جنبش زنان، نگاه به بالا یا امید به اعماق ؟ ـ در حاشیه مراسم معرفی شهين‌دخت ملاوردی معاون روحانی در امور زنان و خانواده

molawerdi-shahindokhtسایت خبری راه کارگرـ مراسم معارفه معاون رئیس جمهور رژیم در امور زنان، با حاشیه های زیادی همراه شده است. اعتراضات طرفداران احمدی نژاد و باندهای همسو و بایکوت خبری صدا و سیما نشان می دهد که اطرافیان بیت رهبری از تحولات جدید ناخشنودند. در سوی دیگر اما نیروهای اصلاح طلب حکومتی به استقبال این تغییر و تحولات رفته و با حضور گستردۀ خود در مراسم معارفه، خشنودی خود را ابراز می کنند. اما نکته مهم آنست که بخشی از نیروهای فمنیست و مستقل و برخی از فعالان حقوق زنان و سینماگران مستقل نیز با این روند همسوئی نشان می دهند و با این تحول همراه شده اند. اما در این میان نباید یک نکته اساسی را به فراموشی سپرد ، تا زمانی که حاکمیت دین بر دولت وجود دارد و تا زمانی که شرع در هیئت شورای نگهبان و دیگر نهادهای رسمی، خود را بر قوانین تحمیل می کنند، امکان دستیابی به حقوق برابر زنان با مردان وجود ندارد. قانونی دانستن ازدواج سرپرست با فرزندخوانده از سوی شورای نگهبان، این حقیقت را به خوبی نشان داد.هر چند ممکن است معاون جدید رئیس جمهور رژیم درامور زنان بتواند لحن تازه ای به نمایش بگذارد، اما امکانات قانونی او بسیار محدود است. تنها جنبش های مستقل و قدرتمند توده ای هستند که می توانند این رژیم تاریک اندایش با قوانین عهد شترچرانی اش را به عقب نشینی واداردند. از این رو، بر فعالان مدنی، فمنیست و سیاسی مستقل است که به جای امید بستن به جناح های حکومتی، انرژی اصلی شان را روی سازماندهی توده های زنان اعماق بگذارند تا از این طریق بتوان به سازماندهی جنبش های توده ای و اعتراضات گسترده فرودستان و اعماق علیه قوانین ضد زن جمهوری پرداخت و این لکه ننگ را از پهنه سیاست کشور پاک کرد.
molawerdi5در حاشیه مراسم معرفی شهين‌دخت ملاوردی معاون روحانی در امور زنان و خانواده
برگرفته از فیسبوک
مراسم توديع خانم مجتحدزاده و مراسم معرفي رسمي خانم ملااوردي با حضور برخي از فعالان زنان بر گزار شد در مراسم بيش از ٤٠٠ زن حضور داشتند كه از پيش تمام صندلي هاي حداقل ٨ رديف اول توسط طرفداران احمدي نژاد پر شده بود وقتي خانم مجتهد زاده يك متني را كه برايش نوشته شده بود مي خواند با اشتباه فراوان و تپق زياد خواند .درخاتمه هوادارا ن احمدي نژاد ايستاده تشويق كردند كه با بي اعتناعي بقيه حاضرين مواجهه شد و متاسفانه در غياب آقاي روحاني آقاي نهاوندي سخنراني كرد و من اين را به حساب دست دوم و بي اهميت بودن مراسم حضور زنان ارزيابي مي كنم وقتي خانم مولارودي پشت تريبون قرار گرفت بارها سخنراني ايشان با تشويقهاي زنان حاضر قطع گرديد ايشان بر اهميت به رسميت شناختن جنبش هاي مدني تاكيد كرد و همچنين ادامه فعاليت همگرايي زنان را خواستار شد و درخواست نمود قرائتي مدرن از مذهب متناسب با خواستهاي زنان ارائه شود همچنين خواهان تغيير قوانين نابرابر عليه زنان شد در طول سخنراني كارمندان صدا و سيما از ضبط برنامه خودداري نموده و با سرو صدا اقدام به جمع آوري دوربينهاي خود نمودند كه با اعتراض مردم حاضر روبرو شدند در پايان مراسم همه زنان جنبش از نزديك با خانم مولاوردي ديداري كوتاه داشتند خانمها الهه كولايي خانم پروين اعرابي خانم شجاعي خانم فخري محتشمي پور و مادران صلح و فعالان جنبش زنان از گروههاي مختلفي حضور داشتند حضور پر شمار خبرنگاران زن قابل رويت بود در مسير راه طرفداران احمدي نژاد تهديد كلامي داشتند و سخن از أتش زدن دفتر ثبت اسناد خانم معاون مي كردند در مجموع روز ي شاد و پر اميد براي زنان بود هيچگونه پذيرايي به عمل نيامد زمان ورود از هفت خوان رد شديم برخي پشت در ماندند و به داخل سالن راه پيدا نكردند در مجموع تلاش كاركنان براي مما نعت از حضور زنان فعال جنبش بود كه كمتر موفق شدند همبستگي زنان مشكلات ورود را تا حدودي حل كرد.
molawerdi3
***************************
بدل رئيس جمهور در معارفه خانم معاون
مراسم معارفه معاون جدید رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با حاشیه‌هایی همراه بود.
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، مراسم تودیع و معارفه معاونان جدید و پیشین امور زنان و خانواده ریاست جمهوری عصر امروز با حضور تعداد زیادی از فعالان زن در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد.
* در این مراسم حضور فعالان زن اصلاح‌طلب بسیار چشم‌گیر بود، به‌گونه‌ای که سهیلا جلودارزاده، الهه کولایی، حمیده مروج هسمر محمدرضا عارف، زهرا شجاعی معاون رئیس جمهور دولت اصلاحات، فاطمه راکعی عضو شورای مرکزی حزب منحله مشارکت، فخرالسادات محتشمی‌پور همسر مصطفی تاج‌زاده، پروین داداندیش مسئول امور بانوان ستاد انتخاباتی حسن روحانی، زهرا اشراقی همسر محمدرضا خاتمی حضور داشتند.

* در این مراسم منیژه حکمت از کارگردانان سینما و تعداد بسیار زیادی از فعالان زن حضور داشتند به‌گونه‌ای که طبقه همکف و طبقه بالایی سالن شهید بهشتی نهاد ریاست‌جمهوری مملو از فعالان زنی شده بود که بیشتر آنها از اصلاح‌طلبان بودند.

* یکی از نکات جالب مراسم تودیع و معارفه معاون رئیس جمهور در امور زنان، عدم حضور اعضای فراکسیون زنان مجلس بود؛ هیچ یک از اعضای فراکسیون زنان در این مراسم حضور نداشتند.

* مرضیه افخم اولین سخنگوی وزارت وزارت خارجه در تاریخ جمهوری اسلامی ایران نیز در ابتدای این مراسم حضور یافت و با معاون جدید رئیس جمهور خوش و بشی انجام داد. همچنین حمیده مروج همسر محمدرضا عارف و فخرالسادات محتشمی‌پور همسر مصطفی تاج‌زاده هم که در مراسم حضور داشتند، خوش و بش گرمی با معاون جدید رئیس‌جمهور انجام دادند.

* محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور در بخشی از این مراسم با اشاره به عدم حضور رئیس جمهور در این مراسم گفت: بودن بنده در این مراسم بدلی است و قرار بر این بود و شایسته نیز این بود که اصل موضوع یعنی آقای دکتر روحانی تشریف داشته باشند اما رئیس‌جمهور به دلیل فشار کاری زیاد نتوانست در مراسم حاضر شود.

* فعالان زن حاضر در این مراسم که ظاهرا خشنودی زیادی از انتصاب معاون جدید رئیس جمهور در امور زنان داشتند، در زمان سخنرانی وی بارها حرف‌های وی را قطع کرده و کف زدند.

* نکته آخر اینکه، زهرا اشراقی همسر محمدرضا خاتمی (دبیرکل سابق حزب منحله مشارکت) که مصاحبه اخیرش با یکی از رسانه‌های بیگانه جنجال فراوانی در فضای مجازی به پا کرده، در حاشیه این مراسم در پاسخ به سوال خبرنگاران به توضیحاتی درباره مصاحبه اخیرش پرداخت اما درخواست کرد که این سخنان منتشر نشود.
molawerdi2
**************************
molawerdi6حضور شهیندخت مولاوردی در دولت و امید به تغییر به نفع زنان
آزاده دواچی

در تاریخ ‏اکتبر 15, 2013‏
مدرسه فمینیستی: درحالي كه انتقادات بسياري به خصوص از جانب فعالان حقوق زنان به كابينه ي آقاي روحاني وارد بود به نظر مي رسد كه رياست جمهوري با منصوب كردن زناني چون الهام امين زاده به سمت مشاور حقوقي رئيس جمهوري، برگزيدن معصومه ابتكار به عنوان رياست سازمان محيط زيست، انتصاب مرضیه افخم به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه و در آخرین مرحله، انتخاب شهيندخت مولاوردي به سمت معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده، در تلاش است تا به وعده هاي خود در حوزه ي مشاركت زنان در عرصه ي سياسي جامه ي عمل بپوشاند، گرچه انتخاب اين چند زن با ايده آل حضور زنان در سطح مشاركت سياسي فاصله بسیار دارد اما در عين حال گامي مثبت در جهت تحقق وعده هاي رياست جمهوري است.

مركز امور زنان كه در روزهاي آخر رياست جمهوري احمدي نژاد به معاونت رياست جمهوري مبدل شد، يكي از مراكز مهم تصميم گيري و اجرايي در حوزه ي زنان و خانواده است كه در طول چند سال گذشته نتوانسته است نقش اجرايي موثر و مثبتي را در حوزه ي زنان ايفا كند. با اين حال انتخاب شهیندخت مولاوردي را مي توان يكي از انتصابات به نفع زنان در دولت جديد و اميدواركننده در حوزه ي زنان تصور كرد. مولاوردي متولد آبان ١٣٤٤ و حقوق دان است كه دوره ي كارشناسي را در دانشگاه شهيد بهشتي در رشته ي حقوق و كارشناسی ارشد حقوق بين الملل را از دانشگاه علامه طباطبايي دريافت كرده است. وی همچنین يكي از فعالان شناخته شده ي زنان، پژوهشگر در حوزه زنان، دبير كل جمعيت حمايت از حقوق بشر زنان و مسئول كميته ي حقوقی ائتلافي اسلامي زنان است.

شهیندخت مولاوردي در سال های پیش، مواضعی انتقادي نسبت به سياست هاي دولت گذشته و به ویژه عملكرد دولت نهم و دهم در خصوص جايگاه زنان در ايران ابراز كرده كه از جمله ي آن مي توان به عدم رشد جايگاه زنان در ايران نسبت به ساير كشورهاي خاورميانه و همينطور رشد شاخص زنان در حوزه هاي اقتصادي اشاره كرد. وی همچنین از منتقدان تفكيك جنسيتي و سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه است و همواره بر حضور مسئولان زنان در كميته هاي شكل گيري براي حل مسائل و مشكلات زنان تاكيد كرده است . مولاوردی در اردیبهشت امسال در گفت‌وگویی با خبرآنلاین انتقاداتی به عملکرد مرکز امور زنان در دولت احمدی‌نژاد داشت: «وظیفه اصلی این مرکز، با توجه به این که در دوره اصلاحات در جلسات هیات دولت شرکت می‌کرد تا در جریان سیاست‌های کلان جامعه قرار بگیرد، جریان‌سازی‌های جنسیتی در کلیه برنامه‌ریزی‌ و سیاست‌گذاری‌های جامعه است. هدف از حضور رییس مرکز امور زنان و خانواده در جلسات دولت این است که آنجا حضور داشته باشد و بتواند در بحث‌های مهمی مانند تصویب بودجه، از حقوق زنان دفاع کند نه این که صرفا وظایفش را به مسائلی تقلیل بدهد که تنها خواسته بخشی از زنان جامعه است به عنوان مثال در کنار توجهی که به زنان خانه‌دار می‌کند و برای آنها اقداماتی را در نظر می‌گیرد، باید به زنان متخصص و کارآفرین و تحصیلکرده در جامعه هم بها دهد. الان کارهایی که کرده‌اند و معتقدند به نفع زنان است، می‌تواند حتی به ضرر آنها باشد.»[١]

همچنين شهیندخت مولاوردي در اولين واكنش خود پس از برعهده گرفتن معاونت رياست جمهوري در امور زنان و خانواده انتقاد خود را نسبت به قانون فرزندخوانده بيان كرد و اين قانون را موجب خدشه دار شدن تحكيم خانواده ها و همينطور بر هم زدن رابطه ي ميان دختر و پدر دانست.[٢]

نگاهي به كارنامه ي فعاليت هاي شهیندخت مولاوردي نشان مي دهد كه انتخاب ايشان مي تواند يكي از اتفاق هاي خوب در حوزه ي زنان در دولت جديد تلقی شود، چرا كه مواضع و واكنش هاي وی نسبت به موضوع زنان در چند سال گذشته و به ويژه حساسيت ايشان نسبت به زمينه هاي مخالفت با حضور و مشارکت زنان و انتقاد از نابرابري هاي كنوني و نقش دولت در افزايش آن، نشان دهنده ي رویکرد مثبتي است كه از اين پس مي تواند در اين نهاد دولتي ايفا كند.

از سوي ديگر به نظر مي رسد كه مركز امور زنان كه اكنون به معاونت رياست جمهوري تغيير يافته است نقش مؤثری در تببين سياست هاي دولت در قوانين مربوط به زنان و نقش آنها در خانواده ايفا مي كند، چرا كه از سوي همين مركز است كه نمايندگان زن مي توانند اعتراض خود را به اعمال قوانين و مقرراتی كه مغاير با حقوق زنان است بيان كنند و يا تصميمات اجرايي در حوزه ي نظارت بر فعاليت هاي زنان و خانواده ها داشته باشند.

با اينكه شايد در وهله ي اول وجود قوانين تبعيض آميز چالش اصلي فعالان حقوق زن در ایران است اما انتصاب شهیندخت مولاوردي و ديدگا ههاي ايشان نسبت به سياست هاي غلط دولت گذشته اين اميد را به همراه دارد كه حداقل صداي بخشي از زنان جامعه در سياست گذاري هاي دولت جديد در اين حوزه منعكس شود. به عبارت ديگر حضور ايشان با توجه به ديدگاهايشان در حوزه ي زنان مي تواند برهم زننده ي ديدگاه هاي سنتي و بازدارنده نسبت به زنان در بدنه ي مردسالار حکومت باشد و در قوانين موجود، به نفع زنان تجدید نظر کرده و حداقل نقش مهمي در عدم تصويب و به ثمر رساندن لوایح زن ستیزانه موجود ايفا كند.

از آنجايي كه در طول چند سال گذشته رشد نيروهاي رادیکال و افراطي در بدنه ي قانون گذاري دولت و حتي در مجلس شوراي اسلامي و در ميان نمايندگان چشمگير بوده است و به عبارت ديگر حتي بسياري از نمايندگان زن در مجلس در تصويب قوانين ضد زن نقش داشته اند، نياز به حضور كساني است كه از اين ديدگاه هاي افراط گرایانه فاصله داشته باشند و قوانينی جديد را با توجه به وضعيت و موقعيت زنان در جامعه امروز تببين كنند. به همين دليل حتي اگر كساني مانند شهیندخت مولاوردي قدرت اجرايي چنداني نداشته باشند، اما قادرند تا با ارائه راهکارها و باور به ديدگاه هاي برابري خواهانه و نیز با انتقاد از عملكردهاي افراطي و زن ستیزانه نهادهاي اجرایی، نقش قابل توجهي در زدودن و يا عدم تصويب قوانين نابرابر عليه زنان داشته باشند. از سوي ديگر مي توان اينگونه بيان كرد انتصاب زناني از طيف هاي معتدل تر سياسی، اميد به تغيير را در بدنه ي اجتماع و به خصوص در حوزه زنان افزايش مي دهد و نگاه فرو دستانه ي جامعه و نهاد هاي سياسي را به زنان كاهش مي دهد و جايگاه مناسب تری را براي زنان در سطح مشاركت هاي سياسي مملکت رقم خواهد زد.

با اين حال به نظر مي رسد كه انتخاب شهیندخت مولاوردي انتظاراتي را در اكثر فعالان جنبش زنان به وجود آورده است، كساني كه طبعاَ انتظار دارند ايشان در زمره ي اختيارات شان به هر نوع سياست جنسيتي اعتراض كند و در حقیقت صداي اعتراض زنان باشد، و در مواقعي كه قرار است قانوني به ضرر زنان وضع شود يه نمايندگي از زنان صدای اعتراض خود را بلند سازد تا به اين صورت فضا براي فعاليت مسالمت آمیز زنان در جهت رفع قوانين تبعيض آميز در بدنه ي نظام سياسي و دولت فراهم شود.

آن چه مسلم است زنان در ايران هنوز راه بسیار طولانی براي احقاق حق خود دارند اما در هر صورت هر گام و حركت مثبتی از سمت دولت براي ارتقای وضعيت كيفي و شرايط زنان به واسطه ي انتخاب زنان در مدیریت های بالای دولتي که تاثیرگذاری بر سیاست های کلان دارد طبعاَ مي تواند حركتي سازنده و مفيد تلقي شود. اين امر به ویژه پس از چند سال ركود و پس رفت در حوزه ي زنان از اهميت خاصي برخوردار است.
پانوشت ها:
١- http://khabaronline.ir/detail/316731/society/4422
٢-http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/10/131011_l45_adopted_child_law.shtm
*****************************
molawerdi1گفت‌و‌گوي «قانون» با شهين‌دخت ملاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده:
خشونت علیه زنان فقط با قانونگذاری حل نمی‌شود
گروه قضايي،نفيسه صباغي- زنان همواره مورد كم لطفي قوانين قرار گرفته و از موهبت قانون محروم هستند. قوانينی كه به لحاظ حمايت افراد جامعه وضع مي‌شوند در مورد خشونت‌هاي صورت گرفته عليه زنان تا حدودي سكوت اختيار كرده و زنان نيز در اين راستا با مشكلات عديده اي روبه‌رو مي‌شوند. وقتي خانمي در خانه خود با رفتار نامناسب از سوي همسرش مواجه مي‌شود و براي حفظ آبرو دم برنمي‌آورد يا بعد از مطرح كردن شكايت در دادگاه بايد راه‌هاي طولاني طي كند و چه بسا در اين راه نيز خشونت‌هايي به وي تحميل شود. يا خانمي كه در خيابان مورد انواع خشونت قرار گرفته چطور مي‌تواند اين خشونت‌ها را اثبات كند؟چگونه مي‌توان از اعمال اين خشونت‌ها جلوگيري كرد؟ «قانون» پاسخ اين سوالات و سوالات ديگر را از شهين‌دخت ملاوردی، حقوقدان و معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده جويا شد كه از نظرتان مي‌گذرد.
اصولاخشونت عليه زنان به چه معناست و شامل چه اعمال و رفتاري مي‌‌‌شود؟
تاكنون تعاريف متعددي از خشونت عليه زنان ارائه شده است ولي تعريفي كه از سوي مجمع عمومي‌‌‌سازمان ملل ارائه شده (هرچند ايراداتي هم به آن وارد است) كاملتر به نظر مي‌‌‌رسد و آن عبارت است از: هرعمل خشونت‌آميز مبتني برجنسيت به معناي خشونت عليه زنان است،كه سبب بروز آسيب‌هاي جسماني، جنسي، رواني براي خانم‌ها مي‌شود و حاصل آن رنج و آزار و محروميت زنان از آزادي در زندگي عمومي ‌‌‌يا زندگي خصوصي آنها ‌‌‌شود. پس مي‌توان گفت خشونت عليه زنان شامل موارد زير است:
1- خشونت جسمي‌‌، رواني وجنسي كه دردرون خانواده رخ مي‌‌‌دهد و برخي از آزارهاي ديگر از جمله آزار و سوءاستفاده جنسي از دختر بچه‌ها در محيط خانواده، خشونت مربوط به تهيه جهيزيه، خشونت درروابط زناشويي، ختنه دختران خشونت توسط كساني غيراز همسر وخشونت مربوط به استثمار وبهره كشي از زنان.
2-خشونت جسمي‌‌‌، رواني وجنسي كه در جامعه رخ مي‌‌‌دهد، از قبيل تجاوز، سوءاستفاده جنسي، آزار رساني جنسي و تهديد در محل كار، خريد وفروش زنان و فحشاي اجباري.
3-خشونت جسمي‌‌، رواني وجنسي كه خود دولت‌ها مرتكب آن مي‌‌‌شوند يا ارتكاب آن توسط ديگري را ناديده مي‌‌‌گيرند، طبق برآورد جهاني خشونت عليه زنان مرزهاي نژاد، فرهنگ، طبقه، ثروت، مذهب و. . . را طي كرده و همه جاي دنيا با شدت وضعف انواع خشونت عليه زنان را مشاهده مي‌كنيم. البته اين معضل به‌صورت پديده‌اي جهاني مطرح شده و با وجود شيوع آن همواره مخفي ومورد انكار قرار مي‌‌‌گيرد.
اين خشونت‌ها تصويرآرام و امن خانه رادر هم مي‌‌‌شكند وتوسط كساني كه زنان ودختران با آنها پيوندهاي عاطفي و نسبت به آنها احساس صميميت‌ ونزديكي مي‌‌‌كنند مانند پدر، برادر، شوهر و. . . رخ مي‌‌‌دهد وبه‌طور مداوم امنيت وسلامت زنان رامورد تهديد جدي قرار مي‌‌‌دهد.
آيا در قانون مجازات اسلامي‌‌‌اشاره‌اي به اين معضل اجتماعي شده است ؟
قانون مجازات اسلامي‌‌‌سابق كه سال‌ها به صورت آزمايشي اجرا می‌شد صراحتا تجويزي دراين خصوص نداشت درقانون جديد مجازات اسلامي‌‌‌ جديد نيز صراحتي دراين مورد نداريم. البته ظاهرا لايحه تامين امنيت زنان كه در كميسيون لوايح دولت دردست بررسي‌است به همين منظور تهيه وتدوين شده است. اميدواريم اين لايحه هرچه زودتر به تصويب برسد تا گامي در جهت احقاق حقوق خانم‌ها برداشته شود.
آيا خشونت بايد الزاما فيزيكي باشد يا فرياد كشيدن و صداهاي نا هنجار هم مي‌‌‌تواند از مصاديق خشونت باشد؟
خشونت اشكال مختلفي دارد كه خشونت فيزيكي وضرب وشتم جسمي ‌‌‌به مثابه قله يك كوه يخي، تنها نمونه‌اي از آن است. خشونت‌هاي روحي و رواني كه آثار ملموسي هم از خود به جاي نمي‌‌‌گذارند داراي بيشترين فراواني درميان اشكال خشونت عليه زنان هستند. بيشتر زنان عنوان مي‌‌‌كنند كه بدترين جنبه ضرب وشتم خود خشونت نيست بلكه عذاب رواني و زندگي در ترس و وحشت ناشي از آن است. به استناد گزارش برخي قربانيان خشونت، توهين‌هاي پيوسته وتحقيرهاي مستمر وبدرفتاري‌ها، امنيت واعتماد به نفس زنان را به‌شدت كاهش داده و اعتماد به نفس خانم‌ها را تحت تأثیر قرار مي‌دهد.
آيا مرد به عنوان شوهر اين حق را دارد كه باعث آزار واذيت همسرش شود؟
چه كسي اين حق را به مرد داده است؟! اين حق به‌جانبي ريشه درنگاهي است كه با سلسله مراتب قائل شدن در خانواده، مرد را داراي اختيارات بي حد وحصر و مطلق العنان در درون خانواده مي‌‌‌بيند و بدين ترتيب زمينه سوءاستفاده از قدرت لايتناهي رابراي مرد فراهم مي‌‌‌سازد. ساختارخانواده اگر به سمت مشاركتي، متعادل و دموكراتيك پيش رود و هريك از زن و مرد به عنوان انسان‌هايي با حقوق وفرصت‌هاي برابر و شريك زندگي ديده شوند، نه مرد و نه زن از چنين حقي برخوردار نخواهند بود. عوامل متعدد فرهنگي، اجتماعي، حقوقي، اقتصادي، حتي سياسي مانند كم بودن حضوروتعداد زنان در عرصه‌هاي سياسي وتصميم‌گيري، رسانه‌ها، حرفه‌هاي پزشكي را مي‌توان از مهم‌ترين عوامل دانست. در اين راستا وابستگي اقتصادي زنان به مردان كه در تحمل خشونت و دم برنياوردن و دسترسي محدود زنان به نقدينگي، قوانين تبعيض آميز مربوط به ارث، زمينه حقوق مالكيت كه بعد از طلاق و بيوه شدن اهميت بسيار زيادي در تصميم گيري زنان و استقلال آنها دارد. دسترسي زنان به شغل در بخش‌هاي رسمي‌‌‌و غيررسمي آموزش وپرورش و انتظارات از اين زنان و نقش آنان، اعتقاد به برتري ذاتي مردان، نوع نگاه به خانواده و كنترل مردان بر آن و پذيرش خشونت به عنوان ابزاري براي حل‌وفصل اختلافات، آداب و رسوم خشونت آميز نسبت به زنان كه هنوز در جامعه ما وجود دارد و. . . مجموعه عواملي هستند كه ريشه خشونت‌هاي مبتني برجنسيت هستند يا اين كه به ترويج آن مي‌‌‌پردازند.
برخي افراد با سواستفاده از مسئله تمكين خواسته‌هاي نابه‌جايي از همسران خود دارند آيا برآوردن اين خواسته‌ها از سوي زن، مصداق تمكين است؟
توسل به خشونت درروابط زناشويي مصداق بارز خشونت عليه زنان در خانواده است وبه نظر مي‌‌‌رسد بين تمكين خاص كه به عنوان يكي از وظايف زنان در قانون مدني (كه برگرفته از فقه اماميه است) قلمدادشده بااينگونه خواسته‌هاكه منجر به آزار واذيت جسمي‌‌، جنسي وحتي روحي ورواني زنان مي‌‌‌شود هيچگونه نسبتي وجودندارد ومتاسفانه زنان در اثبات اينگونه اعمال خشونت آميز با مشقات ومرارت‌هاي فراواني مواجه هستند واغلب سكوت را برپيگيري وگزارش وتعقيب آن ترجيح مي‌‌‌دهند.
بعداز اعمال خشونت در صورتي كه ضرب و جرح آثاري نداشته باشد خانم چگونه مي‌‌‌تواند اثبات كند؟خانم‌ها در برخورد با اين معضل بايد به كجا شكايت كنند؟مرجع رسيدگي كننده كيست؟آيا سازمان يا ارگاني وجود دارد كه از زنان قرباني خشونت حمايت ‌كند؟
درحال حاضربامرتكبان خشونت عليه زنان، به‌ويژه در چارچوب خانواده مانند يك جرم وضرب وجرح عادي وعمومي‌‌‌برخورد مي‌‌‌شودو قربانيان آن به همان سازوكارهايي دسترسي دارند كه قربانيان ساير جرائم، از جمله پليس110وغيره. درحالي كه دراكثركشورها رسيدگي به خشونت‌هاي خانوادگي كه محل وقوع آن مامن و پناهگاه خانه است و درميان زوجين روي مي‌‌‌دهد يادرصلاحيت دادگاه‌هاي خانواده است يا بعضا درصلاحيت دادگاه‌هاي اختصاصي، كه براي رسيدگي به خشونت‌هاي خانگي مهارت وتخصص لازم را دارند. فراترازاين دربرخي كشورها قوانين خاص مقابله باخشونت عليه زنان وخشونت‌هاي خانگي به تصويب رسيده ودرحال اجراست. قوانين ايران تاكنون دراين خصوص سكوت اختياركرده وتاكنون نص صريحي كه حاكي از توجه به اين مهم باشد ملاحظه نشده است. امروزه اين يك اصل نانوشته وپذيرفته شده دردنياست كه هرگونه سياستي كه درصددانكارماهيت منحصربه فردوفوق العاده جرائم درون خانواده وما بين اشخاصي كه ازنظرروحي وعاطفي وحتي مالي دلبستگي‌هايي به يكديگردارندباشد، ازقبل محكوم به شكست است. بنابراين باوجود روندروبه تزايد اينگونه جرائم بارويه‌ها وسياست‌هاي موجود نمي‌‌‌توان در آينده نزديك به كاهش ونهايتا رفع اعمال خشونت بار درداخل محيط امن وحريم مقدس خانواده اميدوار بود. بااين اوصاف تسريع در بررسي وتصويب لايحه تامين امنيت زنان دربرابر خشونت مي‌‌‌تواند سازوكارهاي لازم براي اتخاذ تدابير همزمان پيشگيرانه وبازدارنده، قانوني وحمايتي، حفاظتي رافراهم كندو البته بايد يادآور شد با قانونگذاري صرف مشكل خشونت حل نمي‌‌‌شود.
خشونت عليه زنان باعث رنج و آزار و محروميت آنان از آزادي مي‌‌‌‌شود
خشونت فيزيكي وضرب وشتم جسمي ‌‌‌به مثابه قله يك كوه يخي است
توسل به خشونت درروابط زناشويي مصداق بارز خشونت عليه زنان در خانواده است
وابستگي اقتصادي زنان به مردان تحمل خشونت را ممكن كرده است
عذاب روحي و رواني هم مصداق خشونت عليه زنان است
لینک خبر : http://www.ghanoondaily.ir/?News_Id=25963
molawerdi4
***************************************
efat-shariati اختصاصی تسنیم/
مشاور امور بانوان وزیر ارشاد منصوب شد+ سوابق

خبرگزاری تسنیم: عفت شریعتی کوهبنانی به عنوان مشاور در امور بانوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد.
printنسخه قابل چاپ

به گزارش خبرگزاری تسنیم گروه استان‌ها، عفت شریعتی کوهبنانی در حکمی از سوی علی جنتی به عنوان مشاور امور بانوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد.

وی پیش از این مشاور بانوان وزارت ارشاد و نماینده سابق مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بوده است.

شریعتی کوهبنانی دارای کارشناسی تاریخ تمدن ملل، کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی و تحصیلات حوزوی است و سایر سوابق آموزشی وی را می توان، تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، تدریس در مرکز آموزش عالی مدیریت صنعتی، تدریس فوق برنامه در دانشگاه فردوسی، تدریس طلاب خارجی حوزه علمیه، مکتب نرجس (س)، تدریس در تربیت معلم خواهران شهید بهشتی، تدریس در مجتمع فرهنگی کتابخانه و حسینیه امام رضا (ع) و تدریس در دارالحکمه (حرم مطهر – صحن آزادی) اشاره کرد.

وی در سوابق خود مشاور استاندار خراسان بزرگ، دبیر کمیسیون امور بانوان استان خراسان بزرگ، پژوهشگر و مشاور فرهنگی سازمان صداوسیمای مرکز خراسان، عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو شورای مرکزی جمعیت خدمتگزاران سازندگی خراسان بوده، عضو شورای مرکزی چکاد آزاد اندیشان خراسان، عضو شورای مرکزی شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی خراسان، عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران خراسان، عضو شورای سیاسی صداوسیمای خراسان، عضو هیئت رئیسه فدراسیون اسکیت جمهوری اسلامی ایران، عضو هیئت رئیسه سبک کونگ فوتو آی ما، دبیر نخستین انجمن ادبی بانوان و انجمن ادبی جوانان خراسان، نماینده فرهنگی، برگزیده کمیسیونهای بانوان سراسر کشور برای تدوین برنامه ایران 1400 در وزارت کشور، عضو شورای جوانان استانداری خراسان، کارشناس باشگاه خبرنگاران جوان و نویسنده سازمان صداو سیمای خراسان در سال‌های دفاع مقدس را دارد.

شریعتی کوهبنانی همچنین دارای تالیفاتی از جمله،کتاب بازهم از تو سخن می گویم، منظومه خاطرات حرم، میعاد با خورشید به مناسبت سال امام علی (ع)، مجموعه سیری در برنامه حکومتی امام علی (ع) و نگاهی به بندهایی از اعلامیه حقوق بشر به مناسبت سال امام علی (ع)، مقاله رسانه در نظام جمهوری اسلامی ایران و رسانه در غرب، مقاله مدیریت مشارکتی در اسلام، مقاله موانع تحول اداری، مقاله نماز از دیدگاه فردی و اجتماعی نماز صعود انسان، نقدی بر کتاب از پنجره های زندگانی، نقدی بر مجموعه 3 جلدی امام علی (ع) از منظر شعر فارسی انتشارات صداوسیما، بررسی آماری علل خشونت مردان و بررسی میدانی اثر بخشی آموزش در کارکنان صداوسیما است.

وی همچنین در سا‌ل‌های فعالیت خود در مجلس شورای اسلامی به عنوان نایب رئیس کمیسیون اجتماعی، نایب رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان، مخبر کمیسیون فرهنگی، رئیس فراکسیون زنان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای فرهنگی، اجتماعی زنان، عضو گروه دوستی ایران عربستان، عضو گروه دوستی ایران کرواسی، عضو هیئت رئیسه شورای عالی نظارت بر انتخابات شوراها، عضو هیئت رئیسه فراکسیون جمعیت و توسعه، عضو فراکسیون اصولگرایان، عضو فراکسیون صنایع غذایی، عضو فراکسیون روستایی، عضو فراکسیون قرآن و عترت، عضو فراکسیون ایثارگران و به عنوان عضو گروه دوستی ایران عراق فعالیت داشته است.

Advertisements
نوشته شده در زنان, سیاسی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s