به چه دلایلی می گوییم استقرار کارخانه سرب و روی غیر علمی بوده است و باید منتقل شود؟

zanjan-tarasiبه چه دلایلی می گوییم استقرار کارخانه سرب و روی غیر علمی بوده است و باید منتقل شود؟
– مهمترین دلیل این است که کارخانه روی منابع تامین آب شرب زنجان قرار گرفته است. منطقه ای که کارخانه در آن قرار دارد تاثیر گذار بر چاههای آب مورد نیاز شرب زنجان است که حدود 17- 18 حلقه چاه آنجاست که متصل به آب شرب زنجان می باشد و پس از مدتی بر این آب ها تاثیر خواهد گذاشت. هر چند که فعلا آبهای زنجان آلوده نشده است.
– دومین علت غلط بودن استقرار کارخانه سرب این است که در جریان دائمی هوای زنجان قرار دارد. اگر به طور کلی نگاه کنیم گل باد دائمی زنجان از شرق به غرب است. یعنی از طرف سرب و روی است به طرف شهر زنجان. بالاخره هر واحد تولیدی در هر کجای دنیا آلودگی های اجتناب ناپذیر دارد به هر حال یک روز فیلتر از خط خارج می شود، یک مدتی سیستم تصویه خانه مشکل پیدا می کند خب اینها که تولید را قطع نمی کنند بلکه تولید را ادامه می دهند و می گویند مثلا دو روز اجازه بدهید تا فیلتر دوباره روی خط برگردد و این اجتناب ناپذیر است. بعضی موقع ها هم که باید به خاطر دلایل فیلترها از خط اقتصادی خارج شود که این محل برای این حالتهای اجنتاب ناپذیر هم امکان تحمل ندارد. چون هم نزدیک به شهر است، هم در مسیر هوای زنجان است و هم روی آب شرب شهر است.
– همچنین در مسیر روان رودهایی است که هم مسیر با زنجان رود هستند و در پایین دستها برای مصارف کشاورزی استفاده می شود.
– در طرح تفصیلی اگر بررسی کنید توسعه شهر به طرف شرق است و اگر کارخانه قبلا در فاصلهA کیلومتری زنجان قرار داشت اکنون به اندازه A-Bشده است یعنی شهر به اندازه B کیلومتر به طرف کارخانه توسعه یافته است و همچنان درحال توسعه است.
– دلیل بعدی متاسفانه خشکسالی های اخیر و مصرف آب مورد نیاز از سفره های زیر زمینی برای جمعیتی است که روز به روز افزایش می یابد که وقتی برداشت آب از چاهها افزایش می یابد به جای اینکه روان آبی که از عمید آباد آغاز می شود به زنجان چایی سرازیر شود به چاهها می ریزد. وقتی مَکش زیاد می شود اگر آلودگی افزایش یابد آلودگی مستقیم وارد چاهها و از آنجا وارد آب شرب شهر خواهد شد.
– مورد دیگر فرسودگی دستگاههای کارخانه است که بیش از بیست سال است که استقرار یافته و نیاز به تعویض و یا اصلا «های تکنولوژی» دارد. الان بحثی که اینها می کنند ما در فلان کشور دیدیم که کارخانه سرب و روی در خود شهر مستقر است؛ اولا که حتما دارای های تکنولوژی است و ثانیا شرایط فوق الذکر را ندارد. چندین مسئله استراتژیک مطرح شد که این کارخانه آنها را تحت تاثیر مستقیم قرار می دهد. به عنوان رسانه یا بی طرف بررسی کنید اگر واقعا درآن شهرها مثلا سوئد با این شرایط مستقر باشد، نیست. من مطمئنم که این شرایط آنجا حاکم نیست.
جناب آقای تاراسی مدیر کل سابق محیط زیست استان زنجان
برگرفته از فیسبوک «کمپین معترضین به سرب و روی زنجان»

نوشته شده در محیط زیست, اجتماعی. برچسب‌ها: , . Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s