محمد براهمی از فعالان چپ و عضو «حزب مردمی» تونس ترور شد

Download (6)سایت خبری راه کارگر ـ محمد البراهمی، عضو «حزب مردمی»، حزب ملی گرا، و از سیاستمداران مخالف دولت تونس، روز پنجشنبه، در برابر خانه اش در تونس، پایتخت، به ضرب گلوله افرادی ناشناس کشته شد. ترور آقای براهمی حدود شش ماه پس از ترور شکری بالعید، دو همفکری که از چهره های سرشناس سکولار تونس بودند، هزاران نفر را امروز در اعتراض به برابر وزارت کشور تونس کشاند تا در اعتراض به سیاستهای دولت حاکم شعار سردهند. در پی این ترور هزاران نفر از مردم تونس به نشانه‌ی اعتراض به دولت اسلام‌گرای این کشور دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان خواستار اعتصاب عمومی در روز جمعه (۲۶ ژوئیه) شدند. لازم به یادآوری است که محمد براهمی از حمایت کنندگان جنبش تمرد تونس بود که مقاومت مدنی علیه اسلام گرایان را سازماندهی می کند. تجربه جنبش تمرد مصر، اسلام گرایان اخوان المسلمین و متحدانشان در تونس را نگران کرده است و از این رو دست به این اقدام جنایت کارانه زده اند. دختر محمد براهمی با رد تسلیت دولت تونس یا حزب اسلامگرای النهضه اظهار داشت :« در حالی دولت برای راشد الغنوشی دهها محافظ قرار داده است از قرار دادن محافظ برای پدرم امتناع می ورزید.وی در ادامه بیان داشت که پس از شنیدن صدای تیراندازی به طرف در منزل رفته و ناگهان پدرش را غرق در خون یافته است. »


محمد براهمی از فعالان چپ و عضو «حزب مردمی» تونس ترور شد

اتحادیه سراسری کارگران تونس در اعتراض به تروز البراهمی و بر علیه دولت اسلامگرایان فراخوان اعتصاب عمومی داده است.
جمعه, 04 مرداد 1392
گزارش روز پنجشنبه یورونیوز در این باره
محمد البراهمی، عضو «حزب مردمی»، حزب ملی گرا، و از سیاستمداران مخالف دولت تونس، روز پنجشنبه، در برابر خانه اش در تونس، پایتخت، به ضرب گلوله افرادی ناشناس کشته شد.
ترور آقای براهمی حدود شش ماه پس از ترور شکری بالعید، دو همفکری که از چهره های سرشناس سکولار تونس بودند، هزاران نفر را امروز در اعتراض به برابر وزارت کشور تونس کشاند تا در اعتراض به سیاستهای دولت حاکم شعار سردهند.
پسر وی در خصوص ترور شدن پدرش گفت:«محمد براهمی در راه کشورش کشته شد. شما تونسی ها، باید برای آنچه او بخاطرش کشته شد جان دهید. همین، بیش از این نمی توانم بگویم.»
یکی از نمایندگان پارلمان نیز گفت:«امروز، روز جمهوری تونس است روزی که همه با اساس آن موافقت کردند، در چنین روزی یک جانی به خانه برادرمان محمد البراهمی می خزد و با شلیک گلوله به سرش او را می کشد، و پیکارجویان دیگر، افراد دیگر را.»
آقای براهمی، ساکن پایتخت بود. اما زادگاه وی شهر سیدی بوزید است، زادگاه محمد بوعزیزی، جوان سبزی فروشی که پس از یک سیلی پلیس خودسوزی کرد تا انقلاب تونس و بهار عرب شکل گیرد.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ناآرامی در تونس در پی ترور سیاستمدار مخالف دولت

ترور محمد براهمی، سیاستمدار چپ‌گرا و نماینده شورای ملی قانونگذاری تونس موج تازه‌ای از ناآرامی‌ها را در پی آورد. اتحادیه‌های کارگری از مردم تونس خواسته‌اند در اعتراض به این ترور روز جمعه دست به اعتصاب سراسری بزنند.
روز پنجشنبه (۲۵ ژوئیه / ۳ مرداد) محمد براهمی، از رهبران مخالفان دولت تونس به ضرب گلوله کشته شد. ترور این سیاستمدار ۵۸ ساله دومین ترور سیاسی در سال جاری در تونس است.
بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت کشور تونس، محمد براهمی به هنگام خروج از خانه خود در اطراف پایتخت با تیراندازی از سوی افرادی ناشناس کشته شد.
رسانه‌های داخلی تونس گزارش داده‌اند که مهاجمانی که سوار بر موتور سیکلت بودند، با شلیک یازده گلوله براهمی را ترور کردند.

اعتراض به ترور سیاستمدار سکولار

در پی این ترور هزاران نفر از مردم تونس به نشانه‌ی اعتراض به دولت اسلام‌گرای این کشور دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان خواستار اعتصاب عمومی در روز جمعه (۲۶ ژوئیه) شدند.
محسن نبطی، عضو هیأت سیاسی حزب «جنبش مردمی» که براهمی تا چندی پیش دبیرکلی آن را برعهده داشت، به خبرگزاری فرانسه گفت که این ترور در مقابل چشمان همسر و دختر وی رخ داده است. خانواده محمد براهمی، حزب حاکم «النهضة» (نهضت) در تونس را به دست داشتن در ترور این سیاستمدار متهم می‌کند و اعلام کرده است که از دولت شکایت خواهد کرد.
براهمی تا اوایل ماه جاری میلادی (ژوئیه) علاوه بر نمایندگی شورای ملی قانونگذاری، دبیرکلی حزب «جنبش مردی» تونس را نیز برعهده داشت که خود پس از قیام سال ۲۰۱۱ مردم تونس و سرنگونی رژیم زین العابدین بن علی، رئیس جمهور پیشین‌‌، بنیانگذار آن بود.
واکنش مردم تونس بعد از ترور محمد براهمی واکنش مردم تونس بعد از ترور محمد براهمی
براهمی اوایل ماه جاری در اعتراض به آنچه از سوی وی نفوذ اسلام‌گرایان در حزب «جنبش مردمی» تونس خوانده شد، از مقام خود کناره‌گیری کرد.
در ماه فوریه سال جاری میلادی نیز شکری بلعید یکی دیگر از سیاستمداران سرشناس مخالف دولت مورد سوء قصد قرار گرفت و کشته شد. این ترور تظاهراتی گسترده را در تونس به همراه داشت و کشور را به بحرانی سیاسی دچار کرد.
خبرگزاری فرانسه علاوه بر این گزارش داده است که تظاهرکنندگان خشمگین پس از وقوع ترور روز گذشته با حضور در پایتخت و سیدی بوزید، زادگاه محمد براهمی خیابان‌ها را مسدود و اقدام به آتش زدن لاستیک خودروها کردند. بنا بر گزارش رسانه‌ها، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند.

نخستین واکنش‌ها

از سوی دیگر راشد غنوشی، رئیس حزب حاکم النهضة در تونس با رد اتهام دست داشتن این حزب در ترور براهمی، این اقدام را فاجعه‌ای برای تونس قلمداد کرد. غنوشی افزود، افرادی که این اقدام را صورت دادند، در پی بروز جنگ داخلی در تونس هستند.
گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان در واکنش به ترور این سیاستمدار چپ‌گرای تونس ابراز داشت که این گونه اقدامات خشونت‌آمیز به هیچ عنوان قابل قبول نخواهد بود.
علاوه بر این ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز خواستار تحقیقاتی شفاف در زمینه ترور محمد براهمی شده است. وی همچنین خواستار مجازات عاملان این ترور شد.
بزرگ‌ترین اتحادیه کارگری تونس نیز با بیش از نیم میلیون عضو خواستار اعتصاب عمومی در روز جمعه (۴ مرداد) در سراسر این کشور شده است.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ترور براهمي روند جنبش تمرد در تونس را شدت خواهد بخشيد
تهران / واحد مرکزی خبر / سیاسی 1392/05/04
مدیر مسئول بخش عربی فرانس 24 اعلام کرد با ترور محمد براهمی، نماینده مخالف ملی گرای چپ تونس، روند جنبش تمرد در این کشور که اکنون در مرحله آغازین خود است، شدت خواهد گرفت.
شبکه خبری فرانس 24 در گفتگو با توفیق امجاید به بررسی ابعاد سیاسی ترور محمد براهمی پرداخت واعلام کرد در کمتر از شش ماه این دومین بار است که یک شخصیت سیاسی در تونس ترور می شود.
در چنین فضای سیاسی،نخستین سئوالی که درباره این ترور مطرح می شود این است که چه کسی یا گروهی پشت آن قرار دارد؟ مدیر مسئول بخش عربی شبکه خبری فرانس 24 در این باره گفت اینکه چه کسی پشت این ترور قرار دارد یک سئوال است اما با گذشت زمان سئوالات زیادی مطرح می شود.
وی افزود دیروز معاون نخست وزیر که در زمان ترور شکری بلعید وزیر دادگستری بود اعلام کرد به زودی نام کسانی که بلعید را ترور کرده بودند اعلام خواهیم کرد. پاسخ آنها(عاملان ترور بلعید) به این اظهار نظر معاون نخست وزیر، ترور محمد براهمی ، دومین شخصیت سیاسی، بود.
نکته ای که در اینجا در خور اندیشه است این است که جنبش تمرد که در مصر به نتیجه رسید در تونس در مرحله آغازین خود قرار دارد. اما حالا که این ترور رخ داده ممکن است روند شکل گیری جدی آن تسریع شود.
این کارشناس افزود واقعیت امر آن است که اکنون بیش از هر زمان دیگری بحران اعتماد و مولفه های مخالفت با دولت حاکم بر تونس وجود دارد. اسلامگرایان حاکم بر تونس هنوز تاریخی برای برگزاری انتخابات تعیین نکرده اند.در نتیجه مردم اکنون بیش از هر زمان دیگری از رویکرد سیاستمداران حاکم برکشورشان به ستوه آمده اند.به همین علت درخواست ها از هر سو برای انحلال مجلس موسسان تونس و برکناری رئیس جمهور مطرح می شود.
نکته مهمتر دیگر آنکه، مراسم تشییع جنازه محمد براهمی قرار است امروز جمعه برگزار شود که همزمان قرار است درمصر نیز مردم در حمایت از قدرت جدید حاکم بر کشورشان در خیابان ها تظاهرات کنند.این همزمانی و عوامل دیگر به حزب النهضه این بهانه را می دهد که سناریو توطئه خارجی علیه دموکراسی درتونس را پیش بکشد که در این صورت نیز مردم بیشتر خشمگین می شوند.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا این بحران ممکن است مردم تونس را به خیابان ها بکشاند و باعث بحران سیاسی تازه ای در این کشور شود گفت قطعا چنین است و ما از همین امروز حضور اعتراض آمیز مردم را در خیابان ها می بینیم.
وی افزود البته به نظر نمی رسد که تظاهرات و اعتراضات مردم تونس مانند اعتراضات مردم مصر سازماندهی خوبی داشته باشد . زیرا در مصر ارتش این کشور امور را کنترل و هدایت می کرد اما در تونس چنین حالتی کمتر وجود دارد.
ــــــــــــــــــــــــــــــــ
تظاهرات هزاران تونسی در پی ترور یکی از مخالفان دولت و منتقد اسلامگرایان
محمد البراهمی مردم را برای سرنگونی حزب حاکم النهضه فرا می خواند
پنج شنبه 16 رمضان 1434هـ – 25 ژوئیه 2013م
تونس-احمد النظيف، دبی-العربیه.نت فارسی
هزاران نفر از مردم تونس روز پنجشنبه 25-7-2013 در پی ترور محمد البراهمی یکی از اعضای مجمع ملی مؤسسان ، در چند شهر از جمله پایتخت این کشور به تظاهرات پرداختند.
به گزارش العربیه البراهمی (57 ساله) که یکی از رهبران مخالفان دولت و منتقد حزب اسلامگرای النهضه به شمار می رود، صبح امروز در مقابل منزلش هدف 11 گلوله افراد ناشناس قرار گرفت .
بر اساس این گزارش البراهیمی هماهنگ کننده حزب چپگرای «الجبهه الشعبیه» و موسس جنبش ملی گرایان به شمار می رفت.
جمال عرفاوی نویسنده و روزنامه نگار تونسی در گفت و گو با تلویزیون العربیه اظهار داشت :» البراهمی در منطقه غزاله در پایتخت تونس کشته شد . به گفته وی در این منطقه بیشتر اسلام گرایان سلفی زندگی می کنند.
وی در این زمینه افزود :» البراهمی در روزهای اخیر برای سرنگونی دولت تونس فرا می خواند ، ما تصور می کردیم که وی را تحت فشار قرار دهند نه اینکه او را بکشند.»
در همین حال دولت تونس در بیانیه ای ترور البراهمی را محکوم کرد.
دختر البراهمی در مقابل این محکومیت را نپذیرفت و اظهار داشت :» در حالی دولت برای راشد الغنوشی دهها محافظ قرار داده است از قرار دادن محافظ برای پدرم امتناع می ورزید.
وی در ادامه بیان داشت که پس از شنیدن صداری تیراندازی به طرف در منزل رفته و ناگهان پدرش را غرق در خون یافته است.
دختر البراهمی تاکید کرد که تسلیت دولت تونس یا حزب اسلامگرای النهضه را نمی پذیرد.
حزب النهضه به رهبری راشد الغنوشی با انتشار بیانیه ای ترور البراهمی را محکوم کرده و گفته است که این حادثه انقلاب تونس را هدف قرار داده است.
گفتنی است که در حدود شش ماه پیش نیز شکری بلعید یکی از مخالفان دولت تونس به دست فردی مسلح ترور شده و به قتل رسید. دولت این کشور روز گذشته اعلام کرد که چند نفر را به اتهام بلعید دستگیر کرده است.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
محمد براهمی، یک سیاستمدار چپگرای تونس به قتل رسید
رادیو فرانسه
یک تن از رهبران چپگرای مخالف دولت تونس امروز پنجشنبه در برابر منزلش به بقتل رسید. فرانسوا هولاند، رئیس جمهور فرانسه، مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا و ناوی پیلای، رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل این قتل را محکوم کرده و خواهان تحقیقات گسترده و شفاف در مورد آن شدند.
مردان ناشناس محمد براهمی، نماینده و عضو شورای ملی قانونگذاری تونس را با شلیک چندین گلوله، هدف قرار دادند.
محسن نباتی، یک عضو «جنبش مردمی» که محمد براهمی یک تن از رهبران آن بود گفته است مهاجمان وی را در برابر چشمان زن و فرزندانش به قتل رساندند.
محمد براهمی که ۵٨ سال داشت نماینده شهر «سیدی بوزید» در پارلمان تونس بود. این شهر اولین محل قیام مردم تونس علیه رژیم بن علی، رئیس جمهور پیشین تونس بشمار می رود.
گفته میشود بعد از کشته شدن محمد براهمی، شماری از مردم در این شهر و در تونس، دست به تجمع و اعتراض زدند.
وی از منتقدان جدی دولت تونس بود و در اوایل ماه ژوئیه از سمت خود بعنوان دبیر کل جنبش مردمی استعفا داده بود.
قتل محمد براهمی دومین قتل سیاسی بعد از سقوط رژیم پیشین تونس بشمار میرود.
در ماه فوریه گذشته، شکری بلعید، یک تن از سیاستمداران شناخته شده تونس نیز در برابر منزلش به قتل رسید.
قتل او باعث بروز تنش سیاسی در تونس و منجر به استعفای نخست وزیر این کشور شد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s