تجمع چند هزار نفری مردم هرمزگان در مقابل استانداری هرمزگان؛

hormozgan)سایت خبری راه کارگر ـ این اولین تجمع اعتراضی و غیرصنفی و گسترده مردمی در هرمزگان در تاریخ هرمزگانِ پس از اتقلاب می تواند نام بگیرد. اولین تجربه مردم هرمزگان در کوششِ جمعی برای احقاق حقشان. مردم هرمزگان که تجربه جدا شدن معدن فاریاب و خاطرات تلخ آن را هنوز فراموش نکرده بودند تصمیم به تجمع اعتراض آمیز در مقابل درب ورودی استانداری بندرعباس نمودند و با تجمع گسترده خود در مقابل آن خواستار لغو این مصوبه از سوی مسئولین شدند.
یادداشت های یک شرکت کننده در تظاهرات
1)تجمع چند هزار نفری مردم هرمزگان در مقابل استانداری هرمزگان؛ در اعتراض به مصوبه جداساری چند روستا از هرمزگان و الحاق آن به استان فارس؛ امروز شکل گرفت. این تجمعِ مدنی هر چند بدون نظم و تشکیلات منسجم؛ اما با درایت مردم و مامورین انتطامی و… در آرامش به پایان رسید.
2) این اولین تجمع اعتراضی و غیرصنفی و گسترده مردمی در هرمزگان در تاریخ هرمزگانِ پس از اتقلاب می تواند نام بگیرد. اولین تجربه مردم هرمزگان در کوششِ جمعی برای احقاق حقشان.
3) بیشتر شعارها علیه استاندار هرمزگان سرداده می شد. که البته بیشتر شبیه شعارهای ورزشگاه های فوتبالی بود. نبودن بک مدیریت مناسب در تجمع به چشم می آمد.
4) از همه اقشار در بین مردم دیده می شدند. از کارگران تا وکلا و هنرمندان و…حضور بانوان با لباس های محلی هم چشمگیر بود!
5) چند آدم بدحال هم در بین جمعیت دیده می شد که اگر بخواهیم بدبینانه نگاه کنیم می توان آنها را به جبهه مخالف تجمع مردمی نسبت داد. اما مردم باید آمادگی و آگاهیِ چگونگی مهار تحرکات این چهره ها را داشتنه باشند.
6) دیشب خبری منتشر شد مبنی بر توقف موقت این مصوبه و پس از آن پیامهایی بین مردم رد و بدل شد که تجمع را ملغی اعلام می کرد!
hormozgan
تجمع اعتراضی در بندرعباس در پی خبر الحاق پارسیان به فارس+ تصاویر
سه شنبه, مهر ۱۶, ۱۳۹۲, ۱۷:۴۶
هم زمان با انتشار نامه وزیر کشور پیرامون الحاق شهرستان پارسیان استان هرمزگان به استان فارس تجمع اعتراضی مردم در مقابل استانداری هرمزگان برگزار شد.
گزارش تصویری /تجمع اعتراض آمیز مردم بندرعباس در پی الحاق بخش هایی از بندرعباس به فارس

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس ، تجمع گسترده مردم بندرعباس در اعتراض به واگذاری شهرستان پارسیان عصر امروز در مقابل استاندرای این شهر برگزار شد.

با انتشار نامه وزیر کشور در خصوص واگذرای بخش هایی از استان هرمزگان به فارس موج اعتراض نمایندگان مجلس آغاز شد، این مساله در رسانه ها وافکار عمومی نیز بازتاب داشت که تاثیر آن به صورت فراخوان های اعتراضی بین مردم نمایان شد.

مردم هرمزگان که تجربه جدا شدن معدن فاریاب و خاطرات تلخ آن را هنوز فراموش نکرده بودند تصمیم به تجمع اعتراض آمیز در مقابل درب ورودی استانداری بندرعباس نمودند و با تجمع گسترده خود در مقابل آن خواستار لغو این مصوبه از سوی مسئولین شدند.

فراخوان عمومی این تجمع به صورت خود جوش و مردمی از دو روز گذشته در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی انتشار یافت تا اینکه امروز با حضور قشرهای مختلف مردم برگزار شد.

لازم به ذکر است ،تجمع اعتراض آمیز مردم از ساعت ۴ بعد ظهر در مقابل درب ورودی استانداری هرمزگان آغاز شد ، شرکت کنندگان در این تجمع که قریب به پنج هزار نفر بودند با شعار های حمایتی خود از استان خواستار لغو این مصوبه و استفاده از نیروهای بومی در منطقه شدند.

حضور مردم در مقابل استانداری هم چنان ادامه دارد و لحظه به لحظه بر تعداد آنها افزوده می شود و تا کنون پاسخی از سوی مسئولین نسبت به این اقدام داده نشده است.

گفتنی است ، نیروهای انتظامی جهت حفظ آرامش و جلو گیری از هر نوع اختلاف و درگیری در محل حضور دارند و تا کنون اختلاف و آشوبی صورت نگرفته و مردم تنها با در دست داشتن پلا کارت های لغو مصوبه در مقابل استانداری حضور دارند.

بنا بر گزارش های تکمیلی با شروع تاریکی شب این تجمع خاتمه یافت.
*************************************
ساعاتی پس از تجمع جمعی از مردم هرمزگانی صورت گرفت
مجمع نمایندگان هرمزگان طی بیانیه‌ای به مردم اطمینان خاطر داد

مجمع نمایندگان هرمزگان ساعاتی پس از تجمع جمعی از مردم این استان در مقابل استانداری جدید هرمزگان که خواهان لغو مصوبه مرتبط با الحاق بخش‌هایی از پارسیان به فارس بودند، طی بیانیه‌ای به مردم در این مورد اطمینان خاطر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، متن بیانیه مجمع نمایندگان هرمزگان که ساعاتی پس از تجمع جمعی از مردم این استان در روبروی استانداری جدید هرمزگان صادر و نسخه‌ای از آن به فارس ارسال شده، آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مردم شریف، دریادل و ولایتمدار استان هرمزگان

نگرانی‌ها و دغدغه‌مندی شما عزیزان نسبت به مصوبه هیئت دولت مبنی بر جداسازی بخش‌هایی از شهرستان پارسیان در غرب هرمزگان و الحاق آن به استان فارس، که در دولت دهم تصویب و در این دولت (دولت یازدهم) ابلاغ شد را طی روزهای اخیر با پیگیری هر چه تمام‌تر به مدیران عالی نظام منتقل گردید.

بر این اساس و با توجه به اهمیت موضوع، مسئله در سطوح مختلف پیگیری و آنچه تاکنون حاصل شد را از طریق رسانه‌ها به اطلاع رساندیم.

عصر روز گذشته و با به نتیجه رسیدن پیگیری‌های گسترده نماینده محترم ولی فقیه در استان و نمایندگان شما در مجلس شورای اسلامی اجرای این مصوبه از سوی مسئولان ارشد نظام متوقف گردید.

لذا ضمن تشکر و سپاس از حساسیت به جا و منطقی شما مردم عزیز که نشان از شور سرشار از شعور و برگرفته از حس عشق به میهن و پاسداری از نظام اسلامی و دستاوردهای آن و همین طور پاسداری از هویت خلیج فارس در کرانه سواحل جنوبی کشورمان بوده است و ضمن تقدیر از رئیس محترم جمهور، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، نماینده محترم ولی فقیه در استان، نائب رئیس محترم مجلس، وزیر محترم کشور و به ویژه دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی که در این مدت با قاطعیت و دلسوزی هر چه تمام در این زمینه تلاش‌های خود را به کار بستند، اعلام می‌داریم که تا احقاق حقوق مردم استان پیگیری‌های خود را هوشمندانه و با تدبیر و منطبق با قانون ادامه داده و مانع از تضییع حقوق مردم هرمزگان شویم.

در پایان بار دیگر احساسات پاک مردم هرمزگان را ارج نهاده و تقاضا داریم مردم عزیز هرمزگان در تک تک شهرها با کنترل احساسات پاک خود و با رعایت خویشتن داری، اجازه سو استفاده برخی از فرصت طلبان و معاندان نظام اسلامی و بهره‌گیری از این عواطف پاک و الهی را نداده و با حفظ آرامش و متانت و نجابت خود که از ویژگی‌های بارز مردمان این دیار است، سعی شود طی روزهای پیش رو از هرگونه تجمع و اقدام غیرقانونی خودداری شود.

بدیهی است که نمایندگان شما در خانه ملت از همه ظرفیت‌های قانونی خود برای دفاع از یکپارچگی هرمزگان عزیز استفاده خواهند کرد و شما را در جریان آخرین پیگیری ها قرار خواهند داد.

جداسازی بخشی از هرمزگان

تجمع مردم بندرعباس در اعتراض به مصوبه جداسازی بخشی از هرمزگان

مردم بندرعباس دراعتراض به خبر جداسازی ۵ روستا از پارسیان در مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند.


نماینده مردم بندرعباس:
جداسازی بخش هایی از هرمزگان اساسا منطقی نیست

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: کدام منطق می پذیرد که یک روستا در مجاورت ۵ کیلومتری شهرستان پارسیان منفک و به شهرستانی در بیش از۱۰۰کیلومتری این روستا ملحق شود.
printنسخه قابل چاپ
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، منصور آرامی با واکنش به اظهارات و اقدامات اخیر و موضع گیری های غیرمسئولانه در زمینه جدایی بخش هایی از هرمزگان و الحاق آن به استان فارس، اظهار کرد: در مصوبه شورای عالی امنیت ملی نیز هیچ اشاره ای به موضوع انتزاع و الحاق یک نقطه از استان به استان دیگر نشده است و آنچه که نمایندگان استان هرمزگان در پیگیری های خودشان در این باره رویت کرده بودند، مصوبه ای درباره امکان دو سویه استان ها در بهره مندی از ظرفیت ها و مزیت های منطقه ای شان بود نه اینکه بخشی از یک استان جدا و به استان دیگر واگذار شود.
نباید به نگرانی های مردم دامن زد
وی افزود: این گونه اظهارات و اقدامات نه تنها به رشد و توسعه سواحل جنوبی کشور کمک نمی کند بلکه رشد و پیشرفت این مناطق را با مانع بزرگی به نام نگرانی مردم مواجه خواهد کرد.
آرامی اضافه کرد: کدام منطق می پذیرد که یک روستا در مجاورت 5 کیلومتری شهرستان پارسیان منفک و به شهرستانی در بیش از100کیلومتری این روستا ملحق شود؟
این نماینده ملت افزود: مجمع نمایندگان هرمزگان با تمام توان از همان ابتدای شکل گیری مجموعه اظهارات و شایعاتی در این زمینه در قالب مجموعه نشست ها و دیدارهایی با وزیر کشور، معاونان وی و معاون اول رئیس جمهور هم در دولت کنونی و هم در دولت قبل، این مسئله را با جدیت پیگیری کرده و آن چیزی که همیشه از سوی مسئولان مطرح می شود، وجود مصوبه ای در شورای عالی امنیت ملی بود که در آن بحثی مبنی بر انتزاع و الحاق مطرح نبود و در آن تنها به بهره گیری استان ها به صورت دو سویه از سرمایه ها و ظرفیت های یکدیگر تاکید شده بود و ما بارها از مسئولان با قاطعیت خواسته ایم که مانع از بروز هرگونه اقدامی در این راستا شوند و آنها نیز بر این مسئله قول جدی دادند.
آرامی با انتقاد از سکوت استاندار هرمزگان در همه ماه‌های اخیر در قبال مسئله جدایی بخش هایی از هرمزگان عنوان کرد: متاسفانه نماینده عالی دولت در این استان بجای موضع گیری شفاف و دفاع از حقوق مسلم مردم هرمزگان، در قبال این مسئله مهم سکوت پیشه کرد و هرگز حاضر نشد که از حقوق مردم هرمزگان همدوش با نمایندگان ملت در مجلس دفاع کند که این مسئله جای تعجب فراوان دارد؟
این نماینده مردم بندرعباس خاطر نشان کرد: در جهت ممانعت از این اقدام که به نظر می رسد با بدون توجه به رای و نظر مردم این منطقه صورت گرفته است، طی این هفته نه تنها با وزیر کشور و معاونین سیاسی و امنیتی وی نشست های ویژه ای خواهیم داشت بلکه حتما خواستار دیداری فوری با معاون اول رئیس جمهور و شخص دکتر روحانی هستیم و این مسئله را با جدیت هر چه تمام تر دنبال و نتایج آن را به طور شفاف چون گذشته برای مردم اعلام خواهیم کرد.
نباید امنیت فراگیر مناطق جنوبی را دستخوش چالش کرد
آرامی همگرایی قومی و مذهبی موجود در منطقه ساحلی جنوب کشور را یادآور شد و اظهار کرد: این امنیت فراگیر و این حس همگرایی مطلوب میان مردم این مناطق همیشه سدی در برابر زیاده خواهی دشمنان این سرزمین بوده که آن را بارها در دوران جنگ تحمیلی به اثبات رسانده اند و نباید برای برخی منفعت طلبی های منطقه ای و سهم خواهی های مقطعی، این سرمایه مهم را در معرض آسیب قرار داد.
عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: مناطق ساحلی جنوب کشور نیازمند به تمهیدات بسیار ویژه تری برای رفع محرومیت ها و کمبودها هستند و نمی توان با جداکردن 4 کیلومتر از این سواحل مشکلات این مناطق را حل کرد چرا که این مسئله نه تنها کمکی به توسعه سواحل نمی کند بلکه زمینه ساز توسعه استان فارس هم نخواهد بود.
نماینده مردم بندرعباس اظهار کرد: مگر در شرایط فعلی مانعی بر سر راه سرمایه گذاری های دیگر استان ها در سواحل وجود دارد و یا مگر برای عبور مردم استان فارس و رسیدن آن ها به ساحل از آنها گذرنامه و روادید طلب می شود که برخی به دنبال جدا کردن مناطق ساحلی هرمزگان و الحاق آن به دیگر استان ها هستند. در عین حال سواحل هرمزگان و همه سواحل جنوبی کشور و سواحل جزایر متعلق به همه مردم ایران است و می توانند در نهایت امنیت و آرامش در آن سرمایه گذاری کنند.
وی در پایان اطمینان داد که نمایندگان هرمزگان در مجلس با تمام توان خود از حقوق مردم این استان دفاع و اجازه نخواهد داد که همگرایی و انسجام مردم این استان با چنین اظهارنظرها و اقداماتی در معرض آسیب قرار گیرد چرا که این همگرایی ملی باید با تمام توان حفظ و در راه دفاع از سرزمین اسلامی مان در برابر هر گونه حماقت دشمنان مورد استفاده باشد.

نوشته شده در اجتماعی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s