خانه خرابی بیشتر کشاورزان

Download (3)سایت خبری راه کارگر : استخراج و فروش نفت از یکطرف و واردات بی رویه از طرف دیگر، تا کنون مبنای بریز و بپاش های باندهای مختلف حاکمیت اسلامی بوده است. از جمله تبعات بکارگیری چنین سیاستی ، ورشکستگی بخشهای تولید صنعتی و کشاورزی بوده است.


خانه خرابی بیشتر کشاورزان

دلاور حیدرپور مدیر استراتژیک غلات، حبوبات و نباتات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا ضمن اشاره به پرداخت نشدن مطالبات گندمکاران از ده مرداد ماه اظهار داشت: عدم پرداخت پول گندم و مابه التفاوت ۸۰ تومانی قیمت خرید تضمنی نگرانی-های بسیار برای کشاورزان را موجب شده است و اگر دولت به فکر تسویه حساب سریع با کشاورزان نباشد در تصمیم‌گیری کشاورزان تاثیر خواهد گذاشت و ممکن است که سطح زیر کشت کاهش بیابد.
مدیر استراتژیک غلات، حبوبات و نباتات کشور ، دلاور حیدر‌پور با اشاره به اینکه در دولت پیشین به جای حمایت از تولید داخلی واردات افزایش یافته است، گفت: با توجه به اینکه گندم وارداتی تنی ۴۱۱ دلار برای دولت هزینه داشت و با احتساب دلار ۳هزار تومانی قیمت هرکیلو گندم به ۱۲۳۰ تومان می‌رسید، بهتر بود دولت پیشین به جای پرداخت هزینه اضافی به کشورهای صادر کننده به حمایت تولیدکننده داخلی می‌پرداخت.
این درحالی است که تعیین عوارض گمرکی در سال ۹۱ سبب متوقف شدن صادرات نخود کشور شده است.
ناصر مرادی رئیس شورای ملی نخود ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا ضمن تایید این خبرافزود: سال گذشته بر مبنای مصوبه دولت برای صادرات حبوبات عوارض گمرکی تعیین شد که در عمل باعث کاهش سوددهی و مقرون به صرفه نبودن صادرات شد.
مردای با اشاره به اینکه در سال ۸۱ میزان صادرات کشور ۱۲۸ هزار تن و به ارزش ۷ میلیون و ششصد هزار دلار بوده است، افزود: متاسفانه در سالهای اخیر صادرات نخود و حبوبات بسیار کاهش داشته است، به طوریکه صادرات در شش ماه اول سال ۹۱ در حدود ۷ هزارتن به ارزش شش میلیون و سیصد هزاردلار رسید و بعد از آن هم دیگر صادراتی نداشتیم.
وی با اشاره به میزان تولید ۲۹۰هزار تنی نخود در سال ۹۲ ادامه داد: مصرف سرانه کشور در حدود ۲ کیلوگرم است بنابراین سالانه کل مصرف کشور برابر ۱۴۰ هزار تن است و بایستی ۱۵۰ هزار تن مازاد بر مصرف صادرات شود.
مرادی اذعان داشت: صادرات نخود ضروری است چراکه نخود برای مدت زمان طولانی قابل نگهداری نیست و پس از یک سال آفات باعث از بین رفتن آن خواهد شد.
وی با اشاره به پیگیری‌های ۹ ماهه شورای ملی نخود در این خصوص افزود: متاسفانه به رغم نامه‌نگاری‌های مختلف به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین شرکت بازرگانی داخلی و اتاق ایران هیچ گونه اقدامی برای بر طرف کرن این مشکل صورت نگرفته است.
رئیس شورای ملی نخود ایران در پایان افزود: قیمت نخود درجه یك کیلویی ۲۵۰۰ تومان و درجه دو ۲۳۰۰ تومان است که نسبت به پارسال به دلیل توقف صادرات ۵۰۰-۷۰۰ تومان کاهش داشته است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s