب در سدها، اما امکان آبرسانی بیش از این به دلیل تکمیل شدن ظرفیت آبرسانی شبکه وجود ندارد و این مسئله باعث بروز مسائلی شده است.

ذخیره سدها مناسب است، اما …

در هر صورت امسال در پی گرمای بی‌سابقه تهران، مصرف آب در روزهای اخیر به نقطه اوج خود رسیده و مسئولان آب و فاضلاب استان تهران می‌گویند در زمانی که مصرف یک روز آب تهران به میزان 2 میلیون و 700 هزار مترمکعب تا 3 میلیون بوده است، این روزها مصرف تا سر حد ظرفیت شبکه و 3 میلیون و 350 هزارمترمکعب افزایش یافته است.
محمد پرورش، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر افزایش گرمای هوا تا 42.4 درجه در شهر تهران گفت: مصرف آب تهران در یکی دو روز اخیر به 3 میلیون و 350 هزارمترمکعب افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: همچنین در هر ثانیه 40 مترمکعب آبرسانی انجام شد که میزان بالایی محسوب می‌شود. پرورش با اعلام اینکه تاکنون تعداد روزهای مصرف بالای 3 میلیون و 200 هزارمترمکعب آب در تهران 7 روز بوده است افزود: در سال جاری تاکنون این روزها به حدود 22 روز رسیده است.
این مقام مسئول در وزارت نیرو خاطرنشان کرد: در روز گذشته مخزن 1 میلیون و 300 هزارمترمکعبی آب در تهران که برای روزهای ویژه نگهداری می‌شود به 800 هزارمترمکعب کاهش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: به مردم اطلاع رسانی کردیم که مصرف آب خود را در این روزها مدیریت کنند. به هر صورت آبی که برای مصرف تهران تولید می‌شود میزان بالایی است اما مصرف روزانه به میزان 200 هزارمترمکعب بیشتر از ظرفیت شبکه است.

ثبت رکوردهای جدید در مصرف آب تهران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تصریح کرد: اگر مردم تهران میزان مصرف آب خود را 5 تا 10 درصد کاهش دهند، دیگر مشکلی در تامین آب نخواهیم داشت. به گفته پرورش، اگر میزان مصرف روزانه به 3 میلیون و 200 هزارمترمکعب برسد دیگر نگرانی نخواهیم داشت.
این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: برای خودمان و همکاران آب و فاضلاب اعلام حالت فوق العاده کرده‌ایم به این معنی که همه در ماموریت‌های خود حاضر هستند، اما برای مردم مشکلی نخواهد بود.
وی درباره احتمال جیره بندی آب در تهران به دلیل افزایش بی‌سابقه مصرف آب خاطرنشان کرد: جیره بندی آب در تهران نخواهیم داشت، اما متوسط مصرف روزانه آب در تهران 2 میلیون و 700 هزارمترمکعب است که این روزها 700 هزارمترمکعب نیز افزایش یافته است.
به گفته مدیرعامل آبفای استان تهران، وضعیت سدهای تامین کننده آب تهران به نحوی است که موضوع بی آبی نخواهیم داشت. با این حال، مصرف روزانه هر نفر در دنیا روزانه 150 لیتر بوده که این میزان در تهران 320 لیتر است.

پرورش همچنین از اعمال شرایط ویژه آبرسانی به بخش‌های غیرمسکونی، سازمان‌ها، پارک‌ها و فضاهای سبز خبر داد و گفت: در این بخش‌ها فشار آب کم شده است تا بتوانیم نیازهای بخش‌های مسکونی شهر را تامین کنیم.

اعمال شرایط ویژه آبی برای غیرمسکونی‌ها

وی با اعلام اینکه هواشناسی اعلام کرده جمعه هوا کمی از روزهای قبل خنک‌تر خواهد بود اظهار داشت: پیک مصرف آب در تهران 3 میلیون و 200 هزارمترمکعب در هر روز است اما گرمای این روزهای هوای تهران مصرف را به شکل کم سابقه‌ای افزایش داده است.
این مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر اینکه هر درجه گرمای هوا دست‌کم 50 هزارمترمکعب مصرف آب را بالا می‌برد بیان داشت: در غرب تهران آبرسانی از طریق سدهای کرج و طالقان انجام می‌شود و در این بخش نیز مردم بدون اینکه نگران باشند، رعایت الگوی مصرف را در دستور کار قرار دهند.
وی خاطرنشان کرد: گرمای هوا به زیر 40 درجه برسد مشکل آب حل خواهد شد. در روزهای اخیر گرما به نحوی شده که شب‌ها نیز ادامه دارد و مصرف آب مردم در 4 مرحله طی شهرها، زمان افطار، شب ها و سحر افزایش می‌یابد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
کم آبی شدید در شهر کرمان؛ از بی برنامگی تا خشکسالی/ قطعی آب مردم را کلافه کرد

به گزارش خبرنگار مهر، خشکسالی در استان کرمان در حالی روی خشن خود را بار دیگر نمایان کرده است که مردم کلانشهر کرمان طی روزهای اخیر با افت شدید فشار آب مواجه شده اند.
این درحالی است که کمبود آب و افت فشار آب طی سالهای اخیر در این شهر بی سابقه است کمبود آب در کرمان در حالی در اکثر محله های و مناطق شهر گزارش می شود که طی سال گذشته استان کرمان شاهد بارندگی مناسب بوده است بطوریکه طبق آمار هواشناسی میزان بارش باران در قیاس با سال قبل افزایش ۷۰ درصدی داشته است.
از سوی دیگر کیفیت آب نیز در این شهر افت محسوس دارد، شدت کاهش فشار آب در کرمان به حدی است که تنها در ساعات ابتدایی روز شهروندان کرمانی امکان برداشت آب برای مصرف در طول روز را دارند.
در این میان بازار فروشندگان پمپ و مخازن آب در کرمان گرم شده است زیرا تنها خانه هایی با کمبود آب مواجه نیستند که پمپ آب نصب کرده اند به این ترتیب افت فشار برای سایر مشترکان تشدید شده است.
بحران آب به خصوص در آپارتمانها درکرمان شدید تر گزارش شده است به گونه ای که برای تامین آب مردم مجبور هستند از طبقات پائین تر آب مورد نیاز خود را به صورت دستی به طبقات بالا منتقل کنند.
با توجه به قرار گرفتن در ماه رمضان و همچنین گرمای شدید هوا که در سالهای گذشته بی سابقه بوده است مردم با مشکلات متعددی رو برو شده اند.

گرایش مردم به پمپهای آب/ بی آبی و سکوت مسئولان

گزارشهای مردمی نشان از عدم کارآیی دستگاههای سردکننده به دلیل کمبود آب دارد به همین دلیل امکان استفاده از کولرهای آبی عملا منتفی شده است و آب مورد نیاز کولرها نیز اکثرا به صورت دستی تامین می شود در این میان سکوت مسئولان تنها راهکاری بوده است که در روزهای اخیر با آن مواجه بوده ایم و هیچ اظهار نظری در خصوص کمبود آب در کرمان انجام نشده است.
وضعیت موجود موجب شده است مردم گرایش بالایی برای استفاده از منابع برای ذخیره آب پیدا کنند و استفاده از این روش در کنار استفاده از پمپهای خانگی تنها راه تامین آب مورد نیاز است.
هم اکنون قیمت پمپهای خانگی و تامین منبع آب نیز در حداقل قیمت به ۶۰۰ هزار تومان می رسد و امکان استفاده از این روش نیز برای بسیاری از مردم به خصوص محرومان و مناطق کم برخوردار وجود ندارد.
عدم هشدار در خصوص ادامه خشکسالی و لزوم صرفه جویی طی روزهای ابتدایی تابستان نیز موجب شده است حساسیت لازم برای افزایش صرفه جویی در مردم ایجاد نشود.
هر چند مسئولان سعی می کنند کاهش شدید آب در کرمان را با افزایش ناگهانی دمای هوا در این شهر گره بزنند اما به نظر می رسد عدم برنامه ریزی مناسب و برداشت سالانه ۱٫۱ میلیارد مترمکعب آب منفی از منابع زیر زمینی آب و عدم اجرای طرحهای مناسب برای تامین آب مشکلات موجود در کرمان را تشدید کرده است.
گرمای هوا هر چند در سال جاری زودتر از سالهای گذشته آغاز شده است اما به هیچ عنوان نمیتوان کمبود شدید آب در کرمان را به دلیل افزایش دما دانست زیرا کمبود آب در اکثر محله های کرمان احساس می شود و در واقع آبی برای مصرف بیش از حد وجود ندارد و از سوی دیگر مردم کرمان شاهد تابستانهای بسیار گرمتر بوده اند.

افزایش ۱۴ درصدی مصرف آب/ گرمای هوا در ردیف اول متهمان بی آبی

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در گتگویی در این خصوص اظهارداشته است که گرمای هوا و افزایش چشمگیر مصرف آب، باعث افت فشار آب در برخی از نقاط شهر کرمان شده است.
محمد طاهری می گوید: میزان مصرف آب در تیرماه سالجاری در کرمان، نسبت به خرداد ماه گذشته ۱۴ درصد رشد داشته که این مسئله باعث افت فشار آب در برخی نقاط شهر شده است.
وی با اشاره به گرمای بیش از حد هوا و روشن بودن شبانه روزی کولرهای آبی در کرمان خاطرنشان کرد: مصرف آب در کرمان روزانه ۶۰۰ لیتر محاسبه شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان خاطرنشان کرد: روشن بودن شبانه‌روزی کولرها، مصرف آب را تا ۱۰ درصد افزایش داده و باعث ایجاد افت فشار آب می شود.
وی در ادامه حفر چاه را یکی از راه حل های معضل کم آبی در کرمان عنوان و تصریح کرد: از ۳۳۵ حلقه چاه آب تجهیز شده در استان، ۳۱۹ حلقه‌ آن به دلیل مصرف زیاد آب وارد مدار شده است.
طاهری همچنین گفت: شرکت آب و فاضلاب استان تلاش کرده تمامی ظرفیت‌های قابل استحصال خود را وارد مدار کند تا مشکل افت فشار آب شهروندان رفع شود.
وی از شهروندان خواست از مصرف بی رویه آب جدا پرهیز کرده و با مصرف بهینه‌، امکان بهره‌مندی از این مایه حیات را برای سایر شهروندان فراهم کنند.
مشکل کمبود یکی از مهمترین معضلات شهر کرمان محسوب می شود و تمام مسئولانی که به شهر کرمان طی سالهای اخیر سفر کرده اند در نخستین اقدام به این نکته اشاره کرده و قولهایی در خصوص رفع مشکل داده اند اما تمام این قولها در حد حرف و شعار باقی مانده است و هیچ گاه جنبه عملی به خود نگرفته است.
کرمان در حالی عنوان بزرگترین استان کشور را یدک می کشد که یک سوم از باغهای کشور نیز در این استان قرار گرفته و بیش از ۹۰ درصد آب استحصالی در کرمان در بخش کشاورزی مصرف می شود که در کمال تعجب با وجود کمبود شدید آب و خشکسالی ۷۰ درصد از آب در دسترس در استان کرمان هدر می رود.

سدهای نیمه تمام و لبهای خشک کویر

کمبود سد در استان کرمان یکی دیگر از مشکلات است به گونه ای که اکثر آبهای ناشی از بارندگیهای استان نیز به دلیل عدم استحصال هدر می رود و هر چند پروژه هایی برای ساخت سد در کرمان در دست اقدام است اما کندی ساخت این سدهای و تصفیه خانه های آب هیچ گاه اجازه نداده است که استفاده از سدهای موجود بتواند نقشی در حل مشکل خشکسالی در کرمان داشته باشد.
وجود چاههای غیر مجاز، برداشتهای مداوم و غیر اصولی بخش کشاورزی از آب های اطراف دشتهای کرمان و از همه مهمتر وعده های اجرا نشده مسئولان کرمان را برای تامین آب با مشکل جدی مواجه کرده است.
در سالهای گذشته کمبود آب بیشتر در بخش کشاورزی و صنعت نمود داشت و فشار موجود بر منابع زیر زمینی حتی موجب نشست دشتها شده بود بطوریکه برخی از دشتهای کرمان سالانه چندین سانتیمتر ارتفاع خود را از دست می دهند اما بی توجهی به هشدارهای متوالی موجب شده است کمبود آب در شهرهای بزرگ کرمان نیز به شدت احساس شود و تامین آب شرب استان نیز با چالشهای اساسی مواجه شود.
در این خصوص با تعدادی از شهوندان کرمانی به گفتگو نشستیم که در زیر مشاهده می کنید.

تامین آب کولر به روش دستی/ آپارتمانهای بی آب کرمانیها

احمد امیری در گفتگو با مهر اظهارداشت: از چند هفته گذشته با افت شدید فشار آب مواجه شده ایم بطوریکه روند عادی زندگی نیز با چالش مواجه شده است تنها در ساعات ابتدایی روز و به طور معمول حدود ساعت ۷ تا ۸ صبح تا حدودی وضعیت بهتر می شود که در این ساعات نیز سعی میکنیم ظرفهای ۲۰ لیتری را برای تامین نیاز در طی روز آب کنیم.

ماه رمضان و بی آبی

وی افزود: بروز این وضعیت موجب شده است که در زمینه مسائل بهداشتی نیز خانوارها با مشکل مواجه شوند.
امیری گفت: در حالیکه همه تصور می کنند که در طول شب و با کاهش مصرف فشار آب بیشتر می شود اما در طول شب آب کاملا قطع می شود.
مریم فدایی یکی دیگر از شهروندان کرمانی گفت: در یکی از چهارراههای اصلی کرمان در یک شرکت مشغول به فعالیت هستم اما طی چند روز گذشته به دلیل افت شدید فشار آب با مشکل جدی مواجه شده ایم.

وی با اشاره به ماه مبارک رمضان گفت: در این روزها گرمای هوا نیز در کرمان بسیار افزایش یافته است با این وجود کولر مجتمع به دلیل کمبود آب از کار افتاده است و تنها راه موجود نصب پمپ است که از توان مالی ما خارج است.
وی گفت: طی روزهای گذشته با استفاده از سطل آب کولر را تامین می کردیم که از امروز دیگر این امکان نیز وجود ندارد چون کلا قطع می شود و به ناچار مجبوریم آب مورد نیاز برای کولر و حتی وضو را از طبقات پائین تر تهیه کنیم.
زهرا الله وردی دیگر شهروند کرمانی نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: در طول روز امکان استفاده از آب به دلیل افت فشار وجود ندارد چون منزل مسکونی من نیز در طبقه چهارم مجتمع قرار گرفته است به هیچ عنوان امکان استفاده از آب وجود ندارد و حتی آب شرب مورد نیاز خود را از طریق خرید آب معدنی تامین می کنیم که هزینه بالایی را نیز به ما تحمیل کرده است.
وی افزود: وقتی بلوکلها و واحدهای مسکونی اطراف از پمپ های آب استفاده می کنند فشار آب شاهد افت بیشتر است.

وعده هایی که عملی نشد/ کرمانیها همچنان در حسرت آب

محمد قربانی کارشناس اقتصادی در کرمان نیز گفت: هم اکنون آب مهمترین مشکل کرمان است از گذشته تا کنون بارها وعده هایی از سوی مسئولان برای تامین آب استان کرمان داده شده است اما هیچ گاه شاهد اجرای عملی این وعده ها نبودیم.
وی گفت: در حالیکه مشکل اب به خانه های مردم کشیده شده است اما می بینیم که بخش قابل توجهی از آب استان کرمان در مزارع روزانه بخار می شود و دلیل آن نیز آبیاری سنتی است.
قربانی افزایش هزینه های آبیاری مکانیزه و عدم حمایت جدی این طرح ها در کرمان را دلیل عدم گرایش کشاورزان مردم دانست و گفت: باروری ابرها، انتقال حوزه به حوزه آب، انتقال آب از خلیج فارس و دریای خزر و حتی انتقال آب از تاجیکستان از جمله راهکارها بوده است اما هیچ کدام از این حرفها نتوانسته مشکلات را حل کند.
وی افزود: هزینه بر بودن، زمان بر بودن و عدم توجیه اقتصادی دلیل عدم اجای بسیاری از این طرحها بوده است و درنهایت مسئولان به تنها راهکاری که می رسند صرفه جویی در مصرف آب توسط مردم است.

وی افزود: ۷۰ درصد آب کرمان در بخش کشاورزی هدر می رود که رفع این معضل به اجرای طرحهای ملی و عزم مسئولان را می طلبد.
قربانی گفت: کرمان نیاز به برنامه ریزی جدی در این زمینه دارد و اجرای چند جلسه و وعده اختصاص اعتبارهای میلیاردی به مکانیزه کردن و اجرا نشدن این طرحها چاره کار نیست.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۲ تهران ۱۳:۳۵ – ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۳
رادیو فردا
«مرحله سوم خشکسالی در ایران آغاز شده است»
گزارش‌های مختلف از نابودی سفره‌های آب زیرزمینی و «خشکسالی هیدرولوژیکی» حکایت دارد
گزارش‌های مختلف از نابودی سفره‌های آب زیرزمینی و «خشکسالی هیدرولوژیکی» حکایت دارد
محقق ارشد مرکز اقلیم‌شناسی ایران می‌گوید که پژوهش‌های این مرکز نشان می‌دهد تا ۹۰ سال آینده میزان بارندگی در کشور ۱۰ درصد کاهش می‌یابد و سفره‌های آب زیرزمینی هم از بین می‌روند.
در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر که روز جمعه، چهارم مرداد منتشر شد، ایمان باباییان اظهار داشت، مرکز ملی اقلیم‌شناسی با مدل‌سازی تغییرات اقلیمی توانسته وضعیت آب و هوا و میزان بارندگی در کشور را تا سال ۲۱۰۰ میلادی پیش‌بینی کند، اما چنان‌چه به‌نظر می‌رسد این پیش‌بینی‌ها حاوی خبرهای امیدوارکننده‌ای نیست.

به گفته این محقق، دمای هوای ایران در طول ۹۰ سال آینده ۳ تا ۵ درجه افزایش می‌یابد، باراش باران و برف کم خواهد شد و با کاهش برف به‌ویژه، منابع سفره‌های آب زیرزمینی نیز محدود و محدودتر می‌شود.
آقای باباییان همچنین گفت که تداوم خشکسالی‌های کنونی باعث شده است ایران از هم‌اکنون وارد مرحله سوم خشکسالی شود، مرحله‌ای که به «خشکسالی هیدرولوژیکی» معروف است و طی آن سفره‌های آب زیرزمینی رفته رفته از میان می‌روند.
وی در نهایت هشدار داد که در مرحله خشکسالی سوم، مهاجرت گسترده‌ای از روستاها به شهرها رخ خواهد داد که این امر خود مشکلات اجتماعی و اقتصادی دیگری را به همراه خواهد داشت.
پیش از این گزارش‌های متعددی درباره نابودی سفره‌های آب زیرزمینی در کشور منتشر شده بود.
یکی از آخرین آنها گزارشی‌ست که خبرگزاری تسنیم روز پنج‌شنبه، سوم مرداد منتشر کرد و در آن به نقل از معاون «امور تالاب‌ها و دفتر زیستگاه‌ها و مناطق زیستی کشور» نوشت، ۶۰ درصد دشت‌های کشاورزی ایران با افت سطح آب‌های زیرزمینی مواجه هستند.
به گفته او، افزایش چاه‌های غیرمجاز و استفاده از روش‌های نوین آبیاری به جای آبیاری صنعتی باعث این معضل شده است که باید از آن جلوگیری کرد.
خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نیز روز دوشنبه، ۳۱ تیر، گفت‌وگویی با پرویز کردوانی، کارشناس ارشد محیط زیست، منتشر کرد که هشدار می‌داد ایران «تا ابدالدهر در خشکسالی هیدورلوژیکی باقی خواهد ماند، حتی اگر بارندگی طی ۲۰ سال دو برابر شود».
آقای کردوانی می‌گوید، توسعه کشاورزی، صنعت و شهر باعث افراط در مصرف آب‌های زیرزمینی و از بین رفتن آنها شده است.
مجموعه این سخنان می‌تواند تاییدی بر گزارش اخیر ناسا باشد که اواخر تیر ماه منتشر شد و ایران را در شمار ۴۵ کشوری قرار می‌داد که دچار «خشکسالی شدید» شده و در معرض «بحران» قرار دارند.
ناسا می‌گوید که دوره خشکسالی ایران ۳۰ ساله خواهد بود و از هم‌اکنون آغاز شده است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s