راه حل دولت برای حذف قراردادهای سفید امضاء، شعار یا واقعیت

Downloadسایت خبری راه کارگر: معاون توسعه اشتغال وزیر کار ادعا کرد وزارت کار با کارفرمایانی که اقدام به انعقاد قرارداد سفیدامضاء با کارگران می کنند قاطعانه برخورد خواهد کرد. وی با بیان اینکه قراردادهای سفید امضاء بیشتر در کارگاههای کوچک منعقد می شوند، راه حلِ برخورد با این کارفرمایان را بازدید بازرسان وزارت کار از این کارگاهها و شکایت کارگران اعلام کرد.


راه حل دولت برای حذف قراردادهای سفید امضاء، شعار یا واقعیت

وی در حالی شعار حل معضل قراردادهای سفید امضاء را می دهد که خود اقرار دارد که وجود صف بیشمار بیکاران دلیل اصلی تن دادن کارگران شاغل به اینگونه قراردادهاست. فعالین کارگری بارها اعلام کرده اند که مهم ترین راهکار برای مبارزه با سودطلبی های صاحبان کار، وجود تشکلها و نماینگان واقعی کارگران در محیطهای کار و حمایت قانونی از انان می باشد نه ارسال سالی یکبار بازرسانی که احتمال خرید آنان از سوی کارفرما بسیار بالاست.
معاون وزیر کار در گفتگو با ایلنا؛ وزارت کار با قراردادهای سفید امضاء قاطعانه برخورد می‌کند
ایلنا / معاون توسعه اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از برخورد قاطع وزارت کار با کارفرمایانی که اقدام به انعقاد قرار داد سفید امضا با کارگران می‌کنند خبر داد. علی اکبر لبافی معاون توسعه اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره به ایلنا گفت: قرارداد‌های سفید امضا که به صورت غیر قانونی منعقد می‌شوند، عمدتاً در کارگاه‌های کوچک متداول‌اند. معاون وزیر کار ادامه داد: برای رفع ریشه‌ای این مشکل باید شرایط برای حمایت از این گونه کارگاه‌ها فراهم شود تا شاهد تضییع حقوق کارگران نباشیم. لبافی مهم‌ترین دلیل انعقاد قراردادهای سفید امضا را عرضه بیشتر نیروی کار به نسبت تقاضای بازار کار عنوان کرد و اظهار داشت: این موضوع باعث می‌شود تا برخی کارگاه‌هایی که دچار مشکلات‌اند به سمت انعقاد قراردادهای سفید امضا با کارگران متمایل شوند. معاون وزیر کار با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای کاهش قراردادهای سفید امضا بیان کرد: در این راستا بازرسان وزارت کار از کارگاه‌ها به صورت منظم بازدید به عمل می‌ آورند و در صورت بروز تخلف در عقد قرارداد، مراتب را گزارش می‌دهند. لبافی در پایان یادآور شد: کارگران نیز می‌توانند در صورت عقد قرارداد سفید امضا، موضوع را به وزارت کار گزارش دهند.

رکود تشکل‌های کارگری، تلاش صنفی کارگران را به بن‌بست رسانده است
ایلنا / یک فعال کارگری در شهرستان پاکدشت با تاکید بر اجرای فصل ششم قانون کار مبنی بر تشکیل نهادهای کارگری در واحد‌های تولیدی، از فقدان تشکلات کارگری در عمده واحد‌های تولیدی این شهرستان انتقاد کرد. عوض سلطانی در این باره به ایلنا گفت: بی‌توجهی بعضی از کارفرمایان و مسئولین ادارات کار به ضرورت وجود نهادهای کارگری برای دفاع از حقوق کارگران باعث شده است در سالهای اخیر، باعث شده شاهد رکود تشکلات کارگری در واحد‌های تولیدی این شهرستان باشیم. او با بیان اینکه تشکلات کارگری می‌توانند با برقراری ارتباط دوسویه با مدیران مشکلات کارگران را مطرح کنند و از میزان مشکلات در روابط کار بکاهند افزود: اکثر واحدهای صنعتی وتولیدی مستقر در شهرکهای صنعتی عباس آباد، علی آباد، خوارزمی و ایوان کی فاقد تشکلات کارگری هستند. این فعال کارگری با ذکر مثالی گفت: در شهرک صنعتی عباس آباد پاکدشت که بیش از هزار واحد تولیدی صنعتی دارد، تنها ۵ واحد صنعتی دارای تشکل کارگری هستند. به گفته دبیر خانه کارگر پاکدشت، بی توجهی به ضرورت وجود تشکلات کارگری در واحدهای تولیدی توسط ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی پاکدشت تلاش کارگران برای دستیابی به حقوق صنفی و قانونی‌شان را به بن بست رسانده است. او در خاتمه اضافه کرد: تقویت امنیت شغلی کارگران، جلوگیری ازاخراج سلیقه‌ای کارگران، حذف اخذ سفته و انعقاد قرارداد سفید امضاء توسط برخی کارفرمایان خود لازمه ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است تا بتوانند در مقابل این ظلم‌های آشکار بیاستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s