تغییر و تحولات در صنعت نفت آغاز شده است

Downloadسایت خبری راه کارگر ـ بدنبال جابجائی چهارتن از معاونان وزارت نفت، خبر می رسد که قرارگاه «خاتم‌الانبیا» شرکت «صدرا» را که یکی از بزرگ‌ترین پیمانکاران دریایی کشور – هم در صنایع فراساحل و هم در صنعت کشتیرانی است – را واگذار می‌کند. در خبر آمده،شرکت صدرا که شنیده می‌شود مبلغی حدود هزارو400‌میلیاردتومان بدهی به شبکه بانکی و پیمانکاران خود داشته، واگذار شده است. لازم به یادآوری است که کارگران کشتی سازی ایران صدار به دلیل تاثیر شرایط اقتصادی بر فرآیند تولید، سه ماه حقوق معوقه طلبکارند و ۵۰۰ کارگر و ۹۰ کار‌شناس و مهندس در این شرکت سرگردانند. این اتفاقات در حالی در صنعت نفت رخ می‌دهد که زنگنه از روز شنبه با انتصاب‌های مهم، روند تغییر در صنعت را بدون‌کسری از ثانیه آغاز کرده است. لازم به یادآوری است که تسلط سپاه بر بسیاری از پروژه های نفتی، در شرایطی که سپاه پاسداران در تحریم یکجانبه کشورهای غربی قرار دارد، فشار سنگینی بر صنعت نفت آورده است. از این رو به نظر می رسد دولت جدید در تلاش است تا با کاستن از نقش سپاه در صنعت نفت و دیگر پروژه های اقتصادی، زمینه گفتگو با کشورهای تحریم کننده را فراهم آورد.


تغییر و تحولات در صنعت نفت آغاز شده است

سرگردانی ۵۰۰ کارگر و تعدیل ۹۰ کار‌شناس و مهندس در ایران صدرا

ایلناـ یک فعال کارگری در استان بوشهر گفت: کارگران کشتی سازی ایران صدار به دلیل تاثیر شرایط اقتصادی بر فرآیند تولید، سه ماه حقوق معوقه طلبکارند.
«موسی میرجهانمردی» با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: به زودی مالکیت و مدیریت این کارخانه به یکی از پیمانکاران طلبکار این شرکت منتقل می‌شود.
سرپرست خانه کارگر بوشهر با بیان اینکه ۵۰۰ کارگر در بخش کشتی سازی مجموعه ایران صدرا فعالیت می‌کنند، گفت: انتظار می‌رود که مدیریت جدید نسبت به پرداخت مطالبات کارگران اقداماتی را انجام دهد.
وی بابیان اینکه فعالیت کشتی سازی ایران صدرا در نتیجه تحریم‌های اقتصادی و رکود بازار کار به حالت نیمه تعطیل درآمده است، افزود: در حال حاضر بیشتر کارگران این کارخانه در محل کار خود سرگردان‌اند.

تعدیل ۹۰ کار‌شناس و مهندس

مجموعه صنعتی ایران صدار که در سواحل استان بوشهر قرار دارد در زمینه ساخت و تعمیر کشتی و سکو‌های نفتی فعالیت دارد. مالکیت این مجموعه صنعتی که در سالهای گذشته به یکی از واحدهای بحرانزده تبدیل شده بود در اواخر دهه ۸۰ به قرار‌گاه خاتم الانبیا واگذار شد. منابع خبری ایلنا در بوشهر نیز در تایید گفته‌های سرپرست خانه کارگر این شهر، از تغییر مدیریت و تعدیل ۹۰ کار‌شناس و مهندس این شرکت خبر داده‌ و افزوده‌اند که احتمال دارد کارگران ایران صدرا از این پس بصورت قرارداد پیمانکاری به کار خود ادامه دهند.
به گفته فعالان صنفی کارگری در حال حاضر بخش قابل توجهی از ساکنین مناطق خوزستان و برازجان به عنوان کارگر فنی در مجموعه‌های کشتی سازی و سکو سازی ایران صدار کار می‌کنند.
‌این منابع در ادامه یادآور می‌شوند: از زمانی که رکود اقتصادی باعث کاهش و توقف نسبی فعالیت این مجموعه شده است، کارگران متخصص ایران صدرا نیز به دلیل کاهش درآمد و تاخیر در دریافت مطالباتشان مایل به ادامه همکاری‌ نیستند و درصورت یافتن کار مناسب این مجموعه را ترک می‌کنند.
به گفته این منابع خبری، در شرایط رکودی که بر مناسبات اقتصادی کشور حاکم است، سفارش‌ها برای ساخت کشتی‌های جدید کاهش یافته و عمده فعالیت این مجموعه به تعمیر کشتی‌های فرسوده محدود شده است.

سپاه، «صدرا» را واگذار می کند
روزنامه شرق : خبر غافلگیرکننده بود اما شواهد صحت آن یک‌به‌یک در حال روشن‌شدن است. قرارگاه «خاتم‌الانبیا» شرکت «صدرا» را که یکی از بزرگ‌ترین پیمانکاران دریایی کشور – هم در صنایع فراساحل و هم در صنعت کشتیرانی است – را واگذار می‌کند. این خبر را یک‌ سایت در روز 21 مرداد منتشر کرد. در خبر آمده بود که شرکت صدرا که شنیده می‌شود مبلغی حدود هزارو400‌میلیاردتومان بدهی به شبکه بانکی و پیمانکاران خود داشته، واگذار شده است. این اتفاقات در حالی در صنعت نفت رخ می‌دهد که زنگنه از روز شنبه با انتصاب‌های مهم، روند تغییر در صنعت را بدون‌کسری از ثانیه آغاز کرده است.
پس از انتشار آن شایعه، موضوع به خبر بدل شد. ایسنا در خبری آورد که طی چند روز گذشته برخی گزارش‌ها درباره واگذاری حدود 62‌درصد سهام شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) به یک پیمانکار بخش خصوصی منتشر شده، در حالی که طبق آخرین اطلاعات دریافتی، هنوز این انتقال سهام قطعی نشده است.
بنا بر گزارش «ایسنا»، گویا توافقاتی صورت گرفته بود اما این توافقات قطعی نشده است و به طور طبیعی باید نقل و انتقال سهام شرکت از طریق سازمان بورس و بازار فرابورس انجام شود. محمدامین زارعی افزود: معامله سهام یک شرکت، زمانی قطعی می‌شود که جزییات و اطلاعات مربوط به معامله از طریق سازمان بورس اعلام شود. او با اشاره به اینکه شرکت‌ها و گروه‌های مختلفی برای خرید سهام صدرا ابراز تمایل کرده‌اند، عنوان کرد: هنوز انتقال سهام صدرا قطعی نشده است و این نقل‌وانتقال باید از کانال خودش نهایی شود.
اما این خبر دیروز نهایی شد و مدیرعامل سابق صدرا، مهدی اعتصام، جای خود را به فرزاد اناری داد که توسط سهامدار تازه، تعیین شده بود. بنا بر گزارش مارین نیوز که سایتی مرجع در صنایع دریایی است«در پی واگذاری 62درصد سهام شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) به یک پیمانکار بخش خصوصی، مدیرعامل این شرکت مهم دریایی کشور تغییر کرد.»
بنا بر این خبر طی مراسمی در محل شرکت صدرا، فرزاد اناری جایگزین مهدی اعتصام، مدیرعامل قبلی شرکت صدرا شده است. فرزاد اناری، مدیرعامل جدید صدرا، خود عضو هیات مدیره و معاون اجرایی شرکت آبادراهان پارس بوده و دارای مدرک کارشناسی‌ارشد عمران از دانشگاه کرمان است.
شرکت آبادراهان پارس عمدتا در حوزه راه‏ و ساختمان‏سازی فعالیت دارد و در فهرست پروژه‌های این شرکت به‌جز برخی پروژه‌های منطقه عسلویه و پارس‌جنوبی که این شرکت در بخش عمرانی و خشکی (و نه فراساحل) فعالیت داشته، نامی از فعالیت‌های مرتبط با دریا دیده نمی‌شود.
این شرکت همچنین برخی پروژه‌های عمرانی مانند ساخت مسجد، آشیانه هواپیما، ساختمان‏های اداری فرودگاه و… را در شارجه امارات در دست اجرا دارد.
با واگذاری اکثریت سهام صدرا به این پیمانکار عمرانی، شایعاتی مبنی بر تغییر گرایش و فعالیت‌های این شرکت مهم عمرانی از بخش دریا و فراساحل به حوزه راهسازی و عمران در میان کارشناسان این مجموعه و فعالان دریایی شکل گرفته و نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.
این در حالی است که «صدرا» به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در صنعت دریایی ایران طی چند سال گذشته با زیان انباشته سنگینی مواجه شده است. از سوی دیگر انتقال صدرا از بورس به فرابورس و غرق‌شدن جکت این شرکت در فاز 13 پارس‌جنوبی در سال گذشته از دیگر اتفاقاتی بوده که صدرا با آنها دست‌وپنجه نرم کرد.
این در حالی است که وزیر قبلی نفت و فرمانده وقت قرارگاه سازندگی خاتم‌ در سال 1388، بعد از خریداری بلوک 51درصدی سهام شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) در همان سال عنوان کرده بود که صدرا از صنعت کشتی‌سازی به دلیل زیان دهی آن خارج خواهد شد.
هم‌اکنون صدرا یکی از بزرگ‌ترین پیمانکاران طرح‌های نفت و گاز ایران است که در طرح توسعه فازهای 13و 22 تا 24 پارس‌جنوبی، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی تاسیسات فراساحلی و خطوط لوله دریایی را برعهده دارد.
واگذاری «صدرا» در 10سال گذشته برای سومین‌بار رخ می‌دهد. اولین‌بار در سال 82 بود که بزرگ‌ترین واگذاری بورس در زمان خود بود. شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملی در سال‌82، 35درصد از سهام شرکت صدرا -407‌میلیاردتومان- را خرید اما چرخ پروژه‌های صدرا به‌گونه‌ای چرخید که در نهایت، سرمایه‌گذاری بانک ملی مجبور شد، پس از گذشت شش‌سال 51درصد از سهام این شرکت را به قیمت 76‌میلیاردتومان به قرارگاه خاتم‌الانبیا به فروش برساند.
جلیل خبره، مدیرعامل پیشین شرکت صدرا که پس از 15سال مجبور به استعفا شد، معتقد بود پس از واگذاری سهام شرکت صدرا به بخش خصوصی گروه‌های بانفوذی مانع از واگذاری پروژه‌های پیمانکاری به این شرکت می‌شدند.
خبره پیش از استعفای خود از ائتلافی نام برده بود که درصدد بود سهام صدرا را یک‌چهارم زیر قیمت بخرد.
وی اعلام کرده بود که عده‌ای درصدد خرید سهام صدرا به مبلغ 300‌میلیاردتومان بودند و حتی با من تماس گرفتند و توصیه کردند با سازمان گسترش و نوسازی مذاکره کنیم تا 35درصد سهام صدرا را خریداری کنند. این در حالی بود که در دولت اول احمدی‌نژاد و به طور مشخص در زمان وزارت وزیری‌هامانه صدرا در لیست سیاه وزارت نفت بود و به آن پروژه واگذار نمی‌شد تا آنکه از رقم بالغ بر 500‌میلیاردتومان سال 82 به 76‌میلیاردتومان سال 88 رسید.
همزمان با تغییرات، در روزگار تازه نفت دور جدید تغییرات مدیریتی شرکت‌های بزرگ پیمانکاری صنایع نفت و گاز ایران هم کلید خورده است به طوری که مدیرعامل شرکت سپانیر، یکی دیگر از شرکت‌های وابسته به خاتم‌الانبیا هم به تازگی منصوب شد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s