حمله به سوریه، خطری که منطقه را تهدید می کند

imagesسایت خبری راه کارگر : اخباری که در مورد کوشش کشورهای انگلیس، امریکا و فرانسه و رسانه های وابسته به آنان برای بدست آوردن اجماع جهانی برای حمله به سوریه منتشر می شود بسیار نگران کننده است. در دو روز گذشته رسانه های نزدیک به سیاستهای جنگ طلبانه بخش عمده اخبار خود را به این کوششها اختصاص دادند.


حمله به سوریه، خطری که منطقه را تهدید می کند

به گزارش این خبرگزاری ها، کشورهای امریکا، انگلیس و فرانسه سعی دارند افکار عمومی را قانع کنند که اولا دولت سوریه از بمب شیمیائی علیه شهروندان سوری استفاده کرده است، و ثانیا این کشورها با حمایت دیگر کشورها این حق را برای خود قائلند که بایستی به سوریه حمله نظامی کنند تا رژیم اسد را تنبیه کرده باشند. همزمان از سوی دیگر کوشش می شود که این سه کشور را وادار کنند تا به قوانین بین المللی گردن نهاده و از حمله به سوریه بازدارند. روز گذشته انگلیس قطع نامه ای برای گرفتن تائیدیه شورای امنیت برای حمله به سوریه به این شورا برد که تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است. روسیه و چین مخالف حمله نظامی هستند. انگلیس بر طبل حمله نظامی می کوبد، این کشور قرار است امروز در این مورد تصمیم گیری کند. اوباما گفته است هنوز تصمیم نگرفته است ولی در عین حال از حمله نظامی به اهداف محدود برای نشان دادن ضرب شصت به بشار اسد سخن به میان می آورد. در اسرائیل از هم اکنون وضعیت جنگی اعلام شده و ماسک های ضد گاز بین مردم توزیع می کنند. در ایران تحرکات دیپلماتیکی صورت می گیرد. وزیر خارجه با وزیران خارجه ده کشور تماس تلفنی گرفته است. وی در حضور سفرا و کارداران کشورهای خارجی راه حل سوریه را از طریق سیاست دیپلماسی اعلام کرد. رهبر با بصیرت اعلام کرد در صورت حمله کشورهای حمله کننده آسیب خواهند دید. رفسنجانی اعلام کرد هم مردم منطقه و هم کشورهای مهاجم آسیب خواهند دید. روحانی تلویحا اعلام کرده است که دولت اسد از بمب شیمیائی استفاده نکرده است. اما در این میان منافع مردم سوریه حکم می کند که کوشش برای حمله نظامی کشورهای امپریالیستی به این کشور از سوی تمامی آزادیخواهان، سازمانهای سیاسی، احزاب و کشورهای منطقه و جهان محکوم شود. تجربه لشکرکشی ها به عراق، افغانستان و لیبی بخوبی نشان از آن دارد که مهاجمان نه برای دفاع از مردم سوریه بلکه بدنبال ایجاد جای پائی برای خود و منافعشان وارد جنگ خواهند شد.
چین نسبت به دخالت نظامی در سوریه هشدار داد
ایلنا / دولت چین نسبت به دخالت نظامی در سوریه به آمریکا و کشورهای غربی هشدار داد. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «وانگ یی» وزیر خارجه چین در واکنش به تهدید آمریکا و غرب در مورد حمله نظامی به سوریه تاکید کرد که اقدام نظامی هیچ فایده‌ای ندارد و فقط به عمیق‌تر کردن ناآرامی‌ها در خاورمیانه منجر می‌شود. وانگ تصریح کرد که بحران سوریه فقط از راه سیاسی حل می‌شود. وی افزود که نباید نسبت به تحقیقات بازرسان سلاح‌های شیمیایی سازمان ملل در سوریه در مورد احتمال استفاده از سلاح‌های شیمیایی پیشدستی کرد. وزیر خارجه چین در ادامه گفت که پکن از همه طرف‌ها می‌خواهد که از خود خویشتنداری نشان داده و به آرامش پایبند باشند.
باراک اوباما: اطمینان داریم حمله شیمیایی کار حکومت سوریه بوده است
بی بی سی / باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید ایالات متحده به این نتیجه رسیده که حمله‌های شیمیایی به حومه دمشق، کار حکومت سوریه بوده است. او گفت که درباره مداخله نظامی در سوریه هنوز تصمیمی نگرفته است. آقای اوباما در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آمریکایی پی‌بی‌اس گفت به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی، بر منافع ملی آمریکا تاثیر دارد. او گفت یک حمله «محدود» به عنوان «یک اخطار» در این باره، می‌تواند تاثیر مثبتی بر بحران سوریه بگذارد و جلوی استفاده از این تسلیحات را در آینده بگیرد. باراک اوباما در این مصاحبه گفت: «من همچنین به این نتیجه رسیده‌ام که مداخله نظامی مستقیم، مداخله در جنگ داخلی سوریه، به وضعیت کمکی نمی‌کند. این است که دستمان خیلی بسته بوده. هرچند از نظر دیپلماتیک، خیلی فعال بوده‌ایم.‏ رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «ما تمام شواهد را بررسی کرده‌ایم و به این نتیجه رسیده‌ایم که مخالفان سوری چنین سلاح‌هایی در اختیار نداشته‌اند. وسیله پرتاب، راکت بوده و نیروهای مخالف راکتی در اختیار ندارند. ما بر این باور هستیم که دولت سوریه آن حملات شیمیایی را انجام داده است. در این صورت باید با پیامدهای بین‌المللی آن مواجه شود. باراک اوباما همچنین درباره اقدام نظامی در سوریه گفت: «ما در حال مشورت با متحدان خود و جامعه بین‌المللی هستیم. من هیچ علاقه‌ای به یک جنگ نامحدود در سوریه ندارم اما باید اطمینان حاصل کنیم وقتی کشوری معیارهای بین‌المللی در مورد تسلیحاتی مانند تسلیحات شیمیایی را نقض می‌کند، باید در این باره پاسخگو باشد. به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، این احتمال وجود داشته که این تسلیحات شیمیایی، آمریکا را هدف بگیرند و ما می‌خواهیم مطمئن شویم که چنین اتفاقی نمی‌افتد.
پیشنهاد بریتانیا برای قطع‌نامه سازمان ملل
این اظهارات آقای اوباما در ادامه یک روز کشمکش پشت‌پرده در شورای امنیت سازمان ملل منتشر می‌شود. بریتانیا اعلام کرده که قطعنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌برد تا این شورا مجوز «اقدامات لازم برای حفاظت از غیرنظامیان در سوریه را صادر کند. بریتانیا، در کنار ایالات متحده، با قاطعیت می‌گوید که تردیدی ندارد حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است. ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت بریتانیا معتقد است حتی بدون تایید شورای امنیت هم باید اقدامی علیه حکومت سوریه انجام شود. اما اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفته اقدام نظامی احتمالی در سوریه باید به تایید شورای امنیت سازمان ملل برسد. چین و روسیه، از اعضای دائم شورای امنیت، نسبت به تبعات اقدام نظامی علیه سوریه هشدار داده‌اند. همچنین مقام‌های ایران، متحد اصلی سوریه در منطقه، گفته‌اند حمله به سوریه فاجعه‌بار خواهد بود. ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه به همراه ترکیه و چند کشور عربی از احتمال اقدام نظامی علیه سوریه سخن می‌گویند. بحث حمله نظامی به سوریه در حالی مطرح می‌شود که بازرسان سازمان ملل مشغول تحقیق درباره ماهیت حمله اخیر هستند. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، گفته است بازرسان سازمان ملل نمونه‌های ارزشمندی برای تحقیقات خود یافته‌اند و با قربانیان و شاهدان نیز گفت‌‌وگو کرده‌اند، اما آنها برای ادامه کارشان نیازمند زمان هستند. حکومت سوریه اکیدا توسل به تسلیحات شیمیایی علیه شهروندان خود را رد می‌کند و می‌گوید شورشیان مخالف بشار اسد مسئول حمله شیمیایی هستند. ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، دیروز گفت ادعای استفاده از سلاح‌های شیمیایی تنها بهانه‌ای برای آغاز جنگ است. یکی از رهبران کردهای سوریه که بخشی از مخالفان حکومت هستند، روز سه‌‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که نمی‌توان بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی تلقی کرد.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ حمله به سوریه توجیه سیاسی و انسانی ندارد
ایلنا / رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:حمله به سوریه به بهانه بمباران شیمیایی توجیه سیاسی و انسانی ندارد. به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر دیروز در دیدار اعضای مؤسسه خیریه زنجیره امید، با ابراز نگرانی از آینده مردم سوریه كه در تهدید حملات داخلی و خارجی قرار دارند، گفت: انتظار از عقلای جهانی و حاكمان كشورهای قدرتمند این است كه گره‌ای را كه با دست در مذاكرات باز می‌شود، به جنگ و دندان نكشانند. ایشان افزود: هم بمباران شیمیایی و هم بهانه آن برای به زحمت انداختن مردم سوریه، هیچ توجیه سیاسی و انسانی ندارد.
آسوشیتدپرس: افزایش ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس
رادیو فردا (رادیوئی که تحریمها علیه مردم ایران و جنگ را تبلیغ می کند) / در حالی که رسانه‌های غربی می‌گویند آمریکا در بیرون از چارچوب شورای امنیت به دنبال تشکیل ائتلاف برای حمله به سوریه است، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که آمریکا همزمان نیروهای خود در خلیج فارس را تقویت می‌کند. آسوشیتدپرس به نقل از مقامام‌های آمریکایی که نامی از آنها نبرده گزارش می‌دهد که ناو هواپیمابر «یو اس اس ترومن» به دریای عمان رسیده است. برپایه این گزارش به ناو هواپیماپر «یو اس اس نیمیتز» دستور داده شده که در منطقه بماند. این گزارش می‌افزاید پیشتر قرار بود «نیمیتز» آب‌های منطقه را ترک کند. ناو هواپیمابر «نیمیتز» هم‌اکنون در آب‌های اقیانوس هند است. مقام‌های آمریکایی حضور دو ناو هواپیما بر در آب‌های خلیج فارس را اقدام احتیاطی توصیف کرده‌اند و گفته‌اند که «نیمیتز» نقشی در حمله احتمالی به سوریه نخواهد داشت. افزایش ناوهای هواپیمابر آمریکا از یک به دو در حالی است که ایران متحد نزدیک سوریه است و از این کشور در مقابل شورشیان حمایت می‌کند. شبکه سی ان ان بامداد پنجشنبه گزارش داد که منابع آگاه به این شبکه گفته‌اند که آمریکا به دنبال تشکیل ائتلافی برای حمله احتمالی به سوریه بیرون از چارچوب شورای امنیت است. روز چهارشنبه ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت آمریکا نمی‌تواند در شورای امنیت معطل سوریه بماند. بریتانیا نیز که برپایه گزارش‌ها جنگنده‌های خود را به پایگاه دریایی خود در قبرس اعزام کرده، پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای مداخله در سوریه آماده کرده که در نشست اعضای دایم در جلسه چهارشنبه نیویورک بحث درباره آن به نتیجه‌ای نرسید. روسیه اما دارای حق وتو است و گفته است با هرگونه اقدام نظامی در سوریه مخالف است. در عین حال باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با شبکه پی بی اس، اعلام کرد که هنوز تصمیمی در مورد سوریه نگرفته اما تاکید کرد که آمریکا به این نتیجه رسیده که دولت سوریه مسئول حمله شیمیایی در حومه دمشق بوده است.
ادامه هراس در فلسطین اشغالی/ صف کشیدن صدها صهیونیست در مقابل مراکز توزیع ماسک شیمیایی
خبرگزاری دولتی مهر / منابع وابسته به رژیم صهیونیستی از وجود صف های طولانی در برابر مراکز توزیع ماسک شیمیایی در تل آویو در فلسطین اشغالی خبر دادند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه المیادین، منابع وابسته به رژیم صهیونیستی از ادامه هراس در میان صهیونیستها در آستانه حمله احتمالی نظامی به سوریه خبر دادند. کانال ده تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی به صف کشیدن صدها صهیونیست در مقابل مراکز توزیع ماسک های شیمیایی در تل آویو از صبح امروز برای گرفتن ماسک اشاره کرد.

نشست شورای امنیت در رابطه با طرح انگلیس برای حمله به سوریه بدون رای گیری پایان یافت
روشنگری. روشنگری / خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است جلسه شورای امنیت در رابطه با طرح انگلیس برای حمله به سوریه بدون رای گیری پایان یافت و نمایندگان روسیه و چین که با حمله نظامی مخالفند بعد از ۷۵ دقیقه بدون رای گیری جلسه را ترک کردند. فرانس پرس اضافه کرده نمایندگان ایالات متحده، انگلیس و فرانسه به مذاکره پرداختند ولی بدون هرنوع اظهارنظری جلسه را ترک کردند. سه کشور گفته اند قصد دارند به سوریه حمله کنند.

مذاكره تلفنی ظریف با 10 تن از وزرای خارجه درباره بحران سوریه/ مخالفت وزرای خارجه ایتالیا و سوییس با گزینه نظامی
خبرگزاری دولتی مهر / محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، عصر روز چهارشنبه در تماسهای تلفنی جداگانه با ده تن از همتایان خود درباره تحولات اخیر در سوریه گفتگو و رایزنی کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر امور خارجه کشورمان، در این گفتگوهای تلفنی با وزرای امور خارجه اردن، کویت، ایتالیا، سوییس، بلژیک، اسپانیا، یونان، فرانسه، جمهوري آذربايجان و الجزاير ضمن محکوم کردن استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر کس، خاطر نشان کرد: هیچ کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران قربانی استفاده از این نوع سلاحها نبوده و از این جهت ما استفاده از سلاح شیمیایی از جانب هر كس كه باشد را محکوم می دانیم و خواستار آن هستیم که بازرسان سازمان ملل بدون هیچ پیشداوری نسبت به عامل این اقدام دردناک تحقیقات جامعی به عمل بیاورند. ظریف در این گفتگوها با اشاره به موافقت دولت سوریه با درخواست جمهوری اسلامی ایران برای اجازه ورود و تحقیق بازرسان سازمان ملل به مناطق آسیب دیده از مواد شیمیایی و هشدار نسبت به اتخاذ تصمیمات شتابزده، افزود: نتیجه قطعی این تحقیقات نیازمند بررسی بیشتر بازرسان بین المللی است. وزیر امور خارجه ادامه داد: بررسی های اولیه نشان داده که مواد استفاده شده دست ساز بوده و از نوع بمب های شیمیایی معمولي نبوده و از این جهت به نظر می رسد که هیچ کس نباید در یک قضاوت عجولانه دولت و ارتش سوریه را مقصر استفاده از مواد شیمیایی بداند. ظریف در گفتگوهای تلفنی خود به موضوع تهدید به استفاده از زور و حمله در بحران سوریه از سوی برخی کشورها هم پرداخت و تاکید کرد: دنیا تحمل یک جنگ دیگر را ندارد. استفاده از زور در دنیا قرن بیست و یکم امری غیرقابل قبول است و بیش از آنکه از بحرانها بکاهد بر دامنه آن می افزاید. وزیر امور خارجه افزود: بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و همه باید برای تحقق راه حل سیاسی با هدف بازگشت آرامش به سوریه تلاش کنند. از این جهت جمهوری اسلامی ایران از ابتکارهایی که مبتنی بر توقف خشونتها و گفتگوی طرفهای سوری باشد، حمایت می کند. طرفهای گفتگوی وزیر امور خارجه هم در سخنان خود با ابراز نگرانی از اوضاع سوریه، مواضع کشورشان درباره تحولات اخیر در این کشور را بیان داشتند. وزرای امور خارجه ایتالیا و سوییس در این تماسها مخالفت صریح خود با گزینه حمله به سوریه را ابراز داشتند.

روحانی: ماجراجویی در خاورمیانه خطرات جبران‌ناپذیری برای ثبات در منطقه و جهان دارد/ مردم منطقه آمادگی جنگ جدید ندارند
خبرگزاری دولتی مهر / رئیس جمهور ضمن ابراز نگرانی از تحولات منطقه گفت: مردم جهان و به ویژه مردم منطقه خاورمیانه آمادگی پذیرش جنگ جدید را ندارند و هر گونه ماجراجویی در این منطقه خطرات جبران ناپذیری برای ثبات در منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت و تنها به گسترش افراط و تروریزم در منطقه خواهد انجامید. به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه هیئت دولت صبح امروز چهارشنبه به ریاست دکتر روحانی برگزار شد. در ابتدای این جلسه، حسن روحانی ضمن ابراز نگرانی از تحولات منطقه اظهار داشت: مردم جهان و به ویژه مردم منطقه خاورمیانه آمادگی پذیرش جنگ جدید را ندارند و هر گونه ماجراجویی در این منطقه خطرات جبران ناپذیری برای ثبات در منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت و تنها به گسترش افراط و تروریزم در منطقه خواهد انجامید. وی تهدید به استفاده از زور را مخل ثبات و امنیت و تعهدات بین المللی دانستند. رئیس جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی بزرگ سلاح های شیمیایی، پیشتاز مبارزه با این سلاح های غیر انسانی در سطح جهانی است و هر گونه است استفاده از این سلاح ها را به شدت محکوم می کند. روحانی ادامه داد: با توجه به مجموعه شرایط و اطلاعات موجود، به نظر می رسد گروهی با جنجال تبلیغاتی و سیاسی تلاش دارند که اذهان عمومی را از واقعیات میدانی پیرامون استفاده اخیر از سلاح های شیمیایی در سوریه منحرف کرده و زمینه را برای سوء استفاده از این اقدام وحشیانه به منظور تحمیل دیدگاه های خطرناک و کوتاه بینانه خود فراهم کنند. رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که باید مسئولان استفاده از سلاح شیمیایی بر اساس تحقیقات بی طرفانه و نه قضاوت شتاب زده و منفعت طلبانه مشخص شوند، افزود: سازمان ملل متحد می باید با توجه به واقعیات میدانی، نوع سلاح دست ساز استفاده شده و سابقه انتقال مواد شیمیایی به گروه های تکفیری از خارج سوریه، استفاده اخیر را بررسی کرده و نتایج را به صورت شفاف اعلام کند. وی خاطر نشان کرد: هر گونه اقدامی باید با توجه به شرایط حساس منطقه و پایان یافتن هر چه سریع تر جنگ داخلی و جلوگیری از افراط در منطقه و در چارچوب مقررات بین المللی باشد.

بریتانیا قطعنامه اقدام علیه سوریه را به شورای امنیت می‌برد
بی بی سی / دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، اعلام کرده که بریتانیا قطعنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل می‌برد تا این شورا مجوز اقدامات لازم برای حفاظت از غیرنظامیان در سوریه را صادر کند. بریتانیا اعلام کرده که تردیدی ندارد حکومت سوریه مسئول حمله شیمیایی چهارشنبه گذشته در حومه دمشق بوده است. ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه به همراه ترکیه و چند کشور عربی از احتمال اقدام نظامی علیه سوریه می‌گویند. بحث حمله نظامی به سوریه در حالی مطرح می‌شود که بازرسان سازمان ملل مشغول تحقیق درباره ماهیت حمله اخیر هستند. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، گفته است بازرسان سازمان ملل نمونه‌های ارزشمندی برای تحقیقات خود یافته‌اند و با قربانیان و شاهدان نیز گفتگو کرده‌اند، اما آنها برای ادامه کارشان نیازمند زمان هستند. حکومت سوریه اکیدا توسل به تسلیحات شیمیایی علیه شهروندان خود را رد می‌کند و می‌گوید شورشیان مخالف بشار اسد مسئول حمله شیمیایی هستند. ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، دیروز گفت ادعای استفاده از سلاح‌های شیمیایی تنها بهانه‌ای برای آغاز جنگ است. یکی از رهبران کردهای سوریه، که بخشی از مخالفان حکومت هستند، دیروز به خبرگزاری رویترز گفت که نمی‌توان بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی تلقی کرد. روسیه و چین نسبت به پیامدهای جمله احتمالی به سوریه هشدار داده‌اند. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز می‌گوید حمله به سوریه تبعات فاجعه‌باری خواهد داشت.

اخضر ابراهیمی: حمله به سوریه بدون تایید سازمان ملل ممکن نیست

بی بی سی / اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفت اقدام نظامی احتمالی در سوریه باید به تایید شورای امنیت سازمان ملل برسد. به گزارش بی بی سی، آقای ابراهیمی گفته است که چنانچه ایالات متحده و یا روسیه سندی دارند که نشان می‌دهد چه کسی مسئول حمله شیمیایی در حومه دمشق بوده است، باید آن را در اختیار سازمان ملل و بازرسانش قرار دهند. فرستاده ویژه سازمان ملل گفته: فکر می‌کنم حقوق بین‌الملل در این باره کاملا روشن است. بنا به قوانین بین‌المللی اقدام نظامی باید پس از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل انجام شود. آقای ابراهیمی در حالی این موضع را بیان کرده که آمریکا، بریتانیا و فرانسه، به همراه ترکیه و چند کشور عربی، می‌گویند احتمال دارد به اقدام نظامی علیه حکومت سوریه دست بزنند. بریتانیا گفته به همین منظور قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل می‌برد. چین و روسیه، از اعضای دائم شورای امنیت، نسبت به تبعات اقدام نظامی علیه سوریه هشدار داده‌اند. همچنین مقام‌های ایران، متحد اصلی سوریه در منطقه، گفته‌اند حمله به سوریه فاجعه‌بار خواهد بود.

وزیر خارجه بریتانیا: حتی بدون تایید شورای امنیت هم باید اقدامی کرد

بی بی سی / ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، امروز در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که بریتانیا معتقد است حتی بدون تایید شورای امنیت هم باید اقدامی علیه حکومت سوریه انجام شود. آقای هیگ گفت که جامعه جهانی در قبال آنچه در سوریه می‌گذرد مسئول است و حتی اگر شورای امنیت به تصمیمی در این باره نرسد، باز هم جامعه جهانی باید به اقدامی دست بزند. بریتانیا، در کنار ایالات متحده، با قاطعیت می‌گوید که تردیدی ندارد حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است.
روحانی در تماس با پوتین خواستار تلاش برای جلوگیری از حمله به سوریه شد

رادیو فردا (رادیوئی که تحریمها علیه مردم ایران و جنگ را تبلیغ می کند) / حسن روحانی رئیس جمهور ایران، در تماس تلفنی با همتای روس خود ولادیمیر پوتین خواستار اقدام لازم برای جلوگیری از حمله به سوریه شد. به گزارش رادیو فردا، در روزی که مخالفان و موافقان حمله به سوریه به شدت به تلاش‌های دیپلماتیک خود ادامه می‌دهند، روحانی در تماس با پوتین ابراز نگرانی کرد که حمله به سوریه عواقب خطرناکی برای منطقه داشته باشد. در همین روز محمد جواد ظریف هم با ۱۰ وزیر خارجه تلفنی درباره سوریه گفت‌وگو کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران و دفتر مطبوعاتی ولادیمیر پوتین دو رئیس جمهور بر راه‌حل دیپلماتیک در مورد سوریه تاکید کرده و استفاده از سلاح‌های شیمیایی از سوی هر طرفی را محکوم کردند. روحانی با بیان اینكه استفاده از سلاح شیمیایی از نظر ایران در هر كجا و توسط هركس قویا محكوم است، افزود: «اگر پیش از آنكه ماهیت موضوعی روشن شود، درباره آن قضاوت و داوری زودهنگام صورت گیرد، این می‌تواند خطرناک باشد. روسیه و ایران از متحدان سوریه هستند و از دولت بشار اسد حمایت نظامی و مالی می‌کنند. روحاني گفت: معتقدم از آنجا كه دولت سوريه پيروزی‌هايی را در درگيری‌ها به دست آورده كشورهای غربی رخدادهای‌اخير را بهانه قرار دادند تا شرايطی ايجاد كنند كه دولت سوريه در مذاكرات آينده از موضع ضعيف برخوردار باشد.
سوریه قویا استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رد می‌کند
بشار جعفری نماینده سوریه در سازمان ملل در یک کنفرانس خبری قویا استفاده دولت سوریه از سلا‌ح‌های شیمیایی را رد کرد و آن را به شورشیان این کشور نسبت داد.
مقام سوری: غرب گروههای مسلح را تشویق به استفاده از گاز سارین کرده است
یورونیوز / فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه، برخی کشورهای غربی را متهم به تشویق شورشیان مسلح به استفاده از گاز سارین در چندین نقطه این کشور کرد. او که در پایان دیدارش با مسئول خلع سلاح سازمان ملل در دمشق با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: خطرناک ترین چیز این است که آمریکا، بریتانیا و فرانسه این گروههای تروریستی را به استفاده از سلاحهای شیمیایی تشویق می کنند و خطرناکتر این که این گروهها به زودی، این سلاحها را علیه خود مردم اروپا بکار خواهند گرفت. سفیر سوریه در سازمان ملل نیز گفته بود کشورش اسنادی در اختیار دارد که نشان می دهد گروههای مسلح برای تشویق حمله نظامی خارجی به سوریه از سلاحهای شیمیایی استفاده کرده اند.

یک پاسخ to “حمله به سوریه، خطری که منطقه را تهدید می کند”

  1. مرگ بر صهیونیسم/امپریالیزم Says:

    هدف از ترجمه اراجیف آدمکشان کاخ نشین بدون تحلیل و پوشش دروغ های آنان چیست؟


نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s