تلاش برای گشودن گره کور پرونده هسته ای به مراحل تازه ای رسیده است.

Download (1)سایت خبری راه کارگر ـ در آستانه ی سفر حسن روحانی به نیویورک و در جریان گفتگوی او با شبکه ان.‌بی.‌سی آمریکا، نکات تازه ای از تلاش ها برای حل پرونده هسته ای جمهوری اسلامی منتتشر شده است. با انتشار اخبار جدید روشن شده که رد و بدل نامه ها و پیام های گوناگون میان مقامات آمریکای و جمهوری اسلامی با شدت ادامه داشته است.


تلاش برای گشودن گره کور پرونده هسته ای به مراحل تازه ای رسیده است.

نامه باراک اوباما و پیام تبریک او به حسن روحانی معنا و مفهوم خاصی به این سیاست پنهانی می دهد. همزمان با عقب نشینی رهبر رژیم و خوردن جام زهر «نرمش قهرمانانه»، حسن روحانی در گفتگو با ان. بی. سی خبر داده ه است که برای توافق با غرب بر سر مساله هسته‌ای اختیار تام دارم. به نظر می رسد که سخنان حسن روحانی در «بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسوولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» و همچنین سخنان علی خامنه ای در جمع فرماندهان سپاه مبنی بر ضرورت کنار کشیدن سپاه از فعالیت های مستقیم سیاسی، تلاشی بوده است برای مهار این نهاد قدرتمند و جلوگیری از کارشکنی اش در سیاست سازش با آمریکا و غرب بر سر پرونده هسته ای جمهوری اسلامی. واقعیت این است که تحریم های فلج کننده ی آمریکا و غرب آنچنان اقتصاد ایران را زیر فشار برده است که نگرانی از سرنوشت حکومت، حاکمان را به چاره اندیشی واداشته و رهبر رژیم را مجبور ساخته است تا جام زهر «نرمش قهرمانانه» را سر بکشد. در این راستا که سفر علی اکبر صالحی به وین و سفر جواد ظریف به نیویورک برای آماده سازی مقدمات این سازش انجام گرفته است.

حسن روحانی می‌گوید برای رسیدن به توافق با غرب ‹اختیار کامل› دارد
بی بی سی ـ به روز شده: 23:45 گرينويچ – چهارشنبه 18 سپتامبر 2013 – 27 شهریور 1392

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، گفته است برای رسیدن به توافق با غرب درباره برنامه هسته‌ای، «اختیار کامل» دارد.

آقای روحانی روز چهارشنبه ۱۸ سپتامبر، ۲۷ شهریور، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا، همچنین لحن نامه اخیر باراک اوباما به خود را «مثبت و سازنده» توصیف کرده است.

همزمان سخنگوی کاخ سفید خبر داد که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نامه به حسن روحانی اعلام کرده که اگر تهران نشان دهد در پی تولید سلاح هسته‌ای نیست، آمریکا آماده است مناقشه هسته‌ای با ایران را حل و فصل کند.

جی کارنی در این باره به خبرنگاران گفت: «این نامه همچنین حامل این پیام بود که ایران باید فورا به مسائل مطرح [در زمینه برنامه هسته‌ای] پاسخ دهد چون فرصت حل و فصل آن از مسیر دیپلماتیک برای همیشه باقی نمی‌ماند.»

آقای اوباما سه روز پیش در ۱۵ سپتامبر، ۲۴ شهریور، در یک مصاحبه تلویزیونی تایید کرده بود که با حسن روحانی نامه‌نگاری کرده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در مصاحبه با ان‌بی‌سی همچنین گفته است که دولت او هرگز سلاح هسته‌ای نخواهد ساخت.

او گفته است: «به نظرم رهبران هر کشوری باید به فکر منافع ملی خودشان باشند؛ نه که تحت تاثیر گروه‌های فشار باشند. امیدوارم در آینده شاهد چنین فضایی باشیم.»

رئیس‌جمهوری ایران درباره سوریه گفته است که تهران در به‌نتیجه‌رسیدن توافق روسیه و آمریکا نقش عمده‌ای بازی کرده است.

حسن روحانی گفت: «ما دولت سوریه نیستیم. ما فقط یکی از کشورهای منطقه هستیم که به دنبال صلح و ثبات و از بین رفتن سلاح‌های کشتارجمعی هستیم.»

در پاسخ به سوال خبرنگار ان‌بی‌سی درباره این که آیا کنارگذاشتن گزینه حمله نظامی به سوریه از طرف آمریکا را نشانه ضعف واشنگتن می‌داند، آقای روحانی گفت: «ما جنگ را نشانه ضعف می‌دانیم. هر دولتی که تصمیم به صلح بگیرد، به آن با نگاه احترام به صلح می‌نگریم.»

این نخستین مصاحبه حسن روحانی با یک رسانه خارجی پس از انتخاب‌شدن به ریاست جمهوری ایران است.

آقای روحانی قرار است در روزهای آینده برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، عازم آمریکا شود.
استقبال اوباما از ‹تمایل› روحانی

یک روز پیش از این، باراک اوباما در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی اسپانیایی‌زبان «تله‌موندو» گفته بود که به نظر می‌رسد حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در پی گفت‌وگو با آمریکا و غرب است.

رئیس‌جمهوری آمریکا افزوده بود: ما باید این [اراده به گفت‌وگو] را هم امتحان کنیم.

به گفته آقای اوباما، این رویکرد رئیس‌جمهوری ایران، پیش از این سابقه نداشته است.

آقای اوباما ابراز امیدواری کرده است ایران از فرصت برای دیپلماسی استفاده کند و از آن نفع ببرد.

به گفته رئیس‌جمهوری ایالات متحده، ایران باید جدیت خود را در این باره این‌طور نشان دهد که بپذیرد «قدرت هسته‌ای خود را نظامی نکند».

در روزهای گذشته هم از واشنگتن و هم از تهران موضع‌گیری‌های مثبتی درباره تعامل دو کشور اعلام شده است.

روز سه‌شنبه نیز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ملاقات با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از «حرکت‌های صحیح دیپلماتیک» استقبال کرد و گفت به «نرمش قهرمانانه» معتقد است.

او همچنین تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را با تاکید رد کرد.

برنامه هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته گذشته از موضوعات اصلی محل مناقشه بین این کشور با غرب و از جمله آمریکا بوده است.

ایران همیشه تاکید کرده که برنامه ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای ندارد و ادعای نظامی‌بودن این برنامه بر مبنای شواهد و مدارک مطرح نمی‌شود.

آمریکا و اروپا برای واداشتن ایران به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم که در قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از این کشور خواسته شده، تحریم‌های سنگینی علیه ایران وضع کرده‌اند.

رفع این تحریم‌ها و حل‌کردن پرونده هسته‌ای، یکی از شعارهای حسن روحانی در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری امسال در ایران بوده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در روزهای گذشته در سخنانی در جمع فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خواسته بود که به دولت اجازه داده شود در فضای بازتری سیاست خارجی ایران را پیش ببرد.
*********************************************
رییس‌جمهور در مصاحبه با ان.بی.سی:
برای توافق با غرب بر سر مساله هسته‌ای اختیار تام دارم
1392-06-28, 10:49
حسن روحانی در گفت‌وگو با شبکه ان.‌بی.‌سی آمریکا گفت: لحن نامه دریافتی از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، مثبت و سازنده بوده است/ دیدار با اوباما در دستور کار سفر من نیست اما هرچیزی در دنیای سیاست امکان‌پذیر است البته بسته به شرایطی که بوجود می‌آید.
ایلنا: شبکه ان.‌بی.‌سی آمریکا به نقل از حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که ایران به دنبال سلاح اتمی نیست و وی اختیار تام دارد تا درباره پرونده هسته‌ای تهران با غرب به توافق برسد.
به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در گفت‌وگو با شبکه ان.‌بی.‌سی آمریکا همچنین گفت که لحن نامه دریافتی از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، مثبت و سازنده بوده است.
وی درباره نامه همتای آمریکایی‌اش گفت: بعد از انتخابات ریاست جمهوری و شروع به کار رسمی‌ام، آقای اوباما نامه‌ای خطاب به من نوشتند و تبریک گفتند و برخی مسائل را مطرح کردند. من هم به آن نامه پاسخ دادم و مواضع جمهوری اسلامی ایران را نسبت به برخی مواردی که ایشان مطرح کرده بودند و برخی موارد دیگر، مطرح کردم.
وی افزود: این می‌تواند قدم‌های بسیار کوچکی برای آینده ای مهم باشد. من معتقدم رهبران در همه کشورها باید به فکر منافع ملی باشند و نباید تحت تاثیر گروه‌های افراطی فشار قرار گیرند. امیدوارم شاهد چنین جو و صحنه‌ای در آینده باشیم.
نامه‌نگاری رؤسای جمهوری ایران و آمریکا، مذاکرات هسته‌ای، برنامه سفر رییس‌جمهور به نیویورک، سرنوشت سوریه و دورنمای روابط ایران و آمریکا از اصلی‌ترین محورهای مصاحبه شبکه ان بی سی با حسن روحانی بود.
روحانی در پاسخ به یکی از سوالات خبرنگار آمریکایی مبنی بر دیدار احتمالی او با باراک اوباما در نیویورک گفت: دیدار با اوباما در دستور کار سفر من نیست اما هرچیزی در دنیای سیاست امکان پذیر است البته بسته به شرایطی که بوجود می‌آید.
رییس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر به نیویورک نیز گفت:‌ ما می‌خواهیم مواضع‌مان را در مجمع عمومی سازمان ملل، راجع به سیاست خارجی، مسائل بین‌المللی و از جمله مسائل هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای به صراحت بیان کنیم. انتظار ما این است که دنیا صدای ما را بخوبی بشنود.
روحانی با تاکید بر انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران ادامه داد:‌ صدای من در واقع تکرار صدای ملت ایران است. ملت ایران در این انتخابات مسیر اعتدال و میانه روی را برگزید و اعتدال و میانه روی در سیاست خارجی به معنای تعامل سازنده با کشورهای جهان است.
قرار است این مصاحبه اواخر چهارشنبه به وقت شرق آمریکا از شبکه ان.‌بی.‌سی پخش شود.
مشروح این گفت‌وگو جمعه شب از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد.
****************************
کاخ سفيد: اوباما در نامه به روحانی راه حل منازعه هسته‌ای ايران را اعلام کرد

۱۳۹۲/۰۶/۲۷
رادیو فردا ـ سخنگوی کاخ سفيد روز چهارشنبه، ۲۷ شهريور، اعلام کرد که باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا در نامه به حسن روحانی گفته است که «آمريکا آماده است تا منازعه هسته‌ايش با ايران را خاتمه دهد مشروط به اينکه ايران نشان دهد به دنبال ساخت سلاح اتمی نيست».

به گزارش خبرگزاری رويترز، جی کارنی در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: «رييس جمهوری در نامه خود اشاره کرده که آمريکا آماده است تا پرونده هسته‌ای (ايران) حل و فصل شود به شرطی که ايران نشان دهد برنامه هسته‌ايش تها برای اهداف صلح‌آميز است».

وی افزود: «نامه همچنين حامل اين پيام بود که ايران بايد فورا به مسائل مطرح (در برنامه هسته‌ايش) پاسخ دهد، چون همان‌طور که گفته‌ايم، دريچه فرصت حل و فصل ديپلماتيک آن باز است ولی اين دريچه برای هميشه باز نخواهد بود».

آقای اوباما روز ۲۴ شهريور در يک مصاحبه تلويزيونی خبر داد که به حسن روحانی نامه‌ای نوشته و رييس جمهوری ايران هم به آن پاسخ داده است.

رييس جمهوری آمريکا به محتوای نامه خود اشاره نکرد ولی گفت که جمهوری اسلامی می‌داند نگرانی آمريکا درباره تلاش‌های ايران برای دستيابی به سلاح هسته‌ای در مقايسه با تسليحات شيميايی سوريه، مسئله‌ای بسيار بزرگتر است.

دو روز پس از اظهارات باراک اوباما، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره محتوای نامه رييس جمهوری آمريکا گفت که «نامه باراک اوباما به حسن روحانی حاوی پيام تبريک او به خاطر پيروزی آقای روحانی در انتخابات اخير رياست جمهوری ايران بوده و ارتباطی به بحران سوريه نداشته است».

حسن روحانی و تيم بلندپايه ايران قرار است هفته آينده برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل عازم نيويورک شوند ولی گزارش رسانه‌ها بيشتر حول توافقات احتمالی ايران با آمريکا و ديدار رهبران حسن روحانی و باراک اوباما در این سفر دور می‌زند.

گرچه ايران و آمريکا انجام هر گونه ديداری ميان دو رهبر را رد کرده‌اند ولی انتظار می‌رود که سفر آقای روحانی به نيويورک با دستاوردهايی در زمينه حل و فصل مسالمت‌آميز پرونده هسته‌ای تهران همراه باشد.

هفته گذشته، حسين موسويان، از اعضای پيشين تيم هسته‌ای ايران در دولت خاتمی در يادداشتی که سايت «ايران ديپلماسی» آن را منتشر کرد، مدعی شد که آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، مجوز مذاکره با آمريکا را به حسن روحانی داده است.

اين خبر هنوز از سوی منابع رسمی تاييد يا تکذيب نشده است ولی رهبر ايران روز سه شنبه، ۲۶ شهريور ماه، در ديدار با فرماندهان سپاه گفت که با «حرکت‌های صحيح ديپلماسی» مخالف نيست و به چيزی که سال‌ها پيش «نرمش قهرمانانه» نام‌گذاری شد اعتقاد دارم.

رييس‌جمهوری آمريکا نيز روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه تلويزيونی اسپانيايی‌زبان «تله‌موندو» گفت: نشانه‌هايی وجود دارد که نشان می‌دهد حسن روحانی می‌خواهد باب گفت‌وگو با غرب و ايالات متحده را باز کند.

آمريکا و متحدان غربی‌اش ايران را متهم می‌کنند که در پوشش فعاليت‌های هسته‌ای خود به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است ولی ايران اين ادعا را رد می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مقر آن در وین است از ایران خواسته است تا به یکسری ابهامات درباره ماهیت برنامه اتمی خود بویژه در زمینه تحقیقات نظامی- هسته ای در سایت پارچین در نزدیکی تهران پاسخ دهد.

تهران گفته است که اجازه بازرسی از این سایت را نمی‌دهد چون که یک پایگاه نظامی است.
***********************************************
بازتاب نرمش قهرمانانه خامنه‌ای در روزنامه‌ها؛ از «صلح حسنی» تا «اقتضای رهبری»
اظهارات رهبر جمهوری اسلامی درباره «نرمش قهرمانانه» در روزنامه‌های چهارشنبه ایران بازتاب گسترده‌ای داشته است.

به گزارش رادیو فردا، روزنامه اعتماد در تیتر یک سخنان علی خامنه‌ای را «تبیین استفاده از تاکتیک نرمش قهرمانانه» توصیف کرده است.

روزنامه‌های قانون، شرق، آرمان، آفتاب یزد، مردمسالاری، جام جم، اطلاعات، جمهوری اسلامی، حمایت و بهار نیز در یکی از تیترهای صفحه یک از قول علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نوشته‌اند که «معتقد به نرمش قهرمانانه در دیپلماسی هستم».

روزنامه‌های کیهان، جوان و رسالت اما بخش‌های دیگری از اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران را در صفحه یک منتشر کرده‌اند. روزنامه کیهان از قول علی خامنه‌ای نوشته است: «تغییر دنیا نمی‌تواند بهانه تغییر آرمان‌ها باشد.»

حسن هانی‌زاده نیز طی یادداشتی در روزنامه قانون سخنان روز سه‌شنبه رهبر جمهوری اسلامی را «نرمش قهرمانانه برﺍی منافع ملی» توصیف کرده و نوشته است که این اظهارات «نباید به مفهوم عقب‌نشینی نسبت به ارزش‌های انقلاب تفسیر شود»، بلکه می‌توان آن را «تعامل با ممکن‌ها بر اساس منافع ملی در دیپلماسی بین‌المللی» ارزیابی کرد.

یادداشت‌نویس روزنامه قانون همچنین نوشته است که «تغییر ادبیات گفتمانی در عرصه دیپلماسی یک حرکت کاملا هوشمندانه و هنرمندانه تلقی می‌شود».

حسن هانی‌زاده به صراحت اظهارات رهبر جمهوری اسلامی درباره «نرمش قهرمانانه» را برای تغییر ادبیات برای «تعامل با غرب» توصیف کرده و نوشته است: «تعامل با غرب در چارچوب منافع ملی فی‌نفسه حرام نیست لذا باید در دولت فعلی سازوکارهای جدیدی برای شکستن دیوارهای بی‌اعتمادی تعریف شود.»

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، طی یادداشتی اظهارات علی خامنه‌ای درباره «نرمش قهرمانانه» را «اشاره ظریف رهبری به صلح امام حسن» تفسیر کرده است.

این روزنامه یادآوری کرده است که علی خامنه‌ای در سی سالگی کتابی درباره «صلح امام حسن» را ترجمه کرده و آن را «پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» نامیده بود.

روزنامه جوان با اشاره به این که رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران گفت: «من مخالف حرکت‌های صحیح دیپلماسی نیستم. بنده معتقدم به آن چه سال‌ها پیش، نرمش قهرمانانه نام‌گذاری شد»، پرسیده که آیا این سخنان «صحه‌گذاری غیرمستقیم بر سیاست تنش‌زدایی و صلح‌طلبی نیست که با شیوه‌های جدید توسط دولت دکتر حسن روحانی دنبال می‌شود؟»

این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران در عین حال قیدی که رهبر جمهوری اسلامی پس از «نرمش قهرمانانه» ذکر کرد را «اقتضای رهبری» توصیف کرده و نوشته است: «اقتضای رهبری و تجربه ۳۴ ساله البته افزودن قید «به یاد داشتن حریف و دشمن» است.»

روزنامه کیهان نیز در سرمقاله‌ای با تیتر «این‌ کلید معجزه می‌کند» در تفسیر سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره «نرمش قهرمانانه» نوشته است: «آن‌ گونه که مقتدای حکیم انقلاب تبیین فرموده‌اند راه دیپلماسی و تعامل و ابتکار و انعطاف‌های تاکتیکی بسته نیست، اما باید به این نکته کلیدی توجه داشت که دیپلماسی صرفا یک روش و ابزار است و آن چه به آن استحکام می‌بخشد، ساخت قدرت درونی است.»

این روزنامه که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای منتشر می‌شود به طور ضمنی نظر رهبر جمهوری اسلامی درباره «نرمش و لبخند» در سیاست خارجی را شامل گشایش فضا در داخل ندانسته و نوشته است: «نمی‌توان بار تلاش و مجاهدت و خلاقیت داخلی و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های مهم خودی را بر دوش دیپلماسی گذاشت یا از موضع پایین سراغ دشمن رفت و کلید مشکلات خود را از او توقع داشت.»

محمد ایمانی سرمقاله‌نویس کیهان همچنین نوشته است که «شاه‌کلید اصلی بلکه همه کلیدها دست خداست» و نوشته است که چنین باوری «باید در تدبیر و مهندسی اجتماعی- سیاسی ما جلوه کند».

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s