چراغ های سبز اروپا و امریکا به رژیم اسلامی چشمک می زنند

Downloadسایت خبری راه کارگر : پس از انگلیس، کشورهای های آلمان و فرانسه نیز از جمهوری اسلامی خواستند که در جهت حل بحران هسته ای قدم های مشخص بردارد. روز گذشته خبرگزاری آلمان از درخواست این دو کشور از حسن روحانی، رئیس جمهور جدید، خبر داد. براساس این خبر آنها خواستار آن شدند که وی از مرحله حرف در مورد یافتن راه حلی سریع برای حل بحران هسته ای عبور کرده و در این رابطه قدم های مشخص بردارد.


چراغ های سبز اروپا و امریکا به رژیم اسلامی چشمک می زنند

این درحالیست که وزیر خارجه انگلیس نیز در طی هفته گذشته خواستار عادی سازی روابط با جمهوری اسلامی شده بود. دویچه وله در ادامه مدعی شد روحانی، یافتن راه‌حلی سریع در مناقشه اتمی با غرب را محتمل می داند. همزمان خبرگزاری آلمان از تشدید لحن مقامات اسرائیلی خبر داد و به نقل از نخست وزیر این کشور نوشت جمهوری اسلامی هفت هزار سانتریفوژ جدید راه اندازی کرده است. آگاهان سیاسی با اشاره به ترکیب وزرای پیشنهادی دولت جدید و چگونگی بافت قدرت در جمهوری اسلامی معتقدند سازش در خارج و سرکوب در داخل کشور محتمل ترین راه حل رژیم برای گذر از بحران درونی خود می باشد.
آلمان و فرانسه از روحانی خواستار گام‌های مشخص در مناقشه هسته‌ای شدند
دویچه وله : آلمان و فرانسه خواستار قدم‌های مشخص رئیس‌جمهوری جدید ایران برای حل بحران هسته‌ای این کشور هستند. هم‌زمان نخست‌وزیر اسرائیل با تشدید لحن خود ادعا کرده که ایران ۷هزار سانتریفوژ جدید به کار انداخته است. آلمان و فرانسه پس از سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در باره مذاکرات جدی اتمی، خواستار قدم‌های مشخص برای حل بحران هسته‌ای ایران شدند. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، یافتن راه‌حلی سریع در مناقشه اتمی با غرب را محتمل دانسته بود. آندرآس پشکه، سخنگوی گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، روز چهار‌شنبه (۷ اوت / ۱۶ مرداد) به نقل از او گفت گرچه سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، بسیار سازنده است، اما این سخنان باید با عمل مشخص در این رابطه همراه شوند. پشکه گفت آلمان برای مذاکرات آتی با ایران آماده است. او گفت سخنان روحانی جهتی صحیح دارد و آینده مشخص می‌کند که این سخنان تا چه حد اجرایی می‌شوند. او گفت ایران باید نسبت به پیشنهادهای داده شده گروه ۱+۵ در آلماتی پاسخی مشخص ارائه کند.

نامه نخست‌وزیر بریتانیا به روحانی
بی بی سی : دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران اظهار امیدواری کرده است که ایران تحت ریاست جمهوری او مسیر جدیدی در پیش بگیرد و روابط دو کشور بهبود یابد. آقای کامرون در این نامه که در وب‌سایت دفتر نخست‌وزیری بریتانیا منتشر شده، خواهان بهبود گام به گام روابط با تلاش هر دو طرف شده است. او نوشته است: بهبود روابط دو کشور روندی تدریجی خواهد داشت و لازم است چندین مسئله حل و فصل شود. نخست وزیر بریتانیا در این نامه همچنین از ایران خواسته است بر سر برنامه هسته‌ای خود به طور سازنده و جدی با جامعه بین الملل وارد تعامل شود و از یک راه حل صلح آمیز برای بحران سوریه حمایت کند. این نامه به مناسبت تحلیف آقای روحانی ارسال شده است. روابط ایران و بریتانیا از آذرماه سال ۱۳۹۰ و در پی حمله گروهی از منتقدان سیاست های بریتانیا به سفارتخانه و اقامتگاه دیپلمات های این کشور در تهران به پایین ترین حد تنزل یافت. پس از آن حادثه بریتانیا سفارتخانه خود را در تهران بست و دیپلمات‌های ایرانی را هم از لندن اخراج کرد. روز چهارشنبه گذشته هم ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در تماسی تلفنی با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران برای بهبود تدریجی روابط دو کشور ابراز آمادگی کرده بود. آقای هیگ گفته بود که آماده است در ماه سپتامبر و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با همتای ایرانی خود دیدار کند. آقای هیگ در این تماس تلفنی در مورد سرنوشت عباس یزدان‌پناه یزدی، شهروند ایرانی – بریتانیایی که از ماه گذشته میلادی در امارات متحده عربی مفقود شده است ابراز نگرانی کرده بود. گروهی دستگاه های اطلاعاتی یا گروه های ذینفوذ در حکومت ایران به ربودن آقای یزدی متهم کرده بود، اما وزارت امور خارجه ایران دست داشتن نهادهای ایرانی در هرگونه اقدام غیرقانونی در امارات را تکذیب کرد. نام آقای یزدی در چند پرونده مربوط به معاملات نفتی شرکت های خارجی با ایران به عنوان دلال و واسطه مقام های وقت و افراد صاحب نفوذ در ایران مطرح بوده است.
آماده گفت‌وگوهاي دوجانبه و چندجانبه هستيم

تهران امروز / فیلیپ جی کارنی، سخنگوي رئیس‌جمهور آمریکا پس از تحليف روحاني يك بار ديگر بر آمادگي كاخ سفيد براي گفت‌وگو با ايران اشاره كرد و گفت: ما برای مذاکره با ایران هم در قالب گروه 5+1 و هم در سطح دو جانبه آماده هستیم. وي با بيان اينكه موضوع گفت‌وگوها بايد با تلاش ايران براي صرف‌نظر كردن از برنامه‌هاي هسته‌اي خود باشد، مدعي شد که چنین مذاکراتی می‌تواند کشوری را که تحریم‌های سازمان ملل و آمریکا علیه آن اعمال شده، از حالت انزوا خارج سازد. مواضع سخنگوي كاخ سفيد در حالي است كه کاخ سفید نيز پس از مراسم تحلیف در بیانیه ای تاكيد كرد كه اگر دولت جدید ايران تعامل اساسی و جدی برای عمل به تعهدات بین المللی خود و یافتن راه حل صلح آمیز این مسئله را انتخاب کند، شریکی مصمم را در آمریکا خواهد یافت. سخنان کارنی و بیانیه کاخ سفید و اما و اگرهای مطرح شده در آن در حالی منتشر شد که به تازگی مجلس نمایندگان آمریکا طرح تشدید تحریم های ایران را تصویب کرد که به گفته نمایندگان شامل شدیدترین تحریم هایی است که تاکنون علیه تهران اعمال شده است. همچنين بیشتر اعضای مجلس سنای آمریکا با فرستادن نامه‌ای برای اوباما، از وی خواسته‌اند با تشدید تحریم‌ها و نیز تاکید بر گزینه نظامی، فشار‌ها بر ایران را افزایش دهد و در عین حال، در جست‌و‌جوی راهکارهای دیپلماتیک برای مسئله هسته‌ای ایران باشد. ۷۶ عضو سنای آمریکا در این نامه اظهار داشته‌اند: ما باید آماده اقدام باشیم و ایران باید اين آمادگي را ببيند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s