بیش از یک سوم مدارس ایران هنوز با بخاری نفتی و گازی گرم می‌شوند

imagesسایت خبری راه کارگر- چیزی به ماه مهر و گشایش مدارس در سراسر کشور نمانده است . در ایران برپایه آمار های ارائه شده ما با نیروی وسیع چند میلیونی دانش آموزان در رده های سنی و در گروههای پیش دبستانی دولتی و غیر دولتی – دبستانی – راهنمایی و دبیرستانی روبرو هستیم. داﻧﺶآﻣﻮزان ﺳﺎل ﺗﺤﺼﯿﻠﯽ ﺟﺪﯾﺪ 12 ﻣﯿﻠﯿﻮن و 242 ھﺰار ﻧﻔﺮ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮ اﺳﺎس ﻣﻘﺎطﻊ ﺗﺤﺼﯿﻠﯽ ﺷﺶ ﻣﯿﻠﯿﻮن و 850ھﺰار ﻧﻔﺮ در ﻣﻘﻄﻊ اﺑﺘﺪاﯾﯽ، دو ﻣﯿﻠﯿﻮن و 212 ھﺰار ﻧﻔﺮ در ﻣﻘﻄﻊ راھﻨﻤﺎﯾﯽ و ﺳﻪ ﻣﯿﻠﯿﻮن و 270 ھﺰار ﻧﻔﺮ درﻣﻘﻄﻊ دﺑﯿﺮﺳﺘﺎن ﺗﺤﺼﯿﻞ ﺧﻮاھﻨﺪ ﮐﺮد.


بیش از یک سوم مدارس ایران هنوز با بخاری نفتی و گازی گرم می‌شوند

همچنین ما با 11 ﻣﯿﻠﯿﻮن و 237 ھﺰار ﻧﻔﺮ از داﻧﺶآﻣﻮزان در ﻣﺪارس دوﻟﺘﯽ و ﯾﮏ ﻣﯿﻠﯿﻮن ﻧﻔﺮ ﻧﯿﺰ در ﻣﺪارس ﻏﯿﺮدوﻟﺘﯽروبرو هستیمﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ رﯾﯿﺲ ﻣﺮﮐﺰ آﻣﺎر و ﻓﻨﺎوری ارﺗﺒﺎطﺎت و اطﻼﻋﺎت وزارت آﻣﻮزش و ﭘﺮورش، اﻣﺴﺎل از ﺗﻌﺪاد ﮐﻞ داﻧﺶآﻣﻮزان، 74ھﺰار ﻧﻔﺮ را داﻧﺶآﻣﻮزان اﺳﺘﺜﻨﺎﯾﯽ و 452 ھﺰار ﻧﻔﺮ را ﺑﺰرﮔﺴﺎﻻن ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻣﯽدھﻨﺪ؛ ﺿﻤﻦ آﻧﮑﻪ 757 ھﺰار ﻧﻮآﻣﻮز ﻧﯿﺰ درﺑﺨﺶ ﭘﯿﺶ دﺑﺴﺘﺎﻧﯽ اﻋﻢ از ﻧﮫﺎدھﺎی دوﻟﺘﯽ و ﻏﯿﺮدوﻟﺘﯽ ﺗﺤﺼﯿﻞ ﺧﻮاھﻨﺪ ﮐﺮد. آنچه رد این میان جای بحث دارد،کمبود معلمان کشور و سطح مداری و کمبود های آن است . ما در سال گذشته شاهد حوادث بس اسفناک و فراموش نشدنی آتش سوزی در سطح مدارس کشور و خاصه روستا ها بودیم که چه فاجعه ای را به خود دید و ابعاد آن به سطح مطبوعات کشیده شد و لی هیچ کس پاسخگو نبود
به نوشته ایسنا،مرتضی رئیسی، رییس سازمان موسوم به «نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایران» با بیان اینکه سیستم گرمایشی یک سوم کلاس‌های درس با بخاری نفتی و گازی است، گفت: استفاده از این سیستم‌های گرمایشی از نظر آموزش و پرورش مردود است و خطر بزرگی برای دانش‌آموزان محسوب می‌شود.
مرتضی رئیسی با اشاره به آمادگی مدارس از لحاظ تجهیزات ایمنی برای آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: همه مدارس الزاما باید دارای سیستم اطفای حریق باشند. مدارسی که در گذشته احداث شده‌اند به این سامانه مجهز شده‌اند و مدارس جدیدالتاسیس نیز یا به سامانه مرکزی اطفای حریق مجهزند یا کپسول‌های اطفای حریق برای آنها خریداری شده است.
وی با تاکید بر اینکه شارژ به موقع این کپسول‌ها بسیار حائز اهمیت است، گفت: نظارت بر شارژ کپسول‌های اطفای حریق بر عهده مسئولان آموزش و پرورش و مدیران مدارس است و همه مدارس باید دارای سیستم اطفای حریق مجهز و استاندارد باشند.
رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور تصریح کرد: شارژ کپسول‌های اطفای حریق و کنترل و نظارت بر آن به عنوان یک تکلیف بر عهده مدیران مدارس است و شارژ این کپسول‌ها باید توسط شرکت‌های ذی‌صلاح تخصصی انجام شود.
رئیسی عنوان کرد: مدیران مدارس موظفند تا قبل از بازگشایی مدارس در صورتی که تاریخ شارژ کپسول‌های اطفای حریق به اتمام رسیده، مجدد آن را شارژ کرده و در محل مناسب نصب کنند.
وی در ادامه گفت: امسال برای مناطق روستایی به ویژه مدارسی که دارای کلاس‌های کمتری هستند، سیستم‌های گرمایشی تابشی خریداری می‌شود که ۱۵ هزار دستگاه از این بخاری‌ها تا ۲ هفته آینده در بین استان‌ها توزیع می‌شود و ۳۰ هزار بخاری دیگر نیز خریداری شده که با اولویت مناطق سردسیر توزیع خواهد شد.
رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اظهار کرد: در صورتی که عملکرد خوبی از این دستگاه‌ها در گزارشات کارشناسی ارائه شود، با توجه به اینکه سیستم کاملا علمی است، در سال‌های آینده تعداد بیشتری از این دستگاه‌ها برای مدارس به ویژه مدارسی که حداکثر دارای سه کلاس هستند، خریداری خواهد شد.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات فعلی در بحث سیستم‌های گرمایشی مدارس تامین و نگهداری‌ آنهاست، گفت: در حال حاضر سیستم گرمایشی یک سوم از کلاس‌های درسی از طریق بخاری‌های نفتی کاربراتوری و یا گازی تامین می‌شود که از نظر وزارت آموزش و پرورش هر دوی این سیستم‌ها مردود است و خطری بزرگ برای دانش‌آموزان محسوب می‌شود، ضمن آنکه استفاده از بخاری‌های گازی نه تنها در کلاس‌های درس بلکه در اماکن عمومی نیز ممنوع است.

رئیسی گفت: بر اساس قانونی که در سال جاری مصوب شده، وزارت نفت از طریق شرکت گاز موظف است به ازای مصرف هر مترمکعب گاز طبیعی (۱۰۰ ریال) به عنوان عوارض از مشترکین دریافت و پس از واریز به خزانه‌داری کل کشور، عین وجوه دریافتی صرفا برای احداث تاسیسات و خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها با اولویت مناطق سردسیر، نفت‌خیز، گازخیز و استان‌هایی که برخورداری آنها از گاز کمتر از متوسط کشور است، هزینه شود.
وی ادامه داد: بر اساس این قانون، این منابع به عنوان درآمد شرکت گاز محسوب نمی‌شود و مالیاتی هم به آن تعلق نمی‌گیرد که بر همین اساس ۲۰۰۰ میلیارد ریال متناسب با وصولی‌ها از منابع حاصل برای تامین و استانداردسازی سامانه گرمایشی مدارس با اولویت مدارس روستاها به وزارت آموزش و پرورش (سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور) اختصاص می‌یابد.
رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور تاکید کرد: چنانچه ردیف ویژه‌ای که برای سیستم‌های گرمایشی مدارس در مجلس به تصویب رسیده و درآمد حاصل از قانون مصوب شده برای شرکت گاز به موقع در اختیار سازمان نوسازی قرار بگیرد، قطعا در زمان مناسب نسبت به ایمن‌سازی سیستم‌های گرمایشی، کلاس‌های درس به ویژه کلاس‌هایی که سیستم آنها بخاری نفتی و یا گازی است، اقدام خواهیم کرد.
طی سالهای اخیر، تعدادی از دانش آموزان خردسال کشور، بر اثر انفجار و آتش سوزی بخاری های نفتی و مستعمل، دچار مرگ و جراحت و سوختگی شدید و غیرقابل علاج شده اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s