بازتاب چرخش سیاسی جمهوری اسلامی در سطح بین المللی در نماز جمعه شهرها

Downloadسایت خبری راه کارگر : نماز های جمعه به عنوان پایگاهی که فضای حاکم بر جناحهای حکومتی را نمایش می دهد این هفته نیز شاهد برخوردهای مختلفی در رابطه با چرخش سیاسی جمهوری اسلامی در سطح بین المللی بود.


بازتاب چرخش سیاسی جمهوری اسلامی در سطح بین المللی در نماز جمعه شهرها

در نماز جمعه این هفته حسین صفار هرندی به عنوان سخنران پیش از خطبه بطور تلویحی به شعار مرگ بر امریکا که توسط حاضرین سر داده شد، اعتراض کرد. این عضو مجمع تشخیص مصلحت و مشاور فرماندهی سپاه پاسداران اگرچه در بیان دشمنی‌های آمریکا با مردم ایران سخن گفته بود، اما وقتی با شعار «مرگ بر آمریکا»ی نمازگزاران روبه روشد، گفت: مگر من شعار داده ام که جواب مرا می‌دهید؟ وی همچنین در سخنرانی خود از دیپلماسی نرمش قهرمانانه و چگونگی روابط دیپلماتیک و نه استراتژیک با آمریکا و برخورد دیپلماتیک ظریف دفاع کرد. پیشتر نیز محمد تقی رهبر امام جمعه اصفهان در رابطه با شعار مرگ بر آمریکا و برقرار وابط با این کشور گفته بود؛ آمریکا با اسرائیل تفاوت دارد و یک کشور معتبر در جهان است ولی اسرائیل یک غده سرطانی و ضد اسلام است ما آمریکا را نفی نمی‌کنیم همانطور که آقای اوباما گفته بود ما به دنبال براندازی جمهوری اسلامی نیستیم و با نرمش می‌توان روابط را درست کرد ما مدتی شعار مرگ بر شوروی نیز سر می‌دادیم و اگر رابطه ایران و آمریکا مثل روسیه شودو آمریكا حسن نیت نشان دهد،این مشكل نیز حل می شود.در ضمن آیه قران نازل نشده است که شعار مرگ بر آمریکا را همیشه سردهیم و همانطور كه در آن روزها با روس‌ها برخورد کردیم و دیگر شعار ندادیم با آمریکا نیز‌‌ همان طور برخورد می‌کنیم.

اولین واکنش ها به شعار «مرگ بر آمریکا»
اکثر خطیبان جمعه محور سخنان خود را درباره سفر رییس‌جمهور به نیویورک قرار دادند، اما همانطور که از هفته گذشته در فضای مجازی این سوال مطرح شده بود که «آیا پس از مذاکرات نیویورک در حاشیه نماز جمعه همچنان شعار مرگ بر آمریکا سر داده می‌شود یا نه» این موضوع روز گذشته حاشیه‌هایی را ایجاد کرد
شفاف: اکثر خطیبان جمعه محور سخنان خود را درباره سفر رییس‌جمهور به نیویورک و مذاکرات او و تیم همراهش قرار دادند، اما همانطور که از هفته گذشته در فضای مجازی این سوال مطرح شده بود که «آیا پس از مذاکرات نیویورک در حاشیه نماز جمعه همچنان شعار مرگ بر آمریکا سر داده می‌شود یا نه» این موضوع روز گذشته مورد توجه قرار گرفت و حاشیه‌هایی را ایجاد کرد
نمازگزاران نماز جمعه تهران در اعلام تنفر از دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و تغییر لحن رییس‌جمهور آمریکا نسبت به ایران بعد از تماس تلفنی با حسن روحانی بار دیگر فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سردادند.
بدون ترید یکی از مهم ترین، پربسامدترین و دم دست ترین شعاری که در سه دهه اخیر در اجتماعات سیاسی ایران سرداده می‌شد«مرگ بر آمریکا» بوده است. به تبع آن، آتش زدن پرچم و درست کردن وآدمک‌های رهبران سیاسی این کشور نیز به یکی از مناسک این اجتماعات تبدیل شده بود. اما در ده روز اخیر اتفاقاتی رخ داد که برخی از رسانه‌ها را واداشت تا به تحلیل و گمانه زنی درباره سرنوشت این شعار بپردازند.گفت وگوی مستقیم وزرای خارجه ایران و آمریکا و به دنبال آن مذاکره تلفنی روسای جمهور این دو کشور پس از سه دهه دشمنی، از جمله این اتفاقات بوده است.

واکنش نشان دادن به شعاری که یکی از بدیهی ترین شعارهای نماز جمعه در کشور بوده، از جمله مواردی است که نشان می‌دهد شعار« مرگ بر آمریکا» از وضعیت سه دهه گذشته برخوردار نیست. این موضوع البته به معنای این نیست که این شعار محوری در جمهوری اسلامی کم رنگ شده یا با مخالفت عده ای روبه رو شود، بلکه ممکن است، برخی با شدت و حدت و با صدایی بلندتر نیز آن را سر دهند. اما نمی‌توان انکار کرد که این شعار ممکن است با واکنش‌هایی روبه رو شود. چه در موافقت وچه در مخالفت با آن. به همین خاطر است که سخنران پیش از خطبه، نماز جمعه دیروز تهران، نتوانست به صدایی گروه‌هایی از مردم که این شعار را سرداده بودند، بی تفاوت بگذرد.
در نمازجمعه تهران که به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در دانشگاه تهران برگزارشد،در اعتراض به سیاست استکباری و اظهارات تند و جنگ‌طلبانه رییس جمهور آمریکا با وجود گفت‌وگوی‌های انجام شده میان ایران و آمریکا بار‌ها شعار مرگ بر آمریکا سر داده شد؛ بنابراین گزارش، از جمله موارد تکرار این شعار پیش از آغاز خطبه‌های نماز بود که در مراسم اعلام شد: اوباما با الگوبرداری از صحبت‌های بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تهدید نظامی علیه ایران را تکرار کرد و گفت: گزینه نظامی علیه ایران همچنان روی میز است.

شعار مرگ بر آمریکا در بخش‌های مختلف مراسم و حتی به‌هنگام سخنرانی محمد حسین صفار هرندی مشاور فرهنگی فرمانده سپاه به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه و خطبه‌های آیت‌الله صدیقی برگزارشد، مطرح شد.
محمدحسن صفار هرندی؛ عضو مجمع تشخیص مصلحت و مشاور فرماندهی سپاه پاسداران روز گذشته در نمازجمعه تهران اگرچه در بیان دشمنی‌های آمریکا با مردم ایران سخن گفته بود، اما وقتی با شعار «مرگ بر آمریکا»ی نمازگزاران روبه روشد، گفت: مگر من شعار داده ام که جواب مرا می‌دهید؟
صفار هرندی سخنران پیش از نماز جمعه این هفته تهران درباره دیپلماسی نرمش قهرمانانه و چگونگی روابط دیپلماتیک و نه استراتژیک با آمریکا، گفت: این حرکت در جهت تغییرات تاکتیکی بوده و مانور نظامی برای حل مسائل بین‌المللی است و قطعا در چارچوب اصول قابل قبول نظام خواهد بود. همچنین این تغییر، که قرار است راهگشای مسائل باشد به تعبیر حکیمانه مقام معظم رهبری”نرمش قهرمانانه» نامیده شده است.
از مواضع ظریف خوشحالم
وی با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در رابطه با گفت‌وگو با آمریکا گفت:‌ از سخنان ظریف و ارزیابی او از وقایع پس از سازمان ملل بسیار خوشحال هستم؛ چرا که او این رفت و آمدها و گفت‌وگو‌ها را جدال و جنگ خواند و تاکید کرد وقتی قرار است جنگی باشد در آن جنگ شما باید مراقب حریف خود باشید؛ چرا که گفته می‌شود دیپلمات خوب کسی است که لبخند به لب داشته باشد و خنجری در پشت.
صفارهرندی با انتقاد از سخنان وزیر خارجه آمریکا، گفت: در حالی است که رئیس جمهور کشورمان با اختیارات تام از سوی مقام معظم رهبری و در چارچوب خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی برای حل مشکلات به سازمان ملل رفته بود وزیر امور خارجه آمریکا برخلاف تعهدات و گفته‌هایی که انجام شده بود، وقتی به خبرنگاران و رسانه‌ها رسید، حق غنی‌سازی اورانیوم در ایران را به رسمیت نشناخت و گفت هیچ یک از مسئولان موافق حق غنی‌سازی ایران نیستند و هیچ تغییری در این زمینه صورت نخواهد گرفت.
چرا شعار می‌دهید؟
آن چنان که ایسنا گزارش داد، پس از این‌که صفار هرندی سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران از بدقولی وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی اورانیوم در داخل کشور سخن گفت، تعدادی از حاضران در نماز جمعه شعار مرگ بر آمریکا سر دادند و هرندی در واکنش به آنها گفت: مگر من شعار دادم که شما جواب من را می‌دهید.
البته وی بلافاصله پس از آن چه که ایسنا «اعتراض به شعار دهندگان» خواند، گفت: این خشم به واسطه خاطرات گذشته این مردم است و این می‌تواند پیام ما باشد.البته شعار مرگ بر آمریکا زمانی تقویت و بیشتر خواهد شد که مردمی که خنجر آمریکایی‌ها در سینه، پشت و حنجره‌ فرزندانشان نشسته و این خاطرات گذشته با طراحی مکارانه امروز آنها در پشت قیافه دیپلماتیک آنها ضمیمه شود و در پشت این ظاهر دوستانه دشمنی‌های خود را ادامه دهند.
توضیح صفار هرندی درباره واکنش به شعار
صفار هرندی ساعتی بعد از درباره این خبر توضیحاتی ارائه کرد. وی با اشاره به آن چه که « انعکاس تحریف شده سخنان خود از سوی یک خبرگزاری » خوانده بود،گفت: شعار مرگ بر آمریکای مردم در نماز جمعه خودجوش بود و هیچ مخالفتی با آن صورت نگرفته است.
وی در گفت وگو با فارس با اشاره به صحبت‌هایش به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران گفت: وقتی از نماز جمعه برگشتم انعکاس مطلبی را که خطاب به نمازگزاران و مردم گفته بودم را مشاهده کردم؛ متاسفانه یکی از خبرگزاری‌ها به گونه‌ای در نقطه متضاد با آنچه که واقع شده بود انعکاس داده و یا برداشت نادرست بازتاب‌ دهنده خبر به چنین چیزی دامن زده است.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: بنده با استناد به این کاری که مردم داشتند گفتم بنده شما را دعوت به شعار نکردم بلکه این شعار متأثر از خاطرات تلخی است که از گذشته نسبت به آمریکا دارید و امروز هم رفتارشان همان کارها را می‌کند، در حقیقت می‌خواستم بگویم آنچه مردم از خود در شعار علیه آمریکا نشان می‌دهند، بازتاب دردهای انباشته شده از گذشته تا امروز است.
اما در مشهد سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه که در جمع زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) برگزار شد، با اشاره به سفر دکتر روحانی به نیویورک، اظهار کرد: این نوع دیپلماسی در برابر دشمن مورد تایید مقام معظم رهبری است.
امام جمعه مشهد گفت: مسوولان کشور در مقام مدیریت باید از ظرفیت سیاست خارجی برای حل مشکلات اقتصادی استفاده کنند و کسی نباید در برابر تلاش‌های دولت ممانعت به عمل آورد.
تکذیب ممنوعیت تکبیر در نماز جمعه مشهد
آن‌گونه که خبرگزاری تسنیم گزارش داده، دیروز برخی از پایگاه‌های خبری از ممنوعیت تکبیر در حرم مطهر رضوی خبر داده بودند. دفتر امام جمعه مشهد مقدس اما شایعات مبنی بر ممنوعیت تکبیر در نماز جمعه این شهر را تکذیب کرد. دفتر امام جمعه مشهد مقدس و ستاد برگزاری نماز جمعه این شهر، شایعات مربوط به ممنوعیت تکبیر در نماز جمعه را تکذیب کرد.همچنین براساس اعلام این دفتر، با عوامل انتشار این شایعه برخورد می‌شود.
پیشتر نیز محمد تقی رهبر امام جمعه اصفهان در رابطه با شعار مرگ بر آمریکا و برقرار وابط با این کشور گفته بود؛ آمریکا با اسرائیل تفاوت دارد و یک کشور معتبر در جهان است ولی اسرائیل یک غده سرطانی و ضد اسلام است ما آمریکا را نفی نمی‌کنیم همانطور که آقای اوباما گفته بود ما به دنبال براندازی جمهوری اسلامی نیستیم و با نرمش می‌توان روابط را درست کرد ما مدتی شعار مرگ بر شوروی نیز سر می‌دادیم و اگر رابطه ایران و آمریکا مثل روسیه شودو آمریكا حسن نیت نشان دهد،این مشكل نیز حل می شود.در ضمن آیه قران نازل نشده است که شعار مرگ بر آمریکا را همیشه سردهیم و همانطور كه در آن روزها با روس‌ها برخورد کردیم و دیگر شعار ندادیم با آمریکا نیز‌‌ همان طور برخورد می‌کنیم.
محمدحسن صفار هرندی؛ عضو مجمع تشخیص مصلحت و مشاور فرماندهی سپاه پاسداران روز گذشته در نمازجمعه تهران اگرچه در بیان دشمنی‌های آمریکا با مردم ایران سخن گفته بود، اما وقتی با شعار «مرگ بر آمریکا»ی نمازگزاران روبه روشد، گفت: مگر من شعار داده ام که جواب مرا می‌دهید؟ صفار هرندی سخنران پیش از نماز جمعه این هفته تهران درباره دیپلماسی نرمش قهرمانانه و چگونگی روابط دیپلماتیک و نه استراتژیک با آمریکا، گفت

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s