بیکاری و حقوق معوقه، دامن کارگران را رها نمی کند

Downloadسایت خبری راه کارگر ـ بحران اقتصادی گسترده و زمین گیر شدن اقتصاد کشور در نتیجه سوء مدیریت مسئولان حکومتی ؛ اجرای برنامه حذف یارانه ها و تحریم های ویرانگر قدرت های خارجی، کمر کارگران را زیر بار خود شکسته است. از این روست که هر روز اخبار تازه ای از بیکاری و عدم پرداخت حقوق کارگران منتشر می شود. در تازه ترین خبرها آمده است که ۸۰ کارگر صنایع چوبی پونل تهران بیکار شده اند .


بیکاری و حقوق معوقه، دامن کارگران را رها نمی کند

سابقه کار این کارگران از ۷ تا ۲۷ سال است که ۲۵ نفر از این کارگران رسمی و باقی با قرار داد موقت کار می‌کردند. مجموع کارگران این واحد تولیدی پیش از مهرماه سال گذشته ۱۱۵ بوده اند که از این تعداد به تدریج 35 کارگر به بهانه افزایش مشکلات مالی اخراج شده بودند. از سوی دیگر خبر می رسد که ۱۴۰ کارگر شرکت پیمانکاری ثمین صنعت در شلمچه‎ به دلیل کاهش پروژه‌های اجرایی، سه ماه حقوق دریافت نکرده‌اند. همچنین گزارش می شود که ۹۰۰ نفر از کارگران مخابرات راه دور شیراز که از سال ۸۷ به مرور بازنشسته شده‌اند هنوز موفق به دریافت بخش اعظمی از سنوات پایان خدمت خود نشده‌اند. رقم سنوات بازنشستگان این کارخانه با توجه به میزان سوابق کاری‌شان از ۵ میلیون تومات تا ۱۵ میلیون تومان است. این گزارشات نشان می دهد که فلج اقتصادی کشور سنگین ترین فشار را بر کارگران وارد می سازد. از این رو بایستی با قدرت تمام علیه تحریم های اقتصادی وارد عمل شد و حاکمان جمهوری اسلامی را مجبور ساخت از سیاست ماجراجویانه هسته ای دست بکشند.

******************************
نماینده کارگران خبر داد:
صنایع چوبی پونل تعطیل شد/ بیکاری ۸۰ کارگر
1392-07-22, 12:50
چکیده: «با وجود آنکه کارفرما با تمامی کارگران این کارخانه تسویه حساب کرده است اما هنوز پولی بابت معوقات حقوقی و سایر مطالبات قانونی به حساب کارگران واریز نشده است.»
نماینده کارگران صنایع چوبی پونل از تعطیلی این واحد تولیدی و بیکاری ۸۰ کارگر این کارخانه خبر داد.
«فرهاد کیانی» با اشاره به اینکه کارخانه پونل در گذشته یکی از مطرح‌ترین واحد‌های تولید کننده صنایع چوبی بوده است، به ایلنا گفت: کارخانه پونل به دلیل آنچه از سوی کارفرما کاهش منابع مالی ذکر شده، تعطیل شده است.
این فعال کارگری همچنین درباره معوقات حقوقی کارگران گفت: با وجود آنکه کارفرما با تمامی کارگران این کارخانه تسویه حساب کرده است اما هنوز پولی بابت معوقات حقوقی و سایر مطالبات قانونی به حساب کارگران واریز نشده است.
کیانی تعداد کارگران این واحد را ۸۰ نفر ذکر کرد و ادامه داد: سابقه کار این کارگران از ۷ تا ۲۷ سال است که ۲۵ نفر از این کارگران رسمی و باقی با قرار داد موقت کار می‌کردند.
نماینده کارگران صنایع چوبی پونل، مجموع کارگران این واحد تولیدی پیش از مهرماه سال گذشته را ۱۱۵ نفر ذکر کرد که این از تعداد به تدریج 35 کارگر به بهانه افزایش مشکلات مالی اخراج شده بودند.
کیانی در خاتمه با بیان اینکه مسئولان این شهرستان نسب به مشکلات کارگران این واحد تولیدی آگاه بوده اما در این زمینه اقدام قابل ملاحظه‌ای انجام نمی‌دهند، تصریح کرد: این کارگران با طرح شکایت در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی پاکدشت منتظر پی گیری این نهاد دولتی هستند.
****************************
رئیس شورای اسلامی کار این کارخانه خبر داد:
انتظار ۹۰۰ کارگر بازنشسته مخابرات راه دور شیراز برای دریافت حق سنوات
1392-07-21, 15:57
چکیده: «رقم سنوات بازنشستگای این کارخانه با توجه به میزان سوابق کاری‌شان از ۵ تا ۱۵ میلیون تومان است./ در میان این کارگران بازنشسته، افرادی هم هستند که هنوز نتوانسته‌اند معوقات حقوقی چند ماه آخر فعالیت خود را از کارفرما دریافت کنند.»
نماینده کارگران در کار کارخانه مخابرات راه دور شیراز اعلام کرد: ۹۰۰ نفر از کارگران این واحد تولیدی که از سال ۸۷ به مرور بازنشسته شده‌اند هنوز موفق به دریافت بخش اعظمی از سنوات پایان خدمت خود نشده‌اند.
«غلامحسین بانشی» رئیس شورای اسلامی کار کارخانه مخابرات راه دور شیراز در این باره به ایلنا گفت: رقم سنوات بازنشستگان این کارخانه با توجه به میزان سوابق کاری‌شان از ۵ میلیون تومات تا ۱۵ میلیون تومان است.
او افزود: در میان این کارگران بازنشسته، افرادی هم هستند که هنوز نتوانسته‌اند معوقات حقوقی چند ماه آخر فعالیت خود را از کارفرما دریافت کنند.
این کارگر با بیان اینکه بازنشستگی این کارگران با استفاده از قانون بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان آور، نوسازی صنایع و بازنشستگی عادی صورت گرفته است افزود: از کارگران قدیمی این واحد فقط ۳۰ کارگر باقی مانده‌اند که تا دو ماه آینده آنان نیز بازنشسته خواهند شد.
این فعال کارگری در خصوص سرانجام کارخانه مخابرات راه دور شیراز گفت: بعد از آنکه این واحد از بخش دولتی مجددا به بخش خصوصی واگذار شد، کارفرما با همکاری دولت سعی کرد با بازنشسته کردن کارگران مشمول، از مشکلات کارخانه کم کند.
بانشی در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر این کارفرما در تلاش است با دست گیری پروژه‌های جدید کاری زمینه اشتغال کارگران جدیدی را فراهم کند.
او در خاتمه تعداد کارگران شاغل در این واحد را با کسر ۳۰ کارگر مشمول بازنشستگی حدود ۴۰ کارگر قرار دادی عنوان کرد و اظهار داشت: این تعداد کارگر هم اکنون در اجرای پروژه‌های نیمه تمام و کوچک با کارفرما همکاری می‌کنند.
******************************
تعویق ۳ ماهه حقوق کارگران ثمین صنعت در شلمچه‎
دوشنبه, ۲۲ مهر, ۱۳۹۲
چکیده :نظری بابیان اینکه فعالیت شرکت پیمانکاری ثمین صنعت همانند سایر پیمانکاران منطقه در نتیجه تحریم‌های اقتصادی و رکود بازار کار به حالت نیمه تعطیل درآمده است، افزود: به گفته کارگران، در صورت ادامه وضعیت فعلی کارفرما قصد دارد به تدریج همه کارگران را با پایان قراداد کاری‌شان تعدیل کند….

نماینده محوری کانون شورای اسلامی کار در شهرهای آبادان، خرمشهر و اروندرود گفت: ۱۴۰ کارگر شرکت پیمانکاری ثمین صنعت به دلیل کاهش پروژه‌های اجرایی، سه ماه حقوق دریافت نکرده‌اند.
«مصطفی نظری» در این باره به ایلنا گفت: تشدید تحریم‌های اقتصادی باعث شده است این شرکت پیمانکاری که در زمینه ساخت تاسیسات و تجهیزات دریایی فعالیت دارد در اجرای پروژه‌های خود با کمبود مواد اولیه مواجه شود.
او با اشاره به مشکلات معیشتی ۱۴۰ کارگر به تبع تعویق سه ماه حقوق، افزود: ادامه این وضعیت باعث از دست رفتن بسیاری از پروژه‌های در دست اجرا می‌شود.
نظری بابیان اینکه فعالیت شرکت پیمانکاری ثمین صنعت همانند سایر پیمانکاران منطقه در نتیجه تحریم‌های اقتصادی و رکود بازار کار به حالت نیمه تعطیل درآمده است، افزود: به گفته کارگران، در صورت ادامه وضعیت فعلی کارفرما قصد دارد به تدریج همه کارگران را با پایان قراداد کاری‌شان تعدیل کند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s