سرمایه های چینی در حال حرکت بسوی سمنان

imagesسایت خبری راه کارگر : چهل درصد از سهام ایران خودروی سمنان به چین واگذار شد. دبیر خانه کارگر سمنان با اعلام این خبر گفت ین کارخانه قرار بود با مشارکت سرمایه گذاران و تولید کنندگان داخلی به بهره برداری برسد، اما فروش چهل درصد از سهام کارخانه ایران‌خودرو سمنان به یک شرکت چینی، تولیدکنندگان داخلی به خصوص کارگران قطعه‌سازی‌های خودرو که با ورود انبوه قطعات چینی در شرایط دشواری به سر می‌برند را ناامید کرده است.


سرمایه های چینی در حال حرکت بسوی سمنان

در یک سال گذشته صنایع وابسته به صنعت اتوموبیل سازی، و بخصوص قطعه سازان با رکود ناشی از تحریم ها و واردات قطعات ارزان قیمت از چین مواجه بودند. به گزارش خبرگزاری ایلنا، در سمنان در هفته ای که گذشت صاحبان یکی از همین قطعه سازان قرارداد پنجاه تن از کارگران خود را پس از بازگشت از تعطیلاتی تابستانی تمدید نکرد و آنها را از کار بیکار ساهته است. این کارگران بین هفت تا دهسال سابقه کاری در این کارخانه داشته اند. به گفته این عضو خانه کارگر سمنان در ابتدا قرار بود برای تامین قطعات محصولات این کارخانه، تعدادی از تولید کنندگان قطعات خودرو در شاهرود، سمنان، دامغان و گرمسار مشارکت داشته باشند اما با فروش چهل درصد از سهام این کارخانه تازه تاسیس به نظر می‌رسد بحران واحد‌های تولید قطعات خودرو در این شهرستان‌ها ادامه داشته باشد.
تیر خلاص به قطعه‌سازان با واگذاری ۴۰ درصد سهام ایران‌خودرو سمنان به چین
ایلنا / دبیر خانه کارگر سمنان از واگذاری ۴۰ درصد از سهام کارخانه ایران‌خودرو سمنان به یک شرکت چینی خبر داد. حبیب الله محقق» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: این کارخانه قرار بود با مشارکت سرمایه گذاران و تولید کنندگان داخلی به بهره برداری برسد، اما فروش ۴۰ درصد از سهام کارخانه ایران‌خودرو سمنان به یک شرکت چینی، تولیدکنندگان داخلی به خصوص کارگران قطعه‌سازی‌های خودرو که با ورود انبوه قطعات چینی در شرایط دشواری به سر می‌برند را ناامید کرده است. محقق افزود: این واگذاری در حالی صورت گرفته است که تعداد زیادی از تولید کنند گان قطعات خودرو کشور بخصوص در استان سمنان به سبب کاهش سفارش فروش قطعات خودرو از سوی شرکتهای بزرگ خودرو ساز، تعطیل یا نیمه تعطیل شده‌اند. این فعال کارگری ادامه داد: در ابتدا قرار بود برای تامین قطعات محصولات این کارخانه، تعدادی از تولیدی کنند گان قطعات خودرو در شاهرود، سمنان، دامغان و گرمسار مشارکت داشته باشند اما با فروش ۴۰ درصد از سهام این کارخانه تازه تاسیس به نظر می‌رسد بحران واحد‌های تولید قطعات خودرو در این شهرستان‌ها ادامه داشته باشد.
دولت می‌تواند در مقابل این واگذاری مقاومت کند؟
«علیرضا خسروی» نماینده مردم سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی با تایید ضمنی انجام مراحل اولیه این واگذاری، به ایلنا گفت: کارخانه ایران خودرو ۳۰ شرکت زیرمجموعه‌اش از جمله کارخانه ایران خودروی سمنان را به منظور کشف قیمت به مزایده گذاشته است. وی بابیان اینکه عملیات ساخت کارخانه ایران خودروی سمنان از سال ۹۰ در سه فاز آغاز شده است، گفت: در حال حاضر عملیات ساخت فاز اول این واحد تولیدی تمام شده و پروژه ساخت فارهای دوم و سوم که به ساخت بدنه و زنگ آمیزی خودرو مربوط می‌شود همچنان ادامه دارد. این نماینده مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه هدف از برگزاری مزایده به منظور کشف قیمت، ارزیابی و برآورد دارایی‌ها و اموال کارخانه برای فروش و جلب سرمایه گذار است، گفت: در مورد کارخانه ایران خودروی سمنان تنها می‌دانم که چند شرکت چینی آمادگی خود را برای شرکت در مزایده اعلام کرده‌اند و از نتیجه مزایده اطلاعی ندارم. وی در عین حال از واکنش دولت در خصوص واگذاری سهام کارخانه ایران خودروی سمنان به سرمایه گذاران چینی ابراز بی‌اطلاعی کرد. گفتنی است این واحد تولید خودرو که احداث ساختمان آن در سال ۹۰ آغاز شده بود، در حال حاضر با تکمیل خطوط مونتاژ آماده جذب هزار کارگر است. همچنین ایلنا روز گذشته از تعدیل ۵۰ کارگر یک کارخانه تولید قطعات خودرو واقع در استان سمنان، هنگام بازگشت از تعطیلات تابستانی خبر داده بود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s