نباید گذاشت تالاب میقان اراک سرنوشتی مشابه دریاچه هامون بیاید!

Download (2)سایت خبری راه کارگر ـ عدم توجه به دریاچه ها و تالاب های گوناگون نظیر آنچه که با بی توجهی فزاینده متوجه دریاچه ارومیه در آذربایجان گردید. یا هامون درسیستان و تالاب انزلی د رشمال کشورشد . در این میان خشک شدن رودخانه های گوناگون کشور، برپایه سد سازی های بی نقشه و یا سود جویی های کلان توسط شرکت های پیمانکاری صورت گرفته است .


نباید گذاشت تالاب میقان اراک سرنوشتی مشابه دریاچه هامون بیاید!

همه و همه نشانه به انحطاط کشاندن و تخریب شرایط زیست محیطی و بحران آفرینی خطرناک محیط زیست کشور است که همواره به د لیل سوء مدیریت مقامات مسئول ضربات جبران ناپزیری بر محیط زیست ما داشته است . از این روتلاش برای وارد کردن محاسبات زیست محیطی دقیق و نجات تالاب میقان و جلوگیری از طوفان نمکی آن باید در سلسله اقدامات اساسی جای گیرد تا از ویرانی آن جلوگیری بعمل آید.
به نوشته خبرگزاری مهراز قول اسماعیل کهرم مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی آمده است ؛ اراک به تالاب و پرنده هایش نیاز مبرم دارد چراکه اگر به فکر نجات تالاب میقان نباشیم باید در آینده نه چندان دور شاهد طوفان نمکی باشیم.
اسماعیل کهرم شامگاه دوشنبه در جمع تشکل های مردم نهاد زیست محیطی استان مرکزی گفت: تالاب میقان یکی از تالاب های ارزشمند کشور است که به لحاظ موقعیت ویژه و شرایط اکولوژیکی خاص باید با تمام وجود از آن حفاظت کرد.
وی ادامه داد: درناهای خاکستری با 16 میلیون سال سابقه و فلامینگوها با 18 میلیون سال سابقه گنج نهفته ای است که در دل تالاب میقان قرار گرفته اند.
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی با اظهار تاسف از سرنوشت تالاب هامون گفت: شما را به خدا نگذارید سرنوشت تالاب هامون برای تالاب میقان تکرار شود.
کهرم افزود: اگر به فکر نجات تالاب میقان نباشیم باید در آینده نه چندان دور شاهد طوفان نمکی باشیم که امروز در تالاب ارومیه شکل گرفته است.
وی تاکید کرد: تالاب میقان گهر نابی است در دل اراک که باید قدر آن را دانست و اجازه نداد این ثروت الهی به آسانی از دست برود.
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی جنبه توریستی تالاب را از دیگر نکات مورد توجه دانست و گفت: هوای اراک خشک و کویری است و بادهایی که از سمت تالاب به این شهر می‌وزد رطوبت را برای آن به ارمغان می آورد.
منطقه هفتاد قله اراک
هفتاد قله ریه شهر اراک است
وی اضافه کرد: یکی از اشکالات مناطق صنعتی مثل اراک و تهران مرکز توجه ادارات و سازمان محیط زیست به مسائلی همچون آلودگی هوا و آب و بی توجهی آنها به وضعیت زیست‌محیطی طبیعی و پتانسیل‌های طبیعی این مناطق است.
کهرم افزود: از آنجا که مطالبه مردم همواره بر رفع آلودگی هوا، آب و خاک متمرکز بوده است توجه مسئولان نیز به این موارد و رفع مشکلات از این حوزه ها معطوف شده و در نتیجه فضاهای طبیعی مورد غفلت قرار گرفته اند در صورتی که راه نجات تهران از این همه آلودگی توجه به فضای سبز طبیعی و پوشش گیاهی و حفظ آن به عنوان یک سرمایه ملی است.
کهرم راه نجات اراک را علاوه بر حفظ تالاب میقان، حفظ منطقه هفتاد قله عنوان کرد و گفت: هفتاد قله ریه شهر اراک است و وقتی می گوییم پلنگ در هفتاد قله پیدا شده این مهم نشانگر وجود کل و بز و میش و قوچ در منطقه است که وجود این حیوانات نیز نشانگر پوشش گیاهی مناسب منطقه است.
وی اظهار کرد: این پوشش گیاهی است که حیوانات را به خود جذب کرده است و علاوه بر حفظ حیوانات باعث تلطیف هوا نیز می شود.
در همین رابطه باز به نوشته خبرگزاری مهر: معصومه ابتکار ، معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ارزش اقتصادی تالاب ها 10 برابر بیشتر از مراتع و زمینهای کشاورزی است گفت: نجات تالاب ها با تصمیمات مقطعی و بدون توجه به افق بلند مدت امکان پذیر نیست.
دکتر معصومه ابتکار عصر دوشنبه با بیان این مطلب در کارگروه تالاب میقان در اراک افزود: باید با توجه به ارزش های اقتصادی تالاب ها و نقش آنها در محیط زیست کشور به برنامه ریزی برای نجات انها از تهدیدات پیش رویشان باشیم.
وی گفت: ارزش ذاتی تالاب ها قابل اندازه گیری نیست و اینکه می گوییم ارزش اقتصادی تالابها ده برابر مراتع و اراضی کشاورزی است تنها درباره خدمات تالاب ها سخن می گوییم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: متاسفانه تصمیمات مقطعی و لحظه ای باعث شده تا افق بلند مدت تالاب ها نادیده گرفته شود و امروز شاهد بحران در تالاب ها باشیم.
استفاده از پتانسیل های محلی برای حفظ تالاب میقان
دکتر ابتکار با اشاره به اینکه باید از پتانسیل های بومی و محلی برای حفظ تالاب میقان اراک استفاده کرد گفت: این تالاب از زیست گاههای ارزشمند کشور است که سالانه هزاران پرنده مهاجر به آن سفر می کنند و از سوی دیگر تلطیف هوای اراک را تامین می کند.
وی با تاکید بر ضرورت برگزاری مستمر جلسات تالاب میقان در استانداری مرکزی و رصد آن توسط شخص استاندار گفت: مردم محلی، صاحبنظران دولتی و سازمان های مدرم نهاد به عنوان ذینفعان باید عضو این کارگروه باند.
وی در ادامه چند بخشی بودن مدیریت تالاب میقان را یک فرصت ارزنده برای آن برشمرد و افزود: باید با بهره گیری از نظرات کارشناسی مدیریت بخش های مختلف در تالاب برنامه جامع حفاظت از تالاب تدوین تا از آن به عنوان یک سرمایه ارزشمند حفاظت کنیم.
تالاب میقان از جاذبه های توریستی کشور
وی با اشاره به جاذبه های توریستی تالاب میقان گفت: باید با معرفی این جاذبه ها به مردم ضمن گسترش بحث گردشگری تاالب به تعیین ضابطه هایی برای کشت محصولات و ارائنه الگوی کشت در منطقه بپردازیم.
استاندار استان مرکزی نیز در این نشست از سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک سازمان فرابخشی یاد کرد و افزود: تمامی دستگاه های اجرایی استان موظف به اجرای قوانین و اصولی اند که تصوسط این سازمان در دولت مصوب می شود.
محمد حسین مقیمی در ادامه با اشاره به وضعیت تالاب میقان گفت: متاسفانه امروز نیمی از تالاب میقان اراک خشک شده و نیمی دیگر به واسطه پساب تصفیه خانه زنده است .
تالاب میقان اراک در معرض خطر
تالاب کویری میقان اراک یکی از 10 تالاب مطرح کشور و از زیستگاه های مهم پرندگان بین المللی و کشوری است که اکنون با تهدیدهای جدی نظیر روند رو به رشد بیابانی شدن، افزایش حجم تولیدی ریزگردها، کمبود منابع آب و تهدید چرخه جانوری و گیاهی مواجه است و به عقیده کارشناسان برای جلوگیری از این تهدیدات که زنگ از بین رفتن این زیستگاه را به صدا دراورده است باید چاره اندیشی شود .
این تالاب در دل کویر میقان قرار دارد و با وسعت 25 هزار هکتار یکی از اکوسیستم های مهم و شکننده منطقه است.
نقش مهم کویر در انتقال ریزگردها
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار کرد: این تالاب کویری نقش مهمی را در انتقال ریزگردها به اراک و آلودگی هوای این منطقه دارد و کم آبی و خشکی دریاچه آن تاثیرات منفی را بر آب و هوای منطقه دارد.
امیر انصاری گفت: بارندگی های اخیر و آبگیری 80 درصدی سطح دریاچه میقان علاوه بر تلطیف هوا، افزایش بخار و مه و تاثیر مثبت بر کاهش انتقال ریزگردها در چرخه اکوسیستم منطقه، شرایط هیدرولوژیکی و منابع آب زیرزمینی این حوزه دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: به دلیل همجواری تصفیه خانه فاضلاب با تالاب کویری میقان اراک متاسفانه در پی بارندگی های اخیر بالازدگی آب در بخشی از تالاب رخ داده که موجب پراکندگی پسماندها در منطقه شده و در این خصوص اخطاریه پاکسازی محیطی برای شهرداری اراک و آب و فاصلاب استان مرکزی صادر شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s