تلاش برای ایجاد تشکلهای مستقل کارگری، مبارزه همزمان در چند جبهه

Download (3)سایت خبری راه کارگر: کارگران در تلاش برای ایجاد تشکل های مستقل خود همزمان بایستی در چند جبهه با باندهای مافیائی شریک در قدرت مبارزه کنند. کارفرمایان و صاحبان سرمایه، دولت و قوانین عصر حجری آن و سازمانها و تشکلهای وابسته به جناح های قدرت در محل های کار، از جمله موانعی هستند که کارگران برای مبارزه برای حقوق انسانی خود بایستی از سدشان عبور کنند.


تلاش برای ایجاد تشکلهای مستقل کارگری، مبارزه همزمان در چند جبهه

به گفته وابسته خانه کارگر قزوین در دوره احمدی نژاد تعداد شوراهای اسلامی کار در این استان از یکصد و سی به چهل کاهش یافته است. وی دلیل این کاهش را کارشکنی دولت مهرورز اعلام می کند. وی در حالی از شوراهای اسلامی کار دفاع می کند که در هفته گذشته سندیکای کارگران شرکت واحد طی اطلاعیه از نقش ضدکارگری شورای اسلامی کار شرکت واحد در همکاری با دولت در اخراج کارگران پرده برداشت. این در حالیست که اعضای خانه کارگر در جریان شکل گیری سندیکای شرکت واحد بطور مستقیم برعلیه کارگران وارد عمل شده و با شناسائی آنان به قلع و قمع کارگران مبارز پرداخته بودند. جمهوری اسلامی در طول سه دهه با سرکوب فعالین کارگری و تشکلهای مستقل، دست به ایجاد تشکلهای وابسته زده که در طی این سالها به اشکال گوناگون مبارزه کارگران را به بیراهه کشانده اند.
کاهش تعداد نهادهای کارگری استان قزوین از 130 به 40 در دوره احمدی نژاد/ کارفرمایان از هر روشی برای جلوگیری از شکل‌گیری نهادهای کارگری استفاده می‌کنند
ایلنا / یک فعال کارگری در قزوین با انتقاد از بی‌توجهی کارفرمایان به ضرورت وجود نهادهای کارگری، از کاهش یک سومی واحد‌های دارای شورای اسلامی کار در استان خبر داد. عیدعلی کریمی، دبیر خانه کارگر قزوین با بیان مطلب فوق به ایلنا گفت: از مجموع صد و سی واحدی که در استان قزوین پیش از روی کار آمدن دولت نهم دارای شورای اسلامی کار بودند، این رقم امروز به چهل واحد تقلیل یافته است. این فعال کارگری با بیان اینکه تداوم این موضوع ضربات جبران ناپذیری را متوجه کارگران و کارخانه‌ها خواهد کرد، افزود: بعضی کارفرمایان از هر روشی برای جلوگیری از شکل‌گیری نهادهای کارگری در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها استفاده می‌کنند. کریمی با ذکر دو نمونه از واحدهای تولید لوازم خانگی واقع در قزوین، گفت: در این واحدها انتخابات شورای اسلامی کار با نفوذ کارفرما به حد نصاب نرسید و در ‌‌نهایت نمایندگان کارگران در این نهاد انتخاب نشدند. او در این زمینه اضافه کرد: این واحد‌ها و تعداد زیادی از واحد‌های دیگر سعی می‌کنند با حذف شورا‌ها، نهاد کارگری موجود در کارخانه‌ها را منفعل کنند. به گفته دبیر خانه کارگر قزوین، تداوم این موضوع ضربات سنگین و جبران ناپذیری را متوجه کارگران کرده، و آثار نامطلوب فقدان نهاد صنفی در معیشت و اقتصاد خانواده‌های کارگری نمایان است. این فعال کارگری در قزوین از افزایش تعداد «نمایندگان کارگری» به نسبت شوراهای اسلامی کار خبر داد و افزود: طبق قانون کار، کارگران یک واحد می‌¬توانند به جای شورای اسلامی یا انجمن صنفی، نماینده کارگری داشته باشند اما آنچه مورد انتقاد است، غیر قانونی بودن و یا صوری بودن برگزاری انتخابات شورای اسلامی کار در واحد‌هاست. کریمی با بیان اینکه در سالهای اخیر، بسیاری از کارفرمایان به انتخاب نماینده کارگری تمایل نشان داده ¬اند و تعداد نماینده کارگران به شدت افزایش یافته است افزود: بی‌توجهی به ضرورت وجود تشکلات کارگری در واحدهای تولیدی، تلاش کارگران برای دستیابی به حقوق صنفی و قانونی‌شان را به بن بست رسانده است. کریمی در خاتمه اظهار داشت: تقویت امنیت شغلی کارگران، جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران، حذف اخذ سفته و انعقاد قرارداد سفید امضاء توسط برخی کارفرمایان، خود لازمه ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است تا بتوانند در مقابل این ظلم‌های آشکار مقاومت کنند.
به بهانه انتخابات ضد كارگري شوراهاي اسلامي كار در شركت واحد
سایت سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: با گذشت دو سال، اعتبار شوراهاي فرمايشي و كارفرمايي شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه به پايان رسيد و مجددا بايد اين شوراهاي نمايشي و كارفرمايي اقدام به برگزاري انتخابات كنند. هر چند در بيست سال گذشته انچه كه من و همكارانم در شركت واحد شاهد بوديم اين شوراها حتي يك بار اقدام به دعوت مجمع عمومي از كارگران و رانندگان بعمل نياورند و حتي در طول نمايندگي شان هيچ نقطه مثبتي كه در دفاع از حقوق رانندگان و كارگران مشهود باشد وجود نداشته وندارد. اما ميشود به هزاران مورد سركوب و پايمال كردن حقوق رانندگان و كارگران توسط اين نمايندگان اشاره كرد. بطور مثال اخراج هزاران كارگر در طول نمايندگي اين شوراها فقط به جهت رضايت كارفرما و اخراج فله اي كارگران در سال 84 كه جرمي جزء دفاع از حقوق همكارانشان در حمايت و پشتيباني از سنديكاي نو پاي كارگران شركت واحد نداشتند.
هر دو سال با روش هاي گوناگون تقلب، اقدام به برگزاري انتخابات نمايشي شوراهاي اسلامي كار در شركت واحد مي كنند و متاسفانه عوامل وزرات كار و اداره كار استان تهران هم كه بايد ناظر اين انتخابات باشد تا تقلبي صورت نگيرد، نهايت همكاري و حمايت را از اين شوراها بعمل مي اورند. بارها اعضاي سنديكاي كارگران شركت واحد با شكايت هاي مختلف اقدام به افشاگري ازاين تقلب ها كرده كه متاسفانه نه تنها از سوي بازرسي وزرات كار و بازرسي اداره كار استان تهران اقدامي صورت نگرفته، بلكه با كمال وقاحت رئيس بازرسي وقت گفته حق با شما است، اما دستور اين است كه ما به دادخواهي شما توجه نكنيم . سوال اين است كه كارگران پس چگونه بايد نماينده واقعي خود را انتخاب كنند. با توجه به اينكه سنديكاي كارگران شركت واحد در سال 84 مجددا سنديكاي كارگران و رانندگان را در شركت واحد با انتخاباتي ازاد احيا كرد، اما متاسفانه با تمام شدت توسط عوامل امنيتي و دولتي مورد سركوب قرار گرفت. هر جند اين سركوب ها باعث نشد تا اعضاي سنديكا دست از مطالبات و خواستهاي كارگران بر دارند و توانستند با پشتيباني اعضاي خود مطالبات قابل توجه و بي نظيري را براي كارگران بدست اورند و تا كنون هم به اين فعاليت ها عليرغم تمام فشارها ادامه دهند ،اما هنوز از سوي كارفرما و دولت بصورت رسمي تاييد نشده و همچنين با تهديد و عدم امنيت شغلي در محيط كار مواجه هستند. امروز مورخ نهم مهرماه نود و دو، پيامكي از طریق اعضاي سنديكا جهت اگاهي همكاران، به هزارن تن از رانندگان فرستاده شد با اين متن:
شوراهاي اسلامي كار تا كنون اخراج صدها كارگر و راننده را به دليل گوش بفرماني و جهت رضايت كارفرما تاييد كرده اند. بنابر اين شوراهاي اسلامي كار در دفاع از حقوق كارگران عاجز و ناتوان هستند، با حمايت از سنديكاي كارگران شركت واحد به حقوق واقعي خود خواهيم رسيد
اين پيام بازتاب گسترده اي از سوي همكاران داشته و نشانگر تلاش سنديكاي كارگران شركت واحد در رسيدن به خواسته واقعي كارگران جهت دست يابي به حق ازادي تشكل هاي واقعي كارگران است.
نهم مهرماه هزار و سیصد و نود و دو
داوود رضوی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s