مذاکرات هسته ای در جهت منافع مردم یا حکومت

Download (1)سایت خبری راه کارگر: در حالی که به گفته بسیاری از کارشناسان سیاسی سخنان روحانی در سازمان ملل حاوی مطالب جدیدی نبوده و فقط لحن ادای آن نرمتر شده، خبرگزاری های غربی به نقل از روحانی اعلام می کنند که وی زمان سه تا شش ماهه برای دسترسی به توافق با غرب تعیین کرده است. واشنگتن پست روز گذشته به نقل از وی نوشت تنها راه گام‌برداشتن به سمت حل این پرونده این است که زمان‌بندی به مذاکرات اضافه شود و مذاکرات هم کوتاه باشد.


مذاکرات هسته ای در جهت منافع مردم یا حکومت

در پی سخنرانی روحانی در سازمان ملل شایعه سازش های پشت پرده بین رژیم و کشورهای غربی و دادن امتیازاتی به یکدیگر بار دیگر افزایش یافت. منافع مستقیم مردم حکم می کند که رژیم از پرداختن به فعالیت های خطرناک هسته ای دست کشیده و از تحمیل هزینه بیشتر به مردم، چه از جهت به خطر انداختن سلامت آنان و برباد دادن سرمایه های کشور و چه تحمیل هزینه های تحریم به دوش مردم، دست بردارد. این در حالیست که روحانی بار دیگر بر سیاست ادامه پروژه های خطرناک هسته ای تاکید کرده و ادعا کرد مسئله هسته ای، امروز به نماد غرور ملی و ایستادگی تبدیل شده است و مردم چیزی فراتر از حق قانونی خود برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نمی خواهند. کارشناسان سیاسی می گویند در واقع مذاکرات هسته ای پیش رو تنها وسیله ایست در دست رژیم برای دادن و گرفتن امتیازات بیشتر در جهت حفظ نظام و نه منافع دراز مدت مردم.
ایران و آمریکا پنهانی در زمینه برنامه هسته‌یی با یکدیگر توافق کرده‌اند
ایسنا / پایگاه خبری دبکا با ادعای اینکه ایران و آمریکا در دو ماه گذشته پنهانی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده‌اند و سلطان قابوس، پادشاه عمان میانجی آنها بود مدعی شد که دو کشور از قبل به توافقاتی با یکدیگر در زمینه برنامه هسته‌یی ایران دست یافته‌اند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری دبکا که وابسته به رژیم صهیونیستی است با اشاره به دیدار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با جان کری، همتای آمریکایی‌اش که روز پنجشنبه در چارچوب مذاکرات تهران و گروه ۱+۵ در نیویورک انجام خواهد شد، مدعی شد که ایران و آمریکا از قبل در این چهار مورد به توافقاتی دست یافته‌اند
یک – توانایی‌های هسته‌یی ایران در وضعیت فعلی‌شان حفظ خواهند شد. تهران خواستار این شده است که حقش برای غنی‌سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شود و همه دخایر جمع شده‌اش از جمله اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در داخل کشور نگه داشته شود.
دو – تهران تعیین سرحد برای تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی در سایت نطنز را می‌پذیرد. تصمیم‌گیری درباره تعداد دقیق آن هنوز انجام نگرفته است. تعداد ماشین‌ها برای غنی‌سازی اورانیوم تا ۵ درصد نیز هنوز تحت بررسی است. محدودیتی برای سانتریفیوژهایی که غنی‌سازی کمتری را فراهم می‌کنند، وجود ندارد. گفت‌وگوها در این زمینه هنوز نهایی نشده است، زیرا واشنگتن خواستار محدود کردن تعداد سانتریفیوژهای پیشرفته IR-1 و IR-2 فعال است و تهران با این کار مخالف است.
سه – ایران پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌یی (ان‌پی‌تی) را که به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد سرزده به سایت‌های هسته‌یی اعلام‌شده سر بزنند امضا خواهد کرد. این پروتکل علاوه بر آن به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد علاوه بر محل نگهداری اورانیوم غنی‌شده، دوربین‌هایی در سالن‌هایی که سانتریفیوژها در آن می چرخند قرار دهند. در اینجا مشخص نیست که آیا ایران اصرار می‌کند که اسراییل هم این پروتکل را امضا کند و اجازه بازرسی از سایت‌های هسته‌یی‌اش را بدهد یا خیر.
چهار – آمریکا و اتحادیه اروپا به تدریج همه تحریم‌ها را لغو خواهند کرد. به گزارش ایسنا، این پایگاه خبری صهیونیستی در حالی این ادعاها را مطرح می‌کند که ایران و آمریکا تاکنون حرفی از توافق در هیچ زمینه‌ای در رابطه با برنامه هسته‌یی ایران نزده‌اند و باید منتظر ماند و دید نتیجه دیدار و گفت‌وگوی وزیر خارجه ایران و همتایانش از کشورهای عضو گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) چه خواهد بود.
حسن روحانی می‌‌‌خواهد ‘ظرف سه ماه’ به توافق هسته‌‌‌ای برسد
بی بی سی / حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در مصاحبه با یک روزنامه آمریکایی گفته است که بنا دارد ظرف سه ماه به یک توافق هسته‌ای با غرب دست پیدا کند. این اظهارات ساعاتی پیش از نشست وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ در نیویورک مطرح می‌شود. در این نشست قرار است محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا، برای نخستین‌بار درباره ایران با یکدیگر مذاکره کنند. آقای روحانی در مصاحبه با روزنامه واشنگتن‌پست گفته است: “تنها راه گام‌برداشتن به سمت حل این پرونده این است که زمان‌بندی به مذاکرات اضافه شود و مذاکرات هم کوتاه باشد. رئیس‌جمهوری ایران برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیدارهای دیپلماتیک در حاشیه آن به نیویورک رفته و در روزهای گذشته دیدارها و مصاحبه‌هایی با رسانه‌های عمده آمریکایی داشته است. به گزارش واشنگتن‌پست، حسن روحانی درباره زمان دست‌یابی به یک توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ به این روزنامه گفته است: “هرچه زودتر به این توافق برسیم، برای همه بهتر است. اگر بشود سه ماهه به این نتیجه رسید که این ترجیح ایران است. اما شش ماه هم خوب است. به‌هر‌حال حرف همین چند ماه آینده است؛ نه چند سال. به نوشته این روزنامه، حسن روحانی بار دیگر تاکید کرده که “قدرت کامل” دارد تا مذاکرات هسته‌ای را به نتیجه برساند. طبق این گزارش، گزارش‌های اطلاعاتی دولت‌های غربی نیز این گفته آقای روحانی را تایید کرده‌اند. واشنگتن‌پست نوشته است تحلیلگران می‌گویند آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، “از موج فراگیر حمایت از سیاست‌های میانه‌روانه او غافل‌گیر شده و به او فرصت داده است که با غرب به توافق برسد”.
آماده برای شفاف‌‌سازی
حسن روحانی در این مصاحبه گفته که آماده است اقداماتی برای شفاف‌کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تایید این که تهران نمی‌خواهد سلاح هسته‌ای بسازد، صورت بدهد. او درباره این که این اقدامات چه می‌تواند باشد، به سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ میلادی اشاره کرده که خود مذاکره‌کننده ارشد اتمی ایران بود. آقای روحانی یادآوری کرده است که در آن‌زمان تهران پروتکل‌های الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین بازرسی‌های آژانس هسته‌ای برای ارزیابی “ابعاد احتمالا نظامی” فعالیت‌های ایران را پذیرفت. این روزنامه آمریکایی نوشته است که رئیس‌جمهوری ایران تصریح نکرده که برای توافق هسته‌ای، تهران به چه سطحی از غنی‌سازی رضایت می‌دهد. واشنگتن‌پست از قول “یک منبع معتبر ایرانی” نوشته است که این هفته گفته آقای روحانی ممکن است غنی‌سازی ۵ درصدی و محدودکردن ذخیره‌های غنی‌شده را به عنوان سقف فعالیت‌های ایران بپذیرد.
گام اول: هسته‌‌ای
حسن روحانی گفته است اگر پیش‌شرطی برای حضور ایران نباشد، تهران می‌خواهد در مذاکرات ژنو در آینده درباره بحران سوریه حضور داشته باشد. او همچنین بار دیگر گفته است که درباره حکومت آینده سوریه، مردم این کشور باید پای صندوق رای در این باره تصمیم بگیرند. رئیس‌جمهوری ایران همچنین گفته است که پس از حل و فصل پرونده هسته‌ای، تهران و واشنگتن می‌توانند به مسائل دیگری برای عادی‌سازی روابط خود بپردازند. در دو هفته اخیر، ایران و آمریکا موضع‌گیری‌های مسالمت‌جویانه‌تری نسبت به گذشته در پیش گرفته‌اند. باراک اوباما در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت که حل‌شدن پرونده هسته‌ای ایران می‌تواند گام اول حل مشکلات بین دو کشور باشد. پس از او حسن روحانی هم در نطق خود تاکید کرد که تهران آماده “مدیریت‌کردن” اختلافات خود با واشنگتن است. هفته گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ملاقات با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از “حرکت‌های صحیح دیپلماتیک” استقبال کرد و گفت به “نرمش قهرمانانه” معتقد است. پیش از او حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز در سخنانی در جمع فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خواسته بود که به دولت اجازه داده شود در فضای بازتری سیاست خارجی ایران را پیش ببرد.

مسئله هسته ای، امروز به نماد غرور ملی و ایستادگی تبدیل شده است/ سوریه در شرایط سخت جنگ در کنار ایران بود
خبرگزاری مهر / رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی اختصاصی با شبکه پی‌بی‌اس آمریکا با بیان اینکه هدف من از این سفر رساندن صدا و خواست ملت ایرن به گوش جهان است افزود: مسئله هسته ای، امروز به نماد غرور ملی و ایستادگی تبدیل شده است و مردم چیزی فراتر از حق قانونی خود برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نمی خواهند. به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی اختصاصی با شبکه پی‌بی‌اس (PBS) آمریکا در پاسخ به سوالی درخصوص اهداف سفر به نیویورک، گفت : هدف من از این سفر رساندن صدا و خواست ملت ایران به گوش مردم و مقام های کشورهای مختلف جهان از طریق حضور در سازمان ملل است و امیدواریم که در تحقق آن موفق باشیم. رئیس جمهور در پاسخ به سوال مجری معروف این شبکه در خصوص تحریم های ضد ایرانی اظهار داشت: ما تحریم ها را اساسا غیر قانونی و غیر انسانی می دانیم. به اعتقاد ما تحریم ها راه حل درستی نیست و نمی تواند مشکلی را حل کند. روحانی در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع هسته ای افزود : ما به دنبال راه حلی هستیم که ایران به حقوق قانونی خود برسد و همچنین اگر نگرانی های هم وجود داشته باشد، برطرف کنیم. رئیس جمهوری تاکید کرد: مسئله هسته ای، امروز به نماد غرور ملی و ایستادگی تبدیل شده است و مردم چیزی فراتر از حق قانونی خود برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نمی خواهند. وی افزود: موضوع هسته ای همچنین نماد توسعه ملت ایران در بحث استفاده از فناوریهای جدید و توسعه است. رئیس جمهوری همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص روابط ایران و سوریه و حمایت از مردم این کشور گفت: دو کشور دارای رابطه عمیق و مستحکم هستند و این رابطه به زمان جنگ ایران و عراق برمی گردد و هر چند عراق یک کشور عربی بود اما سوریه در آن شرایط سخت در کنار مردم ایران بود. وی افزود: همه باید تلاش کنند تا مردم سوریه از این بحران نجات پیدا کنند و همه کشورهای منطقه باید به سمت دمکراسی حرکت کنند و صندوق های رای و اراده مردم تعیین کننده دولت ها باشد. وی در پاسخ به سوالی در خصوص انتخابات و برنامه های انتخاباتی خود، گفت همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، برنامه هایی داشتند که به مردم ارایه کردند و من هم برنامه های خود را که بر اساس تدبیر و امید بود، به مردم ارایه دادم. روحانی خاطر نشان کرد: مردم به برنامه گفتمان اعتدال و میانه روی رای دادند و من هم بنا دارم به عهد خود برای اجرای برنامه ها وفادار بمانم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s