آمریکا هم زمان با برنامه ریزی برای تحریم های گسترده تر تحریم کالاهای پزشکی به ایران را کاهش داد.

Download (5)سایت خبری راه کارگر ـ وزارت دارایی آمریکا نام صدها قلم از تجهیزات پزشکی و درمانی را به فهرست کالاهای مجاز برای صادرات به ایران افزوده است.این وزارتخانه پنج‌شنبه ۲۵ ژوئیه، ۳ مرداد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که با وجود اجرای تحریم‌های شدید علیه ایران، آمریکا خود را متعهد به “برقراری مبادلات بشردوستانه” می‌داند. این اقدام در شرایطی انجام می گیرد که کنگره ایالات متحده مجموعه جدیدی از تحریم‌های سختگیرانه را علیه ایران در دست بررسی دارد که به‌ویژه بخش معادن و ساخت‌وساز ایران را هدف خواهد گرفت.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این طرح جدید در صورت تصویب بخش معادن و ساخت‌وساز ایران را در سال آینده در فهرست سیاه قرار خواهد داد چرا که مقام‌های آمریکایی می‌گویند این دو بخش از صنایع ایران ارتباط تنگاتنگی با سپاه پاسداران دارد. لازم به یادآوری است که کاهش تحریم کالاهای پزشکی در حالی صورت می گیرد که با تحریم سیستم بانکی و اعتباری ایران، امکان نقل و انتقال پول برای خرید لوازم پزشکی با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. این اقدام دولت آمریکا، در شرایطی صورت می گیرد که تمامی کارشناسان معتقدند که تحریم های گسترده، بیش از آن که به حکومت جمهوری اسلامی ضربه زده باشد، کمر مردم ایران را شکسته است.


آمریکا هم زمان با برنامه ریزی برای تحریم های گسترده تر تحریم کالاهای پزشکی به ایران را کاهش داد.

امریکا تحریم کالاهای پزشکی به ایران را کاهش داد

کلمه .وزارت دارایی آمریکا نام صدها قلم از تجهیزات پزشکی و درمانی را به فهرست کالاهای مجاز برای صادرات به ایران افزوده است.
این وزارتخانه پنج‌شنبه ۲۵ ژوئیه، ۳ مرداد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که با وجود اجرای تحریم‌های شدید علیه ایران، آمریکا خود را متعهد به “برقراری مبادلات بشردوستانه” می‌داند.
به گزارش بی بی سی، وزارت دارایی ایالات متحده همچنین دستورالعملی برای مطلع‌کردن شرکت‌های داروسازی و تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی از استثناهای در نظر گرفته شده بر تحریم‌های ایران، منتشر کرده است.
دیوید کوهن، معاون ضد تروریسم وزارت دارایی آمریکا، افزوده‌شدن صدها قلم از تجهیزات پزشکی به مجوز عمومی صادرات به ایران را بخش مهمی از سیاست تحریم این کشور عنوان کرده است.
آقای کوهن گفت: “حتی با این که به اعمال تحریم‌های شدید علیه حکومت ایران ادامه می‌دهیم، از مبادلات بشردوستانه قانونی حراست خواهیم کرد.”
شورای ملی ایرانیان آمریکا، نیاک، با صدور بیانیه‌ای از این اقدام استقبال کرده است.
به نوشته بیانیه نیاک، “اجازه صدور تجهیزات پزشکی بیشتر به ایران قدم مثبتی رو به جلوست که نشان می‌دهد دولت اوباما در پی مقابله با بحران انسانی رو به افزایش در ایران است.”
نیاک همچنین خواهان رفع انسداد از مجاری بانکی برای تسهیل مبادلات انسان‌دوستانه با ایران شد.

اجازه کلی به جای اجازه موردی

بسیاری از تجهیزاتی که به فهرست مجوز عمومی صادرات به ایران اضافه شده‌اند، کالاهایی هستند که پیش‌تر نیز فروش آنها به این کشور مجاز بود ولی به طور موردی نیاز به دریافت اجازه از وزارت دارایی داشت.
این مجوز عمومی علاوه بر لوازم ابتدایی پزشکی مانند سرنگ، سوند و گوشی، شامل تجهیزات پیشرفته مانند دستگاه‌های نوار قلب و نوار مغز، وسایل آزمایشگاهی، رادیولوژی و دستگاه‌های فیزیوتراپی است.
فهرست اولیه مجوز عمومی صادرات به ایران، پاییز سال گذشته در اکتبر ۲۰۱۲ منتشر شده بود.
وزارت دارایی آمریکا همچنین با صدور دستورالعملی، ضوابط معاملات مربوط به محصولات کشاورزی و خوراکی، تجهیزات پزشکی و دارو با ایران را برای تولیدکنندگان و موسسه‌های مالی روشن کرده است.
بر اساس این دستورالعمل، در صورتی که منشاء پول مبادله‌شده در معاملات انسان‌دوستانه بانک مرکزی ایران یا بانک‌های تحریم‌نشده این کشور باشد، شامل مجازات‌های در نظر گرفته شده در تحریم‌های آمریکا نخواهند شد.
وزارت دارایی آمریکا در بیانیه خود با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته از سوی این کشور برای برقرار کردن شرایط مبادلات انسان‌دوستانه، حکومت ایران را در رابطه با کمبودهای گزارش‌شده در این کشور، مقصر دانسته است.
بنا بر اعلام این وزارتخانه، بانک مرکزی ایران از ذخایر ارزی لازم برای تسهیل تجارت خارجی برخوردار است.

ناظران با اشاره به کمبود دارو و تجهیزات پزشکی در ایران، بزرگ‌ترین مانع بر سر واردات این نوع کالا را تحریم‌های بانکی و جریمه‌های اعمال‌شده بر موسسه‌های مالی طرف معامله با این کشور کلیک می‌دانند.
به گفته آنها، به رغم مجوز صادر شده برای انجام معاملات انسان‌دوستانه، این‌گونه فعالیت‌ها برای بانک‌ها و موسسه‌های مالی خارجی، پرهزینه و پر خطر است و بسیاری از آنها صرفا از مبادلات مالی با ایران خودداری می‌کنند.
تحریم‌های بانکی و نفتی ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران، این کشور را با دشواری‌های عمده اقتصادی مواجه کرده است.
این تحریم‌ها برای واداشتن ایران به اجرای قطع‌نامه‌های سازمان ملل متحد وضع شده‌اند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران خواسته است غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.
اسرائیل و کشورهای غربی درباره احتمال گرایش ایران به تولید سلاح اتمی ابراز نگرانی می‌کنند.
ایران همواره چنین اتهاماتی را رد کرده و بر حق خود برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تاکید کرده است.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
«بررسی تحریم‌های سختگیرانه‌تر علیه ایران در کنگره آمریکا»
رادیو فردا
۱۳۹۲/۰۵/۰۱
کنگره ایالات متحده مجموعه جدیدی از تحریم‌های سختگیرانه را علیه ایران در دست بررسی دارد که به‌ویژه بخش معادن و ساخت‌وساز ایران را هدف خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این طرح جدید در صورت تصویب بخش معادن و ساخت‌وساز ایران را در سال آینده در فهرست سیاه قرار خواهد داد چرا که مقام‌های آمریکایی می‌گویند این دو بخش از صنایع ایران ارتباط تنگاتنگی با سپاه پاسداران دارد.
این طرح هم‌چنین قصد دارد ترتیبی دهد تا ایران تا سال ۲۰۱۵ تمام درآمدهای حاصل از صادرات نفت خود را از دست بدهد.
طرح مجلس نمایندگان آمریکا در مورد این بسته تحریمی ممکن است پیش از تعطیلات ماه اوت کنگره به تصویب برسد.
باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا به آسوشیتدپرس گفت که دست‌کم تا ماه سپتامبر قرار نیست در سنا درخصوص لایحه تحریمی جدید علیه ایران رأی‌گیری انجام شود.
در همین حال یکی از مقام‌های آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود به آسوشیتدپرس گفت که کمیته بانکداری سنا که این بسته تحریمی را ارائه خواهد داد هم‌اینک در حال رایزنی در این خصوص با دولت است.
سناتور جمهوری‌خواه، جان مک‌کین، در این باره گفت که ایالات متحده باید بلادرنگ تحریم‌های سختگیرانه‌تر علیه ایران را به مورد اجرا بگذارد و افزود که «وقت دارد تمام می‌شود.»
خبر این لایحه تحریمی جدید پس از آن مخابره می‌شود که روزنامه واشینگتن پست روز شنبه ۲۹ تیر گزارش داده‌بود که کنگره آمریکا ارسال طرح تشدید تحریم‌های ایران به کاخ سفید را به تعویق انداخته است.
کنگره آمریکا معمولا هر تابستان طرحی برای تشدید تحریم‌های ایران به کاخ سفید می‌فرستد، صرفنظر از این که کاخ سفید با تشدید تحریم‌ها موافق یا مخالف باشد.
به نوشته واشینگتن پست، به تعویق افتادن ارسال طرح توسط کنگره آمریکا با نامه ۱۳۰ عضو مجلس نمایندگان آمریکا به باراک اوباما، در مورد تلاش برای حل اختلافات با ایران از طریق مذاکره با دولت آینده حسن روحانی، همزمان شده است.
این نامه توسط دیوید پرایس، نماینده دموکرات از کارولینای شمالی و چارلز دنت، نماینده جمهوری‌خواه از پنسیلوانیا تهیه شده است.
دیوید پرایس در خصوص موافقت یا مخالفت امضاکنندگان این نامه با افزودن بر تحریم‌ها علیه ایران در مصاحبه‌ای با رادیو فردا گفت که «ما درباره مسئله تحریم‌ها به شکلی باز برخورد می‌کنیم.»
وی افزود: «تحریم‌ها بخش مهمی از تلاش برای اعمال فشار بر روی ایران هستند، اما تحریم‌ها به خودی خود راه حلی دیپلماتیک به شمار نمی‌روند. تحریم یک ابزار است و می‌بایست با هدف واکنش به هر آنچه ایران انجام می‌دهد – یا از انجام آن سرباز می‌زند، – وضع و اجرا شوند.»
تحریم‌های قدرت‌های غربی علیه ایران که به منظور واداشتن ایران به رفع نگرانی از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی وضع شده تاکنون زیان‌های اقتصادی بزرگی را به ایران وارد کرده است؛ جمهوری اسلامی نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای خود را بی‌پایه می‌نامد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s