اعتراض گسترده مردم زنجان به آلودگی هوای شهر به سرب و روی + عکس و فیلم

zanjan2اعتراض گسترده مردم زنجان به آلودگی هوای شهر
سایت خبری راه کارگر ـ از ساعت ده بیستم مرداد نودو دو هزاران تن از مردم زنجان در مقابل استانداری تجمع کردند. این تظاهرات در اعتراض به آلودگی های ناشی از فعالیت های کارخانه سرب و روی زنجان و عواقب خطرناک آن برای مردم این شهر برپا شد. در این اعتراض هزاران زن در کنار مردان با در دست داشتن پلاکاردهائی با شعارهائی همچون «سرب یعنی سرطان» و «هوای پاک هم حق مسلم ماست » «سرب و روی زنجان مساوی سرطان» بر خواست های مدنی و دفاع از محیط زیست پای می فشردند. این تجمع بزرگترین گردهمایی اعتراضی مدنی در این شهر است و مردم با شعارهای خود از مسئولین خواستند تا برای انتقال این کارخانه اقدام کنند. در چند سال اخیر برای انتقال کارخانه سرب و روی به نقاطی دور از شهر زنجان برنامه‌‌ریزی شده٬ اما تا کنون اقدام جدی درباره این جا به‌ جایی صورت نگرفته است. مسئولان حکومتی با ارائه آمار تلاش می کنند که ضرورت حفظ کارخانه های سرب و روی در زنجان را توجیه کنند. استاندار زنجان رئوفی‌نژاد با اشاره به اینکه وجود معادن شاخص در هر استانی موجب توسعه، اشتغال و درآمدزایی آن منطقه می‌شود و در این بین وجود سرب و روی در زنجان یک واقعیت است، می گوید: «وقتی افتخار این را داریم که 80 درصد سرب و 80 درصد روی کشور در این استان تولید می‌شود، باید این امر به عنوان یک فرصت مفید تلقی شود. با وجود این معدن، بیش از 70 درصد صادرات استان به این حوزه اختصاص یافته است. به طور مثال از 600 میلیون دلار صادرات در سال 90 و از 472 میلیون دلار در سال 91 حدود 70 درصد مربوط به این حوزه بوده است.» اما او توضیح نمی دهند که این آمار اقتصادی به قیمت آن بدست آمده که زنجان بالاترین درصد سرطان، بیشترین سقط جنین ناخواسته و گسترده ترین پوکی دندان ها را بدنبال آورده و سلامت مردم را بشدت تهدید کرده است. اقدام شجاعانه مردم زنجان نشان می دهد که آن ها رشد اقصادی را همراه با هوای پاک و محیط قابل زیست می خواهند. اعتراض جسورانه مردم زنجان نشان داد که مسئولان حکومتی و کارفرمایان باید از این پس طرح های اقتصادی را با توجه به ضرورت های زیست محیطی به پیش برند. حرکت همبسته و متحدانه مردم با شعارهای «کارخانه سرب و روی تعطیل باید گردد»، «نترسیم نترسیم ما همه باهم هستیم»، «همشهری باغیرت اتحاد اتحاد»، «سرب و روی نمی‌خواهیم هوای تازه می‌خواهیم»، اراده مردمی را نشان می دهد که خواهان تغییر هستند و دیگر نمی خواهند تصمیمات مقامات حکومتی بدون در نظر گرفتن منافع آنها و سلامت جامعه اتخاذ شود. تظاهرات مردم اراک برای هوای پاک، تظاهرات طرفداران محیط زیست برای جلوگیری از تخریب پارک گیاه شناسی نوشهر؛ اعتراض طرفداران محیط زیست به قطع درختان کهنسال در خیابان ولی عصر تهران و اقدام مردم یزد در حفظ میراث فرهنگی، همگی جلوه هائی از روحیۀ جدیدی است که در جامعه ایجاد شده است. این روحیه همبستگی و مقاومت مدنی را باید ارج نهاد و در راستای گسترش آن کوشید. همین فشارها و مقاومت های مردمی است که باعث خواهد شد تا حکومتگران بدانند که مردم دیگر نمی خواهند بی تفاوت باشند و به هر ظلم و ستمی تن در دهند. از طریق این مقاومت های مدنی است که زمینه سازمانیابی مدنی و مستقل مردم فراهم خواهد آمد و راه برای پیشروی های بیشتر فراهم خواهد گشت.

فیلم تظاهرات در صفحه شاهد عینی بی بی سی را در اینجا ببنید


zanjan1
zanjan2zanjan5

روز یک‌شنبه در استان زنجان برگزار شد:

تجمع هزاران زنجانی در اعتراض به پسماندهای کارخانه سرب و روی

یکی از بی‌سابقه‌ترین و پر جمعیت‌ترین راهپیمایی‌ها و تجمع‌های اعتراضی در ایران با موضوع آلودگی‌های محیط زیستی ناشی از فعالیت‌های کارخانه‌های سرب و روی در شهر زنجان برگزار شد.در این راهپیمایی که روز یک‌شنبه (۲۰ امرداد) برگزار شد٬ هزاران نفر از مردم شهر زنجان با راهپیمایی و تجمع مقابل استانداری این شهر نسبت به آلودگی‌ها و پسماندهای کارخانه سرب و روی در این استان اعتراض کردند.

جمعیت شرکت کننده در این راهپیمایی اعتراضی آن‌هم با موضوع محیط زیست و آلودگی هوا در ۳۵ سال گذشته کم سابقه بوده است.

خبرگزاری فارس گزارش کرده که «در پی این تجمع گسترده مردم خیابان منتهی به استانداری زنجان بسته شد و مردم با شعارهای خود از مسئولین درخواست کمک و حمایت برای انتقال این کارخانه را داشتند.»

در چند سال اخیر برای انتقال کارخانه سرب و روی به نقاطی دور از شهر زنجان برنامه‌‌ریزی شده٬ اما تا کنون اقدام جدی درباره این جا به‌ جایی صورت نگرفته است.

محمد رئوفی‌نژاد٬ استاندار زنجان هم با حضور در میان تجمع کنندگان گفته که «قطعا اعتراض‌های مردم نیز برای مسئولین اهمیت دارد.»

خبرگزاری فارس همچنین گزارش کرده که مردم پس از سخنرانی استاندار با ادامه شعارهای خود به سمت دفتر امام جمعه این شهر حرکت کردند «تا صدای اعتراض خود را به گوش نماینده ولی فقیه در استان نیز برسانند.»

مردم زنجان با وجود حضور پلیس نیروی انتظامی شعارهایی همچون «کارخانه سرب و روی تعطیل باید گردد»، «نترسیم نترسیم ما همه باهم هستیم»، «همشهری باغیرت اتحاد اتحاد»، «سرب و روی نمی‌خواهیم هوای تازه می‌خواهیم» سر داده و  بر اعتراض‌های خود پافشاری کردند.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که آلودگی سرب زنجان باعث افزایش سرطان، سقط جنین، آلودگی آب و حتی میوه‌ها و محصولات کشاورزی و باغی زنجان شده است.

zanjan3******************

استاندار زنجان در جمع مردم معترض:
کارخانه سرب و روی زنجان جابه‌جا می‌شود/ خداحافظی مردم زنجان با کارخانه سرب و روی

استاندار زنجان با اشاره به اینکه کارخانه سرب و روی زنجان تا حدی زیان آور است، گفت: تا کنون برای جابه‌جایی این کارخانه بزرگ به نقاط دور از شهر زنجان اقداماتی انجام شده است.
خبرگزاری فارس: کارخانه سرب و روی زنجان جابه‌جا می‌شود/ خداحافظی مردم زنجان با کارخانه سرب و روی

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، مردم زنجان ظهر امروز در اعتراض به آلودگی‌ها و پسماندهای کارخانه سرب و روی در مقابل استانداری این شهر تجمع کردند.

در پی این تجمع گسترده مردم در مقابل استانداری خیابان منتهی به آن بسته شد و مردم با شعارهای خود از مسئولین و استاندار زنجان درخواست کمک و حمایت برای انتقال این کارخانه را داشتند.

با توجه به اینکه در طول چند سال گذشته برای انتقال کارخانه سرب و روی به نقاطی دور از شهر زنجان برنامه‌ ریزی شده است ولی تا کنون اقدام جدی درباره این جابه‌جایی صورت نگرفته است.

*سخنرانی استاندار و امام جمعه زنجان در جمع معترضان

در پی این اعتراض استاندار زنجان برای ادای احترام به تجمع کنندگان در جمع مردم حضور یافت و با تبریک عید سعید فطر اظهار داشت: درباره جابه‌جایی پادگان ارتش زنجان به خارج از شهر گام‌‌های خوبی برداشته است.

محمد رئوفی‌نژاد با اشاره به اینکه کارخانه سرب و روی زنجان تا حدی زیان آور است، تصریح کرد: تا کنون برای جابه‌جایی این کارخانه بزرگ به نقاط دور از شهر زنجان اقداماتی انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه سهام شرکت سرب و روی زنجان برای مردم منفعت بسیاری دارد، گفت: قطعا اعتراض‌های مردم نیز برای مسئولین اهمیت دارد.

مردم پس از سخنرانی استاندار زنجان با ادامه شعارهای خود به سمت دفتر امام جمعه این شهر حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش نماینده ولی فقیه در استان نیز برسانند.

مردم زنجان با حضور پلیس نیروی انتظامی بر اعتراض‌های خود ادامه داده و شعارهایی همچون «کارخانه سرب و روی تعطیل باید گردد»، «نترسیم نترسیم ما همه باهم هستیم»، «همشهری باغیرت اتحاد اتحاد»، «سرب و روی نمی‌خواهیم هوای تازه می‌خواهیم» و… بر اعتراض‌های خود پافشاری کردند.

امام جمعه زنجان با احترام به معترضان در میان مردم حاضر شد و اظهار کرد: مردم برای رساندن صدای اعتراض خود نمایندگانی از میان خود انتخاب کنند.

آیت‌الله علی خاتمی اضافه کرد: مردم پنج نفر نماینده از میان خانم‌ها و پنج نفر نماینده نیز از بین آقایان انتخاب کنند تا خواسته و اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند.

در پی سخنرانی امام جمعه زنجان به علت تجمع بیش از اندازه مردم و بیان شعارها آیت‌الله خاتمی از ادامه سخنرانی خود بازماند.

*خواسته معترضان استشمام هوای پاک است

یکی از خانم‌های معترض در این تجمع با بیان اینکه تنفس هوای پاک حق مسلم همه مردم است، افزود: با وجود اینکه زنجان در منطقه کوهستانی واقع شده به علت وجود کارخانه سرب و روی هر روز بر آلودگی‌های این شهر افزوده می‌شود و دیگر اثری از هوای پاک باقی نمانده است.

این خانم خانه‌دار اضافه کرد: مردم زنجان بر خواسته خود تاکید دارند و برای عملی کردن این درخواست تجمع خود را ادامه خواهند داد.

خانم شاغل دیگری در این جمع با تاکید بر اینکه مردم به هوای بدون سرب نیاز دارند، گفت: هم اکنون من از بیماری ریوی رنج می‌برم و وجود سرب در هوای زنجان این بیماری را تشدید می‌کند.

وی از مسئولین تقاضا کرد تا فریاد اعتراض مردم را بشنوند و اقداماتی برای جابه‌جایی کارخانه سرب و روی انجام دهند تا از این فاجعه زیست محیطی جلوگیری شود.

در ادامه یکی از آقایان معترض تصریح کرد: این تجمع و اعتراض برای سلامتی مردم جامعه است و مسئولین باید در پی این اعتراض حرکتی برای جابه‌جایی این کارخانه انجام دهند.

همچنین یکی از خانم‌های معترض در این تجمع افزود: مردم زنجان چه گناهی دارند که باید هوایی آلوده به سرب را استشمام کنند.

این خانم شاغل با تاکید بر اینکه مسئولین می‌توانند حداقل قسمتی از درآمدهای حاصل از این کارخانه را صرف هزینه داروهای بیماران سرطانی و بیماری‌های ناشی از سرب اختصاص دهند، گفت: فرزندان ما گناهی ندارند تا در پی آلودگی‌های این کارخانه اسیر تخت بیمارستان شوند.

وی با تاکید بر اینکه مردم نمی‌خواهند با ایجاد آلودگی و پسماندهای این کارخانه به مرگ تدریجی بمیرند، اظهار کرد: فرزندان و عزیزانمان در مقابل چشمانمان ذره ذره آب می‌شوند و کاری از دستمان بر نمی‌آید.

همچنین یک خانم کارمند در جمع معترضان افزود: با فعالیت کارخانه سرب و روی جان فرزندان شهرمان در خطر است و مسئولین باید در پی این اعتراض اقدامی موثر انجام دهند.

در ادامه نیز یکی از آقایان معترض با تاکید بر اینکه سلامتی همه مردم در خطر است، گفت: با آلودگی‌های کارخانه سرب زنجان خون مردم در شیشه است.

وی اضافه کرد: ما خواستار تعطیلی کارخانه هستیم و سلامتی مردم مهم‌تر از اشتغال و مسکن است.

مردم در ادامه اعتراض خود به آلودگی و پسماندهای کارخانه سرب و روی به سمت چهار راه سعدی و مرکز شهر زنجان حرکت کرده و به شعارهای خود ادامه دادند.

سپس معترضان به سمت چهار راه انقلاب و مسجد جامع این شهر حرکت کردند تا فریاد اعتراض خود را به گوش همه مسئولین برسانند

******************************************

تجمع زنجانی‌ها در اعتراض به آلایندگی کارخانه سرب و روی/ استاندار: کارخانه تعطیل می شود
زنجان – خبرگزاری مهر: صدها نفر از شهروندان زنجانی صبح روز یکشنبه در اعتراض به وضعیت آلایندگی کارخانجات سرب و روی اطراف شهر زنجان بخصوص شرکت سرب و روی واقع در 15 کیلومتری این شهر مقابلی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و همچنین استانداری زنجان تجمع اعتراض آمیز بر پا کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، این تجمع از 10 صبح روز یکشنبه با حضور صدها نفر از شهروندان زنجانی برگزار شد. معترضان به آنچه وضعیت آلایندگی هوای شهر زنجان توسط سرب و روی عنوان می کردند معترض بوده و خواستار تعطیلی یا انتقال این کارخانه به محل پیش بینی شده بودند.

در این تجمع اعتراض آمیز که با استقبال گسترده آحاد مختلف شهروندان زنجانی برگزار شد متعرضان خواستار تدبیر دولت یازدهم برای انتقال کارخانه سرب و روی و رسیدگی به وضعیت کارخانه های آلاینده سرب و روی در اطراف شهر زنجان شدند.

معترضان پلاکاردهایی با عناوین سلامتی حق مسلم ماست، سرب و زنجان سرطان، همشهری امروز من بیمارم فردا نوبت توست، زنجان بیشترین آمار سرطان در دست داشتند.

استاندار زنجان پس از اعتراض شدید مردم به میان جمع معترض آمد و به سخنرانی پرداخت و گفت: با توجه به اینکه امروز خود مردم زنجان به این امر معترض شده‌اند، پس کارخانه سرب و روی تعطیل خواهد شد.

محمد رئوفی‌نژاد با اشاره به اینکه وجود معادن شاخص در هر استانی موجب توسعه، اشتغال و درآمدزایی آن منطقه می‌شود و در این بین وجود سرب و روی در زنجان یک واقعیت است، ادامه داد: وقتی افتخار این را داریم که 80 درصد سرب و 80 درصد روی کشور در این استان تولید می‌شود، باید این امر به عنوان یک فرصت مفید تلقی شود.

وی افزود: با وجود این معدن، بیش از 70 درصد صادرات استان به این حوزه اختصاص یافته است. به طور مثال از 600 میلیون دلار صادرات در سال 90 و از 472 میلیون دلار در سال 91 حدود 70 درصد مربوط به این حوزه بوده است.

رئوفی نژاد افزود: اقتصاد کشور و استان را می‌توان با مدیریت صحیح حفظ نمود و نباید مردم را از این درآمد و رونق اقتصادی محروم کرد.

همچنین معترضان با حضور در مقابل دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان خواستار تلاش و پیگیری نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان برای انتقال یا تعطیلی کارخانه سرب و روی شدند.  حجت الاسلام خاتمی نیز با حضور در میان معترضان آنها را دعوت به آرامش کرد.

مسئله کارخانه سرب و روی یک معاله چندمجهولی است که تعلل و بی توجهی و فرصت سوزی برخی مدیران استان و حضور مدیران غیربومی در کارخانه سرب و روی به مسئله موجود دامن می زندبه طوری که مدیران غیربومی کارخانه سرب و روی با زندگی و سلامت شهروندان زنجان بازی می کنند.

هیچ کس در استان زنجان بخصوص با توجه به وضعیت نابه سامان اقتصادی حاضر به تعطیلی کارخانه سرب و روی و به خطر افتادن اشتغال صدها نفر زنجانی نیست بلکه مسئله عدم وجود صنعت پاک و عدم توجه مدیران کارخانه به محیط زیست است.

بی شک انتقال کارخانه سرب و روی خواسته و مطالبه عمومی شهروندان زنجانی است چون این مسئله سلامت کل جامعه را تهدید میکند بنابر این بهتر است مسئولان استان زنجاندر راستای تحقق رسیدن استان به هوای پاک و صنعت پایدار و پاک تلاش کنند.

یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش.

تصاویر تظاهرات اعتراضی هزاران نفر در زنجان

این تظاهرات حدود ساعت 10 صبح امروز یکشنبه 20 مرداد 92 آغاز گشته و حوالی ظهر امروز با حضور هزاران نفر از مردم زنجان به اوج خود رسید. این تظاهرات در اعتراض به کارخانه سرب و روی زنجان و عواقب خطرناک آن برای مردم این شهر برپا شده است.
 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s