اولین تماس تلفنی اوباما و روحانی و واکنش های محافل حکومتی و خشم و یاس حزب‌الله

obama-rohanitelاولین تماس تلفنی اوباما و روحانی و واکنش های محافل حکومتی
جزئیات تماس تلفنی روحانی و اوباما
فرارو-۰۶ مهر ۱۳۹۲ توییتر غیر رسمی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، جزئیات تماس تلفنی اوباما با وی را در چند توییت متوالی منتشر کرده است.به گزارش فرارو اوباما در این سخنان ضمن بیان احترام خود به ملت ایران، خاطرنشان کرده است حل مسئله هسته‌ای ایران اثر مثبتی بر سایر مسائل نظیر بحران سوریه خواهد گذاشت. روحانی نیز با بیان خوش‌بینی به مذاکرات آتی، گفته با اراده سیاسی برای مسئله هسته‌ای راه حل وجود خواهد داشت. متن ترجمه‌شده توییت‌ها به فارسی را به ترتیب زمانی می‌خوانید.

· در تماسی تلفنی میان روسای جمهوری ایران و آمریکا که اینک صورت گرفت. حسن روحانی: «have a nice day». باراک اوباما: «Thank you. خداحافظ»

· در تماس تلفنی، رئیس جمهور روحانی و رئیس جمهور اوباما اظهار داشتند سیاست‌های دوجانبه آن‌ها مسئله هسته‌ای را به سرعت حل خواهد کرد.

· اوباما و روحانی وزرای امور خارجه را مامور پیگیری هر چه سریعتر همکاری‌ها کردند.

· اوباما خطاب به روحانی: من احترام خود را به شما و مردم ایران خاطرنشان می‌شوم. من متقاعد شده ام این روابط میان ایران و ایالات متحده اثرات مهمی در منطقه خواهد داشت. اگر ما در پرونده هسته‌ای پیشرفتی حاصل کنیم، مطمئنا سایر مسائل نظیر سوریه به نحو مثبتی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. برای شما سفری ایمن و دلپذیر را آرزو می‌کنم و اگر با ترافیک شدیدی در نیویورک مواجه بودید، معذرت می‌خواهم.

· حسن روحانی خطاب به اوباما: در رابطه با موضوع انرژی هسته‌ای، با اراده سیاسی، راهی برای حل سریع موضوع وجود دارد. ما به آن‌چه در هفته‌ها و ماه‌های آتی از 5+1 و دولت شما خواهیم دید، خوش‌بینیم. مراتب قدردانی مرا به خاطر مهمان‌نوازی و تماس تلفنی تان پذیرا باشید. روز خوبی داشته باشید آقای رئیس جمهور.

· اوباما به روحانی: Thank you، خداحافظ.
************************
rohani-tazahorat1حمله به اتوموبیلی روحانی در تهران
خبرگزاری مهر گزارش داد هنگام خروج حسن روحانی از فرودگاه مهرآباد تهران، یکی از معترضان به سوی خودروی روحانی کفش پرتاب کرده است.
با این حال به گزارش خبرگزاری مهر کفشی که به سوی خودروی حامل حسن روحانی پرتاب شده، به خودروی حامل او برخورد نکرده است.
حسن روحانی پس از بازگشت از سفر نیویورک در فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال موافقان و مخالفان قرار گرفت.
تعدادی از مخالفان که خبرگزاری مهر آنها را حدود صد نفر تخمین زده است، با شعار مرگ بر آمریکا مانع حرکت خودروی آقای روحانی شدند.
بر اساس گزارش‌ها، این افراد با اقامه نماز در مسیر خودروی حامل اقای روحانی، سعی در ممانعت از حرکت خودروی وی داشتند.
خبرگزاری ایسنا هم گزارش داده که تعدادی از حامیان رییس‌جمهوری با در دست داشتن نمادهای بنفش شعار «روحانی متشکریم» می‌دادند.
حسن روحانی صبح روز شنبه با استقبال رسمی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.
***************************
rohani-obamaeteraz
سایت‌ها و خبرگزاری‌های ایران خبر دادند:
تجمع حزب‌الله و بسیج علیه روحانی در فرودگاه
۶ مهر ۱۳۹۲
دیگربان ـ گروهی از اعضای بسیج دانشگاه‌های «امیرکبیر»، «تهران»، «صنعتی شریف» و اعضای «جنبش عدالتخواه دانشجویی» و «طلاب» با تجمع در فرودگاه مهر‌آباد تهران به گفتگوی تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما اعتراض کردند.

گفتگوی شامگاه جمعه (پنجم مهر) حسن روحانی با باراک اوباما در نیویورک با خشم گروهی از محافظه‌کاران تندرو در ایران مواجه شده است.

گروهی از این محافظه‌کاران صبح روز شنبه (ششم مهر) پس از بازگشت روحانی به تهران با تجمع در فرودگاه مهرآباد شعار‌های تندی علیه این اقدام و آمریکا سر دادند.

یکی از مسولان ستاد آقای جلیلی از ایجاد رابطه با آمریکا شاکی شده و صبح امروز در فرودگاه مهرآباد بر سر تیم آقای روحانی فریاد اعتراض سر داده

یکی از
مسولان ستاد آقای جلیلی از ایجاد رابطه با آمریکا شاکی شده و صبح امروز در فرودگاه مهرآباد بر سر تیم آقای روحانی فریاد اعتراض سر داده


سایت محافظه‌کار «تابناک» گزارش کرده که این افراد «پشت سر جمعیت استقبال کننده» ایستاده بودند و مقابل خودروی حسن روحانی نماز ظهر اقامه کردند.

«تابناک» نوشته است: «در میان این افراد، چهره‌های وابسته به برخی گروه‌های شناخته شده سیاسی به چشم می‌خورد.»

این سایت ادامه داده که «این افراد همچنین با چند تن از خبرنگاران درگیر شده و خساراتی را به تجهیزات برخی خبرنگاران وارد کردند.»

خبرگزاری مهر نیز گزارش کرده که این گروه دست‌نوشته‌هایی همچون «نرمش قهرمانانه به معنای عبور از خط قرمز نیست» و «از چه زمانی دیگر خون جوانان ما از دستان ننگین آمریکا نمی‌چکد» حمل می‌کردند.

این خبرگزاری تعداد معترضان را ۱۰۰ نفر اعلام کرده که شعار می‌دادند: «دانشجو بیدار است از آمریکا بیزار است»٬ «هیهات من الذله» و «مذاکره با شیطان امید و تدبیر نیست.»

سایت «خبرگزاری دانشجو» هویت تجمع کنندگان را دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های تهران و گروهی از طلاب معرفی کرده است.

سایت «پارسینه» نیز گزارش کرده که معترضان اشیایی به سمت خودرو حسن روحانی نیز پرتاب کردند.

گزارش شده که به سمت خودروی رئیس جمهوری ایران لنگه کفش٬ گوجه و تخم مرغ پرتاب شده است.
**************************

حمله اعضای بسیج دانشجویی به خودروی حسن روحانی

حمله اعضای بسیج دانشجویی به خودروی حسن روحانی


پس از گفتگوی تلفنی اوباما و روحانی صورت گرفت:
رهبری جبهه پایداری برای حمله به روحانی

۶ مهر ۱۳۹۲

رسانه‌ها و تشکل‌های وابسته به «جبهه پایداری»٬ محمدتقی مصباح یزدی و سعید جلیلی حملات به حسن روحانی به خاطر گفتگوی تلفنی با باراک اوباما را آغاز کرده‌اند.

سایت «رجا نیوز» نزدیک به «جبهه پایداری» شامگاه جمعه (پنجم مهر) دقایقی پس از انتشار خبر گفتگوی روسای جمهوری ایران و آمریکا در یادداشتی حملات تندی متوجه حسن روحانی کرده است.

این سایت نوشته این اقدام روحانی «عجیب» و «بی‌فایده» بوده و رئیس جمهوری ایران باید درباره این مسئله توضیح دهد.

سایت «بی‌باک نیوز» وابسته به مصباح یزدی نیز با انتشار یادداشتی نوشته که «گفتگو با مقامات آمریکایی از عهده رهبران بی‌کفایت عربی هم بر می‌آید.»

این سایت افزوده است: «عده‌ای سعی دارند تا با برقراری ارتباط با آمریکا، مقدمات سازش با رژیم منحوس صهیونیستی را فراهم نمایند.»

سایت «تریبون مستضعفین» نزدیک به سعید جلیلی نیز نوشته که «نفس مذاکره امتیاز بزرگی بود که اوباما از حسن روحانی گرفت.»

این سایت از روحانی پرسیده که «در مقابل این امتیاز بزرگ، یعنی تحقق آرزوی آمریکا در مذاکره با ایران آن هم در سطح رئیس جمهور چه امتیازی گرفته‌اید؟ آیا اصلا امتیازی گرفته‌اید؟»

سایت «خیبر آنلاین» دیگر سایت محافظه‌کار نزدیک به جریان احمدی‌نژاد و مصباح یزدی نوشته که «رفتار عجیب و خارج از مسیر انقلابی روحانی موجی از ناراحتی را با خود همراه کرده است.»

این سایت پرسیده که روحانی «براساس کدام دلیل عقلی، به قول خودش دست به اقدامی زد که حاصل جمع آن صفر می‌شود؟ او باید توضیح دهد که عایدات این گفتگوی تلفنی برای انقلاب اسلامی چیست؟»

این سایت ادامه داده است: «چنین رفتار نسنجیده‌ای در هفته دفاع مقدس و آغاز ۸ سال جنگ تحمیلی توسط صدام و با حمایت مستقیم آمریکای جنایتکار، دارای چه پیغامی است؟»

«خیبر‌ آنلاین» در پایان یادداشت خود آورده «حسن روحانی باید بداند که امت انقلابی از این اقدام وی کاملا متاسف است و در انتظار پاسخ‌های قانع کننده او می‌ماند.»

گفتگوی تلفنی حسن روحانی با باراک اوباما بسیاری از نیرو‌های محافظه‌کار و نیرو‌های حزب‌الله فعال در شبکه‌های مجازی را دچار بهت و یاس کرده است.

رسانه‌های حامی محمود احمدی‌نژاد نیز خشم خود از برقراری این رابطه تلفنی پس از ۳۴ سال را پنهان نکرده‌اند.

محتوای این رسانه‌ها در چند روز اخیر نشان می‌دهد بحث اساسی آن‌ها این مسئله است که اگر قرار بر آغاز مذاکره با آمریکا بود٬ چرا علی خامنه‌ای چنین اجازه‌ای را به محمود احمدی‌نژاد نداد.
*********************************
تاریخ انتشار: ٠٦ مهر ١٣٩٢ – ٠٨:٢٥
«بی باک » خبر ویژه
قابل توجه ذوق زده شدگان؛
گفتگو با مقامات آمریکایی از عهده رهبران بی کفایت عربی هم بر می آید / آیا رابطه با آمریکا مقدمه سازش با رژیم صهیونیستی است؟!

برخلاف خط خبری جریان سازشکار داخلی، باید بزرگترین دست آورد سفر روحانی به نیویورک را دفاع منطقی و همراه با متانت وی از منافع ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی برشمرد نه گفتگوی تلفنی وی با اوباما یا ملاقات حضوری وزیر امور خارجه کشورمان با همتای آمریکایی خود، از همین رو پرواضح و بدیهی است که اگر چنین ملاقات هایی برگ افتخار و پیروزی باشد؛ باید پادشاهان و رهبران بی کفایت عربی را در سکوی اول این نوع مذاکرات و روابط دانست.

سرویس سیاسی بی باک: روحانی و اوباما، روسای جمهور ایران و آمریکا برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بطور مستقیم با یکدیگر گفتگو کردند و این امر موجب ذوق‌زدگی بیش از حد عده ای در داخل کشور گردید به گونه ای که رسانه های واده اصلاح طلب امروز در پوست خود نگنجیدند و همگی یکصدا سعی کردند به نوعی این گفتگوی تلفنی مستقیم و همچنین ملاقات حضور ظریف با کری را بزرگترین دست آورد سفر مقامات ایرانی به نیویورک تلقی کنند.

به گزارش بی باک، باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا در بخشی از کنفرانس مطبوعاتی خود در واشنگتن، تائید کرد که با حسن روحانی رییس‌جمهور ایران گفت‌وگوی تلفنی داشته است. همین تائیدیه اوباما کافی بود تا جریان سازش داخلی آنچنان به وجد آید که از آن بعنوان یک رویداد و دست‌آورد بزرگ تاریخی یاد کنند. این در حالی است که مقامات آمریکایی سالیان متمادی است که درخواست مذاکره و ملاقات مستقیم با مقامات ایرانی را می دادند اما با پاسخ قاطع منفی از سوی مقامات ایرانی روبرو می شدند. بنابراین این اتفاق به هیچ عنوان کار شاق و بزرگ و حتی کوچکی هم نبوده که از سوی رئیس جمهور روحانی صورت گرفته است.

برخلاف خط خبری جریان سازشکار داخلی، باید بزرگترین دست آورد سفر روحانی به نیویورک را دفاع منطقی و همراه با متانت وی از منافع ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی برشمرد نه گفتگوی تلفنی وی با اوباما یا ملاقات حضوری وزیر امور خارجه کشورمان با همتای آمریکایی خود، از همین رو پرواضح و بدیهی است که اگر چنین ملاقات هایی برگ افتخار و پیروزی باشد؛ باید پادشاهان و رهبران بی کفایت عربی را در سکوی اول این نوع پیروزی ها دانست در حالیکه مذاکرات متعدد مستقیم و خفت‌بار رئیس تشکیلات خودگردان با مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکایی، تنها دست آوردی که برای ملت مظلوم فلسطین تا کنون به دنبال داشته است، آوارگی بیشتر و از دست دادن اراضی گسترده تر بوده است.

همچنین همراهی و روابط خوب کشورهای عربی با آمریکا تا کنون چیزی جز عقب ماندگی همه جانبه بویژه اقتصادی و وابستگی بیشتر به غرب و آمریکا نبوده است به گونه ای که عموم کشورهای عربی قدرت تولید حداقل مایحتاج ضروری خود را ندارند و همواره کاسه گدایی شان به سوی غرب دراز می باشد. لذا این نوع گفتگوها به هیچ وجه نیاز به دیپلماسی قوی و قدرتمندی ندارد بلکه مقامات آمریکایی در طول سالهای بعد از انقلاب همواره دست گدایی شان برای برقراری این نوع روابط به سوی مسئولین ایرانی دراز بوده است اما این مقامات ایرانی بوده اند که تا کنون روی خوش به آمریکایی ها نشان نداده اند.

این موضع آنجا حائز اهمیت بیشتر می شود که عده ای سعی دارند تا با برقراری ارتباط با آمریکا، مقدمات سازش با رژیم منحوس صهیونیستی را فراهم نمایند!

با این حال سفر روحانی به نیویورک و مواضع اصولی و منطقی وی در قبال رژیمهای استکباری قابل تحسین می باشد و مذاکرات با مقامات آمریکایی را اگر بزرگترین نقطه ضعف و لکه ننگ این سفرها ندانیم، قطعا دستآورد بزرگی که عده ای سعی در القا آن هستند، نمی توان تلقی کرد.

گفتنی است؛ پیش از این و در سالیان و دهه های گذشته بارها از سوی مقامات مختلف آمریکا درخواست ملاقات با ایران داده می شد، اما جمهوری اسلامی ایران به علت سیاست های خصمانه ایالات متحده و توطئه های این کشور علیه کشورمان، موضع قلدرمآبانه این کشور، رفتار غلط واشنگتن علیه سیاست ها و مواضع ایران، کودتای 28 مرداد و حمایت از شاه، حمایت از دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی و پناه دادن به گروه های تروریستی و ضدانقلاب، تحریک و کمک به صدام حسین در جنگ تحمیلی، حمله موشکی به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج فارس، تهدید و تحریم جمهوری اسلامی ایران و تهدید کشورها و شرکت های طرف قرارداد ایران، قتل عام مسلمانان در سراسر جهان، حمایت از رژیم صهیونیستی و مقابله با حماس و حزب الله و ده ها دلیل دیگر حاضر به گفتگو با آمریکا نشده بود. البته در موضوع عراق ایران و امریکا در سطح سفرا با یکدیگر گفتگوهایی دوجانبه برگزار کرده بودند.
***********************
rohani-obama1یا روحانی مک فارلین ایرانی خواهد شد؟
امتیازی که اوباما بالاخره از روحانی گرفت
علی سروش ـ از سایت «تریبون مستضعفین» نزدیک به سعید جلیلی
باید پرسید فارغ از اینکه متن مذاکرات چه بوده است و آیا اصلا برای مردم ثمره ای خواهد داشت یا نه از جناب آقای رئیس جمهور باید پرسید که در مقابل این امتیاز بزرگ، یعنی تحقق آرزوی امریکا در مذاکره با ایران آن هم در سطح رئیس جمهور چه امتیازی گرفته‌اید، آیا اصلا امتیازی گرفته‌اید؟
تریبون مستضعفین؛ علی سروش- امریکایی‌ها سالهاست که به دنبال مذاکره مستقیم با ایران هستند، یعنی بیش از سی سال، و امروز آقای اوباما رسما به خود می‌بالد که پس از سی سال اولین رئیس جمهوری است که توفیق گفتگو با رئیس جمهور ایران را پیدا کرده است.

کم نبوده موقعیت‌های حساسی که امریکا پیش قدم شده تا با این مذاکره کند، نمونه مشهور آن مربوط به زمان حیات حضرت امام رحمه الله علیه، یعنی قضیه «مک فارلین» یا همان «ایران گیت» است، که فرستاده مخفی رئیس جمهور وقت امریکا (ریگان) در شرایط سخت و تنگنای جنگ تحمیلی، با یک هواپیما اسلحه به همراه هدایایی برای جمهوری اسلامی ایران آمده بود، اما امام نه تنها آن را نپذیرفتند بلکه ملاقات هر سطح از مسئولین با وی را ممنوع کردند، و نتیجه آن چیزی جز رسوایی برای ایالات متحده و خودکشی شخص «مک فارلین» نبود.

این مقاومت ده‌ها ساله جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با «شیطان بزرگ»، باعث شده که ایران چهره قهرمان بین‌المللی برای مستضعفین جهان باشد، و ایران به عنوان تنها کشوری که هژمونی امریکا را به بازیچه گرفته است، شناخته شود. و این پرستیژ و «قدرت نرم» حاصل شده از ایستادگی و مقاومت ملت و دولت ایران خود یکی از سرمایه‌ها و منافع ملی است.

و امروز شاهدیم در شرایطی که به تعبییر حاج قاسم سلیمانی اوباما به خاطر قدرت ایران مجبور می‌شود در نطق رسمی خود در سازمان ملل تصریح کند که امریکا به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست، و در صحنه بین‌المللی نیز جنگ «صفر روزه» امریکا علیه سوریه به خاطر حضور مقتدرانه ایران در منطقه، به نفع محور مقاومت پایان می‌یابد، مذاکره‌ای در سطح ریاست جمهوری با امریکا صورت می‌گیرد.

فارغ از بحث اینکه آیا مذاکره با امریکا به مصلحت منافع ملی و منافع امت اسلامی است یا نه و اینکه آیا الان زمان آن رسیده است یا خیر، باید به این نکته مهم توجه نمود که نفس مذاکره امتیاز بزرگی بود که اوباما از حسن روحانی گرفت.

حال باید پرسید فارغ از اینکه متن مذاکرات چه بوده است و آیا اصلا برای مردم ثمره ای خواهد داشت یا نه از جناب آقای رئیس جمهور باید پرسید که در مقابل این امتیاز بزرگ، یعنی تحقق آرزوی امریکا در مذاکره با ایران آن هم در سطح رئیس جمهور چه امتیازی گرفته‌اید، آیا اصلا امتیازی گرفته‌اید؟

و باید مراقب بود که سرنوشت ماجرای مک فارلین، این بار به عکس برای ایران تکرار نشود.
****************************
rohani-araghتاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۲ – ۰۸:۳۵
شیطنت کدخدا کار خود را کرد!
آقای روحانی! برای این گفتگو مجوز قانونی داشتید؟
«خیبرآنلاین» سایت محافظه‌کار نزدیک به جریان احمدی‌نژاد و مصباح یزدی

حسن روحانی باید بداند که امت انقلابی از این اقدام وی کاملا متاسف است و در انتظار پاسخ‌های قانع‌کننده‌ی او و از همه مهمتر، فرمایشات ولی امر مسلمین می‌ماند
«خیبرآنلاین» – گفتگوی تلفنی 20 دقیقه ای حسن روحانی با باراک اوباما، اولین ارتباط رسمی بالاترین مقام اجرایی ایران و آمریکا بعد از انقلاب اسلامی بود.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «خیبرآنلاین»، رفتار نامناسب روحانی در گفتگوی تلفنی با بالاترین مقام شیطان بزرگ، موجب خشم و عصبانیت نیروهای انقلابی شده است.

براساس این گزارش، علیرغم مواضع خوب و سخنرانی قابل تقدیری که روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل داشت و مورد تقدیر و تشکر ایرانیان قرار گرفت، رفتار عجیب و خارج از مسیر انقلابی وی در آخرین لحظات حضور در نیویورک، موجی از ناراحتی را با خود همراه کرد.

روحانی قبل از سفر به آمریکا بارها از عبارت «اختیار تام دارم» استفاده کرد و محافل سیاسی نیز به جهت حمایت از رییس جمهور برای عزیمت به بزرگترین تجمع سران جهان، سکوت اختیار کردند و از او نپرسیدند که این اختیار تام، چه زمانی به وی داده شد و حد و مرز آن تا کجاست، اما رفتار غیرقابل دفاع وی در تماس تلفنی با اوباما، سوالات و ابهامات بسیاری را ایجاد کرده است.

یکی از مهمترین سوالات این است که روحانی براساس کدام دلیل عقلی، به قول خودش دست به اقدامی زد که حاصل جمع آن صفر می شود؟ او باید توضیح دهد که عایدات این گفتگوی تلفنی برای انقلاب اسلامی چیست؟

روحانی در سخنرانی قابل قبولش در مجمع عمومی به صراحت گفته بود که صحبت های اوباما را شنیده و در انتظار اقدام عملی است. اینک باید پاسخ دهد که طی این یکی دو روزه کدام اقدام اساسی را در رفتار آمریکا مشاهده کرده که به جهت آن، تمام ظلم های شیطان بزرگ به ایران عزیز و جمهوری اسلامی را نادیده گرفته و به گفتگو با اوباما روی آورده است؟

روحانی همچنین باید صریح و شفاف بگوید که با توجه به اصل 110 قانون اساسی که سیاست های کلی نظام را از جمله وظایف ولایت مطلقه فقیه می داند، آیا برای چنین اقدامی مجوز قانونی داشته یا خیر؟

اقدام به چنین رفتار نسنجیده ای در هفته دفاع مقدس و آغاز 8 سال جنگ تحمیلی توسط صدام و با حمایت مستقیم آمریکای جنایتکار، دارای چه پیغامی است؟

همچنین، باتوجه به وضعیت کنونی آمریکای جنایتکار در منطقه و جهان اسلام، آیا این گفتگو کمک بیشتری برای خروج سرکرده مستکبرین عالم از منجلابی که در آن مبتلا شده، نبود؟

او باید پاسخ دهد که این اقدام عجولانه براساس کدام تدبیر صورت گرفت و اصولا آیا چنین اقدام پرهزینه ای، ترجمان تازه ای از واژه اعتدال است؟!

با بررسی برخی شواهد و قرائن به راحتی می توان فهمید که برای چنین اقدامی برنامه ریزی قبلی صورت گرفته بود. به عنوان نمونه تنها به یک مورد اشاره می شود و آن هم سخنان رفسنجانی در جلسه جنجالی در روز پنجشنبه حسینیه جماران است که به زعم خود آغاز نصرت و پیروزی مردم را از نیویورک دانسته بود!

آقای روحانی! به همان میزان که سخنان مثبت شما در مجمع عمومی سازمان ملل موجی از نگرانی و عصبانیت را در محافل ضدانقلاب به راه انداخت، از زمان انتشار گفتگوی شما با رییس شیطان بزرگ، صدای هلهله ی آنان به آسمان بلند شده است. ببینید که نوشته اند «اسطوره شیطان بزرگ فروریخت»! ببینید دل چه کسانی را شاد کردید و دل چه کسانی را آزردید.

حسن روحانی باید بداند که امت انقلابی از این اقدام وی کاملا متاسف است و در انتظار پاسخ های قانع کننده ی او و از همه مهمتر، فرمایشات ولی امر مسلمین می ماند.

هرگز مباد که مشخص شود آرمان های انقلاب و امام راحل امام خامنه ای عزیز و خون های مطهر شهدا با منافع کدخدای ساختگی حضرات معامله شده باشد.
*************************
آیا معامله بر سر «برند ایران انقلابی» با کدخدا جوش خورده است!؟
اقدام عجیب، بی‎فایده و بدون دستاورد روحانی در گفت وگوی تلفنی با اوباما/ انقلابی بودن پیش‎کش؛ حداقل دیپلمات باشید!

در حالیکه سخنان رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل و عدم پذیرش ملاقات با باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، رفتار دیپلماتیک آقای روحانی در سفر به نیویورک را در چارچوب تاکتیک «نرمش قهرمانانه» به رفتاری معقول، هوشمندانه و مبتنی بر تامین منافع ملی مردم ایران تبدیل کرده بود، این روند قابل قبول در آخرین دقایق حضور روحانی در امریکا به روند معکوسی مبدل شد تا رئیس جمهور در اقدامی عجیب و بی فایده، با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا، بصورت تلفنی گفت وگو کند.

به گزارش رجانیوز، ساعاتی پیش، پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرد، در حالیکه رییس جمهوری اسلامی ایران در حال حرکت از محل اقامت خود به سمت فرودگاه برای خروج از نیویورک بوده است، این تماس برقرار شده و طرفین پیرامون مسایل مختلف با یکدیگر گفت وگو کردند.

در گزارش سایت دولت آمده است که «در این گفت وگوی تلفنی، دو طرف بر اراده سیاسی برای حل سریع مساله هسته ای تاکید کرده و زمینه را برای حل موضوعات دیگر و همکاری در مسائل منطقه ای مورد توجه قرار داده و وزرای امور خارجه خود را مامور کردند تا زمینه همکاری های لازم را هر چه زودتر فراهم آورند.»

اما صرف نظر از خطای گفتمانی رئیس جمهور در این اقدام و بی توجهی به مبنای عمیق نظری که امام راحل در تقابل با شیطان بزرگ بنا نهاده اند، این اقدام از نظر حساب و کتاب مادی و عقلایی نیز دستاوردی برای ایران نداشته است.
این رفتار پر ابهام و عجیب از سوی رئیس جمهور در شرایطی صورت گرفته است که هیچ دستاورد عینی دیپلماتیکی برای معامله با برند «ایران انقلابی» که در پس این تماس تلفنی اتفاق افتاده است، برای ایران حاصل نشده و مشخص نیست با کدام توجیه دیپلماتیک و عقلانی، تماسی که مهمترین سرمایه ملت ایران یعنی برند مقاومت، برای آن هزینه شده است، بدون هرگونه آورده خاص برای این ملت، آنهم در هفته دفاع مقدس برقرار شده و اتفاق افتاده است.
قطعا خاطره معامله درّ غلطان و آب نبات در دوره های گذشته و در مساله ای رده پایین تر همچون موضوع هسته ای این نگرانی جدی را به وجود آورده است که آیا با ارزش ترین الماس ملت ایران یعنی سی و سه سال مقاومت و ایستادگی در مقابل شیطان بزرگ با یک ژست و لبخند دیپلماتیک معامله شده است؟ یا اینکه دستاوردهای بزرگ و مهمی به ارزش سی و سه سال مقاومت، سختی و رنج و اهدا صدها هزار شهید با خود به همراه داشته است!؟
به نظر می‎رسد رئیس جمهور در اولین لحظات حضور در خاک ایران بدون هر گونه درنگ باید پاسخگوی اقدامی باشد که نه در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی و نه در چارچوب محاسبات حداقلی منافع ملی نمی گنجد و از این رفتار ابهام زدایی کند، چرا که از دقایقی پس از انتشار این خبر، موجی از عصبانیت و ابهام همراه با تعجب در میان جریان انقلابی به راه افتاده است.
***************************
rohani-obamateleخشم و یاس حزب‌الله از گفتگوی روحانی و اوباما
۶ مهر ۱۳۹۲
دیگربان ـ گفتگوی تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما با خشم٬ حیرت٬ ناراحتی و یاس گروهی از فعالان سایبری حزب‌الله مواجه شده است.
آقای روحانی در ساعات پایانی سفر خود به آمریکا٬ در گفتگویی تلفنی با باراک اوباما درباره پرونده هسته‌ای ایران و برخی مسائل کلی منطقه‌ای تبادل نظر کرد.

این گفتگو تنها ساعتی پس از تعریف و تمجید گسترده امامان جمعه از مواضع و سخنرانی حسن روحانی در مقر سازمان ملل و برخی برنامه‌های دیگر صورت گرفته است.

در ۴۸ ساعت گذشته نیز بسیاری از محافظه‌کاران و فرماندهان سپاه به تمجید و تعریف از مواضع روحانی پرداخته بودند.

سایت محافظه‌کار «رجا‌نیوز» در واکنش به گفتگوی تلفنی روحانی و اوباما نوشته که حسن روحانی دست به اقدامی «عجیب» و «بی‌فایده» زده است.

این سایت افزوده است: «اما صرف نظر از خطای گفتمانی رئیس جمهور٬ این اقدام از نظر حساب و کتاب مادی و عقلایی نیز دستاوردی برای ایران نداشته است.»

«رجا نیوز» ادامه داده که روحانی به محض بازگشت به ایران «بدون هر گونه درنگ باید پاسخگوی اقدامی باشد که در چارچوب انقلاب و محاسبات حداقلی منافع ملی نبوده است.»

این سایت در عین حال نوشته که «دقایقی پس از انتشار این خبر، موجی از عصبانیت و ابهام همراه با تعجب در میان جریان انقلابی به راه افتاده است.»

بخش‌هایی از نظرات نیرو‌های حزب‌الله فعال در شبکه‌های اجتماعی:

● فقط کافیه بعد این دم تکون دادن‌ها آمریکا حرف تهدیدآمیزی بزنه تا خراب کاری کنم به کل هیکل سازشکارها.

● حسن امت و جواد امت؟ گند زدین اساسی! چه قدر دلم می‌خواد این جواد ظریف رو تیکه تیکه کنم!

● مزخرف‌ترین جمعه عمرم را تجربه کردم؛ والله آمریکا دشمن ماست و هیچ نیت مثبتی ندارد – عزت را فدای مصلحت نکنیم … یک نان را ۳۵ میلیون نفر می‌خوریم آقا …

● آمریکا٬ آمریکا٬ ننگ به نیرنگ تو٬ خون جوانان ما٬ می چکد از چنگ تو

● هر گونه تجمع و تظاهرات، اعم از خودجوش و غیر خودجوش، در مخالفت با اقدامات دولت روحانی، بای نحو کان حماقت محض است.

● انقلابی که نبودید، حداقل دیپلمات باشید…معامله با برند انقلابی ایران بدون هیچ آورده عینی

● حسن ریسک بزرگی کرده است؛ تا اینجا که خوب عمل کرده بود ولی این گفتگوی تلفنی؛ ضرورتی نداشت.

● امام، شهدا، خانم سیده زهرا حسینی و دا، اقا سید ناصر حسینی و پایت که جاماند، سید نورالدین عافی پسر ایران، رفقای کوچه نقاش‌ها، حاج حسین‌ها، همت، باکری، حاج احمد کاظمی، شهید شوشتری، احمدی روشن، تهرانی مقدم، ارمیتا رضایی روشن شرمنده‌ایم٬ شرمنده‌ایم که از ذوق گفتگوی حسنین در دل بعضی‌ها قند آب می‌کنند.

● فرزندان انقلابیم! می‌دانم بر شماسخت می‌گذرد، ولی مگر بر این خادمتان سخت نمی‌گذرد؟ فرزندانم! خشم و غرور انقلابی‌تان را در سینه‌ها نگاه دارید و با خشم بر دشمنانتان بنگرید…

● الحمدلله رئیس جمهور محبوب و مردمی چنان پیش رفته است که نه فقط رفاقت، بلکه هم مسلک بودن هم به هم خورده است. روحانی در عمق جبهه‌ ما می‌جنگد. ما هنوز حرف نزدیم داریم از برادران خودمان فحش می‌خوریم. مرزهای ما معلوم نیست کجاست؟ اصول و مبانی داریم یا نه؟ کسی به روحانی انتقاد دارد یا نه؟ نظر رهبری در این موضوع چیست؟ چه باید کرد؟

● اوباما هفته دفاع مقدس را به روحانی تبريك گفت!
مبارک باشد بر همه خستگان جنگ نرم. شنوندگان عزيز توجه فرماييد! شما هم مثل ٢٥ سال پيش رفوزه شديد. برگرديد بر سر خانه و زندگی‌تان. كلی در مذمت جام زهر گفتيم اما خودمان هم هيچ غلطی نتوانستيم بكنيم. خدا به دادمان برسد.

● کاش آقا همین الان یک دیدار داشت… کمی سخن می‌گفت و آراممان می‌کرد…این لحظه‌ها خیلی سخت دارد می‌گذرد!

● روحانی قمار بدی كرد. از الان نميشه تا يه سال ديگه رو پيش بينی كرد. اگر به هر دليلی مثل اتفاقات منطقه‌ای يا اسرائيل يا … رابطه برقرار نشه، عمر سياسی روحاني تمام ميشه. با همون فرمون كه داشت می‌رفت، با سرعت كم، بهتر و قابل كنترل‌تر بود.

**************
برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی؛
سرانجام روسای جمهور ایران و آمریکا تلفنی گفتگو کردند

تاریخ انتشار : جمعه ۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۱۰

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا، در تماس تلفنی با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، با وی گفت وگو کرد.
سرانجام روسای جمهور ایران و آمریکا تلفنی گفتگو کردند
به گزارش جهان، در حالی که رییس جمهوری اسلامی ایران در حال حرکت از محل اقامت خود به سمت فرودگاه برای خروج از نیویورک بود، این تماس برقرار شد و طرفین پیرامون مسایل مختلف با یکدیگر گفت وگو کردند.

در این گفت وگوی تلفنی، دو طرف بر اراده سیاسی برای حل سریع مساله هسته ای تاکید کرده و زمینه را برای حل موضوعات دیگر و همکاری در مسائل منطقه ای مورد توجه قرار دادند.

در این گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا، همچنین وزرای امور خارجه خود را مامور کردند تا زمینه همکاری های لازم را هر چه زودتر فراهم آورند.

به گزارش جهان، این برای اولین بار است که روسای جمهور ایران و آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی بطور مستقیم با یکدیگر گفتگو می کنند. اگر چه پیش از این و در سالیان و دهه های گذشته بارها از سوی مقامات مختلف آمریکا درخواست ملاقات با ایران داده می شد، اما جمهوری اسلامی ایران به علت سیاست های خصمانه ایالات متحده و توطئه های این کشور علیه کشورمان، موضع قلدرمآبانه این کشور، رفتار غلط واشنگتن علیه سیاست ها و مواضع ایران، کودتای 28 مرداد و حمایت از شاه، حمایت از دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی و پناه دادن به گروه های تروریستی و ضدانقلاب، تحریک و کمک به صدام حسین در جنگ تحمیلی، حمله موشکی به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج فارس، تهدید و تحریم جمهوری اسلامی ایران و تهدید کشورها و شرکت های طرف قرارداد ایران، قتل عام مسلمانان در سراسر جهان، حمایت از رژیم صهیونیستی و مقابله با حماس و حزب الله و ده ها دلیل دیگر حاضر به گفتگو با آمریکا نشده بود. البته در موضوع عراق ایران و امریکا در سطح سفرا با یکدیگر گفتگوهایی دوجانبه برگزار کرده بودند.
یادآور می شود که شب گذشته نیز ظریف و کری وزاری امور خارجه ایران و آمریکا در حاشیه نشست ایران و گروه 5+1 گفتگوی کوتاهی کرده بودند.
با شکل گیری اولین مذاکره رسمی روسای جمهوری ایران و آمریکا باید برای نتایج این گفتگو منتظر ماند.
**********************************
هنگام ترک نیویورک صورت گرفت
گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا، در تماس تلفنی با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، با وی گفت وگو کرد.
خبرگزاری فارس: گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالیکه رییس جمهوری اسلامی ایران در حال حرکت از محل اقامت خود به سمت فرودگاه برای خروج از نیویورک بود، این تماس برقرار شد و طرفین پیرامون مسایل مختلف با یکدیگر گفت وگو کردند.

در این گفت وگوی تلفنی، دو طرف بر اراده سیاسی برای حل سریع مساله هسته ای تاکید کرده و زمینه را برای حل موضوعات دیگر و همکاری در مسائل منطقه ای مورد توجه قرار دادند.

در این گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا، همچنین وزرای امور خارجه خود را مامور کردند تا زمینه همکاری های لازم را هر چه زودتر فراهم آورند.

اوباما: همین الان با روحانی صحبت کردم/می‌توان با ایران به توافق هسته‌ای رسید

رئیس جمهور آمریکا گفت با روحانی تلفنی صحبت کرده است.
خبرگزاری فارس: اوباما: همین الان با روحانی صحبت کردم/می‌توان با ایران به توافق هسته‌ای رسید

به گزارش خبرگزاری فارس، کاخ سفید اعلام کرد اوباما با روحانی به صورت تلفنی صحبت کرده است.

بنا به اعلام کاخ سفید اوباما گفت: همین الان با روحانی گفت‌وگو کردم.

اوباما گفت که با رئیس جمهور ایران صحبت کرده و معتقد است که می‌تواند با این کشور به توافق هسته‌ای دست پیدا کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت گه این اولین ارتباط بین یک رئیس جمهور ایرانی و آمریکایی از سال ۱۹۷۹ بوده است.

باراک اوباما همچنین گفت: «ما مسئولیت داریم راه دیپلماسی را ادامه دهیم و فرصتی بی‌همتا در اختیار داریم تا با رهبری جدید در تهران پیش برویم.»
***************************************************
هنگام ترك نيويورك صورت گرفت/
گفت وگوی تلفنی اوباما با روحاني/ «ظریف» و «کری» مأمور فراهم کردن زمینه همکاری
باراك اوباما رئيس جمهوري ايالات متحده امريكا، در تماس تلفني با حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران، با وي گفت وگو كرد.
به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در حاليكه رييس جمهوري اسلامي ايران در حال حركت از محل اقامت خود به سمت فرودگاه براي خروج از نيويورك بود، اين تماس برقرار شد و طرفين پيرامون مسايل مختلف با يكديگر گفت وگو كردند.

در اين گفت وگوي تلفني، دو طرف بر اراده سياسي براي حل سريع مساله هسته اي تاكيد كرده و زمينه را براي حل موضوعات ديگر و همكاري در مسائل منطقه اي مورد توجه قرار دادند.

در اين گفت وگوي تلفني روساي جمهوري ايران و آمريكا، همچنين وزراي امور خارجه خود را مامور كردند تا زمينه همكاري هاي لازم را هر چه زودتر فراهم آورند.
*********************************
اوباما و روحانی تلفنی گفت‌وگو کردند
روسای جمهور ایران و آمریکا، در مذاکره تلفنی، وزرای خارجه را مامور کردند تا هر چه زودتر زمینه همکاری‌ لازم را فراهم آورند
تلفن دقیقه 90 اوباما به روحانی

تاکید طرفین بر حل سریع مساله هسته‌ای
شرق: باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا، در تماس تلفنی با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، با وی گفت وگو کرد. به گزارش «تسنیم» در حالیکه رییس جمهوری اسلامی ایران در حال حرکت از محل اقامت خود به سمت فرودگاه برای خروج از نیویورک بود، این تماس برقرار شد و طرفین پیرامون مسایل مختلف با یکدیگر گفت وگو کردند. در این گفت وگوی تلفنی، دو طرف بر اراده سیاسی برای حل سریع مساله هسته‌ای تاکید کرده و زمینه را برای حل موضوعات دیگر و همکاری در مسائل منطقه‌ای مورد توجه قرار دادند. در این گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا، همچنین وزرای امور خارجه خود را مامور کردند تا زمینه همکاری‌های لازم را هر چه زودتر فراهم آورند. به گزارش منابع خبری، انجام این گفت‌وگوی تلفنی که با تماس اوباما شکل گرفت، ساعاتی بعد در «توییتر» دو رییس‌جمهور تایید شد. همچنین در پایان مکالمه روحانی با گفتن Have a nice day و اوباما با بیان واژه «خداحافظ» با یکدیگر وداع کردند.
———————————————————————–
شرق، زینب اسماعیلی: مهم‌ترین دیدار هفته و البته حاشیه مجمع عمومی سازمان‌ملل در نیویورک انجام شد. ديدار وزرای خارجه کشورهای 1+5 با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران شب پنجشنبه انجام شد و در ادامه، دیدار دوجانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا، انجام شد. اگر چه این دیدار از پیش برنامه‌ریزی نشده بود، اما ظریف این گفت‌وگوی کوتاه را در راستای دیدارهای بین‌المللی معمول دانسته. این اولین دیدار دو وزیر خارجه ایران و آمریکا بعد از 35سال قطع رابطه بین این دو کشور است. این دیدار دوجانبه که پس از پایان ملاقات ایران و کشورهای 1+5 انجام شده، در رسانه‌های مختلف بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد. هر دو وزیر خارجه پس از پایان این دیدار، تایید کردند دیداری دوجانبه با یکدیگر در حاشیه نشست داشته‌اند و جلسه را سازنده خوانده‌اند. «جان کری»، وزیر امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات هسته‌ای در نیویورک گفت از لحن مثبت جدید ایران در مذاکرات درباره برنامه هسته‌‌ای‌اش خشنود است. جان کری ملاقات را سازنده‌ دانسته و گفت: «همه ما خوشحال بودیم که آقای ظریف به جلسه آمد و اظهاراتی کرد که هم لحن و هم نگاه آن خیلی با گذشته فرق می‌کرد.»در نشست ایران و وزرای خارجه 1+5 در حاشیه مجمع‌عمومی سازمان‌ملل، وزیر خارجه ایران بعد از دیگر وزرا وارد جلسه شد و در راس میز مذاکره نشست. در سمت راست او، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و سمت چپش، کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حضور داشت. ظریف بعدازظهر دیروز (به وقت تهران) در صفحه شخصی فیس‌بوکش گزارشی از این مذاکره نوشت: «مذاکرات 1+5 شروع بسیار خوبی بود و اکنون باید با صبر و حوصله مسیر دشوار و پرفرازونشیب بحث‌ها را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنیم… من صحبتم را با تاکید صریح و بی‌تعارف بر غیرقانونی‌بودن ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت و تحریم‌های بین‌المللی ناشی از آن و نامشروع و بی‌فایده‌بودن تحریم‌های یکجانبه شروع کردم. سپس گفتم که برای نشان‌دادن نرمش، بیشتر در مورد آینده و راه‌حل صحبت خواهم کرد بدون آنکه از این مواضع دست بکشیم. بعدهم توضیح دادم که چرا از منظر استراتژیک، هدف ایران هم اثبات صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای‌اش است و چرا آنها هم باید برای تضمین این هدف برنامه صلح‌آمیز غنی‌سازی ایران را تحت نظارت آژانس بپذیرند. در پایان هم چارچوب راه‌حل را مطرح کردم. همه وزرا از صحبت‌های این خدمتگزار کوچک شما استقبال و تعهد خود را برای رسیدن به همین هدف بیان کردند. قرار شد مذاکرات به‌صورت فشرده در پایان مهر ادامه یابد.»
عزم اوباما برای پایان‌دادن به مساله هسته‌ای ایران
او در مورد دیدار ویژه‌اش با جان کری همتای آمریکایی‌اش نیز نوشته است: «در روزهای قبل از جلسه، با همه وزرای 1+5 به جز کری به صورت مفصل ملاقات‌های جداگانه داشتم. بنابراین در پایان جلسه با همه دست دادیم و خداحافظی کردیم و در حاشیه، گفت‌وگوی نیم‌ساعته‌ای هم با کری داشتم. ایشان هم به تعهد رییس‌جمهور آمریکا برای رسیدن به راه‌حل بر اساس مذاکره و احترام متقابل تاکید کرد. البته صحبت ایشان در جلسه 1+5 هم مثبت بود و مصاحبه بعد از جلسه ایشان و سایر وزرا نیز مثبت و با امید به آینده بود.» ظریف پس از جلسه نیز در مورد دیدارش با وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «گفت‌وگوی کوتاهی داشتیم که در دیدارهای بین‌المللی انجام این گفت‌وگوها و دیدارها معمول است و در آن بر ضرورت و اهتمام ویژه برای رسیدن به راه‌حل تاکید کردیم و انتظار می‌رود که بتواند مناقشات را در زمان مناسب حل کند.» ظریف با بیان اینکه تاکید کردیم که ما به تعهداتمان پایبند هستیم، افزود: «آمریکایی‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند و به دنبال راه‌حل باشند و در سیاست خارجی خود از هوشیاری و آینده‌نگری استفاده کرده و حقوق مردم ایران را در نظر بگیرند.» او اضافه کرد: «جان کری در این نشست از عزم اوباما برای پایان‌دادن به مساله هسته‌ای ایران سخن گفت.»اما «جان کری» درباره محتوای صحبتش با «محمدجواد ظریف» گفت: «توافق کردیم این فرآیند را ادامه دهیم تا راهی ملموس برای پاسخ‌دادن به سوالات گروه 1+5 در مورد برنامه اتمی ایران پیدا شود.» وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: «هرچند نیازی به توضیح ندارد، این یک ملاقات و تغییر لحن که از آن استقبال می‌کنیم، هنوز پاسخگوی سوالات نیست. کار زیاد داریم. به تلاشمان ادامه می‌دهیم.» کری گفت: «آقای ظریف راه‌حل‌های احتمالی بیشتری مطرح کرد و حالا بخش دشوار کار این است که ببینیم چه می‌توان کرد.»ظریف که این ملاقات را بسیار سازنده خوانده، گفت: «ما بنا داریم جامعه بین‌المللی را مطمئن کنیم که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است.» وزیر امور خارجه ایران اضافه کرده که قرار است مذاکرات با زمان‌بندی پیش برود. تحریم‌ها غیرسازنده‌اند و از جمله تحریم‌های یکجانبه آمریکا باید در کوتاه‌ترین زمان برچیده شود. خانم اشتون در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا وزرای خارجه آمریکا و ایران دست داده‌اند، گفت: «آقای کری انسان بسیار مودبی است و دست‌ندادن آنها مایه تعجب من خواهد شد.» خانم اشتون در عین حال تلویحا به گفت‌وگوی کری و همتای ایرانی‌اش هم اشاره کرد و گفت: «آقای ظریف صحبت کرد و تمام وزرای خارجه حاضر در اجلاس فرصت آن را پیدا کردند که وارد گفت‌وگو شوند.»
3‌ماه تا یک‌سال
در حالی‌که مدت انجام مذاکره برای هر دو طرف، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده، طرف ایرانی از حل‌وفصل ماجرا در دوره زمانی سه تا شش‌ماهه خبر می‌دهد که از سوی طرف غربی به 12ماه افزایش پیدا می‌کند. حسن روحانی در گفت‌وگو با روزنامه «واشنگتن‌پست» گفته: «ترجیح ایران این است که با برگزاری مذاکرات فشرده بحران هسته‌ای جمهوری اسلامی ظرف سه‌ماه خاتمه پیدا کند» و این «مهم‌ترین مسوولیت دولت اوست.» رییس‌جمهوری گفت که تنها راه حصول پیشرفت در مذاکرات تعیین یک جدول زمانی مشخص است و مذاکرات باید کوتاه باشد. به اعتقاد حسن روحانی «هرچه مذاکرات کوتاه‌تر باشند نفع آن برای همه طرف‌های درگیر بیشتر خواهد بود.» روحانی گفت حل پرونده هسته‌ای می‌تواند مقدمه‌ای برای گفت‌وگوهای گسترده‌تر ایران و آمریکا بر سر دیگر مسایل و اختلافات موجود میان دو کشور باشد. او گفت: «ترجیح ایران حل سه‌ماهه این مساله است، اما حتی اگر در طول شش‌ماه هم بتوان این پرونده را بست، دستاورد بزرگی است.» روحانی تاکید کرد: «در هر صورت این بحران باید ظرف چند‌ماه حل شود و کار نباید به سال بکشد.» اما «کاترین اشتون» گفته: «۱۲‌ماه، زمان مناسبی برای حل‌وفصل پرونده هسته‌ای ایران است.» او گفت که زمان‌بندی هم در این مذاکرات در نظر گرفته شده است. ساعتی پس از پایان مذاکره ظریف و کشورهای 1+5، «رویترز» به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نوشت: «ایران در مذاکرات روز پنجشنبه با گروه 1+5 پیشنهاد توافقنامه‌ای داده که بر مبنای آن نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای خود را در مدت یک‌سال برطرف کند.»بر اساس گزارش روز جمعه خبرگزاری «رویترز»، به نقل از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نوشت: «در مذاکرات با نمایندگان قدرت‌های جهانی و اتحادیه اروپا ابراز تمایل کرده‌اند که طرفین به توافقنامه‌ای دست‌یابند که ظرف یک‌سال همه موارد آن به اجرا دربیاید.» این خبرگزاری به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی می‌نویسد که پیشنهادهای آقای ظریف «متفکرانه» بوده و اینکه او مطرح کرده ایران «نه‌تنها خواستار این توافقنامه است، بلکه می‌خواهد چنین توافقنامه‌ای ظرف یک‌سال تمام و کمال اجرا شود.»
ادامه مذاکرات؛ ژنو
در همین حال در مورد جلسه بعدی نشست ایران و 1+5 که قرار است در ژنو برگزار شود، نیز بین طرفین توافق شده ‌است. ظریف در پاسخ به این پرسش که نشست ژنو در سطح وزیران خارجه کشورها خواهد بود؟ گفت: «خانم اشتون در این نشست حضور خواهد داشت اینکه چه کسی به نمایندگی از شش‌کشور حضور داشته باشد را در آینده اطلاع‌رسانی می‌کنیم.» خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: «اشتون اعلام کرد قدرت‌های جهانی برای برگزاری مذاکرات هسته‌ای اساسی در تاریخ (23 و24مهر) 15 و 16 اکتبر در ژنو به توافق رسیدند. نشست ژنو ادامه نشست روز پنجشنبه خواهد بود و امیدواریم این روند را به پیش ببرد.»اشتون نیز در یک نشست خبری اعلام کرد: «ما می‌خواهیم زمانی که در ژنو داریم صرف تبدیل آن به جزییات عملی کنیم. من نسبت به آنچه می‌توانیم انجام دهیم، نگرش جاه‌طلبانه‌ای دارم ولی همه می‌دانیم که باید بسیار عملی و منطقی باشیم.» او گزارش داد همه کشورهای دخیل در مذاکرات موافقت کردند «با یک جدول زمانی جاه‌طلبانه (فراتر از معمول) پیش بروند.» همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد اشتون ملاقات روز پنجشنبه را مثبت دانست و گفت که وزیران امور خارجه گروه 1+5 که در این مذاکرات بی‌سابقه در سازمان‌ملل شرکت داشتند، از تهران خواستند که پیش از گفت‌وگوهای‌ماه آینده، به پیشنهاد‌های آنها پاسخ دهد. او این ملاقات را مهم و پرانرژی توصیف کرد. در همین حال پیش از مذاکرات ایران با گروه 1+5، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» اعلام کرده بود تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران زمانی لغو می‌شود که جمهوری اسلامی در عمل نشان دهد درصدد دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای نیست و از جمله اجازه بازرسی از تاسیسات فردو را دهد. اگر ایران گام‌های ملموسی بردارد و برای مثال در تاسیسات فردو را بلافاصله به روی بازرسان باز کند، آمریکا ممکن است خیلی زود و مثلا در عرض سه‌ماه یا کمتر تحریم‌هایش علیه ایران را لغو کند. او در عین حال اضافه کرده: «واشنگتن قصد ندارد تا موقعی که اطلاعات دقیق و موثق درخصوص برنامه هسته‌ای ایران به‌دست آورد، تحریم‌ها علیه این کشور را لغو کند.»
تغییر لحن ایران از منظر وزرای خارجه 5 کشور
پس از جلسه ایران و کشورهای 1+5، وزرای خارجه آلمان، فرانسه، چین، هند و انگلیس در سخنانی مذاکرات خود با تهران را مثبت خواندند و از تغییر لحن ایران استقبال کردند. «ویلیام هیگ»، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت لحن مقامات ایرانی تغییر زیادی کرده است و این جلسه «شروع خوبی» بود اما به گفته او «هنوز خیلی زود است که آن را یک پیشرفت بزرگ بخوانیم.» او گفت: «حالا وقتش است که سراغ جزییات برویم.» «هیگ» گفت «یک بهبودی بزرگ در لحن و روح» محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران مشاهده شد. وزیر امور خارجه آلمان نیز پس از پایان نشست ایران و 1+5 در نیویورک، تاکید کرد پنجره فرصت‌ها برای حل صلح‌آمیز موضوع هسته‌ای ایران باز شده است. گیدو وستروله روز پنجشنبه گفت دیدار وزیران امور خارجه 1+5 با همتای ایرانی‌شان (لحن، فضا و روح) بسیار متفاوت نسبت به آنچه این گروه به آن عادت داشت صورت گرفت و پنجره فرصت برای حل صلح‌آمیز این وضعیت باز شده است. به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، وستروله در عین حال هشدار داد اعمال و کردار ایران باید با گفتارش مطابقت داشته باشد. او اضافه کرد: کلمات به تنهایی کافی نیستند آنچه مهم است اعمال و نتایج ملموس است. جزییات بسیار مهم هستند، به همین دلیل لازم است که ما خیلی زود مذاکرات اساسی و جدی‌ای داشته باشیم.» «وستروله» پیش از مذاکره در گروه 1+5 با ایران، با حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران دیدار کرد. مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه، سیدعباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر خارجه و محمدنیا، مشاور حقوقی وزیر خارجه، و حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور اقتصادی و تخصصی بین‌المللی وزیر خارجه در مذاکرات امروز ظریف را همراهی کردند. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز پس از این مذاکرات گفت: اگر مذاکرات اتمی تهران با قدرت‌های جهانی به پیشرفتی منجر شود، تحریم‌ها علیه ایران باید کاهش یابد و در نهایت نیز ملغی شود. لاوروف به روزنامه «واشنگتن‌پست» گفت: پیام‌هایی که اکنون از ایران شنیده می‌شود، «دلگرم‌کننده» است.جان‌ کری وزیر خارجه آمریکا، ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه، گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و وانگ یی وزیر خارجه چین در این نشست به همراه کاترین اشتون حضور داشتند. ظریف پس از این مذاکرات در یک پست فیس‌بوکی نوشته: «انشاءالله یک روز همه صحبت‌های خودم در این جلسه را به شما گزارش خواهم داد تا همه ببینند که برای داشتن یک مذاکره خوب هیچ نیازی به عدول از مواضع نیست.»
لینک خبر : http://sharghdaily.ir/?News_Id=21433

***********************************
اصولگرايان و موضوع رابطه با آمريكا
1392/07/06
رسالت « سخنراني رؤساي جمهور ايران و آمريكا در سازمان ملل متحد موضوع رابطه دو كشور را به خبر اول محافل سياسي دنيا تبديل كرده است . اين موضوع ويژه با توجه به هشت سال تقابل جدي دو طرف براي مردم ايران اهميتي جدي دارد . تحريم‌ها توسعه و حتي معيشت ايرانيان را نشانه گرفته است و در چندين مورد تنها يك حماقت جنگ‌طلبانه از طرف جنگاوران آمريكايي كم بود كه جنگي ويرانگر ميان دو كشور شكل گيرد.
دكتر حشمت الله فلاحت‌پيشه
سخنراني رؤساي جمهور ايران و آمريكا در سازمان ملل متحد موضوع رابطه دو كشور را به خبر اول محافل سياسي دنيا تبديل كرده است . اين موضوع ويژه با توجه به هشت سال تقابل جدي دو طرف براي مردم ايران اهميتي جدي دارد .
تحريم‌ها توسعه و حتي معيشت ايرانيان را نشانه گرفته است و در چندين مورد تنها يك حماقت جنگ‌طلبانه از طرف جنگاوران آمريكايي كم بود كه جنگي ويرانگر ميان دو كشور شكل گيرد.
مجموعه اين شرايط رابطه و مذاكره با آمريكا را به موضوع عمده رقابت‌هاي انتخاباتي خرداد ماه سال جاري تبديل كرد و آقاي روحاني با شعار تنش‌زدايي از موضع اعتدال اكنون در معرض اجراي راهبرد خارجي خود است. او با پرهيز از شرايط دوران آقاي خاتمي، موضوع آمريكا را از كانون رقابت جناحي خارج كرد و با اعلام اينكه با اختيار تام براي مذاكره آمده است ، تلاش مي‌كند تا از موضع برتر مذاكرات ناتمام گذشته را ادامه دهد. باتوجه به آنچه در نيويورك مي‌گذرد و شروع ديپلماسي رسمي دولت در آينده، اصولگرايان چه موضعي را در سياست خارجي اتخاذ خواهند كرد؟
در يك تحليل كلي، طيف كم تأثيري از اصولگرايان كماكان از موضع بدبيني و توأم با انتقادات جدي به استقبال موضوع مي‌روند و در مقابل برخي از محافل نزديك به اصلاح‌طلبان ممكن است خوشبينانه و توأم با شتاب خواستار سرعت بيشتر دولت روحاني در نزديكي با آمريكا شوند. مخاطبين مطلب حاضر كساني هستند كه بهتر است ضمن تأييد ضرورت
« تنش‌زدايي» چارچوب‌هاي لازم را براي اين امر مدنظر قرار دهند. اصول سياست خارجي كشور در درون اين چارچوبها تأمين مي‌شود:
1. نقد گذشته جهت دفاع از مطالبات جمهوري اسلامي ايران در مقابل آمريكا و نه مانع‌سازي در روند مذاكرات ضروري است. در يك مورد آمريكايي‌ها، در طول دوران گذشته بيش از چهل ميليارد دلار غرامت از دولت ايران را در قالب احكام قضائي داخلي و خارجي به مطالبات خود اضافه كرده‌اند، در حالي‌كه حداكثر احكام قطعي شده طرف ايراني شش ميليارد دلار است.
2. « زبان واحد آمريكايي‌ها » مطالبه آقاي روحاني از همتاي خود بود. سياست آنها اين است كه در صورت برداشتن گام‌هاي متقابل و هنگام پذيرش خواسته‌هاي 1 +‌5 توسط ايران ، تعهدي را در زمينه تحريم‌زدايي از ايراني‌ها نپذيرند. به عبارتي رئيس جمهور آمريكا كاهش تحريم‌ها را به هزار توي لابي‌هاي كنگره واگذار نمايد. چنين مذاكره‌‌اي نتيجه‌بخش نيست.
3. صلح مبتني بر صندوق راي ، طرح مترقي جمهوري اسلامي براي بحران‌هاي منطقه‌اي است. رفراندوم در سرزمين‌هاي اشغالي با مخالفت توأم با كشتارو نسل‌كشي صهيونيست‌ها مواجه شده است. در بحرين و سوريه استانداردهاي دوگانه بيداد مي‌كند و آمريكايي‌ها هرجايي كه توانسته‌اند، از ابزار يا تهديدهاي نظامي استفاده كرده‌اند. « ژنو2 » و مذاكرات مربوط به سوريه با حضور جمهوري اسلامي مي‌تواند سنگ محك گفته‌‌هاي ر‌ؤساي جمهور دو كشور رقيب در تحولات اخير باشد.
4. هنوز دلايل خوشبينانه‌اي براي تغيير در راهبرد سياست خارجي جمهوري اسلامي در قبال آمريكا شكل نگرفته است و آنچه وجود دارد ، تنها تغيير در « ادبيات» است. لذا همه چيز به حوزه ديپلماسي عمومي تعلق دارد نه حوزه ديپلماسي رسمي. ايراني‌ها منتظركاهش جدي تحريم‌ها و كاهش فشار بر خود در شرايط ناعادلانه موجود هستند. لذا دوره انتظار لبخندهاي روحاني بسيار كوتاه‌تر از دوران آقاي خاتمي خواهد بود.
5. خوشبختانه نوع ورود مسئولان و نهادهاي نظام جمهوري اسلامي به دور تازه « ديپلماسي غربي» كشور مانع از اين مي‌شود كه اين امر به رقابتي بين جناحي تبديل شود. هرگونه « حمايت و انتقاد» احتمالي از اين ديپلماسي بايد به صورت « سازنده » شكل گيرد.

دكتر حشمت الله فلاحت‌پيشه
******************************
وزرای خارجه ایران و آمریکا د‌رباره لغو تحریم‌ها مذاکره کرد‌ند‌
د‌ید‌ار تاریخی
قانونـ گروه سیاسی، عليرضا شاكر- روحانی راست مي‌گفت ؛ ریش و قیچی د‌ست کد‌خد‌است‌. شايد‌ به‌خاطر همين بود‌ شیخ د‌يپلمات قبل از هر كاري گفته بود‌ كه برای رهایی از قحطی بايد‌ د‌ر خانه کد‌خد‌ا رفت‌. او از بزرگان مكتب ويژه‌اي است‌. مكتبي كه هواد‌ار و د‌وستد‌اران زيادي دارد. با اينكه آنها د‌ر محله‌شان پول و قد‌رت و نوکر و رعیت ند‌ارد‌ ولي مريد‌اني آزاد‌ه د‌ارند‌ كه نمي‌خواهند‌ نوكري كد‌خد‌ا كنند‌‌. شيخ نگران بود‌ كه رفتن د‌م خانه كد‌خد‌ا چهره اش را نزد‌ مرید‌ان مكتب مخد‌وش كند‌ و براي د‌وستد‌اران مرامشان پسند‌ نيفتند‌. شيخ كه كاربلد‌ بود‌ نزد‌ پير و بزرگ ايشان رفت‌، گفت كه مصلحت ما د‌ر رفتن به د‌ر خانه کد‌خد‌است و اگر چنين نكنيم فرد‌ا قحطي همه را از پا د‌ر مي‌آورد‌. از پير كمك خواست و بزرگ بزرگان گفت كه از او حمايت مي‌كند‌. شیخ رفت تا حرفش را به گوش كد‌خد‌ا برساند‌ با اين حال خود‌ش با کد‌خد‌ا صحبت نکرد‌. پیرشان گفته بود‌‌، نباید‌ طوری رفتار كند‌ كه کد‌خد‌ا احساس کند‌ برای نوکری و د‌ریوزگی آمد‌ه است. شیخ د‌یپلمات نمي‌خواست گفته رهبرش زمین بیفتد‌‌. او مي‌خواست به‌عنوان قهرمان به به د‌یارش برگرد‌د‌….
شيخ ديپلمات و ديدار با كدخدا!
شيخ د‌يپلمات با اوباما د‌ید‌ار نکرد‌ و چانه‌زنی را به د‌یگری سپرد‌. ماجرای د‌ید‌ار اوباما و روحانی از چند‌ هفته پيش جد‌ي شد‌. تبلیغات پرحجم رسانه ای از د‌ید‌ار اوباما و روحانی د‌ر حاشیه مجمع عمومي‌سازمان ملل خبر مي‌د‌اد‌ تا اينكه المانیتور برای نخستین بار از محل د‌ید‌ار احتمالی روحانی و اوباما خبر د‌اد‌. ضیافت ناهار آقای د‌بیر کل د‌ر روز سه شنبه 24 سپتامبر كه به وقت تهران حد‌ود‌ 9 شب مي‌شد‌. قبل از اين ضيافت و د‌ر همان روز‌، رئيس جمهور آمريكا د‌ر نطقي از تمايل كشورش براي حل و فصل مشكلات با تهران سخن گفته بود‌‌. همين امر احتمال ملاقات د‌و رئيس‌جمهور را تقويت مي‌كرد‌‌، زمان ضیافت ناهار رسید‌‌، رسانه‌ها لحظه به لحظه هيجاني كم نظير را گزارش مي‌د‌اد‌ند‌.ضيافت رو به پايان گذاشت و از روحانی خبری نشد‌. رئیس جمهوری ایران به مهمانی نرفت تا با همتای آمریکایی اش روبه‌رو نشود‌‌. این صحنه برای ما ایرانی‌ها بسیار آشنا بود‌. آقای خاتمي‌نیز قبلا د‌ر یکی از راهروهای سازمان ملل راه خود‌ را کج کرد‌ تا با بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا ملاقات ند‌اشته باشد‌. شاید‌ حجم عظیم انتقاد‌ات به نطق صبحگاه چهارشنبه روحانی د‌ر مجمع عمومي‌بخاطر این بود‌ که نخبگان وتحصیلکرد‌ه‌هاي فعال د‌ر شبکه‌هاي اجتماعی به این پند‌ار رسید‌ه بود‌ند‌ که د‌ر همچنان بر همان پاشنه مي‌چرخد‌ و نمي‌توان طرحی نو از روحانی انتظار د‌اشت؟!
قهر تماشاگران از بازي سياست
د‌ر زمین ایران تماشاگران بازی سیاست با لید‌ر تیم قهر کرد‌ه بود‌ند‌ و به او د‌ر شبكه‌هاي اجتماعي بد‌وبيراه مي‌گفتند‌. د‌ر نیویورک هم رئیس جمهور آمریکا ژست طلبکارانه گرفت! و حرص سر قرار نیامد‌ن روحانی را بر سر ظریف خالی کرد‌. آنطور که ایرنا نوشت د‌ر ایامي‌که مجمع عمومي‌میزبان هیات‌هاي د‌یپلماتیک است، راهروهاي طبقات مختلف سازمان ملل بسياري مواقع به محل د‌يد‌ارهاي تصاد‌في د‌يپلمات‌ها تبد‌يل مي‌شود‌. ظاهرا د‌ر روزهاي اخير هنگام عبور ظريف از يكي از راهروهاي سازمان ملل باراك اوباما و هيات همراه د‌ر مقابلش ظاهر مي‌شوند‌‌، اوباما پره د‌ماغ به بالا و سينه به جلو مي‌د‌هد‌ د‌ر‌ ژستي كه بي‌شباهت به د‌ند‌ان قروچه‌هاي احمد‌ي ن‍ژاد‌ نبود‌ بد‌ون احوالپرسي از كنار ظريف مي‌گذرد‌ و وارد‌ سالن شوراي امنيت مي‌شود‌. با همه اين‌ها ظاهرا تقد‌یر بر این بود‌ که آخرین واسطه بین ایران و آمریکا یک زن انگلیسی باشد‌ نه مرد‌ی چشم باد‌امي‌.
ميانجيگري زن انگليسي
کاترین اشتون 57 ساله د‌ر گوشه میز مستطیلی مذاکره 1+5 كنار ظریف و کری نشسته بود‌. اشتون که از 4 سال پیش مسئولیت سیاست خارجی اتحاد‌یه اروپا را بر عهد‌ه گرفته‌، روز پنج‌شنبه رئیس جلسه بود‌. نشست هسته‌ای 1+5 با ایران‌. نشستي د‌ر سطح وزراي امور خارجه كه برگزاري آن د‌و روز قبل تر د‌ر د‌يد‌ار ظريف و اشتون هماهنگ شد‌ه بود‌. اين جلسه برگزار شد‌ و بعد‌ از آن وزراي خارجه حاضر‌در جلسه و همچنين خانم اشتون آنرا مثبت خواند‌ند‌ اما بعد‌ از نشست اتفاقي رخ د‌اد‌ كه اصل موضوع را به حاشيه برد‌. جان كري و محمد‌ جواد‌ ظريف بد‌ون حضور شخص سومي‌به اتاقي رفتند‌ و پشت د‌رهاي بسته مذاكره اي تاريخي را برگزار كرد‌ند‌. مذاكره اي كه د‌ر سال‌هاي بعد‌ از انقلاب بي سابقه ترين بود‌.
موضوع مورد‌ بحث د‌ر نشست 1+5 و مذاكره مستقيم ايران و آمريكا لغو تحريم‌ها بود‌‌.سی بی‌اس د‌ر همين رابطه مي‌گوید‌ ممکن است آمریکا تحریم‌هايش را خیلی زود‌ مثلا د‌ر عرض 3 ماه لغو کند‌.
البته شرط داريم
مشروط به اینکه ایران هم اجاز بازرسی از فرد‌و را بد‌هد‌‌. این بازرسی د‌رخواست جان کری است. او گفته که ایران خیلی زود‌ امکان بازرسی از تاسیسات فرد‌و را فراهم کند‌. امضای پروتکل‌هاي الحاقی که امکان بازرسی سرزد‌ه به بازرسان را مي‌د‌هد‌ و همچنین کاهش غنی سازی تا یک مقد‌ار، از د‌یگر موارد‌ی است که وزیر خارجه آمریکا مطرح کرد‌ه است. آن طور که منابع د‌یپلماتیک به «قانون» گفته‌اند‌ آنچه کری به‌عنوان د‌رخواست مطرح کرد‌ه و هم اکنون روی میز مذاکره قرار د‌ارد مذاکرات غیر رسمي‌که بین گروه‌هاي متخصص ایرانی و آمریکایی د‌ر جریان است.حسام الد‌ین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور نیز چند‌ روز پیش از تکاپوی وصف ناپذیر کارشناسان و د‌یپلمات‌ها خبر د‌اد‌ه بود‌. او د‌ر توصیفی گفته بود‌ که مذاکره کنند‌ گان قطعنامه بعد‌ از 25 سال گرد‌هم آمد‌ند‌.
لغو تحريم‌ها در 6ماه؟!
پیش از این د‌کتر روحانی خواستار لغو تحریم‌ها طي 3 تا 6 ماه شد‌ه بود‌ که کری مي‌گوید‌ اگر ایرانی‌ها صاد‌ق باشند‌ زود‌تر هم‌،اینکار ممکن است. این سخنان وزیر امور خارجه آمریکا د‌ر حالی است که د‌ولت آمریکا اختیار لغو بسیاری از تحریم‌ها را ند‌ارد‌ و تصمیم د‌ر این باره با کنگره آمریکاست‌. البته از واشنگتن خبر مي‌رسد‌ که اوباما مذاکره با کنگره را برای لغو تحریم‌ها آغاز كرد‌ه است. د‌ر هر صورت ایران هم چند‌ان به لغو کامل تحریم‌ها د‌ر عرض 3 ماه د‌ل نبسته است‌. هر چند‌ که مقام‌هاي کشورمان از لغو 3 ماهه تحریم‌ها سخن گفته‌اند‌ ‌. با وجود‌ این گفته مي‌شود‌ ظریف د‌ر د‌ید‌ار نیم ساعته اش رو به کری گفته است ما به تعهد‌اتمان بر اساس مقررات بین‌المللی تمام و کمال عمل مي‌کنیم تا شبهه » شفافیت کامل د‌ر برنامه هسته ای » رفع شود‌ د‌ر مقابل شما هم متعهد‌ شوید‌ که تحریم‌هاي ما را حد‌اکثر د‌ر یکسال به‌صورت کامل لغو مي‌کنید‌ و د‌ر این مد‌ت هم تحریم جد‌ید‌ی اعمال نخواهيد‌ كرد‌. این صحبت‌ها و مهمتر از آن د‌يد‌ار كري با ظريف را بايد‌ فصل جد‌يد‌ حضور بين المللي ايران د‌انست حضوري كه قطعا با كارشكني‌ها و اعمال فشارها بر روحاني و اوباما همراه خواهد‌ بود‌ آيا 2 رئيس جمهور د‌ر مهار فشارها موفق خواهند‌ بود‌ ؟ يا اينكه عوامل بيروني قطار بهبود‌ مناسبات ايران و آمريكا را متوقف خواهد‌ كرد‌ ؟
لینک خبر : http://www.ghanoondaily.ir/?News_Id=24761
***************************
نرمش قهرمانانه بازی «دو سر برد» برای ایران
دولت جدید روش جدیدی را پیشنهاد می‌کند و آن حل مسائل از طریق دیپلماسی است. این روش اگر در چارچوب اصول باشد مورد حمایت خواهد بود و اگر هوشمندانه باشد، «نرمش قهرمانانه» نامیده می‌شود.
تعامل ـ کمیل خجسته- وزیر وقت امور خارجه آمریکا در سال ۱۳۸۹ باصدور بیانیه‌ای گفت که هدف کشورش از تحریم‌ها «محدود کردن برنامه اتمی ایران و تغییر محاسبات» جمهوری اسلامی است. هیلاری کلینتون، این اقدام را در چهارچوب سیاست دو بعدی مذاکره – فشار بر ایران، اعلام کرد.

نیمه دوم سال۱۳۹۱
امریکای اوباما، به دنبال تغییر ذهنیت مردم ایران است. اوباما در حالی وارد انتخابات ریاست جمهوری شد که یکی از شعارهایش در تبلیغات انتخاباتی‌ سال ۲۰۰۸ برقراری مذاکرات مستقیم با ایران بود. وقتی در دور اول استراتژی آن‌ها پاسخی نگرفت، اوباما چهارسال دومش را در نیمه دوم سال ۹۱ آغاز کرد. جو بایدن، معاون باراک اوباما در کنفرانس بین المللی امنیتی مونیخ در اوایل بهمن ۹۱ اعلام کرد که هر گاه رهبر ایران برای انجام مذاکره جدی باشد، آمریکا آماده «مذاکره مستقیم» با ایران برای حل مسئله هسته‌ای ایران خواهد بود. بایدن گفت که کشورش از تماس‌های دو جانبه‌ای که به کاهش اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران بیانجامد حمایت می‌کند.
آرایش جدید با هدف فریب افکار عمومی
درست پنج روز بعد از اظهارات آقای معاون؛ رهبر انقلاب اسلامی در جمع فرماندهان هوانیروز گفتند که «ما البته درك مي كنيم چرا آمريكايى‌ها اين روزها باز مجدداً مسئله‌ى مذاكره را هى تكرار ميكنند… ما مي فهميم علت چيست. به قول خود آمريكايى‌ها، سياست خاورميانه‌اى آنها دچار شكست شده است. آمريكا در سياستهاى خود در اين منطقه، دچار شكست است. احتياج دارند به اينكه يك برگ برنده‌اى را به قول خودهاشان رو كنند؛ اين برگ برنده از نظر آنها عبارت است از اينكه: نظام جمهورى اسلامىِ انقلابىِ مردمى را، بكشانند پاى ميز مذاكره… ميخواهند به دنيا اعلام كنند كه ما حُسن نيت داريم. نه، ما حُسن نيتى مشاهده نمي كنيم. مذاكره به صورت يك تاكتيك، مذاكره براى مذاكره، مذاكره براى فروختن ژست ابرقدرتى بيشتر به دنيا، اين مذاكره يك حركت حيله‌گرانه است.»

این آغاز دور جدید تلاش‌ برای اقناع افکار عمومی از سوی طرفین درگیرِ جنگ اراده‌ها بود. وزیر تغییریافته خارجه امریکا در دور دوم -که خود این جابجایی از نشانه‌های تغییر روش امریکایی‌ها بود- با فاصله یک روز بعد از صحبت‌های رهبر انقلاب گفت که «اگر ایران آمادگی خود را برای گفتگو درباره مسائل بنیادی نشان دهد، جامعه بین‌الملل نیز آماده پاسخ به این رویکرد است.» و از آمادگی امریکا برای گفتگوی مستقیم خبر داد.
بعد از آن بود که رهبر انقلاب اسلامی، دولتمردان امریکا را غیر منطقی نامیدند که حرف‌هایشان با عملشان نمی‌خورد و نمی‌توان با آدم غیرمنطقی به گفتگوی سازنده پرداخت. در این دیدار بود که برای اولین بار آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای از دلیل تلاش آنها برای مذاکره می‌گویند. «رئيس جمهور آمريكا كه حرف ميزند، اعوان و انصارش از دولتمردان آمريكا كه حرف مي زنند، براى فريب دادن افكار عمومى است.» حرفی که چند ماه بعد در روز اول فروردین تکرار شد که «برداشت ما این است كه پیشنهاد مذاكره از سوی آمریكائی‌ها، یك تاكتیك آمریكائی و برای فریب‌ دادن افكار عمومی است.»

نوروز۹۲
پینگ‌پنگ تلاش برای تغییر افکار عمومی تازه آغاز شده بود. جان کری این بار با اشاره به اینکه ما پیش‌شرطی برای مذاکره نداریم در ۸ اسفند گفت که «ما آماده مذاکره با صداقت، حسن نیت و در فضای احترام متقابل برگزار هستیم تا تلاش شود از هرگونه پی آمد ناخوشایند جلوگیری شود» و پشت سرش، سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه با اشاره به صحبت‌های رهبری در دیدار مردم آذربایجان با لحنی مودبانه تاکید کرد که «مثلا چند روز پیش در تبریز مقام معظم رهبری آیت الله العظمی خامنه‌ای فرمودند که در قبال تحریم ها، بیشتر از دو راه وجود ندارد؛ یا تسلیم شدن یا فعال کردن توانائی های داخلی برای عبور از تحریم‌ها. من نمی‌خواهم روی حرف ایشان حرف بزنم؛ اما راه سومی هم هست تعامل با جامعه بین‌المللی. ایشان درباره حرمت سلاح کشتار جمعی فتوا صادر کرده‌اند، از طرف ما هم رئیس جمهور اوباما فرمودند که دستیابی ایران به سلاح هسته ای قابل پذیرش نیست. خب پس جایی برای توافق وجود دارد.»

بعد از آن بود که اوباما در پیام نوروزی خود اعلام کرد که از وضعیت اقتصادی ایران ناراحت است و دوست دارد این مسائل حل شود و رهبری در پاسخ به او در سخنرانی نوروزیشان فرمودند که «رئیس جمهور آمریكا در نطق رسمی، از مشكلات اقتصادی ایران حرف می زند؛ مثل اینكه از پیروزی خود دارد صحبت می كند؛ كه بله، در ایران پول ملی افت كرده است، مشكلات اقتصادی این چنین و آن چنان است. البته او به قوّت های این ملت، به تلاش های مثبت و سازنده‌ای كه در این كشور دارد انجام می گیرد، به پیروزی‌های بزرگ این ملت اشاره‌ای نكرده است و هرگز نخواهد كرد. تلاش های اين ها بی‌اثر نبود؛ بله، بی‌اثر نبود، اما در كنار اثر منفی، يك اثر مثبت بزرگی هم كه مورد انتظار ما بود، اتفاق افتاد؛ يعنی تحريم موجب شد كه نيروهای درونی و ظرفيت عظيم ملت ايران فعال شود.»

تغییر آرایش سیاسی در ایران
انتخابات ایران برگزار شد. حماسه سیاسی که شعار رهبر ایران بود محقق شد و مردم در انتخابات مشارکت فعال داشتند و این خود نشانه‌ای بود از این که امریکایی ها در تغییر محاسبات ذهن مردم ایران موفق نبودند و نتوانستند بین مردم و نظام جدایی بیاندازند. دولت جدید که شعار خود را در انتخابات تدبیر برای حل مشکلات مردم خوانده بود؛ راه حل آن را «لبخند دیپلماسی» اعلام کرد. لبخند دیپلماسی تلاش دارد برای حل مسائل داخلی از راه دیپلماسی وارد و آن‌ها را حل کند. از آن جا که مشی رهبری نیز حمایت از سیاست دولت در چارچوب اصول است و از بعد از انتخابات نیز مواضع رییس‌جمهور و وزیر خارجه‌ی او در چارچوب اصول بوده است؛ پس دلیلی بر عدم حمایت از این مشی وجود ندارد. این دولت است که وظیفه‌اش حل مسائل جاری کشور است و طبیعتاً اگر راه‌حلی در چارچوب اصول برای پاسخ به مسائل روبه‌رویش دارد؛ باید از آن حمایت شود.

از سوی دیگر امریکایی‌ها مرتب و پی‌در‌پی پیغام می دهند و اعلام می‌کنند که كه ما به دنبال مذاکره هستیم و هر گزاره‌ای که ایران می‌گذارد، آن‌ها رد می‌کنند. گفته می‌شود صادق نیستید، منطقی نیستید؛ بلافاصله مصاحبه می‌کنند، صحبت می‌کنند و می‌گویند در مذاكره‌ منطقی، صادق هستیم. پیش‌شرط نداریم و می‌خواهیم مسائل حل شود. اگر شرایط جنگ اراده‌ها را بپذیریم و تلاش برای تحت تاثیر قراردادن افکار عمومی را جزء دستور کارهای این جنگ بدانیم، این حالت که هر چه ما بگوییم آن‌ها انکار کنند؛ می‌تواند افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد.
پس دولت جدید روش جدیدی را پیشنهاد می‌کند و آن حل مسائل از طریق دیپلماسی است. این روش اگر در چارچوب اصول باشد مورد حمایت خواهد بود و اگر هوشمندانه باشد، «نرمش قهرمانانه» نامیده می‌شود.

بازی «دو سر برد»
گفتگو با غرب در چارچوب اصول انقلاب همیشه جزء اقدامات سیاست‌ خارجی بوده است. «در چند مورد، در طول سال های متمادی، در دولتهای گوناگون، كسانی بر سر موضوعات مقطعی ــ كه ما هم مخالفتی نداشتیم ــ با آنها مذاكره كرده‌اند؛ اما مربوط به دولت ها بوده است. البته همان ها هم موظف بوده‌اند كه خطوط قرمز رهبری را رعایت كنند؛ امروز هم موظفند و باید رعایت كنند.» اما در جنگ اراده‌ها تلاش اصلی برای اقناع افکار عمومی است. در حالی که حریف شما از تاکتیک «فشار- مذاکره» برای تسلیم کردن بهره می‌برد، «نرمش قهرمانانه» یک فن هوشمندانه برای پیروزی در این جنگ است. دو حالت در زمانی‌که جمهوری اسلامی وارد مذاکره با غرب می‌شود؛ برایش پدید می‌آید.

حالت اول: همان چیزی که دولت جدید به آن معتقد است. آن‌ها معتقدند که با این‌کار می‌توانند اجماعی را که امریکایی‌ها با برخی کشورها علیه ایران درست کرده‌اند را بشکنند. در این حالت، نرمش قهرمانانه اگر -با تاکید مجدد- در چارچوب اصول صورت بگیرد و موجب شکستن اجماع ‌شود؛ از این راه مسائلی که کشور با تحریم با آن مواجه شده حل می‌‌شود. خب این برای دستگاه دیپلماسی کشور یک موفقیت بزرگ است و سبب گشایش زندگی مردم می‌شود. این کار نماد کارآمدی دولت خواهد بود و چاقوی «فشار» امریکایی ها را کند می‌کند.

حالت دوم: اگر امریکایی‌ها برخلاف حرف‌هایی که در دور دوم اوباما زدند عمل کنند، این مردم دنیا هستند که می‌بینند حرف آمریکایی‌ها با عملشان متناقض است و این به معنی روشن شدن نیت امریکایی ها در نزد افکار عمومی است.

نمونه‌ای از این بدل را در دوره قبل تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و در دوره آقای سعید جلیلی تجربه کردیم. آنجا که امریکایی‌ها برای تحریك افكار عمومی دنیا و دوستان ایران، طراحی کرده بودند و رئیس‌جمهور امریكا از رؤسای جمهور تركیه و برزیل درخواست كرده بود که آن‌ها وساطت كنند تا ایران یك راه حل میانه‌ای را در خصوص سوخت بیست درصد هسته‌ای بپذیرد. ایران و دو کشور دیگر پذیرفتند اما در نهایت این امریکایی‌ها بودند که قرارداد را بر هم زدند. رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان در اسفند سال ۹۱ در این باره می‌گویند: «من همان موقع به مسئولان گفتم كه پیگیری این راه حل اشكالی ندارد، اما بدانید كه امریكایی‌ها آن را قبول نخواهند كرد و همان‌طور هم شد. امریكایی‌ها می‌خواستند به افكار عمومی دنیا القاء كنند كه ایران راه حل‌های منطقی را هم قبول نمی‌كند، اما آن‌چه كه اتفاق افتاد، اثبات واقعیت مهم غیر منطقی بودن خود امریكایی‌ها بود.»

نرمش قهرمانانه مانند یک فن «بدل» در کشتی است. حمله دوگانه «فشار- مذاکره» امریکایی‌ها را با بدل «نرمش قهرمانانه» می‌توان رد کرد و حریف را به خاک برد. این بدل دو حالت برای حریف به‌وجود می‌آورد. از یک‌سو اگر اجماع شکسته شود سبب ضعیف‌شدن رکن «فشار» از دوگانه امریکایی‌ها می‌‌شود و از سوی دیگر اگر تناقض امریکایی‌ها مشخص شود، عملیات روانی آن‌‌ها بر روی اذهان را خنثی می‌کند. نتیجه از هر طرف که باشد یک ضلع از دوگانه امریکایی‌ها را از بین می‌برد. ‌به نظر می‌رسد که آن حمله و این بدل، رقابت در عرصه دیپلماتیک را به بازی «دو سر برد» برای ایران تبدیل می‌کند.
***********************************************
گزارش تحلیلی شفاف
تماس تلفنی روحانی و اوباما نشانه چیست؟
برای ایران و آمریکایی که سی و چند سال است در پایین ترین سطوح ممکن( کارشناسان و یا در نهایت معاونان وزارت خارجه) با یکدیگر به گفت و گو نشسته بودند، نفس گفت و گوی تلفنی دو رئیس جمهور اتفاقی بس بزرگ محسوب می شود.
شفاف: از همان ساعتی که تصمیم حسن روحانی برای سفر به نیویورک اعلام شد، اگر چه هنوز خبری از متفاوت بودن این سفر اعلام نشده بود اما بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی متفق القول بودند که این سفر با همه سفرهای روسای جمهوری ایران به نیویورک متفاوت خواهد بود.

نه حسن روحانی حاضر شد پای سخنان باراک حسین اوباما بنشیند و نه اوباما جسارت چنین کاری را آن هم در میان انتقادات شدید اللحن لابی اسرائیل، پیدا کرد.

عصر پنج شنبه و اولین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا بعد از سی و اندی سالی که از انقلاب می گذرد، تا حدودی فضای متفاوتی را ایجاد کرد . در نهایت هنگامی که حسن روحانی با اسکورت ویژه آمریکایی ها راهی فرودگاه جان اف کندی بود، تلفن اتومبیل اسکورت حامل رئیس جمهور ایران به صدا درآمد و آن سوی خط هم کسی نبود جز باراک حسین اوبامای آمریکایی.

برای ایران و آمریکایی که سی و چند سال است در پایین ترین سطوح ممکن( کارشناسان و یا در نهایت معاونان وزارت خارجه) با یکدیگر به گفت و گو نشسته بودند، نفس گفت و گوی تلفنی دو رئیس جمهور اتفاقی بس بزرگ محسوب می شود.

آنچه زمینه گفت و گوی دو رئیس جمهور ایران و آمریکا را پدید آورد، فضای مثبت طرفین در اظهار نظرهای چند روز گذشته بود. حسن روحانی، از رویکرد مثبت آمریکایی ها گفت و از امیدش به آینده و در آن سوی میدان هم اوباما عنان کار را خود به دست گرفت و از احترامش به حقوق ایرانیان و بخصوص حق هسته ای.

هدف سیاست خارجی اگر چه در پشت لبخندها و تعارفات دیپلماتیک پنهان است اما نمی توان نقش همین لبخندها و سخنان احترام آمیز را در رویکرد مثبت طرفین ندید. از یک تماس و یک دیدار نیز نباید ذوق زده شد و همه چیز را تمام شده فرض کرد. تبدیل دشمنی ایران و آمریکا به رقابت می تواند ایده آل ترین اتفاقی باشد که می تواند در بلند مدت میان ایران و آمریکا بیفتد.

اگرچه هنوز اتفاق مهمی در روابط ایران و آمریکا روی نداده و آنچه رسانه ها گفته اند در حد توافق بر سر حل موضوع هسته ای و ماموریت دو رئیس جمهور به جان کری و محمدجواد ظریف بوده است، اما نمی توان از بازیگران دیگر نیز گذشت.

از همین امروز می توان تصور کرد علاوه بر رقبای منطقه ای ایران، اعرابی که منفعت سالیان دراز خود را در تداوم دشمنی ایران و آمریکا می دیدند، بیکار ننشسته و برای ادامه آن روند و چه بسا بدتر شدن آن نقشه ها بریزند. نمی شود باور کرد که بندر بن سلطان سعودی یا آل خلیفه و سایر دیکتاتورهای منطقه از روند گفت و گوهای ایران و آمریکا خوشحال باشند. نان امارات، کویت،

عربستان و بحرین در دشمنی ها با ایران است. آمریکایی نیز اگر رابطه با ایران را اصلاح شده ببینند، دیگر حاضر به چیدن تخم مرغی در سبد پوسیده دیکتاتورهای منطقه که سابقه یک انتخابات در کشورشان را ندارند، نخواهند بود.

اسرائیلی ها نیز دیگر دشمنان این ماجرا هستند. سخنان عصبی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در روزهای منتهی به سفر روحانی به نیویورک حاکی از تحلیل اتاق فکر ساختمان نخست وزیری اسرائیل مبنی بر به صلاح نبودن نزدیکی ایران و آمریکا ولو در حد یک سلام و علیک ساده است.

اگر چه نمی شود با یک تلفن ارزیابی درستی از آینده داشت و ذوق زده شد اما ناامید هم نباید بود. در دیپلماسی ناامیدی جایی ندارد. همانگونه که رهبر فرزانه ایران در بیان شروط تهران برای مذاکره با آمریکا، بر دست برداشتن آمریکایی ها از دشمنی با ایران و اتخاذ رویکرد محترمانه تاکید کرده اند، راه دوستی ها برای همیشه بسته نیست.

***********************************
rohani.konfransرئیس جمهور در نشست خبری نیویورک:
ارائه طرح جدید ایران در دور بعدی مذاکرات/ با هرگونه دخالت خارجی در منطقه مخالفیم/ توضیحات در خصوص دیدار با اوباما
نشست خبری دکتر حسن روحانی با خبرنگاران رسانه‌های مختلف بین‌المللی در نیویورک برگزار شد.
به گزارش خبرنگار دولت باشگاه خبرنگاران، نشست خبری حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر روحانی ساعاتی پیش در نیویورک برگزار شد.

وی در ابتدای سخنرانان خود گفت: در این سفر نشست‌های را با روسای جمهور فرانسه ، اتریش، ترکیه، لبنان و سریلانکا داشته‌ام، و دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد و معاونانش و نخست وزیران ایتالیا و اسپانیا، وزیرخارجه آلمان، رئیس INF دبیر کل OIC نماینده دبیرکل سازمان ملل در سوریه و … از دیگر دیدارهایم در این سفر بوده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه دیشب با هموطنان عزیزم که مقیم آمریکا هستند، دیدار بسیار صمیمی و پرشوری داشتم، تصریح کرد: امیدوارم همه آنها سفیران ایران در این سرزمین باشند و بتوانند نظرات مردم آمریکا را هم به مردم ایران منتقل کنند.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه تصریح کرد: در این سفر نشست‌هایی با رهبران جامعه آمریکا برگزار شد که بسیار خوب بود. با شخصیت‌های برجسته رسانه‌های مهم آمریکا نیز دیدار و صبحانه کاری داشتیم. همچنین این فرصت فراهم شد که با شخصیت های معروف و فرهیخته از اندیشکده های آمریکا دیدار و گفتگوی مفید و صمیمی داشته باشیم. دیروز هم در اجتماع بسیار باشکوه که از شخصیت هایی که توسط شورای روابط خارجی دعوت شده بودند سخنرانی داشتم و به سوالات پاسخ دادم.

وی ادامه داد: علیرغم درخواست های مکرر برای مصاحبه اختصاصی توسط شبکه‌های تلویزیونی و روزنامه‌های آمریکا فقط توانستم با واشنگتن پست و سی ان ان و پی بی اس به دلیل ضیق وقت مصاحبه کنم. آقای ظریف هم که مسئولیت مذاکره با 5+ 1 را دولت من به ایشان واگذار کرده، علاوه بر گفتگوهای مفید با همکارانش، دیروز در این جلسه که با حضور وزرای خارجه 5+1 تشکیل شد، جلسه ای داشتند که خودشان نتیجه را اعلام کردند. جلسه در یک فضای بسیار مثبت و امیدوارکننده برگزار شده و امیدواریم این مذاکرات بتواند در زمان کوتاهی به نتیجه ملموس برسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی تاکید کرد: من در اینجا از تلاش‌های اعضای نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، دست اندرکاران سازمان ملل و سایر افرادی که در این سفر تلاش‌هایی داشتند و همکاری و همراهی داشتند صمیمانه تشکر ‌می‌کنم. باید بر این نکته هم تاکید کنم که لحن سخنرانی برخی مقامات عالیرتبه اروپایی و همچنین سخنرانی آقای اوباما رئیس جمهور آمریکا که متفاوت با گذشته بود باید به عنوان یک قدم مثبت برای حل و فصل مسائل فیمابین جمهوری اسلامی ایران و دنیای غرب ارزیابی کنیم.

رئیس جمهور افزود: از رسانه ها که نقش بی بدیلی برای افکار عمومی دارند انتظار دارم بتوانند واقعیت ها را بی کم و کاست به مردم خود و مردم جهان منعکس کنند.

* مشکلی برای دیدار با طرف آمریکایی نداشتیم

در ادامه خبرنگار آسوشتیتدپرس با طرح این سوال که شما اشاره به لحن متفاوت اوباما داشتید که قدم روبه جلوست، ولی از این موقعیت استفاده نکردید و وی را ندیدید. گفتید شاید زمانش نیامده. چه گامهایی باید برداشته شود که این نشست دوجانبه بین شما برگزار شود؟

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روحانی در پاسخ به این خبرنگار گفت: همانطور که اشاره کردید برنامه مقدماتی برای این کار فراهم شده بود که بین من و اوباما دیداری برگزار شود. طرف آمریکایی اظهار تمایل کرده بود برای این دیدار. ما هم علی الاصول مشکلی برای این دیدار نداشتیم اما در برنامه ریزی برای نحوه این دیدار و بخصوص نتایجی که میخواهد دیدار اول داشته باشد وقت و زمان کافی نبود.

در واقع دو طرف قانع بودند که این زمان برای برنامه ریزی ملاقات دو رئیس جمهور شاید کافی نباشد. برای ما آنچه مهم است نتیجه اینگونه دیدارهاست. بعد از 35 سال تنش های فراوان بین ایران و آمریکا و مسائل بسیار زیاد بین دو کشور ملاقات در سطح دو رئیس جمهور آن هم برای اولین بار خودبخود با پیچیدگی هایی همراه است.

دوطرف میخواستند دیدار کاملا موفق و موثری داشته باشند اما فکر میکنم فضایی که امروز بوجود آمده کاملا با گذشته متفاوت است. البته آنها که این فضا را بوجود آوردند ملت ایران، صدای رسای ملت ایران در انتخابات 24 خرداد امسال بود. این انتخابات بسیار شکوهمند فضای بسیار نویی را در ایران و جهان به وجود آورد.

اولین قدم دیروز برداشته شد که همانا اجلاس 5+1 در سطح وزرای خارجه بود. در سطح این چند روز و برنامه ای که یکی دو هفته قبل طراحی شده بود، من از نتیجه راضی هستم. ما قدم ها را باید بسیار حساب شده و دقیق برداریم. هدف ما منافع مشترک دو ملت و حل و فصل مشکلات است. هدف ما قدم به قدم ایجاد بنای اعتماد بین دو ملت و دو دولت خواهد بود.

* شرایط برای بنای اعتماد بسیار تسهیل شده است

در ادامه خبرنگار سی‌بی‌اس پرسید: بعد از جلسه دیروز آیا احساس میکنید آمریکایی ها و اروپایی ها متقاعد شدند که ایران آمده مذاکره کند برای حل و فصل پاره ای مسائل. آیا ایران میتواند جواب درست و شفافی برای مسائل هسته ای اش داشته باشد؟

که دکتر روحانی در پاسخ گفت: در جلسه 5+1 که برای همین است، بحث‌ها پیرامون مسئله هسته ای است. اینکه چگونه ملت ایران از حقوق مسلم خود بهره برداری کند و در کنار آن اعتماد لازم ایجاد شود. در دیداری که با مقامات عالیرتبه اروپایی داشتم نظر آنها کاملا این بود که فضای بوجود آمده امروز در دولت جدید و بعد از انتخابات کاملاً با گذشته متفاوت است. شرایط به گونه ای است که راه برای بنای آن اعتماد بسیار تسهیل شده است. امیدوارم در چنین فضایی که امیدوارم اراده کافی در دوطرف باشد؛ البته اراده در طرف ایران هست. امیدوارم مسئله هسته ای در زمان کوتاه حل شود. معتقد هستم که در زمان نه چندان زیادی ما بتوانیم مسائل هسته ای را قدم به قدم به حل و فصل برسانیم و زمینه را برای روابط ایران با غرب و توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی مخصوصاً میان ملت های غرب و ایران بتوانیم بخوبی فراهم کنیم.

* دولت در زمینه مذاکرات هسته‌ای دارای اختیارات کامل است

رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به خبرنگار راشاتودی که پرسید طی اقامت شما در نیویورک بیانات خوبی راجع به مسائل هسته ای و آمریکا و اروپا داشتید. آیا در خود ایران این حمایت لازم را دارید؟، گفت: من قبلا هم در یک مصاحبه ای اعلام کردم که دولت همه اختیارات لازم برای گفتگو با طرفهای خارجی اش را دارد. دولت در زمینه مذاکرات هسته‌ای دارای اختیارات کامل است. و من هم در مذاکرات هسته ای وزیر امور خارجه ام را انتخاب کرده و به او مسئولیت دادم. فکر میکنم به هر نتیجه ای در مذاکرات برسیم از پشتیبانی سایر قوا و ملت برخوردار است. اساساً در مذاکرات سرنوشت ساز و مهمی مثل چنین مذاکراتی نمیتواند دولت ایران بدون پشتوانه کامل و اجماع داخلی وارد عمل شود. بنابراین دولت اختیار کافی برای اینکه پای میز مذاکره به نتیجه مورد نظر برسد را دارد.

* روابطمان را بر اساس منافع ملی و منافع ملت‌های منطقه تنظیم می‌کنیم

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که اخضر ابراهیمی راجع به گفتگوهای ژنو 2 و سوریه صحبت کردند. آیا شما در ژنو 2 شرکت میکنید؟ سیاست شما در بحث حماس و حزب الله چیست؟ چگونه میتوانید با توجه به حمایتتان از اینها به مصالحه برسید؟ تاکید کرد: مسائل منطقه ما بسیار حائز اهمیت است بویژه مسئله سوریه. سوریه در جنگ خطرناک داخلی گرفتار آمده. معتقدیم همه باید دست به دست هم دهیم و این جنگ را متوقف کنیم و زمینه را برای آینده فراهم کنیم تا در فضای آزاد و امن مردم سوریه بتوانند برای آینده کشور خود تصمیمات لازم را اتخاذ کنند. ارتباط ما با کشورهای منطقه در تناقض و تنافی با ارتباط ما با غرب نیست.

سیاست خارجی ما در چارچوب یک اصول است. ما بر اساس منافع ملی و منافع ملت های منطقه و بر اساس منافع مشترک با سایر بازیگران جهانی و از جمله غرب روابطمان را تنظیم میکنیم. ما در منطقه خواهان ثبات و صلح و از بین رفتن زمینه های جنگ هستیم. مخالف دخالت خارجی هستیم. مخالف حضور نیروهای بیگانه در منطقه هستیم و معتقدیم روابط کشورهای منطقه باید دوستانه تر و نزدیک تر باشد. در مسئله سوریه مشغول مذاکره با همسایگانش مانند عراق و ترکیه و لبنان هستیم. ژنو2 یا هرگونه فعالیت بین المللی که از ایران دعوت شود بخاطر منافع مردم سوریه ایران حضور فعال خواهد داشت.

راه حل سوریه را نظامی نمیدانیم بلکه سیاسی میدانیم. کشورهای تاثیرگذار باید دست به دست هم دهند و برای پایان رنج مردم تلاش کنند. ما کاربرد سلاح شیمیایی را در منطقه بسیار خطرناک میدانیم و قویاً محکوم میکنیم و از اینکه دولت سوریه به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی پیوسته بسیار خوشحالیم و امیدواریم همه کشورهای منطقه به این معاهده بپیوندند. رژیمی که دارای زرادخانه های سلاح های کشتار جمعی است هم تحت فشار جامعه جهانی به این معاهده ها بپیوندد.

* از هر کشوری که برای حل و فصل مسئله هسته‌ای تلاش کند استقبال می‌کنیم

رئیس جنبش عدم تعهد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شما دیروز دیداری با نخست وزیر ایتالیا داشتید که از آن خبرهای خوبی بیرون آمد که شما نگاه کردید به دورنمای تاریخی روابط روم و تهران. در بحث هسته ای هم صحبت هایی داشتید. فکر میکنید ایتالیا چه نقشی میتواند درحل و فصل مسائل هسته‌ای ایران بازی کند؟ خاطرنشان کرد: دیدار با نخست وزیر ایتالیا بسیار مفید بود. نسبت به مسائل مورد علاقه دوطرف گفتگو کردیم. هر کشوری که کمک کند برای حل و فصل سریعتر مسئله هسته‌ای، از تلاشش استقبال میکنیم. اما موضوع این نبود که ایتالیا در 5+1 شرکت کند. چنین پیشنهادی مطرح نبود. بحث این بود که این کشور به عنوان کشور مهم در اتحادیه اروپا در این اتحادیه تلاش کند روند حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران سرعت بیشتری یابد. خود آنها میگویند جمع آنها 3+3 است. قائدتا نمیخواهند 3+4 شود.

* به دنبال خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستیم

رئیس جمهورکشورمان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر مبنی بر اینکه سه پیشنهاد برای خلع سلاح اتمی در نشست نم مطرح کردید. برنامه شما در دو سال آینده ریاست بر نم برای تحقق این هدف چیست؟ گفت: خاورمیانه منطقه بسیار حساسی است. و وجود سلاح‌های کشتار جمعی بسیار خطرناک است. حداقل در دو نوبت و طبق برخی خبرها در سه نوبت در مجموع در منطقه ما سلاح های غیرمجاز و کشتار جمعی به کار رفته. یک مورد که حمله شیمیایی عراق به ایران است که مجروح و کشته فراوانی داشته. کاربرد دیگر در سوریه است. و مواردی هم در زمینه کاربرد سلاح های غیرمجاز در آزادسازی کویت مطرح بوده است.

رقابت تسلیحاتی در منطقه ما در زمینه سلاح های کشتار جمعی میتواند بسیار خطرناک باشد. سالهاست این طرح را پیشنهاد و دنبال کردیم. خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای. الان هم دنبال این پیشنهاد هستیم. همان زمان که با سه وزیر اروپایی صحبت میکردیم با این سه توافق کردیم برای کمکشان در این زمینه که برسیم به خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای. در کنفرانس اخیر هم اعلام کردیم که میخواهیم خاورمیانه جزو مناطقی باشد که عاری از سلاح هسته‌ای است. فعلا در منطقه ما یک رژیم است که دارای سلاح هسته‌ای است. همه باید تلاش کنیم کل منطقه از سلاح هسته‌ای عاری بماند. علاوه بر این برخی کشورها که نیروهای نظامیشان در منطقه است، برخی از اطلاعات میگوید که آنها هم از سلاح های کشتار جمعی برخوردارند که اگر درست باشد منطقه اگر عاری شود، ورود و حضور اینگونه کشتی ها در منطقه ممنوع خواهد بود. ما همچنان از این طرح حمایت کرده و از ظرفیتمان به عنوان رئیس نم حداکثر استفاده را میکنیم.

* امیدوارم در اجلاس ژنو برای حل و فصل مسائل هسته‌ای قدم موثرتری برداشته شود

رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به خبرنگار یکی از خبرگزاری‌های ژاپن که پرسید در باب مذاکرات هسته ای که در ژنو انجام خواهد شد، دیدگاهتان مثبت است؟ گفت: مذاکرات 5+1 در دولت جدید دیروز شروع شد. خود این یک قدم مهم بود. اینکه مکان اجلاس بعدی و مذاکرات بعدی مشخص شد و زمان تقریبی آنهم تقریبا مورد بحث قرار گرفت نقطه مثبتی بود. در جلسه دیروز بحث های کلی که 5+1 یعنی مجموعا 7 وزیر مطرح کردند مثبت بوده فضایشان. نقاط مشترک فراوانی هم در سخنان وجود داشته. نکته دیگری هم که توافق شده این است که در اجلاس بعدی ایران طرحش را مطرح کند. ایران طرحش را آماده خواهد کرد و در ژنو مطرح خواهد شد. امیدوارم قدم موثرتری در اجلاس ژنو برای حل و فصل مسائل هسته‌ای برداشته شود.

* جامعه جهانی باید روی گروه‌های تروریستی حساس باشد

در ادامه خبرنگار شبکه الجزیره پرسید، شما ابراز تمایل کردید برای میانجیگری بین دولت بشار اسد و معارضین. در صورتی که با میانجیگری شما موافقت شود چه پیشنهادی خواهید داشت؟ گفت: اساس این است که در نهایت باید بین دولت سوریه و گروه‌های معارض توافق حاصل شود.

البته می‌دانید که در زمینه سوریه امروز از یک طرف دولت است و از طرفی گروه‌های معارض که اختلاف نظرهایی بین معارضین هست. از طرف دیگر گروه های تروریستی در سوریه فعال هستند. کمک به گروه های تروریستی را همه باید متوقف کرده و این گروه ها باید سوریه را ترک کند.

این گروه ها از کشورهای مختلف منطقه در سوریه تجمع کردند. جامعه جهانی باید روی گروه های تروریستی و بخصوص القاعده حساس باشد. من در نطق سازمان ملل طرح WAVE را پیشنهاد کردم. همه باید با افراطی گری و تروریسم و خشونت مبارزه کنیم. هیچ کشوری به تنهایی قادر نیست این مسئله را حل کند. تروریست ها همانند میکروبی هستند که مرتب از نقطه ای به نقطه ای دیگر در حال حرکتند. باید جامعه را از این میکروب خطرناک دور کنیم. تروریسم برای صلح و امنیت جهانی میتواند خطرناک باشد.

موضوع دیگر موضوع معارضین سوری و دولت است که باید پای میز مذاکره بنشینند. در سوریه همه باید بپذیریم که باید فضای امنی تشکیل شود و مردم پای صندوق آرا در آن فضای امن بیایند و انتخاب مردم سوریه باید انتخاب همه باشد و همه باید از آن پشتیبانی کنند. آینده سوریه متعلق به مردم سوریه خواهد بود.

* رابطه با کشورهای همسایه از اولویت‌های دولت است

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای بهبود روابط با کشورهای منطقه و بویژه کشورهای عربی دارید؟ تصریح کرد: یکی از اولویت های دولت رابطه بیشتر و بهتر با همسایگان است. دولت اهمیت ویژه ای برای رابطه با آنها، چه عربی و چه غیرعربی قائل است. در این ایام با بسیاری از رهبران کشورهای همسایه دیدار داشتم. از روسیه تا ترکیه، تا عراق و پاکستان و افغانستان و کشورهایی که از منطقه ما هستند مانند لبنان و تاجیکستان و قزاقستان. در این چند روز در نیویورک هم با چند مقام کشورهای عربی و شمال آفریقا دیدار داشتم.

در این دیدارها به مناسبت‌هایی راجع به روابط ایران با کشورهای همسایه طرح بحث شد. اساس برنامه ما ایجاد ارتباط بیشتر بین ما و همسایگان، توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی، حل و فصل مسائل و مشکلات احتمالی و موضوع توریسم است. ما در سطح وسیعی با عربستان و عراق و بحرین و عمان و … روابط توریستی خوبی داریم.

البته نسبت به عربستان و عراق رقم بسیار بالاست. بحث چند میلیون نفر در سال. یکی از اهداف این دولت روابط صمیمی‌تر با همسایگان است. دولت این هدف را دنبال میکند. به همین دلیل ملاقات‌هایی تنظیم شده با همه همسایگان و از جمله کشورهای عربی.

* دولتم متعهد است همه ارقام و آمار به صورت شفاف به اطلاع مردم برسد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار وال‌استریت ژورنال که پرسید، درباره بهبود اوضاع اقتصادی در ایران با توجه به تحریم های 5-6 سال گذشته؛ بهرحال وضعیت اقتصاد ایران را در طول مبارزات انتخاباتی‌تان گفتید که سعی میکنید بهتر شود. در این باره چه نظری دارید؟ خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران کاستی‌هایی داشت و این را کم‌وبیش همه ما می‌‌دانستیم. البته میدانید که من قبل از ریاست جمهوری مسئولیت یک مرکز تحقیقاتی را برعهده داشتم و از بسیاری از آمارها و ارقام بیخبر نبودم. خودم و رقبای انتخاباتی‌ام، بر مشکلات اقتصادی و راه حل برای آن تاکید میکردیم. البته باید اذعان کنم بعد از آنکه مسئولیت را برعهده گرفتم و با آمارها و ارقام‌ها آشناتر شدم و امروز هم ادامه دارد آشنایی‌ام، من به مردم قول دادم که بعد از 100 روز گزارشی از واقعیت های کشور به مردم ارائه میکنم. امیدوارم در این مدت همه ابعاد مختلف مسائل اقتصادی و سایر مسائل اجتماعی و فرهنگی را به مردم به صورت دقیق ارائه کنیم. دولتم متعهد است همه ارقام و آمار به صورت شفاف به اطلاع مردم برسد. این را برای ایجاد اعتماد بیشتر بین دولت و مردم میدانم و برای اینکه اقتصاددانان و سایر مسئولان بهتر بتوانند برای آینده کشور برنامه ریزی کنند ضروری میدانم. به همین دلیل به سخنگوی دولت دستور داده شده اطلاعات لازم از شرایطی که دولت با آن مواجه می شود را با مردم در میان بگذارد. رییس جمهور هم موظف است در هر فرصتی گزارشاتی را مستقیما به مردم ارائه کند که امیدوارم فاصله این گزارش ها طولانی نباشد.

اگر بخواهم در یک کلمه جواب شما را بدهم آنچه امروز می بینم کمی بدتر از آنچیزی است که قبلا می دیدم و می گفتم. اما مشکلات اقتصادی ما قابل حل و فصل است. امید من آن است که با حمایت و حضور مردم هر مشکلی را میتوانیم حل کنیم. امید من به مراتب بیش از مشکلات است. و حمایت مردم از دولت هم بیش از حد انتظار است. بنابراین آینده ما روشن و آینده‌ای خواهد بود که مردم در رفاه و راحتی بیشتری باشند.

* در دکترین دفاعی ما چیزی به نام سلاح کشتار جمعی وجود ندارد

دکتر روحانی در پاسخ به خبرنگار پی‌بی‌اس مبنی بر اینکه در زمانی که در سال 2003 رئیس تیم مذاکره کننده ایران در مسئله هسته‌ای بودید، گفتگوهای خوبی با سران اروپایی در تهران داشتید. حتی در اصفهان اتفاقاتی افتاد و رضایتمندی بوجود آمد. به نظر شما آیا باز میتوانید با شرکای آمریکایی و اروپایی خود همکاری مشابه سال 2003 داشته باشید که شفاف سازی بیشتری شود؟ گفت: هر کاری که در آن دوره انجام گرفت، بر مبنای توافقات دو طرف بود. ما هیچ وقت به شرکای اروپاییمون نگفته بودیم که اصفهان را تکمیل نمیکنیم. اصفهان از روز اول تاسیسش تحت نظارت دقیق آژانس بوده. حتی قبل از اینکه ساختمانش ساخته شود ماه ها قبل به اطلاع آژانس رسیده بود. ما هیچگاه راه فریب را انتخاب نکردیم. هیچگاه راه مخفی کردن را انتخاب نکردیم. شفاف حرف زدیم و سخن گفتیم و عمل کردیم. الان هم به آنچه میگوییم متعهد خواهیم بود. هیچ موردی نخواهید دید که دولت به وعده اش چه به مردم و چه به طرف هایش عمل نکند. ما به صراحت میگوییم که میخواهیم فناوری هسته ای داشته باشیم و تحت نظارت آژانس باشد و به مقررات از جمله ان‌پی‌تی متعهدیم. به صراحت میگوییم دنبال بمب نیستیم و شفاف هستیم و ساخت بمب را خطرناک میدانیم برای خود و منطقه خودمان. به صراحت میگوییم در دکترین دفاعی ما چیزی به نام سلاح کشتار جمعی وجود ندارد.

هیچ جا برخلاف تعهدات عمل نکردیم و نخواهیم کرد. در مذاکرات 5+1 به طرفهای خود اطمینان بیشتر میدهیم که فناوری هسته‌ای صلح آمیز خواهد ماند و آنها به ما اعتماد خواهند داد که علیه پیشرفت ایران اقدام نکنند. هر دو باید اعتمادسازی کنیم.

* افکار افراطی طالبان در دنیای امروز قابل قبول نیست

خبرنگار دیگری پرسید که راجع به مسائل امنیتی در افغانستان و پاکستان چه نظری دارید؟ که رئیس جمهور کشورمان پاسخ داد؟ از هم اکنون باید آنها که در منطقه تاثیرگذارند به فکر همکاری و کمک بیشتر به دولت افغانستان باشد. من در مدت کوتاه چند هفته‌ای که مسئولیت دولت را به عهده گرفتم دوبار با کرزی بحث و گفتگو داشتم. یک بار در تهران و یک بار در بیشکک قزاقستان. خود کرزی هم برای آینده افغانستان نگرانی های فراوانی دارد. بحث این است که هرگروهی که بخواهد پای میز مذاکره بیاید و به چارچوب های دموکراسی متعهد باشد، میتواند مفید باشد. در بحث طالبان این است که طالبان گروه هایی که عملیات انجام میدهند و برخی عملیاتشان تروریستی است آیا میخواهند آن را کنار بگذارند و به صورت یک حزب و فعال سیاسی در جامعه افغانستان فعال باشند یا خیر؟ البته هنوز در قدم های اولیه مذاکره اند. اگر این مذاکرات منتهی شود به حضور سیاسی طالبان در افغانستان و نه حضور نظامی در این کشور. بالاخره در یک کشور امنیت باید در اختیار نیروهای رسمی کشور باشد. اگر طالبان سلاحشان را زمین بگذارند، چنین صلحی میتواند برای آینده افغانستان و ثبات منطقه مفید باشد.

فکر نمیکنم در دنیای امروز آن افکار افراطی طالبان قابل قبول باشد. نمیتوانیم بگوییم زنان نمیتوانند در عرصه های اجتماعی فعال باشند. نمیتوانیم از آزادی های فرهنگی یک جامعه جلوگیری کنیم. تکثرهای فرهنگی، اندیشه‌ای را باید بپذیریم و قبول کنیم. امیدوارم طالبان در فکری نو در چارچوب یک تشکل سیاسی در آینده افغانستان حضور داشته باشد. صلح در این مبنا و در مبنای خواست ملت افغانستان می تواند مفید باشد چرا که جنگ برای افغانستان ویرانگر است و مردم خسته شده اند و تروریسم موجب شده در افغانستان یک فعالیت باثبات اقتصادی پانگیرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما اشاره کردید که ما طرحی را میخواهیم ارائه کنیم در گفتگوهای ژنو. میتوانید توضیح بیشتری دهید درباره اینکه طرحتان چیست؟ گفت: اولا همه کشورها بر یک اصولی توافق کنیم. اگر بتوانیم روی اصولی توافق کنیم فکر میکنم بتوانیم به طرح و نقشه راه مشترکی برسیم. من به رئیس جمهور فرانسه که بحث مفصلی داشتیم چارچوب طرح هایی که مورد نظر ایران است به عنوان اصول را مطرح کردم. باید بر مبنای اصولی که همه توافق میکنیم بتوانیم به راه آینده و نقشه راه آینده دست یابیم. مثلا معتقدیم سوریه نباید تجزیه شود. تجزیه سوریه را بسیار خطرناک میدانیم برای منطقه. معتقدیم تروریست ها باید سوریه را ترک کنند. معتقدیم جنگی نباید از طرف قدرتهای خارجی بر سوریه تحمیل شود. همه باید بپذیریم راه حل سوریه، حتما سیاسی است و نه چیز دیگر. باید بپذیریم که باید شرایط را برای مذاکره بین معارضین و دولت سوریه فراهم کنیم. اصولی که مورد نظر ماست اگر مورد توافق کشورهای مذاکره کننده طرف مقابل باشد میتوانیم راحت تر به هدف برسیم.
************************
نرمش بوفالو
بهار / سیدسلمان صفوی*

رییس مرکز بین‌المللی مطالعات صلح
با پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران هیچ‌کس پیش‌بینی نمی‌کرد لحن پیام‌های دیپلماتیک ایران و غرب با این سرعت بار مثبت و سازنده بیابد، اما نقطه اوج امید به بهبود روابط سازنده بین ایران مقتدر و غرب در هفته گذشته در آمریکا به منصه ظهور رسید. به نظر می‌رسد بوفالو در مقابل موضع جدید و هوشمندانه ایران، قصد دارد پس از یک دوره فشار، سیاست نرمش را به آزمون بگذارد. سفر تیم دیپلماسی دکتر روحانی به نیویورک برای تبیین سیاست خارجی جدید ایران که مبتنی بر تنش‌زدایی و تاکید بر تعامل سازنده و صلح‌جویانه صورت گرفت، با استقبال سران کشورهای جهان در مجمع عمومی سازمان ملل مواجه شد. ‌شاه‌بیت سخنرانی 2365 کلمه‌ای رییس‌جمهور، یک جمله شش‌کلمه‌ای خطاب به آمریکا بود: «می‌توان به چارچوبی برای مدیریت اختلافات رسید.» سخنرانی اوباما در سازمان ملل نیز لحنی مثبت و امیدوار‌کننده نسبت به ایران داشت. او گفت: آمریکا به حق مردم ایران در داشتن انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای احترام می‌گذارد. وی با اشاره به فتوای آیت‌الله خامنه‌ای علیه سلاح اتمی و سخنان دکتر روحانی درباره اهداف برنامه هسته‌ای ایران گفت از این سخنان خشنود است، اما مبنای اصلی، عملکرد ایران خواهد بود. اوباما افزود این سخنان و گفته‌های طرف‌های غربی می‌تواند مبنایی برای دست یافتن به یک راه‌حل باشد. وی با اشاره به نامه‌های خود به رهبر و رییس‌جمهوری ایران گفت: آمریکا به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست. اوباما با اشاره به تاریخچه اختلافات ایران و آمریکا از جمله کودتای 28 مرداد و دخالت‌های آمریکا در ایران گفت اگر دو کشور بتوانند به راه‌حلی درباره اختلاف نظرهایشان درباره برنامه اتمی ایران دست یابند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. اختصاص بخش مهمی از سخنان رییس‌جمهوری آمریکا – به عنوان سوپرپاور جهان – به ایران نشان‌دهنده اهمیت و اقتدار جمهوری‌اسلامی ایران است. این سخنان که در سایه اراده جدید ملت ایران و تشکیل دولت تدبیر و امید ایراد شد، حاوی چند نکته بارز است: اولا آمریکا بار دیگر پس از مادلین آلبرایت با اعتراف به دخالت خود در سرنگونی دولت ملی دکتر مصدق، آن رفتار را از عوامل اختلاف و بی‌اعتمادی ایران نسبت به آمریکا خواند. ثانیا اهمیت سازنده فتوای مقام معظم رهبری علیه سلاح هسته‌ای و رویکرد دولت دکتر روحانی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران را تلویحا پذیرفت. ثالثا حق حاکمیت جمهوری‌اسلامی ایران و همچنین حق داشتن انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را از جمله حقوق قانونی ایران خواند که برای آمریکا قابل احترام است. رابعا حل اختلاف‌نظرها پیرامون برنامه اتمی ایران را کلید حل و فصل مناقشات ایران و آمریکا برشمرد. تحلیل محتوای سخنان اوباما درباره ایران در دوره دولت تدبیر و امید نشان می‌دهد این سخنان دارای لحنی آشتی‌جویانه، احترام به عزت و اقتدار ایران، امیدوارانه و شامل احترام به ملت، رهبری و رییس‌جمهوری جدید ایران است. به این ترتیب قدر مشترک سخنان دو رییس‌جمهور، امید برای رفع اختلافات بود که در عرف روابط بین‌الملل نشانه بسیار مثبتی است. دکتر روحانی بدون شتاب دکتر ظریف را مسئول مذاکرات معرفی کرد و جان کری نیز از جانب آمریکا معرفی شد. آمریکایی‌ها با استقبال از سیاست ایران در معرفی وزیر خارجه خود به عنوان مقام مسئول در مذاکرات هسته‌ای و دیپلماتیک به جای اعزام مخفیانه افراد – همچون دولت گذشته – آن را علامت جدیت ایران در حل و فصل مناقشات ارزیابی کردند. بر این اساس در نشست بامداد روز جمعه دکتر محمدجواد ظریف رییس هیات مذاکره‌کننده به اتفاق عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، دو نفر از معاونان خود و از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، در مذاکرات با گروه 1+5 شرکت کردند. جان کری وزیرخارجه آمریکا، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست گروه
1+ 5 به همراه سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان، وانگ یی وزیر خارجه چین، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه و ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس نیز از گروه 1+5 در مذاکرات حضور یافتند. جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت ملاقات با ظریف سازنده بوده است. او گفت: «همه ما خوشحال بودیم که آقای ظریف به جلسه آمد و اظهاراتی کرد که هم لحن و هم نگاه آن خیلی با گذشته فرق می‌کرد.» مهم‌ترین ویژگی این نشست در قیاس با نشست‌های قبلی، ملاقات رسمی وزرای خارجه ایران و ایالات متحده پس از 35 سال، تصدی مسئولیت گفت‌وگوها توسط وزارت خارجه و برگزاری نخستین دور گفت‌وگوهای رسمی ایران و کشورهای عضو گروه 1 + 5 در سطح وزرای خارجه است، در حالی که تاکنون مذاکرات در سطح معاون وزیر برگزار شده بود. ایران و گروه 1 + 5 تاکنون دو دور در ژنو، دو دور در استانبول، دو دور در بغداد و مسکو و دو بار نیز در آلماتی رایزنی کرده‌اند.
پس از حماسه سیاسی 24 خرداد 1392 در ایران و دیگر تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی، فضای مذاکرات ایران و 1 + 5 نسبت به گذشته بهبود یافته و به نظر می‌رسد بوفالو در مقابل موضع جدید و هوشمندانه ایران قصد دارد پس از یک دوره فشار، سیاست نرمش را به آزمون بگذارد. در گام مثبت دیگر در پی مذاکرات دکتر ظریف و ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا، احتمالا سفارتخانه‌های دو کشور طی چند ماه آینده در سطح کاردار در تهران و لندن بازگشایی می‌شود.
*رییس مرکز بین‌المللی مطالعات صلح
******

Advertisements
نوشته شده در سیاسی. 1 Comment »

یک پاسخ to “اولین تماس تلفنی اوباما و روحانی و واکنش های محافل حکومتی و خشم و یاس حزب‌الله”


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s