تبریک! بعد از نوشهر و زنجان، این بار نوبت به کوه شاه در بافت کرمان رسید

kohshah-kermanتبریک! بعد از نوشهر و زنجان، این بار نوبت به کوه شاه در بافت کرمان رسید

وبلاگ > درویش، محمد – به نظر می‌رسد سال 1392 تا همینجا که هنوز به نیمه‌ی راهش هم نرسیده، یک سال رؤیایی برای دوستداران محیط زیست ایران و درعین حال، یک کابوس فراموش‌نشدنی برای طبیعت‌ستیزان و درخت‌افکنان بوده است. چرا که این بار هم توانستیم کوه‌ستیزان را در بافت به عقب برانیم! نوشتار پیش رو، شرح این هم‌افزایی جانانه‌ی سبز و سومین پیروزی ما در سال جاری است …

    همان طور که پیش‌تر اشاره کرده بودم، چند روز گذشته را در اعتراض به عملیات حفاری و برداشت سنگ آهن از پیکر یکی از راهبردی‌ترین کوه‌های خاوری کشور در دیار کرمان بودم و خود را به همراه بیش از 1300 علاقه مند به طبیعت کوه‌شاه به روستای باغ فخرویه و تلخه چار رسانده تا بر سرکوه‌ستیزان فریاد برآوریم: نابودی طبیعت؛ جنایت است جنایت …

اجتماع کوهنوردان و دوستداران محیط زیست در برابر لودرسواران معدنکاو - 22 شهریور 1392

    آمده بودیم تا در زیستگاه پلنگ نادر ایرانی، به رؤسای ثروتمند معدن کاو بگوییم: معدن و کار نمی‌خوایم؛ گرگ و پلنگ را می‌خوایم.
تصاویر، البته گویای ماجرا هست که چگونه این هموطنان طبیعت دوست وطن که خود را از اغلب 31 استان کشور به کوه‌شاه رسانده بودند، در برابر لودرها قدعلم کرده و فریاد زدند: توپ، تانک فشفشه؛ معدنچی باید گم بشه! آنها با هم تکرار می‌کردند: نه معدن می‌خواهیم و نه آهن؛ آلاله می‌خواهیم و آویشن!

اجتماع کوهنوردان و دوستداران محیط زیست در برابر لودرسواران معدنکاو - 22 شهریور 1392

    و خبر خوش این که به دستور استاندار و برای بررسی دقیق‌تر موضوع، دستور موقت توقف عملیات حفاری معدن در کوه شاه در روز گذشته صادر شد.

سومین پیروزی در بافت کرمان ...

    دستاورد بزرگی که برای سومین بار، پس از ماجرای نوشهر و زنجان، ثابت کرد: ما می‌توانیم؛ نکته‌ای که در شامگاه 21 شهریور 1392، نگارنده طی سخنرانی‌اش در همان مراسم با اطمینان وقوعش را به آن مردم پاک‌نهاد و طبیعت دوست در روستاهای باغ فخروئیه، برکنار، بیدان، تلخه چار، باغ حسن و دیگر هموطنانی که حتی از مازندران خود را به پیشگاه کوه شاه رسانده بودند، نوید داد.
در این میان، بی شک قرائت نخستین پیام معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در دومین روز کاری‌اش خطاب به حاضرین در بارگاه کوه شاه – که توسط مژگان جمشیدی قرائت شد – نقش بزرگی در افزایش امید و اراده‌ی مردم دوستدار طبیعت داشت.

شیوه جدید اعتراض به مخربان کوه شاه!

    با هم متن این پیام را می‌خوانیم و در عین حال، آرزو می‌کنیم تا دولتمردان و مدیران محلی در استان کرمان دریابند که هر خراش وارد شده بر کوه‌شاه به معنی کاهش میزان آبدهی مهم‌ترین رودخانه استان، هلیل رود خواهد بود؛ رودخانه‌ای که اگر نباشد و با کیفیتش کاسته گردد، نه فقط منطقه از زیباترین بزرگ‌ترین پردیس گردوی کشور محروم خواهد شد؛ بلکه بدون تردید، آثار نامیمونش با نابودی مزارع در اطراف جازموریان و افزایش محسوس خسارت بر ده‌ها هزار کشاورز منطقه جیرفت، تکمیل می‌شود.

مژگان جمشیدی در حال قرائت پیام خانم دکتر ابتکار - شامگاه 21 شهریور 1392

باسمه تعالی

متن پیام دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست

به کوهنوردان و طبیعت دوستان حامی کوه شاه کرمان

حرکت‌های مدنی و نهادهای غیردولتی قوه محرکه و عامل انگیزش جوامع به شمار می آیند. در موضوعات مهم توسعه مانند محیط‌زیست نیز که مشارکت مردم راهگشا و تعیین کننده است، نقش این نهادها بسیار ارزشمند بوده و کارآمدی به سزایی دارد. مطلع شدم که قرار است روز 21 شهریور ماه، جمعی از دلسوزان طبیعت در واکنش به تخریب های صورت گرفته در عرصه های طبیعی و ارتفاعات کوه شاه کرمان (بافت)، اجتماع و نگرانی خود را نسبت به معدن کاوی و جاده سازی در ارتفاعات بیش از 3000 متری پنجمین قله بلند ایران و ریشه کنی درختان ممنوع القطع منطقه در همنوایی با مردم محلی اعلام دارند. ناگفته پیداست که امروز هیچ یک از ایرانیان عاشق و نگران طبیعت و محیط زیست مخالفتی با توسعه ندارند اما آنچه در سال های اخیر در جریان طرح های اجرایی و عمرانی در محاق قرار گرفت فقدان نگرش توسعه پایدار و عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی در اجرای طرح ها بود. اکنون امید است در دولت تدبیر و امید و با رویکردی که رییس جمهور محترم به مقوله محیط زیست در برنامه هایشان داشتند، توسعه کشور به تدریج در مسیر پایداری قدم بردارد، اگرچه کار در این عرصه با توجه به کاستی ها و تخریب های صورت گرفته بسیار سخت و دشوار است و به راحتی امکان پذیر نیست.
البته آنچه در این افق راهگشا خواهد بود مشارکت متخصصان، صاحبنظران و تشکل های زیست محیطی و اتخاذ راهبردهای اساسی و عملی برای تحقق توسعه پایدار در کشور است. در این میان تشکل های زیست محیطی و رسانه ها بیش از هر زمان دیگری می توانند در جهت اطلاع رسانی سازنده و ایجاد حساسیت در جامعه نسبت به محیط زیست، نقش آفرین باشند تا در آینده نزدیک شاهد روزی باشیم که مطالبات زیست محیطی به مطالبات عمومی جامعه تبدیل شود.
امیدوارم با عزم و جدیت شما فعالان محیط زیست و نیت خیر و قانون مدارانه شما عزیزان بتوانیم گام هایی اساسی برای حفظ طبیعت کشورمان برداریم.
سازمان حفاظت محیط زیست دست همه شما دیده بانان طبیعت ایران را به گرمی می فشارد و از ارائه راهکارهای اساسی برای تحقق توسعه پایدار استقبال میکند.
برای همگی شما آرزوی توفیق و سلامت و تلاش هرچه بیشتر دارم.

                                                                                      معصومه ابتکار
21 شهریور 1392

نظر مخالف اداره کل محیط زیست استان!

shahkoh1
با حضور جمعی از کوهنوران و فعالان محیط زیست:
همایش «نجات کوه شاه» در روستای فخرویه بافت برگزار شد

سبزپرس – گروه منابع طبیعی: همایش نجات کوه شاه با حضور جمع زیادی از کوهنوردان، فعالان محیط زیست، مردم محلی و برخی مقامات استان کرمان در روستای فخرویه، از توابع شهرستان بافت استان کرمان و در کوهپایه کوه شاه برگزار شد.

به گزارش سبزپرس، در این همایش که بعد از ظهر دیروز (پنج شنبه) در روزستای فخرویه برگزار شد، «علیرضا منظری توکلی» نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی، «محمد درویش» عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و «رسول زندی» از گروه کوهنوردی بهمن به ایراد سخنرانی پرداختند.

همچنین، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در پیامی، حمایت خود از فعالیت های کوهنوردان و فعالان محیط زیست در جهت حفاظت از کوه شاه را اعلام کرد. پیام ابتکار توسط مژگان جمشیدی مدیر پایگاه خبری سبزپرس قرائت شد.

علاوه بر این جمعی از شاعران درباره کوه شاه به شعرخوانی پرداخت. «محمد رضا عالی پیام» یکی از این شاعران بود که با قرائت شعری طنز درباره تخریب های صورت گرفته در کوه شاه، حاضران را به وجد آورد.

ساخت حجله و همچنین روشن کردن شمع توسط حاضران و در سوگ تخریب کوه شاه، از برنامه های جنبی این همایش بود. همچنین حاضران در این همایش سوگند یاد کردند تا از کوه شاه حفاظت کنند.

در این برنامه، هیچ یک از مسئولان اداره کل منابع طبیعی و اداره کل محیط زیست استان کرمان حضور نداشتند.

امروز نیز قرار است تا کوهنوردان و حاضران در همایش، با صعود به کوه شاه، به تشکیل زنجیره انسانی در حمایت از این قله بپردازند.

روستای فخرویه، یکی از روستاهای کوهستانی در شهرستان بافت است که در کوهپایه کوه شاه واقع شده. در این روستا بالغ بر 50 هزار درخت گردو وجود دارد که منبع اصلی درآمد اهالی محسوب می شود. آب مورد نیاز شرب و باغداری اهالی از چشمه های کوه شاه تامین می شود.

کوه شاه که از سرچشمه های اصلی هلیل رود است، علاوه بر فخرویه، تامین کننده بخشی از آب کشاورزی شهرستان جیرفت به عنوان قطب کشاورزی استان کرمان است.

آغاز به کار معدن سنگ آهن در کوه شاه که با انفجار دینامیت و ساخت جاده دسترسی همراه بوده، اعتراضات مردم روستا و کوهنوردان را در پی داشته است. اهالی می گویند ساخت جاده و انفجارهای ناشی از معدنکاوی، باعث شده تا تعداد زیادی از چشمه های اطراف روستا خشک شوند. آنها می گویند که مشابه همین اتفاق و معدنکاوی در شهر بابک (استان کرمان) رخ داده و باعث شیوع سرطان در روستاها شده و حتی بر کیفیت شیر و ماست تولید شده در روستا نیز تاثیر منفی گذاشته است.

بهره بردار معدن سنگ آهن در کوه شاه، یک شرکت خصوصی است که با برداشت سنگ آهن و صادرات سنگ آهن خام در این معدن فعالیت می‌کند.

تهیه طومار برای ارسال به مسئولان

تهیه طومار برای ارسال به مسئولان


اجرای موسیقی سنتی و رقص چوب در حاشیه همایش نجات کوه شاه توسط روستاییان فخرویه

اجرای موسیقی سنتی و رقص چوب در حاشیه همایش نجات کوه شاه توسط روستاییان فخرویه

Advertisements
نوشته شده در محیط زیست, اجتماعی. برچسب‌ها: . Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s