درایران آمارافزایش حوادث شغلی ودلایل آن درحین کار،همواره ناگفته می ماند.

imagesسایت خبری راه کارگر- درایران افزایش حوادث شغلی و اینکه چرا و به چه دلیل مرتب ما با افزایش حوادث حین کار، خاصه در سطح بهرهبرداری معادن و کارهای ساختمانی روبرو هستیم ، کمتر در جایی ثبت می شوند و انعکاس واقعی می یابند. کارگران قراردادی و سفید امضاء که اساسا موقعیت آنان در جایی ثبت نمیشود ،


درایران آمارافزایش حوادث شغلی ودلایل آن درحین کار،همواره ناگفته می ماند.

چنانچه در حین کار حادثه ای برای آنان اتفاق افتد که اغلب هم حادث می شود، از رده شمارش خارج اند. حتی پزشکی قانونی نیز موقعیت مرگ آنها را ناشناخته و نامعلوم اعلام می دارد. بنابراین شمارش واقعی حوادث حین کار عمدتا بدلیل تن ندادن بنگاهها ی کاریابی و کارفرمایان از بیمه نکردن و عدم صدور دفتر چه های بیمه کاری کارگران ، از زیر بار مسئولیت خویش سر باز میزنند و وقوع هر حادثه مرگباری را به هیچ می گیرند. در این باب «مهراب بوجاری»،رئیس انجمن صنفی مسئولین کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار استان مرکزی در گفتگو با ایلنا؛از افزایش فشار کاری کارگران در شش ماهه دوم سال که به رشد آمار حوادث شغلی منجر شده است، انتقاد کرد.
«مهراب بوجاری» به ایلنا گفت: وضعیت کاری کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در شش ماهه اول سال مشخص نشده است و فشار کاری کمتری در این برهه زمانی وجود دارد. در فروردین ماه به دلیل تعطیلات نوروزی عملا کاری انجام نمی‌شود و در عوض، فشار کاری به ماه‌های پایانی سال منتقل می‌شود.
وی با اشاره به آمار منتشر شده از سوی دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین‌ اجتماعی که بیانگر افزایش تعداد قربانیان حوادث ناشی از کار در نیمه دوم سال ۹۱ نسبت به نیمه نخست سال است، افزود: کارفرمایان معمولا می‌خواهند عقب افتادگی تولید یا پروژه را در ماه‌های پایانی سال جبران کنند و فشار کاری ناشی از آن، مهم‌ترین دلیل افزایش آمار حوادث شغلی در نیمه دوم سال است.
این فعال صنفی در ادامه بیان کرد: فشار جبران بی برنامگی و نا هماهنگی واحد‌های مختلف تولیدی در ابتدای سال در ‌‌نهایت بر دوش کارگران خواهد بود. همچنین تجربه ثابت کرده است آمار حوادث شغلی در فصول سرد سال به دلیل سردی آب و هوا و استفاده از سیستم‌های گرمایشی در تمام دنیا بیشتر است. وی در ادامه با بیان اینکه آمار تامین اجتماعی و پزشکی قانونی از حوادث شغلی، آمار دقیقی نیست تصریح کرد: به طور کلی، سیستم دقیقی برای آمارگیری در مورد حوادث شغلی در ایران وجود ندارد. برای مثال، آمار اعلام شده از سوی تامین اجتماعی به مواردی که برای آن‌ها گزارش حادثه صادر شده است محدود می شود.

رئیس انجمن صنفی مسئولین کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار استان مرکزی در پایان اظهار داشت: همچنین آمار اعلام شده از سوی پزشکی قانونی به موادری که در ‌‌نهایت در دادگاه گزارش می‌شوند محدود است بنابراین آمار حوادث شغلی در ایران به مراتب بیش از آمار رسمی اعلام شده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s