نوزده هزار میلیارد کسری بودجه دولت و و احتمال حذف یا عدم افزایش یارانه ها

Download (2)سایت خبری راه کارگر : سیاست نئولیبرالی حذف یارانه از کالاهای اساسی مردم را دولت دهم تقریبا همزمان با برخی از کشورهای منطقه بر عهده داشت و با اختصاص بخش بسیار ناچیزی از آن به عنوان پرداخت هدفمند یارانه به مردم تلاش در مردم فریبی داشت اکنون به نظر می رسد که همان بخش ناچیز هم مورد تردید مسئولان قرار گرفته است.


نوزده هزار میلیارد کسری بودجه دولت و و احتمال حذف یا عدم افزایش یارانه ها

روزنامه آرمان در گزارشی به نقل از محمدباقر نوبخت معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری اعلام کرد که نوزده هزار میلیارد تومان از درآمد بودجه وجود خارجی ندارد و همین درآمدهای غیرواقعی بودجه سبب شده تا دولت و برخی نمایندگان مجلس در پرداخت یارانه ها به شکل سابق و حتی افزایش این مبلغ دچار تردیدهایی شوند. در این گزارش همچنین آمده است که دولت برای تامین کسری بودجه ناچار به اصلاح بودجه سال نود و دو خواهد بود و به عقیده برخی مقامات دولتی و نمایندگان مجلس برای کسری بودجه دولت نیاز به اصلاح قیمت های حامل انرژی خواهد داشت با توجه به تاثیری که قیمت حامل های انرژی بر صنعت و معیشت مردم خواهد داشت اصلاح بودجه سال نود و دو مفهومی جز در آوردن پول از یک جیب مردم برای باز گرداندن بخشی از آن به جیب دیگر مردم نخواهد داشت. این در حالیست که سفره کارگران هر روز تهی تر از قبل می شود. به گزارش ایلنا علی اصلانی مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان البرز اعلام کرد در حال حاضر پرداخت مطالبات کارگران به اولویت آخر بنگاه های اقتصادی تبدیل شده است. علی اصلانی علت را مشکل نقدینگی حاصل از نوسانات ارزی و رکود تورمی و استفاده کارفرمایان از خلا قانونی در حمایت از حقوق کارگران اعلام کرد.

به دلیل مشکل نقدینگی پرداخت مطالبات کارگران به اولویت‌ آخر بنگاه‌های اقتصادی تبدیل شده است.
روشنگری: ایلنا.مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان البرز گفت: در حال حاضر به دلیل مشکل نقدینگی پرداخت مطالبات کارگران به اولویت‌ آخر بنگاه‌های اقتصادی تبدیل شده است.
علی اصلانی با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: نوسانات ارزی و رکود تورمی در دو سال اخیر باعث شد تا مسئله تامین نقدینگی و سرمایه در گردش به مهمترین مشکل واحدهای تولیدی تبدیل شود.
وی یادآورشد: امروز به دلیل همین شرایط رکود فروشندگان مواد خام تنها حاضر به معامله نقدی بوده و از فروش شرایطی به کارخانه‌ها خوداری می‌کنند، چنانچه اکنون تامین نقدینگی برای خرید مواد اولیه به دغدغه اصلی واحدهای تولیدی تبدیل شده است.
به گفته این مقام صنفی کارگری شرایط امروز در حالی است که تاپیش از نوسانات ارزی دوسال اخیر، کارفرمایان می توانستند مواد اولیه را بصورت شرایطی خریداری کنند.
وی افزود: علاوه بر این کارفرمایان در حال حاضر برای پرداخت دیون دیگری چون مالیات، حق بیمه کارگران، بازپرداخت تسهیلات بانکی و هزینه حامل‌های انرژی و آب تحت فشار مضاعف هستند بطوری که تنها یک تاخیر جزئی می‌توان برای آنها پرداخت مبالغ قبال توجهی جریمه و خسارت به همراه داشته باشد.
مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان البرز افزود: از آنجا که به موجب قوانین تنها پرداخت مطالبات کارگران بصورت علی الحساب و باتاخیر میسر است، در بیشتر کارگاه‌هایی که بامشکل جدی تامین نقدینگی مواجه هستند، مطالبات کارگران با تاخیر پرداخت می‌شود.
به گفته اصلانی در حالی که قانون برای دیرکرد در پرداخت تمامی دیون مالی جریمه و خسارت تعیین کرده است، تنها پرداخت دستمزد کارگران مشمول خسارت و جریمه و دیرکرد نمی‌شود.
وی افزود: بنابراین طبیعی است که کافرمایان برای حفظ تولید در شرایط نامساعد اقتصادی امروز از خلاء قانونی استفاده می‌کنند و پرداخت حقوق کارگران را در اولویت آخر قرار دهند.
این مقام کارگری ابراز امیدواری کرد که در دولت جدید مسئله تامین نقدینگی و سرمایه گردش حداقل به روال گذشته بازگرد تا از این طریق پرداخت مطالبات کارگران با حداقل تاخیر صورت بگیرد.

کفگیر یارانه به ته دیگ رسید؟!
پولی برای یارانه دادن نیست
روزنامه آرمان : غیرواقعی بودن بودجه‌ای که دولت دهم تدوین و مجلس نهم تصویب کرده این روزها دامن برنامه‌ریزی دولت یازدهم را گرفته است. غیرواقعی بودن این بودجه در حدی است که معاون اول رئیس‌جمهوری اذعان کرده است: براساس اعلام مسئولان معاونت برنامه‌ریزی دولت سابق، یک سوم بودجه سال ۹۲ غیرواقعی است و درآمد‌های دولت باید از ۲۱۰‌هزار میلیارد تومان در اصلاحیه بودجه به ۱۴۰‌هزار میلیارد تومان اصلاح شود.
روز گذشته نیز معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری اعلام کرد: 19‌هزار میلیارد تومان از درآمد بودجه وجود خارجی ندارد. همین درآمدهای غیرواقعی بودجه سبب شده تا دولت و برخی نمایندگان مجلس در پرداخت یارانه‌ها به شکل سابق و حتی افزایش این مبلغ دچار تردیدهایی شوند.
از سویی دیگر محمد باقر نوبخت، معاون ریاست جمهوری اعلام کرده که طی برنامه 100 روزه، دولت می‌خواهد با اصلاح بودجه سال 92 بر معیشت مردم اثر مثبت بگذارد. چرا که با جلوگیری از کسری بودجه مردم با تورم جدیدی مواجه نخواهند شد.
حال از سخنان برخی نمایندگان مجلس و مقامات دولتی برمی‌آید که این اصلاح بودجه به یک دلیل دیگر نیز انجام خواهد شد و آن هم ادامه روند فعلی پرداخت یارانه‌ها به مردم است. چرا که برای ادامه روند فعلی پرداخت یارانه‌ها بودجه دولت کسری دارد که برای تامین آن نیاز به اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی است.
در واقع طبق سخنان عیسی امامی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، دولت برای ادامه روند پرداخت ماهی 45‌هزار تومان یارانه به مردم باید بودجه سال 92 را اصلاح و افزایش قیمت‌هایی که برنامه‌ریزی شده را اعمال کند.
امامی اضافه کرد: یکی از مشکلات اصلی که دولت را مجبور به ارائه اصلاحیه بودجه 92 کرده بحث درآمدی بوده است. به هر حال کشور از محل فروش نفت منابع مالی بسیاری را به دست می‌آورد که با تشدید فشار تحریم‌ها عملا تاکنون محقق نشده‌اند و بخشی از منابع هم که در خزانه قرار داشت توسط دولت دهم استفاده شده و دولت یازدهم را با مشکل جدی کمبود منابع مواجه کرده است.
عزت‌الله یوسفیان‌ملا، ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یکی از مشکلات بودجه 92 را دادن پول‌های میلیاردی به مؤسسات و افرادی که نام و نشان مشخصی ندارند، دانست و افزود: دولت برای اصلاح بودجه این بخش‌ها و ردیف‌ها را از آن حذف کند

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s