پیرامون حوادث کار، 200 قربانی حوادث کار از سه کارخانه درقزوین شکایت کردند

imagesسایت خبری راه کارگر- موضوع حوادث حین کار در ایران ،از وقتی که مرگ کارگران در حین کار را روزانه بین 5 تا 7 نفر در سطح مطبوعات طی سال گذشته گزارش کردند به یک عرصه مهم خبری مسائل کارگری ایران بدل گردید. با اینهمه مشکلات کارگران در این زمینه بویژه نداشتن دفترچه های بیمه و بیمه حوادث و عدم توجه بخش خصوصی و دولتی به سلامت و جان کارگران حین کار به قوت خود باقی است .


پیرامون حوادث کار، 200 قربانی حوادث کار از سه کارخانه درقزوین شکایت کردند

به گزارش ایلنا ، در قزوین از طرح شکایت ۲۰۰ نفر از کارگران اخراجی سه واحد تولیدی «پلی اوتان یک»، «پلی اوتان دو» و «اریش خودرو» در مراجع قضایی استان خبرداد و گفت: این کارگران که در زمان اشتغال به دلیل خطر از دست رفتن شغل‌شان جرئت طرح شکایت درباره ایمنی کارگاه‌ها را نداشتند، خواستار دریافت خسارت‌های ناشی از حوادث شغلی دوران کارشان از کارفرما هستند. کارگران با طرح شکایت در مراجع قضایی استان خواستار رسیدگی و دریافت خسارتهای مالی وارده در دوران اشتغال بکارشان از کارفرما شدند.
در باره این عکس العمل کارگران «عیدعلی کریمی» دبیر خانه کارگرقزوین به ایلنا گفت: ۲۰۰ نفراز مجموع ۶۰۰ کارگر اخراجی سه واحد تولیدی نامبرده ، که در نتیجه ادغام این سه واحد تولیدی تعدیل شد‌ه‌اند با طرح شکایت در مراجع قضایی استان خواستار رسیدگی و دریافت خسارتهای مالی وارده در دوران اشتغال بکارشان از کارفرما شدند.
اوبا اشاره به سوابق ۴ تا ۱۵ ساله این کارگران افزود: این کارگران اخراجی که به دلیل موقت بودن قرارداد کاری‌شان در طول دوران اشتغال جرئت شکایت از کارفرما برای دریافت خسارت را نداشتند، پس از گذشت چندین سال به مراجع قضایی شکایت کرده‌اند. خود نفس شکایت این کارگران پس از گذشت چندین سال از وقوع حوادث کاری، نشان دهنده وضعیت تاسف‌بار امنیت شغلی کارگران و ایمنی در تمامی کارگاه‌هاست.
دبیر خانه کارگرقزوین با بیان اینکه حوادث ناگوار لزوما ناشی از بی‌احتیاطی کارگران نیست، در مورد علت وقوع برخی از این حوادث افزود: بعضی کارفرمایان برای کاستن از هزینه‌های استخدام کارگر ماهر، با سوءاستفاده از فقر کارگران ساده متقاضی کار آنان را بدون طی شدن دوره کامل آموزش برای کار با دستگا‌ه‌ها و ماشین آلاتی که بسیار پر خطرند استخدام می‌کنند. در حال حاضر تعدادی از این کارگران شاکی، به دلیل شدت صدمات وارده و نقص عضو توان کار کردن نداشته و خانه نشین هستند.
این فعال کارگری به نقش دولت در نظارت بر آموزش‌های ایمنی و تخصصی به کارگران تاکید کرد و گفت: نظارت جدی بازرسان کار فرصت چنین سودجویی‌هایی که به سلامت کارگران صدمه می‌زند را از کارفرمایان خاطی می‌گیرد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s