ادامه سرکوب و کشتار مخالفان توسط ارتش مصر

سایت خبری راه کارگر: ارتش مصر همچنان به سرکوب و کشتار طرفداران مرسی ادامه می دهد. ارتش مصر که به نام دفاع از حقوق مردم و در مخالفت با اخوان المسلمین و محمد مرسی وارد عمل شده بعد از به دست گرفتن قدرت نه تنها اقدامات بنیادی و انقلابی به نفع دمکراسی و مردم انجام نداده بلکه دست به سرکوب و کشتار بیرحمانه مخالفان خود و طرفداران محمد مرسی زده است. اخوان المسلمین در فراخوانی از هواداران خود خواست تا روز جمعه شانزدهم آگوست اقدام به برگزاری تظاهراتی علیه ارتش و ژنرال عبدالفتاح السیسی  کنند. روز جمعه مردم در شهرهای مختلف دست به تظاهرات زده که این تظاهرات به درگیری میان ارتش و نیروهای هوادار مرسی انجامید و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهر کنندگان به سوی آنان شلیک کرده اند گزارشات حاکی از کشته شدن بیش از شصت نفر در درگیری های روز جمعه است. عملکرد ارتش که در ابتدا نظر مثبت و مساعد بسیاری را به همراه داشت، اکنون واکنشهای اعتراضی بسیاری از مدافعان حقوق بشر، سازمانهای بین المللی و کشورها دیگر را برانگیخته است .

———————

تلفات «جمعه خشم» مصر به ۷۰ تن رسید
پیک ایران / تعداد قربانیان ناآرامی‌های روز جمعه مصر در تازه‌ترین گزارش‌‌ها ۷۰ نفر اعلام شده است. تنها در قاهره ۵۰ نفر به قتل رسیدند. ناآرامی‌ها، پس از برگزاری نماز جمعه آغاز شد. به گزارش دویچه وله، خبرگزاری رویترز غروب جمعه (۱۶ اوت، ۲۵ مرداد) به‌استناد گزارش‌های رسمی اعلام کرد که تاکنون تنها در قاهره ۵۰ تن قربانی ناآرامی‌های پس از برگزاری نماز جمعه شده‌اند. ساعاتی پیش همین خبرگزاری اعلام کرده بود که اجساد ۱۳ نفر به مساجد قاهره حمل شده است. برپایه همین گزارش، در سایر شهرهای مصر نیز دست کم ۲۰ نفر جان باخته‌اند. علاوه بر این، افراد زیادی‌ نیز در درگیری میان نیروهای امنیتی و هواداران محمد مرسی زخمی شده‌اند. هنوز روشن‌ نیست که چه تعداد از کشته‌شدگان و زخمی‌ها را هواداران اخوان‌المسلمین و چه تعداد از آن‌ها را نیروهای دولتی تشکیل می‌دهند. شاهدان عینی به خبرگزاری‌های خارجی گفته‌اند که پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان به‌سوی آنان شلیک کرده است. تظاهرکنندگان یکی از مراکز پلیس را به آتش‌ کشیده‌اند. یکان‌های ارتش، در برابر ساختمان‌های دولتی و مهم شهر مستقر شده‌اند و به دور پایگاه‌های خود در داخل شهر سیم خاردار کشیده اند. جهاد الحداد سخنگوی اخوان‌المسلمین گفته است: «پس از دستگیری‌ها و قتل‌های اخیر، احساسات چنان تحریک شده است که نمی‌توان کاری کرد. به‌رغم درد و سوگواری، خواست مهار ارتش اکنون قوی‌تر شده است.» اخوان‌المسلمین در تازه‌ترین موضع‌گیری‌های خود خواستار برکناری عبدالفتاح السیسی فرمانده‌کل ارتش و وزیر دفاع شده است. اما بیشتر ناظران معتقدند ارتش مصمم به مقاومت در برابر اخوان‌المسلمین است. شماری از ناظران امور مصر می‌گویند به‌رغم انتقادهای شدیدی که متوجه ارتش شده است، اکثریت مردم مصر هنوز از آن پشتیبانی می‌کنند. تنها ۱۹ درصد از شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی موسسه گالوپ گفته‌اند که در انتخابات پیش‌رس مجلس ملی به اخوان‌المسلمین رای‌خواهند داد. در همین حال انتقادهای بین‌المللی به رویکرد ارتش و بالاگرفتن خشونت در مصر رو به افزایش است. اخوان‌المسلمین در پی اقدام پلیس برای تخلیه دو میدان مرکزی قاهره، روز جمعه این هفته را «جمعه خشم» نامیده و از هواداران خود خواسته بود پس از نماز جمعه علیه ارتش دست به تظاهرات بزنند.

اخوان‌المسلمین دعوت به تظاهرات در «جمعه خشم» کرد

روشنگری / جهاد حداد، سخنگوی گروه اخوان‌المسلمین مصر، در توئیتر خود از هواداران این گروه خواسته است تا در «جمعه خشم»، «از تمامی مسجدهای قاهره» به سوی «میدان رامسس» تظاهرات کنند. میدان رامسس که از شلوغ‌ترین میدان‌های قاهره به شمار می‌رود در نزدیکی بزرگ‌ترین پایانه راه‌آهن مصر (پایانه رامسس) قرار دارد. خبرگزاری فرانسه که امروز، ۲۵ مرداد، این قول آقای حداد را نقل کرده است می‌گوید این فراخوان نگرانی‌ها را از افزایش خشونت‌ها در آن کشور بیشتر کرده است. خشونت کم‌سابقه‌ای که روز چهارشنبه ۲۳ مرداد، در سرکوبی تجمعات هواداران محمد مرسی، رئیس‌جمهوری سرنگون شده و اخوان‌المسملین، رخ داد، صدها قربانی برجای گذاشته است. روز پنج‌شنبه نیز تنش‌ها فروکش نکرد و گزارش‌هایی از حملات به نیروهای امنیتی گزارش شده است. دولت موقت، از روز گذشته وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده و به همین دلیل مشخص نیست نیروهای امنیتی این بار در برابر راه‌پیمایی احتمالی هواداران مرسی دست به چه اقدامی بزنند. به‌ویژه که وزارت کشور مصر به نیروهای امنیتی این کشور فرمان داده است برای حمایت از مراکز امنیتی و نظامی در صورت قرار گرفتن در معرض حمله معترضان، از «گلوله جنگی» استفاده کنند. از سوی دیگر مشخص نیست هواداران محمد مرسی این‌بار در برابر خشونت‌ها چه واکنشی نشان دهند. نیروهای دولتی در جریان سرکوبی تجمعات در روز چهارشنبه، گفته بودند که در میان لوازم یافت‌شده از هواداران مرسی، اسلحه سرد و گرم وجود داشته است. به نوشته رادیو فردا، سازمان ملل متحد از طرف‌ها در مصر خواسته است که «حداکثر خودداری» را از خود نشان دهند. همزمان بریتانیا، استرالیا و فرانسه به طور مشترک خواستار برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی اوضاع مصر شدند. وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که انجام «همه کمک‌های» خود به مصر را از نو بررسی خواهد کرد. پیشتر رئیس جمهوری آمریکا از توقف مانور نظامی مشترک با مصر خبر داده بود. کارل بلت، وزیر خارجه سوئد نیز به خبرگزاری رویترز گفته است اتحادیه اروپا باید در برنامه کمک‌های خود به مصر، در واکنش به سرکوب خونین مخالفان، تجدید نظر کند. رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، رخدادهای روز چهارشنبه را «کشتار» نام نهاده است. ترکیه سفیر خود از قاهره را نیز فراخواند. ناوی پیلای، مقام ارشد امور حقوق بشری سازمان ملل متحد خواسته است تا تحقیقاتی «مستقل»، «موثر» و «قابل اعتماد» در مورد رخدادهای روز چهارشنبه مصر انجام شود. وزارت بهداشت مصر در آخرین آمار خود، شمار کشته شدگان روز چهارشنبه در سراسر مصر را ۶۳۸ نفر اعلام کرد. گروه اخوان المسلمین شمار کشته شدگان را بیش از ۲۶۰۰ نفر اعلام کرده است.

دست کم ٣٨ کشته در خشونت‌های امروز مصر / پادشاه عربستان از حکومت مصر در مقابل “تروریسم” پشتیبانی کرد

بی بی سی / صدها تظاهرکننده هوادار اخوان‌المسلمین در قاهره و دیگر شهرهای مصر با شعار “مرگ بر حکومت نظامی” به تظاهرات دست زدند.این تظاهرات دو روز پس از آن انجام می‌شود که نیروهای امنیتی مصر با خشونتی شدید تحصن‌کنندگان هوادار محمد مرسی را سرکوب کردند. اعتراضات امروز به خشونت کشیده شده. منابع بیمارستانی کشته شدن دست کم ٣٨ نفر را در خشونت‌های امروز مصر تایید می‌کنند و رویترز به نقل از منابع امنیتی مصر می‌گوید فقط در قاهره شمار کشته‌ها دست کم به ۵٠ می‌رسد. همزمان با تظاهرات اخوان‌المسلمین، مخالفان این گروه اسلام‌گرا و محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنارشده نیز گفته‌اند که تظاهراتی در پشتیبانی از دولت موقت انجام خواهند داد.

خبرگزاری فرانسه / پادشاه عربستان در بیانیه ای که امروز به همین مناسبت منتشر نمود از مردم مصر، عرب های منطقه و مسلمانان خواست که به مقابله با عاملان بی ثباتی در مصر برخیزند.
با این حال، دولت ترکیه در اعتراض به سرکوب خونین طرفداران محمد مرسی در مصر امروز سفیر خود را در این کشور به آنکارا فراخواند. در واکنش، دولت مصر موضعگیری آنکارا را دخالت در امور داخلی خود توصیف کرد و افزود که رزمایش مشترک دریایی خود را با ترکیه که برای ماه اکتبر در نظر گرفته شده بود لغو می کند. عبدالله گل رییس جمهور ترکیه واکنش این کشور را به رویدادهای مصر نه دخالت در امور داخلی این کشور، بلکه هشداری دوستانه توصیف کرد. همزمان فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان فدرآل خواستار گفتگوهای فوری میان رهبران اروپایی بر سر بحران خونین مصر شدند. دفتر صدر اعظم آلمان فدرآل پس از گفتگوی تلفنی آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که آلمان با ملاحظۀ تحولات اخیر مصر مناسباتش را با این کشور مورد بررسی قرار می دهد. به گزارش وزارت بهداشت مصر در نتیجۀ درگیری های امروز میان طرفداران محمد مرسی و نیروهای انتظامی مصر دست کم هفتاد نفر در سراسر این کشور کشته شدند. امروز بار دیگر هزاران تن از طرفداران محمد مرسی به نشانۀ اعتراض به کشتار ششصد تن از حامیان رییس جمهور برکنارشدۀ مصر به خیابان ها سرازیر شدند. ارتش مصر اعلام کرد که از این پس با توطئۀ تروریستی گروه اخوان المسلمین روبرو است و به همین ترتیب به نیروهای نظامی کشور اجازۀ شلیک به روی تظاهرکنندگان را داده است.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s