پس لرزه های تماس تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما

esteghbal-bozorgmhrسایت خبری را ه کارگر ـ بدنبال تماس تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما و در پی حملات حزب اللهی ها به حسن روحانی، واکنش های گسترده ای در میان حکومتیان در این رابطه انجام گرفته است. سایت های وابسته به باند احمدی نژاد ضمن حملات غیرمستقیم به علی خامنه ای، حمایت او از اقدامات حسن روحانی را مورد حمله قرار داده اند و از حزب اللهی ها خواسته اند به این واقعیت بیاندیشند که چرا علی خامنه ای اجازه مذاکراه با آمریکا را به حسن روحانی داد و به احمدی نژاد نداد. به نظر می رسد که باند احمدی نژاد و دارودسته ی مصباح یزدی و «جبهه پایداری» در حملات به حسن روحانی و سازماندهی اعتراض به تماس تلفنی نقش اساسی دارند. فرمانده سپاه نیز که تماس تلفنی را اشتباه تاکتیکی و زودرس دانسته است با اینحال تاکید کرده است که کل حاکمیت در پشت سیاست «نرمش قهرمانانه» قرار دارد. از سوی دیگر اکثریت مجلس شورای اسلامی و طرفداران هاشمی رفسنجانی و اصلاح طلبان بصورت یک پارچه به حمایت از حسن روحانی و اقدامات او در نیویورک برآمده اند. محمد خاتمی به صورتی آشکار خواهان کنترل «تندروها» شده و احتمال داده است که اگر آنها تحت کنترل در نیایند، باید منتظر ترورهای جدید همچون ترورهای دوران دولت خودش باشند. آنچه در زیر می خوانید مطالبی است از سایت های حکومتی که این کشاکش شدید را نشان می دهد.
*****************************
با مخالفان «تنش‌زدايي» چه کنيم؟
داوود محمدي . سردبیرـ شرق

عزم جدي و گام‌هاي مصمم تهران – واشنگتن در مسير تنش‌زدايي و پايان‌دادن به قهر 35ساله، بازتاب‌هاي متنوعي را در کشورمان به‌همراه آورده است. اکثريت قاطع افکارعمومي و فعالان سياسي جناح‌ها و گروه‌هاي مختلف، از رويکرد «نرمش قهرمانانه» و تدابير موثر روحاني و ظريف استقبال و حمايت خود را از روند موجود اعلام کرده‌اند، بخش ديگري از مردم و سياسي‌ها، قضاوت نهايي را به مشاهده نتايج مذاکرات و برآورد هزينه / فايده آن موکول کرده‌اند، اما گروهي از همان ابتدا، مخالفت و نارضايتي جدي خود از آشتي ايران و آمريکا را اعلان و در صف منتقدان ديپلماسي دولت يازدهم قرار گرفته‌اند. هرچند، شمار منتقدان در حدي است که بايد آنان را «اقليت» دانست اما بي‌تفاوتي يا کم‌توجهي احتمالي به نحوه تعامل اکثريت با آنان در زمره رخدادهايي است که بايد خطايي نابخشودني دانست. در اين ارتباط مراعات چند نکته، مفيد به‌نظر مي‌رسد:
1- اصولا يکي از وجوه تمايز جوامع توسعه‌يافته با ساير جوامع در آن است که «اقليت» مي‌تواند بدون هراس از برخورد امنيتي / قضايي و بي‌واهمه از فشار رسانه‌اي تخريبي، صداي خود را بلند کرده و استدلال خويش را به گوش ديگران برساند. در جوامع درحال‌گذاري همانند ايران که عادت به شنيدن صداي يکديگر و تحمل «چندصدايي» در فرهنگ سياسي و اجتماعي‌مان هنوز از استحکام لازم برخوردار نيست، ترويج گفت‌وگو ميان موافقان و مخالفان رابطه با آمريکا مي‌تواند تمرين مناسبي براي تقويت «گفتمان» در حوزه‌هاي مختلف باشد. در اين ميان، رسانه‌ها و به‌ويژه صداوسيما از طريق دادن تريبون به موافق و مخالف، قادرند نقش عمده‌اي در نهادينه‌شدن فرهنگ گفت‌وگوي ملي در مباحث حساس، ايفا کنند.
2- «دشمني» ديرپاي 35ساله با ايالات‌متحده که از پشتيباني رسانه هاي رسمي هم برخوردار بود، چنان در تاروپود انديشه بخشي از جامعه ريشه دوانده که نمي‌توان انتظار داشت؛ آنان در فاصله کوتاه چندهفته‌اي به اردوگاه موافقان بپيوندند و حامي تجديد رابطه با «شيطان بزرگ» شوند. واقعيت آن است سرعت حيرت‌انگيز و عمق غافلگير‌کننده تنش‌زدايي تهران – واشنگتن، در حدي است که اين گروه از ايرانيان در «شوک» فرو رفته‌اند و رواست «اکثريت» ضمن احترام به حق ابرازنظر آنان و پرهيز از تخطئه‌شان، بکوشند در روندي «اقناعي»، منتقدان را به موافق تبديل کنند. به اين‌ترتيب، خطر «زيرزميني»شدن حاملان انديشه مخالف و «اقدامات» تند احتمالي طيفي از آنان، در آينده، مهار خواهد شد. 3- فراموش نکنيم يکي از انتقادهاي طرفداران تنش‌زدايي با ايالات‌متحده طي سال‌هاي گذشته آن بود که هواداران ادامه خصومت با واشنگتن به آنان مجال طرح موضع و دفاع از استدلالشان را نمي‌دهند. اکنون که «بادها خبر از تغييرفصل مي‌دهند» زيبنده نيست همان شيوه عمل مورد انتقاد، به راهنماي موضع‌گيري در قبال منتقدان آشتي با کاخ‌سفيد مبدل و فرصت بيان ديدگاه از اينان سلب شود. 4- ديپلمات‌هاي کشورمان سر ميز مذاکره مي‌توانند با ارجاع آمريکايي‌ها به وجود منتقدان سرسخت ايراني که خواهان عادي‌سازي رابطه نيستند، قدرت «چانه‌زني» خود را افزايش دهند و بکوشند با دريافت حداکثر امتيازات، حداقل امتياز را به رقيب واگذار کنند. بي‌ترديد، ديپلمات‌هاي ايالات‌متحده هم با به‌رخ‌کشيدن مخالفان آمريکايي آشتي با ايران، اهداف مشابهي را تعقيب خواهند کرد و اينجاست که حضور منتقدان ايراني مذاکرات، از «تهديد» به «فرصت» تغييرماهيت داده و نقش کنترل‌کننده لابي اسرایيل در واشنگتن را ايفا خواهند کرد. 5- ناگفته پيداست، به همان ميزان که مجريان و حاميان بهبود مناسبات با آمريکا بايد نگاه منصفانه به منتقدان خود داشته باشند، منتقدان نيز وظيفه دارند مراعات الزامات نقد منطقي را در دستور کار خويش قرار دهند. بر اين اساس، زدن انگ‌هايي مانند «خائن»، «جاسوس» و… به مجريان و هواداران تنش‌زدايي با آمريکا يا اقداماتي مثل هجوم فيزيکي يا پرتاب لنگه‌کفش به رييس‌جمهوري کشور و همراهان وي، اقدامات مذموم و غيرقابل‌دفاعي است که نمي‌توان آنها را زير شعار «آزادي مخالف» استتار کرد. تضارب ‌آرا و تفاوت ديدگاه‌ها از اصلي‌ترين نشانه‌هاي پويايي و سرزندگي جوامع است و رخداد بحث‌برانگيز تنش‌زدايي تهران – واشنگتن، بزنگاه مناسبي است تا تحمل رقيب و مدارا با مخالفان، بيش‌ازپيش تقويت شده و الگويي تاثيرگذار و جذاب براي آينده و آيندگان، به يادگار گذارد.
لینک خبر : http://sharghdaily.ir/?News_Id=21725
******************************
در جلسه علنی امروز مجلس قرائت شد
بیانیه ۲۳۰ تن از نمایندگان در حمایت از مواضع رئیس جمهور کشورمان در سازمان ملل

خبرگزاری تسنیم: نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای از سخنان و مواضع رئیس جمهور کشورمان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل تقدیر و تشکر کردند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، بیانیه 230 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از مواضع و سخنان حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان پیش از پایان نشست علنی امروز مجلس قرائت شد.

متن این بیانیه که از سوی ضرغام صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس قرائت شد به این شرح است:

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مواضع قاطع و هوشمندانه رئیس جمهور محترم حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر روحانی در سازمان ملل که در عین پایبندی به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی مورد تاکید حضرت امام رضوان‌الله تعالی علیه و مقام معظم رهبری، تصویری از ایران مقتدر، صلح‌دوست و طالب گفت‌وگو و اهل تعامل در حل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را ارائه دادند، تشکر و قدردانی می‌نماییم و امید داریم دولت‌هایی که امروز واقعیت مقتدرانه و تاثیرگذار نظام جمهوری اسلامی ایران و نقش تعیین کننده رهبری را پذیرفته‌اند، به خود آیند و به رفع تحریم‌های ظالمانه و احترام به حقوق ملت پرافتخار و صبور ایران همت گمارند و با عنایت به نقش پررنگ ایران در حل مناقشات منطقه‌ای از جمله فلسطین و سوریه به تنش‌ها و بی‌اعتمادی‌ها خاتمه دهند و راه حل مسائل و مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی را با پذیرش واقعیات موجود و نقش موثر ایران قدرتمند بجویند.
*****************************
از سوي نمايندگان مجلس در واکنش به رفتار افراطيون در روز بازگشت روحاني از نيويورک مطرح شد:
درخواست برخورد قاطع قوه قضاييه با نيروهاي خودسر

گروه سياسی ـ مردم سالاری – کورش شرفشاهي: عجب روزگاري شده است. به هر بهانه‌اي هر کاري دلشان مي‌خواهد، انجام مي‌دهند. توهين مي‌کنند، جلسات رسمي‌مسوولان را بر هم مي‌زنند، تجمع چند نفره‌اي برگزار مي‌کنند و به حساب ملت مي‌گذارند و تاسف‌آور اينکه هيچ‌کس هم با اين افراد برخورد نمي‌کند. اگر روزي که سخنراني سيدحسن خميني در حضور رهبر انقلاب را بر هم ريختند، با اين افراد برخورد مي‌کرديم، اگر روزي که در حرم حضرت معصومه سخنراني علي لاريجاني رييس مجلس را به اغتشاش کشيدند و به سويش مهر و کفش پرتاب کردند، با اين افراد برخورد مي‌شد و اگر از بسياري موارد ديگر جلوگيري مي‌کرديم، امروز يک عده انگشت شمار به خود اجازه نمي‌دادند پس از بازگشت رييس‌جمهور از سفر نيويورک، رفتار توهين‌آميزي عليه حسن روحاني داشته باشند. البته اکنون نيز اين نگراني وجود دارد که اين عده افراطي انگشت شمار به رفتارهاي غيراخلاقي خود ادامه دهند، اما نگراني بيشتر در اين است که نفر بعدي چه کسي است و اين افراد در آينده عليه چه کساني اين رفتارها را نشان خواهند داد. وقتي هر کس به خودش اجازه مي‌دهد عليه رييس مجلس شوراي اسلامي، عليه رييس‌جمهور و عليه بسياري ديگر از دستگاه‌ها و شخصيت‌ها رفتارهاي غيراخلاقي انجام دهد، بايد نگران آينده بسياري از شخصيت‌هاي نظام اسلامي‌ايران باشيم. در اين رابطه محمدعلي اسفناني، سخنگوي کميسيون حقوقي قضايي مجلس شوراي اسلامي‌در گفت‌وگو با ايسنا گفت: اگر از هم اکنون براي يک سفر خارجي رييس‌جمهور و اتفاقاتي که در اين سفر افتاده شاهد اينگونه هنجارشکني‌ها باشيم دولت دچار حاشيه شده و توان خود را بايد بيشتر روي موضوعات حاشيه‌اي بگذارد. وي در خصوص عملکرد برخي نيروهاي خودسر در زمان بازگشت رييس‌جمهور از نيويورک اظهارکرد: نيروهاي خودسر کساني هستند که به قانون اهميت نداده و قانوني عمل نمي‌کنند و به دنبال هنجارشکني در جامعه هستند.وي ادامه داد: طبيعتا کارهاي غيرقانوني آسيب‌هايي براي اجتماع به همراه مي‌آورد و ما خواستار اين هستيم که از سوي قوه قضاييه با اين گونه افراد اقدام قانوني صورت گيرد تا با قانون همه چيز پيش رود نه با کارهاي غيرقانوني! اين نماينده مجلس خواستار رسيدگي به اقدامات هنجار شکنان از سوي قوه قضاييه شد و تصريح‌ کرد: از وظايف قوه قضاييه اين است که از اقدامات غيرقانوني و هنجارشکنانه جلوگيري کند و توقع ما از اين قوه اين است که اين قوه از حرکت‌هاي غيرقانوني که در روز ورود رييس‌جمهور به کشور از سوي نيروهاي خودسر صورت گرفت جلوگيري کند.

اسفناني دستاورد حسن روحاني از سفر به نيويورک را حفظ اقتدار ايران اسلامي‌ خواند و اظهارکرد: کشوري که 35 سال به صورت آشکار خصومت خود با نظام مقدس جمهوري اسلامي‌را نشان و سعي در ضربه زدن به ايران داشته است هم اکنون پيشنهاد ديدار مي‌دهد و رييس‌جمهور مقتدرانه اين پيشنهاد را رد مي‌کند.

تداوم حادثه قم در استقبال از روحاني

همچنين سيد‌حميد‌رضا طباطبائي‌ناييني، نايب رئيس کميسيون قضائي و حقوقي مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت با بيان اينکه بر هم زدن وحدت ملي مصداق بارز خيانت محسوب مي‌شود توضيح داد: رفتار افراطي برخي از نيروهاي خودسر در مراسم استقبال از رئيس‌جمهور در واقع تداوم و تکرار حادثه قم بود. نماينده نايين افزود: تکرار اين نوع حوادث نشانگر اين است که در حوادث پيشين برخورد متناسب و بازدارنده‌اي با عوامل و برهم‌زنندگان مراسم‌ مقامات مختلف کشور نشده است. عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس نهم با بيان اينکه رئيس‌جمهور به لحاظ شخصيتي به اندازه‌اي متين است که اين نوع بداخلاقي‌ها را پيگيري نمي‌کند، ادامه داد: دستگاه قضا با ريشه‌يابي اين نوع حوادث و تحت پيگرد قرار دادن مسببان آن بايد در برابر بدل شدن اين بداخلاقي‌ها به يک سنت ايستادگي کند.

از افراط چه به دست آورده‌ايد

از سوي ديگر عباسعلي منصوري عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي‌در گفت‌و‌گو با ايرنا اظهار داشت: حسن روحاني موفق شد در چارچوب اصول و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي، مواضع و ديدگاه‌هاي نظام جمهوري اسلامي‌ايران را در نيويورک به خوبي تبيين کند. وي افزود: در اظهارات و سخنان رييس‌جمهوري و در روند مذاکرات روزهاي اخير شاهد پختگي و درايت بوديم. منصوري با يادآوري مضرات افراطي‌گري در سطح بين‌الملل گفت: همه روزه در عرصه بين‌الملل و منطقه، شاهد اقدامات گروه‌هاي افراطي هستيم که منافع ملت‌ها را تهديد مي‌کنند. وي با تاکيد بر خطر جهاني افراطي‌گري افزود: کشورهاي مختلف نيز متوجه شده‌اند که افراطي‌گري دستاوردي براي آنها ندارد. وي با اشاره به فشارهاي افراطيون به ائمه معصومين گفت: براي مقابله با افراطي‌گري بايد سياست تعقل و تدبر را در پيش گرفت. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اضافه کرد: امروز نيز منافع ملي ما از طريق اتخاذ سياست اعتدال و تعقل تامين مي‌شود و افراطي‌گري به سرانجامي‌نمي‌رسد. وي ادامه داد: متاسفانه در برخي موضوعات در کشور دچار افراطي گري شده ايم که گذشت زمان نشان داده است هيچ دستاورد مثبتي براي کشور نداشته است. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خاطر نشان کرد: مردم که از تندروي و افراطي‌گري خسته شده و نتيجه‌اي نگرفته و ناراضي بوده اند در انتخابات 24 خرداد به منادي اعتدال راي دادند. وي با بيان اينکه بايد از افراطي‌ها پرسيد که از افراط چه به دست آورده‌ايم؟ تصريح کرد: مردم بايد افراطي‌ها را کنار بگذارند و حذف کنند که اين مساله از طريق افزايش آگاهي مردم امکانپذير است.
************************
rohani-jafariفرمانده‌کل سپاه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم:
مواضع رئیس‌جمهور مقتدرانه بود/ مکالمه تلفنی باید به بعد از اقدامات عملی آمریکا موکول می‌شد
خبرگزاری تسنیم: هشتم مهرماه 92ت سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه مواضع رئیس‌جمهور در نیویورک و به‌خصوص نطقش در سازمان ملل مناسب و مقتدرانه بود، تأکید کرد: مکالمه تلفنی با اوباما باید به بعد از اقدامات عملی آمریکا موکول می‌شد.

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به سفر‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور و هیئت همراه به نیویورک و مواضع اتخاذشده و اقدامات صورت‌گرفته از سوی این هیئت در این سفر، گفت: آقای روحانی و هیئت همراهشان در این سفر نشان دادند که الحمد لله روی اصول ایستاده‌اند و در مسیر انقلاب اسلامی، چارچوب‌ها و سیاست‌های نظام و مقام معظم رهبری حرکت می‌کنند.

فرمانده‌کل سپاه با اشاره به اینکه به‌دلیل قرار گرفتن آمریکائی‌ها در موضع ضعف و قرار داشتن جمهوری اسلامی ایران در موضع اقتدار و قدرت در عرصه بین‌الملل، دولت آمریکا به اقداماتی نظیر ملاقات حضوری و یا حداقل مکالمه تلفنی با رئیس جمهور ایران نیاز داشت، افزود: رئیس جمهور محترم که مواضع مقتدرانه و مناسبی در این سفر و به‌خصوص در نطقشان در مجمع عمومی سازمان ملل اتخاذ کردند، بهتر بود همان‌گونه که برای ملاقات حضوری به اوباما وقت داده نشد، از پذیرش مکالمه تلفنی با اوباما نیز خودداری کرده چنین اقداماتی به بعد از نشان دادن اقدامات عملی دولت آمریکا و راستی‌آزمایی و صداقت‌سنجی در رفتار عملی‌‌شان موکول می‌شد.

• ایران حسن‌نیت و صداقت خود را نشان داد؛ اینک نوبت آمریکایی‌هاست

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران به‌خصوص با مواضع و سخنانی که در شصت و هشتمین اجلاس سازمان ملل مطرح شد، حسن‌نیت خود را نشان داد، اکنون نوبت آمریکاست که با اقدامات عملی خود اعتمادسازی نموده در عمل راستگویی خود را به اثبات برساند.

فرمانده‌کل سپاه در پاسخ به این سؤال «به‌نظر شما در این مرحله دولت آمریکا چه گام‌های عملی بایستی بردارد؟»، اظهار داشت: رفع کامل تحریم‌ها علیه ملت ایران، آزادسازی دارایی‌های بلوکه و توقیف‌شده ایران توسط آمریکا، دست‌کشیدن از دشمنی‌ها و توطئه‌ها علیه مردم ایران، پذیرش ایران هسته‌ای و عدم سنگ‌اندازی در این مسیر و … از مواردی است که بایستی در این مرحله توسط آمریکا انجام شود و ملت ایران منتظر چنین اقداماتی از سوی آمریکاست.

• مشکل بزرگ آمریکایی‌ها آن‌جاست که از صهیونیست‌ها اجازه می‌گیرند

وی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه مقامات رژیم غاصب صهیونیستی را در جریان تمام مسائلشان با ایران و حتی مکالمه تلفنی با اوباما قرار داده بوده و از این پس نیز قرار خواهند داد، افزود: یکی از نگرانی‌های اصلی که وجود دارد، همین‌جاست، چرا‌که به نظر می‌رسد دولت‌مردان آمریکا متأسفانه استقلال رأی و تصمیم ندارند و از صهیونیسم جهانی تأثیرپذیرند و بایستی برای اقدامات خود از این رژیم غاصب ظالم اجازه بگیرند.

• چرایی نرمش قهرمانانه

فرمانده‌کل سپاه در بخش دیگری از سخنان خود در تبیین تعبیر «نرمش قهرمانانه» که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با فرماندهان سپاه مطرح شد، اظهار داشت: تعبیر دقیق و هوشمندانه «نرمش قهرمانانه» که ترکیبی از کلمات «نرمش» و «قهرمانانه» است، توسط مقام معظم رهبری به‌دلیل شرایط بسیار برجسته‌ای که نظام جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی جهان داراست، مطرح شد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون دشمنان جمهوری اسلامی که سال‌ها برای تضعیف و ضربه‌زدن به انقلاب اسلامی و اهدافش تمام توان خود را به کار گرفتند، به هیچ‌یک از اهداف خود نرسیده و شکست‌های پی‌در‌پی را مرتکب شده‌اند و آخرین نمونه از این شکست‌ها نیز در سوریه اتفاق افتاد، تصریح کرد: همه دنیا امروز شاهد آن است که جمهوری اسلامی ایران مسیر خود را با اقتدار پشت سر گذاشته و همه تلاش‌های دشمنان اعم از تهدید، تحریم و فشارهای اقتصادی، اقدامات سیاسی، امنیتی و نظامی، به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی، نظامی و … و از همه مهمتر «قدرت نرم» و «نفوذ معنوی» انقلاب اسلامی در جهان، افزود: امروز به‌دلیل نفوذ معنوی فوق‌العاده انقلاب اسلامی ایران در دنیا و اطمینانی که در ملل مختلف نسبت به کشورمان حاصل شده، اقتدار کاملی برای نظام مقدسمان به وجود آمده و مجموع قدرت معنوی و مادی کشورمان موجب شده ایران به یک ابرقدرت تبدیل شده و در هماوردی با آمریکا، نه‌تنها به‌هیچ‌وجه در موقعیت ضعف قرار نداشته بلکه کاملاً در موضع برتر و اقتدار قرار دارد.

وی ادامه داد: اگر دشمن بخواهد عقلانیت به خرج دهد باید از نرمش جمهوری اسلامی بهترین استفاده را کرده رفتار خود را تغییر دهد.

• راهبرد هوشمندانه «نرمش قهرمانانه» برای آشکارتر شدن چهره آمریکا نزد افکارعمومی

فرمانده‌کل سپاه با بیان اینکه این نرمش قهرمانانه موجب آشکارتر شدن چهره واقعی این دولت برای افکارعمومی جهان خواهد شد، تصریح کرد: با شناختی که از ماهیت استکبار و سلطه داریم، اینکه تصور خوش‌بینانه‌ای از رفتار آمریکا داشته باشیم، ساده‌انگارانه است چرا‌که به نظر می‌رسد دشمن هنوز آن عبرتی را که باید گرفته می‌شد نگرفته و هنوز احتیاج به زمان بیشتری برای تغییر دارد.

سرلشکر جعفری خاطرنشان کرد: با تدبیر رهبر معظم انقلاب، انعطاف، صداقت و حسن‌نیت جمهوری اسلامی نیز برای افکار عمومی جهان نمایان‌تر می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نگرانی خاصی نسبت به اصل نرمش قهرمانانه و دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی در این رابطه وجود ندارد، گفت: صفت قهرمانانه برای نرمش، یعنی اینکه اقدامات حکیمانه با حفظ مصالح، اقتدار و عزتمندی نظام صورت بگیرد.

• لزوم رصد هوشمندانه روند دیپلماسی توسط نیروهای انقلاب

فرمانده‌کل سپاه افزود: با این وجود در مسیر حرکت دولت ممکن است اشتباهات تاکتیکی مانند همین مکالمه تلفنی با اوباما صورت بگیرد که قابل تصحیح و جبران است.

سرلشکر جعفری تأکید کرد: در هر صورت، نکته مهم و اساسی در این زمینه، هدایت‌های داهیانه و حکیمانه رهبر معظم انقلاب و هوشمندی مردم در رصد دقیق این روند است و اگر در جایی خطایی از سوی مسئولان مربوطه دیده شود، قطعاً دلسوزان و نیروهای انقلاب تذکرات لازم را خواهند داد.

• تلاش بدخواهان برای القای دوقطبی در کشور

فرمانده‌کل سپاه پاسداران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برخی به‌دنبال ایجاد نوعی دوقطبی در داخل کشور بوده می‌خواهند چنین القا کنند که یک گروه طرفدار نرمش و مذاکره با آمریکا بوده و گروهی دیگر در کشور مخالف این موضوع هستند، تصریح کرد: راهبرد «نرمش قهرمانانه» موضوعی است که با تدبیر و هوشمندی رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شده است و همه نیروها و نهادهای انقلابی نیز با این سیاست نظام اسلامی همراه هستند، اما اینکه عده‌ای همواره به‌دنبال ایجاد شکاف و دوگانگی و دوقطبی کردن فضا در داخل کشور بوده آب به آسیای دشمن می‌ریزند، پدیده جدیدی نیست و امروز تأثیر چندانی هم ندارد.
******************************
mohamad-khatamiانتقاد خاتمی از رخداد فرودگاه مهرآباد
«اگر جلو جریانات تخریبی گرفته نشود، مثل زمان اصلاحات می‌شود که اوایل اینطور بود و بالاخره منجر به ترور شد.»

سیدمحمد خاتمی با انتقاد شدید از برخی حوادث پیش‌آمده در حاشیه استقبال از رییس‌جمهوری در فرودگاه مهرآباد، جریانات تخریبی را «سازماندهی‌شده» و نه خودسر دانست و با بیان اینکه «مطمئنم رهبری راضی به این کارها نیستند» گفت: «اگر جلو جریانات تخریبی گرفته نشود، مثل زمان اصلاحات می‌شود که اوایل اینطور بود و بالاخره منجر به ترور شد.»رییس‌جمهور پیشین کشورمان در دیدار با جمعی از ایثارگران و جانبازان و آزادگان که در پایان هفته دفاع مقدس انجام شد، سخنرانی کرد که بخش‌هایی از آن در ادامه می‌آید. به گزارش «ایسنا» خاتمی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دفاع مقدس اظهار کرد: به خانواده‌های معظم و شکیبای این عزیزان عرض احترام می‌کنم و به همه جانبازان عزیز که شهدای زنده انقلاب ما هستند خسته نباشید می‌گویم و در مقابل همه آزادگان سرفراز که مظهر سربلندی و عزت ملتند سر تعظیم فرود می‌آورم و به همه ایثارگران که چشمه اصلی عظمت و بزرگی ملت ما بودند خسته نباشید می‌گویم. او تاکید کرد: ایثارگری ابزار نیست، هدف است. ایثارگری اگر ارج‌نهادن اخلاق و فداکاری است، برای مساله‌ای که بزرگ‌تر از خود انسان است و تسلط بر نفس برای اینکه به یک هدف بزرگ غیر از هدفی که در محدوده زندگی شخصی هست برسیم (که روح اخلاق هم همین است) حرمت‌نهادن به ایثارگری این است که اخلاق را در جامعه درست کنیم. خاتمی در ادامه گفت: این جمع و خیلی افراد دیگری که در جامعه هستند حتما سعی کنید انسجامتان بیشتر و رسمی‌تر باشد و دارای تشکل باشید و برای آنان اساسنامه سنجیده تهیه کنید که معلوم باشد ایثار و ایثارگری را چه می‌دانید و سرمایه‌ای که شما دارید در چه مسیری می‌خواهید آن را به کار بگیرید تا بتوانید هدایتگر دولت باشید و جامعه را رشد دهید و در مقابل ابزارشدن خیلی ارزش‌ها و حتی خود دین برای رسیدن به منافع خاص گروه‌ها و جناح‌های خاص، بایستید.
تدبیرنداشتن در هشت سال اخیر، زمینه‌های پیشرفت کشور را مسدود کرد
او با اشاره به مدیریت کشور در دوران جنگ یادآور شد: من بارها گفته‌ام و اینجا هم می‌گویم، ظاهرا در سال 64 بود که دوستان ما در جنگ چند‌میلیارددلار پول می‌خواستند. کل درآمد کشور شش‌میلیارددلار بود یعنی بیش از کل درآمد. برای اداره جنگ بودجه می‌خواستند. این امکان نداشت اما به خاطر دارم بیش از نیمی از کل درآمد ارزی کشور در اختیار جنگ گذاشته شد و با حدود سه‌میلیارددلار دولت جناب آقای موسوی مملکت را اداره کرد. خاتمی افزود: در این هشت‌سال خیلی مشکلات ایجاد شد ولی ناامید نباشید چون ظرفیت‌ها خیلی بهتر از آن زمانی است که ما روی کار آمدیم، گرچه در این هشت سال بهره‌برداری‌اش بد بوده و خیلی از امکانات معطل بوده است. اینها مشکلاتی است که آقای روحانی باید حل کند و انشاءالله حل خواهد کرد. خاتمی با بیان اینکه «مهم‌ترین وجهه اصلاحات این بود و الان هم هست که هم در داخل و در خارج، چهره رحمانی دین را نشان دهد»، گفت: الان هم معتقدم این درگیری‌ها و کشتارها به ویژه شیعیان عزیز که دارند کشته می‌شوند، ناشی از دیدگاه‌های تنگ‌نظرانه و ارتجاعی و غلطی است که از اسلام وجود دارد و دشمن خارجی هم از اینها سوءاستفاده می‌کند. دید روشن‌بینانه، دید رحمانی، دید انسانی از دین بسیار مهم است. او ادامه داد: ما که حکومت اسلامی داریم، می‌خواهیم چه چهره‌ای از اسلام در دنیا نشان دهیم؟ چهره خشونت، ترور، زدن، بستن، ارتجاع، جریاناتی که جز کشتار و کشتن انجام نمی‌دهند یا اینکه ما نماینده صلح در دنیا هستیم؟
ندای صلح رییس‌جمهور در سازمان ملل، نه از موضع ذلت که از موضع عزت بود
رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، تاکید کرد: امروز خوشحالیم که آقای رییس‌جمهور به سازمان ملل می‌رود و ندای صلح سر می‌دهد، آن هم نه از موضع ذلت که از موضع عزت. ما نمی‌خواهیم با دنیا جنگ کنیم، ما نمی‌خواهیم با دنیا تنش داشته باشیم، حقوقی داریم که روی آن می‌ایستیم. ملت منافعی دارد که از آن کوتاه نیامده و نمی‌آییم، اما آیا روش تشدید دشمنی‌ها درست است؟ آیا روش نشان‌دادن چهره خشن و بهانه‌دادن به دست آنها که فشار را بیشتر و تنگنا را زیادتر و تشدید کنند و به اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی دامن بزنند، درست است؟ او با بیان اینکه «با نشان‌دادن چهره صلح‌آمیز و انسانی اسلام است که می‌شود خیلی از دشمنی‌های غرب را افشا کرد و جلو آنها را گرفت»، تصریح کرد: امروز ما خشنودیم که این رویکرد، یعنی رویکرد اصلاح امور و تدبیر امور و رویکرد حرمت مردم، رعایت حقوق مردم و رعایت آزادی‌های مردم در داخل و هم تنش‌زدایی و صلح‌خواهی در خارج با تکیه بر مصالح و منافع مملکت ما در حال غالب‌شدن است. رییس‌جمهور اسبق کشورمان تاکید کرد: چرا باید اینطور حساب کنیم که منطقی رفتارکردن، یعنی گذشتن از حقوق ملت؟ خیر اینگونه نیست؛ آنچه مهم است، تامین حقوق ملت است و اگر خشونت‌گرایی و جنگ‌گرایی سبب شود که این حقوق ضایع شود، این بر ضد انقلاب و غیرانقلابی است. او افزود: غرب باید ستمی را که به این ملت شده است بپذیرد و حاضر باشد از آن دست بردارد و حقوق ایران را بشناسد؛ البته که ایران هم باید نهایت تلاشش را برای ایجاد اعتماد بیشتر و گسترش این اعتماد به خرج دهد. غرب هم عملا به این نتیجه که ایران نمی‌خواهد بمب بسازد، رسیده است.
تلاش ایران برای ساختن بمب اتم، اتهامی بسیار نارواست
خاتمی تصریح کرد: به‌عنوان کسی که توسعه فناوری هسته‌ای در زمان ما بود، اعلام می‌کنم که اتهام ایران به اینکه قصد دارد سلاح اتمی بسازد نارواست. اگر حقوق قانونی ما طبق قوانین بین‌الملل شناخته شود و این طرف هم بهانه دست آنها ندهیم – که الحمدلله این دولت در این مسیر حرکت می‌کند – می‌توان امیدوار بود که بتوانیم گامی در جهت حل مسایل برداریم و کشور را از این مشکلاتی که در داخل و خارج دارد اندک‌اندک نجات دهیم. او در ادامه با تاکید بر اینکه«با وجود تلاش‌هایی که دولت می‌کند، نمی‌توان یک‌شبه همه مسایل را حل کرد و مهم، جهت و رویکرد به حل مشکلات است»، تصریح کرد: درست است ما نمی‌خواهیم هیچ‌کس در زندان باشد، ولی وقتی این رویکرد را می‌بینیم که اندک‌اندک حرکت به سوی آزادکردن است، احساس می‌کنیم رویکرد کل نظام این است باید تقدیر کرد و خوشحال بود و بخواهیم که این رویکرد سریع‌تر و همه‌جانبه‌تر عملی شود. خاتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با بیان اینکه«نقد موجب حیات و پیشرفت جامعه است»، گفت: من مطمئنم همچنان که در دولت ما اینچنین بود، دولت آقای روحانی هم از نقد استقبال می‌کند و باید بکند. رییس دولت اصلاحات با بیان اینکه «از جمله شعارهایی که آقای دکتر روحانی داده و کارهایی که شده، همین فضای باز و نقد و آزادی است»، اظهار کرد: البته نقد با تخریب متفاوت است. اگر جلو جریانات تخریبی گرفته نشود، مثل زمان اصلاحات می‌شود که اوایل اینطور بود و بالاخره منجر به ترور شد. او افزود: این جریان خشونت‌گرای بی‌منطق نقد نمی‌کند، تخریب می‌کند. این جریان در موقعیتی که رییس‌جمهور رفته و از ملت و عزت آن دفاع می‌کند و مورد تایید رهبری است، به روش‌هایی که به‌شدت مورد نقد مقام‌معظم‌رهبری است به تخریب دولت دست زده‌اند. نمونه‌اش در قم بود و اینجا دوباره این مسایل تکرار شد که قابل قبول نیست. فعلا کاری ندارم به اینکه نیت‌ها چیست. ممکن است خیر بوده باشد؛ گرچه اینها را خودسر نمی‌دانم، بلکه آن را سازماندهی‌شده می‌دانم. خاتمی با بیان اینکه «وزارت اطلاعات و قوه قضاییه مسوولند که این امر را پیگیری کنند»، تصریح کرد: من از آقای روحانی دفاع نمی‌کنم بلکه از حق ملت، مصلحت و امنیت ملت دفاع می‌کنم. این جریانات امنیت ملت را به هم می‌زنند. تعداد اقدام‌کنندگان کم است ولی زورشان زیاد است. رییس بنیاد باران تاکید کرد: شاید کسی با آنها برخورد نمی‌کند، شکایت هم شود کسی گوش نمی‌کند. اینها قدرت دارند. ما نمی‌گوییم اینها نباشند، بلکه می‌گوییم قدرت از آنها گرفته شود، مصونیت نداشته باشند و وادار شوند منطقی باشند. تریبون و روزنامه و سایت که دارند، بروند آنجا حرفشان را بزنند به شرط اینکه جوسازی نکنند، دروغ نگویند و تهمت نزنند.
وجود جریانات طالبانی، دهن‌کجی به آرای ملت و تصمیمات رهبری است
رییس‌جمهور اسبق خاطرنشان کرد: وجود این جریانات طالبانی و خشن، نشانه آزادی بیان و آزادی فکر نیست بلکه نشانه تخریب و دهن‌کجی به آرای ملت و تصمیمات رهبری و فضایی است که در جامعه ما ایجاد شده است. او همچنین گفت: امیدوارم اقلیتی که آن کارها را کردند به خود بیایند و بدانند دوران این کارها گذشته است و مسوولان ذی‌ربط نیز با آن برخورد کنند و نگذارند گسترش پیدا کنند. خاتمی در پایان با بیان اینکه«این رفتارها با بینش، روش و منش ایثارگرانی که فداکاری کردند سنخیتی ندارد»، افزود: اینها به زیان کشور، نظام و انقلاب است و مطمئنم رهبری راضی به این کارها نیستند و اینها را نمی‌خواهند و دستگاه‌های ذی‌ربط باید با آنها برخورد کنند.

لینک خبر : http://sharghdaily.ir/?News_Id=21707
*****************************+
jan-cary1
وزیر خارجه آمریکا از چشم‌اندازی تازه خبر داد
توافق با ایران در کمتر از 6 ماه
بهار
ایران و آمریکا اگرچه به «تفاهم» نرسیده‌اند اما به «اتفاق‌نظر» رسیده‌اند. «اتفاق نظر» درباره «تفاهم» است؛ «تفاهم» حول‌محور زمان حل و فصل مناقشه هسته‌ای ایران. وزیر خارجه آمریکا با رییس‌جمهوری ایران هم‌عقیده شد. جان کری هم همچون حسن روحانی معتقد است دو کشور می‌توانند ظرف مدت شش ماه به تفاهم برسند. او حتی پا را فراتر گذاشته و مدعی شد که می‌توان زمان این تفاهم را کوتاه‌تر هم کرد؛ البته با عمل به همان شرط و شروط قدیمی؛ «ایران ثابت کند که برنامه اتمی‌اش مقاصد نظامی ندارد.» با وجود آن‌که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که هر سه ماه یک‌بار گزارشی از برنامه هسته‌ای ایران تقدیم نشست فصلی شورای حکام می‌کند و در تمامی این گزارش‌ها انحراف برنامه هسته‌ای ایران مورد تایید قرار نگرفته است، جمهوری‌اسلامی ایران آمادگی خود را برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش اعلام کرده است. این آمادگی امروز مورد تایید طرف‌های درگیر در پرونده هسته‌ای ایران و در راس آن ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است؛ اگر غیراز این بود، واشنگتن حاضر نمی‌شد با درخواست تهران برای ارتقای سطح مذاکرات موافقت کند و وزیر خارجه کشورش را پشت میز گفت‌وگو با وزیر خارجه جمهوری‌اسلامی ایران بنشاند. بر این اساس آمادگی جمهوری‌اسلامی ایران برای تعامل با جهان، طرف‌های گفت‌وگو با برنامه هسته‌ای ایران را ترغیب به تعامل متقابل با جمهوری‌اسلامی ایران کرده است.
در همین حال جان کری در گفت‌وگو با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» گفت که خواست حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، برای دستیابی به توافق هسته‌ای بین سه تا شش ماه، حتی می‌تواند زودتر اتفاق بیفتد به شرطی که ایران شرایط مشخص را برآورده سازد.
حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران در جریان سفر به نیویورک در گفت‌وگو با واشنگتن‌پست در پاسخ به این سوال که «گفته می‌شود شما و دولت شما می‌خواهید سریع حرکت کنید و در یک بازه زمانی معقول پرونده هسته‌ای تعیین تکلیف شود و من پیش‌بینی‌هایی شنیده‌ام که این می‌تواند چند ماه باشد و ما باید حتی به آخر سال هم برای دستیابی به این نتیجه امیدوار باشیم، آیا این [درست] است؟» گفته بود: «هرچه زودتر بهتر، هرچه زمان کوتاه‌تر باشد به نفع دو طرف است، اگر این زمان سه ماه باشد، اولویت ماست، اگر این زمان شش ماه باشد، باز هم خوب است، بحث ماه‌هاست، بحث سال‌ها نیست.»
این در حالی است که فردای روز انتشار این گفت‌وگو، نخستین نشست مذاکرات سیاسی هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در سطح وزرای خارجه در نیویورک برگزار شد که در پایان این نشست با وجود ابراز رضایت طرفین از نتایج گفت‌وگوها، کاترین اشتون در واکنش به اعلام آمادگی حسن روحانی برای مختومه کردن پرونده هسته‌ای ایران ظرف سه تا شش ماه آینده، گفت: برای پایان دادن به این موضوع فکر می‌کنم 12 ماه زمان مناسبی است. پس از این گفت‌وگوها نیز پایگاه خبری ایران هسته‌ای مدعی شد ظریف پیشنهادهایی را ارائه کرد که مورد پذیرش حاضران قرار گرفت. براساس این گزارش‌ها، پیشنهاد ظریف بر این پایه قرار داشته است که در یک فرآیند یک‌ساله در مذاکراتی میان ایران و 1+5، ایران متعهد می‌شود دو موضوع «شفافیت کامل در برنامه هسته‌ای» و «عمل کامل به تعهدات بین‌المللی» را به‌طور کامل اجرا کند و گروه 1+5 هم متعهد به لغو کامل همه تحریم‌ها می‌شود. ایران همچنین خواهان آن شده است که در این مدت تحریم جدیدی علیه ایران اعمال نشود. علاوه بر این، ظریف خواستار آن شده است که پیشنهاد آلماتی به‌طور کامل کنار گذاشته شود و مذاکرات در فضایی کاملا جدید آغاز شود. رویترز هم به نقل از یک مقام ارشد در وزارت خارجه آمریکا خبر داده بود که وزیر خارجه ایران طرحی را ارائه کرده است که در صورت اجرا می‌تواند طی یک‌سال نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف کند.
بر این اساس به نظر می‌رسد در صورت صحت ارائه طرح از سوی جمهوری‌اسلامی ایران، راه میانبری برای توافق زودهنگام حول‌محور برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد. این راه میانبر هم از طریق توافق ایران و آمریکا قابل دسترس خواهد بود. در همین حال کری در ادامه گفت‌وگوی خود با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» اعلام کرد: «اگر این برنامه صلح‌آمیز است و همه به آن اذعان داشته باشیم- همه دنیا آن را بپذیرند- مناسبات با ایران می‌تواند به شکل محسوسی بهتر شود و به سرعت اتفاق بیفتد.»
به ادعای وی؛ «دسترسی بازرسان بین‌المللی به تاسیسات هسته‌ای ایران در فردو می‌تواند نشان دهد که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست.»
وزیر خارجه آمریکا در ادامه درباره مهم‌ترین دغدغه جمهوری‌اسلامی ایران یعنی لغو تحریم‌ها نیز گفت: «تنها هنگامی تحریم‌ها علیه ایران برداشته می‌شود که توافقنامه‌ای بین دو کشور امضا شود که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است.»
این ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره شرایط لغو تحریم‌ها علیه ایران در حالی مطرح شد که الجزیره در گزارشی درباره امکان توافق میان تهران و واشنگتن نوشت: دست باراک اوباما برای توافق بسته است زیرا فقط یک‌چهارم تحریم‌ها مستقیما به دست کاخ سفید می‌تواند لغو شود.
به گزارش فارس، الجزیره در تحلیلی درباره تحولات اخیر میان ایران و آمریکا نوشت: طی دهه گذشته، از زمانی که طرح ایران برای غنی‌سازی اورانیوم آشکار شد همه تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع نگرانی‌های غرب درباره پرونده هسته‌ای ایران با شکست مواجه شده و در عوض افزایش تحریم‌ها فشار زیادی به اقتصاد ایران وارد کرده است.
اما با روی کار آمدن حسن روحانی، رییس‌جمهوری میانه‌روی ایران و چراغ سبز رهبر ایران امیدها برای حل دیپلماتیک این موضوع از طریق مذاکره فراهم شد. با وجود چهره جذاب و آشتی‌جویانه روحانی، حل دیپلماتیک موضوع مستلزم یک فرمول سیاسی است که هر دو طرف را نگران می‌کند. با این حال، راه‌حل دیپلماتیک نیازمند امتیازاتی از هر دو طرف تهران و واشنگتن است اما امتیاز دادن برای باراک اوباما بسیار سخت‌تر است. الجزیره نوشت؛ باوجود اختلافات موجود هر دو طرف انگیزه‌های زیادی برای توافق دارند، اقتصاد ایران تحت تحریم‌های غرب دچار آسیب زیادی شده و نیاز دارد که به انزوای خود در جامعه بین‌المللی پایان دهد. برای آمریکا هم شکست هفت ساله تحریم‌ها برای تسلیم ایران چشم‌انداز تقابل با یک فاجعه را افزایش داده است.
به گفته بعضی تحلیلگران، طرحی که تهران ممکن است با آن موافقت کند شامل موارد زیر است: نظارت بیشتر و سرزده از تاسیسات هسته‌ای و پذیرش داوطلبانه پروتکل الحاقی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای؛ کاهش سطح غنی‌سازی اورانیوم و همچنین کاهش ذخایر اورانیوم؛ پایان دادن به کار روی پروژه آب سنگین که می‌تواند به تولید پلوتونیوم برای ساخت بمب اتمی منتهی شود و پاسخ به نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران. اما برای باراک اوباما برآورده کردن انتظارات ایران که مهم‌ترین آن برداشتن یا کاهش تحریم‌هاست ممکن است سخت‌تر باشد. طبق تحقیقات گروه بحران بین‌المللی فقط هشت مورد (از 31 مورد) از تحریم‌های آمریکا علیه ایران به دستور کاخ سفید می‌تواند لغو شود و لغو بقیه آن‌ها باید با موافقت کنگره، سازمان ملل و اتحادیه اروپا صورت بگیرد.

****************************
alen-aber“الن ایر”سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با “شرق”: خواستار لغو تحریم ها هستیم
شرق : دوشنبه, ۸ مهر , ۱۳۹۲
الن ایرسخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با شرق: خواستار لغو تحریم ها هستیم
” آلن ایر”سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با “ شرق”: خواستار لغو تحریم ها هستیم
وزارت خارجه آمریکا در پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی خود در سال ۲۰۱۱ از ابتکاری گفت که «از آلن بپرسید» نام گرفت. هدف این ابتکار ارتباط و طرح سوالات بود که مستقیما سخنگوی پارسی‌زبان وزارت خارجه پاسخگوی آن باشد؛ «آلن ایر» راهی برای تعامل با ایرانیان معرفی شده بود. این ادعا در سطح رسانه‌ای ادعای درستی است. او پاسخگو است و تاکید زیادی دارد که پاسخ‌هایش بدون «هیچ» دخل و تصرفی چاپ شود. به بهانه سفر رییس‌جمهوری به سازمان ملل و تحرکات جدید دیپلماتیک سوال‌هایی را از او مطرح کردیم. او پیش‌تر در مصاحبه با رسانه‌هایی مثل «الشرق الاوسط» و «دویچه‌وله» به بحران سوریه و ارتباط با ایران مفصلا اشاره کرده است. نکته‌های قابل توجه در مصاحبه‌های پیشین و گفت‌وگوی حاضر تاکید بدون عقب‌نشینی آمریکا بر راه‌حل دیپلماتیک است و اینکه حمله نظامی هدف نیست. این لحن در سخنرانی اوباما در اجلاس امسال هم قابل توجه بود. آنجایی که گفت «ما دریافتیم که دموکراسی با حمله نظامی محقق نمی‌شود.» شاه‌بیت این مصاحبه تاکید بر دیپلماسی و تحقق اقدامات عملی از سوی ایران و پاسخ متقابل حتمی آمریکا در برابر آن خواهد بود.
بسیاری از ناظران، تماس تلفنی روسای‌جمهوری ایران و آمریکا را «گام اول ذوب یخ روابط» توصیف می‌کنند. آیا در این مورد به جزییات دیگری هم می‌توانید اشاره کنید؟
آنها درمورد تلاش‌ها در جهت حل مناقشه هسته‌ای صحبت کردند و رییس‌جمهوری آقای اوباما آنچه در سخن این هفته خود گفته بود را تکرار کرد: یعنی در حالی‌که قطعا در حرکت به جلو موانع مهمی خواهد بود، معتقد است می‌توانیم به راه‌حلی جامع برسیم (یا به قول حافظ شیرازی:‌گر چه منزل بس خطرناک است و مقصد ناپدید/هیچ راهی نیست کان را نیست پایان غم مخور). اوباما گفت که هم ایشان هم رییس‌جمهوری ایران جناب آقای دکتر روحانی از چالش‌های پیش‌رو خوب آگاه هستند و خود این تماس تلفنی، که اولین تماس بین روسای جمهوری اسلامی ایران و آمریکا از ۱۹۷۹ بود، هم نشانگر بی‌اعتمادی عمیق موجود بین دو طرف است و هم شانس و توانایی پشت سرگذاشتن این تاریخ پر از اختلافات. اوباما گفت که باورشان این است که اساس و پایه‌ای برای چنین راه‌حلی هست. ایشان صریحا خدمت دکتر روحانی گفت از حق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای در متن پایبندی به تعهداتش احترام می‌گذارد. اوباما اضافه کرد که محک عمل برای ایران اقداماتی معنادار، ‌شفاف و قابل تایید خواهد بود، ‌که چنین اقداماتی موجب کاهش و برداشته‌شدن تحریم‌های جامع بین‌المللی موجود خواهد بود. اوباما هم از احترام فراوانشان نسبت به مردم و ملت ایران صحبت کرد.
روابط نزدیک‌تر میان تهران و واشنگتن چقدر چشم‌اندازهای آتی حل مناقشه هسته‌ای را تسهیل خواهد کرد؟
همانگونه که هم آقای اوباما و هم دکتر روحانی اشاره کردند، عکسش درست‌تر است: حل‌کردن مناقشه هسته‌ای می‌تواند راهگشای مهمی به‌سوی بهبود روابط بین کشورهای ما باشد.
برداشت آمریکا از روشی که رییس‌جمهوری ایران در حوزه دیپلماسی در پیش گرفته، چیست؟
هم رییس‌جمهوری، هم وزیر امور خارجه آمریکا قویا باور دارند که فرصتی برای دیپلماسی وجود دارد و امیدواریم که دولت ایران از این فرصت استفاده کند. دنیا تاکنون از دولت رییس‌جمهور روحانی و شخص وی، در مورد میل او به بهبود روابط ایران با جامعه جهانی، بسیار شنیده است. رییس‌جمهور اوباما و وزیر امور خارجه کری هر دو بر این باورند که این گفته‌ها باید به بوته آزمایش سپرده شوند. ما از تغییر در لحن دولت آقای دکتر روحانی و شخص ایشان استقبال می‌کنیم، ‌اما همان‌طور که همیشه گفته‌ایم، بین حرف تا عمل تفاوت هست – به قول معروف بین حرف تا عمل یک آسمان فاصله است. ما اکنون تمرکزمان بر عمل است، اقدامات عملی برای پشتیبانی از گفته‌ها. اما ما معتقدیم که حالا فرصتی برای دیپلماسی هست.
‌انگیزه رییس‌جمهوری آمریکا از فرستادن نامه برای حسن روحانی چه بود؟ این نامه شامل چه جزییات و محورهایی بوده است؟
دولت آمریکا در مورد محتوای مکاتبات دیپلماتیک خود، از جمله مکاتبات دیپلماتیک رییس‌جمهور اوباما، اظهارنظری نمی‌کند. اما انگیزه نوشتن نامه از میل رییس‌جمهور اوباما به حل پرونده اتمی ایران از طریق دیپلماسی ناشی می‌شود. او بارها گفته است که خواهان راه‌حلی دیپلماتیک برای مساله اتمی ایران است، راه‌حلی که به نگرانی‌های جامعه جهانی در مورد ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ایران بپردازد، در حالی که حقوق ایران را نیز، به‌عنوان کشور عضو معاهده عدم‌گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی)، حفظ کند. رییس‌جمهوری اوباما در این نامه اشاره کرد که ایالات متحده آماده حل مساله اتمی به شیوه‌ای است که ایران می‌تواند به دنیا نشان دهد که هدف برنامه هسته‌ای‌اش اهداف صرفا صلح‌آمیز است. نامه همچنین این پیام را منتقل کرد که پرداختن به مساله اتمی اقدامی سریع می‌خواهد، زیرا همان‌طور که ما بارها گفته‌ایم روزنه حل این مساله از طریق دیپلماسی باز است اما برای همیشه باز نخواهد ماند.
‌طرف آمریکایی تا چه میزان آمادگی دارد تا در مقابل گام‌های اعتمادساز ایران، گام‌های مشابهی بردارد؟
ایالات متحده و گروه ۱+۵ حاضر است اقدامات اعتماد‌سازی ایران را با اقدامات اعتماد‌سازی متقابل خود پاسخ دهد. پیشنهادهای گروه ۱+۵ که در آلماتی بی‌پاسخ ماند همان ویژگی را داشت و ما امیدواریم دولت جدید ایران به این پیشنهاد پاسخی محتوایی دهد.
بسیاری روشنفکران اعتقاد دارند که برخلاف ادعای آمریکا، تحریم‌ها مردم ایران را نشانه گرفته، آمریکا برای رفع تحریم‌ها به‌ویژه در حوزه‌های مربوط به اقدام بشردوستانه، چه اقدامات سریعی در دستور کار قرار خواهد داد؟
تحریم‌هایی که شما از آن صحبت می‌کنید توسط جامعه جهانی و آن هم در پی خودداری ایران از عمل به وظایفش به‌عنوان یکی از کشورهای امضا‌کننده پیمان ان‌پی‌تی اعمال شده است. در حالی که این تحریم‌ها مردم ایران را هدف نگرفته‌اند، تردیدی نیست که مردم ایران نیز به خاطر سیاست‌ها و تصمیمات دولت خود که مسبب این تحریم‌ها بوده‌اند و به خاطر سوءمدیریت اقتصادی دولت ایران، آزار دیده‌اند. ما خواستار آنیم که تحریم‌ها لغو و برداشته شوند و اقتصاد ایران مجددا به اقتصاد دنیا متصل شود، اما این تنها در صورتی محقق می‌شود که ایران در جهت برطرف‌کردن نگرانی‌های جهانی در مورد برنامه هسته‌ای‌اش حرکت کند. در مورد اقدامات انسان‌دوستانه، غذا و دارو، اینها از تحریم‌ها مستثنا هستند. دفتر کنترل اموال خارجی وزارت خزانه‌داری در آغاز این ماه مراحل اداری و کاغذ بازی را برای درخواست مجوز خاص برای خدمات بهداشتی، کمک‌رسانی شرایط اضطراری، حفاظت از حیات‌وحش و پروژه‌های حقوق‌بشری در ایران، حذف کرد. این دفتر همچنین «اقدامات مربوط به مسابقات و رویدادهای ورزشی، تامین مالی ورزشکاران، مربیگری، داوری و تعلیم علاوه بر دیگر فعالیت‌ها» را مجاز کرد.
**********************************
به نام مردم نان نخورید !(یادداشت روز)
کیهان ـ حسام‌الدین برومند

موضوع این یادداشت را می‌شد به فضاسازی‌ها و عملیات‌ روانی رسانه‌های غربی علیه ایران طی چند روز اخیر اختصاص داد.
تماس تلفنی اوباما- روحانی و بحث پردامنه رابطه ایران و آمریکا بهانه مناسبی بوده تا در قالب سناریوها و سوژه‌های رسانه‌ای هجمه گسترده‌ای بر ضد اصول و محکمات جمهوری اسلامی به پیش کشیده شود.
جا داشت خطوط خبری- تحلیلی این رسانه‌ها و شبکه‌های ضدانقلاب تجزیه و تحلیل و بررسی می‌شد تا ماهیت فریبکارانه و رویکرد خصمانه و غیرقابل اعتماد حریف بهتر و روشن‌تر برملا می‌شد.
دور از اولویت و حساسیت نیست اگر این پرسش کلیدی مورد واکاوی قرار می‌گرفت که چه اتفاقی در نیویورک افتاده است؟
آیا اتفاق بزرگی که رسانه‌ها و شبکه‌های ضدانقلاب آن را در سطحی وسیع برای مخاطبان خود پمپاژ می‌کنند در چارچوب منافع دوطرف بوده یا کاملا یکسویه و جهت‌دار است؟
اما علی‌رغم اهمیت مباحث یاد شده یک نکته اصلی و لایتغیر در این میان وجود دارد و آن رسالت و ماموریت حریف است که اولاً؛ از اصول خود کوتاه نخواهد آمد و ثانیاً؛ آن اصول با اصول جمهوری اسلامی همخوانی ندارد و مواجهه ایران با دشمنی به نام آمریکا به ماهیت طرفین برمی‌گردد و یک چالش ماهوی میان دو طرف وجود دارد و طبیعی است که این رویارویی به پایان نمی‌رسد مگر اینکه یک طرف، تغییر ماهیت بدهد.
بنابراین از دشمن، انتظاری جز دشمنی نیست و کاملا عادی است اگر رسانه‌های حریف انواع و اقسام سناریوهای پیچیده و چند لایه را به صحنه آورند تا از فضای موجود امتیازی کسب کنند و یا تلاش نمایند بر ذهن مسئولان و افکار عمومی کشورمان نفوذ کرده و آنچه از قبل اراده کرده و نقشه کشیده‌اند در پایان کار برداشت کنند.
اینکه در این پروژه موفق می‌شوند یا با شکست روبرو خواهند شد موضوع اصلی این نوشتار نیست و باید در جای خود بدان پرداخت.
پس اجازه بدهید این یادداشت را به رفتارشناسی برخی از رسانه‌ها و مطبوعات داخلی اختصاص دهیم که بی‌محابا جدول دشمن را پر می‌کنند و گویا رفتار و گفتار پرسش‌برانگیز آنها شاقول «اعتدال» شده و هیچ صدایی را برنمی‌تابند و بلافاصله به منتقدان انگ افراطی و تندرو می‌زنند!
طرفه آن که این جماعت نه خواب هستند و نه خود را به خواب زده‌اند بلکه می‌دانند چه می‌کنند و مانند دلال معامله‌ای عمل می‌نمایند که هدف نهایی او جوش خوردن معامله است و طرفی که می‌خواهد احتیاط بیشتری کند و با دقت و با چشمانی باز پای معامله بیاید به هزار وعده توخالی او را قانع نموده و از سوی دیگر؛ به مدح و ستایش طرف دیگر معامله می‌پردازند تا کاملا موانع برچیده شود و شخص محتاط در فضای ساختگی بغلتد و صحنه را مهیا ببیند غافل از آن که همه ابعاد ماجرا را ندیده و در نهایت دچار خسارت بزرگی شده که دیگر کار از کار گذشته است.
دانستن اگر حق مردم است- که هست- چرا مدعیانی که دم از مردم و دانستن آنها می‌زدند اکنون همه ابعاد موضوع مذاکره ایران و آمریکا را برای افکار عمومی توضیح نمی‌دهند.
واقعا همه ماجرا این فضای گل و بلبلی است که برخی رسانه‌های مدعی اصلاحات ترسیم کرده‌اند یا خدای ناکرده نان خوردن به نام مردم حرفه و سرقفلی آنها شده و چون ذی‌نفع هستند تنها یک روی سکه را بازگو می‌نمایند.
در این باره اشاره به مستنداتی ضروری است تا از تحرکات و تکاپوی رسانه‌ای جریانی که خط نرمش با مختصات سازش! را پیگیری و رهگیری می‌کند رونمایی شود:
1- محور عمده جریان مورد اشاره و رسانه‌های وابسته به آن بر این مطلب متمرکز است که در بحث رابطه ایران و آمریکا، حریف کاملا و صددرصد قابل اعتماد است.
البته این ابتدای داستان است. چون وقتی به طرف مقابل این چنین می‌شود اعتماد کرد پس به زعم این جماعت، این یک «فرصت» برای ایران محسوب می‌شود. و به تعبیر دیگر توپ در زمین ایران است و اکنون که حریف لبخند زده و حتی بالاتر از آن تلفن زده، نوبت ایران است که پاسخ مناسب بدهد.
این در حالی است که شواهد و قرائن غیرقابل خدشه و رفتار آشکار طرف آمریکایی به وضوح نشان می‌دهد شرایط آنگونه نیست که مدعیان داخلی مانور می‌دهند و با واقعیت‌ها فرسنگ‌ها فاصله است.
چند نمونه از اظهارات صریح و بدون ابهام مقامات آمریکایی خواندنی و قابل تامل است؛
الف- جان کری اخیرا در مصاحبه با سی‌بی‌اس می‌گوید: «تا زمانی که روندی قابل رسیدگی، مشخص و شفاف آغاز نشود آمریکا موضوع لغو تحریم‌ها علیه ایران را حتی مورد بررسی هم قرار نخواهد داد.»
یعنی اگر گام اول آمریکا برای اثبات حسن‌نیت لغو تحریم‌های ضد ایرانی است این موضوع از سوی وزیرخارجه آمریکا با شروط و ادعاهای زیاده‌خواهانه به چالش کشیده می‌شود.
ب- دن شاپیرو سفیر آمریکا در تل‌آویو روز گذشته در مصاحبه با رادیو اسرائیل به صراحت بیان می‌کند؛ «اهداف اسرائیل و آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران یکسان است» و بلافاصله اضافه می‌کند؛ «همکاری بی‌سابقه بین واشنگتن و تل‌آویو برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات درباره برنامه هسته‌ای ایران تحسین‌کننده است.»
پ- پیش از این دو مقام آمریکایی، سوزان رایس مشاور امنیت ملی اوباما نیز در مصاحبه با سی‌ان‌ان به سوال فرید ذکریا که پرسیده بود؛ «با توجه به عبارت اوباما درباره حق دسترسی ایران به انرژی صلح‌آمیز هسته‌‌ای، آمریکا حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناخته است»؟ واکنش نشان داد و در پاسخ خاطر نشان می‌کند؛ «اوباما نگفته حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت می‌شناسد.» طرفه آنکه سوزان رایس هم مانند دن شاپیرو تاکید می‌کند آمریکا و اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران هم‌نظر هستند. این اعتراف رایس و شاپیرو برای ساده‌لوحان و ذوق‌زدگان کافی نیست؟
ت- و بالاخره باید به بخشی از ماهیت و رویکرد آمریکا در مواجهه اخیر با هیئت ایرانی اشاره کرد که رسانه‌های غربی آن را به بیرون درز دادند. از جمله نیویورک‌تایمز که به صراحت می‌نویسد؛ بعید است که کنگره آمریکا تحریم‌های ضد ایرانی را لغو کند و در ادامه اذعان می‌نماید که شروط و خواسته‌های واشنگتن – بخوانید مطالبات غیرقانونی – درباره برنامه هسته‌ای ایران، این کشور را با شوک بزرگی روبرو خواهد کرد.
معنای این عبارت نیویورک‌تایمز روشن است و آن اینکه ایران باید بداند هیچ نرمشی از سوی آمریکا در کار نیست.
خب، با این اوصاف و در شرایطی که صحنه روشن و خواسته‌های زورگویانه حریف شفاف و بدون ابهام است چرا برخی در داخل تلاش می‌کنند به افکار عمومی کشورمان القاء نمایند که حریف آماده امتیاز دادن و نرمش است؟
عجیب است که فلان روزنامه مدعی اصلاح‌طلبی با آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه به گفت‌وگو می‌نشیند و از قول او تیتر می‌زند؛ «خواستار لغو تحریم‌ها هستیم» و این تیتر را با چاشنی عکسی از او و با حالتی به اصطلاح محجوب و دلسوزانه بر صفحه اول خود می‌نشاند! عکسی که سخنگوی فارسی زبان وزارت‌خارجه آمریکا انگشتر عقیق نیز به دست دارد.
آیا فارسی صحبت کردن و انگشتری که نماد خاصی در فرهنگ ایرانی است تضمینی برای اعتماد به کسانی است که تحریم‌های وحشیانه را علیه ملت ایران تصویب کردند؟
و باز عجیب‌تر آنکه آلن ایر در مصاحبه با همین روزنامه اصلاح‌طلب، طلبکارانه می‌گوید؛ بین حرف تا عمل تفاوت هست و ما تمرکزمان بر عمل است و ایران باید از این فرصت استفاده کند و حتی تصریح می‌کند که اوباما و جان کری بر این باورند که گفته‌های روحانی باید به بوته آزمایش سپرده شود.
و بالاتر از همه اینها، اینکه آلن ایر در این مصاحبه منطق همیشگی کابوها را نیز به نمایش می‌گذارد و تهدید می‌کند که؛ «بارها گفته‌ایم روند حل این مسئله [مسئله هسته‌ای ایران] از طریق دیپلماسی باز است اما برای همیشه باز نخواهد ماند.»!
و بالاخره ترجیع‌بند ادعاهای آمریکا و غرب علیه ملت ایران را تکرار می‌کند؛ «ایران باید نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را برطرف کند.»
2- محور دیگری که برخی رسانه‌های داخلی مدعی اصلاح‌طلبی دنبال می‌کنند گره زدن حل مشکلات اقتصادی به موضوع برقراری رابطه با آمریکاست. و این ماجرا هم به گونه‌ای یکسویه بازتاب داده می‌شود. آنچنان که جهت‌دار تیتر می‌زنند؛ «پیشروی در نیویورک، عقب‌نشینی استانبول» و این در حالی است که حل مشکلات اقتصادی و بخصوص راه مقابله با تحریم‌ها، باید مبتنی بر «پیشرفت اقتصادی درون‌زا» و «اقتصاد مقاومتی» باشد، نه تصور مذاکره با کشوری که خود در بحران اقتصادی به سر می‌برد.
3- برخی رسانه‌های مدعی اصلاحات مقارن با فضایی که خود ترسیم کرده‌اند خط خیانت به آرمان‌ها و اصول و محکمات جمهوری اسلامی را در پیش گرفته‌اند و عجیب است که گستاخانه و بی‌پروا ستون مقاله و یادداشت خود را به کارشناسان رسانه‌های ضد انقلاب مانند بی‌بی‌سی و صدای آمریکا می‌سپارند آیا این بسترسازی برای تحمیل شرایط به دولت فعلی نیست؟ آیا تلاش می‌شود بازگشت دیجیتال و رسانه‌ای فتنه‌گران فراری مهیا شود تا فضا را به نفع آمریکا و ارباب‌شان سوق دهند؟ گفتنی‌های دیگری هم وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت.
حسام‌الدین برومند
**********************
obama-netaniahoکنفرانس خبری نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس جمهور آمریکا ؛
اوباما: گزینه نظامی کماکان روی میز است/ با چشمان باز با ایران مذاکره می کنیم

باراک اوباما در کاخ سفید گفت قدرتهای جهانی با «چشمان باز» با ایران مذاکره می کنند و از نزدیک با تل آویو مشورت خواهند کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا امشب پس از گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید گفت که آمریکا با چشمان باز وارد مذاکره هسته ای با ایران شده است و از نزدیک با تل آویو دراینباره مشورت خواهد کرد.
به گزارش اعتدال به نقل از رویترز: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می کند و هیچ گزینه‌ای از جمله گزینه نظامی را از روی میز برنداشته‌ است.

«باراک اوباما» مدعی شد: سخنان ایران کافی نیست و باید از طریق کارهای خود، در میان جامعه بین المللی اعتماد سازی کند.

باراک اوباما در کاخ سفید گفت قدرتهای جهانی با «چشمان باز» با ایران مذاکره می کنند و از نزدیک با تل آویو مشورت خواهند کرد.

رئیس جمهور آمریکا افزود: او و نتانیاهو در مورد حیاتی بودن بازداشتن ایران از دست یافتن به سلاح هسته ای اتفاق نظر دارند و او هیچ گزینه ای، از جمله اقدام نظامی علیه ایران را برای رسیدن به این هدف رد نمی کند و تحریم ها را بدین راحتی لغو نخواهد کرد.

اوباما مدعی شد: «تنها حرف و سخن از جانب ایران کافی نیست و جمهوری اسلامی باید با اقداماتش اعتماد جامعه بین المللی را جلب کند. ما دیپلماسی را می آزماییم تا ببینیم آیا ایران واقعا به تعهدات و قوانین و قطعنامه های بین المللی پایبند خواهد بود یا خیر.»

وی همچنین مانند همیشه بر تعهدش برای تأمین امنیت رژیم صهیونیستی تأکید کرد و گفت: «تعهد ما در قبال اسرائیلیان بیشتر از قبل شده است. تعهد ما به تأمین امنیت اسراییل هم افزایش یافته است.»

بنیامین نتانیاهو نیز گفت تاکید اوباما بر تعهد دولتش برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای در ایران مایه خشنودی او شده است.

نتانیاهو افزود: ایران به نابودی اسرائیل متعهد است و او از اوباما خواست تا زمانیکه مذاکرات بطور قابل اثباتی پیشرفت نداشته است، تحریم ها را لغو نکند.

نتانیاهو گفت: «حتی اگر دیپلماسی هم جواب داد، تحریم ها باید ادامه یابد. تهدید نظامی و تشدید تحریم ها ایران را ناچار به مذاکره کرده است. »

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد: ایران باید برنامه هسته ای خود را تعطیل کند، اورانیوم غنی سازی شده را به بیرون از کشور منتقل کند و در حالی که مذاکرات این کشور با غرب ادامه دارد، تحریم های اقتصادی سخت تری بر آن اعمال شود.

بنیامین نتانیاهو در دیدار امروز با اوباما مدعی شد: آمریکا و دیگر کشورهای غربی نباید تحت تاثیر اظهار دوستی حسن روحانی، رئیس‌‎جمهور ایران قرار بگیرند.

این اظهارات سه روز پس از آن صورت می‌گیرد که روسای جمهور ایران و آمریکا پس از بیش از سه دهه قطع رابطه با یکدیگر تلفنی صحبت کردند. با انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری خوش‌بینی‌هایی نسبت به حل مشکلات ایران و آمریکا و همچنین برطرف شدن بن‌بست مساله هسته‌ای ایران به وجود آمده است.

نتانیاهو پیش از این سفر گفته بود می‌خواهد «ترفند شیرین‌زبانی» دکتر حسن روحانی را برملا کند.

نخست‌وزیر اسرائیل درباره آنچه او ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران خواند هشدار داد و گفت: تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همچنان باید برقرار بمانند.

باراک اوباما هم مدعی شد این تحریم‌های اقتصادی بوده که باعث تغییر لحن ایران شده است اما تاکید کرد که حسن روحانی، رئیس‌‎جمهور ایران، باید سخنان آشتی‌جویانه خود را با اقدامات عملی همراه کند.

مناسبات واشنگتن و تل‌آویو در دوره اوباما با سردی نسبی همراه بوده و دولت راست‌گرای نتانیاهو با تردید به سیاست‌های اوباما نگریسته است.

رئیس جمهور آمریکا در این دیدار علاوه بر ایران در خصوص فلسطین نیز اظهارنظر کرد و بر آسان سازی فرایند مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطین به منظور دستیابی به اهداف خود تاکید کرد.

گفتنی است، قرار است نخست وزیر رژیم صهیونیستی فردا بعنوان آخرین سخنران مجمع عمومی سازمان ملل در آخرین روز این مجمع سخنرانی کند و ایران محور سخنرانی و لفاظی های وی خواهد بود.
******************************
zarif-javadمحمد جواد ظریف ـ فیسبوک
سلام دوستان

ساعت 6 صبح سه شنبه است. ملاقات های دیروز خوب بود. امروز هم ادامه دارد. چند مصاحبه هم کردم که صداو سیما شاید پخش کند. ضمنا از خبرنگار خوب صدا و سیما خواستم که مصاحبه را در کنار فرش اهدایی به سازمان ملل متحد در زمان سفارتم، که شعر بنی آدم سعدی را با آن به سازمان ملل متحد آوردم، انجام دهد. اگر فرصت کردید نگاه کنید.

یک مصاحبه هم با المانیتور داشتم که امروز چاپ شد.
http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2013/09/foreign-minister-zarif-seeks-iranian-role-in-syria-talks.html

دو توییت هم در مورد سخنان اباما پس از ملاقات او با نتانیاهو نوشتم که با تندترین لحن مؤدبانه حرف ها و جهت گیری اباما را به شدت نقد کردم. اگر اجازه بدهید می خواستم تحلیل خودم را در مورد این سخنان خدمت شما تقدیم کنم.

چند روزی است در این صفحه و در مصاحبه های داخلی به محضر مردم خوب مان عرض کرده ام که هفته گذشته تنها آغاز یک مسیر دشوار و پر فراز و نشیب بود . نه می بایست در این مسیر از یک تحول مثبت ذوق زده شد و نه می شود با یک مشکل از پیگیری عزت مندانه منافع کشور باز ایستاد. مهم تر از همه این که نباید برای پیشبرد منافع داخلی و تبلیغات زودگذر دیدگاه های جناحی، تحولات و اقدامات را به شکلی معرفی کرد که منافع ملی را خدشه دار کند و یا پیام غلط به طرف مذاکره بدهد.

نتانیاهو و جناح تندرو آمریکا به شدت نگرانند. منزوی شده اند. 75 درصد مردم آمریکا می خواهند موضوع هسته ای با مذاکره حل شود. این در حالیست که تنها چندماه پیش اکثریت قاطع آمریکاییها تنها راه برای حل موضوع با ایران را راه نظامی می دانستند. معلوم است که جنگ طلبان باید از روحانی بترسند.
نتانیاهو از بعدازظهر جمعه با چندین سرمقاله توسط ستون نویس های سرشناس لابی اسراییل ضدحمله خود را شروع کرد و سراسیمه برای جلوگیری از هرگونه پیشرفت مذاکرات هسته ای به واشنگتن رفت. امروز هم در نیویورک در سازمان ملل متحد سخنرانی می کند و یک نمایش فریب کارانه دیگر را ارائه خواهد داد.
تمام هدف نتانیاهو و لابی صهیونیستی این است که مانع پیشرفت مذاکرات شوند تا بتوانند بر کنگره برای تحریم بیشتر و بستن دست رییس جمهور برای رسیده به راه حل مذاکراتی (که هدف تحریم هایی است که در مجلس نمایندگان تصویب شده و در سنا در حال بررسی است) فشار بیاورند.
مصاحبه یکشنبه وزیر خارجه آمریکا با برنامه 60 دقیقه که در آن گفت ظرف سه ماه می توانیم موضوع هسته ای را حل کنیم، پاسخی به این فشارهاست، که اتفاقا نتانیاهو و لابی صهیونیستی در آمریکا که منافع اسراییل را بر منافع آمریکا ترجیح می دهند و برای رسیدن به اهداف پلیدشان از هر فشار و تهدید و تطمیع و پرونده سازی و … استفاده می کنند را نگران تر کرده است.

حرف های اباما در این میان کاملا غیرقابل قبول بود و هیچ نشانی از نقشی که رییس جمهور آمریکا باید برای حل موضوع هسته ای در کشورش ایفا نموده، و بجای دنباله روی از تندروها، رهبری کشورش را در این موضوع تاریخی بدست گیرد، نداشت. اما غیرقابل پیش بینی نبود. معلوم بود تلاش دارد نتانیاهو و برخی کشورهای عربی (که متأسفانه آنها هم برای جلوگیری از حل موضوع هسته ای با صهیونیست ها همداستان شده اند) را آرام کند.

می دانیم که بسیاری در آمریکا به دنبال بهانه برای فشار به ملت بزرگ ایرانند. می دانیم که جنگ طلبان از حل موضوعات نگرانند و حیات خود را در هراس افکنی و دروغ بافی می بینند. می دانیم که مقامات آمریکایی حتی اگر حسن نیست هم داشته باشند (که هنوز نشان جدی از آن ندیده ایم) به شدت از این گروه های فشار تأثیر می پذیرند. می دانیم که بین اظهارات علنی شان و حرف هایشان در مذاکرات (حتی در برابر کل اعضای 1+5) اختلاف است. اتفاقا به دلیل همین پیچیدگی هاست که از ابتدا تذکر دادیم که راه دشورای در پیش است. مثل بعضی ها در گذشته بعد از یک مذاکره خوب ذوق زده نشدیم. با چشمانی باز منافع مردم بزرگ ایران را دنبال می کنیم.

ولی اجازه نخواهیم داد که نتانیاهو آینده مذاکرات ما را تعیین کند.

از این حرف ها زیاد خواهیم شنید. به محکم ترین شکل هم جواب خواهیم داد. مهم آن است که بدانیم مسیر دشواری شروع شده است. این مسیر یک نبرد دیپلماتیک است و نه یک رابطه دوستانه و صمیمی. امر برای هیچکس در دولت مشتبه نشده است. نمی دانم چرا برخی از دوستان در صحبت ها به شکلی اظهارنظر و نصیحت مشفقانه می فرمایند که گویی رییس جمهور و بنده که هریک بیش از سی سال سابقه کار سیاست خارجی داریم از درک بدیهیات سیاست ناتوانیم. این حرف ها ممکن است برای سخنرانی خوب باشد، اما برادران عزیز بدانند که پیام بسیار بدی برای طرف مقابل دارد و مذاکره کنندگان شما (یا به قولی سربازان خط مقدم شما را) ناپخته و زودباور جلوه می دهد.

خدا نگهدار شما و ایران اسلامی عزیز باد
شاد و سربلند باشید.
******************
alaodin-brojerdi بروجردی:
۰۸ مهر ساعت ۰۹:۲۰
فردو، تحت نظارت کامل آژانس است
خانه ملت ـ سرویس: سیاسی
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، تعیین تکلیف درباره پروتکل الحاقی را در اختیار مجلس خواند و گفت: درشرایط کنونی، مجلس به پذیرش پروتکل الحاقی رضایت نمی‌دهد.

علاءالدین بروجردی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به صحبت‌های اخیر جان کری، وزیر امور خارجه امریکا که خواستار پذیرش پیوستن ایران به پروتکل الحاقی ایران شد، گفت: در خصوص پروتکل الحاقی، مجلس مصوبه‌ای داشت که دولت را ملزم کرد تا اجرای داوطلبانه این پروتکل را که در مقطعی اجرایی شده بود، متوقف کند، بنابراین، جان کری باید بداند اختیار تصمیم گیری درباره این کار با مجلس است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی افزود: تا زمانی که سیاست‌های ظالمانه و غیرمنطقی امریکا ادامه داشته باشد، مجلس به پذیرش پروتکل الحاقی رضایت نخواد داد زیرا نمایندگان به شدت نسبت به حفظ حقوق ملی حساسیت دارند

بروجردی بیان کرد: آن‌ها جمهوری اسلامی ایران را به ناحق در چارچوب قطعنامه شورای امنیت و به صورت غیرقانونی محکوم به تحریم کردند؛ ضمن آنکه تحریم‌های فراقطعنامه‌ای را اجرا کردند که امریکا سردامدار آن بود.

وی همچنین درباره درخواست بازرسی از فردو که از سوی جان کری مطرح شده، توضیح داد: این مساله، پیش از این نیز اتفاق افتاد و فردو خارج از چارچوب قوانین و اصول شناخته شده بین المللی و مقررات آژانس نیست.

فردو، تحت نظارت آژانس است

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: فردو تحت نظارت است و کاری که جمهوری اسلامی ایران در آنجا انجام می‌دهد، با اطلاع کامل نظارت وآژانس است.

وی با اشاره به صحبتهای وزیر امور خارجه امریکا که غنی سازی بیشتر از یک مقدار معین برای فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای را ضروری ندانسته و خواستار توقف غنی سازی با درصد بالا شده، گفت: ضرورت این کار و درصد آن را نیازهای جمهوری اسلامی ایران مشخص می‌کند، نه جان کری

آژانس به تعهداتش عمل نکرد، ایران سوخت ۲۰درصدی تولید کرد

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی به مسئولیت خود مبنی بر در اختیار قرار دادن سوخت ۲۰ درصدی مورد نیاز ایران عمل نکرد و کشور ما احساس کرد جان بیش از ۸۰۰ هزار بیمار به دلیل عدم وجود آن و فعالیت رآکتور تهران در خطر است و خود اقدام به این کار کرد.

بروجردی تصریح کرد: هرگونه اقدام جمهوری اسلامی ایران در مورد غنی سازی در چارچوب عهدنامهNPT و مقررات آژانس است و جمهوری اسلامی ضمن تاکید بر صلح آمیز بودن آن، بر نبود هیچگونه ارتباطی میان این فعالیت و موضوع تسلیحاتی، اصرار دارد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران، تنها کشوری است که علاوه بر تعهد درNPT، به صورت دینی و بر اساس فتوای مقام معظم رهبری که رییس جمهور امریکا نیز به آن اشاره کرد، تعهد دارد و وارد عرصه تسلیحاتی نخواهد شد.

جان کری، وزیر امور خارجه امریکا پیشنهاد داده ایران گام های ملموسی را برای مطمئن کردن جهان درباره فعالیت های هسته ای خود بردارند که از جمله آنها بازرسی از فردو، پذیرش پروتکل الحاقی و توقف غنی سازی بیش از یک مقدار معین است./
*************************************پس از گفتگوی تلفنی روحانی‌‌ـ‌اوباما ابراز شد:
2013-09-28_422_rohani-obamatelefon1ناراحتی تیم محمود احمدی‌نژاد از علی خامنه‌ای
۸ مهر ۱۳۹۲
دیگربان
سایت «دولت بهار» وابسته به محمود احمدی‌نژاد در واکنش به گفتگوی تلفنی روحانی و اوباما نوشته که جمهوری اسلامی سیاست همزیستی با «نظام سلطه» را پذیرفته است.

این سایت روز یک‌شنبه (هفتم مهر) نوشته این سیاست در کمتر از سه ماه جایگزین سیاست «تغییر نظام سلطه و مدیریت مشترک جهانی» شده است.

«دولت بهار» در واکنش به اعتراض گروهی به گفتگوی تلفنی روسای جمهوری ایران ‌و آمریکا افزوده که «آنان که دلاوری چون احمدی‌نژاد را سازشکار نامیدند، لیاقتشان همین وقایعی است که می‌بینند.»

این سایت نوشته که این افراد کسانی هستند که «دود اگزوز موتورشان عدالتخواهان را خفه کرد و اعتدال اما با استنشاق همین اکسیژن گوارا جان گرفت.»

به نوشته این سایت «آنان که فریاد احمدی‌نژاد علیه همزیستی مسالمت‌آمیز با نظام سلطه را سازش نامیده و امروز در برابر تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا زبان به کام گرفته‌اند، یک جمهوری از تناقض را بر ساخته‌اند که هیچ رئیسی شایسته‌تر از حسن روحانی برای آن نمی‌توان یافت.»

«دولت بهار» که به نظر می‌رسد مخالف آغاز مذاکرات ایران و آمریکا است٬ در ادمه آورده که «در تاریخ خواهند نوشت که جمهوری اسلامی تنها دو ماه پس از رفتن احمدی‌نژاد، به نرمش قهرمانانه رسید.»

این سایت در بخش دیگری از یادداشت خود اضافه کرده است حزب‌الله «در عصر ما قبل نرمش قهرمانانه به سر می‌برد و هنوز نتوانسته نرمش قهرمانانه را فهم کند و نیاز به توضیح بیشتری دارد.»

یادداشت سایت «دولت بهار» به ظاهر در واکنش به حمله روز شنبه گروهی به خودروی حسن روحانی منتشر شده٬ اما محتوای اصلی آن انتقاد تلویحی از علی خامنه‌ای است.

رسانه‌های و وبلاگ‌های وابسته به احمدی‌نژاد از زمان طرح تاکتیک «نرمش قهرمانانه» و از سرگیری مذاکرات محدود میان ایران و آمریکا به شدت از این موضوع خشمگین هستند.

آن‌ها در یک هفته گذشته بار‌ها به طور غیرمستقیم از علی خامنه‌ای به خاطر اجازه ندادن به احمدی‌نژاد برای آغاز مذاکرات با آمریکا انتقاد کرده‌اند.

این رسانه‌ها در عین حال مطرح کرده‌اند تنها کسی که مقابل نظام «سلطه» ایستادگی می‌کرد دیگر در ایران بر سر قدرت نیست و مذاکره میان ایران و آمریکا نیز محصول غیبت چنین فردی است.

هفته گذشته نیز سایت «نکات پرس» با انتشار یادداشت بی‌سابقه‌ای نوشته بود که «رهبر از موضع ضعف تاکتیک نرمش قهرمانانه را طرح کرد تا در آینده ذلیل نشود.»

«نکات‌پرس» از نبود احمدی‌نژاد٬ «خطر حاکمیت دوگانه» ٬ دریافت پیام ۲۴ خرداد و «خط قرمز» نبودن توقف موقت برنامه اتمی ایران از سوی خامنه‌ای به عنوان مهم‌ترین دلایل طرح تاکتیک «نرمش قهرمانانه» نام برده است.

این سایت در ادمه تحلیل خود نوشته که تعطیلی موقت بخشی از برنامه اتمی ایران دیگر «خط قرمز» رهبر جمهوری اسلامی نیست و همین مسئله می‌تواند منجر به لغو تحریم‌ها شود.
*************************************
rohani-ahmadiآیا دعوا بر سر لحاف ملانصرالدین بود؟ / در حاشیه برخورد دوگانه با دو رئیس جمهور
[آیا دعوا بر سر لحاف ملانصرالدین بود؟ / در حاشیه برخورد دوگانه با دو رئیس جمهور] دولت بهار: ما مهمترین تفاوت دکتر احمدی نژاد با روحانی که باعث شده غرب چنین از انتخاب روحانی ذوق زده شود این است که احمدی نژاد معتقد به یک تمدن معنوی خارج از تعاریف و چهارچوب تمدن مادی غرب بود، تمدنی که حتی شنیدن اسمش تهدیدی برای تمدن حاضر محسوب می شود.

دولت بهار ( وابسته به باند احمدی نژاد)-حسین امیری/ سید بزرگوار یوسفعلی میرشکاک همیشه می گفت اگر قرار است به توسعه تکنیکی برسیم به جای اینکه لقمه را دور دهانمان بچرخیم با خود آمریکا که اصل کاری است کنار بیاییم ، به راستی که نفس استاد حق است اگر کعبه آمال ملتی رسیدن به توسعه تکنیکی تمتع مادی باشد گریزی نیست جز اینکه با شیطان بزرگ کنار بیاید تا شیوه حقیقی شیطان پرستی را از او یاد بگیرد چه نیازی است که دست با دامن کره جنوبی و چین و مالزی شویم ، وقتی قرار است هدف مان دنیا و بهشتمان زمین باشد مگر مغز فلان خورده ایم که با چند شعار بی فایده ی حمایت از ملت های مسلمان و استکبار ستیزی آب خودمان را گل آلود کنیم ، اتفاقا خیلی هم خوب است که پرزیدنت روحانی با پرزیدنت اوباما مذاکره کرده چه ایرادی دارد در راستای منافع دو کشور دو مقام منیع ریاست جمهوری با هم گفتگو کنند ، دیدیم که خط قرمز مذاکره با آمریکا شکست و هیچ اتفاقی نیافتاد نه کسی کفن پوشید و نه شهری به هم ریخت ، نه اغتشاش شد و نه کسی را هو کردند …
و اما بعد! بنده بعنوان یک جوان ایرانی که خوشبختانه یا متاسفانه هنوز آنقدر خام جنجال های سیاسی نشده و در مورد پدیده های سیاسی سوال مطرح می کند، این سوال برایم پیش آمده است که اگر رئیس جمهور دیگری باب مذاکره با امریکا را باز می کرد چه اتفاقی برایش می آقتاد، بطور مثال اگر محمود احمدی نژاد با بوش یا اوباما مذاکره می کرد آیا قبل از اینکه پایش به ایران برسد استیضاح غیابی نمی شد؟ اگر جواب این است که شرایط عوض شده است باز این سوال می ماند که شرایط از چه زمانی عوض شده است، شرایط سیاسی کشور در چند ساله ی اخیر که تفاوت چندانی نکرده، از 22 بهمن پارسال تا به حال چه اتفاقی در روابط ایران و امریکا رخ داده و چه شرایطی عوض شده است، مگر همین 22 بهمن 91 نبود که عده ای از سیاسیون و رسانه های به بهانه کشف اشاراتی از سخنرانی احمدی نژاد مبنی بر مذاکره با آمریکا او را به باد تهمت و افترا گرفتند؟! در این فاصله کمتر از یک سال چه تغییر بنیادینی غیر از رفتن احمدی نژاد و آمدن روحانی اتفاق افتاده؟ غیر از این است که همه موانع و محدودیت هایی که برای دولت قبل بود از پیش پای دولت جدید برداشته شده و هر امری که برای دولت قبل نقطه ضعف و رذیلت محسوب می شده برای دولت جدیده فضیلت است؟ این دوگانگی از کجا آب می خورد ؟ نکند دعوا فقط سر امتیازاتی بوده که احمدی نژاد از برخی آقایان و آقازاده ها دریغ کرد؟ نکند دعوا بر سر لحاف ملانصرالدین بوده که اگر اینگونه است همه ی لحاف های عالم ارزانی شما! لطف کنید دست از سر مستضعفین بردارید و بیماران لاعلاج و قشر آسیب پذیری را که قربانی بر زمین زدن دکتر احمدی نژاد وتضعیف همه جانبه ی اقتصاد کشور شد به حال خود رها کنید حالا که همه چیز به دست شما افتاده بگذارید کشور نفس بکشد .
اینکه چرا دکتر احمدی نژاد در این 8 سال مورد بغض و نفرت آمریکایی ها بود و چرا روحانی از همان ابتدا مورد لطف قرار می گیرد نباید موجب تفاخر و توهم جماعت تدبیرو اعتدالی شود چرا که عرصه ی سیاست جهانی مانند کشور ما بر اساس روابط فامیلی نمی چرخد که سیاستمداری عاشق چشم و ابروی سیاستمدار دیگری باشد و هر انچه از وی سر می زند را بستاید، دیپلماسی در سطح کلان کاملا بر مدار منافع ملی می چرخد و حضور احمدی نژاد بعنوان احیا گر گفتمان انقلاب اسلامی و آرمان های امام خمینی منافع آمریکا را در همه جای جهان به خطر انداخته بود. بنابر این از اولین نوبت حضور وی در نیویورک رفتار مقامات آمریکایی با وی با بغض و عداوت همراه بود و برعکس وی حسن روحانی بعنوان یک تکنوکرات متعهد به تعاملات رایج جهانی نه تنها هیچ خطری برای منافع امریکا ندارد بلکه تا حدودی کاتالیزور آرمان های انقلاب به نفع نظم نوین جهانی نیز هست، پس آمریکا بدون شک منافعی در خوشرویی با او دارد.
اما مهمترین تفاوت دکتر احمدی نژاد با روحانی که باعث شده غرب چنین از انتخاب روحانی ذوق زده شود این است که احمدی نژاد معتقد به یک تمدن معنوی خارج از تعاریف و چهارچوب تمدن مادی غرب بود ، تمدنی که حتی شنیدن اسمش تهدیدی برای تمدن حاضر محسوب می شود، حرف زدن امام عصر عج برای پیروان همه ی ادیان و در تریبون های بین المللی، اصرار و پافشاری بر دشمنی با مخوف ترین قدرت سیاسی عصر حاضر رژیم صهیونیستی، کاغذ پاره دانستند مهم ترین خروجی شورای امنیت یعنی قطعنامه و توجه به وعده ی پیروزی نهایی مستضعفین و حکومت جهانی و مدیریت جهانی همه و همه نشانه ی اعتقادی بودن شیوه سیاسی احمدی نژاد بود و سیاست مبتنی بر اعتقادات دینی، یعنی چیزی که غرب چند قرن است از آن فرار می کند و همواره سعی کرده آن را ناکارآمد جلوه دهد. پس موفقیت های احمدی نژاد اگر برای اصحاب زر و زور در ایران بواسطه کوتاهی دستشان از بیت المال ناراحت کننده بود برای دنیای غرب بواسطه زیر سوال بردن اساس تفکر آنان ویران کننده محسوب می شد.

لذا همراه تریبون های داخلی و سیاسیون تکنوکرات و غرب زده ظاهر المسلمان داخل، نظام های سیاسی غربی نیز دشمنی خود با احمدی نژاد را به قدرت تمام آغاز و هر روز بیش تز از پیش قدرت بخشیدند تا جایی که فشارهای روانی و اقتصادی بسیاری بر مردم ایران در این مدت وارد شد. تفاوت احمدی نژاد با همه دولت مردان چند سال اخیر آن بود که به تعاملات سیاسی وقعی نمی نهاد و به دست حق که بالاترین دست هاست بیشتر از نظم نوین جهانی اعتماد داشت و تا جایی که اختلافات داخلی به کمک تحریم های خارجی نیامده بود پیروزی و سعادت همراه وی بود و تا نیمه دوم سال 90 به حقیقت تحریم ها کاغذ پاره هایی بیش نبود. احمدی نژاد به طور اکمل گفتمان امام خمینی و رهبر معظم انقلاب را در حوزه سیاسی مطرح و اجرا کرد و طبیعی است که پابرهنگان و ستم دیدگان جهان بر مدار این گفتمان متحد شدند در حالی که مخالفان احمدی نژاد بواسطه ی حمایت همین پابرهنگان و سفر به کشورهای فقیر وی را مورد تمسخر قرار دادند چرا که این سیاسیون به ظاهر مسلمان نه اعتقادی به گفتمان امام خمینی داشتند که انقلاب را متعلق به پابرهنگان می دانست و نه اعتقادی به این وعده ی صادق الهی که و نرید ان من علی الذین استضعفو فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین.

احمدی نژاد اگر چه دغدغه آسایش و رفاه تک تک ملت ایران را داشت ولی رفاه مادی و آسایش این جهانی تنها دغدغه او نبود و برای همین به مخاطره افتادن چند ماهه ی این رفاه او را متزلزل نکرد و طریق مقاومت را پیش گرفت، اما مقاومت برای چه؟ این سوال را کسانی می پرسیدند که اصل و اساس انقلاب اسلامی را درک نکرده بودند، اینها از انقلاب به ظاهر اجرای احکام اسلام در قوه ی قضاییه و اجباری شدن حجابی نصه و نیمه برای زنان قانع بودند و باقی آمالشان همان توسعه تکنیکی عاریتی بود که در دوره طاغوت هم بود اما اگر قرار بود به دوره طاغوت برگردیم چرا انقلاب کردیم؟ اگر قرار شد تمام معادلات حاکم بر عرصه ی دیپلماسی بین الملل را بپذیریم و بر اساس ان به خواسته هایمان برسیم برای چه در این 34 سال این کار را نکرده ایم؟ پذیرفتن رفتار دیپلماتیک حسن روحانی و وزیر خارجه ی پروفشنالش چه معنایی دارد؟ اگر در این چند دهه ما با جهان غرب چنان رفتار نکرده ایم که دو روز قبل اتفاق افتاد بواسطه ی جهان بینی متفاوت مان بود بواسطه ی این بود که ما دنبال ان چیزی نیستیم که مالزی و سنگاپور و کره جنوبی به دست آوردند، حالا که قرار است صورت مسئله را پاک کنیم ممکن است نسل آینده اینگونه فکر کند که تنها در ماجرای برخورد دوگانه با احمدی نژاد و روحانی ب دعوا بر سر لحاف ملا نبوده است و قضاوتشان در این باره را به مسائل دیگر تعمیم دهند.
*********************************
سه شنبه، 9 مهر 1392
امکان ندارد روحانی بدون اجازه رهبر انقلاب گفت‌وگو کرده باشد
دولت بهار: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه رئیس جمهوری به خوبی از ادبیات جدید مدنظر رهبری مبنی بر نرمش قهرمانانه استفاده کرد، تاکید کرد: این سفر بستر خوبی را برای نزدیکی غرب با ایران فراهم کرد.

سیدحسین نقوی حسینی با بیان این مطلب که مجموعه اظهارات و اقدامات صورت گرفته از سوی دکتر روحانی در سفر به نیویورک مثبت ارزیابی می‌شود، خاطرنشان کرد: نطق رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل و مطالب ارائه شده در اجلاس خلع سلاح هسته‌ای از جمله دستاوردهای مهم این سفر به شمار می‌آید.
وی با اشاره به اینکه گفت‌وگوها و سخنرانی دکتر روحانی در نشست غیرمتعدها نیز بسیار حائز اهمیت است، افزود: ملاقات‌‌های دوجانبه‌ای که بین دکتر ظریف و 1+5 و همچنین نشست‌هایی که با سران کشورهای مختلف از جمله فرانسه و ایتالیا انجام شد، در کل مفید است.

امکان ندارد روحانی بدون اجازه رهبر انقلاب گفت‌وگو کرده باشد
عضو فراکسیون اصولگرایان د رادامه گفت وگو با شبکه ایران تصریح کرد: بیان شفاف مواضع جمهوری اسلامی در حوزه هسته‌ای و تحریم‌های یک جانبه صورت گرفته علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین بیان موقعیت سوریه از جمله رهاوردهای مهم سفر دکتر روحانی به نیویورک است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه رئیس جمهوری به خوبی از ادبیات جدید مدنظر رهبری مبنی بر نرمش قهرمانانه استفاده کرد، تاکید کرد: این سفر بستر خوبی را برای نزدیکی غرب با ایران فراهم کرد.
وی با اشاره به اینکه ایران و غرب طی سال‌های اخیر به دلیل مختلف فاصله زیادی از یکدیگر پیدا کرده‌اند، افزود: دکتر روحانی در سفر به نیویورک اقدامات خوبی را برای کم کردن این فاصله‌ها به وجود آورده است.
عضو کیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص تماس تلفنی صورت گرفته بین دو رئیس جمهور ایران و امریکا نیز بیان داشت: باید با مردم شفاف سخن بگوییم،‌آنچه آشکار است اینکه از سوی هر دو طرف برای گفت‌وگو تمایل وجود داشت، اما تماس تلفنی از جانب اوباما صورت گرفت؛ لذا باید واقعیت را بپذیریم که هر دو طرف به دنبال فراهم کردن شرایطی برای گفت‌وگو بودند.
وی با انتقاد از برخی تخریب‌های صورت گرفته علیه رئیس جمهور گفت: امکان ندارد که رئیس جمهور ایران بدون نظر مقام معظم رهبری اقدام به مذاکره و گفت‌وگو کرده باشد.
نقوی حسینی تصریح کرد: هر نوع مذاکره با ایالات متحده باید در چارچوب اختیارات مقام معظم رهبری باشد و اگر از سوی رهبری تنفیذی در این زمینه صورت نگرفته با شد، قطعاً رئیس جمهور این کار را انجام نمی‌داد.
************************
ahmad-tavakoliحمد توکلی در گفت‌وگوی مشروح با فارس:
کشور‌های مرتبط با آمریکا بحران دارند/ تداوم مشکلات در صورت عدم مبارزه با فساد

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در حال حاضر خیلی از کشورها که با آمریکا ارتباط دارند و حتی مطیع محض این کشورند، تورم و گرانی و بیکاری دارند.
خبرگزاری فارس: کشور‌های مرتبط با آمریکا بحران دارند/ تداوم مشکلات در صورت عدم مبارزه با فساد

احمد توکلی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در خصوص خوش‌بینی‌هایی که در مورد رابطه با آمریکا و تاثیر آن بر اقتصاد به وجود آمده، اظهار داشت:‌ این تصور و خوشحالی که در مورد رابطه با آمریکا به وجود آمده یک پیش‌فرض دارد و آن پیش‌فرض این است که همه مشکلات کشور ناشی از عدم ارتباط با آمریکا است.

*اگر رابطه با آمریکا مشکلات را حل می‌کرد، انقلابی رخ نمی‌داد

وی افزود: ‌ما بیش از 30 سال است که با آمریکا قطع رابطه کرده‌ایم و در واقع اگر رابطه با آمریکا مشکلات را حل می‌کرد، انقلابی رخ نمی‌داد.

توکلی ادامه داد: رژیم پهلوی ایران را سرسپرده آمریکا کرده بود و در آن زمان آمریکا در کشور ما حضور داشت و 40 هزار مستشار نظامی هم در ایران بود؛ همچنین آمریکایی‌ها در ایران پایگاه نظامی داشتند و هرچه آنها می‌گفتند همه گوش می‌کردند، ولی فقر و بدبختی و فلاکت و ذلت هم وجود داشت.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: باید به این نکته اشاره کرد که نه تنها با رابطه با آمریکا مشکلات حل نمی‌شود، بلکه با سرسپردگی به آمریکا هم کاری را از پیش نمی‌بریم و حتی اوضاع بدتر هم می‌شود.

**کشور‌های مرتبط با آمریکا در سال‌های گذشته با بحران همراه بودند

وی تاکید کرد: در حال حاضر خیلی از کشورها که با آمریکا ارتباط دارند و حتی مطیع محض آمریکا هستند تورم و گرانی و بیکاری دارند.

توکلی اضافه کرد:‌ کشورهای آمریکای لاتین که با آمریکا ارتباط خوبی داشتند در سال‌های گذشته با بحران همراه بودند؛ همچنین تایلند که مطیع آمریکا است چند بحران پی در پی را طی کرده است؛ مکزیک هم که هم‌پیمان و همسایه آمریکا است چندین بحران را پشت سر گذاشته است.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: بر اساس مطالب یادشده باید گفت که سعادت و شقاوت یک ملت به دست خودش است.

وی خاطرنشان کرد: البته چون جهان امروز جهان یکپارچه‌ای است عده‌ای می‌خواهند بر جهان سلطه داشته باشند و بر همین اساس است که برخی مشکلات در اثر ایستادگی مقابل جهان سلطه برای کشورهای آزاده پیش می‌‌آید.

**این تفکر که زیر بار آمریکایی‌ها برویم تنها یک توهم بیجا است

توکلی ادامه داد: این تفکر که آزادگی کنار گذاشته شود و منافع کشور تامین نشود و زیر بار آمریکایی‌ها برویم تنها یک توهم بیجا است.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: پیش‌فرض دیگری که در این رابطه وجود دارد این است که همه مشکلات ما ناشی از عدم ارتباط با آمریکاست و مشکلی در کشور وجود ندارد؛ کسانی که چنین اعتقادی دارند، یادشان رفته تا چندی پیش که دولت قبل سر کار بود می‌گفتند که 80 درصد مشکلات ما ناشی از بی‌تجربگی، قانون‌شکنی، استبداد رای، کار غیرکارشناسی کردن، باندبازی، تبارگرایی و قبیله‌‌گرایی دولت قبل بود که البته خیلی از این دلایل درست بود.

وی ادامه داد: این فرض که اگر ما رابطه برقرار کنیم همه مشکلات حل می‌شود به این معناست که همه ما خوب کار می‌کنیم و نه فساد و نه ناتوانی و نه سوءمدیریت و نه تنبلی در کشور وجود ندارد و همه مشکلات به این دلیل است که رابطه با آمریکا نداریم و اگر این رابطه برقرار شود، همه گرفتاری‌ها حل می‌شود.

**تحریم‌ها ضمیمه ضعف‌های داخلی شده و کشور را دچار رکود تورمی کرده

نماینده مردم تهران افزود: تفکری که به آن اشاره شد یک توهم بیش نیست و البته همانطور که ذکر کردم ایستادگی بر سر اصول و حقوق ملی در دنیای کنونی هزینه هم دارد و آزادی بدون هزینه به دست نمی‌آید؛ آزادی در مقیاس ملی به معنای استقلال است و اگر ما می‌خواهیم که استقلال داشته باشیم باید مقابل زیاده‌خواهان و مستکبران که همه دنیا را برای خودشان تلقی می‌کنند هزینه دهیم.

توکلی گفت: هزینه استقلال مسائلی همچون تحریم است که البته تحریم‌ها به ضعف‌های داخلی ضمیمه شده و کشور را دچار رکود تورمی کرده است.

نماینده مردم تهران در عین‌حال خاطرنشان کرد: ‌ارتباط با آمریکا اگر منطقی و بر اساس اصول محترمانه پیش رود و ما بتوانیم حقوق‌مان را تامین کنیم می‌تواند به رشد ما کمک کند.

وی اضافه کرد: ولی اگر ما باز هم بی‌عقلی کنیم و افراد ضعیف را بر سر کار بگذاریم و عقلا را زیر دست افراد کم‌عقل قرار دهیم و به مدیران ضعیف کار بسپاریم و تبارگرایی کنیم و مبارزه‌ای با فساد نداشته باشیم و به دنبال بهره‌وری بیشتر در کشور نباشیم مشکلات ما ادامه پیدا می‌کند.

توکلی در خصوص آسیب‌هایی که خوش‌بینی نسبت به رابطه با آمریکا در درازمدت به اقتصاد کشور وارد می‌کند، گفت: وقتی به یک علت توجه شود و نسبت به علل دیگر بی‌توجهی وجود داشته باشد نمی‌توان به هدف رسید. لذا افسردگی و ناراحتی از اینکه به هدف مورد نظر نرسیده‌ایم به وجود می‌آید.

************************
/یادداشت اختصاصی تسنیم/ صالح اسکندری
ابهاماتی درباره گفت‌وگوی تلفنی

خبرگزاری تسنیم: درمذاکرات ایران و ۱+۵ در دوره‌های مختلف نماینده هیئت آمریکایی بارها و به‌شیوه‌های مختلف از طرف ایرانی درخواست مذاکره مستقیم کرده بود. آیا پاسخ به این درخواست پس از گذشت ۳۴ را نمی‌شد گران‌تر فروخت که با حداقل‌های منافع ملی سازگار باشد.

متن یادداشت اختصاصی تسنیم با عنوان «ابهاماتی درباره گفت‌وگوی تلفنی» به‌قلم صالح اسکندری به‌شرح ذیل است:

تصمیم‌گیری سیاسی در مقاطع تعیین کننده عیار کنشگران عرصه سیاست را بالا و پایین می‌برد و ضمن فیصله بخشی به اختیارات نافذ در انتخاب گزینه‌های مختلف باعث می‌شود که سیاست‌مداران در روند تأمین منافع ملی با در نظر گرفتن تبعات یک تصمیم گیری که در برخی مواضع و مواقع ممکن است تنها چند دقیقه و یا چند ساعت فرصت داشته باشند، مسیر تأمین منافع ملی را تسطیح و یا بالعکس صعب العبور کنند. تصمیم گیری سیاسی از منطق شیر یا خط پیروی نمی‌کند و ربط چندانی به شانس و اقبال ندارد بلکه تابعی از عقلانیت سیاسی و ملاحظات استراتژیک برای تأمین منافع ملی و اهداف ملی است. این روزها افکار عمومی در کشور ما به‌خصوص در دالان‌های نخبگی با پرسش‌هایی پیرامون سفر اخیر رئیس جمهور به نیویورک و تصمیم ویژه هیئت ایرانی برای اجابت درخواست آمریکایی‌ها مبنی بر گفت‌وگوی تلفنی و تأثیر آن بر وضعیت عمومی بازار روبه‌روست. برخی از این سؤالات و ابهامات در این مجال و مجلا آمده است که توضیحات کنشگران اصلی در این تصمیم گیری می‌تواند زوایا و خفایای آن را بیشتر روشن نماید.

یکم؛ واکنش فوری بازار به اظهارات رییس‌کل بانک مرکزی در خصوص نرخ دستوری ارز و عدم حساسیت آن به گفت‌وگوی تلفنی آقای رییس جمهور با همتای آمریکایی خود نشانه چیست؟
دوم؛ چرا تا پیش از این مذاکرات تیم سابق شورای امنیت ملی با معاونین وزیر خارجه 1+5 حداقل دویست سیصد تومان قیمت ارز را بالا و پایین می‌کرد اما گفت‌وگوی مستقیم با عالی‌ترین مقام آمریکا نتوانست حتی دلار را به قیمت‌های هفته گذشته برساند؟
سوم؛ مشکلات اقتصادی کشور تا چه‌اندازه به‌شکل واقعی به تحریم‌ها بستگی دارد؟ ده درصد، بیست درصد، سی درصد، چهل درصد یا …؟
چهارم؛ نوسانات قیمت ارز در گذشته تحت تأثیر مذاکرات هسته‌ای چه میزان واقعی و تا چه‌اندازه بازی روانی برای تن دادن بیشتر ایران به الزامات میز مذاکره بوده است؟
پنجم؛ آیا ممکن است با تداوم مذاکرات دولت یازدهم با آمریکا معجزه‌ای در اقتصاد کشور رخ دهد و سطح عمومی قیمت‌ها مثلاً به سالهای 83 و84 برگردد؟
ششم؛ اساساً سهم آمریکایی‌ها در بهبود وضعیت اقتصادی در ایران چقدر است؟
هفتم؛ آیا آمریکایی که نتوانست با اهرم‌های اقتصادی حسنی مبارک متحد استراتژیک خود در مصر را حفظ کند و مردم این کشور در فقر و فلاکت دست و پا می‌زنند می‌تواند ید بیضایی در اقتصاد ایران داشته باشد؟
هشتم؛ اگر فرض کنیم آمریکایی‌ها اصرار دولت‌مردان یازدهم را برای واکنش سریع بپذیرند و در مذاکرات ژنو در مهر ماه مثلاً تصمیم گرفته شود بخشی از تحریم‌ها در قبال مابه‌ازای ادعایی غربی‌ها تحت عنوان راستی‌آزمایی مواضع ایران!! کاسته شود آیا باز رئیس جمهور ظرف صد روز می‌تواند گزارش قانع کننده‌ای از وضعیت عمومی بازار و یا اشتغال به مردم ارائه دهد؟
نهم؛ واقعاً آمریکایی‌ها تا چه اندازه مقید به اعتبار دولت یازدهم در افکار عمومی داخل کشور ما هستند؟
دهم؛ اگر حتی یک در صد فرض کنیم آمریکایی‌ها دست دست کنند و کاهش تحریم‌ها را متغیری از پیشنهادات بیشتر ایران بدانند آیا باز می‌ارزید رئیس جمهور محترم مذاکره تلفنی را بپذیرند و یا در مقابل خبرنگاران داخلی از وضعیت نامساعد اقتصادی شکوه کند؟
یازدهم؛ مذاکره مستقیم حضوری یا تلفنی با ایران همواره یکی از درخواست‌های آمریکایی‌ها در دولت‌های مختلفشان بوده است. آنها حتی حاضر شدند برای مذاکره مستقیم با ایران هزینه افتضاح مک‌فارلین را نیز بپردازند. در مذاکرات ایران و 1+5 در دوره‌های مختلف نماینده هیئت آمریکایی بارها و به‌شیوه‌های مختلف از طرف ایرانی درخواست مذاکره مستقیم کرده بود. آیا پاسخ به این درخواست پس از گذشت 34 سال را نمی‌شد گران‌تر فروخت که با حداقل‌های منافع ملی سازگار باشد؟
دوازدهم؛ آیا نمی‌شد درخواست گفت‌وگوی مستقیم را به بعد از اثبات پذیری مواضع اخیر آمریکایی‌ها موکول کرد و حتی از آن به‌عنوان یک اهرم فشار در مذاکرات استفاده کرد؟
سیزدهم؛ چرا اوباما بلافاصله بعد از گفت‌وگوی تلفنی زمانی که رئیس جمهور ما در هواپیما در مسیر بازگشت بود خود را به خبرنگاران رساند و خبر گفت‌وگوی تلفنی خود را اعلام کرد و مشاوران و معاونین وی خبر دادند که درخواست مذاکره تلفنی از طرف ایران بوده است؟
چهاردهم؛ آیا در این موضع‌گیری ضد و نقیض مبنی بر درخواست ایرانی‌ها برای مذاکره فقط مسئله غرور آمریکایی‌ها مطرح بوده و یا آنها در صدد بودند که یک پیام مهم به دنیا و به‌خصوص تمام دشمنان آمریکا مخابره کنند و آن اینکه ایران بالاخره و به‌قول خودشان در نهایت تعجب و شگفتی درخواست مذاکره کرد؟
پانزدهم؛ آیا مواضع مقتدرانه رئیس جمهور در این سفر با امتناع از گفت‌وگوی تلفنی تقویت نمی‌شد؟
شانزدهم؛ آیا بهتر نبود موضوع گفت‌وگو به‌جای مسئله هسته‌ای مشغله‌های منطقه‌ای آمریکا در خاورمیانه مثل سوریه، عراق یا افغانستان بود؟
و … .
************************************
fate-alia گفتگوي آريا با عضو شوراي مرکزي جبهه پايداري:
توهين به روحاني در فرودگاه را شديدا محکوم مي کنيم/ اين اتهامات به پايداري و سعيد جليلي نمي چسبد

خبرگزاري آريا- اتفاقي که در فرودگاه مهرآباد رخ داد را به شدت محکوم مي کنيم.
فاطمه آليا،عضو شوراي مرکزي جبهه پايداري در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا با محکوم کردن اتفاقات فرودگاه مهرآباد گفت:در زماني که آقاي روحاني اولين سفر خود را به نيويورک انجام دادند مصاحبه هاي ما نشان مي دهد صحبت هاي ايشان را در چارچوب اصولگرايي تاييد کرده ايم اما از طريق رسانه ها متوجه شديم عده اي براي خوش آمد گويي به استقبال رييس جمهور رفتند و عده اي هم در آنجا اقدامات افراطي گري داشتند که ما اين اقدامات را محکوم مي کنيم .
وي افزود:نظام ما يک نظام قانونمدار، با ثبات و ولايي است بنابراين هر گونه حرکت غيرمتوازن و نامعقولي که اتفاق بيافتد را در راستاي آرامش حاکم بر نظام و چارچوب قانونمنداري تحليل مثبتي از آن نمي کنيم لذا ما اتفاقي که 22بهمن در قم و اتفاقي که اخيرا در فرودگاه مهرآباد رخ داد يا حوادث اينچنيني را محکوم کرده و خواهيم کرد زيرا ما معتقديم کشور ما آزاد است و ما رسانه ها و تربيون هاي زيادي داريم که مردم حرف خود را مي زنند پس نيازي نيست بعضا دست به اقداماتي زده شود که خوشايند يک جامعه نظم يافته و اسلامي نباشد .
نماينده مردم تهران تاکيد کرد:اما بعد از اعلام محکوميت اينگونه اتفاقات ،درباره انگ زدن هاي عجولانه نقد داريم . وقتي گزارش واقعه قم را همه محکوم کرديم و درست هم نبود زيرا رييس يک قوه نمادي از اقتدار يک کشور است اما اولين برچسب از سوي شخصيت هاي رسانه اي و سياسي به جبهه پايداري زده شد .بعد از آن هم که قرار شد درباره حادثه قم در مجلس بررسي صورت گيرد نام آنرا حلقه پرتو گذاشتند .
وي ادامه داد:هفته نامه پرتو يک هفته نامه پرمحتوا ،ولايي و اتفاقا ارزشمدار است که بر عناصر حاکميتي و اقتدار بخشي که خواست جامعه اسلامي است تاکيد مي کند اما در گزارش مجلس ،حادثه قم سريعا به يک مجموعه و اين هفته نامه اي که مخاطبين آن نخبگان و متدين هستند، نسبت داده شد.در حال حاضر هم انتساب دادن اتفاق فرودگاه به آقاي جليلي و جبهه پايداري را ما به حساب کم لطفي کساني مي گذاريم که شايد جايگاه و محبوبيت جبهه پايداري باعث اذيت و مزاحمت آنها مي شود.
آليا خاطرنشان کرد:بنده غيرمنصفانه مي دانم که بخواهند فردي را که به آقاي روحاني توهين کرده را مسئول ستاد جليلي و منتسب به ايشان معرفي کنند ما مي بينيم برج هاي دوقلو منفجر مي شود و قبل از اينکه کميته حقيقت ياب تشکيل شود و بررسي صورت گيرد مي گويند فرد مسلماني به نام محمد آن اقدام را انجام داده است اين نوع شتاب زدگي در متهم کردن يکديگر در فضاي سياسي و درحوزه رقابت هاي سياسي غيرمنصفانه و بدور از اخلاق از سياسي است زيرا دير يا زود اصل ماجرا مشخص مي شود.
وي اظهار داشت:در حادثه قم هم تلاش کردند اين اتفاق را به جبهه پايداري منتسب کنند که موفق نشدند سپس حلقه پرتو را مورد اتهام قرار دادند که نسبت به آن دفاعيات وجود داشت اما دفاعيات مديرمسئول هفته نامه پرتو را فقط يک خبرگزاري کار کرد .
اين نماينده مجلس گفت:آقاي روحاني پيش از سفر به نيويورک تاکيد داشتند بايد از من انتقاد کنند بنابراين با توجه به ظرفيت و فضاي انتقادي خوبي که داريم نيازي به اين حرکتها نيست البته اين حرکتها سازمان دهي شده از سوي کساني است که جبهه پايداري ،سعيد جليلي ،دکتر روحاني و حتي نظام را قبول ندارند اگر کسي نظام را قبول داشته باشد اين اقدامات را انجام نمي دهد.
وي افزود:ما شديدا اين رفتارها را محکوم مي کنيم و معتقديم نيازي به حرکتها نيست و اين اتهامات به جبهه پايداري و سعيد جليلي نمي چسبد پس لازم است کساني که مدعي اند اين اتفاق از سوي ما بوده بايد آن را ثابت کنند.
*************************************
hashemi-sayedmohammadگفتگوي آريا با عضو ارشد جبهه پايداري:
بهتر است جليلي توهين به رييس جمهور در مهرآباد را محکوم کند

خبرگزاري آريا-حرکتي که در فرودگاه مهرآباد انجام شد ضعيف ، موردي و قطعا سرخود بوده است.
سيد مهدي هاشمي،نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و عضو جبهه پايداري در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا درباره حضور مسئول ستاد انتخاباتي سعيد جليلي در جمع معترضان به رييس جمهور و تصميم تشکيلاتي جبهه پايداري براي انجام اين تجمع گفت:کاملا مشخص است اين اتفاق يک تصميم تشکيلاتي نيست زيرا اگر بخواهيم يک درصد بگوييم اين اقدام تشکيلاتي بود آنقدر ضعيف انجام نمي شد.
وي افزود:اين اقدام ناپسند به هيچ وجه مورد تاييد جبهه پايداري نيست.البته بعضا براي تخريب برخي تفکرها اين اتهامات را مي زنند و حتي ممکن است کساني قصد بدنام کردن جبهه را داشته باشند در حالي که اين جبهه بر اساس اصول و مباني پايه گذاري شده است که در راس آن اخلاق است بنابراين اين اقدامات ناپسند مورد تاييد جبهه پايداري نبوده و نخواهد بود.
اين نماينده مجلس اظهار داشت:ما توهين به آقاي روحاني را محکوم و رد مي کنيم. رييس جمهور ،رييس جمهور همه است و براي همه از احترام و جايگاه خاصي برخوردار است همه بايد از قوانين و مقررات تبعيت کنيم نه اينکه بخواهيم جلوتر از رهبري حرکت کنيم و نه اينکه در اين بحث اجتهادي داشته باشيم.
هاشمي تاکيد کرد:حرکتي که در فرودگاه مهرآباد انجام شد ضعيف ، موردي و قطعا سرخود بوده است حال از سوي هرکس که صورت گرفته باشد.
وي با بيان اين مطلب که ممکن است جليلي فرد معترضي که گفته مي شود منتسب به وي بوده است را نشانسد ،گفت:هرچند حضور اين فرد در ستاد آقاي جليلي دليل نمي شود که وي را بشناسد اما بهتر است آقاي جليلي اين حرکت را رد کند .
**************************
 

کنفرانس خبری «کمیته صیانت از منافع ایران»

نخستین کنفرانس خبری «کمیته صیانت از منافع ایران» روز یک‌شنبه (هفتم مهر) برگزار شد.

اعضای این کمیته را گروهی از اعضای بسیج دانشجویی٬ حامیان سعید جلیلی٬ محمدتقی مصباح یزدی و «جبهه پایداری» تشکیل می‌دهند.

این افراد روز شنبه (ششم مهر) در فرودگاه مهرآباد در اعتراض به آغاز مذاکرات ایران و آمریکا دست به تجمع زده و شعار‌هایی علیه آمریکا و این اقدام مقام‌های جمهوری اسلامی سر دادند.

**************************************
دردسر های زیستن در عصر ما قبل «نرمش قهرمانانه» / این جماعت به چه چیزی اعتراض دارند؟»
src=»http://www.dolatebahar.com/media/image/x/eteraz.jpg» />دولت بهار( وابسته به باند احمدی نژاد): دود اگزوز موتورشان عدالتخواهان را خفه کرد، اعتدال اما با استنشاق همین اکسیژن گوارا جان گرفت. در تاریخ خواهند نوشت که جمهوری اسلامی تنها 2 ماه پس از رفتن احمدی نژاد، به نرمش قهرمانانه رسید. آنان که سال گذشته ندای اللهم عجل لولیک الفرج احمدی نژاد و فریاد او علیه همزیستی مسالمت آمیز با نظام سلطه را سازش نامیده و امروز در برابر تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا زبان به کام گرفته اند، یک جمهوری از تناقض را برساخته اند که هیچ رئیسی شایسته تر از حسن روحانی برای آن نمی توان یافت.

دولت بهار- م.ح/ استقبال از رئیس جمهور در بازگشت از یک سفر خارجی، این سنت را حامیان محمود احمدی نژاد پایه گذاری کردند. پاویون دولت فرودگاه مهر آباد طی 8 سال گذشته بارها و بارها شاهد تجمع هواداران رئیس جمهور سابق بوده که برای استقبال از وی در بازگشت از سفرهای مهم خارجی از جمله سفرهای 8 گانه به نیویورک، لبنان، مصر و … ساعت ها به انتظار نشسته اند.

این سنت درباره اولین سفر دکتر حسن روحانی نیز جاری شد و عده ای برای استقبال از رئیس دولت تدبیر و امید به فرودگاه رفتند؛ البته استقبالی متفاوت و با حضور پررنگ نیروی انتظامی. دکتر روحانی در بازگشت از نیویورک علاوه بر حامیانش، با مخالفانی عصبانی نیز روبرو شد، هر چند به نظر می رسد بروز چنین حواشی برای رئیس جمهور غیرقابل پیش بینی و دور از ذهن نبوده است. شاید به همین دلیل بود که دکتر روحانی ترجیح داد دیدار با باراک اوبامارا به زمانی دیگر موکول کند.
دردسر های زیستن در عصر ما قبل
بر اساس گزارش خبرگزاری ها و تصاویر منتشر شده، روز گذشته تنش و کشمش قابل توجهی در مراسم استقبال از رئیس جمهور وجود داشته است. پرتاب لنگه کفش به سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران، حمله به خودروی دکتر روحانی و کوبیدن مشت بر آن، دراز کشیدن بر برابر کاروان همراهان رئیس جمهور و … اخبار تاسف برانگیزی است که علاوه بر تلخ کردن کام بنفش ها، حرمت منتخب ملت ایران را خدشه دار و خوراک رسانه ای مناسبی برای مشوه جلوه دادن چهره جمهوری اسلامی فراهم کرد.
دردسر های زیستن در عصر ما قبل
این اقدام توسط جمعی از جوانان که نام حزب اللهی را برای خود برگزیده اند صورت گرفته است؛ جالب آنکه در میان تصاویر برخی از اعضای ستاد دکتر سعید جلیلی نیز رویت می شود. اما علت عصبانت جوانان موسوم به حزب اللهی چیست؟ این پرسشی است که به آسانی نمی توان برای آن پاسخی یافت. شاید معضل نیافتن علت، به خصلت عمومی و شناخته شده این جماعت باز می گردد که اصولا ابتدا اقدام می کنند و سپس می اندیشند.
تجمع معترضین به از سرگیری مذاکرات مقامات ایران و آمریکا
در این باره می توان گمانه زنی هایی را مطرح کرد:
آیا حزب اللهی ها از مکالمه رئیس جمهور ایران و آمریکا و نیز دیدار دکتر ظریف با جان کری عصبانی هستند؟ این جماعت مگر نمی دانند دکتر روحانی با اختیار تام از جانب مقامات عالی رتبه نظام به نیویورک رفته است؟ در شرایطی که رئیس جمهور به عنوان نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی تصمیم به برقرای تماس با مقامات آمریکایی گرفته، دیگر چه جایی برای اعتراض آن هم از نوع حمله به خودروی رئیس جمهور وجود دارد؟ آیا حزب اللهی ها مخالف اعطای اختیار تام به حسن روحانی هستند؟ در این صورت نسبتشان با ولایت فقیه و شعارهایشان در این باره به کجا می انجامد؟ از سوی دیگر در شرایطی که «نرمش قهرمانانه» در عالی ترین سطح جمهوری اسلامی تئوریزه شده است، چگونه می توان تماس تلفنی با باراک اوباما را در تناقض با آرمان ها تعریف کرد و از آن عصبانی شد؟ این جماعت با نرمش قهرمانه مشکل دارد یا فهمیدن معنی اختیار تام برایش ثقیل است؟

دردسر های زیستن در عصر ما قبل
شاید بتوان رفتار روز گذشته جماعت حزب اللهی را اینگونه توضیح دادکه؛
ظاهرا جریان موسوم به حزب الله در عصر ما قبل نرمش قهرمانانه به سر می برد. این جماعت هنوز نتوانسته «نرمش قهرمانانه» را فهم کند و نیاز به توضیح بیشتری دارد. به عبارت دیگر حزب الله هنوز توجیه نیست. این در حالی است که تنها 36 روز دیگر تا یوم الله 13 آبان فرصت باقی است.

سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی پس از انتخابات ظرف کمتر از 3 ماه از «تغییر نظام سلطه و مدیریت مشترک جهانی» به «همزیستی مسالمت آمیز با جهان (همان نظام سلطه)» تغییر کرده است. بدیهی است چنین تغییری، اقتضائات خود را می طلبد. آیا می توان با نظم کنونی عالم به صورت مسالمت آمیز کنار آمد و در آن حل شد و در عین حال روز 13 آبان شعار مرگ بر آمریکا سر داد؟ آیا روحانی در تماس بعدی با همتای آمریکایی خود، شرمنده نخواهد بود از اینکه نام اوباما و مقامات غربی روی گوسفند و الاغ نوشته شود و پرچم کشورشان به آتش کشیده شود؟ به تجربه ثابت شده که اصولا تغییر نظر جماعت موسوم به حزب اللهی و به روز رسانی شان کار مشکلی است، با این وجود برای به سرانجام رسیدن سیاست خارجی جدید جمهوری اسلامی، باید این جماعت را از عصر ماقبل نرمش قهرمانانه خارج یا لااقل فاصله شان با زمان حال را کوتاه کرد.
***
جماعت موسوم به حزب الله هنوز هم نمی داند و برای ندانستن و نپذیرفتن حقیقت تلاش زیادی به خرج می دهد، تا چند ماه دیگر اما ندانستن و نفهمیدن برایش غیر ممکن خواهد شد. این سنت الهی است که جاری شده است. آنان که دلاوری چون احمدی نژاد را سازشکار نامیدند، لیاقتشان همین وقایعی است که به چشم می بینند. دود اگزوز موتورشان عدالتخواهان را خفه کرد، اعتدال اما با استنشاق همین اکسیژن گوارا جان گرفت. در تاریخ خواهند نوشت که جمهوری اسلامی تنها 2 ماه پس از رفتن احمدی نژاد، به نرمش قهرمانانه رسید. آنان که سال گذشته ندای اللهم عجل لولیک الفرج احمدی نژاد و فریاد او علیه همزیستی مسالمت آمیز با نظام سلطه را سازش نامیده و امروز در برابر تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا زبان به کام گرفته اند، یک جمهوری از تناقض را برساخته اند که هیچ رئیسی شایسته تر از حسن روحانی برای آن نمی توان یافت. روحانی اما چندان نگران نباشد. آنان که دیروز بر خودروی آخرین سیستمش مشت کوبیدند، همان هایی هستند که فتح الفتوح سفارت فخیمه بریتانیا در کارنامه گهربارشان ثبت است، آنان شاگردان همان علامه دهری هستند که یک روز احمدی نژاد را بزرگترین خطر از صدر اسلام نامید و امروز در رسای رئیس دولت تدبیر و امید می گوید: «با تدبیرخدا کسی سر کار آمد که در این شرایط هوای خط رهبری را داشته باشد.»

استقبال مردمی از حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در بازگشت از نیویورک

تجمع معترضین به از سرگیری مذاکرات مقامات ایران و آمریکا

Advertisements
نوشته شده در خبر. 1 Comment »

یک پاسخ to “پس لرزه های تماس تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما”


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s