مجلس برای قیمت های جدید پیشنهادی چهار نوع نان تصمیم می گیرد

Download (2)سایت خبری راه کارگر – در جریان هستیم که دولت همواره در نرخ خرید تولیدات کشاورزان ، درمقابل بازار آزاد، نرخ کمتری را منظور می نماید . این همه موجب این میگردد که کشاورزان تولیدت خود را به دولت نفروشند و این امر درسوخت و ساز پاسخگویی به نیازمندی های عمومی مردم مشکل می آفریند. از جمله سال گذشته دولت گندم را با قیمت ۴۲۰ تا ۴۵۰تومان خریداری کرد و این نهایتا موجب ضرر کشاورزان و خزانه ملی شد، دولت امسال با تدابیری نهایتا قیمت خرید گندم ۷۲۰تومان منظور کرد که با رایزنی‌های انجام‌شده این قیمت به ۸۰۰تومان رسید .بیان این رقم در قیمت نان مصرفی مردم هم تاثیر خواهد داشت به گزارش تسنیم، عثمان احمدی آمده است:


مجلس برای قیمت های جدید پیشنهادی چهار نوع نان تصمیم می گیرد

«اگر قیمت فروش گندم را ۸۸۰ یا ۹۰۰تومان فرض کنیم، می‌توان قیمت‌هایی را برای نان در نظر گرفت که در حال حاضر در مرحله پیشنهاد است»وی عنوان کرد: نان سنگک با گندم ۸۸۰تومان، ۹۲۵تومان و برای گندم ۹۰۰تومانی، ۹۴۰تومان می‌شود. نان‌ بربری هم برای گندم ۸۸۰ و ۹۰۰تومانی به‌ترتیب ۸۰۰ یا ۸۱۰تومان خواهد شد. همچنین نان تافتون چانه ۲۸۰گرمی نیز ۴۷۵تومان و لواش هم ۲۵۰تومان پیشنهاد شده است . قرار است که مجلس در این باره وارد شور گردد . این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی برخی قیمت‌های پیشنهادی نان لواش، تافتون، سنگک و بربری در پی افزایش قیمت گندم در جلسه اخیر این کمیسیون با حضور معاون وزیر صنعت خبر داد و گفت: این قیمت‌ها هنوز نهایی نشده است. در رابطه با عدم رویکرد فروش گندم توسط کشاورزان به دولت نیزوی اظهار نگرانی نموده و بیان داشت : «وضعیت خوب نیست و پیش‌بینی شده بود که ۱۳میلیون‌تن گندم ذخیره شود که در حال حاضر سه‌میلیون‌و صدهزارتن انباشت گندم در سیلو داریم. او گفت: متاسفانه تا زمانی که قیمت خرید تضمینی را بالا نبریم گندمکار حاضر به فروش دولتی و واریز به سیلو نمی‌شود چراکه با قیمتی بالاتر می‌تواند آن را در بیرون بفروشد.»
پیشنهاد مجلس برای پوشش افزایش هزینه تمام‌شده تولید نان
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به گزارش وزارت صنعت در مورد وضعیت نان و آرد در کشور، گفت: ‌بالارفتن هزینه تمام‌شده تولید نان یا باید با افزایش قیمت نان پوشش داده شود یا با پرداخت یارانه به واحد‌های تولیدی. محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در مورد نتایج جلسه اخیر کمیسیون اقتصادی با نمایندگان وزارت صنعت اظهار کرد: در این جلسه وزارت صنعت گزارشی در مورد وضعیت گندم و آرد و نان ارایه کرد و طی این جلسه وضعیت تولید گندم، میزان تحویل در سیلوها و ارایه به نانوایی‌ها، قیمت‌گذاری نان و آثار افزایش قیمت در تولید و در نهایت میزان ذخیره موجود در کشور مورد بررسی قرار گرفت. وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است قیمت نان افزایش پیدا کند، گفت: آنچه مطرح شد این بود که به دلیل افزایش بهای تمام‌شده تولید نان با توجه به افزایش بهای دستمزد کارگر، اجاره و سایر موارد موثر در تولید، یا باید قیمت نان افزایش پیدا کند یا اینکه در جایی در قالب یارانه این افزایش هزینه‌ها را پوشش داد. این وضعیت در حالی است که قیمت آرد ثابت بوده و تغییر نکرده است و همچنین علاوه بر دستمزد، اجازه موردی وجود دارد که هزینه تولید آرد را افزایش داده است بنابراین باید در این مورد تصمیمی اتخاذ شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه امکان عدم تغییر قیمت و فروش به نرخ‌های مصوب چند سال گذشته وجود ندارد زیرا باعث کاهش کیفیت و حتی کمیت نان خواهد شد، بیان کرد: گزارشی که توسط کمیسیون در این مورد تهیه شده را به وزارت صنعت، کشاورزی و رییس مجلس ارایه کردیم تا این دو وزارتخانه نظر خود را در این زمینه ارایه کنند و بر اساس این گزارش، جمع‌بندی مشخصی در مورد وضعیت نان به دولت جدید ارایه کنیم.
پورابراهیمی با بیان اینکه یا باید میزان یارانه به واحد‌های تولید افزایش پیدا کند یا قیمت نان اضافه شود، خاطرنشان کرد: در صورتی که بخواهیم کل هزینه افزایش تولید را از طریق افزایش قیمت نان پوشش دهیم تقریبا ۶۰درصد روی قیمت‌ها اثر خواهد گذاشت ولی می‌توان بخشی از هزینه‌ها را از طریق یارانه و بخشی را با افزایش قیمت و کل آن را از طریق یارانه پوشش داد که ما پیشنهادات و گزارش‌های لازم را به وزارت صنعت و کشاورزی ارسال کرده‌ایم تا نظر خود را در این زمینه اعلام کنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s