راهپیمائی طرفداران جلیلی علیه مذاکرات هسته ای

mozakerat-eterazدر اعتراض به مذاکرات هسته‌ای و گفتگو با آمریکا
راهپیمایی‌ها علیه دولت حسن روحانی ادامه دارد
۲۶ مهر ۱۳۹۲
دبگربان ـ معترضان به گفتگوی تلفنی روحانی‌ـ‌اوباما که در کمیته‌ «صیانت از منافع ایران» سازماندهی شده‌اند٬ فعالیت‌های خود علیه اقدامات و سیاست‌های دولت یازدهم را گسترش داده‌اند.اعضای این کمیته را گروهی از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران و حامیان سعید جلیلی و محمدتقی مصباح یزدی تشکیل داده‌اند. نخستین پایه‌های این کمیته اوایل مهر ماه امسال و هم‌زمان با بازگشت حسن روحانی از نیویورک در فرودگاه مهر‌آباد تهران ریخته شد. این کمیته در سه هفته گذشته دو راهپیمایی در انتقاد از احتمال حذف شعار «مرگ بر آمریکا» و روند اطلاع‌رسانی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ برگزار کرده است. در تازه‌ترین این راهپیمایی‌ها که روز جمعه (۲۶ مهر) در تهران برگزار شد٬ راهپیمایان با شعار «جمعه شفافیت و صداقت با مردم» به «محرمانه» ماندن مذاکرات هسته‌ای اعتراض کردند.
در این راهپیمایی شعار‌هایی از قبیل «مطالبه ملت، شفافیت صداقت» «مذاکره بهانه است، فریب دشمنانه است» و «خوش‌بینی به آمریکا، خیانت است خیانت» سر داده شد.
در پایان این راهپیمایی قطعنامه‌ای صادر و از مقام‌های دولت یازدهم خواسته شده است: «ملت ایران را از محتوای بسته پیشنهادی به غرب و امتیازاتی که قرار است به طرف مقابل داده شود آگاه کنند.»
در این قطعنامه همچنین آمده که «مسئولین به حقوق اساسی ملت مبنی بر آگاه بودن از معامله‌ای که قرار است با غرب صورت بگیرد احترام گذاشته و رویکرد امنیتی و مخفی کاری با مردم را کنار بگذارند.»
محافظه‌کاران تندرو به «محرمانه» ماندن مذاکرات هیات ایرانی با گروه ۱+۵ اعتراض دارند و معتقدند «پنهان‌کاری» در این مذاکرات نشانه «باج» دادن ایران به غرب است.

************************
کمیته صیانت از منافع ایران
خطاب به تیم مذاکره کننده هسته ای: مردم نامحرم نیستند

نوشته شده توسط روابط عمومی ۲۷ مهر ۱۳۹۲

دوم. مسئله ای که در رسانه ها مطرح شد و متاسفانه با تکذیب تیم ایرانی مواجه نشد و حتی طرف ایرانی اذعان کرد که پذیرش پروتکل الحاقی در گام های نهایی طرح پیشنهادی قرار دارد. پذیرش پروتکل الحاقی آیا معنی جز فروش استقلال و تاراج منافع ملی دارد؟

دور جدید مذاکرات ایران و ۵+۱ درحالی به پایان رسید که دو طرف نسبت به روند پیشرفت مذاکرات ابراز امیدواری کردند. با توجه به اتفاقاتی و مسائلی که در خود مذاکره و در خبرهای بیرون آمده از آن به چشم می آید و باید به دقت به آن توجه کرد.

اول. آن چیزی که متاسفانه در کنفرانس خبری دو طرف دیده می شد عبارت محرمانه بودن مذاکرات است. نفس محرمانه بودن مذاکرات شاید در عرف دیپلماتیک پذیرفته باشد اما وقتی این خبر را با خوشحالی طرف آمریکایی از مذاکرات مشاهده می کنیم باید از خود بپرسیم که چه اتفاقاتی در پشت درب های بسته اتفاق می افتد که این چنین باعث شادی دشمن شده است؟چه مسائلی قرار است در این مذاکرات مورد توافق قرار گیرد که طرف ایرانی درخواست مطرح نشدن آن را در رسانه ها دارد؟

جایگاه مردم در نظام اسلامی جایگاه ویژه ای است. مردم محرم اند و باید نسبت به اتفاقاتی که می افتد اطلاع پیدا کنند تا همیشه در صحنه حضور داشته باشد چرا که قوت اصلی نظام اصلی از حضور در صحنه مردم کسب می شود. اما متاسفانه در این مذاکرات شاهد بودیم که مردم محرم شناخته نشدند و درحالی که اطلاعات کامل مذاکرات در اختیار دشمن اصلی مردم ایران آمریکای جهان خوار قرار داشت مسئولان ایرانی از رسانه ای کردن پیشنهاد خود امتناع کردند. گویا تنها تذکری که تیم ایرانی در کمال خوش خیالی داده بود این بود که رژیم صهیونیستی از طرح ایران با خبر نشود! که باید گفت نیکی و پرسش. واقعا تیم مذاکره کننده ی هسته ای ایران در آن سطح هنوز به این اصل معتقد نشده است که سگ زرد برادر شغال است و آمریکا بدون اجازه ی رژیم صهیونیستی آب هم نمی خورد؟ چطور آقایان دغدغه ی تحقیر آقای اوباما و جدا کردن خط کشور دوست و برادر(مثل) آمریکا را از اسرائیل دارند و از نفوذ لابی های صهیونیستی می گویند ولی در این مسئله اینقدر کودکانه عمل می کنند؟

دوم. مسئله ای که در رسانه ها مطرح شد و متاسفانه با تکذیب تیم ایرانی مواجه نشد و حتی طرف ایرانی اذعان کرد که پذیرش پروتکل الحاقی در گام های نهایی طرح پیشنهادی قرار دارد. پذیرش پروتکل الحاقی آیا معنی جز فروش استقلال و تاراج منافع ملی دارد؟

عزت و اقتداری که تیم ایرانی به عنوان اصل خود در مذاکرات بیان کرده است با پذیرش پروتکل الحاقی به حراج گذاشته نمی شود؟

در حالی که آقای روحانی در مقدمه کتابی در توصیف کشورهایی که پروتکل را امضاء کرده اند گفته اند :«کشورهایی که تا به امروز پروتکل را امضا نموده‌اند نیز ملاحظات امنیت ملی، حاکمیت ملی، حفظ اسرار و… را یقیناً برای کشور خود مد نظر داشته‌اند.» اما جای این سوال هنوز باقی است که چرا اکثر کشورهای هسته ای دنیا این پروتکل را نپذیرفته اند.آیا امضای این پروتکل توسط کشورهایی که هیچ فعالیت هسته ای ندارند راضی کننده است؟

پروتکل الحاقی ، یکی از جدیدترین معاهدات در زمینه مسائل امنیت بین‌المللی و در چارچوب رژیم عدم اشاعه می‌باشد و یکی از چالش‌های ایران در زمینه معاهدات خلع سلاح است. مسئله‌ای که قبل از بروز بحران هسته‌ای در سال ۱۳۸۲ نیز یکی از موضوعات مهم مذاکراتی خلع سلاح بین ایران و جامعه جهانی بود. تصویب یا عدم تصویب پروتکل الحاقی همچنان به‌عنوان یکی از موضوعات مهم پرونده هسته‌ای کشور در دستور کار است.

جمهوری اسلامی ایران پروتکل الحاقی را در دسامبر ۲۰۰۳ امضا کرد ولی هنوز آن را به تصویب نرسانده است بنابراین از نظر حقوق بین‌الملل ملزم به اجرای مفاد آن نیست.

به نکاتی درخصوص قردادی که می توان پذیرش آن را هم سطح ترکمنچای برآورد کرد می پردازم: کشورهای عضو این پیمان موظفند برای تعیین نحوه نظارت آژانس بر عملکرد خود توافقنامه دوجانبه‌ای با آژانس منعقد کنند. این سند اختیارات آژانس را برای نظارت بر نحوه عملکرد کشورهای عضو نسبت به وضعیت قبل از آن بسیار افزایش می‌دهد.

در یکی از بندها اجازه ی نمونه برداری محیطی از هر مکانی که آژانس اراده کند را می دهد.این بند کشورها را ملزم به پذیرش تعهدی می‌نماید که مغایر با اصل حاکمیت ملی است و کشور متعهد ناچار است که به نفع یک سازمان بین‌المللی از اصل منافع ملی خود در این مورد صرف نظر نماید.

در یکی دیگر از بندها کشور امضا کننده موظف می شود که برای بازرسان ویزا صادر کند تا بازرسان هر زمان که قصد بازدید سرزده را دارند بدون هماهنگی با کشور پذیرنده وارد کشور شود. در بند دیگری بحث بازرسی‌های بدون اطلاع ( NO-Notice Intspection) طرح شده است.این بازرسی‌ها شامل بازرسی‌هایی است که بدون اطلاع قبلی در مورد زمان فعالیت‌ها یا مکان‌های مورد بازرسی، در یک بازرسی انجام می‌شود.

در عمل این موضوع، بدان معنی است که کشور و بهره‌بردار، زمانی از قصد بازرسان جهت انجام بازرسی مطلع می‌شوند که بازرسان آژانس به یک سایت وارد شده‌اند. همانطور که خاطر نشان شد این موضوع به طور مشخص مستلزم این است که کشور برای چنین بازرسی، ویزایی را از بازرسان درخواست نکنند یا ویزای ورود مکرر به آنان اعطا نماید. از دیگر مسائلی که در این پوتکل قرار دارد اعلام تمام صنایع و سایت ها و افراد حقیقی و حقوقی است که به هر نحوی با بحث هسته ای در ارتباطند.

مطرح شدن پروتکل در شرایطی اتفاق می افتد که در سال های گذشته مطالبات جدی در مجلس شورای اسلامی و حتی در بین کارشناسان عرصه دیپلماسی و روابط بین الملل در مورد خروج از معاهده NPT شکل گرفته است . این مطالبات از زمانی جدی تر شد که علی رغم عضویت ایران در NPT هر روز بر سطح فشارهای وارده بر ایران افزوده شد و حتی در عرصه امنیتی نیز به طرز بسیار مشکوکی اطلاعات مربوط به دانشمندان هسته ای ایران به خارج درز کرده و موجب ترور چند تن از آنان توسط عوامل رِِژیم صهیونیستی گردید.

از سوی دیگر حتی به شکل باور نکردنی در چند مورد از گزارشهای آژانس بین المللی انرژی اتمی مشاهده شد که قبل از قرائت گزارش از سوی آژانس،خط اصلی گزارش ازسوی روزنامه های ایالات متحده رسانه ای شد . این موضوع چیزی جز ارتباط جدی آژانس با سرویسهای جاسوسی و در نتیجه عدم امنیت اطلاعاتی که در اختیار آژانس قرار میگیرد را نشان نمیدهد.
**********************

کمیته صیانت از منافع ایران

خروش ملت در «جمعه شفافیت و صداقت با مردم»

در حالی که اخبار نگران کننده ای از محتوای مذاکرات هسته ای و بسته پیشنهادی طرفین به گوش می رسد نمازگزارن تهران و برخی شهرستان های کشور با نامگذاری این جمعه به «جمعه شفافیت و صداقت با مردم» راهپیمایی های پرشور و گسترده ای پس از نماز جمعه برگزار کردند.

در تهران نمازگزاران جمعه با تجمع گسترده در مقابل درب جنوبی دانشگاه تهران به سمت خیابان ۱۶ آذر راهپیمایی کرده و شعارهایی نظیر «مطالبه ی ملت، شفافیت صداقت» « مذاکره بهانه است، فریب دشمنانه است»، «ما پیروان مکتب حسینیم، با آمریکا همچون پیر خمینیم» « اگر به مردم بشود اعتماد، منافع ملی نمیره بر باد» «به آمریکای شیاد نمی کنیم اعتماد»، «خوش بینی به آمریکا، خیانت است خیانت» «این است شعار ملت، شجاعت شجاعت» سر دادند.

راهپیمایان ضمن قرائت قطعنامه پایانی این راهپیمایی از دولتمردان و مسئولین پرونده هسته ای در خواست کردند ملت ایران را از محتوای بسته پیشنهادی به غرب و امتیازاتی که قرار است به طرف مقابل داده شود آگاه کرده و نسبت به شایعاتی که در مورد پذیرش پروتکل ننگین الحاقی مطرح شده شفاف سازی نمایند.

قطعنامه پایانی این راهپیمایی به این شرح است:

ما نمازگزاران جمعه تهران ضمن محکومیت اظهارات تحقیرآمیز مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه تحریم های غرب ایران را مجبور به مذاکره کرده و همچنان از روی میز بودن همه گزینه ها علیه ملت ایران سخن می گویند اعلام می داریم:

۱- مسئولین محترم دولتی لازم است نسبت به حقوق اساسی و اولیه ملت مبنی بر آگاه بودن از معامله ای که قرار است با غرب صورت بگیرد و امتیازاتی که قرار است از جانب ملت ایران داده شود احترام گذاشته و رویکرد امنیتی و مخفی کاری با مردم را کنار بگذارند و مردم را نامحرم نشمارند.

۲- اظهار رضایت مقامات آمریکایی از مذاکرات ژنو بر ابهامات و سوالات ملت افزوده است به ویژه که از سوی اعضای تیم ایرانی نیز اعلام شده است که به غیر از پرونده هسته ای آماده مذاکره بر سر سایر مسائل مورد علاقه طرفین (از جمله مسائل منطقه ای) نیز هستند. بر این اساس مسئولین محترم لازم است در اولین اقدام، شفافیت و صداقت با مردم را در دستور کار خود قرار داده و قبل از آنکه از نظرسنجی در باب اصول اساسی انقلاب اسلامی سخن بگویند، برای پذیرش «پروتکل استعماری الحاقی» به نظر مردم –که بارها از تریبون های مختلف اعلام شده است- مراجعه کنند.

۳- نمایندگان محترم ملت در مجلس شورای اسلامی لازم است با نظارت دقیق و کامل بر روند و محتوای مذاکرات از هرگونه اهمال و کوتاهی در صیانت از منافع و حقوق ملت جلوگیری نمایند.

همچنین راهپیمایی های مشابهی در شهرهای دیگر کشور از جمله مشهد، شیراز، شاهرود، قم و … نیز برگزار شده است.

 

 

 

 

 

 

Advertisements

یک پاسخ to “راهپیمائی طرفداران جلیلی علیه مذاکرات هسته ای”

  1. سحر Says:

    این پیر پاتالای مغز شور شده تهران هم نمی میرن تا بچه های شصت از دستشون خلاص شن از بس که احمقند، اگه اینا فکر داشتند اینهمه احمدی نژاد گوه کاشت ولی چیزی نگفتن خاک توسرشون


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s