آتش گشودن به روی مردم مصر اقدامی جنایت کارانه است ـ اخباری از تهاجم ارتش مصر برای پراکنده ساختن متحصنین اسلام گرا

mesr-yoresharteshاخباری از تهاجم ارتش مصر برای پراکنده ساختن متحصنین اسلام گرا
سایت خبری راه کارگرـ تهاجم خونین ارتش مصر به متحصنان هوادار اخوان المسلمین، تحولات مصر را به شکل پیچیده تری درآورده است. تظاهرات میلیونی مردم علیه سیاست های مرتجعانه دولت اسلامگرای مصر، که با دخالت ارتش به اهداف خود نرسید، هر چند باعث کنار گذاشته شدن دولت محمد مرسی شد اما با نقش آفرینی ارتش و کودتای آن آینده جنبش را به خطر انداخته است. دخالت ارتش و حمله امروز ارتش به تجمع کنندگان اسلامگرا اوضاع را بیش از پیش پیچیده خواهد کرد و روند تحولات آتی مصر را بشدت تحت الشعاع قرار خواهد. استفاده از نیروی نظامی و گلوله برای حل مسائل سیاسی کشور، راه مسالمت آمیز تحولات آتی را دشوار تر خواهد ساخت. روشن است که فعالان مصری و کنشگران انقلابی این کشور باید کشتار اسلامگرایان و به گلوله بستن مردم توسط ارتش را بشدت محکوم کنند. آنهائی که در اعتراض به برکناری محمد مرسی دست به تظاهرات می زنند نیز جزئی از مردم مصر هستند. آتش گشودن بر روی مردم توسط ارتش ، سنت شومی است که به ارتش اجازه خواهد داد که در آینده به روی دیگر بخش های مردم بروی آنها که خواهان تحولات انقلابی هستند و فریاد «نه اسلامگرایان و نه ارتش » سر می دهند نیز آتش بگشایند.

****************************************
یورش خونبار پلیس مصر به متحصنان هوادار محمد مرسی
گزارش یورونیوز از حمله خونبار ارتش مصر به متحصنین اسلامگرا

عملیات نیروهای امنیتی مصر علیه تجمع هواداران مرسی

بی بی سی ـ به روز شده: 06:11 گرينويچ – چهارشنبه 14 اوت 2013 – 23 مرداد 1392
نیروهای امنیتی با حمایت خودروهای زرهپوش عملیات پاکسازی متحصنین را به اجرا گذاشته‌اند
عملیات پاکسازی تجمع اعتراضی چند هزار تن از هواداران محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر در قاهره، پایتخت، ادامه دارد و گزارش‌های تایید نشده‌ای از تلفات هر دو طرف انتشار یافته است.
از ساعات اولیه روز چهارشنبه، ٢٣ مرداد (١٢ اوت)، نیروهای امنیتی مصر، با حمایت خودروهای زرهی، عملیات پاکسازی میدان رابعه العدویه در شهرک نصر، و همچنین میدان النهضه در مقابل دانشگاه قاهره از متحصنین طرفدار محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده را آغاز کردند.
براساس گزارش‌های رسیده، ماموران امنیتی در این عملیات به استفاده از گاز اشک آور و گلوله ساچمه‌ای مبادرت کردند هر چند منابع اخوان المسلمین، گروه حامی محمد مرسی، از شلیک گلوله‌های جنگی هم خبر داده اند.
در این عملیات، نیروهای امنیتی برای برچیدن موانع و سنگرهای ایجاد شده توسط متحصنین بولدوزرهای زرهپوش هم به کار گرفته‌اند.
به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از قاهره، پاکسازی مناطق اطراف دانشگاه قاهره از متحصنین خاتمه یافته اما عملیات در میدان رابعه العدویه همچنان ادامه دارد.
هدف از عملیات روز چهارشنبه پراکنده کردن تجمع هواداران اخوان المسلمین بوده است
عملیات صبح چهارشنبه پس از آن آغاز شد که مقامات دولت انتقالی به گروه اخوان المسلمین هشدار دادند به تحصن اعتراضی خود که از حدود شش هفته پیش آغاز شده بود خاتمه دهند و محل تجمع را ترک کنند.
وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه به متحصنین گفت که می‌توانند در پناه ماموران امنیتی، محل تحصن را ترک کنند. در آغاز عملیات، ماموران امنیتی راه های منتهی به محل تحصن را مسدود کردند تا مانع از ورود افراد جدید به این محل شوند.
گزارش‌های رسیده از قاهره از کشته و زخمی شدن چندین نفر در جریان عملیات روز چهارشنبه حکایت دارد اما در این مورد، آمار متفاوتی مخابره شده است.
سخنگوی گروه اسلامگرای اخوان المسلمین گفته است که تا کنون یکصد و بیست نفر کشته و چند هزار نفر کشته شده اند و از مردم مصر خواسته است «برای جلوگیری از کشتار مسلمانان» به خیابان‌ها بریزند.
این گروه نیروهای امنیتی را به استفاده از گلوله جنگی برای قتل عام متحصنین متهم کرده است.
منابع دیگر از کشته شدن بین پنج تا سی و شش نفر خبر داده‌اند. یک شبکه تلویزیونی هم گفته است که تا کنون دست کم دو تن از نیروهای امنیتی در اثر تیراندازی از میان متحصنین کشته و تعدادی زخمی شده‌اند.
تحصن حمایت از محمد مرسی از حدود شش هفته پیش ادامه داشته است
امکان تایید مستقل این آمار وجود نداشته است و منابع رسمی هم هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.
تصاویر شبکه‌های تلویزیونی محلی از عملیات روز چهارشنبه، چادرهای متحصنین را نشان می‌دهد که توسط نیروهای امنیتی تخریب شده‌اند. تصاویری نیز از چند نفر فرد ریشدار پخش شده که ماموران امنیتی به آنان دستبند زده و همراه خود می‌برند.
خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که از محل میدان رابعه عدویه صدای تیراندازی به گوش می‌رسد و دود سیاهی نیز از این محل برخاسته است. همچنین، هلی‌کوپترهای نظامی بر فراز قاهره پرواز می‌کنند.
تحصن طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر، از اوایل ماه ژوئیه و با هدف بازگرداندن او به قدرت آغاز شد و با وجود هشدار مقامات امنیتی، تا کنون ادامه داشته است.
این تحصن باعث اعتراض برخی از ساکنان محلی شده بود و مقامات دولتی هشدار داده بودند که با خاتمه تعطیلات عید فطر، عملیات پاکسازی محل تحصن را آغاز خواهند کرد.
*******************************
mesr-yoreshartesh2دبی – العربیه.نت فارسی
خبرنگاران العربیه در قاهره روز چهارشنبه 14-8-2013 از ادامه درگیری در میدان رابعه العدویه میان نیروهای پلیس مصر و هواداران محمد مرسی گزارش دادند.
به گزارش العربیه پلیس مصر بامداد امروز برای متفرق کردن طرفداران مرسی در دو میدان رابعه العدویه و النهضه وارد عمل شد.
پلیس مصر برای متفرق کردن هواداران مرسی در میدان رابعه العدویه از زره پوش های نفربر و گاهی گاز اشک آورد استفاده کرده است.
به گزارش خبرنگار العربیه در قاهره به نقل از منابع بیمارستانی تاکنون 10 نفر کشته و 80 نفر زخمی شدند.
برخی از افراد مسلح هوادار مرسی با موضع گرفتن بر روی ساختمان های اطراف میدان العدویه افراد پلیس را مورد حمله قرار داده اند که در اثرآن دو نفر از افراد پلیس کشته شدند.
پلیس مصر ساعاتی پیش اعلام کرد محل تجمع هوادران محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده این کشور را در میدان النهضه در قاهره را به کنترل خود درآورده است.
برخی تحلیلگران در گفت و گو با العربیه می گویند در صورت تخلیه میدان العدویه از سوی پلیس مصر که به عنوان محل تجمع اصلی هوادران مرسی در قاهره به شمار می رود ، گروه اخوان روحیه خود را خواهد باخت و به سازش با دولت مصر روی خواهد آورد.
************************************
mesr-yoreshartesh1 کشته شدن «ده‌ها تن» در حمله نیروهای امنیتی مصر به حامیان مرسی
رادیو فردا ـ «ده‌ها نفر» در حمله روز چهارشنبه،۲۳ مردادماه،نیروهای امنیتی مصر به اردوگاه‌های طرفداران محمد مرسی در قاهره کشته شدند.
در حالی که اخوان‌المسلمین شمار کشته شدگان را «دستکم ۲۵۰ تن» اعلام کرده، مقامات رسمی مصر می گویند فقط پنج نفر در این حملات جان باختند.
ه گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های امنیتی مصر، نیروهای امنیتی به همراه خودروهای زرهی و بولدوزر به دو جایگاه تجمع حامیان محمد مرسی حمله برده و به سمت آنان گاز اشک‌آور پرتاب کرده‌اند و این در حالی است که به گفته این مقام‌های امنیتی تأکید کرده‌اند که صدای شلیک گلوله از هر دو طرف نیروهای امنیتی و مخالفان به گوش می‌رسد.
سایت الجزیره می گوید طبق گزارش های رسیده دستکم «۳۶ نفر» در حمله نیروهای امنیتی کشته شدند.
گزارشگر خبرگزاری فرانسه در قاهره می‌گوید«دستکم ۴۳ جسد» شمارش کرده است و می‌گوید به نظر می‌رسد بسیاری از کشته‌شدگان در اثر اصابت گلوله جان باخته‌اند.
در عین حال آسوشیتدپرس به نقل از گروهی از مخالفان از کشته شدن «۲۵ تن» در یک محل تجمع خبر داده و تأکید کرده است که نیروهای امنیتی نیز کشته شدن «دستکم دو تن» از اعضایشان را تأیید کرده‌ند.
همچنین خبرگزاری رویترز می‌گوید اخوان‌المسلمین شمار کشته‌شدگان را ۳۰ تن اعلام کرده است و این در حالی است که جهاد الحداد، سخنگوی اخوان‌المسلمین در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه شمار کشته شدگان را «دستکم ۲۵۰ تن» اعلام کرده و می‌گوید «بیش از پنج هزار تن» نیز در اثر این درگیری‌ها زخمی شده‌اند.
یک مقام امنیتی در گفت‌و‌گو با آسوشیتدپرس در عین حال از بازداشت دویست تظاهرکننده خبر داده است. در همین زمینه عبدالفتاح عثمان، از مقام‌های ارشد وزارت کشور مصر از بازداشت شماری از رهبران اخوان‌المسلمین خبر داده اما از ذکر نام آن‌ها خودداری کرده است.
دولت موقت مصر، در روزهای گذشته هشدار داده بود که طرفداران محمد مرسی محل تجمع خود در میدان‌های «رابعه عدویه» و «نهضت» قاهره را ترک کنند. با این‌حال طرفداران محمد مرسی که خواستار بازگشت وی به قدرت هستند، همچنان به اعتراض خود ادامه دادند.
حال نیز اخوان‌المسلمین اعلام کرده است که دست از اعتراض بر نخواهد داشت. جهاد الحداد روز چهارشنبه از مردم مصر خواست تا علیه عملیات نیروهای امنیتی دست به تظاهرات بزنند.
********************************
mesr-yoreshartesh3درگیری هواداران محمد مرسی با ساکنان مناطق تحت اشغال قاهره
خیابان‌های قاهره روز سه‌شنبه صحنه درگیری‌های شدید میان هواداران اخوان‌المسلمین و ساکنان محل‌های اشغال‌ شده بود. مخالفان، اخوان‌المسلمین را تروریست خواندند. دولت هنوز برای تخلیه میدان‌ها از هواداران مرسی اقدام نکرده است.
روز سه‌شنبه (۱۳ اوت، ۲۲ مرداد) خیابان‌های مرکزی قاهره بار دیگر شاهد تظاهرات اعتراضی هزاران نفری بود که خواستار بازگشت محمد مرسی به قدرت هستند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرانسه از قاهره، تظاهرکنندگان، با ساکنان خیابان‌های مسیر خود درگیر شدند و در مرکز شهر به تعدادی از مغازه‌ها خسارات سنگینی وارد کردند. این اعمال سبب تحریک مردم عادی شد به گونه‌ای که آن‌ها را تروریست خطاب می‌کردند.
خبرگزاری فرانسه می‌افزاید که پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. هواداران مرسی موفق شدند به یکی از وزارتخانه‌ها وارد شوند، اما نیروهای امنیتی آنان را دوباره از ساختمان وزارتخانه بیرون ریختند.
هواداران محمد مرسی از زمانی که او به وسیله ارتش از کار برکنار شد، در دو میدان مرکزی قاهره با آجر و کیسه‌های پر از شن سنگربندی کرده‌اند. دولت بارها تهدید کرده که آن‌ها را، اگر داوطلبانه میدان را خالی نکنند با توسل به خشونت متفرق خواهد کرد، اما تاکنون اقدامی نکرده است. فرید اسماعیل سخنگوی تجمع‌کنندگان روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت:«حرکت انقلابی علیه کودتا ادامه خواهد داشت.»

جنگ‌وگریز در خیابان‌ها

خبرگزاری رویترز نیز گزارش می‌دهد که هواداران مرسی هنگام حرکت به‌سوی وزارت‌خارجه از سوی ساکنان محله تروریست خوانده شدند و به سوی آن‌ها سنگ و شیشه پرتاب شد. آن‌ها نیز به‌سوی مخالفان خود سنگ پرتاب می‌کردند. زنان و کودکانی که در تظاهرات شرکت داشتند فراری شدند. خبرنگار رویترز گزارش داد دو مرد را دیده است که با قمه تظاهرکنندگان را تعقیب می‌کنند.
یک هوادار مرسی در محاصره پلیس، مردم هواداران اخوان المسلمین را تروریست می خواندند یک هوادار مرسی در محاصره پلیس، مردم هواداران اخوان المسلمین را تروریست می خواندند
بعد از ظهر دوشنبه (۱۲ اوت، ۲۱ مرداد) در پی تشکیل شورای امنیت ملی مصر، روزنامه الاهرام به نقل از نهاد ریاست‌جمهوری نوشت که مقاومت اخوان‌المسلمین در دو میدان مرکزی قاهره به تدریج در حال شکستن است و از توسل به خشونت علیه آن‌ها به این دلیل خودداری می‌شود که این کار ممکن است باعث درگیری شدید میان نیروهای انتظامی و اخوان‌المسلمین و ایجاد تلفات زیاد شود.
گزارشگر رویترز از قاهره می‌نویسد که برخلاف نظر دولت، هرچه مقاومت تجمع‌کنندگان میدان‌های النهضه و رباع‌العدویه طولانی‌تر شود، ارتش پشتیبانی مردم را بیشتر از دست می‌دهد. با این همه دولت موقت نگران وجاهت قانونی خود است.

مشکل تجمع در میدان‌ها

درباره نحوه برخورد با تجمع‌کنندگان دو میدان، میان سیاستمداران مصر اختلاف‌نظر ایجاد شده است. برخی از آن‌ها معتقدند که برای حفظ وجاهت قانونی دولت نباید علیه آن‌ها به خشونت متوسل شد. اما گروهی دیگر از سیاستمداران معتقدند مدارای بیش از حد با اخوان‌المسلمین به منزله ضعف دولت در برابر این جریان ارزیابی خواهد شد.
تجمع‌کنندگان میدان‌های النهضه و رباع‌العدویه اعلام کرده‌اند تا زمانی که محمد مرسی به قدرت باز نگردد، به خانه‌های خود نخواهند رفت. تعداد آن‌ها از سوی خبرگزاری‌های خارجی چند هزار نفر ارزیابی می‌شود.
برپایه گزارش رویترز حزب النور که رهبران آن در سال ۲۰۱۲ از اخوان‌المسلمین جدا شدند، روز دوشنبه آمادگی خود را برای شرکت در نهادی که باید قانون اساسی را مورد بازنگری قرار دهد اعلام کرد. این اقدام، در افکار عمومی مصر سبب تقویت نظامیان و انزوای بیشتر اخوان‌المسلمین شده است.

نوشته شده در سیاسی. برچسب‌ها: , , . Leave a Comment »

نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s