تهدید حمله یک جانبه به سوریه به موج اعتراضات دامن زد

Downloadسایت خبری راه کارگر ـ بکارگیری جنایت کارانۀ سلاح شیمیائی در 21 اگوست در حومه های دمشق، با واکنش یک جانبه آمریکا، انگلیس و فرانسه روبرو شد و تدارکات نظامی برای حمله به سوریه در دستور قرار گرفت. اما در زمانی که بازرسان سازمان ملل در سوریه مشغول تحقیق پیرامون این جنایت و شناخت عاملان آن هستند، تلاش آمریکا و متحدانش با موجی از نگرانی همراه شد. این نگرانی ها از تکرار تجربه عراق آنچنان گسترده بود که حتی نمایندگان مجلس بریتانیا که از تعطیلات فراخونده شدند نیز با اقدام عجولانه مخالفت کردند.


تهدید حمله یک جانبه به سوریه به موج اعتراضات دامن زد

مخالفت گسترده کشورهای روسیه، چین، جمهوری اسلامی و حتی اتحادیه عرب از اقدام یک جانبه و بدون نظر شورای امنیت سازمان ملل نیز باعث تردید اولیه در اجرای تصمیم حمله به سوریه گردیده است. با این حال به نظر می رسد معادلات جهانی واهداف آمریکا و متحدانش در خاورمیانه؛ جائی برای خوشبینی در جلوگیری از گسترش جنگ و حمله به سوریه باقی نمی گذارد. دخالت و حملۀ مستقیم کشورهای امپریالیستی در سوریه، رنج و درد مردم این کشور را که هم اکنون در میان دو جبهۀ جنایت کار دولت اسد از یک سو و سفی ها و بنیادگرایان وحشی از سوی دیگر گرفتار آمده اند، بیش از پیش گسترش خواهد داد.

واکنش منفی پارلمان بریتانیا به مداخله نظامی
سوریه در بحران؛ جامعه جهانی در انتظار نتیجه تحقیقات سازمان ملل
جمعه, ۸ شهریور, ۱۳۹۲

چکیده :کرملین بیانیه‌ای منتشر کرده که بنا بر آن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و آگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در گفتگویی تلفنی با یکدیگر توافق کرده‌اند که باید شورای امنیت سازمان ملل گزارش بازرسان درباره حمله حومه دمشق را بررسی کند …

کلمه- گروه بین الملل

حمله نظامی به سوریه فعلا به تعویق افتاد، اینکه مخالفت های جهانی دلیل این تعویق است یا تهدید متحدین دولت اسد معلوم نیست، اما همین تعویق فرصتی است برای دولت سوریه، طنابی که در چاه افتاده یا شاید کور سوی امیدی، حتی در آخرین لحظات هم می توان اوضاع را تغییر داد. بر اساس گزارش ها وگمانه زنی ها قرار بود نیروهای آمریکا و متحدینش روز پنجشنبه ۲۹ اوت، ۷ شهریور به مواضع نظامی سوریه حمله کنند. این تصمیم پس از حمله شیمیایی به مناطقی در حمه دمشق گرفته شد، دولت بشار اسد مسئولیت این حمله را نپذیرفته اما مخالفان اصرار دارند که حمله توسط نیروهای دولتی صرت گرفته است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرده که بازرسان شیمیایی سازمان ملل روز جمعه تحقیقات خود درباره ماهیت حمله شیمیایی در حومه دمشق را تکمیل می‌کنند. بان گفته این بازرسان روز شنبه سوریه را ترک خواهند کرد و سپس به او گزارش می‌دهند. به گزارش بی بی سی، بازرسان سازمان ملل با توافق دولت سوریه از روز دوشنبه مشغول تحقیق درباره حمله اخیر هستند. آمریکا و متحدانش قصد دارند به حمله‌ای نظامی علیه حکومت سوریه دست بزنند.

مخالفت پارلمان بریتانیا

پارلمان بریتانیا که مشغول بررسی طرح دولت دیوید کامرون برای اقدام نظامی علیه سوریه بود، با اقدام نظام علیه حکومت بشار اسد در پاسخ به کاربرد تسلیحات شیمیایی رای منفی داد. دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز اعلام کرد که نمایندگان نشان دادند که مخالف اقدام نظامی هستند و او هم بر همین اساس عمل خواهد کرد. لایحه دولت با ۲۸۵ رای منفی در برابر ۲۷۲ رای مثبت رد شد. پیش تر حزب کارگر گفته که به طرح دولت برای اقدام نظامی رای منفی خواهد داد.

روسیه و آلمان منتظر نتیجه تحقیقات

کرملین بیانیه‌ای منتشر کرده که بنا بر آن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و آگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در گفتگویی تلفنی با یکدیگر توافق کرده‌اند که باید شورای امنیت سازمان ملل گزارش بازرسان درباره حمله حومه دمشق را بررسی کند. یکی از سخنگویان دولت آلمان تایید کرد که روسیه و آلمان معتقدند که بحران سوریه باید از راه‌های سیاسی حل شود.

تردید اوباما

طی هفته گذشته وزیر دفاع آمریکا چاک هگل و ارتش این کشور بار ها اعلام کرد که برای حمله به سوریه آماده است و تنها منتظر دستور باراک اوباما می باشد.

رییس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۷ شهریور اعلام کرد که هنوز درباره نحوه واکنش به استفاده از تسلیحات شیمیایی در درگیری‌های سوریه تصمیمی اتخاذ نکرده است. اوباما در مصاحبه با شبکه پ.بی.اس اعلام کرد، با توجه به حمله شیمیایی در حومه دمشق، در حال بررسی گزینه‌هایی است که از سوی ارتش آمریکا به او پیشنهاد شده است.

او بار دیگر تاکید کرد که آمریکا به این نتیجه رسیده‌ است که دولت سوریه در حقیقت عامل انجام حملات بوده است و اگر چنین باشد، لازم است این اقدام با واکنش‌های بین‌المللی مواجه شود. اوباما اعلام کرد که ادامه درگیری‌ها در سوریه هیچ منفعتی در پی ندارد.

اوباما در این مصاحبه گفت: هر چند آنچه در سوریه رخ داده فاجعه بار است و من خواستار برکناری اسد و حصول اطمینان از ایجاد دولت انتقالی در سوریه هستم نتیجه‌ای که با توجه به شرایط گرفته‌ام این است که مداخله نظامی مستقیم و وارد عمل شدن در جنگ داخلی در سوریه کمکی به وضعیت سوریه نمی‌کند.

او افزود: اما در واقع بسیار مهم است که ما گزینه‌ای داریم تا با استفاده از تسلیحات شیمیایی مقابله کنیم. دولت بشار اسد که درگیر یک جنگ داخلی است و سعی در حفظ خود دارد باید این پیام را به خوبی دریافت کند که نباید دست به استفاده از تسلیحات شیمیایی بزند و این مسئله تمامی مشکلات در سوریه را حل نخواهد کرد ولی راهکاری برای جلوگیری از کشته شدن افراد بی گناه در سوریه است. ما امیدواریم که یک برآیند انتقال سیاسی در سوریه رخ دهد و آماده‌ایم در این زمینه با همه از جمله روس‌ها و دیگران همکاری کنیم تا جناح‌های مختلف گردهم آیند و مشکل حل و فصل شود اما خواهان آنیم که دولت اسد متوجه باشد که با استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم از جمله زنان، کودکان و نوزادان نه تنها معیارها و قوانین بین الملل را نقض می‌کند بلکه موقعیتی ایجاد می‌کند که در آن منافع ملی آمریکا تحت تاثیر قرار می‌گیرد و بنابراین این وضعیت باید متوقف شود.

مخالفان منتظر واکنش جدی

از سوی دیگر مخالفان سوری نیز بیکار ننشسته اند، رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه در راستای جلب حمایت بین‌المللی برای آغاز جنگ علیه سوریه به فرانسه سفر کرده است، به گزارش اسکای نیوز عربی، احمد جربا، رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه در جریان کنفرانس خبری خود با فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه در پاریس اعلام کرد که نیازمند واکنش جدی بین‌المللی علیه دولت سوریه هستیم. او گفت: ما فرانسه را در جریان آخرین وقایع سوریه قرار دادیم و از آمریکا، انگلیس و دیگر هم‌پیمانانمان تشکر می‌کنیم و خواستار محاکمه جنایتکاران در سوریه هستیم.

جربا در گفت‌وگو با روزنامه لوپاریزین فرانسه نیز غرب را به برچیدن نظام بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه و ارجاع وی به دادگاه کیفری بین‌المللی به اتهام ارتکاب جنایت‌های جنگی تشویق کرده بود. جربا گفته بود که اسد و خانواده‌اش باید به دادگاه بین‌المللی کیفری ارجاع داده شوند و هدف مخالفان رهایی از دست نظام اسد است.

اولاند در این کنفرانس گفت که دستیابی به راهکار سیاسی در سوریه تنها از این طریق ممکن است که ائتلاف ملی مخالفان سوریه نشان دهد که جایگزینی قوی است. او تاکید کرد: نباید از هیچ تلاشی برای دستیابی به راهکار سیاسی کوتاهی کرد.

ارتش فرانسه آماده است

این در حالی است که یک سخنگوی وزارت دفاع فرانسه گفته، ارتش این کشور آماده است تا اگر رئیس‌جمهور فرانسه تصمیم بگیرد نیروهای خود را برای عملیات به سوریه بفرستد. به گزارش آسوشیتدپرس، پیر بیله، سخنگوی وزارت دفاع فرانسه روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: نیروهای ارتش فرانسه خود را در حالت آماده‌باش قرار دادند تا در صورتی که رئیس‌جمهور تصمیم بگیرد نیروهای فرانسوی را وارد یک مداخله بین‌المللی در جنگ داخلی سوریه کنند و به دستورات رئیس‌جمهور پاسخ دهند.

راه های ورودی به دمشق بسته شد

خبر ها از داخل سوریه نگران کننده است، منابع عالی‌رتبه سوریه اعلام کردند: ارتش سوریه روز پنجشنبه مجددا در دمشق مستقر شده و و تمامی راه‌های ورودی‌های اصلی منتهی به این شهر را بسته‌ است. به گزارش النشره، این منابع با تاکید بر اینکه نیروهای زمینی و هوایی ارتش سوریه به حالت بسیج درآمده‌اند، اعلام کردند: برخی آتشبارها که از زمان ‌آغاز بحران سوریه به کار گرفته نشده‌اند اکنون آماده استفاده در برخی مناطق سوریه هستند. منابع سوری ضمن تاکید بر اینکه احتمال وقوع جنگ نامحدود وجود دارد، از کشیده شدن بحران ناشی از این حمله نظامی به کشورهای همسایه ابراز نگرانی کردند.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه روز پنجشنبه طی سخنانی اعلام کرد که کشورش از خود در برابر هرگونه تجاوزی دفاع خواهد کرد. بشار اسد در سخنرانی خود در برابر هیاتی که شامل رهبران احزاب و نمایندگان پارلمان یمن بود، تاکید کرد: تهدیدات در زمینه حمله مستقیم به سوریه تنها پایبندی کشور را به اصولش مستحکم‌تر می‌کند و باعث می‌شود که سوریه بر اساس اراده مستقل خود که برگرفته از اراده مردمش است، عمل کند. او گفت: سوریه به خاطر ملت پایدار و ارتش قهرمان خود در جنگ علیه تروریسم جدی و مصمم است. این تروریسم از سوی اسرائیل و کشورهای غربی در جهت خدمت به منافع آن حمایت می‌شود.

ایران با موضوع سوریه حساب شده برخورد کند
علی بیگدلی*

قانون 7 شهریور 92
با شروع درگیری‎ها در سوریه و تداوم این بحران، آمریکا تمام تلاشش را به کار بست تا مسئله سوریه را به یک پدیده بین‏المللی تبدیل کند که موفق هم شد. با توجه به این‎که مسئله سوریه هم بعد داخلی داشت، هم منطقه‎ای و هم بین‏المللی، بنابراین زمینه برای حمله آمریکا تا حدود زیادی مهیا شد؛ همچنین همراهی کشورهایی مانند عربستان، قطر و ترکیه در مسئله سوریه با آمریکا، خیلی به آن‎ها کمک کرد. در حال حاضر آمریکا در منطقه خاورمیانه با 3 مسئله مواجه است؛ ایران، سوریه و مسئله فلسطین و اسرائیل. در این میان سوریه در اولویت نخست برای آمریکا قرار دارد چرا که آمریکا با سرنگونی نظام بشار اسد در سوریه هم می‎تواند رابطه ایران و حزب ا…را قطع کند و هم با نمایش قدرت در سوریه به ایران پیام‏هایش را برساند. لذا جنگ حتی جنگ محدود در سوریه یک حادثه سرنوشت‏ساز برای کشورهای منطقه است. همچنین اگرچه آمریکایی‎ها اعلام کرده‎اند که این جنگ محدود و تنها 3 روز خواهد بود اما هیچ ضمانتی برای این مسئله وجود ندارد و ممکن است تا سرنگونی اسد، آن‎ها بخواهند این جنگ را ادامه دهند. از دیگر سو باوجودی‎که روسیه از ابتدای امر پشت اسد درآمده بود اما سوریه امروز نوعی دلسردی را از جانب این کشور شاهد است. زیرا روسیه نشان داده که هیچگاه برای دوستان و متحدانش خودش را به خطر نخواهد انداخت در حالی که آمریکا همواره برای دوستانش خود را به خطر می‏اندازد. به طور مثال زمانی که عراق به کویت حمله کرد ما شاهد دخالت مستقیم آمریکا بودیم اما در مورد سوریه بعید به نظر می‎رسد که روسیه در برابر حمله محدود آمریکا وارد مداخله نظامی مستقیم شود. در رابطه با حزب‏ا… نیز احتمالا آن‏ها کمک‎هایشان به دولت و ارتش سوریه را افزایش خواهند داد اما کمک‏های آن‎ها خیلی اثری نخواهد داشت؛ زیرا قرار نیست آمریکایی‏ها یک جنگ کلاسیک را به نمایش بگذارند بلکه به دنبال یک جنگ مدرنیزه شده هستند و از سیستم‎های پیشرفته دریایی و هوایی استفاده می‏کنند. بنابراین هیچ نیرویی وارد خاک سوریه نمی‏شود و حزب‏ا… در این ماجرا کمک خاصی نمی‎تواند به سوریه داشته باشد. در نهایت باید توجه داشت سوریه برای ایران یک کشور بسیار مهم و استراتژیک است زیرا در میان کشورهای عرب، سوریه تنها کشوری است که ایران با آن رابطه‏ای قدیمی و نزدیک دارد. مسئله بسیار مهم‌تر اینکه سوریه، پلی است میان ایران و حزب‎ا… و اگر این پل شکسته شود، ممکن است در آینده موقعیت حزب‎ا… نیز به مخاطره بیفتد. لذا در صورت هرگونه جنگ احتمالی و تداوم آن، ایران باید با احتیاط و حساب شده با موضوع برخورد کند و خویشتن‎دار باشد چرا که کوچک‌ترین اقدامی، بهانه‎های لازم را به غرب و آمریکا برای برخورد با ایران خواهد داد.
*کارشناس مسائل بین‏‎الملل

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s