کارگران کشور همچنان با عدم دریافت حقوق، ناروشن بودن بیمه و نحوه اشتغال روبرویند

images (1)سایت خبری راه کارگر ـ خبرهای رسیده از بخش های گوناگون کارگری حکایت از وضعیت اسف بار زندگی کارگران و نحوه رسیدن به خواست هایشان دارد. هزار کارگر خدماتی و فضای سبز شهرداری بروجرد دو ماه است که حقوق دریافت نکرده اند آن هم در شرایط گرانی سرسام آور و بحران اقتصادی فلج کننده. از سوی دیگر شهرداری این شهر علاوه بر تاخیر در پرداخت حقوق دو ماه گذشته، در پرداخت بیمه کارگران نیز کوتاهی کرده است.


کارگران کشور همچنان با عدم دریافت حقوق، ناروشن بودن بیمه و نحوه اشتغال روبرویند

در آنسوی کشور هم 22 کارگر خدماتی دانشگاه زابل معطل جابجائی رؤسا شده اند و با وجود حکم بازگشت به کار ۲۲ کارگر خدماتی دانشگاه علوم پزشکی زابل که پیش از این اخراج شده بودند، هنوز مطالبات و حقوق قانونی این کارگران پرداخت نشده است. لازم به یادآوری است که بخشی از مطالبات معوقه این کارگران مربوط به قبل از اخراج است، و در حال حاضر این کارگران ۴ ماه بابت حقوق و ۳ ماه بابت حق بیمه طلبکارند. در زنجان نیز وضعیت کارگران کارخانه تعطیل شده ی سرب و روی بهتر از دیگران نیست. با گذشت بیش از یک ماه از تعطیلی کارخانه سرب و روی زنجان ، به دلیل تعلل در جابجائی کارخانه و بی توجهی به وضعیت کارگران بیکار شده، هنوز وضعیت ۲۴۰ کارگر این واحد تولیدی نامعلوم است و با توجه به محدودیت‌های مدت پرداخت و مبلغ مقرری بیمه بیکاری ادامه وضع کنونی برای کارگران خوشایند نیست. ناروشنی وضعیت کارخانه تعطیل شده و عدم برنامه ریزی برای جابجائی آن بر نگرانی کارگران افزوده است.

*********************************************
بیش از ۱۰۰۰ کارگر شهرداری بروجرد دو ماه حقوق نگرفته‌اند
1392-06-27, 13:35
چکیده: «در سالهای اخیر افزایش فعالیتهای سیاسی در شهرداری‌ها باعث شده است مسئولان این شهر کمتر به مشکلات کارگران و مسائل شهری بپردازند./ تعویق دوماهه حقوق این کارگران که در شرایط سخت کار کرده‌اند غیر انسانی است.»
دبیر خانه کارگر شهرستان بروجرد اعلام کرد: بیش از هزار کارگر خدماتی و فضای سبز شهرداری بروجرد دو ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند.
«محمد گودرزی» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: شهرداری بروجرد علاوه بر تاخیر در پرداخت حقوق دو ماه گذشته، در پرداخت بیمه کارگران نیز کوتاهی کرده است.
این فعال کارگری میزان بدهی شهرداری بروجرد به تامین اجتماعی را حدود ۱۵ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: با آنکه شهرداری بروجرد ماهانه از حقوق کارگران مبلغ قانونی را به عنوان سهم بیمه کسر می‌کند، اما این مبلغ را به حساب تامین اجتماعی واریز نمی‌شود.
این فعال کارگری در ادامه تصریح کرد: این کارگران قراردادی در سه منطقه شهرداری بروجرد، با نظارت شهرداری مرکز در نقاط مختلف شهر در مشاغل خدماتی مشغول بکارند.
او در ادامه اضافه کرد: در سالهای اخیر افزایش فعالیتهای سیاسی در شهرداری‌ها باعث شده است مسئولان این شهر کمتر به مشکلات کارگران و مسائل شهری بپردازند.
دبیر خانه کارگر بروجرد با «غیر انسانی» توصیف کردن تعویق دوماهه حقوق این کارگران که در شرایط سخت کار کرده‌اند، گفت: متاسفانه تا به امروز توجه‌ای به مشکلات این کارگران نشده و این کارگران به سبب تامین نشدن معیشت زندگیشان متحمل سختی‌های زیادی می‌شوند.
این فعال کارگری در خاتمه افزود: انتظار داریم اعضای جدید شورای شهربروجرد، نظارت خود را بر مسئولان شهرداری و نحوه فعالیت‌شان بیشتر کنند.
**************************************
حقوق ۲۲ کارگر خدماتی دانشگاه زابل معطل جابجایی رؤسا
در سیستان و بلوچستان اتفاق افتاد:
حقوق ۲۲ کارگر خدماتی دانشگاه زابل معطل جابجایی رؤسا
1392-06-27, 11:16
چکیده: «در حال حاضر این کارگران ۴ ماه بابت حقوق و ۳ ماه بابت حق بیمه طلبکارند./ این کارگران پس از اخراج، حکم بازگشت به کار گرفته‌اند/احتمال دارد با تغییر رئیس دانشگاه مطالبات مورد نظر پرداخت شود.»
مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار سیستان و بلوچستان گفت: با وجود حکم بازگشت به کار ۲۲ کارگر خدماتی دانشگاه علوم پزشکی زابل که پیش از این اخراج شده بودند، هنوز مطالبات و حقوق قانونی این کارگران پرداخت نشده است.
«محمد گل بامری» در این باره به ایلنا گفت: این کارگران در تیرماه سال جاری اخراج شدند اما به دنبال مراجعه چند نفر از آن‌ها به تهران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور بازگشت به کار آن‌ها را صادر کرد.
وی بابیان اینکه کارگران یاد شده بصورت پیمانکاری در نگهبانی و بخش خدماتی بیمارستان این دانشگاه مشغول به کار بودند، در خصوص علت اخراج این ۲۲ کارگر گفت: قرار بود این کارگران از طریق آزمون جذب دانشگاه شوند اما در ‌‌نهایت چون عده‌ دیگری استخدام شدند برای این ۲۲ نفر حکم اخراج صادر شد.
بامری ادامه داد: در حال حاضر با شکایت کارگران و صدور حکم بازگشت به کار، این کارگران مانند سایر کارکنان دانشگاه و بیمارستان به فعالیت پیشین مشغول‌اند.
وی بابیان اینکه کارگران یاد شده حتی طبق قانون بصورت چرخشی در شیف‌های شبانه نیز مشغول کار می‌شوند، گفت: با این حال کارفرما هنوز در خصوص پرداخت مطالبات آن‌ها هیچ اقدامی نکرده است.
بامری با یادآوری اینکه بخشی از مطالبات معوقه این کارگران مربوط به قبل از اخراج است، گفت: در حال حاضر این کارگران ۴ ماه بابت حقوق و ۳ ماه بابت حق بیمه طلبکارند.
وی افزود: هرچند مدیریت بیمارستان در خصوص پرداخت مطالبات این کارگران مدام امروز و فردا می‌کند اما به احتمال قوی دلیل این تاخیر به جابجایی در سطح ریاست دانشگاه بازمی‌گردد.
وی پیش بینی کرد از آنجا که تا چند ماه آینده رئیس کنونی دانشگاه علوم پزشکی زابل بطور قطع عازم گذراندن دوره تخصص خواهد شد، احتمال دارد پس از جایجایی رئیس دانشگاه مطالبات این کارگران پرداخت شود.
*****************************************
مسئول شوراهای اسلامی کار زنجان خبر داد:
وضعیت نامعلوم ۲۴۰ کارگر کارخانه سرب و روی ادامه دارد
1392-06-28, 12:04
چکیده:«با گذشت بیش از یک ماه از تعطیلی کارخانه سرب و روی زنجان هنوز وضعیت ۲۴۰ کارگر این واحد تولیدی نامعلوم است/ در حال مسئله اصلی نامفهوم بودن سرنوشت این کارگران است/ با توجه به محدودیت‌های مدت پرداخت و مبلغ مقرری بیمه بیکاری ادامه وضع کنونی برای کارگران خوشایند نیست».
۲۳ مرددماه امسال در مرافعه میان مخالفان و موافقان فعالیت کارخانه سرب و روی زنجان نقطه عطفی روی داد و سرانجام فعالیت این واحد تولیدی به دلیل آلودگی محیط زیست تعطیل شد.
در یک ماهی که از تعطیلی این کارخانه و معرفی کارگرانش به صندوق بیمه بیکاری می‌گذرد، موافقان و مخالفان فعالیت کارخانه سرب روی زنجان حرف خود بارها را زده‌اند.
هواداران گروه نخست تعطیلی کارخانه به نفع اهالی زنجان می‌دانند و در مقابل پیروان گروه دوم تاکید دارند که نفع استان زنجان در ازسرگیری فعالیت کارخانه سرب و روی است.
فارغ از این اختلاف نظر، گروه کارگری خبرگزاری کار ایران در این میان به عنوان یک رسانه کارگری از کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان زنجان، سراغ کارگران این کارخانه تعطیل شده را گرفته و جویای سرنوشت آن‌ها شده است.

کارگران بیمه بیکاری می‌گیرند اما هنوز وضعیتشان مشخص نیست

رئیس هیات مدیره کانون‌هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان زنجان گفت: ۲۴۰ کارگر کارخانه سرب و روی زنجان به دلیل تعطیلی این واحد تولیدی به بیمه بیکاری معرفی شده‌اند.
علیرضا آشیان با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: با گذشت بیش از یک ماه از تعطیلی کارخانه سرب و روی زنجان هنوز وضعیت کارگران این واحد تولیدی نامعلوم است.
وی یادآوری اینکه تا پیش از تعطیلی کارگران این کارخانه بصورت فصلی، قراردادی و دائم مشغول به کار بودند، گفت: در حال مسئله اصلی نامفهوم بودن سرنوشت این کارگران است.
به گفته آشیان هرچند تعطیلی کارخانه سرب و روی نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد اما با توجه به محدودیت‌های مدت پرداخت و مبلغ مقرری بیمه بیکاری ادامه وضع کنونی برای کارگران خوشایند نیست.
این مقام کارگری بابیان اینکه در پرونده کارخانه سرب و روی زنجان مسئله اصلی کارگران دائمی هستند کا سابقه آن‌ها بالای ۱۸ سال است، افزود: از آنجایی که بیشتر ردیف‌های شغلی در این کارخانه سخت و زیان آور هستند این نگرانی وجود دارد که با معرفی این کارگران به صندوق بیمه بیکاری در روند بازنشستگی تاخیر ایجاد شود.
مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان زنجان ادامه داد هرچند به موجب قانون جدیدی که در مجلس تصویب شده است بیمه شدگان تامین اجتماعی با داشتن حداقل ۷۳۰۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه در مشاغل سخت و زیان آور می‌توانند زودهنگام بازنشسته بشوند اما از آنجا که هنوز این قانون برای اجرا ابلاغ نشده است، نگرانی کارگران از بابت برهم خوردن سوابق کار ادامه دارد.
وی یادآورشد: تا پیش از این مصوبه بیمه شدگان دارای مشاغل سخت و زیان آور باید برای بازنشستگی زودهنگام ۲۰ سال متوالی و یا ۲۵ سال متناوب حق بیمه پرداخت می‌کردند.
این مقام کارگری بایادآوری اینکه دعوا بر سر توقف یا ادامه فعالیت کارخانه سرب و روی زنجان به سال‌ها قبل بازمی‌گردد افزود: هرچند در یک سال گذشته فلیترهای مخصوصی برای کاهش آلایندگی کارخانهنصب این مدت فلیتر هوا نصب شد اما از شدت آلودگی هوا کاسته نشد.
به گفته آشیان کارگران و خانواده‌های آن‌ها برای تامین معاش خود خواهان پایان یافتن توقف فعالیت کارخانه هستند اما سایر اهالی زنجان نسبت به ادامه فعالیت این کارخانه معترض هستند.
وی بابیان اینکه آلودگی این کارخانه غیر قابل انکار است، گفت: کارخانه سرب و روی زنجان از مرکز شهر زنجان ۱۰ کیلومتر فاصله دارد که در نواحی حاشیه‌ای، پروژه‌های مسکن مهر و باغات ییلاقی حومه شهر زنجان این مسافت به حدود ۳ کیلومتر کاهش می‌یابد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s