آیا پرونده هسته ای به وزارت خارجه واگذار خواهد شد؟

Download (1)سایت خبری راه کارگر ـ تماسي تلفني كاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به نمايندگي از كشورهاي 1 + 5 يك روز پس از معارفه وزير امور خارجه جمهوری اسلامی با محمد جواد ظریف، شائبه انتقال مسئولیت مذاکرات هسته ای از دبیرخانه شورای امنیت ملی به وزارت خارجه را قوت بخشیده است. پیش از این نیز علی اکبر صالحی پس از انتصاب به عنوان رئیس سازمان انرژی هسته ای، گفته بود که مسئولیت مذاکرات هسته ای را حسن روحانی بر عهده خواهد داشت. طرفداران دولت جديد معتقدند، انتقال پرونده هسته‌اي ايران از شوراي‌عالي امنيت ملي به وزارت امور خارجه باعث كاهش جنبه‌هاي امنيتي اين پرونده خواهد شد و همچنين مذاكرات و امور مربوط به آن را نيزدر فضاي جديدتري پيش خواهد برد. روشن است که چنین جابجائی باید با صلاحدید رهبر رژیم انجام گیرد زیرا تاکنون دبیرخانه شورای امنیت ملی زیر نظر مستقیم علی خامنه ای این مذاکرات را به پیش برده است و نتایج فاجعه باری را به ارمغان آورده است.


آیا پرونده هسته ای به وزارت خارجه واگذار خواهد شد؟

شواهد حکایت از انتقال پرونده هسته ای به وزارت امور خارجه دارد
تماس تلفنی ظریف و اشتون برای آغاز مذاکرات هسته‌ای

كاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا يك روز پس از معارفه وزير امور خارجه كشورمان در تماسي تلفني به نمايندگي از كشورهاي 1 + 5 براي ادامه گفت‌وگوهاي هسته‌اي اين گروه با ايران اعلام آمادگي كرده و خواستار جديت طرفين براي مذاكره شده است. مطابق بيانيه منتشر شده از سوي سخنگوي وي، اشتون ‏‏ بر تداوم اراده و تعهد خود براي يافتن راه‌حلي ديپلماتيك ‏براي مسئله هسته‌اي ايران تاكيد كرده است. ‏در اين بيانيه به نقل از اشتون آمده است: «پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل به همراه آلمان كه وي نماينده ‏آنها در مذاكرات است ‏‏آماده كار با تيم مذاكراتي جديد ايران به محض انتصاب آنها ‏هستند». ا‏‏ين بيانيه مي‌گويد: «اشتون بر ضرورت گفت‌وگوهاي محتوادار كه فورا به نتايجي عيني ‏منجر شود تاكيد كرد». ‏‏بر اساس اين بيانيه، اشتون و ظريف توافق كردند به زودي با هم ديدار كنند. وزارت خارجه كشورمان در خبري ضمن تاييد اين گفت‌وگوي تلفني تاكيد كرده است كه ظريف در مكالمه با اشتون خواستار تعيين چارچوب زماني مشخص براي مذاكرات شده است. بر اساس اين خبر، ظريف در اين گفت‌وگوي تلفني درخصوص برنامه هسته‌اي صلح‌آميز ايران، ضرورت وجود اراده سياسي و عزم جدي براي حل و فصل اين مسئله را مورد تاكيد قرار داد. ظريف خطاب به اشتون وجود اراده سياسي جدي در به رسميت شناختن حقوق حقه هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران، تامل و فكر نو در مورد مسئله هسته‌اي ايران را شيوه‌اي مناسب براي حل و فصل اين مسئله توصيف كرد. وي آمادگي جمهوري اسلامي ايران را براي مذاكرات هدفمند در يك چارچوب زماني معين خاطرنشان ساخت.

نقش فعال دستگاه ديپلماسي در حوزه هسته‌اي

تماس اشتون كه نخستين گفت‌وگو با گروه جديد وزارت امور خارجه محسوب مي‌شود در ادامه رويكرد حمايتي كشورهاي غربي از فضاي بعد از انتخابات ايران است. انتخاب روحاني و به تبع آن تغيير و تحولات برآمده از تغيير دولت، غربي‌ها را اميدوارتر كرده تا بحث‌هاي هسته‌اي با ايران را با تيم جديد مذاكراتي حل و فصل كنند. اين در حالي است كه شائبه انتقال پرونده هسته‌اي از دبير شوراي‌عالي امنيت ملي به وزارت امور خارجه تحت‌نظارت ظريف قوت گرفته است. به نظر مي‌رسد تيم دولت جديد معتقد است، انتقال پرونده هسته‌اي ايران از شوراي‌عالي امنيت ملي به وزارت امور خارجه باعث كاهش جنبه‌هاي امنيتي اين پرونده خواهد شد و همچنين مذاكرات و امور مربوط به آن را نيزدر فضاي جديدتري پيش خواهد برد. احتمالا در صورتي كه پرونده هسته‌اي ايران از سوي وزير امور خارجه كشورمان پيگيري شود، سطح مذاكرات نيز دستخوش تغيير و تحولاتي خواهد شد. همچنين كارشناسان در توضيح چرايي انتقال اين پرونده به وزارت امور خارجه، ‌ايجاد رويه‌اي يكدست و هماهنگ با سياست‌هاي دولت و نظام در امور هسته‌اي را از مهم‌ترين پيامدهاي اين تصميم عنوان كرده‌اند.

ارتقاي سطح مذاكرات؟

پيشينه اين موضوع هم به اعتراض حسن روحاني در جريان رقابت‌هاي انتخاباتي نسبت به سطح مذاكرات ايران و گروه 1 + 5 در دوره جليلي بر مي‌گردد. به نظر مي‌رسد وي قصد جدي براي تغيير در سازوكارهاي تيم هسته‌اي كشورمان داشته باشد. پيش از اين، طرف گفت‌وگوهاي ايران در جريان مذاكرات هسته‌اي، زماني كه روحاني، نماينده هسته‌اي ايران در مذاكرات با غربي‌ها بود، وزراي خارجه انگليس، فرانسه، آلمان و در زمان علي لاريجاني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا يعني خاوير سولانا به همراه سه كشور فرانسه، آلمان، بريتانيا بود اما درزمان تصدي پست دبيري شوراي‌عالي امنيت ملي كشورمان توسط سعيد جليلي اين پرونده بعد جديدي به خود گرفت چراكه اين بار طرف مورد مذاكره، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا يعني كاترين اشتون به همراه معاونان ۶ كشور آمريكا، انگليس، فرانسه، چين، روسيه و آلمان شدند. بنابراين به نظر مي‌رسد كه روحاني قصد دارد بار ديگر پرونده را به دستگاه وزارت امور خارجه بازگرداند. مسئله انتقال پرونده هسته‌اي به وزارت خارجه البته با مخالفت‌هايي هم مواجه است. منتقداني كه مي‌گويند واگذاركردن رسمي يا عملي مسئوليت مذاكرات به وزارت خارجه مشكلات بسياري در مسير سياستگذاري و هماهنگي‌هاي لازم براي اداره پرونده هسته‌اي ايجاد خواهد كرد و همچنان بهترين مكان براي مديريت پرونده دبيرخانه شوراي‌عالي امنيت ملي است.

اما در صورت انتقال اين پرونده به وزارت امور خارجه، ظريف نقش قابل‌توجهي در آن خواهد داشت. ظريف كه پيش از اين در چند دوره مذاكرات هسته‌اي تحت رياست روحاني حضور داشته به مراتب و در مواقع مختلف بر دفاع از حقوق مسلم هسته‌اي جمهوري اسلامي بر مبناي شفاف‌سازي و اتخاذ رويه‌هاي اعتمادساز تاكيد كرده است. وي اراده غربي‌ها براي پيشبرد گفت‌وگوها را الزامي مهم دانسته چنانكه در گفت‌وگوي تلفني با اشتون هم به اين مسئله اشاره كرده و طرح پيشنهادات تازه از سوي غرب را به عنوان گام اول اين كشورها به سمت ايران براي حل چالش‌هاي هسته‌اي مورد توجه قرار داده است. اراده‌اي كه با توجه به خواسته مكرر اشتون مبني بر انجام گفت‌وگوهاي جدي با ايران پس از انتخابات بايد رنگ واقعيت به خود بگيرد در غير اين صورت مواجهه ايران و غرب حتي با تغيير و تحولات صورت گرفته در دستگاه سياست خارجي و تيم مذاكراتي ايران امري دور از دسترس به نظر مي‌رسد.

فعاليت‌هاي ايران همچنان صلح آميز است

اما همزمان با جدي‌تر شدن مذاكرات هسته‌اي ايران و گروه 1 + 5،‌ يوكيو آمانو، ‌دبير كل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گفت‌وگويي كه با شبكه تلويزيوني راشاتودي داشته مواضع اين سازمان را درخصوص ادامه مذاكرات با ايران با دولت جديد ايران تشريح كرده است. در اين گفت‌وگو كه ايران هسته‌اي منتشر كرده،‌ آمانو با بيان اينكه حسن روحاني شناخت خوبي در دانش هسته‌اي دارد، گفته: من مي‌خواهم با دولت جديد ايران كار كنم. آژانس بين‌المللي متعهد است موضوع ايران را از راه گفت‌وگو و راه‌هاي ديپلماتيك حل كند. ما به گفت‌وگو ادامه مي‌دهيم. وي در اين باره كه آيا كار با دولت روحاني آسان خواهد بود يا نه گفت: ما هنوز نمي‌دانيم و از طرف ديگر نقش آژانس گمانه زني نيست اما ما براي رسيدن به راه‌حل قطعي به گفت‌وگوهاي سازنده با ايران ادامه مي‌دهيم. آمانو درباره ميزان پيشرفت‌هاي هسته‌اي ايران نيز تصريح كرده: ما فكر مي‌كنيم اگر در ايران تغيير بزرگي روي دهد مي‌توانيم در مدتي معقول آن را كشف كنيم. ميزان اورانيوم غني شده يا تحولات آينده در ايران به عوامل مختلفي مربوط است از جمله اينكه آنها از چند سانتريفيوژ استفاده مي‌كنند،آيا ايران از اورانيوم غني شده به شيوه ديگري استفاده مي‌كند. اما دبير كل آژانس درخصوص اتهامات و ادعاهاي بي‌اساس نتانياهو مبني بر تسريع پيشرفت برنامه‌هاي هسته‌اي ايران، عنوان كرده كه كار ما تحليل درباره توليد تسليحات هسته‌اي نيست بلكه ما عضو يك سازمان بين‌المللي هستيم كه ماهيت صلح‌آميز فعاليت‌ها را راستي آزمايي مي‌كند. ما فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران را كه تحت‌نظر پادمان‌هاي آژانس بين‌الملللي انرژي هسته‌اي انجام مي‌شود، راستي آزمايي كرده‌ايم. اين فعاليت‌ها كه تحت‌نظارت پادمان‌هاي آژانس انجام مي‌شود، همچنان براي مقاصد صلح آميز است. آنچه كه ما مشاهده كرديم اين بود كه توانايي ايران براي توليد اورانيوم غني شده افزايش يافته است. مقدار اورانيوم توليد شده نيز افزايش يافته است. ما نتوانستيم از فعاليت‌هاي اعلام نشده سردر بياوريم. مشكل اين است. آمانو در نهايت تاكيد كرده كه ديپلماسي روشي است كه آژانس بر آن تاكيد دارد البته كشورهاي ديگر هم مانند آمريكا به‌دنبال راه‌حل ديپلماتيك هستند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s