جام زهر «نرمش قهرمانانه»

rohani-sepah2جام زهر «نرمش قهرمانانه»
سایت خبری راه کارگر ـ علی خامنه ای رهبر رژیم در در دیدار با «فرماندهان، پیشکسوتان و پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»، از شعارهای همیشگی اش کوتاه آمد و با نوشیدن جام زهر از «نرمش قهرمانانه» سخن گفت. او این عقب نشینی آشکار و باز گذاشتن دست حسن روحانی و تیم مذاکره کننده اش را چنین توضیح داد: «عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره است اما همه این رفتارها باید در چارچوب چالش اصلی فهم و درک شود». و سپس با موافقت با چهارچوب های سیاست خارجی دولت روحانی گفت: «با مسئله ای که سالهای پیش نرمش قهرمانانه خواندم موافقم چرا که این حرکت در مواقعی بسیار خوب و لازم است اما با پایبندی به یک شرط اصلی». او در این سخنرانی همچنین با این جمله که «ضرورتی ندارد سپاه در عرصه سیاسی فعالیت کند » از مواضع گذشته ی خود عقب نشینی کرد و با توجه به شکست مفتضحانه سیاست های ائتلاف حاکم « بیت رهبری؛ سپاه، باند احمدی نژاد» در هشت سال گذشته از سپاه خواست که در امور سیاسی دخالت نکند. پیش از خامنه ای، حسن روحانی نیز در «بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسوولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» بصورت غیرمستقیم از سپاه خواسته بود تا پای خود را از سیاست دور نگهدارد و آن را چنین فرموله کرده بود:« سپاه مافوق و ورای جریانات سیاسی است، نه در کنار و داخل جریانات سیاسی. سپاه جایگاهی برتر دارد که جایگاه کل ملت است، پس همه مردم سپاه را باید دژ و پناه خود یابند.».
به نظر می رسد که مجموعه تحولات کنونی در سیاست حاکمیت جمهوری اسلامی، تدارکی است برای نوشیدن جام زهر و عقب نشینی در برابر سیاست های خارجی ماجراجویانه و سیاست انرژی هسته ای بی ثمری که بهانه گسترده ترین تحریم ها شده است. تلاش برای عقب نشینی سپاه از بخش هائی از اقتصاد کشور، تلاش برای کنار کشیدن سپاه از عرصه مستقیم سیاسی، و نوشیدن جام زهر توسط رهبر رژیم، همه وهمه حکایت از وضعیت نگران کننده ای دارد که حاکمیت جمهوری اسلامی به آن دچار شده است. با این حال نباید از نظر دور داشت که کلیت حاکمیت جمهوری اسلامی، در برابر مردم، قصد عقب نشینی ندارد. زیرا بر این باور است که هر عقب نشینی در برابر مردم می تواند قدرت تهاجمی توده های جان به لب رسیده را افزایش دهد. حمایت آشکار حسن روحانی از سپاه و بسیج این نکته را بیش از پیش روشن می کند و مهمتر از آن، این مهم را بیش از همه هسته اصلی قدرت مورد توجه قرار داده است. تلاش گسترده برای جلوگیری از حضور اصلاح طلبان حکومتی در پست های وزارتی، تاکید ویژه بر تداوم گشت های سرکوبگر ارشاد، عملیات هدایت شده و پوششی سپاه در کشتار مجاهدین در عراق، نمونه هائی از اقداماتی است که هسته اصلی قدرت برای روشن کردن چهارچوب های سیاست داخلی اش و هشدار به زیاده خواهی های مردمی در پیش گرفته است. آنها که تصور می کنند نوشیدن جام زهر «نرمش قهرمانامه» می تواند به نرمش در داخل هم بیانجامد، تصور روشنی از ساختار قدرت درجمهوری اسلامی ندارند. آنچه در داخل می توان بدست آورد، نه نگاه به بالا و امید بستن به کرامات دولت جدید، که با حضور گسترده مردم و سازمانیابی آنها و اقدامات گسترده ی اعتراضی شان مقدور خواهد شد. اعتراضات فعالان محیط زیست در نوشهر، زنجان و کوه شاه بافت کرمان ، و مقاومت سینماگران این راه را بخوبی نشان داده است.

*****************************************
یادداشت مطهری خطاب به روحانی
بعید است روحانی نداند سپاه رقیب مردم است

جناب آقای روحانی رییس‌جمهور در مجمع سالانه فرماندهان سپاه فرمودند: «بنده شایعاتی را که راجع به سپاه در حوزه اقتصادی مطرح می‌شود اصلا قبول ندارم. سپاه رقیب مردم و بخش‌خصوصی و مثل پیمانکارهای معمولی نیست.»به نظر می‌رسد که این سخن آقای رییس‌جمهور بیشتر جنبه نصیحت و بازدارندگی دارد و رییس‌جمهور خواسته است تذکر و هشدار محترمانه‌ای به سپاه درخصوص ورود این نیروی نظامی به حوزه اقتصاد که در دولت‌های نهم و دهم به اوج خود رسید، بدهد و الا بسیار بعید است که جناب آقای روحانی به‌عنوان رییس‌جمهور ندانند که واقعا امروز سپاه رقیب مردم و بخش‌خصوصی و مثل پیمانکارهای معمولی است و این امر آفات و آسیب‌هایی برای خود سپاه و اقتصاد کشور داشته است. آقای روحانی اضافه کردند که «سپاه باید پروژه‌های بسیار مهمی را که بخش خصوصی توان اجرای آن را ندارد برعهده بگیرد.» این، سخن حقی است و مقصود نهایی آقای روحانی هم گفتن همین جمله بوده است. ولی این حقیقت را نمی‌توان نادیده گرفت که میان «باید» و «هست» و به‌عبارت دیگر میان «آنچه باید انجام شود» و «آنچه انجام می‌شود» گاهی فاصله زیادی وجود دارد. ما هم آرزو داریم که سپاه فقط پروژه‌های بسیار مهمی را که بخش خصوصی توان اجرای آن را ندارد برعهده بگیرد. به‌هرحال از جناب آقای روحانی صراحت بیشتری را انتظار داریم.»
منبع: وب‌سایت شخصی علی مطهری

***************************************
rohani-sepah1
ایسنا: حسن روحانی در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسوولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که روز گذشته برگزار شد با بیان اینکه «سپاه باید دژ مستحکم و سپاه همه مردم باشد»، گفت: سپاه متعلق به مسلمان یا غیرمسلمان شیعه یا غیرشیعه، زن و مرد روستایی یا شهری باشد.
وی در ادامه به فرمایشی از امام علی(ع) اشاره کرد و گفت: تمام شهروندان بقا و استمرار حقوق شهروندی خود و جامعه اسلامی را باید در کنار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه سپاه ببیند چون جاذبه همه بزرگان کشور و همین‌طور زینت نظام با سپاه است و سپاه عمل و ایثار و ایستادگی‌اش زینت‌بخش نظام است.
رییس‌جمهوری همچنین با تبریک میلاد امام رضا(ع) و فرارسیدن ایام دفاع مقدس اظهار کرد: این جلسه یادآور جبهه‌های غرب و جنوب و میانی کشور است که عزیزترین یاران انقلاب فدای عزت و استقلال این مرزوبوم بودند و این جلسه بوی همت‌ها، خرازی‌ها، باکری‌ها و کاظمی‌ها و زین‌الدین‌ها را می‌دهد.
روحانی در ادامه خطاب به مسوولان سپاه گفت: شما افتخار سپاهی و پاسداربودن را بر دوش دارید و سپاه پاسداران فرزند انقلابی است که فاصله زمانی با پیروزی انقلاب ندارد و از اول ساعات پیروزی انقلاب، پاسداری و ایستادگی و جهاد برای حراست انقلاب اسلامی شکل گرفت و بعدا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نامیده شد.
وی با بیان اینکه «سرمایه معنوی سپاه همان است که او را محبوب دل‌ها قرار داده است»، گفت: اگر سرمایه معنوی سپاه سایش یابد و قضاوت مردم نسبت به ایثار این بهترین نیروی وفادار انقلاب روزی به تردید بیفتد، که خدا آن روز را نیاورد، سپاه دیگر آن سپاهی نیست که امام(ره) فرمود ‌ای کاش من یک پاسدار بودم.
رییس‌جمهوری ادامه داد: سرمایه دیگر سپاه پاسداران، سرمایه اجتماعی است؛ یعنی سپاه پاسداران در دل مردم، با مردم و در کنار مردم است و باید دژ مستحکم و مدافع حقوق مردم باشد.
وی با بیان اینکه «سرمایه اجتماعی بزرگ‌ترین سرمایه سپاه است»، خاطرنشان کرد: بسیج چند 10‌میلیون سرمایه اجتماعی شماست که به معنای اعتماد مردم به سپاه و چسبندگی مردم به این نیروی مسلح مقتدر است.
روحانی با اشاره به تاکید امام(ره) مبنی بر اینکه نیروهای مسلح باید از بازی‌های سیاسی به دور باشند، اظهار کرد: سپاه مافوق و ورای جریانات سیاسی است، نه در کنار و داخل جریانات سیاسی. سپاه جایگاهی برتر دارد که جایگاه کل ملت است، پس همه مردم سپاه را باید دژ و پناه خود یابند.
رییس‌جمهوری با بیان اینکه «تاکید امام(ره) به دوری سپاه از بازی‌های سیاسی، از زمان روزهای جنگ بوده است»، گفت: امام از روز اول بر این نکته تاکید کردند که سپاه پاسداران باید متعلق به‌کل ملت ایران باشد و اگر روزی نیاز به حضور همه داشتیم آن‌کس که می‌تواند همه مردم را به نام بسیج و زیر پرچم اسلام و کشور جذب کند، سپاه است و اگر خدای‌نکرده روزی حادثه‌ای پیش آید بسیج، از اقلیت‌های دینی و مذهبی هم دعوت می‌کند و برای حضور در جبهه نام مقلد افراد را نمی‌پرسد و چه شیعه و سنی، چه مسلمان و مسیحی همه برای دفاع از وطن به صحنه می‌آیند.
وی همچنین به حمله آمریکا به افغانستان و عراق اشاره کرد و یادآور شد: در هر دوره‌ای شکل تهدیدات متفاوت است و امروز شرایط منطقه و اوضاع سوریه متفاوت است، پس مساله خطرناک این است که ما در محاصره و تهدید شکل تهدید را اشتباه شناسایی کنیم.
رییس‌جمهور با بیان اینکه اولین قدم پیروزی شناخت صحیح از تهدید، ترسیم برنامه درست برای مقابله، اتخاذ استراتژی درست و ترسیم درست پایان کار یا هدف نهایی با توجه به امکانات موجود است گفت: صدام به خاطر شناسایی نادرست، دو بار و آمریکا بارها مرتکب خطاها شده است، هم در عراق و هم در افغانستان و انشاءلله در سوریه همه عملکردش همراه با خطا باشد.
روحانی با بیان اینکه ماجرای سوریه برای کل منطقه بسیار مهم است و شاید آثار جهانی داشته باشد، گفت: سوریه در منطقه حساسی است و دعوا بر سر یک فرد نیست که چه کسی رییس‌جمهور شود. همچنین دعوا بر سر یک طایفه هم نیست بلکه دعوا بر سر این است که غرب می‌خواهد برای کل منطقه تصمیمی بگیرد و منطقه ما را به‌صورت کنونی نمی‌پسندد که در این راستا شاهد بازگشت انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها هستیم.
وی با تاکید بر اینکه «شرایط منطقه بسیار حساس است»، یادآور شد: لیبی، تونس، مصر، یمن، بحرین، عراق، لبنان و سوریه از یک جهت مشابه هستند که حلقه‌های یک زنجیر واحد به حساب می‌آیند و یک هدف را دنبال می‌کنند پس آنها که دنبال تثبیت اسراییل و تضعیف خطوط مقاومت در برابر غرب و اسراییل هستند و می‌دانند مساله سوریه تنها محدود به یک کشور کوچک نیست بلکه سرنوشت یک منطقه بزرگ است که حتی ممکن است سرنوشت جهانی را رقم بزند. رییس‌جمهور افزود: امروز در سوریه بهانه استفاده از سلاح شیمیایی را می‌آورند. نظر جمهوری اسلامی ایران درمورد سلاح شیمیایی همیشه روشن است و ما با سلاح کشتارجمعی مخالفیم اما غرب فکر می‌کند جمهوری اسلامی دنبال فرصت‌یافتن برای سلطه نظامی بر منطقه است و اساس اشتباه غرب همین‌جاست چون ما دنبال سلطه نظامی بر منطقه نیستیم و قدرت ما، سلطه گفتمان ماست و گفتمان ما در کل منطقه مهم است نه سلاح ما.
روحانی با تاکید بر اینکه «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه جنگ نیست بلکه سپاه صلح و آرامش است»، تصریح کرد: اگر توطئه خود را بردارد جمهوری اسلامی ایران نمی‌خواهد در منطقه سلطه نظامی داشته باشد چون گفتمان ما گفتمان مردم‌سالاری، ثبات، وحدت، برادری و مبارزه با تروریسم در کل منطقه است.
وی با اشاره به اینکه از اول انقلاب، جمهوری اسلامی ایران قربانی تروریسم، سلاح کشتارجمعی و سلاح شیمیایی بوده است گفت: «سپاه پاسداران، سپاه صلح و آرامش در کل منطقه است پس به غرب می‌گوییم شما از منطقه بیرون بروید که میهمان ناخواسته هستید و ببینید منطقه گلستان می‌شود یا خیر؟ دست از تجاوز بردارید، نمی‌خواهد ایران‌هراسی کنید، چون ما نیاز به مداخله در منطقه نداریم. فریاد ما مردم‌سالاری است پس اگر در مصر خواهان تصمیم مردم بودید، در سوریه و عراق هم نظر اکثریت مردم را بخواهید، همانطور که مقام‌معظم‌رهبری در مورد فلسطینی‌ها گفتند اگر آوارگان فلسطینی برگردند، هرچه رای بدهند ما قبول داریم.»
رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه «جمهوری اسلامی ایران مخالف استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر گروه و در هر مکانی است و آن را محکوم می‌کند و مردود می‌داند»، افزود: «جنگ داخلی و کشتار با هر سلاحی از نظر ما مردود است و تلاش ما این است که سوریه از جنگ داخلی خلاص شود و به ثبات برگردد پس ملت آن به هرکسی رای دهند ما قبول داریم.» روحانی تحریم‌های اعمال‌شده علیه کشورمان را غیرعادلانه، غیرقانونی و واهی خواند و اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود و در این رابطه بیان واضح‌تر از بیان مقام‌معظم‌رهبری وجود ندارد که به‌صراحت فرمودند تولید، نگهداری و استفاده از سلاح کشتارجمعی و هسته‌ای حرام است، پس علاوه بر مساله فتوای شرعی و دینی، این سخن توسط رهبر انقلاب مطرح شده است و درواقع حیثیت و آبروی انقلاب در طبق گذاشته شده است.
رییس‌جمهور با بیان اینکه «تحریم یک بهانه است اما متاسفانه دشمن توانسته از این بهانه استفاده کند»، افزود: دشمن، دیگران را هم به این توطئه کشانده است و مصوباتی در شورای امنیت تصویب شده است و شاهد تحریم فروش نفت و فعالیت‌های بانکی هستیم که زندگی و معیشت مردم را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و حتی زمانی که می‌خواهیم یک کشتی گندم وارد کشور کنیم با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم در حالی‌که دشمنان هم می‌دانند گندم ربطی به سلاح کشتارجمعی ندارد و با معیشت مردم در ارتباط است، پس ما باید این توطئه‌ها را بشکنیم.
به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه «سپاه پاسداران، حافظ انقلاب است»، گفت: همانطور که فرماندهی سپاه در صحبت‌های خود به تبعیت از مقام‌معظم‌رهبری بر موضوع حماسه اقتصادی تاکید کردند و با توجه به اینکه هدف دشمن معیشت مردم است و ما باید آثار تحریم‌ها را کاهش دهیم، همگی رسالت سنگینی بر دوش داریم و سپاه با توجه به توان بسیار عظیمی که در حوزه نیروی انسانی و بخش اقتصادی دارد، باید به دولت کمک کند؛ البته وظیفه هر نهادی در قانون مشخص شده است اما در تمام وظایف، سپاه به‌عنوان یک مکمل و پشتیبان می‌تواند وارد عمل شود.
روحانی با اشاره به اینکه «شایعاتی را که راجع به سپاه مطرح می‌شود اصلا قبول ندارم»، گفت: می‌خواهند سپاه را رقیب مردم قرار دهند اما سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی نیست و پیمانکاری مثل پیمانکاران معمولی نیست و نبوده است. سپاه امروز باید پروژه‌های مهمی که بخش خصوصی توان آن را ندارد برعهده بگیرد.
وی با بیان اینکه «امروز در شرایطی که اقتصاد ما هدف قرار گرفته است، سپاه باید وارد عمل شود و سه، چهار پروژه بزرگ ملی را برعهده بگیرد»، تصریح کرد: سپاه شرایط کشور و دولت را به خوبی می‌داند چون ما کشوری هستیم که 5/2‌میلیون بشکه نفت می‌فروختیم و امروز این رقم به کمتر از یک‌میلیون بشکه رسیده است، آن هم در سالی که باید 5/7‌میلیون‌تن گندم وارد کنیم. پس سپاه باید آستین را بالا بزند و بخشی از بار دولت را بر دوش بگیرد که البته بار نظام و مردم است و دولت هم خادم مردم است.
*****************************
سعید شیرکوند:
نمی‌توان نقش سپاه در اقتصاد را نادیده گرفت
مهراوه خوارزمی ـ بهار

سخنان روز گذشته رییس‌جمهوری در جمع فرماندهان سپاه پاسداران و دعوت از سپاه برای حضور در پروژه‌هایی که بخش خصوصی توان اجرای آن را ندارد با دو نگاه مختلف تعبیر شد؛ عده‌ای آن را سخن سربسته‌ای دانستند که به معنای خواست روحانی برای کاستن از نقش سپاه در دیگر عرصه‌های اقتصادی بود و عده‌ای دیگر آن را فراخوان دولت برای یاری گرفتن از این نهاد نظامی در حل مسائل اقتصادی تعبیر کردند. سعید شیرکوند، اقتصاددان نزدیک به جریان اصلاح‌طلب اما در این‌باره نظر متفاوتی دارد. او معتقد است در شرایط بحرانی اقتصاد نمی‌توان از نقش بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و توانمند کاست.
باتوجه به این‌که همواره تصدی‌گری نهادهای دولتی، شبه‌دولتی و نظامی در مسائل اقتصادی از موضوعات مورد انتقاد اقتصاددانان کشور بوده است دعوت رییس‌جمهوری از سپاه برای کمک به حل مسائل اقتصادی و برعهده گرفتن پروژه‌های بزرگ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
وقتی اقتصاد در شرایط بحرانی خود به‌سر می‌برد این تنها بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و غول‌های اقتصادی هستند که می‌توانند از شرایط بحرانی عبور کنند. باتوجه به این‌که در چند سال گذشته سپاه پاسداران فعالیت اقتصادی زیادی داشته، بنابراین اگر قرار باشد این حضور به یکباره کمرنگ شود مانند آن است که شما بخواهید یکی از شریان‌های اصلی بدن را به یکباره قطع کنید. فرض کنید از همین فردا بگویند قرار است سپاه دیگر حضوری در عرصه اقتصاد نداشته باشد، آن وقت فکر می‌کنید چند پروژه راهسازی، سدسازی و… روی زمین خواهد ماند. آن زمان است که متوجه خواهید شد سپاه تاچه حد در فعالیت‌های اقتصادی و عمرانی موثر بوده است. شما نمی‌توانید یک شریان اصلی را به یکباره قطع کنید، مگر آن‌که تصمیم بگیرید بنگاه‌های اقتصادی که از ورطه کار کنار رفته‌اند یکی‌یکی به کار بازگردند و بعد بگوییم حضور یک بخش دیگر کمرنگ‌تر شود، آن هم نه کمرنگ‌تر، بلکه برود و در جاهای دیگری فعالیت کند که بنگاه‌های دیگر نمی‌توانند در آن فعالیت کنند. اما وقتی بنگاه‌های کوچک توانایی کار را از دست داده‌اند، باید ما بنگاه بزرگ‌تری داشته باشیم که اقتصاد را زنده نگه دارد.
چرا باید سپاه پاسداران به بنگاه اقتصادی ای تا این حد بزرگ تبدیل می‌شد؟
طبیعی بود، چون پس از پیروزی‌ای که ما در جنگ به‌دست آوردیم سپاه وارد کارهای خدماتی مانند راهسازی شد. ما نمی‌توانستیم بگذاریم نیرویی که در سپاه وجود داشت ثابت و بی‌حرکت بماند.
حال در این شرایط که نقش بزرگ اقتصادی دولت و دیگر نهادهای شبه‌دولتی در اقتصاد مورد نقد جدی قرار دارد راهبرد منطقی و ممکن برای کمرنگ کردن این نقش چیست؟
سوال دیگری هم وجود دارد و آن این‌که چرا می‌خواهیم این نقش کاهش پیدا کند؟
پاسخ روشن است. برای رونق گرفتن بخش خصوصی و درمان بیماری‌های گریبانگیر اقتصاد…
این یک واقعیت است که در این سال‌ها بخش خصوصی به‌شدت از رونق افتاده است. حالا ما بگوییم دولت و سپاه حق وارد شدن به این حیطه را نداشته باشند. آن وقت باید دید آیا بخش خصوصی ناتوان قابلیت برعهده گرفتن پروژه‌های عمرانی بر زمین مانده را دارد؟ به‌هرحال ما باید در این زمینه ظرافت عمل داشته باشیم. این را به شما می‌گویم چون قلم روزنامه‌نگار نافذ است. در این شرایط اقتصادی که از حضور آقای روحانی هنوز دو ماه هم نگذشته است گویا جامعه جز توقع حرف دیگری با ایشان ندارد. بگذارید کمی از جابه‌جا شدن دولت بگذرد و بعد انگشت توقعات را به سمت دولت بگیریم.
یعنی اعتقاد دارید شرایط اقتصادی که رییس‌جمهوری هم آن را با عنوان «رکود تورمی» توصیف کرد صرفا با ادامه حضور پررنگ دولت و سپاه قابل تغییر است؟
دقیقا، شما یک موضوع را درنظر داشته باشید و آن این‌که ما برای حفظ انقلاب‌مان در تمام سال‌های گذشته از جوان‌های‌مان هزینه دادیم. حالا همان جوان‌ها دارند در عرصه اقتصادی فعالیت می‌کنند و تاثیر گذار‌ند. با کنار رفتن یکباره سپاه و شرکت‌های تابعه‌اش از فعالیت‌های اقتصادی منبع عظیمی از سرمایه و نیروی انسانی راکد می‌شود. شما برای این رکود راهکار پیشنهاد کنید. در شرایطی که اذعان داریم بنگاه‌های خصوصی توان انجام بسیاری از پروژه‌ها را ندارند، چطور می‌شود توقع داشت یک بنگاه اقتصادی بزرگ را هم از گردونه کنار بگذاریم؟
اما بالاخره یکی از وعده‌های اصلی رییس‌جمهوری این بوده که از بنگاه‌های اقتصادی حمایت کنند.
عمر دولت به 60 روز نرسیده است. خود ایشان هم می‌گفتند کلیدی که نشان می‌دهند درواقع خود مردم هستند. روحانی که نمی‌تواند جادو کند. این مردم هستند که باید به کمک دولت بیایند و تغییر ایجاد کنند. واقعیت آن است که در هشت سال گذشته روند مدیریتی دیگری حاکمیت داشته است. حالا آن روند قرار است تغییر کند و زمان می‌برد.
برخلاف عقیده شما بعضی اعتقاد دارند که صحبت‌های آقای روحانی به نوعی تعارف‌گونه بوده است و ایشان درواقع خواسته که سپاه از فعالیت‌های اقتصادی‌اش بکاهد؛ اما این خواست را به‌صورت صریح و شفاف بیان نکرده است، نظر شما درباره این برداشت چیست؟
نه، من این برداشت را قبول ندارم. زیرا اولا دین و تعهدی که آقای روحانی دارد، دین به بیش از 70‌میلیون ایرانی است. این دین را که نمی‌شود با تعارف و شوخی ادا کرد. مساله، مساله اداره مملکت اسلامی است. شما نمی‌توانید بگویید که آقای روحانی در این‌باره تعارف کرده است. ایشان گفته‌اند که ما قبول داریم سپاه در اقتصاد کشور نقش دارد؛ نقشی که اتفاقا پررنگ هم هست و این نهاد می‌تواند آن را به بخش خصوصی واگذار کند؛ اما نه یک جا، بلکه در طول مدت چند سال. باید پروژه‌هایی که سپاه دردست دارد تمام شود و سپس با جایگزین شدن بنگاه‌های اقتصادی دیگر این نقش تحویل شود.
اصولا نقش نهادهایی چون سپاه را در اقتصاد تا چه حد در وضعیت موجود بخش خصوصی موثر می‌دانید؟
اینکه سپاه در اقتصاد کشور ما نقش داشته است موضوع مشخصی است. اما نمی‌توان درباره تاثیر آن بر توان بخش خصوصی به صورت صددرصدی نظر داد.
موثر بوده است یا نه یا عوامل موثر دیگری وجود داشته‌اند؟
مگر رکود اقتصاد جهانی تحت‌تاثیر فعالیت اقتصادی سپاه بوده است؟ پس نمی‌شود میان این موضوعات هم ربطی ایجاد کرد. بهتر است به جای این‌که فقط به ایران توجه کنیم به کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی نیز نگاهی بیندازیم و ببینیم رکود اقتصادی در این کشور‌ها چه تاثیراتی گذاشته است.
اما بعضی معتقدند سیستم اقتصادی ما به دلایل متعددی چون عدم حضور در مراودات تجارت جهانی از اتفاقات اقتصادی جهانی تاثیر نمی‌گیرد.
اتفاقا ما همیشه دچار پس‌لرزه‌های اتفاقات اقتصاد جهانی می‌شویم. چنانکه تورم ما تا حدود زیادی ناشی از مشکلاتی است که در مراوده‌های تجاری ما با جهان و ضرورت حضور کشورهای واسطه وجود دارد. اما همه این مسائل صددرصدی نیست، چنانکه تاثیر و نقش سپاه در مسائل اقتصاد بخش خصوصی صددرصدی نیست.
******************************
sepah-jafariدوشنبه 25 شهریور 1392 زمان ارسال : 3 : 47 : 13
پاسخ سرلشکر جعفری به مطالبه رئیس جمهور:
سپاه آمادگی انجام هر اقدامی را برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم دارد
سپاه نیوز: فرمانده کل سپاه در پاسخ به مطالبه رئیس جمهور از سپاه گفت: سپاه آمادگی انجام هر اقدامی را برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم دارد.

به گزارش خبرنگار سپاه نیوز؛ سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه در حاشیه برگزاری مجمع فرماندهان سپاه به بیان سخنانی پیرامون مطالبه رییس جمهور از سپاه در یاری رساندن به دولت پرداخت.
سرلشکر جعفری اظهار داشت: امسال به برکت تدبیر مقام معظم رهبری سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام گرفت که حماسه سیاسی با حضور پر شور مردم محقق شد و حماسه اقتصادی باید تحقق یابد.
وی افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مانند رییس جمهور محترم و مسئولان نظام به تاسی از نگرانی‌هایی که برای مردم و نظام وجود دارد که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره فرموده‌اند آمادگی کمک به دولت در عرصه های اقتصادی و به ویژه عرصه سازندگی که در توان سپاه است را دارد.
فرمانده کل سپاه پروژه‌های اقتصادی سپاه را مربوط به پروژه‌های ملی دانست و اظهار داشت: این پروژه‌ها شامل پروژه‌های خاصی است که پیمانکاران دیگر قادر به انجام آن نباشند که در این صورت سپاه این پروژه را به سرانجام می‌رساند.
وی خاطر نشان کرد: در عرصه‌های دیگر اقتصادی توانمندی‌های متعددی در بسیج با توجه به حضور در عرصه‌های مختلف وجود دارد که در تحقق اقتصاد مقاومتی می‌تواند نقش‌آفرینی کند که طرح و پیشنهادات آن با هدف کمک به رونق تولید، اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در کشور به دولت ارائه شده و هیچ گونه اهداف درآمدی را دنبال نمی‌کند.
سرلشکر جعفری با اعلام آمادگی کامل سپاه برای حضور در عرصه مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: با فراهم شدن ساز و کار مشخص و تصویب این ماموریت برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آمادگی ورود و ایفای نقش در این عرصه را دارد.
فرمانده کل سپاه در پایان سخنانش گفت: سپاه آمادگی انجام هر اقدامی را که برای حل مشکلات اقتصادی، تحریم و معیشتی مردم دارد.
****************************
khamenaie-sepahرهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان سپاه مطرح کردند
بهترین و با تدبیرترین مدیران در سپاه تربیت شده‌اند/ تغییر دنیا نباید بهانه تغییر در آرمانها شود

حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: سپاه از عمق ایمان و اعتقاد، وارد میدان مجاهدت و مقاومت شد و به موازات تربیت با هوش‌ترین و قوی‌ترین فرماندهان و استراتژیست‌های نظامی، در عرصه‌های غیرنظامی نیز با تدبیرترین و بهترین مدیران را تربیت کرد و در اختیار دستگاه‌های حاکمیتی قرار داد.
خبرگزاری فارس: بهترین و با تدبیرترین مدیران در سپاه تربیت شده‌اند/ تغییر دنیا نباید بهانه تغییر در آرمانها شود

——————————-

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه) در دیدار فرماندهان، پیشکسوتان و پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کارنامه درخشان سپاه را نشان دهنده عمق هویت، شخصیت و تجربیات موفق یک ملت خواندند و در تبیین مفهوم پاسداری عمومی از انقلاب اسلامی تأکید کردند: پیام اصلی و جذاب انقلاب اسلامی خودداری از ظلم و مظلوم واقع نشدن است و همه مسائل از جمله رفتارها و گفتارهای سلطه گران باید در چارچوب چالش اساسی نظام سلطه با این پیام، تحلیل و تفسیر شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک عید سعید میلاد مبارک عالِم آل محمد حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام خاطر نشان کردند: مقامات معنوی ائمه هدی (ع)، فراتر از درک عقلانی و توصیف زبانی است اما زندگی این بزرگواران، درسی عملی و جاودانه است.

ایشان با اشاره به عمر 55 ساله امام هشتم و امامت حدوداً بیست ساله آن امام همام افزودند: حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در همین مدت نسبتا کوتاه و در دوران اختناق شدید هارون با نگاهی بلند مدت، به گونه ای حقیقت اسلام، تفکر ولایت و مکتب اهل بیت پیامبر را بگونه ای گسترش و عمق بخشیدند که دستگاه خونخوار دیکتاتور وقت از مواجهه با آن عاجز ماند و مجبور شد بر خلاف نقشه های اولیه خود آن امام بزرگوار را به شهادت برساند.

رهبر انقلاب روند شهادت و تدفین امام هشتم در مشهد مقدس را یک تدبیر و مهندسی الهی خواندند و افزودند: باید با همان انگیزه و نگاه امام رئوف، به کارهای بلند مدت نگریست و برنامه ریزی کرد.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان با تجلیل از کارنامه حقیقتاً درخشان سپاه پاسداران خاطر نشان کردند: سپاه از عمق ایمان و اعتقاد، وارد میدان مجاهدت و مقاومت شد و به موازات تربیت با هوش ترین و قوی ترین فرماندهان و استراتژیست های نظامی، در عرصه های غیر نظامی نیز با تدبیرترین و بهترین مدیران را تربیت کرد و در اختیار دستگاههای حاکمیتی قرار داد.

حضرت آیت الله خامنه ای، «انقلابی زیستن و انقلابی ماندن» و «ثبات قدم» را از جلوه های زیبای سپاه پاسداران خواندند و خاطر نشان کردند: این تشکیلات قوی بنیه، هیچ گاه به بهانه هایی نظیر بروز تغییرات در جهان و ضرورت تغییر در داخل، از راه اصلی و صحیح منحرف نشد.

رهبر انقلاب با اشاره به بهانه جویی برخی برای توجیه وادادگی و پشیمانی افزودند: اینکه دنیا تغییر کرده است نمی تواند بهانه ای برای تغییر آرمانها و اهداف شود و راه درست طی شده را تغییر دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: سپاه برای حفاظت از انقلاب، حتماً باید از تحولات و جریانهای عرصه های مختلف شناخت کافی و کامل داشته باشد.

رهبر انقلاب در همین زمینه به یک خَلط مبحث جاری در مباحث سیاسی اشاره کردند و افزودند: ضرورتی ندارد سپاه در عرصه سیاسی فعالیت کند اما پاسداری از انقلاب نیازمند شناخت دقیق واقعیت هاست بنابراین نمیشود مجموعه ای که بازوی نگهبان انقلاب است درباره جریانهای گوناگون انحرافی، غیر انحرافی وابسته و یا دیگر جریانهای سیاسی، چشمی بسته و نابینا داشته باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه در تبیین مفهوم دقیق پاسداری از انقلاب به بحث مهم چالش اصلی و اساسی انقلاب پرداختند.

ایشان با تأکید بر این که نباید چالش اصلی را به چالش های خطی، رویارویی های جناحی و تقابل های فردیِ این و آن تقلیل داد خاطر نشان کردند: چالش اصلی، مقابله نظام سلطه با پیام شوق آفرین انقلاب اسلامی یعنی خودداری از ظلم و مظلوم واقع نشدن است.

رهبر انقلاب با اشاره به نظم جدیدی که انقلاب اسلامی به بشریت ارائه میکند خاطر نشان کردند: نظام سلطه دنیا را به دو بخش ظالم و مظلوم تقسیم کرده اما انقلاب اسلامی منطق ظلم ستیزی و پرهیز از ظلم را همراه آورده و این منطق باعث شد پیام انقلاب در مرزهای ایران محصور نماند و مورد استقبال ملتها قرار گیرد.

ایشان دولتهای جبّار، حکومتهای وابسته ی به نظام سلطه و شبکه های غارتگر بین المللی را از جمله مخالفان پیام انقلاب ملت ایران برشمردند و افزودند: نظام سلطه و وابستگان آن، سه سیاست اصلی «جنگ افروزی، فقر آفرینی و فساد انگیزی» را دنبال میکنند و اسلام با همه این سیاستها مخالف است و این مخالفت، مبنای چالش اساسی با انقلاب است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه همه تحرکات و توطئه های دشمنان در 34 سال اخیر را باید در چارچوب این چالش اساسی تحلیل کرد، افزودند: موضوع هسته ای نیز باید با این نگاه ارزیابی شود.

ایشان خاطر نشان کردند: ما نه بخاطر آمریکا و غیر آمریکا بلکه بعلت اعتقاداتمان سلاح هسته ای را قبول نداریم و وقتی میگوییم هیچ کس نباید سلاح هسته ای داشته باشد قطعا خودمان نیز دنبال آن نیستیم اما هدف حقیقی مخالفان ایران در این زمینه، چیز دیگری است.

رهبر انقلاب افزودند: این چند کشور البته نمیخواهند انحصارشان در زمینه انرژی هسته ای شکسته شود اما بخاطر این موضوع غوغا راه نمی اندازند. بنابراین غوغا و جنجال آفرینی آمریکا، غرب و جریانهای وابسته و دلبسته به آنها را در بحث هسته ای باید در چارچوب چالش عمیق نظام سلطه و انقلاب اسلامی درک و تحلیل کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین عمق خصومت مستکبران با انقلاب اسلامی تأکید کردند: عظمت امام خمینی(ره) بگونه ای بود که دشمنان نیز برای ایشان احترام قائل بودند اما در عمق نگاه دشمنان هیچ کس مبغوض تر از آن آفتاب فروزان نبود چرا که امام راحل با بصیرت کامل، اهداف خصمانه آنها را درک میکرد و همچون سدی مستحکم، قاطعانه در مقابل آنها می ایستاد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: امروز هم همین طور است و هر کس به پیام اصلی انقلاب پایبندتر باشد و توطئه ها و رفتارهای دشمنان را در چارچوب چالش نظام سلطه با انقلاب اسلامی تحلیل کند در چشم مستکبران بیش از دیگران مورد خشم و غضب قرار دارد.

ایشان با اشاره به پیچیدگی های دنیای دیپلماسی افزودند: عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره است اما همه این رفتارها باید در چارچوب چالش اصلی فهم و درک شود.

رهبر انقلاب ضمن موافقت با حرکت های صحیح و منطقی در سیاستهای خارجی و داخلی افزودند: با مسئله ای که سالهای پیش نرمش قهرمانانه خواندم موافقم چرا که این حرکت در مواقعی بسیار خوب و لازم است اما با پایبندی به یک شرط اصلی.

ایشان درک ماهیت طرف مقابل و فهم صحیح هدفگذاری او را، شرط اصلی استفاده از تاکتیک نرمش قهرمانانه اعلام کردند و افزودند: یک کُشتی گیر فنی نیز برخی مواقع بدلیل فنی نرمش نشان میدهد اما فراموش نمیکند که حریفش کیست و هدف اصلی او چیست؟

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان با تأیید سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران درباره وظایف این نهاد افزودند: این وظایف را با تکیه بر درک صحیح از موضوعی که پاسداری آن را بعهده دارید و با ثبات قدم دنبال کنید.

ایشان با توصیه موکد به سپاهیان پاسدار، برای تکیه بر معنویات افزودند: البته تکیه بر معنویات هیچ منافاتی با پرداختن به اصول مادی کار و تنظیم درست آن ندارد.

بخش پایانی سخنان رهبر انقلاب تأکید بر آینده درخشان انقلاب اسلامی بود.

ایشان برای تبیین این موضوع که آینده درخشان انقلاب یک واقعیت است نه یک دلخوش-کنک دو استدلال مطرح کردند که اولین آن استدلالِ تجربه بود.

رهبر انقلاب با اشاره به تفاوت حیرت انگیز موقعیت کنونی کشور در عرصه های علمی، نظامی، مدیریتی و اقتصادی و دیگر عرصه ها، با اوضاع کشور در اوایل پیروزی انقلاب افزودند: همه این پیشرفتها در کوران فشار و توطئه های دشمنان بدست آمده و این تجربه گرانبها نشان میدهد که هیچ مانعی نمیتواند ملتی مومن، منسجم و مصمم که راه خود را می شناسد متوقف کند.

رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: خساراتی که دنیای اسلام در حوادث اخیر منطقه متحمل شد ناشی از آن بود که برخی راه را بلد نبودند و نمیدانستند، البته اوضاع اینگونه نمی ماند و بیداری بی سابقه اسلامی کار خود را خواهد کرد.

ایشان دومین استدلال خود را برای اثبات آینده روشن انقلاب اسلامی بر پایه منطق و محاسبه علمی استوار کردند.

رهبر انقلاب خاطر نشان کردند: ملت ایران با منطق و محاسبه علمی به پیش میرود اما دشمن به علت ساخت متناقض درونی حتی اگر بر زبان نیاورد در حال عقب نشینی و ضعف است و در این رویارویی، طبعاً آینده از آن کسی است که با حساب و کتاب به پیش میرود.

تأکید بر استحکام ساخت درونی نظام، استمرار پیشرفت علمی، رشد تولید داخلی و تکیه بر استعداد داخلی آخرین نکات سخنرانی رهبر انقلاب در این دیدار بود.

ایشان تأکید کردند آینده درخشان انقلاب حتمی است اما تحقق دیر یا زود آن بستگی به عملکرد ملت و مسئولان دارد اگر متحد، مستحکم و مصمم باشیم این آینده زودتر محقق میشود و اگر دچار تنبلی، خودخواهی و مشکلات دیگر شویم دیرتر به سراغمان می آید.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در گزارشی مهمترین محورهای عملکرد حوزه ی نمایندگی ولی فقیه در سپاه را بیان کرد.

سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در گزارشی با تبیین دستاوردهای ارزشمند سپاه در عرصه های نظامی و فرهنگی تأکید کرد: امروز سپاه پاسداران با بهره مندی از تجارب انقلاب اسلامی قادر است قدرتمندانه از همه چالشهای فراروی انقلاب عبور کرده و با نگاه به آرمانهای انقلاب اسلامی عزتمندانه مسیر پیشرفت را بپیماید.

سردار جعفری تعهد انقلابی سپاه در دفاع همه جانبه از آرمانهای نظام، امام و شهیدان را مورد اشاره قرار داد و گفت: سپاه پاسداران با قدرت بازدارندگی و همه جانبه، قدرت تهاجمی خود را در همه ابعاد در معرض نوسازی و آمادگی های بیشتر قرار داده است.
***************************
نرمش قهرمانانه براي منافع ملي
حسن هانی زاده

اظهارات رهبرمعظم انقلاب اسلامی اگر چه در چارچوب نگرش‌های حکیمانه معظم له نسبت به شرایط داخلی وخارجی قابل تجزیه وتحلیل است اما تلقی‌های شخصی از بیانات ايشان نباید به مفهوم عقب نشینی نسبت به ارزش‌های انقلاب تفسیر شود. اساسا در دیپلماسی بین المللی مقوله ای تحت عنوان «تعامل با ممکن‌ها بر اساس منافع ملی» وجود دارد که این مقوله همواره پازل‌های سیاسی هر کشور را بر اساس تحولات و متغیرات داخلی وخارجی شکل می‌دهد. جمهوری اسلامی ایران همواره در طول 34 سال گذشته تحت هیچ شرايطي از اصول وارزش‌های تعریف شده انقلاب اسلامی یک گام عقب نشینی نکرده زیرا این اصول هیچگاه در بازار سیاست قابل داد وستد نیست. این معیارها امروز به عنوان الگوهايی مقدس در ترازوی دولت‌سازی در کانون توجه ملت‌های مسلمان مورد ارزیابی وموشکافی قرار می‌گیرد زیرا این اصول بخشی از معیارهايی است که از رحم انقلاب اسلامی متولد شده اند. چانه‌زنی برسر ارزش‌های شناخته شده انقلاب به این اعتبار که این ارزش‌ها رنگ‌و‌بويی دینی و فرا مادی دارند، به مفهوم تسلیم شدن در برابر قدرت‌های خارجی تلقی می‌شود و هیچ حکومتی با هر تفکری نباید ازاین ارزش‌ها عبورکند. اما از آنجايی که جمهوری اسلامی در زیر مجموعه ارزش‌های انقلاب ،یک دولت روز آمد با معیارهای شناخته شده جهانی دارد لذا تغییر در ادبیات گفتمانی و به کار گیری دیپلماسی خلاقانه وهوشمندانه امري کاملا ضروري ولازم است. ورود به برخی موضوعات چالش بر انگیز وبیهوده وبه کار گیری ادبیاتی تهاجمی در تعاملات بین‌المللی طبیعتا آسیب‌های سیاسی واقتصادی زیادی به نظام و نهایتا ملت وارد می‌کند وباید از ادبیاتی نرم و«ظریف» برای حضور فعالانه در عرصه‌های بین المللی بهره جست. از آنجايی که رهبر معظم انقلاب اسلامی با تجربه گرانسنگی که در امور اجرايی وسیاسی دارند، خطوط قرمز را در گستره دیپلماسی رسمی ترسیم کرده اند و به همین دلیل «باید‌ها ونبایدها » کاملا دراین گستره واضح وروشن است وجای تفسیر به رای درآن وجود ندارد، اما در عرصه دیپلماسی نرمش خردمندانه و هوشمندانه برای عبور از برخی بحران‌های نا خواسته وگذر از یک مرحله پر پیچ وخم نه تنها با منافع ملی تعارضی ندارد بلکه تضمین کننده این منافع است. یک زمان که برخی از سیاست بازان در دوران جنگ تحمیلی در حالی که دشمن در بخشی از خاک جمهوری اسلامی حضور داشت سخن از پذیرش آتش بس می‌کردند، امام راحل«س» وشخص رهبر معظم انقلاب اسلامی یک قدم از حق مسلم ملت ایران برای اخراج دشمن عقب نشینی نکردند. این سیاست در حقیقت متناسب با منافع ملی بود و به جز شمار اندکی از سیاست بازان بی هویت اکثریت ملت ایران ازسیاست‌های قاطع وهوشمندانه امام پیروی کردند وحاضر بودند همه هزینه‌ها را با جان ودل تقبل کنند. اما امروز که جمهوری اسلامی در عرصه دولت سازی به قله شکوفايی علمی وصنعتی رسیده تغییر ادبیات گفتمانی در عرصه دیپلماسی یک حرکت کاملا هوشمندانه وهنرمندانه تلقی می‌شود.تعامل با غرب در چارچوب منافع ملی فی نفسه حرام نیست لذا باید در دولت فعلی سازوکارهای جدیدي برای شکستن دیوارهای بی اعتمادی تعریف شود.
لینک خبر : http://www.ghanoondaily.ir/?News_Id=24060
*****************************

یک وب‌سایت محافظه‌کار مطرح کرد:
منظور از نرمش قهرمانانه صلح امام حسن است

۲۷ شهریور ۱۳۹۲

وب‌سایت محافظه‌کار «عصر ایران» با انتشار یادداشتی به طور تلویحی نوشته که منظور علی خامنه‌ای از بیان «نرمش قهرمانانه» صلح امام حسن است که با «شیوه‌های جدید» از سوی دولت حسن روحانی دنبال می‌شود.

این یادداشت با عنوان «نرمش قهرمانانه؛ اشاره ظریف رهبری به صلح امام حسن» روز سه‌شنبه (۲۶ شهریورماه) در این وب‌سایت منتشر شده است.

یادداشت‌نویس «عصر ایران» در عین حال به کتاب «صلح امام حسن٬ پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» نوشته «راضی آل یاسین» که آقای خامنه‌ای در سال ۱۳۴۸ ترجمه کرده نیز اشاره کرده است.

در این یادداشت این سوال طرح شده که آیا اشاره خامنه‌ای «یادآوری عنوان جانبی‌‌ همان کتاب در ۴۴ سال پیش و صحه‌گذاری غیرمستقیم بر سیاست تنش‌زدایی و صلح‌طلبی نیست که با شیوه‌های جدید توسط دولت دکتر حسن روحانی دنبال می‌شود؟»

رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه در جمع فرماندهان سپاه پاسداران اعلام کرد مخالف حرکت‌های «صحیح دیپلماسی» نیست و به «نرمش قهرمانانه» در عرصه سیاست خارجی اعتقاد دارد.

وی شرط موافقت با استفاده از تاکتیک «نرمش قهرمانانه» را «درک ماهیت طرف مقابل و فهم صحیح هدفگذاری او» اعلام کرده است.

خامنه‌ای همچنین گفته «کشتی‌گیری که بدلیل فنی نرمشی انجام می‌دهد، نباید یادش برود که حریف و دشمنش کیست.»

بدنبال تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی٬ اقتصاد ایران دچار مشکلات جدی شده است.

تحلیل‌گران می‌گویند رهبر جمهوری اسلامی برای حل این مشکلات و بهبود رابطه ایران و غرب با آغاز ریاست جمهوری روحانی موافقت کرده است.

روحانی و کابینه وی نیز تلاش می‌کنند با کاهش فشارهای غرب در کوتاه مدت٬ موافقت خامنه‌ای را برای طی ادامه این مسیر و رفع تنش با آمریکا و متحدانش بدست آورند.

علی خامنه‌ای پیش از این گفته بود غرب «قادر» نیست «حادثه‌اى مثل حادثه صلح امام حسن را بر دنیاى اسلام تحمیل» کند و در صورت تشدید فشار‌ها از سوی «دشمن» امکان تکرار «حادثه کربلا» وجود دارد.

به نظر می‌رسد اعضای تیم روحانی که مدام بر کوتاه بودن «فرصت» تاکید می‌کنند٬ تلاش دارند مانع «کربلایی» شدن رابطه میان ایران و غرب شوند.
Printer-friendly version
*******************************
آمده‌ام تا به موضوع پرونده هسته‌ای ایران پایان دهیم
علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژی اتمی کشورمان شايد نخستين مسئول دولت جديد است كه در سخنانی در پنجاه و هفتمین نشست عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به تبیین سیاست‌ها ی بین‌المللی دولت جدید ایران مبنی بر اعتماد سازی متقابل و تعامل سازنده پرداخت و گفت كه آمده ام تا به موضوع پرونده هسته‌ای ایران پایان دهیم. اين سخنان صالحي در آستانه نشست نيويورك مورد توجه رسانه هاي جهاني قرار گرفت .
به گزارش باشگاه خبرنگاران، «علی‌اکبر صالحی» رئيس سازمان انرژی اتمی ایران، طي سخنان خود در وين گفت: اینجانب با پیام رئیس‌جمهور جدید کشورم برای تقویت و توسعه همکاری‌های جاری خود با آژانس و به منظور پایان دادن به پرونده هسته‌ای ایران به اینجا آمده‌ام. رئیس سازمان انرژی اتمی در همین ارتباط ابراز امیدواری کرد که چشم‌انداز و رویکرد جدیدی از سوی طرف‌های دیگر به ویژه کشورهای عضو گروه 1+5 نیز رعایت شود و افزود: در صورتی که دو طرف با حسن نیت و با عزم به حل مسئله یاد شده بر اساس رویکرد برد – برد در مذاکرات شرکت کنند می‌توان به آینده خوش‌بین بود.
**************************
ظریف: با «اشتون» و احتمالا «1‌+5» دیدار می‌کنم
«نیویورک» بدون توقف
شرق: محمدجواد ظريف، شب گذ
شته پس از شش‌سال به نيويورک بازگشت؛ براي حضور در مجمع عمومي سازمان‌ملل. او که حدود 36 سال از عمرش را در ايالت‌هاي مختلف آمريکا گذرانده، سمت‌هاي مختلفي از نمايندگي محلي تا کاردار و نماينده دايم جمهوري اسلامي ايران در سازمان‌ملل را تجربه کرده است. ظريف که از سال 1380 تا 1386 نماينده دايم ايران در سازمان‌ملل بوده، شب گذشته در کسوت وزير خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌اي براي حضور در مجمع عمومي اين سازمان راهي نيويورک شد. ظريف اين خبر را بعد از وقفه کوتاهي که در حضورش در شبکه اجتماعي پيش آمده بود، در صفحه فيس‌بوکش منتشر کرد. اگر چه مقارن با انتشار اين پست در فيس‌بوک، سخنگوي وزارت خارجه در نشست خبري با خبرنگاران، از اطلاع‌رساني در مورد اين سفر قريب‌الوقوع، امتناع کرده و انتشار خبر در مورد آن را به زمان مقتضي موکول کرد. ظريف روز گذشته در فيس‌بوکش نوشت: «براي شرکت در مجمع عمومي ملل متحد عازم نيويورک هستم. در حاشيه مجمع عمومي با برخي وزراي خارجه، خانم اشتون و احتمالا با 1+5 ملاقات خواهم داشت. اميدوارم با دعاي خير شما مردم عزيز و خداجوي ايران در حل مشکلات مردم با حفظ تمامي حقوق کشور توفيقي به‌دست آورم.»ظريف به تکرار در کتاب «آقاي سفير» که مصاحبه مفصلي است با او در مرور برخي قصورهايي که در حوزه ديپلماسي به دليل بي‌تجربگي خود و ديگر ديپلمات‌هاي حاضر در نمايندگي سازمان‌ملل طی سال‌هاي جنگ و بعد از آن صورت گرفته، از مردم پوزش خواسته و حلاليت طلبيده است. اکنون فرصت دوباره‌اي براي ظريف به دست آمده تا در پست وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران از برجسته‌ترين حوزه تحت فشار ايران امروز، يعني ديپلماسي کشور، دفاع کند و مشکلات اين حوزه را رفع کند و برای تحقق این هدف، تجارب پیشین را دستمایه دیپلماسی کارساز و منطبق با منافع ملی قرار دهد.طبق برنامه‌ اعلام‌شده از سوي سازمان‌ملل، نشست سالانه مجمع روز 17 سپتامبر به صورت رسمي آغاز مي‌شود. طبق زمان‌بندي منتشرشده، روز 23 سپتامبر نشست مجمع عمومي با موضوع تحقق اهداف توسعه هزاره برگزار مي‌شود. سخنراني حاضران در مجمع هم از صبح روز 24 سپتامبر رسما آغاز مي‌شود. بنا‌ بر فهرست منتشرشده، قرار است رييس‌جمهوري ايران در نوبت عصر روز 24 سپتامبر (اوايل وقت سوم مهر) سخنراني کند. تنها اخباري که از برنامه کاري ظريف در نيويورک منتشر شده، ديدار او با «ويليام هيگ» وزير خارجه انگليس، «کاترين اشتون»، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا و احتمالا اعضاي 1+5 است. اما از همراهان وزير در اين ديدار و احتمال حضور تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي خبري منتشر نشده است.
ديداري با آمريکايي‌ها نداريم
جواد ظريف، يک هفته پيش‌تر از موعد سخنراني رييس‌جمهوري به نيويورک مي‌رود تا مقدمات ديدارهاي او را فراهم کند. برخي رسانه‌ها گمانه‌زني مي‌کردند که احتمال دارد، بين باراک اوباما و حسن روحاني در نيويورک ديدارهاي مستقيمي صورت گيرد. همانند سخنگوي وزارت خارجه ايران، دبير مطبوعاتي کاخ سفيد نيز روز گذشته با سوالات متعدد خبرنگاران در مورد ديدار حسن روحاني و اوباما مواجه بود؛ جي کارني در جواب اين سوال گفت برنامه‌اي براي ملاقات باراک اوباما با حسن روحاني در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان‌ملل در نيويورک وجود ندارد. او همچنين گفت: «ما اميدواريم که دولت جديد ايران تعامل واقعي داشته باشد تا به يک راه‌حل ديپلماتيک که به طور کامل نگراني‌هاي جامعه بين‌المللي درباره برنامه هسته‌اي‌اش را رفع کند، دست يابيم.»به گزارش ايسنا، «کارني» گفت: «ما همچنان آماده‌ايم که با دولت حسن روحاني بر مبناي احترام متقابل به منظور دستيابي به يک راه‌حل صلح‌آميز براي موضوع هسته‌اي ايران تعامل داشته باشيم.»همچنين سخنگوي رييس سياست خارجه اتحاديه اروپا گفت پيشنهادهاي گروه 1+5 در مذاکرات آينده با ايران در نيويورک همان پيشنهادي خواهد بود که در «آلماتي» مطرح شد. «مايکل مان»، سخنگوي کاترين اشتون، در گفت‌وگو با «ايسنا» در پاسخ به اينکه «آيا تاريخ ملاقات اشتون با محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در نيويورک مشخص شده است يا خير» گفت: «هنوز نه. ولي اين ملاقات اوايل هفته برگزاري نشست مجمع عمومي سازمان‌ملل خواهد بود.»مان در پاسخ به اينکه «آيا ملاقاتي بين ظريف و گروه 1+5 در حاشيه نشست مجمع عمومي برگزار خواهد شد» گفت: «اينکه چه اتفاقي در ادامه مي‌افتد بايد در ملاقات بين اشتون و ظريف مورد بررسي قرار گيرد.رويكرد گروه 1+5 هميشه مثبت بوده . اميدواريم تيم جديد ايران در اين روند تعامل مثبتي داشته باشد.» سخنگوي رييس سياست خارجه اتحاديه اروپا در پاسخ به اينکه «محور مذاکرات اشتون و ظريف چيست؟» گفت: «اين گفت‌وگوها درباره چگونگي پيشبرد پرونده هسته‌اي ايران خواهد بود.»به اين ترتيب محمدجواد ظريف روزهاي پرکاري در پيش خواهد داشت.
لینک خبر : http://sharghdaily.ir/?News_Id=20621
************************+*****
پيشنهاد هرمیداس باوند در آستانه اجلاس نيويورك:
روحاني به دنبال مذاكره دوجانبه با آمريكا باشد

گروه جهان، بهاره محبی- آمریکا، انگلیس و فرانسه در پاریس به این توافق رسیدند که شورای امنیت باید برای نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه قطعنامه‌ای قاطع صادر کند. آن‌ها خواستار آن شدند که برای خلع سلاح شیمیایی سوریه مهلتی مشخص و الزامی تعیین شود. داود هرمیداس باوند، کار‌شناس مسائل بین‏الملل در گفت‏وگو با روزنامه قانون به پرسش‏هايی درباره تحولات اخیر منطقه‏ای در آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل پاسخ گفته است. این مصاحبه را می‌‏خوانیم.
نظر شما نسبت به گزارش اخیر سازمان ملل درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه چیست؟
سخنان اخیر دبیر کل سازمان ملل درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه در ماه گذشته مورد اتهام علیه دولت سوریه را قوی‏‌تر کرده است و یک پیامد هم دارد و آن این‏که معمولا استفاده از سلاح شیمیایی در مناطق غیرجنگی جنایت علیه بشریت تلقی می‌شود و آقای‌بان کی مون پیش از این هم به این مسئله اشاره کرده بود و نکته این است که قطعنامه‏ای به اهتمام آمریکا؛ فرانسه و انگلیس در دست تهیه و قرار است به شورای امنیت ارائه شود. اگر در این قطعنامه بندهای دیگری هم اضافه شده باشد به عنوان مثال افرادی که مرتکب این جنایت شده باشند بالقوه به عنوان جنایت علیه بشریت قابل تعقیب خواهند بود. در مجموع پس از سخنان اخیر‌بان کی مون باید گفت که واکنش‏های شدیدتری علیه سوریه در پیش خواهد بود. اما نباید فراموش کنیم که این امکان هم وجود دارد که در صورت اضافه کردن بندهایی به این قطعنامه می‌‏توان مساعدت‏هایی را که سوریه مبنی بر همکاری با سازمان ملل پذیرفته را تحت تاثیر قرار دهد.
در صورت اضافه شدن این بند‌ها باید منتظر واکنش روسیه هم باشیم؟
روسیه بار‌ها با هرگونه قطعنامه تهدیدآمیز علیه سوریه مخالفت کرده است. اما نباید فراموش کنیم که اساس توافق روسیه و آمریکا این است که اگر بشار اسد به توافق‏ و تعهدهای خود پایبند نباشد روسیه هم در اقدام نظامی علیه سوریه همپای قدرت‏های غربی خواهد شد. اخیرا جان کری گفته روسیه هم موافق تنبیه بشار اسد در صورت سرپیچی از تعهدات است.
اینجا صحبت از تعهدات بشار اسد است که به نظر می‌‏رسد یکی از این تعهدات انهدام تسلیحات شیمیایی است. آیا دولت اسد با توجه به شرایط امنیتی کشور این امکان را دارد تا در مهلت مقرر تسلیحات شیمیایی را نابود کند؟
در طرح روسیه که مورد حمایت آمریکا نیز قرار گرفته از اسد خواسته شده که ظرف مدت یک هفته فهرست و اطلاعات مربوط به تسلیحات شیمیایی را به‏صورت کتبی به سازمان ملل ارائه کند. اما قطعا نابود کردن این تسلیحات آن هم با توجه به شرایط امنیتی سوریه وقت‏گیر است. تا ماه دسامبر فرجه‏ای است که برای انهدام تسلیحات درنظر گرفته شده است.
برخی دیپلمات‎ها و رسانه‏‌ها از ثانویه بودن موضوع سوریه برای آمریکا صحبت می‌‏کنند. به نظر این دسته از افراد، بحران سوریه فرصتی برای اعمال فشار بر ایران است، نظر شما در این باره چیست؟
ایران و روسیه به عنوان متحدان استراتژیک دمشق همواره مسئله حمایت از سوریه را تايید کرده‏اند. روسیه به سوریه اسلحه می‌‏فروشد و ایران هم همواره تايید کرده که کمک‏های غیرنظامی و بشردوستانه به سوریه داشته است. ایران همواره اعلام کرده که با سوریه دارای اتحاد استراتژیک است و نمی‌‎تواند نسبت به سرنوشت این کشور بی‏تفاوت باشد. خب به همین دلیل نامه اوباما به ایران عمدتا ناظر به مسئله سوریه بوده است. همین ارتباطات سبب شده که فشار‌ها بر تهران بیشتر شود. یک نکته دیگر را هم نباید فراموش کنیم. بحران سوریه به یک مسئله حیثیتي در منطقه تبدیل شده است. و در این میان رقابتی است میان عربستان و مصر (که البته این روز‌ها درگیر مسائل داخلی است) و ترکیه در یک طرف و قطر و ایران. در این میان عربستان و متحدانش که معتقدند سوریه سرپل حلال شیعی (پس از لبنان، عراق و ایران) در منطقه است به دنبال سرنگون کردن اسد هستند. فلذا یک اعتبار منطقه‏ای مطرح است. چون اگر موفقیتی انجام نشود به آن صورتی که ترکیه و عربستان به دنبالش هستند یک موفقیت سیاسی برای ایران و لبنان و عراق به دست می‌‏آید و برعکس اگر موجب سقوط اسد شود می‌‏تواند یک پیروزی و اعتبار منطقه‎ای برای آن‏‌ها محسوب شود. و این دقیقا چیزی است که بحران سوریه را تشدید کرده است.
در این میان اسرائیل به عنوان جدی‏‌ترین مخالف ایران در منطقه چه نقشی دارد؟
نباید فراموش کنیم انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه بیش از همه به نفع اسرائیل است. چرا که تسلیحات شیمیایی سوریه در همسایگی اسرائیل یک خطر بالقوه‏ برای آن بود. خطری که در یک برخورد احتمالی نظامی می‌‏توانست به تهدید همیشگی برای اسرائیل تبدیل شود. به همین دلیل انهدام این تسلیحات می‌‏تواند رفع نگرانی عمده برای تل‏آویو باشد.
در آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک قرار داریم. نشستی که نمایندگانی از ایران در بالا‌ترین سطح دیپلماتیک شرکت می‌‏کنند. آیا می‌‏توان به گشایشی درباره بحران سوریه در حاشیه این اجلاس امید داشت؟
آقای روحانی در این نشست سخنرانی خواهند داشت و معمولا سنت این است که رئیس دولت یا وزیر خارجه مواضع کشور را درباره مسائل اساسی منطقه‏ای و جهانی بیان می‌‏کند. و در جوار این سخنرانی باز هم یک رویه‎ای است که روسا یا نمایندگان کشور‌ها که کشمکش یا تعاملاتی با هم دارند وارد مذاکرات دوجانبه یا چند جانبه در حاشیه اجلاس می‌‏شوند. یا ممکن است که اگر رابطه چندانی نداشته باشند دبیرکل یا نمایندگان کشورهای دیگر نقش میانجی را ایفا کنند. بر این اساس این احتمال وجود دارد که مذاکرات درباره مسائل منطقه‏ای و بین‎المللی صورت بگیرد. درباره ایران هم فکر می‌‎کنم با رایی که مردم در انتخابات ۹۲ به آقای روحانی دادند این درخواست را مطرح کردند که می‌‏خواهند مشکلاتی که در سیاست خارجی ایران به وجود آمده از گفت‏وگوی سازنده و تعامل با جامعه جهانی حل شود. در واقع ضرورت حل مسائل موجود در حوزه سیاست خارجی و مسائل منطقه‏ای ایجاب می‌‏کند که چنین مذاکراتی صورت بگیرد و فرا‌تر از آن، آمریکا محور گروه پنج به علاوه یک است و اگر بخواهد که یک گره‌گشایی صورت بگیرد و با توجه به این‏که پیش از این جان کری و جو بایدن نسبت به مذاکره با ایران تمایل نشان داده بودند و روحانی هم مخالفتی نشان نداده انتظار این است که این مذاکرات دوجانبه به نحوی انجام بگیرد.
دیدگاه‌ها(۰)
لینک خبر : http://www.ghanoondaily.ir/?News_Id=24044
*****************************************
این‌کلید معجزه می‌کند(یادداشت روز)
محمد ایمانی

کیهان 27 شهریور92
بهترین و قوی‌ترین دلیل برای اثبات یک چیز، وجود آن است. ماندگاری و استحکام و گسترش انقلاب اسلامی با وجود همه معارضه‌های سخت، محکم‌ترین استدلال درباره اتقان راهبرد و نقشه راه کلی این انقلاب کبیر است. پیروزی و پویایی و پیش‌روندگی انقلاب اسلامی به تعبیر معروف به معجزه شبیه است. در معجزه‌گونی این قیام پیروز تردیدی نیست و اگر ملت ایران خود متولی این نهضت الهی نبود و آن را با تمام حواس تجربه نکرده بود، باور اینکه ملتی ستم کشیده شده و مقهور و منکوب بتواند پنجه در پنجه ابرقدرت قرن بیفکند و پایتخت حکمفرمایی او در منطقه استراتژیک غرب آسیا را دچار تلاطم کند، دشوار می‌نمود و به افسانه می‌مانست. اما چنین معجزه‌ای واقع شد و در آزمون‌های دشوار بعدی انقلاب از جمله دفاع مقدس و تحریم کامل همزمان با آن تکرار شد؛ یعنی که چنین معجزه‌ای هر چند خرق عادت، اما دارای منطق و قانون روشنی است که قابل بازیابی و به کارگیری مداوم است. در حقیقت، شناسایی ظرفیت‌ها و «تدبیر» برای به جنبش درآوردن آن در ذات این معجزه‌گری قرار داشت. به عبارت دیگر مادام که نسبت به نقشه راه انقلاب و قوانین موجده و مبقیه آن التزام وجود دارد، در پیش روندگی و نفوذ آن نباید تردید داشت همچنان که واقعیت‌ها گواهی می‌دهند.
جمهوری اسلامی به این معنا از یک مهندسی کلان و ساخت درونی مستحکم برخوردار است. هواپیمایی که دقیق و درست مهندسی شده، قدرت آن را دارد که تیک آف کند، مقاومت فزاینده توده هوا را بشکافد، اوج بگیرد و پیش رود. هر قدر یک هواپیما پیشرفته‌تر باشد و سرعت بیشتری به خود بگیرد، با مقاومت بیشتر که قادر است آلیاژهای معمولی را از هم بگسلد، روبرو می‌شود. آیا در شرایط شتاب و سرعت و پیش‌رفت می‌توان به هواپیمای پیشرفته عیب گرفت که چرا با این حجم از معارضه و مقابله و مقاومت مواجه است؟! آلیاژ انقلاب و جمهوری اسلامی از این جنس است. پیام منطقی و انسانی انقلاب، به یک معنا برنده‌تر از لیزر است. اینکه ظلم نمی‌کنیم و از قدرت‌ها ستم نمی‌پذیریم، آرزوی سرکوب شده نوع ملت‌هاست که به چشم دیدند می‌توان به زورگویان «نه» گفت و به سیادت رسید. حکمت (عقلانیت و استدلال و استحکام) نهفته در پیام انقلاب، همچنان که معارضان بزرگی در دنیا و در میان طاغوت‌ها پیدا کرد، اسباب گسترش آن بود و این معنای حقیقتی انکارناپذیر به نام «بیداری اسلامی» است. رواج بیداری و مقاومت اسلامی بیش از آن که مدیون مبلغان مجاهد باشد – که به اندازه خود مدیون است- مرهون ساخت قدرت درونی انقلاب و جلوه جذاب پیام انسانی آن است. یعنی نفس ماندگاری و پیشرفت جمهوری اسلامی به عنوان «طرحی نو» و مدل عملی تغییر در نظم ظالمانه سلطه، الهام‌بخش است. این گرانیگاه اصلی تقابل نظام سلطه با جمهوری اسلامی است هرچند که با بهانه‌جویی، برای دشمنی خود دستاویز بتراشند.
مسئله جبهه استکبار با ما صرفا بر سر مصادیق پیشرفت و گسترش قدرت در حوزه‌های علمی و فنی و اقتصادی و سیاسی و بین‌المللی نیست بلکه آن حقیقت اصلی که مستکبران را آزار می‌دهد این است که ملت ایران به حل‌المسائل و شاه «کلید» حل مشکلات جهان مستعضف دست یافته است. این به معجزه شبیه است که ملتی درمانده در کار تولید سیمان و سیم خاردار، اکنون با موفقیت مدعی قله‌های دانش در حوزه‌های هسته‌ای، نانو و سلول‌های بنیادی شود. اگر هم معجزه است، معجزه‌ای است که فرمول تکرار آن را ملت-دولت (یا بهتر بگوییم نظام امت- امامت) ایران می‌شناسد و برخلاف قدرت‌های انحصارطلب ابائی از عرضه این فرمول به دیگر ملت‌ها ندارد تصور کنید همین یک قلم شاهکاری که فناوران جوان و مومن ایرانی 3 سال پیش بر سر غنی‌سازی 20 درصد و تولید سوخت راکتور تهران- برای تولید رادیو‌‌دارو- انجام دادند، چه قدر برای قدرت‌های زورگو و انحصار‌طلب دردناک بود. یا همین مقاومت شگفتی که 7 سال پیش در جنگ 33 روزه در لبنان و سپس در جنوب فلسطین اشغالی (جنگ 22روزه و 8 روز غزه) چشم‌ها را خیره کرد.
نه اعلام ممنوعیت فروش سوخت 20درصد به ایران بی‌محاسبه و نقشه‌چینی بود، نه آن هجوم وحشیانه به شمال و جنوب مرزهای فلسطین اشغالی، و نه جنگ‌افروزی 30 ماه پیش علیه سوریه. حتما مغز بهترین استراتژیست‌های نظامی- اطلاعاتی سوت می‌کشد وقتی که عراق و لیبی را با لبنان و غزه و سوریه مقایسه می‌کنند. براساس محاسبات دقیق آنها کمترین احتمال داده نمی‌شد که سوریه 30 ماه تاب بیاورد و تازه در 6-5 ماه اخیر به جای آن که فرسوده شده باشد، روی نوار پیروزی و فتوحات قرار گیرد. و در همین محاسبات دقیق دیجیتالی می‌شد هر احتمالی را برای آینده عراق پیش‌بینی کرد جز آزاد شدن انرژی نهفته نیروهای اسلامگرای متحد ایران و تشکیل دولت جدید. در همین اوضاع و احوال بوی آتشفشان از شبه جزیره عربستان- بحرین و یمن و برخی مناطق تحت اشغال رژیم آل‌سعود- به مشام می‌رسد. آیا در این شرایط باور می‌کنید مسئله آمریکا غنی‌سازی 20 درصد است؟!
البته عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و مذاکره و تعارف و تعامل و احیانا برخی انعطاف‌های تاکتیکی است. همین روزها یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت اگر ایران تعامل را انتخاب کند، آمریکا را شریک خوبی برای همکاری خواهد یافت. سپس روزنامه‌ گاردین در مطلبی مدعی شد ممکن است روسای‌جمهور آمریکا و ایران به طور تصادفی(!) در نیویورک با هم ملاقات کنند. همزمان شایعه شد وزیر خارجه انگلیس در نیویورک با دکتر روحانی ملاقات می‌کند. و نیز روزنامه اشپیگل ادعا کرد ایران آماده مذاکره برای تعطیل کردن غنی‌سازی 20درصد در تأسیسات فردو می‌باشد. برخی سیاستمداران و رسانه‌های آمریکایی که نسنجیده‌تر و نپخته‌تر حرف می‌زدند، ادعا کردند مدل سوریه مدل و پیام خوبی برای خلع سلاح‌اتمی(!) ایران است و قس علی هذا؛ بازار مسگرانی راه افتاد شنیدنی! البته بخشی از حباب این فضاسازی‌های سیاسی و عملیات روانی با گذر ایام خالی خواهد شد. برای مثال خبر روزنامه‌ گاردین از سوی جی کارنی سخنگوی کاخ‌سفید رد شد و او گفت «در حال حاضر برنامه‌ای برای دیدار اوباما و روحانی در نیویورک وجود ندارد» یا تکذیب مشابهی از سوی وزارت خارجه انگلیس صورت گرفت. اما گیریم که مثلا دو وزیر خارجه یاحتی مافوق آنها به شکل تصادفی به هم خوردند و سوژه‌ای هم برای عکاسان درست شد.
کینه‌جویی قدرت‌های زورگو با این لبخندها و تعارف‌ها که کنار نمی‌رود. یعنی ملاقات دکتر مصدق با هری ترومن رئیس‌جمهور وقت آمریکا در نیویورک، سبب شد شیطان بزرگ از فکر عملیات آژاکس و کودتای 28 مرداد بیرون بیاید یا مذاکرات زنجیره‌ای دکتر روحانی (معتمد نظام) با وزیران خارجه تروئیکای اروپایی و اتخاذ تدابیر اعتمادساز از سال 2003، مثلا اسباب تشکر و قدردانی و تواضع آنها شد یا موجب گردید تونی بلر نخست‌وزیر وقت انگلیس لاف بزند که میوه اشغال بغداد را در تهران چیدیم؟! آیا تعلیق اصل غنی‌سازی مسئله‌ای را حل کرد که امروز غنی‌سازی 20 درصد بتواند موضوع مذاکره باشد؟ آیا غرب نباید توضیح بدهد که چرا ایران مجبور شد رأسا به غنی‌سازی 20 درصد مبادرت کند؟ آیا ایران مشخصا از 10 سال پیش شیوه تعامل و اعتمادسازی را انتخاب نکرده بود که سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا با وزیر مافوق وی از در باغ سبز «شراکت» می‌گویند؟! چگونه می‌توان کمترین حسن ظنی به اوباما داشت که همین دو روز پیش – و در حالی که ماجرای سوریه باعث سرشکستگی وی شده- در مصاحبه با شبکه ABC از یک سو از نامه‌نگاری با رئیس‌جمهور ایران سخن می‌گوید و از طرف دیگر با تهدیدی آمیخته به حماقت می‌گویند « من می‌دانم ایرانیان می‌دانند که نباید تصور کنند اگر به سوریه حمله نکردیم، معنی آن این است که به ایران نیز حمله نخواهیم کرد». کجا می‌توان آمیزه‌ای چنین از وقاحت و بلاهت را یکجا مشاهده کرد؟! کجای دنیای دیپلماسی، ناتوانی و شکست در یک میدان را به عنوان برگ برنده در میدان بزرگ‌تر رو می‌کنند و به عنوان «امتیاز» می‌فروشند؟!
اگر روزنامه نیویورک‌تایمز ادعا می‌کند «توافق ژنو (بر سر ماجرای سوریه) حامل پیام به ایران است تا ثابت کند اوباما در پیشنهاد حل بحران هسته‌ای از راه مذاکره جدی است» اتفاقا دستگاه دیپلماسی باید همین یک ادعا را در قالب مذاکرات 1+5 جدی بگیرد و یک پکیچ (بسته) جامع خلع سلاح اتمی و تسلیحات کشتار جمعی در خاورمیانه را روی میز مذاکره بگذارد و از طرف اروپایی-آمریکایی بپرسد که آیا حاضرند یک استاندارد و معیار روشن را برای خلع‌تسلیحات‌اتمی و شیمیایی و بیولوژیک در خاورمیانه – از جمله فلسطین اشغالی- تعریف و پیگیری کنند؟ اگر آمریکا آماده چنین مذاکره‌ای باشد، چرا که نه؟! چرا به تصریح تلویزیون رژیم صهیونیستی 183 کشور کنوانسیون منع تولید و استفاده از تسلیحات شیمیایی را امضا کرده باشند و تنها رژیم صهیونیستی و میانمار این کنوانسیون را تصویب نکرده باشند؟ یعنی مثلا بودن سلاح شیمیایی در سوریه نگران‌کننده است و انباشتن ده‌ها برابر آن در زمینه انواع تسلیحات کشتار جمعی در همسایگی این کشور، نقطه کور رادار غرب در زمینه نگرانی برای حقوق بشر و امنیت جهانی است؟!
آن‌گونه که مقتدای حکیم انقلاب تبیین فرموده‌اند راه دیپلماسی و تعامل و ابتکار و انعطاف‌های تاکتیکی بسته نیست اما باید به این نکته کلیدی توجه داشت که دیپلماسی صرفا یک روش و ابزار است و آنچه به آن استحکام می‌بخشد، ساخت قدرت درونی است. به عبارت دیگر نمی‌توان بار تلاش و مجاهدت و خلاقیت داخلی و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های مهم خودی را بر دوش دیپلماسی گذاشت یا ـ خدای نکرده- از موضع پایین سراغ دشمن رفت و کلید مشکلات خود را از او توقع داشت.
شاه کلید اصلی بلکه همه کلیدها دست خداست «له مقالید السماوات والارض… کلیدهای آسمان‌ها و زمین از آن خداست و آنان که به آیه‌های الهی کافر شدند، همانا آنان زیانکارانند». (زمر/63). یک‌بار از نگاه فردی فراتر برویم و نگاه اجتماعی و سیاسی و تمدنی به این کلام شریف حضرت فاطمه سلام‌الله علیها داشته باشیم که فرمود «من اصعد الی الله خالص عبادته، اهبط الله عزّ و جلّ الیه افضل مصلحته. هر کس بندگی خالص را به جانب پروردگار بفرستد، خداوند بلند مرتبه بهترین مصلحت را بر او نازل می‌کند». ما به تأسی از حضرت روح‌الله(ره) جلوه جهانی این فرمول الهی را دیدیم. باور ما به این کلام شریف امام صادق علیه‌السلام باید در تدبیر و مهندسی اجتماعی- سیاسی ما جلوه کند که «ای پسر جندب! اگر شیعیان ما استقامت می‌ورزیدند، فرشتگان با آنها مصافحه می‌کردند و ابرها بر آنان سایه می‌افکندند و در روز می‌درخشیدند و از بالای سر و زیر پا روزی می‌خوردند و چیزی از خدا نمی‌خواستند مگر اینکه به آنها عطا می‌کرد».

محمد ایمانی
**************************************
نرمش قهرمانانه در ديپلماسي
1392/06/27
رسالت ـ صالح اسکندري

قهرمان ها تاريخ را ساخته اند و ترسوها در پي نوشتن کتاب هاي تاريخ مي مانند. قهرماني در هيچ يک از صفحات تاريخ به معناي خشک سري و يک دندگي نبوده است. قهرماناني بوده اند که در کوره نرمش ها و انعطافات ساخته و پرداخته شده اند اما نرمش آنها نيز قهرمانانه و شجاعانه بوده است به گونه اي که هيچ کس نمي تواند آنها را ترسو خطاب نمايد. حضرت محمد (صلي الله عليه وآله وسلم) بزرگترين قهرمان تاريخ است که در جريان صلح حديبيه اگر چه از جانب برخي اصحاب به دليل برخي نرمش ها و انعطافات در صلح نامه نظير قبول درخواست سهيل‌بن عمرو مذاکره کننده از طرف مشرکين مبني بر حذف «بسم‌اللّه‌الرحمن‌الرحيم» از ابتداي صلح‌نامه و نوشتن «باسمک‌اللهم» به‌جاي آن، و نيز حذف عنوان رسول‌اللّه بعد از نام آن حضرت و نوشتن «محمدبن عبداللّه» به‌جاي آن اما سرانجام اين نرمش قهرمانانه به تاييد پروردگار رسيد و خداوند متعال در راه بازگشت مسلمانان از حديبيه سوره فتح را بر پيامبر عظيم الشان اسلام(ص) نازل کرد.

صالح اسکندري
قهرمان ها تاريخ را ساخته اند و ترسوها در پي نوشتن کتاب هاي تاريخ مي مانند. قهرماني در هيچ يک از صفحات تاريخ به معناي خشک سري و يک دندگي نبوده است. قهرماناني بوده اند که در کوره
نرمش ها و انعطافات ساخته و پرداخته شده اند اما نرمش آنها نيز قهرمانانه و شجاعانه بوده است به گونه اي که هيچ کس نمي تواند آنها را ترسو خطاب نمايد. حضرت محمد (صلي الله عليه وآله وسلم) بزرگترين قهرمان تاريخ است که در جريان صلح حديبيه اگر چه از جانب برخي اصحاب به دليل برخي نرمش ها و انعطافات در صلح نامه نظير قبول درخواست سهيل‌بن عمرو مذاکره کننده از طرف مشرکين مبني بر حذف «بسم‌اللّه‌الرحمن‌الرحيم» از ابتداي صلح‌نامه و نوشتن «باسمک‌اللهم» به‌جاي آن، و نيز حذف عنوان رسول‌اللّه بعد از نام آن حضرت و نوشتن «محمدبن عبداللّه» به‌جاي آن اما سرانجام اين نرمش قهرمانانه به تاييد پروردگار رسيد و خداوند متعال در راه بازگشت مسلمانان از حديبيه سوره فتح را بر پيامبر عظيم الشان اسلام(ص) نازل کرد. در اين سوره پروردگار رحمان و رحيم صلح حديبيه را «فتح مبين» ناميد و با اعلام رضايت از بيعت‌کنندگان، وعده پيروزيها و غنيمتهاي فراوان به مسلمانان داده بود. صلح حديبيه که در يک منزلي مکه و نه منزل دورتر از مدينه منعقد شد برکات بسياري براي مسلمين در پي داشت.به گفته مورخان، در صدر اسلام فتحي عظيم‌تر از فتح حديبيه صورت نگرفت، زيرا در پرتو آن، آتش جنگ فرونشست و دعوت به اسلام رواج گرفت و اسلام در سراسر جزيرةالعرب گسترش يافت؛ به گونه‌اي که از آغاز پيمان صلح تا نقض آن ( 22 ماه)، تعداد کساني که به اسلام گرويدند، بيش از کل تعداد مسلمانان تا آن زمان بود، چنان‌که سپاه پيامبر در سال هشتم و در جريان فتح مکه به ده‌هزار تن رسيد و بزرگان قريش، مانند ابوسفيان و عمروعاص و خالدبن وليد، در همين دوران به اسلام گرويدند. در عين حال آرامش حاصل از صلح حديبيه سبب شد که پيامبر علاوه بر تشديد فعاليتهاي تبليغي در شبه‌جزيره، به سرزمينهاي خارجي هم توجه کند و در سال هفتم، پادشاهان و سران ممالک اطراف را نيز به اسلام دعوت نمايد. اما مهم‌ترين فايده اين صلح، زمينه‌سازي براي فتح مکه بود که مدت کوتاهي پس از صلح حديبيه به وقوع پيوست.
صلح حديبيه يک نمونه تمام عيار از نرمش قهرمانانه در مذاکره و ديپلماسي است. انعطافي که ضمن پايبندي به اصول و آرمانها در عين حال واقعيات زمانه را در تصميم گيري سياسي دخيل کرد اما نه تنها منتهي به عقب نشيني نشد بلکه پيشروي هاي بزرگي را براي مسلمانان به ارمغان آورد.
رهبر معظم انقلاب ديروز در ديدار فرماندهان، پيشکسوتان و پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ضمن موافقت با حرکت هاي صحيح و منطقي در سياستهاي خارجي و داخلي افزودند: با مسئله اي که سالهاي پيش نرمش قهرمانانه خواندم موافقم چرا که اين حرکت در مواقعي بسيار خوب و لازم است اما با پايبندي به يک شرط اصلي.ايشان درک ماهيت طرف مقابل و فهم صحيح هدفگذاري او را، شرط اصلي استفاده از تاکتيک نرمش قهرمانانه اعلام کردند و افزودند: يک کُشتي گير فني نيز برخي مواقع بدليل فني نرمش نشان مي‌دهد اما فراموش نمي‌کند که حريفش کيست و هدف اصلي او چيست؟
ديپلماسي هنر مذاکره است اما اگر به معناي فراموشي خصومت مستمر دشمن باشد نتيجه اي جز عقب نشيني و شکست ندارد. به عنوان يک آسيب نمونه پيش از رئيس جمهور اسبق کشورمان آقاي خاتمي کس ديگري به غربي ها در مذاکرات لبخند نزد اما نتيجه آن چه شد؟ جمهوري اسلامي چه دستاوردي داشت؟ وقتي در12 ژوئيه سال 2000 از يادمان گفتگوي تمدن ها در شهر وايمار آلمان پرده برداري شد، همه منتظر حرفهاي خاتمي بودند تا بشنوند مبدع آنتي تز « برخورد تمدن ها» ساموئل هانتينگتون چه ساختار تئوريکي براي نظريه خود ترسيم کرده است.
جهان در سر آغاز قرن بيست ويکم تشنه نگارش انشائي جديد بود که تصور مي کرد مي تواند موضوع آن را از زبان خاتمي رئيس جمهورسابق ايران بشنود. اما هنوز يک سال نگذشته بود که حملات تروريستي 11 سپتامبر همه چيز را به هم ريخت. براي غربي ها همه چيز حکايت از برخورد تمدن ها داشت و حرف هاي خوب خاتمي در حد حرف باقي ماند…
ديپلمات ها و مذاکره کننده گان نبايد فراموش کنند که مشکلات امروز دنيا ريشه در زياده خواهي ها و خصلتهاي نکوهيده اي دارد که راه مقابله با آنها محکوم کردن مستمر ظلم و ظالم و عدالت طلبي همه جانبه است. گفتگوي هنرمندانه و تبادل نظر در ديپلماسي کاري بسيار خوب و ضروري است اما اينگونه اقدامات براي مهار خصلتهاي نکوهيده و ناپسند استکبار جهاني، و پايان بخشيدن به مصائب کنوني بشر، کافي و مؤثر نيست. بايد ظلم و بي عدالتي را در هر جاي جهان به طور مشخص و صريح محکوم کرد و غبار فتنه دنياي مدرن را که تشخيص ظالم از غيرظالم را با مشکل مواجه کرده است، خواباند.
رفتار سياسي امام راحل نمونه دقيق و کاملي از رهبري بود که دشمن و دشمني هايش را مي شناخت و به خاطر همين شناخت دشمن هم ناگزير به اين مرد بزرگ احترام مي گذاشت. جمهوري اسلامي منادي عدالت جهاني و مقابله با ظلم هاي بي پايان نظام سلطه است. امروز صورت بندي مفهوم عدالت و جبهه گيري در برابر ظالمين در جهان اگر چه کاري بس دشوار است اما به تعبير «آلفرد هوفه» يوناني در کتاب» برداشتهايي فلسفي درباره عدالت»، مطلوب‌ترين مفهوم پيش برنده عصر ما،يعني عصر جهاني‌سازي، عدالت است.
در وضعيت کنوني ديپلمات ها و مذاکره کنندگان ما با توسل به اين ظرفيت سرشار دروني مي توانند جبهه عدالت خواهي و زياده طلبي و ظلم را براي افکارعمومي قابل تشخيص کنند و طلايه داران ظلم و بي عدالتي را در اذهان جهانيان محکوم نمايند. آمريکا، رژيم صهيونيستي و حاميان استکباري اين غده سرطاني پيش قراولان ظلم و بي عدالتي در جهان هستند. جنايتهاي اشغالگران آمريکايي و اسرائيلي در سوريه، عراق، فلسطين، افغانستان، پاکستان و … در تاريخ بشري بي سابقه است. بدون عدالت طلبي و مقابله با ظلم، هيچ نرمشي قهرمانانه نيست و هيچ انعطافي به نتيجه نمي رسد چرا که اين راه را ما در دوره اصلاحات تجربه کرديم و نتيجه اي نگرفتيم و امروز نيز «آزموده را آزمودن خطاست.»
صالح اسکندري
***********************************************
یران
باراک اوباما: باید گفت‌وگو با ایران را امتحان کنیم

باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، در روزی که آیت‌الله خامنه‌ای از سیاست »نرمش قهرمانانه» در مواجهه با غرب سخن گفت، تصریح کرد که در نظر دارد تمایل روحانی به بهبود رابطه با غرب و آمریکا را بیازماید.
باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا

به گزارش شبکه خبری آمریکایی ABC، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه(۱۷ سپتامبر /۲۶شهریور) در گفت‌وگو با تلویزیون اسپانیایی »تله‌موندو» گفت نشانه‌هایی وجود دارد که حسن روحانی، رئیس‌جمهورایران کسی است که خواهان باز کردن باب گفت‌گو با غرب و آمریکا است.

باراک اوباما تصریح کرد: «بنابر این ما باید این موضوع را امتحان کنیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا یک‌شنبه این هفته علناً تأیید کرده بود که میان او و حسن روحانی نامه‌هایی رد و بدل شده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز ارسال پیام تبریک از سوی اوباما و پاسخ روحانی به این نامه را تأیید کرده است.

اوباما در گفت‌وگو با تلویزیون »تله‌موندو» گفت: «محتوای این نامه نشان می‌داد که ایالات متحده علاقمند است که مسأله هسته‌ای ایران به شکلی حل گردد که ایران بار دیگر به جامعه جهانی بازگردد.»

رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی دیگر از سخنانش افزود: «اما آن‌ها (مقامات ایرانی) باید به جامعه جهانی نشان دهند که در پی دستیابی نظامی کردن برنامه هسته‌ای خود نیستند.»

انعطاف همراه با بدگمانی در تهران

این سخنان باراک اوباما درست در روزی منتشر شد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی به ظاهر مسالحه‌جویانه از سیاست »نرمش قهرمانانه» در برابر غرب سخن گفت.

خامنه‌ای روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: «عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره است اما همه این رفتارها باید در چارچوب چالش اصلی فهم و درک شود.»
حسن روحانی بزودی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی می‌کند حسن روحانی بزودی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی می‌کند

رهبر جمهوری اسلامی با بیان اینکه موافقت با حرکت‌های صحیح و منطقی در سیاست‌های خارجی و داخلی است، افزود: «با مسئله‌ای که سال‌های پیش نرمش قهرمانانه خواندم موافقم چرا که این حرکت در مواقعی بسیار خوب و لازم است اما با پایبندی به یک شرط اصلی.»

وی »درک ماهیت طرف مقابل و فهم صحیح هدفگذاری او» را، شرط اصلی استفاده از تاکتیک «نرمش قهرمانانه» خواند و تصریح کرد: «یک کشتی‌گیر فنی نیز برخی مواقع بدلیل فنی نرمش نشان می‌دهد اما فراموش نمی‌کند که حریفش کیست و هدف اصلی او چیست؟»

سخنان تازه رهبر جمهوری اسلامی با نظرات سابق او تا حدودی متفاوت است. او معمولا مقام های ارشد کشور را از لبخند به دشمن و «فریب این خنده ها را خوردن» حذر داده است: «اوايل برخی‌ها لبخند دشمن را باور می‌کردند، اما به تدريج پشت صحنه اين وعده‌ها را فهميدند و متوجه شدند که دشمن چه راحت دروغ می‌گويد.»

تغییر لحن کنونی رهبر جمهوری اسلامی و حمایت وی از «دیپلماسی لبخند» و «نرمش قهرمانانه» از نظر برخی از کارشناسان، هم با مسئله فشار تحریم‌ها در ارتباط است و هم ناظر بر حمایت از سیاست دولت جدید است.

این که این دپیلماسی در برابر فرماندهان سپاه مورد حمایت قرار می‌گیرد، شاید با تلاش برای نرم کردن و آرامش خاطر دادن به این فرماندهان بی‌ارتباط نباشد. آن‌ها معمولا با سخن گفتن به زبان تهدید و تقابل در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی شناخته می‌شوند.

**********************************+**

کد خبر: ۱۶۲۵۲۸
۲۵ شهريور ۱۳۹۲ – ۱۳:۵۲
فرارو- رئیس جمهور صبح امروز در همایش فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حضور یافت و سخنرانی کرد.
حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حضور یافت و در سخنانی خود با بیان این که «سپاه باید دژ مستحکم و سپاه همه مردم باشد» تاکید کرد: تمام مردم ایران وقتی سپاه پاسداران و یک فرد پاسدار را می‌بینند، باید احساس امنیت و آرامش کنند و او را دژ مستحکم و مدافع خود بدانند.
رئیس جمهور به همراه حسین فریدون در این همایش حضور یافته بود و در بدو ورود با استقبال سردار عزیز جعفری فرمانده سپاه پاسداران مواجه شد. عکس های عرفان خوشخو عکاس ایسنا، سید بهاء الدین بنی طبا عکاس باشگاه خبرنگاران، محمد بنو عکاس سایت ریاست جمهوری و مجید عسگری پور عکاس فارس از این همایش را در زیر می بینید.
نوشته شده در سیاسی. برچسب‌ها: , . Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s