واگذاري جزيره آشوراده به يك شركت فرآورده‌هاي لبني

سایت خبری راه کارگری: روز گذشته روزنامه جمهوری اسلامی خبری مبنی بر واگذاری جزیره آشوراده به بخش خصوصی منتشر کرد. گویا قرار است این جزیره به مدت نود و نه سال به بخش خصوصی واگذار شود. در همین hjyhiuyiuyihbnfktoiuiuفاصله مشخص شد که این واگذاری نه اتفاقی، بلکه براساس برنامه های از قبل هماهنگ شده صورت گرفته است. به این صورت که در طی هفته گذشته دوتن از مخالفین این واگذاری در منطقه و سازمان محیط را بازنشسته کردند تا این واگذاری راحت تر پیش برود.

واگذاري جزيره آشوراده به يك شركت فرآورده‌هاي لبني

روزنامه جمهوری اسلامی / درحالي كه طي چند روز اخير اخبار متعددي مبني بر واگذاري جزيره آشوراده در پناهگاه حيات وحش ميانكاله شنيده مي‌شود، گفته شده اين بار اين واگذاري نه با مصوبه دولت كه راساً سازمان محيط زيست به يك شركت فرآورده‌هاي لبني براي ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري انجام شده است. كارشناسان محيط زيست معتقدند اين سازمان مالك جايي نيست كه بتواند آن را واگذار كند. آنها معتقدند دولت جديد بايد مراقب خرابكاري مديران سابق در روزهاي پاياني مديريت خود باشند و اجازه خرابكاري غيرقابل جبران را به آنها ندهند.

————————-

مخالفت ها با طرح واگذاری 99 ساله جزیره «آشوراده» به بخش خصوصی

به دنبال انتشار اخبار واگذاری جزيره آشوراده در دريای خزر به بخش خصوصی در رسانه ها، صداهای مخالف ، خصوصاً از ناحیه جمع بسیاری از کارشناسان مسائل زیست-محیطی نسبت به این موضوع بلند شده است. در چنین فضایی، «فرهاد شمس فلاح»مشاور عالی رييس سازمان حفاظت محيط زيست ضمن تأیید واگذاری مديريت جزيره آشوراده به بخش خصوصی گفت که مالکیت این جزیره به کسی واگذار نشده است.

پايگاه خبری «سبزپرس» خبر داده است که يك شركت خصوصی قرار است با قراردادی 99 ساله، جزيره آشوراده را در اختيار بگيرد.

همزمان با انتشار اظهارات شمس فلاح در خبرگزاری مهر، پايگاه خبری «سبزپرس» در گزارشی، جزييات بيشتری از قرارداد واگذاری جزیره آشوراده را منتشر كرد. بر اساس اين گزارش، يك شركت خصوصی قرار است با قراردادی 99 ساله، جزيره آشوراده را در اختيار بگيرد. اين شركت در دی ماه 1390 تاسيس شده و آگهی ثبت آن نيز در بهمن ماه همان سال در روزنامه رسمی کشور به چاپ رسيده است.

طبق آگهی ثبت این شرکت، موضوع اين شركت امور گردشگری و برخی امور غيرمرتبط مانند مركز درمانی و برگزاری نمايشگاه عنوان شده است. شایان توجه است که تاريخ تاسيس اين شركت، همزمان با تاريخی است كه شمس فلاح از آن به عنوان زمان ارائه پيش طرح واگذاری مديريت جزیره آشوراده ياد كرده است.

همچنين روز گذشته اخباری از بركناری و بازنشستگی دو مدير مرتبط با اين موضوع در رسانه ها انتشار یافت. «ناصر مقدسی»مديركل دفتر زيستگاه ها در معاونت محيط طبيعی سازمان حفاظت محيط زيست از سمت خود بركنار شد. او از مخالفان اين واگذاری بود. در همین حال، «هرمز محمودی راد» مديركل حفاظت محيط زيست استان مازندران، از مديران باسابقه سازمان حفاظت محيط زيست نيز که از مخالفان این واگذاری بوده است، به نحو تردید آمیزی حكم بازنشستگی دريافت كرده است.

واگذاری و یا طرح واگذاری این جزیره در حالی در فضای رسانه ای منتشر شده که سازمان محیط زیست کشور، کماکان تحت ریاست محمد محمدی زاده بوده که از زمان دولت آقا ی محمود احمدی نژاد این سازمان را اداره می کنند. سازمان محیط ریست از معدود سازمان هایی است که هنوز رئیس جدید آن در دولت آقای حسن روحانی مشخص نشده است.
منتقدان محمد محمدی زاده او را متهم کرده اند که در آخرین روزهای ریاست خود بر سازمان محیط زیست کشور، در صدد اجرای طرح خصوصی سازی جزیره آشوراده می باشد.

جزيره آشوراده، جزیره ای از پناهگاه حيات وحش ميانكاله و تحت مديريت اداره كل حفاظت محيط زيست استان مازندران محسوب می شود. رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداری كشور نيز در نامه يی به تاريخ 20 مردادماه و خطاب به معاون محيط طبيعی سازمان حفاظت محيط زيست اين واگذاری را نيازمند تصميم گيری در شورايعالی حفاظت محيط زيست دانسته است.

——————-

آشوراده

ویکی پدیا / آشوراده دهی در مرکز شبه جزیره میان‌کاله در شهرستان بندر ترکمن، استان گلستان است. آشوراده تنها جزیرهٔ ایرانی دریای خزر است. این جزیره که در سده‌های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود (شبه جزیره میانکاله) جدا افتاده‌است.

لفظ «آشوراده» در زبان ترکمنی به معنای «جزیرهٔ آشور» است. و دارای دو بخش آشیر (آشور) و آدا (جزیره) {آشیرآدا = آشوراده} است. ترکمن‌ها به این جزیره «مال آشیر» هم می‌گویند زیرا در زمانهای قدیم از ساحل بندر ترکمن دامهای خود را جهت تعلیف به جزیره می‌رساندند و در این لفظ «مال» به معنای «دام» و «آشیر» به معنای مصدری «رساندن» است.

در سال ۱۸۳۷ این جزیره با وجود اعتراض ایران به دست نیروهای روسیه اشغال شد.[پس از این اشغال ، نیروهای روسی تا چندین دهه یک پاسگاه نظامی در آن داشتند.

آشوراده در اغلب منابع تاریخی به عنوان مجمع الجزایر آشوراده که متشکل از سه جزیره بوده‌است، آمده که با بالا آمدن سطح آب هر دو جزیره کوچک انتهای آن در آب فرو رفته و در حال حاضر تنها یک جزیره باقی مانده‌است. این شبه جزیره در زمان صفوی به عنوان شکارگاه مورد توجه قرار گرفته و به این سبب دژهایی در این جزیره بنیاد شد.

طول جغرافیایی آشوراده برابر ۵۳٫۸۵۰۰ عرض جغرافیایی آن ۳۶٫۸۳۳۳ است.

محدوده «آشوراده» در اثر بالا آمدن سطح آب دریاچه خزر توسط کانال طبیعی «خزینی» به صورت جزیره آشوراده از شبه جزیره میانکاله جدا شده‌است. به این ترتیب، جزیره آشوراده از شمال به دریاچه خزر، از شرق به تنگه‌ای باریک موسوم به «تنگه چپق‌اوغلی» و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان منتهی می‌شود.

ارتفاع آشوراده از سطح دریاهای آزاد برابر ۲۶- متر است. جزیره با آب وهوای معتدل در ۵ کیلومتری غرب بندر ترکمن قرار دارد و تا سالهای پیش با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه راهنمایی، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از ۱۰۰۰ نفر سکنه داشته‌است که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه‌وری و ماهی‌گیری مشغول بوده‌اند اما با وقوع سیل سال ۱۳۷۲ این جزیره خالی از سکنه شد و هم‌اکنون تنها کارمندان شیلات در آن ساکن هستند.

هم‌اینک این جزیره دو بنای تاریخی در خود دارد. قلعه روس‌ها که در زمان رضاشاه بنای آن تجدید گردیده و به پاسگاه تبدیل شده و خانه وزیر مختار روس، قلعه تخریب گردیده و خانه نیز در حال تخریب است.

پوشش گیاهی جزیره، بوته‌های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش است و حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره یافت می‌شوند.

۴۰٪ خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌آید.

در حال حاضر این جزیره خالی از سکنه است. در سال ۱۳۷۲ به علت بالا آمدن سطح آب دریای خزر مردم جزیره، آنجا را ترک کردند.

نوشته شده در محیط زیست, خبر. برچسب‌ها: . Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s