«بيوه‌ها» در ايران «جوان» شده‌اند!

sarparast-khanevarبرگي ديگر از سرنوشت زنان سرپرست خانوار
«بيوه‌ها» در ايران «جوان» شده‌اند!
پايين آمدن سن زنان سرپرست خانوار، آسيب اجتماعي نوظهور در جامعه ايران به شمار مي‌رود كه گم شدن آن در ميان ساير آسيب‌ها، توجه به آن را نيز كم كرده است. طي سال‌هاي اخير سن طلاق در ايران روند كاهشي داشته و متعاقب آن، زنان سرپرست خانوار نيز «جوان» شده‌اند و آسيب‌هاي اجتماعي زاييده از آن، مشكلات جدي همراه خواهد داشت.
به گزارش قانون نوروزي مدير كل امور حمايت‌هاي اجتماعي كميته امداد امام خميني در اين باره كاهش سن زنان سرپرست خانوار را تاييد كرده كه ازدواج‌هاي احساساتي، عدم آشنايي زوجين، تفاوت‌هاي فرهنگي، ازدواج‌هاي تحميلي، نازايي، اعتياد و… از عوامل آن است.
هم اكنون حدود 10 درصد از مددجويان تحت حمايت كميته امداد امام خميني را زنان سرپرست خانوار تشكيل مي‌دهند و طبق آماري كه معاون حمايت و سلامت كميته امداد بر اساس سرشماري سال 90 داده، جهش قابل ملاحظه‌اي در بخش زنان سرپرست خانوار مشاهده مي‌شود، به طوري كه اين زنان با «يك ميليون و 30 هزار نفر»جمعيت، دومين فراواني اين كميته پس از سالمندان به حساب مي‌آيند و هر كدام سرپرستي يك تا چند نفر را بر عهده دارند. فوت همسر، طلاق، اعتياد، زندان، بيكاري، وبسياري موارد ديگر از زمينه‌هاي تبديل شدن زنان به «زن سرپرست خانوار»است كه از همراهي همسرانشان در زندگي محروم‌اند.
افزايش طلاق، عامل اصلي كاهش سن زنان سرپرست خانوار
دولت‌هاي گذشته در ايران، وعده‌هاي زيادي در خصوص زنان سرپرست خانوار و رسيدگي به وضعيت آنها داده‌اند. پرداخت حق اولاد و عائله‌مندي به تمام زنان شاغل سرپرست خانوار توسط دولت، اعطاي وام 10 ميليوني به زنان سرپرست خانوار، كاهش ساعت كار اين زنان، تامين امنيت شغلي و ديگر وعده‌هاي ناتمام، طرح‌هايي هستند كه دولت‌ها در سخن مطرح كردند اما در عمل از پس انجام آن بر نيامده و دست آخر نيز لايحه حمايت از زنان سرپرست خانوار كه در دولت دهم مطرح شده بود، به نتيجه نرسيد.
امان‌ا… قرايي مقدم‌، جامعه‌شناس كاهش سن زنان سرپرست خانوار را حاصل از افزايش طلاق در سنين پايين مي‌داند. وي مي‌گويد كه در حال حاضر بيشتر طلاق‌ها در سنين 18 تا 25 سال رخ مي‌دهد و در پي آن، ميزان زنان كم سن و سالي كه بي‌سر و سامان شده يا به سرپرست خانوار تبديل مي‌شوند، بيش از گذشته است. وي مي‌افزايد: «از هر 5 ازدواج يك مورد به طلاق منجر مي‌شود. چه انتظاري مي‌توان داشت؟»
بيوه‌هاي كم سن و سال، آسيب‌پذيرترند

قرايي مقدم كاهش سن زنان سرپرست خانوار را موجب افزايش آسيب‌ها پيرامون اين زنان دانست و با تاكيد بر اينكه اين زنان جوان هستند، هنوز ريشه آرزو در آن‌ها نخشكيده و در برابر مشكلات نيز آسيب‌پذير‌تر و شكننده‌تر هستند، هشدار داد كه آن‌ها در معرض خطرات بي‌شماري از جمله فحشا، اعتياد، و قاچاق مواد مخدر قرار دارند كه ممكن است به راحتي سر در راه آن بگذارند. اين جامعه شناس معتقد است كه كمك به اين زنان بسيار ضعيف است و با 150 الي 200 هزار تومان ماهانه نمي‌توان اين زنان را حمايت كرد.
وي اشتغالزايي براي اين زنان را «حمايت واقعي»مي‌نامد و تاكيد مي‌كند كه راهكار تنها همين است و هر چه بخواهيم براي اين زنان انجام دهيم، اشتغالزايي و تامين امنيت شغلي در اولويت است. قرايي مقدم از «فقر» به عنوان مهم‌ترين مشكل اين زنان نام برده و مي‌گويد كه تامين هزينه زندگي، تنگناي بسياري براي اين افراد ايجاد مي‌كند كه ممكن است از آن‌ها به خاطر فراهم كردن حداقل‌ها براي افرادي كه تحت سرپرست خود دارند، شخصيتي بسازد كه در واقع آن نيستند.
طلاق، آسيب آسيب ساز
مجيد ابهري، آسيب شناس اجتماعي نيز معتقد است كه با افزايش آمار طلاق، منحني سني بيوه‌ها نيزتفاوت چشمگيري با دهه قبل پيدا كرده و به 18 تا 25 سال كاهش يافته است. او طلاق را آسيبي آسيب ساز مي‌نامد كه وقوع بيوه گي از عوارض مستقيم آن است و مي‌گويد متاسفانه در دهه گذشته به خاطر سياست زدگي نهاد‌هاي متولي، پوشش‌هاي حمايتي مناسبي از زنان بيوه به عمل نيامده و بيمه زنان سرپرست خانوار، در حد حرف و شعار باقي مانده.
ابهري مي‌گويد كه در حال حاضر تعداد بي‌شماري زن سرپرست خانوار در كشور وجود دارند كه سالانه چيزي در حدود 60 هزار نفر نيز به آن اضافه مي‌شوند. كمبود درآمد در صورت اشتغال، و پايين بودن سطح تحصيلات و مهارت از دلايلي است كه ابهري مي‌گويد باعث شده درصد زيادي از بيوه‌هاي جوان به كارهاي خدماتي مثل پرستاري در منزل از كودكان و سالمندان يا نظافت منازل روي بياورند. اين در شرايطي است كه درصد زيادي از بيكاران فارغ‌التحصيلان دانشگاهي‌اند و در اين شرايط، مطمئنا اشتغال اين زنان دغدغه دولت نبوده است.
50 درصد طرح‌ها اجرا مي‌شد، وضعيت اين زنان بهتر از حالا بود
ابهري در خصوص عملكرد دولت‌هاي نهم و دهم در خصوص اشتغالزايي براي زنان سپرست خانوار مي‌گويد كه پيشنهاد ما به دولت آقاي احمدي نژاد، توسعه اشتغال خانگي و حمايت‌هاي مالي و مهارتي از اينگونه زنان بود، چرا كه سازمان آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي داراي امكانات مناسب است و در صورت درخواست مي‌تواند متصدي آموزش‌هاي لازم باشد.
اما مسئله اين جا بود كه پس از آموزش‌هاي مهارتي، اين بانوان نياز به سرمايه داشتند كه متاسفانه حمايت‌هاي مالي در دولت‌هاي گذشته در حد تعارف باقي ماند و فراتر از آن نرفت. وي در خصوص آسيب‌هاي ناشي از وضعيت نامناسب زنان سرپرست خانوار كه اين روزها شاهد كاهش سن آن‌ها نيز هستيم، مي‌گويد كه برخي از اين بانوان تحصيلات و مهارت لازم براي اشتغال ندارند، برخي دارند و كاري براي آن‌ها نيست، اشتغالزايي هم كه وجود ندارد و عملا حمايتي هم در كار نيست، پس براي تامين مخارج ضروري كه از پس آن بر نمي‌آيند بايد كاري صورت دهند. برخي از اين‌ها به اجبار تن به ازدواج‌هاي نامناسب مي‌دهند يعني يك بيوه 20 ساله حاضر است فقط براي زندگي مناسب‌تر با يك مرد متاهل 60 ساله ازدواج كند. برخي ممكن است آلوده فساد شوند يا قدم در راه‌هاي پر خطر ديگر بگذارند.
اين آسيب شناس در خصوص طرح‌هاي بر زمين مانده دولت گذشته در خصوص اين زنان مي‌گويد: «طرح‌هاي متنوع و خوبي در دولت قبلي مطرح شد كه اگر 50 درصد آن اجرا مي‌شد اكنون وضعيت اين زنان بسيار بهتر از چيزي بود كه حالا هست. وعده‌هايي نظير پرداخت وام اشتغال به آن‌ها، پوشش بيمه براي زنان خانه‌دار، سرپرست خانوار و صاحبان مشاغل خانگي، و طرح‌هاي انساني و پيشرفته ديگر كه در ميان هياهوي سياست بازي راكد ماند و گم شد.»
اميد به آينده
حمايت از زنان سرپرست خانوار حالا به دست دولت يازدهم سپرده شده و بايد ديد اين دولت تازه نفس، در راه ناهموار و طولاني كه پيش رو دارد، آيا اين زنان را كه روز به روز بيشتر و كم سن و سال‌تر مي‌شوند، از ياد خواهد برد يا نه. برخي معتقدند كه دولت يازدهم با توجه به برنامه‌هاي آقاي رئيس‌جمهور، موفق پيش خواهد رفت و برخي نيز آرزوي آن را دارند، با اين حال كارشناسان حوزه زنان، سر و سامان دادن به وضعيت زنان سرپرست خانوار را نيازمند آمار و اطلاعات صحيح و اصولي مي‌دانند و از وام‌هاي اشتغال خانگي، زمينه ايجاد اشتغال خانگي براي زنان، آموزش‌هاي فني به زنان بيوه، ايجاد بانك اطلاعات شناسايي زنان بيوه در كشور، به عنوان اهرم‌هاي حمايتي دولت براي اين زنان نام مي‌برند. اهرمي كه دولت سابق، از پس فشردن آن برنيامد.
منبع : روزنامه جمهوري اسلامي
31/05/1392

Advertisements
نوشته شده در اجتماعی. برچسب‌ها: . Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s