بی توجهی به سلامتی مردم و ادامه تخریب محیط زیست

Download (2)در آشفته بازار جمهوری اسلامی توجه به سلامتی مردم و حفظ محیط زیست همچنان جایی ندارد. معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه به عنوان فاجعه زیست محیطی اعلام کرد


بی توجهی به سلامتی مردم و ادامه تخریب محیط زیست

که به خاطر برداشت های غیر مجاز تراز دریاچه ارومیه بیست متر کاهش یافته و میران روان آبها نیز با توجه به بارش کم چهل و شش درصد نسبت به گذشته کاهش داشته و دریاچه رو به خشک شده رفته است. وی در ادامه سخنان خود گفت طرح لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه کامل انجام نشده و کف دریاچه حدود چهار متر بدلیل این رسوبات بالا آمده است . وی همچنین گفت که بخش عمده ای از اعتبارات تخصیص داده شده در اختیار دستگاه هاا قرار نگرفت و طبعا طرحها به درستی انجام نشد. اما معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو به اینکه اعتبارات اختصاص داده شده به کجا رفته و صرف چه کاری شده است اشاره ای نکرد. همچنین معاون آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگویی با ایلنا اعلام کرد که آلودگی فلزات سنگین خاکهای کشاورزی در بعضی نقاط کشور از جمله جنوب تهران هشت برابر حد مجاز بوده است. فرهاد پور سخا همچنین گفت که این آلودگیها در زمینهای کشاورزی باعث آلوده شدن محصولات کشاورزی بخصوص ریشه های خوراکی مانند پیاز و سیب زمینی شده و میزان فلزات سنگین را در آنها بالا می برد. پورسخا در ادامه وزارت بهداشت را مسئول رسیدگی به این امر دانسته و خواستار اقدام فوری در این زمینه که سلامتی مردم را مورد تهدید قرار داده است، شد. بنا بر این گزارش دامنه این آلودگی به میان طیور نیز کشیده شده است بطوری که در مواردی در مرغها نیز آلودگی فلزات سنگین دیده شده است که احتمالا مربوط به نوع تغذیه آنان بوده است.
==================================================================
پیک ایران
تراز دریاچه ارومیه بیش از ۲۰ متر کاهش یافته
معاون برنامه‌یزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به این‌که فاجعه زیست محیطی دریاچه ارومیه در کل کشور رخ داده است، گفت: به خاطر برداشت‌های غیر مجاز، تراز دریاچه ۲۰ متر کاهش یافته و میزان روان‌آب‌ها با توجه به بارش کم نیز ۴۶ درصد نسبت به دراز مدت کاسته شده و دریاچه رو به خشک شدن رفته است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به این‌که ایجاد برنامه جامع مدیریت حوزه، تعریف ۲۴ طرح نجات دریاچه و تصمیم به تخصیص اعتبارات مورد نیاز در گذشته گفت: بخش عمده‌ای از اعتبارات در اختیار دستگاه‌ها نگرفت و طبعا طرح‌ها به درستی انجام نشد.
دائمی با اشاره به طرح لایروبی رودخانه‌ها که کامل انجام نشد، افزود: گفت: در دریاچه ارومیه حدود چهار متر رسوب گذاری شده کف دریاچه بالا آمده است بنابراین هر چه آب رها می‌شود قبل از رسیدن به پهنای دریاچه تبخیر می‌شود.
وی با بیان این‌که خوشبختانه تالاب‌های اطراف حوزه دریاچه ارومیه حفظ شده‌اند، ادامه داد: راهکارهای پیشنهادی برای نجات دریاچه ارومیه در ۱۶ موضوع مطرح هستند که اولین بحث مربوط به اجرای مدیریت به هم پیوسته است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به دیگر راهکارهای مطرح گفت: کاهش برداشت از آب‌های زیرزمینی، استفاده از روش کم آبیاری، مدیریت بهینه مصرف، جلوگیری از توسعه بی رویه کشاورزی، انسداد چاه‌های غیر مجاز، جلوگیری از ساخت سدها و اعمال مدیریت به هم پیوسته و حکمرانی آب از راهکارهای مطرح موجود هستند

ایلنا:
معاون آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست به ایلنا خبر داد؛
آلودگی فلزات سنگین خاک‌های کشاورزی؛ ۸ برابر حد مجاز
1392-07-06, 11:23
کد خبر: 108313
سرویس: اجتماعی

خاک برخی مناطق آلوده، فلزات سنگینش ۷ – ۸ برابر بیش از حد مجاز است/مسئول رسیدگی به چنین مسائلی وزارت بهداشت است/ در صورتی که خاکی آلوده باشد وظیفه وزارت جهاد کشاورزی است که خاک را سالم‌سازی کند.
ایلنا: مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت:وزارت بهداشت باید سریعاً لوده بودن میوه‌ها و محصولات غذایی را به فلزات سنگین پیگیری کند وحتی جلسات کار‌شناسی با وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه بگذارد.
«فرهاد پورسخا» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد آلوده بودن میوه‌ها و محصولات غذایی به فلزات سنگین از جمله سرب گفت: برخی از خاک‌های کشور آلودگی دارد همانند خاک جنوب تهران که آلودگیشان ناشی از پسابی‌ است که در ۳۰ – ۴۰ سال گذشته به سمت جنوب تهران آمده است و با این آب سبزیجات را آبیاری کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه خود خاک فلزات سنگینش ۷ – ۸ برابر بیش از حد مجاز است، افزود: این مسئله باعث شده با اینکه اکنون قسمت عمده‌ای از آبیاری از سیستم آبیاری فاضلاب جدا شده است وآبیاری محصولات با آب سالم است اما به دلیل آلودگی خود خاک، این آلودگی‌ها وارد محصولات می‌شوند.
مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: در مورد برخی محصولات مانند پیاز و ترب که حالت غده‌ای دارند این آلودگی‌ها زود‌تر جذب می‌شوند.
پورسخا با تأکید بر اینکه مسئول رسیدگی به چنین مسائلی وزارت بهداشت است، افزود: حتی وزارت بهداشت در جاهایی که کشت محصولی انجام می‌شود که آلودگی دارد باید به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کنند که تمهیدات خاصی در آنجا بیندیشد یا اصلاً نوع کشت در آنجا را تغییر دهند.
وی تصریح کرد: به طور مثال همین آلودگی که در ترب یا پیاز وارد می‌شود اگر جای آن‌ها غله کاشت شود ممکن است در خود ساقه این آلودگی‌ها تصفیه شود.
معاون آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه نوع کشت بر اساس آلودگی خاک فرق می‌کند، افزود: بعضی از مزارع کشور به صورت معدنی مسائل و مشکلاتی دارند همانند کردستان که رگه‌های آرسنیک در آنجا خیلی داریم.
وی افزود: اگر یک نوع کشتی انجام شود که این کشت آرسنیک را جذب کند و به اندام مورد مصرف مثل میوه یا دانه برساند اشکال ایجاد می‌کند. ازآنجایی که این مواد داخل خود خاک است بنابراین باید به دنبال تغییر الگوهای کشتی بود که این آرسنیک را جذب می‌کند

پورسخا ادامه داد: وزارت بهداشت باید سریعاً این مشکلات را پیگیری کند وحتی جلسات کار‌شناسی با وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه بگذارد.
وی با تأکید بر اینکه منابع آلودگی باید مشخص شود، افزود: در صورت وجود آلودگی، بلافاصله باید نوع و الگوی کشت تغییر کند و اگر آب نیز آلودگی دارد باید آب را سالم‌سازی کنند.
پورسخا با اشاره به اینکه یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی سالم‌سازی خاک است، افزود: در صورتی که خاکی آلوده باشد وظیفه وزارت جهاد کشاورزی است که خاک را سالم‌سازی کند تا منابع در بخش کشاورزی حداقل مشکلات را داشته باشد.
معاون آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اگر هم منابع آلاینده‌ای به دلیل وجود کارخانه‌ای در محصولات وجود داشته باشد سازمان محیط زیست باید ورود پیدا کند و اقدامات لازم را انجام دهد.
وی همچنین در مورد وجود سرب در گوشت مرغ گفت: من این را نشنیدم اما امکان دارد به دلیل دانه‌ای باشد که طیور استفاده می‌کنند.
به گزارش ایلنا؛ مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران هفته گذشته در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران گفته بود سموم باقی مانده بر روی میوه‌های تهران جای نگرانی ندارد اما سرب، به عنوان یکی از فلزات سنگین بسیار بالا‌تر از میزان مجاز در میوه‌های تهران وجود دارد.
حسین صفایی با بیان اینکه محصولات غذایی در تابستان سال گذشته به میزان ۴۱ درصد آغشته به فلزات سنگین بودند که سرب در ردیف اول این فلزات قرار داشت، ادامه داد: ‌ در پایش سبزیجات وارد شده به تهران پیاز، آلوده‌ترین محصول از نظر نیترات بود.
وی با بیان اینکه گوشت مرغ به عنوان پر مصرف‌ترین نوع گوشت نیز مورد بررسی قرار گرفت اظهار کرده بود: بر خلاف تصور عمومی، وجود هورمون در مرغ‌های مورد بررسی که از ۱۰ استان وارد تهران می‌شوند، صفر درصد بود اما سرب بیشترین آلاینده‌ای است که در این مرغ‌ها وجود دارد

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s