درآستانه گشایش سال تحصیلی جدید، چینی ها پیشتاز در فروش بی حساب و کتاب لوازم التحریر در ارومیه

jpgسایت خبری راه کارگر – هر ساله با آغاز گشایش سال تحصیلی در سراسر کشور، دغدغه خانواده ها برای تامین لوازم مورد نیاز فرزندان شان ، از سری گرفتاری های غیر قابل شمارش در روزمره گی زندگی اقشار متوسط و طبقه رنج وکاریعنی فرزندان کارگران و محرومین جامعه ما است. هم اینان اند که برای تهیه لوازم التحریر فرزندان خویش ، با مشکلات عدیده ای روبرو اند.


درآستانه گشایش سال تحصیلی جدید، چینی ها پیشتاز در فروش بی حساب و کتاب لوازم التحریر در ارومیه

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که شمارش معکوس آغاز سال تحصیلی 92- 93 آغاز شده ولی خانواده ها در برهوت رسیدگی مسئولان گرفتار در تجارت بی حسابی و کتابی به نام لوازم تحریر، کیف، کفش، لباس فرم مدرسه و … شده اند.
موضوعی که هر چند همه ساله خانواده ها با آن مواجه هستند ولی با شروع هر شهریور و نزدیک شدن به لحظه موعود تنوع لوزام و قیمت های متفاوت در مغازه های لوکس بالای شهر، مغازه های پائین شهر و دست فروشهای خیابانی سردرگمی خانواده را سبب می شود.لوازم چینی در این میان حرف اول را میزند و بازار ما را از همه سو در اشغال لوازم تحریر ساخت چین و قیمت های بی حساب و کتاب آن است .
جلد دفاتر ایرانی با کاغذهای رنگی در ورطه فراموشی
تنوع جلد دفاتر برخی از عادتهای گذشته از جمله خرید کاغذهای رنگی و جلد کردن دفاتر ایرانی با آنها را از بین برده و عرضه لوازم التحریر و کیف هایی با نقوش قهرمانان انیمیشن های خارجی سلیقه خرید را در دانش اموزان و خانواده ها تغییر داده و کیفیت پایین دفاتر ایرانی نیز مزید بر علت این تغییر ذائقه شده است.
تنوع کم نقوش دفاتر ایرانی و برابری قیمتهای آنها با دفاتری با طرحهای خارجی موجب جذب شدن دانش آموزان به سمت خرید این لوازم و کیفهای خارجی شده و این در حالی است که با وجود برخی قیمتهای گزاف به دلیل خواسته های فرزندان خانواده ها مجبور به خرید این اقلام می شوند.
دفاتر آماده دروس عامل تنبلی دانش آموزان
ترویج فرهنگ تجمل گرایی، دوری از ساده زیستی، فاصله گرفتن از فرهنگ ایرانی و اسلامی از جمله نتایج منفی به بار آمده در نتیجه مصرف دفاتر و کیفهایی با طرحهای خارجی در بین دانش آموزان شده و کار بجایی رسیده که برخی تولیدکنندگان، دفاتر آمده برای برخی دورس از جمله ریاضی به بازار عرضه می کنند.
با گشتی در بازار لوازم التحریر مناطق بالا، پایین و مرکزی شهر ارومیه و با چرخی در بین دست فروشان لوازم التحریر می توان به وضوح آتشفتگی موجود را مشاهده کرد، هر چند راه اندازی نمایشگاههای فروش پاییزه مرهمی بر درد دل خانواده مقرر بود باشد ولی قیمت و طرحهای اقلام عرضه شده در نمایشگاه با مغازه های بیرون فرق محسوسی ندارد.
طرح نظارتی ویژه بازگشایی مدارس به اهداف تعیین شده دست نمی یابد
طرح نظارتی ویژه بازگشایی مدارس هم که به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی مقرر بود از عرضه و فروش اقلام خارجی با کیفیت پایین و غیر استاندارد جلوگیری کند، در ظاهر عملکرد موفقی ندارد، چرا که اقلام خارجی بویژه اجناس بی کیفیت چینی به دلیل تنوع زیاد و قیمت مناسب در صدر فروش مغازه ها و دست فروشان قرار دارد.
باید منتظر ماند و دید که طرح نظارتی ویژه بازگشایی مدارس امسال بالاخره به اهداف تعیین شده خود دست خواهد یافت یا مثل سالهای گذشته با وجود تلاشهای فراوان و برنامه ریزی و بازرسی های مختلف کاری از پیش نبرده و کیف ها و دفاتر داخل آنها اجناس خارجی گران قیمت و یا لوازم چینی خواهند بود.
با نزدیک شدن به روز موعود بازگشایی مدارس دانش آموزان بویژه دانش آموزان دوران ابتدایی با وسواس خاصی لوازم مورد نیاز را انتخاب و خانواده ها چاره ای جز خرید اقلام درخواستی را ندارند، ولی افزایش روز افزون و بی حساب و کتاب اقلام در روزهای پایانی تب بازار را به شدت افزایش داده است.
کیفیت پایین و مشخص نبودن محل های توزیع دفترچه وزارتی
در این بین افزایش 20 تا 30 درصدی اقلام پلاستیکی لوازم التحریر و بالا بودن قیمت برخی تولیدات داخلی نسبت به اقلام مشابه خارجی و کیفیت پایین دفترچه توزیع شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازار لوازم التحریر را به آشفته بازاری تبدیل کرده که سودهای کلانی نصیبب برخی توزیع کنندگان و فروشندگان می کند.
هر چند بر اساس اعلام معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی امسال بالغ بر 3 میلیون جلد دفترچه دانش آموزي در آستانه بازگشايي مدارس در بازار توزیع شده، ولی اکثر خانواده از محلهای توزیع این دفترچه بی اطلاع هستند.
عرضه دفترچه های دانش آموزی با 12 طرح مختلف
محمد دهقان از توزیع دفترچه های دانش آموزی با ١٢ طرح مختلف به نرخ تعاوني در آذربايجان غربي خبر داد، ولی باید منتظر ماند و دید چند درصد دفاتر مصرفی توسط دانش آموزان در طول سالتحصیلی از این نوع بوده و چقدر سیاست توزیع دفترچه و نظارت بر روند توزیع و فروش این نوع اقلام موفق بوده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی هر چند خبر از ممانعت از فروش لوازم التحریر خارجی و فاقد استاندارد و کیفیت لازم، نظارت بر رعایت نرخ های تعیین شده دفترچه های تنظیم بازار، ممانعت از فروش اجباری کالا به همراه توزیع دفترچه های دانش آموزی و نظارت بر عملکرد آموزشگاه ها، مدارس غیر انتفاعی و سرویسهای ایاب و ذهاب مدارس می دهد، ولی واقعیت موجود نشان دهنده بی نظمی و نابسامانی در همه این حوزه ها است.
خانواده ها با وجود اینکه مهر ماه برای فرزندانشان یکی از بهترین ماههای سال محسوب می شود، گرفتار گرانی و ناگزیر از خرید اقلامی مخالف تربیت اسلامی و ایرانی دانش اموزان و سوق دادن انها به سمت فرهنگ غربی بوده و سیاستهای مسئولان نیز گره ای از مشکلات انان باز نمی کند.
ظهور مغازه های یک ماه و دست فروشان لوازم التحریر در خیابانها
عبادالله اکبری با وجود اینکه از انجام 14 هزار و 74 بازرسی، کشف 471 فقره پرونده تخلف به ارزش بیش از 1 میلیارد ریال از واحد های صنفی و غیر صنفی در راستای اجرای طرح نظارتی ویژه مدارس خبر می دهد، ولی مشخص نیست مغازه های یک ماهه عرضه لوازم التحریر و دست فروشان در سایه کدام بی نظارتی فعال بوده و سودهای کلان به جیب می زنند.
به گفته وی طرح نظارتی ویژه بازگشایی مدارس به منظور جلوگیری از هرگونه کمبود و افزایش غیر منطقی قیمت ها و بروز تخلفات احتمالی از سوی واحدهای تولیدی، توزیعی و خدماتی در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی قرار گرفته ولی متاسفانه به جز عدم کمبود لوازم شاهد افزایش غیر منطقی قیمت وسایل مورد نیاز دانش آموزان در بازار هستیم.
حال باید منتظر ماند و دید آیا طرح نظارتی ویژه بازگشایی مدارس با توجه به گرانی و آشفته بازار موجود لوازم التحریر، کیف، کفش و مانتو مدارس امسال به چند درصد اهداف تعیین شده خود دست یافته و آیا خانواده امسال به خیال راحت خریدهای خود را انجام داده اند یا تلخی این خرید کام والدین را تلخ تر می کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s