شرکتهای پیمانکاری، کارفرمایان نامرئی

imagesسایت خبری راه کارگر: وجود شرکتهای زالوصفت پیمانکاری بلای جان کارگران و بازنشستگان شده است. پس از پایان جنگ خانمان سوز جمهوری اسلامی و عراق، خصوصی سازی و در پی آن واگذاری بخشهائی از شرکت ها و سازمانهای دولتی به بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت. امری که با خودمانی سازی اقتصاد باعث رشد قارچ گونه شرکتهای پیمانکاری گردید.


شرکتهای پیمانکاری، کارفرمایان نامرئی

این شرکتهای پیمانکاری بواسطه ویژه گی قراردادهایشان با دولت و سازمانهای دولتی تحت عناوین مختلف تشکیل شده و برای گریز از پرداخت حقوق کارگران بعد از چندی خود را منحل و سپس با نامی جدید و در گوشه ای دیگر سر برمی آورند. این امر باعث شده که در زمان عقد قرارداد با کارگران قرارداد سفید امضاء منعقد کرده و از پرداخت حداقل ها هم طفره بروند. به گفته فعالین کارگری مشکل تنها به این ختم نمی شود. این شرکت ها از پرداخت کامل حق بیمه کارگران نیز طفره رفته و پس از انحلال خود دست کارگران نیز به جائی بند نمی شود. یک فعال کارگری در منطقه بندر امام گفت در بیست سال گذشته کارگران با پیمانکاران متعددی کار کرده و شرکتهای نامبرده نیز حق چهاردرصدی مربوط به سختی کار آنان را به تامین اجتماعی پرداخت نکرده اند. امری که اکنون بازنشستگی این کارگران را با مشکل مواجه ساخته است. این فعال کارگری هم چنین تاکید می کند که تامین اجتماعی هم در این مورد هیچ مسئولیتی به عهده نمی گیرد. به گفته وی کارگران خود بایستی این شرکت های پیمانکاری را وادار به پرداخت این مبلغ کنند. شرکتهایی که نوعا الان وجود خارجی ندارند.
تامین اجتماعی وظیفه وصول حق بیمه از کارفرما را به دوش کارگران مناطق آزاد انداخت
ایلنا / یک مقام کارگری در منطقه بندر امام گفت: سازمان تامین اجتماعی در این نقطه از کشور همچنان از انجام تعهدات قانونی خود در قبال کارگران پیمانکاری شاغل در مشاغل سخت و زیان آور خودداری می‌کند. فرخ شهنی با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: به موجب قوانین مربوط به مشاغل سخت و زیان آور، کارفرمایان باید در زمان بازنشستگی کارگر مبلغی را مازاد بر حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی واریز کند. این عضو مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران بابیان اینکه مبلغ یاد شده معادل چهار درصد حق بیمه‌ ایامی است که کارگر مورد نظر در مشاغل سخت و زیان آور فعالیت داشته است، ادامه داد: طبق قانون وطیفه وصول این مبلغ بر عهده سازمان تامین اجتماعی بوده و از این بابت هیچ مسئولیتی متوجه کارگران بیمه شده نیست. به گفته این مقام کارگری با وجود تاکید صریح قانون، سازمان تامین اجتماعی در منطقه بندر امام در مورد کارگران پیمانکاری مسئولیت وصول مبلغ مذکور را برعهده کارگر گذاشته است. وی با یادآوری اینکه از زمان متداول شدن فعالیت شرکت‌های پیمانکاری تامین خدمات نیروی انسانی بخش قابل توجهی از کارگران این منطقه را نیروهای پیمانی تشکلی می‌دهند، گفت: این کارگران حد اقل در ۲۰ سال گذشته برای چندین پیمانکار کار کرده‌اند. شهنی ادامه داد: امروز که این کارگران به استناد سوابق سخت و زیان آور خود در آستانه بازنشستگی قراردارند، سازمان تامین اجتماعی صدور حکم بازنشستگی و برقراری مستمری آن‌ها را منوط به وصول ۴ درصد حق بیمه اضافی کرده‌ است. این مقام کارگری بابیان اینکه کارگران برخلاف سازمان تامین اجتماعی از دسترسی به ابزارهای قانونی برای وصول مطالبات محروم‌اند، گفت: با این اقدام در عمل کارگران پیمانکاری از حق بازنشستگی خود محروم شده‌اند. شهنی با تاکید بر اینکه در یک سال گذشته پیگیری‌ها برای وادار کردن مسئولان تامین اجتماعی به اجرای قانون بی‌نتجیه بوده است، گفت: با توجه به تغییرات به وجود آمده از مدیران جدید سازمان تامین اجتماعی توقع داریم که کارکنان خود را به اجرای قانون فراخوانند و بدین ترتیب مانع از اجرای قانون نشوند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s