10 آمار جالب درباره ازدواج:ازدواج 3 مرد بالای 75 سال با دختران زیر 15 ساله در سال91 »

Download امروز در تقویم رسمی کشور روز ازدواج است. برای بررسی پدیده های اجتماعی چون ازدواج هیچ چیز بهتر از عدد و رقم نیست زیرا نمایی روشن به انسان می دهد. پس بد نیست نگاهی داشتیم به ده عدد و رقم در مورد وضعیت ازدواج در ایران.


10 آمار جالب درباره ازدواج:ازدواج 3 مرد بالای 75 سال با دختران زیر 15 ساله در سال91 »

روشنگری

۱٫ در سال گذشته، در ایران ۸۲۹ هزار و ۹۶۸ ازدواج ثبت شده است. این بدان معناست که حداکثر یک میلیون و ۶۵۹ هزار و ۹۳۶ ایرانی سال گذشته به خانه بخت رفتند. (چند همسری را هم باید در نظر گرفت) (منبع)

۲٫ این تصور که همیشه میزان ازدواج در کشور رو به افزایش است تصور غلطی است. سالنامه های آمار نشان می دهد در سال ۱۳۴۶ ایران میزان ازدواج کمتر از سال قبل بوده است. هم چنین در سال های اخیر، سال ۱۳۹۱ نسبت به ۱۳۹۰ و این سال نسبت به ۱۳۸۹، سال ۱۳۸۵ نسبت به سال ۱۳۸۴ و سال ۱۳۸۰ نسبت به سال ۱۳۷۹ کاهش ازدواج را شاهد هستیم. در ستون رشد ازدواج هم سال ۱۳۵۸ قابل توجه است. در این سال پس از انقلاب اسلامی، ۳۹ درصد رشد ازدواج را شاهد بوده ایم. (منبع در اینجا و اینجا)

۳٫ ایرانیان در چه سنی ازدواج می کنند؟ مرکز آمار می گوید در سال ۱۳۳۵ مردان به طور میانگین در ۲۵ سالگی و زنان در ۱۹ سالگی ازدواج می کردند. سن ازدواج مردان تا سال ۱۳۶۵ یک سالی کم می شود و یک سال هم بر میانگین سن ازدواج زنان اضافه می شود اما از آن پس هر دو جنس ترجیح می دهند در سنین بالاتری ازدواج کنند. آخرین آمار می گوید میانگین سن ازدواج مردان در ایران، ۲۶٫۷ و میانگین سن ازدواج زنان ۲۳٫۴ بوده است. همانطور که انتظار دارید و داریم، سن ازدواج در مناطق روستایی برای هر دو جنس کمتر از مناطق شهری است. (منبع)

۴٫ اما این نکته را باید در نظر داشت که پسران در چه سنی با دختران در چه سنی ازدواج می کنند؟ در سال ۱۳۹۱ بیشترین ازدواج مربوط به پسران ۲۰ تا ۲۴ ساله با دختران ۱۵ تا ۱۹ ساله بوده است. (منبع)

۵٫ شنیده اید که می گویند سر پیری و معرکه گیری؟ معمولا این عبارت برای سالمندانی که قصد ازدواج دارند به کار برده می شود. یعنی همین ۱۱هزار زوج و ۲ هزار زوجه ای که به خانه بخت رفتند. ما برای بدست آوردن این آمار تعداد مزدوجین بالای ۶۰ سال را محاسبه کردیم. (منبع)

۶٫ از آن معرکه گیری ازدواج بالاتر این معرکه گیری است که در سال ۱۳۹۱، ۳ مرد با سن ۷۵ سال و بیشتر با دختران زیر ۱۵ سال ازدواج کردند. از آن طرف هم ۳ خانم با سن ۷۵ و بیشتر با ۳ پسر ۱۵ سال و کمتر ازدواج کرده اند. به غیر از آن سه مرد، ۳ پیرمرد دیگر با سن ۶۰ تا ۷۰ هم چنین کاری را انجام داده اند. (منبع)

۷٫ به طور کلی ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال در کشور ریشه عمیقی دارد. آمار ثبت احوال نشان می دهد. ۴۳ هزار و ۹۰۵ داماد زیر ۲۰ سال و ۴۰ هزار و ۶۵۳ عروس زیر ۱۵ سال در کشور مراسم عروسی خود را در سال گذشته جشن گرفتند. جالب است بدانید که در این سال ۷۳۰۰ ازدواج میان دامادهای زیر ۲۰ سال و عروس های زیر ۱۵ سال اتفاق افتاده است. سن ازدواج در کشور ما برای مردان ۱۵ سال و برای دختران ۱۳ سال است ولی زیر این سن هم با مصلحت سنجی ولی آن ها ممکن است. (منبع) (قانون مدنی؛ ماده ۱۰۴۱؛ سن ازدواج)

۸٫ موضوع ازدواج سالمندان با کودکان پای یک بحث دیگر را هم باز می کند. تفاوت سنی زوج و زوجه. در سال ۱۳۹۱ بیشترین ازدواج در میان عروس و دامادهای هم سن بوده است. ۳ سال بزرگتر بودن مرد و بعد از آن ۲ سال بزرگتر بودن، ترجیح های بعدی مردم برای ازدواج بوده است. اما نکته جالب آمار ثبت احوال، ۹۸۶۲ ازدواج مردان با بیش از ۲۰ سال بزرگتر بودن از عروس و ۳۱۶ ازدواج زنانی است که بیش از ۲۰ سال از داماد بزرگتر بودند. (منبع)

۹٫ همه می دانند که برای ثبت ازدواج و ثبت نهایی طلاق پس از حکم دادگاه باید به دفاتر مراجعه کرد. در حال حاضر ۳ هزار دفتر ثبت ازدواج و طلاق در کشور وجود دارد. یعنی سهم هر دفترخانه در هر سه روز، دو ازدواج است. (منبع)

۱۰٫ اما بد نیست برای آخرین آمار به فضای مجازی مراجعه کنیم. آمار گوگل نشان می دهد برای کلمه ازدواج ۲۴ میلیون نتیجه و برای کلمه طلاق ۹ میلیون نتیجه وجود دارد. در مورد ازدواج و طلاق در سامانه گوگل ترند هم آمار جالبی وجود دارد. در حال حاضر شاخص جستجوی ازدواج در این سامانه ۹۷ و جستجوی طلاق ۱۷ است که نشانگر فاصله زیادی است. فاصله ای که در سال های قبل شروع شده و رفته رفته افزایش یافته است. مهم ترین کلمات مرتبط در جستجوی ازدواج، وام ازدواج، ثبت ازدواج، ازدواج موقت و فال ازدواج بوده و در طول ۱۰ سال اخیر کلمه ازدواج دانشجویی بیشترین رشد را در کلمات مرتبط با ازدواج در گوگل داشته است. در قسمت طلاق هم علاوه بر برخی کلمات عربی، کلمه آمار مهم ترین جستجوی مرتبط و دارای بیشترین رشد در هشت سال اخیر بوده که حساسیت افکار عمومی به طلاق را نشان می دهد. گوگل ترند هم چنین می گوید بیشترین جستجوی کلمه ازدواج در شهرهای اردبیل، همدان و تهران بوده و کلمه طلاق بیش از همه در تهران، اصفهان و اهواز جستجو شده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s