شدت گرفتن تحرکات دیپلماتیک همراه با سفر روحانی به نیویورک

Download (7)سایت خبری راه کارگر: کشورهای غربی پیام سازش خامنه ای تحت شعار نرمش قهرمانانه را بخوبی دریافت کرده اند. پس از دیدار روز گذشته وزرای خارجه جمهوری اسلامی و انگلیس، خبرگزاری رویترز از احتمال دیدار وزیر خارجه امریکا با همتای خود در جمهوری اسلامی در چهار چوب مذاکرات پنج بعلاوه یک خبر داد. دیداری که اگر صورت گیرد اولین دیدار در این سطح پس از سال 1358 و ماجرای تسخیر سفارت امریکا در تهران می باشد.


شدت گرفتن تحرکات دیپلماتیک همراه با سفر روحانی به نیویورک

وزیر خارجه جمهوری اسلامی قرار است روز پنجشنبه با وزرای امور خارجه گروه پنج بعلاوه یک دیدار داشته باشد. روز گذشته نیز خبرگزاری ها از دیدار وزیر خارجه جمهوری اسلامی با وزیر امور خارجه انگلیس و هم چنین کاترین اشتون، مذاکره کننده اصلی گروه پنج بعلاوه خبر دادند. پس از این گفتگوها، اشتون گفتگوی خود با محمدجواد ظریف را مفید و سازنده دانست و از انرژی و عزم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی تقدیر کرد. ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز در این دیدار از بیانیه های اخیر دولت روحانی دایر بر اینکه خواهان بهبود روابط با غرب و کاهش نگرانی نسبت به برنامه اتمی اش است استقبال کرد و گفت کلمات به تنهایی کافی نخواهند بود. او پس از این دیدار گفت: وقت آن است که آن بیانیه ها با گام های ملموس توسط ایران برای پاسخ به نگرانی های جامعه جهانی در مورد نیات ایران همراه شود. اگر چنین گام هایی برداشته شود در آن صورت به اعتقاد من امکان ایجاد رابطه ای سازنده تر میان ما وجود خواهد داشت.
ظریف و کِری در نشست ایران و پنج بعلاوه یک ملاقات می کنند
بی بی سی / ملاقات محمدجواد ظریف و جان کری، در صورت انجام، اولین ملاقات رسمی وزرای امور خارجه دو کشور بعد از اشغال سفارت ایالات متحده در تهران در سال ۱۳۵۸خواهد بود. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در گفتگوهای بعدی وزرای امور خارجه گروه ۵+۱ با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران حضور خواهد داشت. خبرگزاری رویترز امروز دوشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) این خبر را به نقل از یک مقام دولت ایالات متحده بدون ذکر نام او نقل کرده و رسانه های دیگر نیز همین خبر را به طور گسترده پوشش داده اند. اگر ملاقات آقایان ظریف و کری در جلسه بعدی ایران و گروه ۵+۱ انجام شود، اولین ملاقات رسمی وزرای امور خارجه دو کشور بعد از اشغال سفارت ایالات متحده در تهران در سال ۱۳۵۸خواهد بود. این خبر پس از آن منتشر شد که محمد جواد ظریف، رئیس هیات مذاکره کننده هسته ای در دولت حسن روحانی، نخستین جلسه گفتگوی خود با کاترین اشتون مذاکره کننده اصلی گروه ۵+۱ را در نیویورک به پایان رساند. به گزارش خبرگزاری ها، خانم اشتون گفتگوهای خود با آقای ظریف را “مفید و سازنده” دانسته و از “انرژی و عزم” وزیر امور خارجه ایران تقدیر کرده است. وی افزود که مذاکره کنندگان گروه ۵+۱، در روزهای آینده نیز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفتگو می کنند. این گفتگو قرار است روز پنجشنبه و در نیویورک صورت بگیرد. خانم اشتون همچنین خبر داده که در ماه اکتبر، دور بعدی مذاکرات هسته ای در ژنو برگزار خواهد شد ولی تاریخ دقیقی را برای این مذاکرات ذکر نکرده است. کاترین اشتون گفتگوهای خود با محمدجواد ظریف را مفید و سازنده دانسته و از انرژی و عزم وزیر امور خارجه ایران تقدیر کرده است. خبرگزاری دولتی ایرنا، عباس عراقچی، مجید تخت روانچی و اسحاق آل حبیب را اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در جریان ملاقات امروز معرفی کرده است. آقای ظریف در زمان دولت محمد خاتمی و ریاست حسن روحانی بر تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، جزو اعضای تیم مذاکره کننده ایران بود. خبرگزاری ایرنا امروز از قول یک مقام مسئول که نام وی فاش نشده نوشته که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بیست و چهار خرداد و دیگر تحولات مهم منطقه ای و بین المللی، فضای مذاکراتی بین ایران و گروه ۱+۵ را نسبت به گذشته به طور کامل دگرگون کرده است. آقای روحانی امروز پیش از ترک تهران به مقصد نیویرک برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل، گفت که ایران و جامعه جهانی باید از طریق تعامل، گفت و گو و مفاهمه به منافع مشترک دست یابند.
دیدار وزرای خارجه ایران و بریتانیا در نیویورک

وزرای امور خارجه ایران و بریتانیا برای اولین بار پس از روی کار آمدن دولت جدید ایران با هم دیدار کرده اند. به گزارش بی بی سی، این ملاقات بعد از ظهر دوشنبه به وقت نیویورک، ده و سی دقیقه شب به وقت تهران، بین محمدجواد ظریف و ویلیام هیگ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک انجام شد. وزیر خارجه بریتانیا در این دیدار از بیانیه های اخیر دولت تازه ایران دایر بر اینکه خواهان بهبود روابط با غرب و کاهش نگرانی نسبت به برنامه اتمی اش است استقبال کرد اما گفت که کلمات به تنهایی کافی نخواهند بود. او پس از این دیدار با آقای ظریف به خبرنگاران گفت: «وقت آن است که آن بیانیه ها با گام های ملموس توسط ایران برای پاسخ به نگرانی های جامعه جهانی در مورد نیات ایران همراه شود و اگر چنین گام هایی برداشته شود در آن صورت به اعتقاد من امکان ایجاد رابطه ای سازنده تر میان ما وجود خواهد داشت. ملاقات دو وزیر خارجه در حالی انجام می شد که به دنبال حمله گروهی از دانشجویان بسیجی به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران، دولت دیوید کمرون با فراخوانی تمامی کارکنان سفارت خود از ایران، دیپلمات های ایرانی را هم از بریتانیا اخراج کرد که به کاهش روابط دو کشور، در پایین ترین سطح ممکن پیش از قطع کامل انجامید. در اوایل دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران، دیدار کمال خرازی و رابین کوک، وزاری خارجه وقت ایران و بریتانیا به افزایش روابط از سطح کاردار به سفیر منجر شده بود.

کاخ سفید: اوباما و روحانی ممکن است با یکدیگر دیدار کنند
رادیو فردا : در حالی که وزارت خارجه آمریکا شرکت جان کری در نشست گروه ۱+۵ با حضور محمدجواد ظریف را تایید کرده، سخنگوی کاخ سفید هم دیدار حسن روحانی و باراک اوباما را منتفی ندانست. بن رودز، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه یکم مهرماه در پاسخ به خبرنگاران گفت در حالیکه دیداری بین دو رئیس جمهور ایران و آمریکا برنامه‌ریزی نشده اما نمی‌توان آن را منتفی دانست. به گزارش خبرگزاری فرانسه سخنگوی کاخ سفید گفت واشینگتن آماده همکاری با دولت ایران در «سطوح مختلف» است مشروط به اینکه ایران به نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای‌اش پاسخ دهد. این اظهارات در حالی است که اوباما و روحانی هر دو گفته‌اند که با یکدیگر نامه رد و بدل کرده‌اند. رئیس جمهور ایران پیش از سفر به نیویورک در مصاحبه با شبکه ان بی سی اظهار داشت لحن هر دو نامه «مثبت و سازنده» بود که به گفته او «می‌تواند قدم‌های کوچکی برای آینده‌ای بسیار مهم باشد. از سوی دیگر جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد جان کری از اظهارات همتای خود محمد جواد ظریف درباره یک «پاسخ واقعی» استقبال می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تایید کرد جان کری در نشست روز پنجشنبه گروه ۱+۵ که در نیویورک برگزارمی‌شود شرکت خواهد کرد. قرار است محمد جواد ظریف نیز در این نشست شرکت کند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «همچنانکه که ما پیش از این گفته‌ایم، امیدواریم دولت جدید ایران به طور واقعی با جامعه جهانی همکاری کند تا به یک راه‌حل دیپلماتیک برای برنامه هسته‌ای ایران نایل شد. جن پساکی تصریح کرد: «ما همچنان آماده همکاری با ایران هستیم اگر دولت روحانی به صورت جدی راه تعامل را انتخاب کند. روز دوشنبه حسن روحانی هنگام ترک تهران پبه خبرنگاران گفت: «…اولین اهداف این سفر این است که در فرصتی که برای بنده و هیات همراه پیش می‌آید چهره واقعی ملت ایران را به جهان معرفی کنیم؛ به عنوان ملتی فرهنگ‌دوست، صلح‌دوست و ملتی که در پی پیشرفت است بدون اینکه بخواهد لطمه‌ای به کشورهای دیگر وارد کند. روحانی در این سفر برخلاف رئیس جمهور پیشین ایران، با همراهانی کم‌شمار عازم نیویورک شده است. یکی از این همراهان، نماینده کلیمیان در مجلس است. باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده و حسن روحانی رئیس جمهور ایران هر دو در روز سه‌شنبه در سازمان ملل سخنرانی خواهند کرد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s