تهاجم ماموران امنیتی به دومین گردهم آئی اعتراضی مردم زنجان/ تصویر

zanjan24053سایت خبری راه کارگر ـ به دنبال روشن شدن طرح عقب نشینی ناقص استاندار زنجان که تنها با تعطیلی یک واحد از 46 واحد مجموعه مجتمع سرب و روی زنجان قصد داشت مردم را به خانه هایشان بفرستد، مردم شهر دومین گردهم آئی خود را در روز پنجشنبه 24 مرداد برگزار کردند بنا به اطلاعی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که نوشته اند:«به نقل از یکی از منابع آگاه و موثق دقایقی پیش باخبر شدیم که کارخانه سرب روی تعطیل نبوده و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. هر چند که اعلام خبر تعطیلی کارخانه فقط منوط به کارخانه سرب روی بود و 46 واحد دیگر همچنان فعال می باشند.» بدنبال پخش این خبر ده ها تن از زنان و مردان شهر در میدان مرکزی شهر گردهم آمدند زنان و مردانی که علیرغم تهیدات پلیس عقب نشینی نکردند. آنها بر این نظرند که هیچ مشکلی با کسی و مجموعه ای غیر از مجموعه شرکت های سرب روی ندارند و تا زمانی که خواسته های شان مبنی بر انتقال کارخانه و شرکت های سرب و روی و تجهیز آنها به تکنولوژی صنعت روی دنیا، پلایش زمین کارخانه و شرکت های موجود تامین نگردد ، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد. گفته می شود حمید ارجمندی فر معاون نیروی انسانی استانداری ، یکی از مدیران ارشد سرب و روی زنجان است
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
شرکت کنندگان در گردهم آئی پنجشبنه 24 مرداد چه می گویند:

شمایی که میگید مشکل ما فقط تعطیلیه کارخونه سرب و روی هست.. مگه شهرک روی تو جاده بیجار بهتر از کارخانه سرب و روی هست؟ چرا اینو نمیگید ؟ مگه حامی محیط زیست نیستید؟ با تعطیل شدن کارخونه سرب و روی همه خواسته های ما برآورده نمیشه. اینو بدونید.. این رو هم بگیم که شهرک روی تو جاده بیجار هم باید منتقل بشه یه جای دیگه.. در ضمن ما غیر از مشکل کارخانجات آلاینده اطراف شهر چیزای دیگه ای هم میخوایم که کم از آلودگی سرب نداره و اون هم پارازیت هایی هست که روی ماهواره میندازن و باعث سرطان میشه . برای پلیس واقعا متاسفم. مگه ما چیکار کرده بودیم که باید اینطوری باهامون برخورد میشد؟ بیشتر تقصیر پلیس بود که جو رو متشنج کرد. مگرنه مردم داشتن آروم شعار میدادن
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دوستان تازه اول کاره!!! اون رئوفی بی همه چیز اول میخواست مردم بترسونه دید که نشد حالا تصمیم دارند مردم رو با بازی دادن خسته کنند از کمپین خواهشمندم که لحظه ای ادامه روند پیگیری و اطلاع رسانی غافل نشوند چرا که در این صورت این افراد به هدفشان خواهند رسید.
ــــــــــــــــــــــــــ
ملت اومدن تو خیابونا فقط برای درخواست هوای پاک برای خودشون و فرزاندانشون. کار سیاسی و فرقه ای ک انجام ندادند. دوستان یک زمانی میشه که با افتخار سرتون رو میبرین بالا و از این روزها یاد میکنید. بخدا راست میگم. جمودی و خموشی بلای جان آدمیست تا نخواهید حرکت کنید محکوم به فنا هستین.
ــــــــــــــــــــــــــ
دزود بر غیرت مردم زنجان … به خصوص شیر زنان زنجانی …
کجایند نمایندگان مجلس ، نمایندگان شورای شهر که برای رای گرفتن هرکاری و هر چهره ای برای خود می سازند …
توصیه میکنم برای اعتراض زمانی که استاندار جدید سرکار میاد رو انتخاب کنیم …
ـــــــــــــــــــــــــ
آروم بودن و هوای پاک میخواستن – ولی گرفتن و بردنش – عربخانی که حتی کسی فکرشم نمیکنه که بخواد شلوغی را بندازه !!! داریوشی که امروز تو فرهنگسرا تمرین میکرد ( تئاتر ) – سیاوشی که آبروی زنجانه – و کل خونوادش !!! بردن کلانتری سبزه میدون !
ـــــــــــــــــــــــــ
دم همه گرم — اره دمه خانومام گرم__ – برادر سیاوش عربخانی رو هم گرفتن !-! دعا کنین که کاری باش نداشته باشن !!!
ـــــــــــــــــــــــــــ
مرحبا به خانم های زنجانی دست مریزاد و کل آقایونی که حتی با تهدید پلیس ایستادند و صحنه رو ترک نکردند. شما قهرمانان نسل آینده تان هستید.
ما هیچ مشکلی با کسی و مجموعه ای غیر از مجموعه شرکت های سرب روی نداریم و تا زمانی که خواسته های ما مبنی بر انتقال کارخانه و شرکت های سرب و روی و تجهیز آنها به تکنولوژی صنعت روی دنیا، پلایش زمین کارخانه و شرکت های موجود تامین نگردد ادامه خواهیم داد.
zanjan24053
zanjan24054
zanjan24055
ــــــــــــــــــــــــــــ
هرانا؛ ممانعت ماموران امنیتی از دومین تجمع اعتراضی مردم زنجان/ تصویر
جمعه 25 مرداد 1392 ساعت 00:37 |
خبرگزاری هرانا – جمعی از مردم زنجان در دومین تجمع اعتراضی به عدم تعطیلی کارخانه سرب و روی شرکت کردند که با ممانعت نیروهای امنیتی در سبزه میدان (مرکز شهر) مواجه شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کمپین اعتراض به کارخانه سرب و روی زنجان که یکی از منابع آلودگی زیست محیطی در این شهر محسوب می شود از اوایل سالجاری از سوی جمعی از جوانان در شبکه های اجتماعی آغاز به کار کرد.
در طی هفته گذشته دو تجمع اعتراضی از سوی جمعی از مردم شکل گرفت که تجمع امروز با ممانعت نیروهای امنیتی با بازداشت برخی از تجمع کنندگان همراه بود.
نیروهای لباس شخصی نیز در این تجمع حضور داشتند و اقدام به فیلم برداری از معترضین نمودند. هم چنین بنا بر برخی گزارشات برخی از افرادی که در شبکه های اجتماعی اقدام به فراخوان به این تجمع نمودند نیز مورد تهدید و تطمیع قرار گرفتند.

تصاویری از تجمع امروز مردم زنجان با حضور ماموران امنیتیzanjan-24052
zanjan-24051
********************************************************
گفتنی و نگفتنی‌ها درباره کارخانه سرب و روی
وبلاگ راز سر به مهر
بعد از حرکت بی‌سابقه اعتراضی دیروز مردم زنجان علیه آلایندگی واحدهای سرب و روی در اطراف این شهر(+)، امروز با جواد (تاراسی) از دوستان روزهای دبیرستان و بعدتر، و مدیر کل سابق محیط زیست زنجان (دولت اول احمدی‌نژاد) صحبت می‌کردم. به هر دلیلی (و شاید یکی از مهمترین‌هایش این که او خود اهل زنجان است)، تاراسی حساسیت خاصی روی آلایندگی‌های کارخانه سرب و روی داشت و توانسته بود همه مقدمات قانونی انتقال این کارخانه را تا پیش از پایان ماموریت خود در محیط زیست، فراهم کند اما با رفتن او و آمدن «مهدویانی دزفولی» (در دولت دوم احمدی‌نژاد)، عملا جریان امور وارونه شد! گفته می‌شود اداره کل محیط زیست در دوره اخیر مبلغی را به عنوان حق آلودگی دریافت کرده و در مقابل، این کارخانه توانسته همچنان به کار خود ادامه دهد! تاراسی از جلسه‌ای سخن می‌گفت که چند روز قبل با حضور امام جمعه و استاندار زنجان برگزار شده و از او نیز به عنوان کارشناس دعوت به عمل آمده بوده. موضوع جلسه همین کارخانه بوده. او می‌گفت که در این جلسه، مهدویانی ِ دزفولی پذیرفته که کارخانه آلایندگی گسترده‌ای دارد. یکی از کارشناسان این کارخانه گفته که ارتباط افزایش سرطان در زنجان و فعالیت‌های این کارخانه ثابت نشده، گفته که در اروپا چنین کارخانه‌هایی وسط شهر بنا شده، و گفته که نمونه خون کارگران، ادعای آلوده بودن خون آنها را رد کرده. تاراسی هم پرسیده در کدام شهر، یک کارخانه آلاینده روی منابع آب شرب ساختzanjan24056ه شده؟ در کدام شهر جریان باد غالب از طرف کارخانه به سمت مرکز تجمعات انسانی است؟ پرسیده آیا مغز استخوان و بافت استخوانی کارگران هم برای تشخیص آلودگی معاینه و آزمایش شده؟ (همان خانم کارشناس در جواب گفته که به علت نبود امکانات، این آزمایش ها صورت نگرفته). تاراسی گفته با وجود عدم اثبات ارتباط افزایش سرطان در زنجان و فعالیت کارخانه، آیا این مورد ثابت نشده که نفوذ عناصری چون سرب و جیوه و کادمیم و نیکل در بدن انسان، موجب جهش سلولی و عوارض سخت دیگر است؟ حالا که مدیر کل فعلی هم آلایندگی را تایید می کند، چه چیز دیگری باید ثابت شود؟
تاراسی می گفت الان این کارخانه نه در فاصله 15 کیلومتری زنجان، که به علت توسعه شهر، تا 5 کیلومتری شهر پیش آمده! می‌گفت اگر آب شرب زنجان بیش از این آلوده شود، باید نیمی از جمعیت زنجان مهاجرت کنند. و البته از کوتاهی رسانه‌ها هم گفت … تاراسی گفتنی زیاد دارد.
.
بعد از صحبت با جواد، زنگ زدم به ناصری در هفته‌نامه «پیام زنجان». بعد هم زنگ زدم به مدیر واحد خبر صدا و سیمای زنجان که ظاهرا دیروز اساسا خبر این تجمع را پوشش نداده‌اند!
.
این وسط طبیعی است که حرف و نقل‌های مختلفی در تخطئه اعتراض دیروز به گوش برسد؛ این که این حرکت سیاسی است و این ادعا که عده‌ای پشت پرده‌اند با کیسه‌هایی که دوخته‌اند برای خودشان و یا اصلا چرا به فکر بیکاری کارگران این کارخانه نیستید؟! ذغدغه برای تکذیب و تایید این خبرها و نقلها، احتمالا باید زیر سایه صحت اخبار مربوط به آلایندگی‌های فوق‌العاده خطرناک این کارخانه گم باشد! اگر آلایندگی‌های این کارخانه و اگر خبر از سرویس خارج بودن فیلترهای آن صحت دارد، هر چیز دیگری، اگر نخواهیم بگوییم: «اهمیت ندارد»، قطعا در اولویت بعدی است!zanjan24057

zanjan24058
zanjan24059
zanjan240510

نوشته شده در محیط زیست, اجتماعی. برچسب‌ها: , . Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s