در آستانۀ مذاکرات هسته ای، خط قرمزها مشخص می شود

Download (3)سایت خبری راه کارگر ـ در حالی که مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ در روزهای ۲۳ و ۲۴ مهرماه (سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری) در ژنو سوئیس برگزار می شود، دو طرف بر مواضع خود تاکید می کنند. در آستانه این مذاکرات، که بدنبال سفر حسن روحانی و محمد جواد ظریف به نیویورک، امیدهای زیادی برای گشوده شدن گره کور این مذاکرات دامن زده بود، سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی اعلام کرد انتقال اورانیوم غنی شده به خارج خط قرمز ایران در مذاکرات است.


در آستانۀ مذاکرات هسته ای، خط قرمزها مشخص می شود

این سخنان در حالی اعلام می شود که پیش از این علی لاریجانی در سفری به وین ـ اطریش اعلام کرده بود که احتمال موافقت جمهوری اسلامی با خروج اورانیوم غنی شده مازاد به خارج از کشور وجود دارد. به نظر می رسد که بیت رهبری و تندروهای سپاه توانسته اند خط خود در مذاکرات هسته ای را تحمیل کنند و تام الاختیار بودن حسن روحانی در پیشبرد این برنامه را به زیر سئوال ببرند. از سوی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا در آستانه مذاکرات با کاترین اشتون دیدار کرده و خواهان حل دیپلماتیک مشکل هسته ای ایران شده است. در باره خواست های آمریکا جان کری، در روز پنجشنبه 4 مهر1392 نیز در گفت‌وگویی با «اسکات پلی» از شبکه سی‌بی‌اس گفته بود که اکنون آمریکا 3 درخواست کلیدی از ایران دارد:
1- باز کردن درب تاسیسات فردو به روی بازرسان
2- کاهش سطح غنی‌سازی از 20 به 5 درصد
3- پذیرش فوری پروتکل الحاقی
گفته می شود که ترکیب تیم شرکت کننده آمریکا در مذاکرات ژنو، بیانگر حساسیت موضوع برای آمریکائی هاست. از سوی دیگر جمهوری اسلامی خواهان بالابردن سطح مذاکره کنندگان به سطح وزیران خارجه کشورهاست.
‹*******************
جان كری:
پنجره دیپلماسی در برابر ایران باز است
1392-07-22, 09:11
خواستار حل دیپلماتیك مساله هسته‌ای ایران هستیم، حرف‌ها باید با اقدام‌های عملی منطبق باشد. ما در هر تعاملی مساله امنیت اسرائیل را لحاظ خواهیم كرد و من اعتقاد دارم كه توافق نكردن بهتر از توافق بد است.
«جان کری» وزیر خارجه آمریکا در آستانه دور جدید گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ تاکید کرد که پنجره دیپلماسی در برابر ایران باز است.
به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، کری در پیام ویدئویی‌ خود به کنفرانس روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) تاکید کرد که پنجره دیپلماسی در برابر ایران در حال باز شدن است ولی در عین حال گفت که توافق نکردن با ایران، بهتر از یک مصالحه ضعیف و ناکافی ست.
وی افزود که همانطور که پنجره دیپلماسی در حال باز شدن است، چشم‌های ما نیز باز است.
کری در ادامه گفت که خواستار حل دیپلماتیک مساله هسته‌ای ایران هستیم، حرف‌ها باید با اقدام‌های عملی منطبق باشد. ما در هر تعاملی مساله امنیت اسرائیل را لحاظ خواهیم کرد و من اعتقاد دارم که توافق نکردن بهتر از توافق بد است.
دور جدید گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ قرار است پانزدهم و شانزدهم ماه اکتبر در ژنو برگزار شود.
***********************
درخواست ایران برای نشست وزیران خارجه در ژنو؛ روسیه مخالفت کرد
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، می‌گوید که ایران و کشورهای ۱+۵ برای دست‌یابی به یک توافق هسته‌ای، نیاز دارند جلسه‌ای در سطح وزیران امور خارجه تشکیل دهند. روسیه با این درخواست ایران مخالفت کرده است.
به گزارش رادیو فردا، محمدجواد ظریف که قرار است روز سه‌شنبه ۲۳ مهر در افتتاحیه مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی در ژنو حضور پیدا کند روز یکشنبه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که پس از مذاکره ژنو «حتی در صورت حسن نیت طرف مقابل، برای توافق در مورد جزئیات و شروع به اجرا، احتمالاً به یک جلسه دیگر در سطح وزرا نیاز خواهیم داشت.»
اما در همین روز سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، گفت که تشکیل جلسه در سطح وزیران «نیاز به پایه‌ای قوی» دارد و هنوز برای این کار زود است.
به نوشته خبرگزاری روسی اینترفکس، آقای ریابکوف افزود: «باید بدانیم که چنین جلسه‌ای نیاز به زمینه‌سازی دارد تا آن دسته از حوزه‌های بحث که ارزش توجه وزیران خارجه را داشته باشند مشخص شود.»
دومین دور مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی قرار است ۲۳ و ۲۴ مهرماه (سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری) در ژنو سوئیس برگزار شود و ایران گفته‌است قصد دارد در جریان این مذاکرات پیشنهاد جدیدی را به طرف‌های مقابل ارائه دهد.
وزیر خارجه ایران در ادامه پیام فیس‌بوکی خود نوشته است: «گرچه ما تلاش خواهیم کرد که در سریع‌ترین زمان مذاکرات را به نتیجه برسانیم و اجازه ندهیم مذاکره خود به هدف تبدیل شود، ولی نباید فراموش کنیم که تیم مذاکره‌کننده جدید تلاش دارد روندی که شش سال ادامه داشته و به هیچ توافقی نیانجامیده است را تغییر دهد.»
***********************
در آستانه مذاکره با 1+5
عراقچی: از حق هسته‌ای خودذره‌ای کوتاه نخواهیم آمد
کیهان ـ 22 مهرماه 1392
در آستانه مذاکرات ایران و گروه 1+5 که قرار است طی 2 روز آینده در ژنو سوئیس انجام شود سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان اعلام کرد انتقال اورانیوم غنی شده به خارج خط قرمز ایران در مذاکرات است.
معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه دیروز در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها به تشریح ابعاد مذاکرات ژنو پرداخت و تصریح کرد: با کمال جدیت و مصمم به این مذاکرات می‌رویم و برای دستیابی به هدفی مشخص که مورد قبول طرفین مذاکره باشد اقدام خواهیم کرد.
عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای افزود: با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران از همه حقوق خود برای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله غنی‌سازی استفاده خواهد کرد، افزود: هیئت مذاکره‌کننده ایرانی درصدد است طرح مشخصی را در این مذاکرات ادامه دهد تا مبنایی برای مذاکرات باشد و امیدواریم در فاصله زمانی معقول نتایج حاصل شود. وی با اشاره به ترکیب تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اظهار داشت: چون این مذاکرات در سطح معاونان وزیر خارجه انجام می‌شود مسئولیت مذاکره با بنده خواهد بود اما وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه افتتاحیه درباره طرح ایران توضیح خواهد داد.
عراقچی افزود: البته جمع‌بندی مذاکرات را در جلسه‌ای که ظریف و اشتون حضور دارند ارائه می‌کنیم.
عراقچی خط قرمز ایران در این مذاکرات را غنی‌سازی و حفظ حقوق مردم خواند و تصریح کرد: از هر آن چه مردم ایران بر اساس معاهدات بین‌المللی برخوردارند ذره‌ای کوتاه نخواهیم آمد البته درباره شکل، اندازه و سطوح مختلف غنی‌سازی مذاکره خواهیم کرد اما خروج مواد از کشور خط قرمز ماست.
معاون وزیر امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: همه نگرانی‌های معقول طرف مذاکره‌کننده را برطرف خواهیم کرد؛ این مذاکرات در بحث هسته‌ای است اما اگر آن‌ها علاقه‌مند باشند در خصوص مسائل منطقه و دیگر چالش‌های بین‌المللی هم آماده گفت‌وگو خواهیم بود.
معاون وزیر خارجه ایران همچنین از تهیه و ارائه بسته پیشنهادی ایران در مذاکرات ژنو خبر داد و گفت: بسته پیشنهادی و جدید ایران تقریبا آماده است و در نشست رسمی روز سه‌شنبه 23 مهرماه به 1+5 ارائه می‌شود.
این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در پاسخ به این که بسته جدید ایران که قرار است در مذاکرات ژنو ارائه شود چه تفاوتی با بسته‌های قبلی ایران دارد؟ گفت: بسته جدید کل مسیری را که باید طی شود روشن می‌کند و به جای این که صرفا به گام اول بپردازد به تمامی گام‌ها می‌پردازد. شاید یکی از دلایلی که ابتکارات گذشته ایران را در ارائه بسته‌ها پیش نبرد این مسئله بوده است که پایان مسیری که باید ایران و 1+5 طی کنند روشن نبوده است.
عراقچی توضیح داد: در بسته‌های گذشته ایران مشخص نبود که ما به سمت مسیر واحدی حرکت می‌کنیم یا خیر و هر طرف مقصدی جداگانه در ذهنش بود. از این رو ایران با توجه به تجربه مذاکرات قبلی با سه کشور اروپایی حاضر نیست در مسیری حرکت کند که ابتدا و انتهای آن روشن نباشد؛ بنابراین تفاوت بسته جدید ما با گذشته این است که قبل از هر چیز یک پرژکتور بر آینده و مسیر پیش رو بیندازیم و بعد از آن گام‌هایی که باید به سمت هدف مشخص شده برداریم تعیین می‌شود.
ملاک عمل طرف مقابل است نه حرف‌های آنها
این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تفاوت دیگر بسته جدید ایران با بسته‌های قبلی را مشخص بودن گام‌ اول تا گام نهایی عنوان کرد و افزود: در گام‌های پیش‌بینی شده گام اول برای اعتمادسازی بسیار مهم است و می‌تواند در صورت توافق، فضای تقابل میان دو طرف را به تعامل تغییر دهد. هم‌چنین در این بسته در گام آخر مشخص شده است که وقتی به مراحل پایانی رسیدیم با چه صحنه‌ای مواجه خواهیم بود؛ اگر درباره دو گام اول و آخر به تفاهم برسیم برداشتن گام‌های میانی با وجود پیچیدگی‌ها و سختی‌هایی که دارد سهل خواهد بود.
عراقچی اذعان کرد: تفاوت کلی بسته جدید ایران که قرار است به 1+5 ارائه شود رویکرد جدیدی است که نسبت به نفس مذاکرات ارائه می‌دهد. این بسته هم‌چنین به لحاظ شکلی و چارچوب نقشه جامعی را برای پیشبرد حل و فصل مسئله هسته‌ای ارائه می‌دهد و هم‌چنین برخی پیشنهادات عملیاتی خاص ارائه کرده است که در مذاکرات بر روی آن‌‌ها بحث خواهیم کرد.
وی با بیان این که عمل آن‌هاست که مشخص‌‌کننده میزان اراده‌شان برای حل و فصل مسئله هسته‌ای است نه موضع‌گیری‌ها و حرف‌های‌شان، تاکید کرد: ما در بسته خود طرح عملیاتی واقع‌بینانه‌ای ارائه دادیم که قابل اجراست و اگر طرف مقابل پیش نیاید حسن‌نیت خود را زیر سوال برده است.
این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در پاسخ به این که چرا ایران اصرار دارد سطح مذاکرات به سطح وزیران خارجه دو طرف ارتقا یابد؟ اظهار کرد: ما معتقدیم وزیران خارجه از توان تصمیم‌گیری سیاسی برخوردارند که رده‌های پایین‌تر این توان را ندارند به همین دلیل اصرار داریم مذاکرات هسته‌ای در این چارچوب برگزار شود.
وی تاکید کرد: اگر 1+5 طالب مذاکرات جدی هستند این مذاکرات باید بین همتایان اتفاق بیفتد. ما اصرار داریم و پیشنهاد جدی و قطعی‌مان این است که دور بعدی مذاکرات در سطح وزیران خارجه باشد.
این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در پاسخ به این پرسش که چرا ایران پیشنهاد 1+5 که در آن عقب‌نشینی از تعلیق غنی‌سازی 20 درصد، تعطیلی فردو و انتقال مواد هسته‌ای مورد تاکید قرار گرفته بود را رد کرده است؟ اظهار کرد: آخرین بار آن‌‌ها بسته پیشنهادی را ارائه کردند و موضع‌شان هم‌چنان بر این است که طرح‌شان را ارائه کرده و بر روی آن تاکید دارند اما از آن‌ جایی که ما طرح آن‌ها را کافی نمی‌دانستیم بنابراین طرح جدیدی را ارائه خواهیم کرد که در شکل و محتوا با طرح 1+5 در آلماتی متفاوت است و امیدواریم این طرح به عنوان مبنای مذاکرات مورد پذیرش قرار گیرد.
واکنش به خط قرمز ایران
به دنبال اظهارات عراقچی مبنی بر خط قرمز بودن انتقال اورانیوم غنی شده به خارج، رویترز و یدیعوت آحارونوت نوشتند این اظهارات ناامیدی غرب را از مذاکرات ژنو به دنبال خواهد داشت.
رویترز نوشت: «این سخنان، به عنوان رد یکی از درخواست‌های کلیدی قدرت‌های جهانی از ایران برای از سرگیری مذاکرات در هفته آینده، قلمداد می‌شود. نظر عباس‌ عراقچی ممکن است مقامات غربی را – که خواهان خروج اورانیوم 20 درصد غنی‌ شده از ایران هستند – ناامید کند.»
همراهان ظریف در نشست ژنو
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز در رأس هیئتی عازم ژنو می‌شود و ریاست هيئت ایرانی را در مذاکره با 1+5 برعهده خواهد داشت.
سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی‌نژاد مدیر کل امور اقتصادی و تخصصی بین‌المللی وزارت خارجه، داوود محمدنیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و محمد امیری از سازمان انرژی اتمی ظریف را در این نشست همراهی می‌کنند.
اشتون قرار است امشب و قبل از شروع مذاکرات در ضیافت شام نماینده دائم ایران در ژنو شرکت کند.
در این ضیافت شام که در آن علاوه بر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز حضور خواهد داشت، دو طرف درباره آخرین تحولات و موضوعات مربوط به گفت‌وگوهای ایران و 1+5 تبادل‌نظر و رایزنی می‌کنند.
مذاکرات اصلی بین ایران و گروه 1+5 قرار است فردا (سه‌شنبه) ساعت 30/9 به وقت ژنو و 12 ظهر به وقت تهران در ساختمان سازمان ملل در ژنو آغاز شود.
یک منبع نزدیک به هیئت مذاکره‌کننده ایرانی دراین‌باره طی گفت‌وگویی تصریح کرد که مذاکرات ژنو به ریاست ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز و سپس در سطح معاونان ادامه می‌یابد که سیدعباس عراقچی به عنوان مذاکره‌کننده ارشد به همراه تیم ایرانی مذاکرات را ادامه خواهد داد.
حضور یک متخصص تحریم در تیم آمریکایی!
در حالی که ترکیب تیم مذاکره‌کننده گروه 1+5 نیز در مذاکرات ژنو مشخص شده است دیروز منابع خبری از حضور یک کارشناس برجسته تحریم‌ در ترکیب هیئت آمریکایی حاضر در این مذاکرات خبر دادند.
«ادوارد زوبین» مدیر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای اولین‌بار در مذاکرات هسته‌ای حضور می‌یابد که برخی از رسانه‌ها این امر را نشانه‌ای مثبت در آستانه مذاکرات ژنو تلقی کرده‌اند!
زوبین یکی از اصلی‌ترین کارشناسان امور تحریم‌ها به شمار می‌آید. وی از سال 2006 مسئولیت مدیریت دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری را عهده‌دار شد. این دفتر وظیفه اجرای تحریم‌ها با هدف دستیابی به اهداف ملی و امنیتی آمریکا را داراست.
خبرگزاری رویترز هم مدعی شد حضور زوبین بیانگر آن است که «واشنگتن احتمالا می‌خواهد بیشتر در مورد چگونگی کاهش تحریم‌های تهران بیاندیشد».
در این مذاکرات «وندی شرمن» معاون وزارت خارجه آمریکا ریاست هیئت آمریکایی را برعهده دارد. «جیمز تیمبی» مشاور ارشد معاونت امور کنترل تسلیحاتی و امنیت بین‌الملل و «پانیت تالوار» مدیر ارشد بخش سیاستگذاری تحریم‌های ایران، عراق و کشورهای خلیج‌فارس وزارت خارجه از دیگر اعضای هیئت آمریکایی در این دور از مذاکرات خواهند بود.
«سایمون گس»، سفیر اسبق انگلیس در ایران نیز که از نشست آلماتی1 به جمع نمایندگان این 6 کشور پیوسته بود، نماینده لندن خواهد بود. در این دور از گفت‌وگوها، «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه، «ژاک اودیبر»، مدیرکل وزارت خارجه فرانسه و «هانس دیتر لوکاس» از مقامات ارشد وزارت خارجه آلمان نیز همچون دوره قبل در این دور از مذاکرات حضور دارند.
در این میان تنها تغییر در تیم چینی رخ داده است که طبق برخی گمانه‌ها ظاهرا مسئولیت این کار به «وانگ مین»، نماینده سابق چین در سازمان ملل متحد سپرده شده است چرا که براساس بعضی از خبرها، «ما ژائوشو»، نماینده پکن در مذاکرات، به عنوان سفیر این کشور در استرالیا منصوب شده است.
همزمان با مشخص شدن ترکیب تیم مذاکراتی 1+5 در ژنو و حضور یک کارشناس برجسته تحریم آمریکا در این هیئت وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد جان کری برای بررسی پرونده هسته‌ای ایران با کاترین اشتون در لندن دیدار می‌کند.
کری بامداد دیروز در پایان سفر 10 روزه خود به آسیا از کابل وارد لندن شد و انتظار می‌رود در آستانه نشست ایران و 1+5 در ژنو، وزیر خارجه آمریکا و مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در جلساتی پشت درهای بسته پرونده هسته‌ای ایران را بررسی کند.
بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا کری بعد از دیدار با اشتون، درباره نشست ژنو2 با اخضر ابراهیمی نیز دیدار خواهد کرد و انتظار می‌رود این سه مسئول در نشست خبری مشترک نیز حضور پیدا کنند.
جان کری، در روز پنجشنبه 4 مهر1392 نیز در گفت‌وگویی با «اسکات پلی» از شبکه سی‌بی‌اس گفته بود که اکنون آمریکا 3 درخواست کلیدی از ایران دارد:
1- باز کردن درب تاسیسات فردو به روی بازرسان
2- کاهش سطح غنی‌سازی از 20 به 5 درصد
3- پذیرش فوری پروتکل الحاقی
با این حال صداهای متفاوتی از آمریکا شنیده می‌شود. در حالی که کری در این مصاحبه به صراحت اعلام می‌کند که ایران حق غنی‌سازی با درصد پایین را دارد، سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید ابراز داشت که اوباما حق غنی‌سازی را برای ایران به رسمیت نمی‌شناسد!
پیام دیپلمات‌های فرانسوی و انگلیسی
به اسرائیل
در حالی که هنوز مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژنو شروع نشده است، هاآرتص و پایگاه اینترنتی الشرق‌الاوسط از پیام دیپلمات‌های فرانسوی و انگلیسی به مقامات صهیونیست خبر دادند.
الشرق الاوسط نوشت: فرانسوا اولاند به بنیامین نتانیاهو اطمینان داد در خصوص برنامه هسته‌ای ایران با قاطعیت رفتار خواهد شد. اولاند در گفت‌وگوی تلفنی با نتانیاهو گفت پاریس منتظر است روش میانه‌روانه روحانی به عمل تبدیل شود.
هاآرتص نیز مدعی شد: دیپلمات‌های فرانسوی و انگلیسی به مقامات صهیونیست اطلاع دادند گروه 1+5 به ایران پیشنهاد خواهند کرد که تحریم‌ها کاهش خواهد یافت و در مقابل جمهوری اسلامی باید امتیازاتی بدهد و این پیشنهادی است که اسرائیل رد می‌کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s