کشورهای غربی در ارتباط با جمهوری اسلامی، با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند

Download (2)سایت خبری راه کارگر : کشورهای غربی در تنظیم روابط خود با جمهوری اسلامی با دست پس زده و با پا پیش می کشند. امری که مشابه آن در جمهوری اسلامی و توسط جناح های شریک در حاکمیت رخ می دهد. در حالیکه سیاست های ماجراجویانه جناح خامنه ای رابطه با غرب را با چالش روبرو کرده و حلقه تحریم های اقتصادی را تنگتر، رفسنجانی و روحانی با شعار اعتدال در پی سازش های پنهان و آشکار با غرب برآمده اند. به گزارش خبرگزاری های غربی مجلس امریکا تحریم های شدیدتری را علیه ایران به تصویب رسانده است.


کشورهای غربی در ارتباط با جمهوری اسلامی، با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند

این در حالیست که گروهی از تحلیل گران غربی از عدم تمایل دولت اوباما از بکار بستن تحریم های شدیدتر علیه جمهوری اسلامی در شرایط حاضر سخن می گویند. همزمان به گزارش گاردین ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در تماسی تلفنی با علی اکبر صالحی، همتای ایرانی خود اعلام کرده است که بریتانیا آماده بهبود روابط با ایران است. سیاست چماق و شوکولات که به شکلی هماهنگ از سوی کشورهای غربی دنبال می شود در داخل کشور نیز از سوی جناح های مختلف شریک در حاکمیت دنبال می شود. براساس این سیاست فشار و سرکوب در داخل و سازش پشت پرده در خارج در دستور کار اعتدالیون قرار دارد.

تصویب دور جدید تحریم ها علیه ایران
مهر / به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پس از کشمکشها بر سر زمان بندی تحریمهای جدید که تنها سه روز قبل از تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی رخ میدهد، مجلس نمایندگان با چهارصد رای مثبت در برابر بیست رای منفی آن را به تصویب رساندند. هدف از این مصوبه، کاهش مجدد صادرات نفت ایران به میزان یک میلیون بشکه در روز در مدت یک سال است. انتظار می رود در مرحله بعد، کنگره نیز به راحتی آن را تصویب کند. رئیس جمهوری آمریکا نیز باید آن را امضا کند تا اجرائی شود. لازم به ذکر است که روز سه شنبه، گروهی از نمایندگان لیبرال دموکرات با امضای نامه ای خواستار به تعویق افتادن تصویب این تحریمها شده بودند زیرا آنها دارای “تاثیر معکوس” و “غیرمسئولانه” هستند. در ماه میلادی گذشته، اختلافی عمیقی بین کنگره و کاخ سفید بر سر ایران وجود داشته است. از یک سو، دولت اوباما تحریم ها علیه تهران را در هفته گذشته کاهش داد و قصد تعامل با ایران را بر سر مسئله هسته‎ای در ماه سپتامبر دارد و از سوی دیگر، کنگره که تحت تسلط جمهوریخواهان است، به دنبال افزایش بیشتر تحریم ها علیه صادرات نفت ایران است.
مجلس نمایندگان آمریکا طرح تشدید تحریم‌های ایران را تصویب کرد
رادیو فردا / مجلس نمایندگان آمریکا، نهم مرداد ماه، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به تصویب رساند؛ این طرح برای اجرا باید از تصویب سناتورهای آمریکایی بگذرد و به امضای رئیس‌جمهوری آن کشور برسد. تحریم‌های جدید که سخت‌ترین تحریم‌ها تا کنون ارزیابی شده‌اند با ۴۰۰ رای موافق در برابر ۲۰ رای مخالف به تصویب رسیدند. این طرح باز هم صادرات و ارائه خدمات به ایران را سخت‌تر می‌کند، شرکت‌های خارجی که با طرف‌های تحریم‌شده ایرانی معامله می‌کنند را با جریمه‌ها و مشکلات بیشتری روبه‌رو می‌کند و امکانات تهران را برای دستیابی به بازارهای پولی جهان محدودتر می‌کند. خریداران نفت ایران نیز با فشارهای بیشتری برای کاهش واردات نفت خود از این کشور روبه‌رو خواهند شد؛ آنچه هدفش کاهش صادرات به روزانه یک‌میلیون بشکه است. این نخستین بار است که تحریم‌های آمریکا برای صادرات روزانه نفت ایران رقمی را اعلام می‌کند. تحریم‌های پیشین آمریکا و اتحادیه اروپا صادرات نفت را طی سال‌های گذشته به نصف کاهش داده است. واشینگتن برای اجرایی کردن تحریم‌های نفتی علیه ایران با بزرگ‌ترین طرف‌های خارجی آن در آسیا یعنی چین، ژاپن، کره جنوبی و هند مستقیما وارد گفت‌وگو شد. گزارش اوپک از سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که ارزش صادرات نفت، مواد نفتی و گاز مایع (ال پی جی) ایران در سال گذشته میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۱ حدود ۱۲ درصد کاهش داشته است. بر اساس گزارش سالانه آژانس جهانی انرژی، صادرات نفت خام ایران در سال گذشته ۱٫۲ میلیون بشکه در روز بوده و اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز صادرات نفت خام به علاوه میعانات گازی ایران در سال ۲۰۱۲ را مجموعا ۱٫۵ میلیون بشکه در روز برآورد کرده است. تحریم‌های جدید چهار روز پیش از تحلیف حسن روحانی، رئیس‌جمهوری منتخب ایران تصویب می‌شوند. البته این تحریم‌ها هنوز اجرایی نشده‌اند و برای این کار تصویب سنا و امضای رئیس‌جمهوری را لازم دارند. شبکه بلومبرگ از قول اد رویس، یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، می‌گوید به نظر او چه با رئیس‌جمهوری جدید (در ایران) چه بدون او، رهبر ایران می‌خواهد به راه خودش (در برنامه اتمی) ادامه دهد. عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به تصویب طرح جدید در مجلس نمایندگان آمریکا به خبرگزاری فارس گفته است که این کار هیچ کمکی به حل موضوع هسته‌ای نخواهد کرد. این مقام سیاسی دولت دهم ایران که در روزهای آینده جای خود را به دولت جدید می‌دهد می‌گوید تحریم‌های جدید «به پیچیده‌تر شدن موضوع هسته‌ای و سخت‌تر شدن حل آن منجر می‌شود. رویترز می‌گوید منتقدان این طرح در آمریکا آن را نشانه تندی به تهران در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری می‌دانند. این خبرگزاری در عین حال می‌گوید این موضوع نشان‌دهنده افزایش تفاوت‌ها میان نمایندگان و دولت آمریکا در مورد ایران است و از قول یک مقام رسمی می‌گوید کاخ سفید با تحریم‌ها به خودی خود مخالف نیست ولی می‌خواهد (پیش از آن) به روحانی فرصت بدهد. طی هفته‌های گذشته و پس از یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، آمریکا از شدت برخی تحریم‌های خود علیه ایران کاست؛ برای نمونه دولت آن کشور در سوم مرداد ماه فهرست صادرات کالاهای بشردوستانه را به ایران افزایش داد. پیشتر ۱۳۰ عضو مجلس نمایندگان آمریکا نیز در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما، خواستند با توجه به انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران، برای حل اختلافات موجود بین دو کشور با او به گفت‌وگو بنشیند.
وزیر خارجه بریتانیا: آماده بهبود گام‌به‌گام روابط با ایران هستیم
بی بی سی / ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در تماسی تلفنی با علی اکبر صالحی، همتای ایرانی خود گفت که بریتانیا آماده بهبود روابط با ایران است. بر اساس بیانیه وزارت خارجه بریتانیا، آقای هیگ روز چهارشنبه، ۹ مرداد برای «بحث درباره روابط ایران و بریتانیا و مسائل بین‌المللی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران» با آقای صالحی تماس گرفته است. او در این تماس تلفنی بر نیاز فوری برای اقدام در جهت پایان دادن به نگرانی‌های بین المللی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است. بر اساس بیانیه وزارت خارجه بریتانیا، آقای هیگ تصریح کرده است که بریتانیا آماده بهبود روابط دوجانبه با ایران «به صورت گام به گام و دوجانبه» است. ویلیام هیگ به آقای صالحی گفته که قصد دارد در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر با وزیر امور خارجه ایران دیدار کند. وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفته این کشور نگران سرنوشت «عباس یزدی»، یک ایرانی-بریتانیایی است که ماه گذشته میلادی در دوبی مفقود شد.
تماس هیگ با صالحی/انگلیس آماده بهبود روابط با تهران است
خبرگزاری مهر / وزیر امورخاجه انگلیس در تماس با همتای ایرانی خود از آمادگی لندن برای بهبود روابط با تهران خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، ویلیام هیگ در تماس با «علی اکبر صالحی» از آمادگی لندن برای بهبود روابط با تهران بر اساس یک طرح گام به گام خبر داد. در این تماس تلفنی که دیروز چهارشنبه انجام شد وزیر خارجه انگلیس درباره پرونده هسته ای ایران نیز با صالحی گفتگو کرد. وزارت خارجه انگلیس با صدور بیانیه ای اعلام کرد : وزیر خارجه انگلیس بر نیاز به پیشرفت فوری برای حل نگرانی های جامعه جهانی درباره برنامه هسته ای ایران تاکید کرد.
غیبت در مراسم تحلیف روحانی
بی بی سی / در حال حاضر روابط ایران و بریتانیا در پایین‌ترین سطح پیش از قطع کامل قرار دارد. به دنبال حمله گروهی از دانشجویان بسیجی به سفارت بریتانیا و اقامتگاه کارکنان آن در تهران در آذرماه سال ۹۰ (نوامبر ۲۰۱۱)، بریتانیا با فراخوانی کلیه کارکنان خود از تهران، فعالیت خود در ایران را به حالت تعلیق درآورد و دیپلمات‌های ایرانی را هم از لندن اخراج کرد. تماس تلفنی آقای هیگ، اولین تماس مقام های دو کشور بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران است. پیش از این بریتانیا گفته بود این کشور نماینده ای برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران نمی‌فرستد. این تصمیم با انتقاد حزب کارگر، حزب مخالف دولت بریتانیا روبرو شد که آن را «نادرست» و «از دست دادن فرصت» برای بریتانیا خوانده بود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s