شرکتهای پیمانکاری، و استثمار مضاعف کارگران

Download (3)سایت خبری راه کارگر: شرکت های پیمانکاری به شکلی خشن به استثمار کارگران و مزدبگیران می پردازند. آگاهی صاحبان شرکتهای پیمانکاری از راههای گریز قانونی از پرداخت حقوق کارگران و در مواقعی قابلیت جابجائی این شرکت ها از جائی به جای دیگر، شرایطی را فراهم کرده که این شرکتهای زالوصفت به راحتی به استثمار مضاعف کارگران بپردازند.


شرکتهای پیمانکاری، و استثمار مضاعف کارگران

به گفته نایب رئیس اتحادیه کارگران پیمانی پالایشگاه آبادان، حقوق سه هزار کارگر پیمانی شاغل در شرکتهای پیمانکاری زیر مجموعه پالایشگاه به شدت نقض شده و کارفرماها به اشکال گوناگون از این کارگران بهره کشی می کنند. عدم تعلق گرفتن حق سختی کار، حق اضافه کاری، حق مرخصی، حق اولاد و حق ایاب و ذهاب، عدم پرداخت حق واقعی بیمه کارگران به شرکتهای بیمه، در کنار بیش از هشت ساعت کار روزانه در دمای پنجاه درجه و عقد قراردادهای کار موقت در مشاغلی که خصلت دائمی داشته، نمونه هائی هستند که نه تنها سود سرشاری را نصیب صاحبان این شرکتها می کند، در عین حال امنیت شغلی کارگران را نیز با خطر دائمی همراه ساخته است. سیامک ملک هم چنین تاکید می کند که بعضی از این شرکتها پس از مدتی قرارداد خود با پالایشگاه را به هم زده و بدون پرداخت حق و حقوق کارگران غیب می شوند. به گفته وی در اینگونه مواقع مسئولین دولتی پالایشگاه نیز هیچگونه مسئولیتی در قبال کارگران به عهده نمی گیرند.

پالایشگاه آبادان: کاهش حق بیمه، اضافه کاری اجباری،بدون برخورداری از حق مرخصی، حق ایاب و ذهاب، حق اولاد

ایلنا / نایب رئیس اتحادیه کارگران پیمانی پالایشگاه آبادان از اجرا نشدن مواد حمایتی قانون کار در مورد سه هزار کارگر پیمانی که در پروژه‌های نفت و پتروشیمی پالایشگاه آبادان فعالیت دارند، خبر داد. سیامک ملک با تأکید بر اینکه بیش از ۳ هزار کارگر پیمانی پالایشگاه آبادان فاقد امنیت شغلی‌اند، به ایلنا گفت: کارگران پالایشگاه آبادان که زیر نظر چندین شرکت پیمانکاری مشغول به کارند، نسبت به نحوه قرار داد کاری خود با کارفرما معترض‌اند. این فعال کارگری با انتقاد از تعلق نگرفتن تسهیلات مشاغل سخت و زیان آور به کارگران پتروشیمی، از وجود تبعیض میان کارمندان و کارگران در این خصوص خبر داد و گفت: به دلیل ناسالم بودن هوای پالایشگاه، کارمندان اداری که درمحیط‌های مسقف و آب و هوای مطبوع کار می‌کنند حق سختی کار دریافت می‌کنند اما سه هزار کارگر پیمانی که در گرمای پنجاه درجه و زیر نور مستقیم آفتاب، در کنار کوره‌های پالایشگاه مشغول کارند فاقد حق سختی کار هستند. ملک که خود تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «ثمین صنعت فردان»، از پیمانکاران پتروشیمی آبادان مشغول به کار است در حکم نمونه به مشکلات صنفی هشتاد کارگر فعال در این شرکت پیمانکاری اشاره کرد و گفت: این کارگران بدون برخورداری از حق مرخصی، حق ایاب و ذهاب، حق اولاد و.. روزانه بیش از هشت ساعات کار می‌کنند. او مدت قرارداد این شرکت پیمانکاری با کارگران را علی‌رغم مستمر بودن ماهیت شغلی، یکساله ذکر کرد و افزود: کارگران در روزهای تعطیل نیز با تصمیم کارفرما مشغول به کارند و با وجود آنکه کارفرما موظف است حق اضافه کاری را طبق قانون جاری کار در مناطق آزاد پرداخت کند، اما از این وظیفه شانه خالی می‌کند. این کارگر در ادامه با اشاره به تأخیر پانزده تا بیست روزه در پرداخت حقوق کارگران اکثر پیمانکاران این پالایشگاه، به معوقات شانزده ماهه حقوقی هشتاد کارگر شرکت پیمانکاری «کوشش سامان» از پیمانکاران سابق پالایشگاه آبادان اشاره کرد و گفت: کارگران «ثمین صنعت فردان» پیش از این تحت مسئولیت کوشش سامان کار می‌کردند اما پیمانکار زمان خروج از پالایشگاه معوقات شانزده ماهه کارگران را تسویه نکرد و مسئولان پالایشگاه نیز نسبت به این قضیه بی‌تفاوت بودند. او در ادامه این گفتگو درباره شیوه عجیب و غیر قانونی محاسبه حق بیمه کارگران گفت: کارفرما هنگام کسر هفت درصدی سهم کارگر در پرداخت حق بیمه از «مبلغ دریافتی» کارگر هفت درصد را کسر می‌کند و زمان پرداخت لیست بیمه به تامین اجتماعی، سهم هفت درصدی کارگر از «پایه حقوق» کسر می‌شود. ملک بابیان اینکه به دلیل شیوه محاسبه و پرداخت حقوق کارگران در عمل هیچگاه سختی کار کارگران جبران نمی‌شود، گفت: آثار این تخلف در زمان بازنشستگی و محاسبه مستمری در زندگی کارگران آشکار می‌شود. نایب رئیس اتحادیه کارگران پیمانی پالایشگاه آبادان در پایان تأکید کرد: کارگران شاغل در پالایشگاه آبادان بسیار بیشتر از حد مجاز قانونی کار می‌کنند اما در عمل با همین فرمول‌های قانونی، درآمد کمتری دارند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s