بدهی دولت، صاحبان کارخانه ها، پیمانکاران خصوصی و شرکت های بیمه گذار در سراسر کشور به کارگران

Download (2)سایت خبری راه کارگر : دولت، صاحبان کارخانه ها، پیمانکاران خصوصی، شرکت های بیمه گذار و هرآنکسی که در سایه کار و زحمت کارگران به سرمایه های هنگفت دست پیدا کرده اند، در سراسر کشور به کارگران بدهکار هستند. نگاهی به خبرهای منتشره در این زمینه حاکی از این است که صاحبان سرمایه از شمال تا جنوب کشور به انحای مختلف از پرداخت طلب کارگران خودداری کرده و مسئولین هم با وضع قوانین ضدکارگری به این پدیده کمک می کنند.


بدهی دولت، صاحبان کارخانه ها، پیمانکاران خصوصی و شرکت های بیمه گذار در سراسر کشور به کارگران

ایلنا طی خبری از رشت از بدهی هشتصد میلیون تومانی شرکت بیمه دی به بازنشستگان این شهر خبر داد. این در حالیست که وصولی این شرکت بیمه تنها از بازنشستگان این شهر بالغ بر هشستصد میلیون تومان در ماه می باشد. همزمان از پارس جنوبی در جنوب کشور از بدهی شرکت پیمانکاری آذرخاک به چهارصد کارگر شاغل در ده شرکت پیمانکاری زیر مجموعه آذر خاک خبر می رسد. براساس این خبر آذرخاک تنها دومیلیارد تومان به یکی از شرکت های تهیه و پخت غذا بدهکار است. در نوشهر هم مسئولین مدعی هستند که قرار است زمین کارخانه چیت سازی نوشهر را به فروش برسانند تا طلب سیصد و هشتاد کارگر این کارخانه را پرداخت کنند.
بدهی ۸۰۰ میلونی بیمه دی به کارگران بازنشسته رشت/بدهی پیمانکاری آذر خاک به ۴۰۰ کارگر پتروشیمی/بدهی چیت‌سازی به ۳۸۰ کارگر
ایلنا / عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان رشت از بدهی ۸۰۰ میلیون تومانی شرکت بیمه دی به بازنشستگانی که در این شهرستان از بیمه تکمیلی استفاده کرده‌اند خبر داد. حسن ایزدی در این باره به ایلنا گفت: شرکت بیمه دی بابت بیمه تکمیلی به بازنشستگان تامین اجتماعی شهر رشت و حومه حدود ۸۰۰ میلیون تومان بدهکار است و این در حالیست که کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی طبق قرارداد ماهانه مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان از حقوق بازنشستگان شهر رشت و حومه کسر و به حساب بیمه دی واریز می‌کند. او با اشاره به اعتراضات متعدد بازنشستگان به پرداخت نشدن خسارات از سوی بیمه تکمیلی دی، افزود: بیمه تکمیلی دی پیش از اتمام قرارداد با کانون عالی بازنشستگان، باید تمام مطالبات کارگران بازنشسته را تسویه کند. به گفته این فعال صنفی، بیمه دی در طول مدت قرارداد به تعهدات خود در خصوص پرداخت هزینه‌های درمانی بازنشستگان پایبند نبوده و در اکثر موارد در پرداخت هزینه‌های در مانی بیماران سلیقه‌ای عمل کرده است. یزدانی با ذکر مثالی گفت: به عنوان نمونه بازنشسته‌ای که برای درمان یک عمل اصلی مبلغ ۸ میلیون تومان در بیمارستانی هزینه کرده است باید طبق قرار داد حدود ۷ میلیون تومان از بیمه تکمیلی دی دریافت کند اما در عمل این شرکت بیمه گر ‌‌نهایت پولی که بابت هزینه درمان این بیمه شده پرداخت می‌کند حدود ۳ میلیون تومان است. این فعال کارگری در استان گیلان در خاتمه، ادامه روند جاری را به زیان بازنشستگان دانست و اظهار داشت: بیمه دی طبق قرارداد منعقد شده موظف است تا پایان قرار داد همه مطالبات بیمه شدگان طرف قرارداد را پرداخت کند.
بدهی پیمانکاری آذر خاک به ۴۰۰ کارگر پتروشیمی
یک فعال مستقل کارگری گفت: شرکت آذر خاک بابت دستمزد و حق بیمه کارگران ۱۰ شرکت پیمانکاری زیرمجموعه‌اش بدهکار است. ناصر آغاجری با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: شرکت آذر خاک از پیمانکاران فعال دست اول در منطقه پارس جنوبی است و شرکت‌های پیمانکاری دست دوم و سوم از طریق این شرکت در اجرای پروژه‌های منطقه پارس جنوبی فعالیت دارند. ابن فعال کارگری افزود: در حال حاضر کارگران شاغل در شرکت‌های پیمانکاری دست دوم و سوم حداقل ۵ ماه دستمزد معوقه از شرکت آذر خاک طلبکارند. به گفته آغاجری علاوه بر دستمزد کارگران، شرکت آذر خاک از بهمن‌ ماه سال گذشته نیز بابت حق بیمه این کارگران به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است. این فعال صنفی بابیان اینکه تعداد کارگران طلبکار از این شرکت بزرگ پیمانکاری بالغ بر ۴۰۰ نفر است، افزود: این کارگران در شرکت‌های مختلف پیمانکاری کوچک‌تر مشغول فعالیت‌اند. وی افزود: تنها یک شرکت تهیه و پخت غذا بابت تامین غذای روزانه نیروهای انسانی شرکت آذر خاک مبلغی در حدود ۲ میلیارد تومان طلبکار است. وی افزود: تاخیر در پرداخت حقوق قانونی کارگران شاغل در پروژه‌های عمرانی زیر مجموعه شرکت آذر خاک در حالی است که گفته می‌شود، شرکت ملی نفت ایران مبلغی در حدود ۲۵ میلیارد تومان به آذر خاک پرداخت کرده است. این فعال کارگری بابیان اینکه در نتیجه این تاخیر و تعلل چند ماهه، کارگران از نظر معیشتی و روحی در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برند، گفت: نتیجه این وضع اعتراض‌های پراکنده اما مستمر کارگران طلبکار بوده است.
آغاجری در پایان یادآور شد: در منطقه وپژه پارس جنوبی شرایط طاقت فرسای آب و هوایی و قوانین غیر عادلانه روابط کار و بد حسابی کارفرمایان باعث شده تا نیروهای انسانی تحت فشار مضاعف قرار بگیرند.
بدهی چیت‌سازی به ۳۸۰ کارگر با فروش زمین کارخانه تأمین می‌شود
طلبکاری ۳۸۰ کارگر از کارخانه چیت سازی بهشهر
ایلنا / نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر ۳۸۰ نفر از کارگران کارخانه چیت سازی بهشهر از این کارخانه طلبکارند. بر اساس گزارش دریافتی ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی خط امید بهشهر، احمدعلی مقیمی در جلسه بررسی مشکلات کارخانه چیت سازی که با حضور نمایندگان طلبکاران حقیقی و حقوقی این کارخانه و «ولی الله فرزانه» معاون برنامه ریزی استاندار مازندران در فرمانداری بهشهر برگزار شد افزود: بدهی ۴۰ میلیارد تومانی و متاسفانه ورشکستگی و مشکلات اقتصادی کارخانه چیت سازی، اقتصاد مردم بهشهر را دچار تحول و بحران کرده است. نماینده مردم بهشهر با تاکید براینکه رکود این کارخانه، اقتصاد شهر را نیز دچار بحران کرده است ادامه داد: در حال حاضر ۳۸۰ نفر از کارگران کارخانه چیت سازی بهشهر از این کارخانه طلبکارند، که با فروش زمین‌های متعلق به کارخانه چیت سازی حقوق این کارگزان و طلبکاران این کارخانه پرداخت خواهد شد. فرماندار بهشهر نیز در سخنانی با بیان این که کارخانه چست سازی از اعتماد مردم به مسئولین کاسته است اظهار داشت: همه باید تلاش کنیم تا اعتماد از دست رفته در رابطه با چیت سازی را به شهر برگردانیم. محمد تقی نورزاد ادامه داد: با مشخص شدن طلبکاران کارخانه چیت سازی بهشهر، کارخانه به شهرک صنعتی منتقل می‌شود و سرمایه موجود کارخانه و زمین در بین طلبکاران براساس رای شورای تامین تقسیم می‌شود. در ادامه این نشست معاون برنامه ریزی استانداری مازندران نیز با اشاره به اینکه تصمیمات نهایی را شورای تامین استان اتخاذ می‌کند تصریح کرد: بخشی از زمین‌های متعلق به این کارخانه به طلبکاران حقوقی مانند بانک ملی، تامین اجتماعی و دارایی واگذار می‌شود و بخش دیگری از این زمین‌ها جهت پرداخت حق و حقوق کارگران پرداخت می‌شود. ولی الله فرزانه ادامه داد: طلبکاران حقوقی نیز نظر شورای تامین را پذیرفتند و در هفته جاری طی مراحل قانونی این واگذاری عملیاتی می‌شود و افراد حقیقی و حقوقی بر اساس مصوبه شورای تامین به حق قانونی خود می‌رسند. این گزارش حاکی است، تا کنون در حدود دویست جلسه جهت بررسی مشکلات کارخانه بهشهر برگزار شده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s