سخنان دردناک تنها چهره فرهنگی که اموالش مصادره شد

jafari-amirkabirسخنان دردناک تنها چهره فرهنگی که اموالش مصادره شد.
عبدالرحیم جعفری موسس انتشارات امیرکبیر.
وقتی سرو صداهای انقلاب بلند شده بود بعضی ها می گفتند یک مقداری پول از کشور خارج کنید ولی من قبول نکردم. همان موقع که انقلاب در آستانه پیروزی بود، من خوشحال از اینکه سانسور برداشته می شود، سفارش خرید دستگاه چاپ 70 هزار دلاری داده بودم.
به گزارش شبکه ایران عبدالرحیم جعفری موسس انتشارات امیرکبیر که زمانی ناشر رسمی آثار نویسندگانی بزرگ مانند صادق هدایت و بزرگ علوی به شمار می رفت، تنها چهره فرهنگی است که اموالش در روزهای ابتدایی انقلاب مصادره شد با این حال این ناشر تا مدتها تلاش می کرد برای بازپس گیری اموال خویش. جعفری در گفتگو با «آسمان» سخنان دردناکی را درباره مصادره اموالش و شرح زندگی اش در سالهای اخیر مطرح کرده است.

بخشهایی از گفته های او را در ادامه می خوانید:

خوشحال از اینکه سانسور برداشته می شود، سفارش خرید دستگاه چاپ 70 هزار دلاری داده بودم
وقتی سرو صداهای انقلاب بلند شده بود بعضی ها می گفتند یک مقداری پول از کشور خارج کنید ولی من قبول نکردم. همان موقع که انقلاب در آستانه پیروزی بود، من خوشحال از اینکه سانسور برداشته می شود، سفارش خرید دستگاه چاپ 70 هزار دلاری داده بودم.

به پسرم گفته بودم، رضا من را زودتر از زندان خارج کنید.

قرار بر این شد که انتشارات امیر کبیر مصادره شود. برخی آقایان گفته بودند اموال مصادره شده به جای اینکه به جامعه الصاق برسد به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تحویل داده شود. من تا شهریور سال 59 بلا تکلیف بودم. من را به دفتر زندان اوین احضار کردند. آقای مبشری گفت امروز برای شما حکم صادر می کنیم. ایشان گفتند دو سوم اموال شما به جامعه مدرسین تعلق می گیرد. من گفتم قرار بود یک سوم اموالم مصادره شود ولی ایشان گفتند دیگر حکم صادر شده است. به من گفتند خمس نداده اید که در نهایت دو سوم باید مصادره شود. در این ایام من در زندان بودم. حالا در همین دوران فضای زندان طوری بود که احکام به سرعت اجرا می شد. به پسرم گفته بودم، رضا من را زودتر از زندان خارج کنید.

قرار شد ماهیانه 30هزارتومان از اموال خودم به خودم خرجی بدهند
بحرانی ترین روزهای زندگی ام روزهای بعد از مصادره بود. هیچ پولی نداشتیم. خانه، انتشارات و تمامی اموال و حساب های بانکی من توقیف بود. قرار شد ماهیانه 30هزارتومان از اموال خودم به خودم خرجی بدهند. از شهریور سال 59 تا خرداد سال 62 به این روال بود. خرداد همین سال به من تلفن کردند و بازهم احضارم کردند.

آقای بجنوردی گفت مصادره اموال آقای جعفری مایه ننگ است
پیش از این نامه ای نوشتم بودم و به تمامی سران حکومت رسانده بودم. یک روز آقای حجتی کرمانی تماس گرفتند و گفتند نامه شما به دست ما رسیده است. بنده و آقای رئیس جمهور خیلی ناراحت شده ایم، چکارمی توانیم برای شما انجام دهیم؟ به ایشان گفتم به دادگاه شکایت کرده ام. بعد از دو هفته بازهم ایشان تماس گرفتند و گفتند آقای بجنوردی گفته اند، مصادره اموال آقای جعفری مایه ننگ است. ایشان دعوت کردند که به دفترشان بروم. در همان ایام شخصی که هیچگاه او را حلال نمی کنم، جزوه ای علیه من به چاپ رسانده بود. در این جزوه نوشته بود که فلانی مثلا با فرح عکس داشته و… همین اقدام باعث شد که دیگر کار ما را پیگیری نکنند. من کار را رها نکردم و باز هم نامه سرگشاده ای نوشتم و اعتراض کردم ولی این بار به جرم نوشتن این نامه بازداشت شدم.

یک روز پشت در دادگاه بودم که احساس فشار در قفسه سینه کردم و بیهوش شدم

تا سال 1367 همچنان مکاتباتم را برای بازگشت اموال ادامه دادم . هر روز به دادگاه می رفتم. کارها را هم خودم پیگیری میکردم. پشت در دادگاه می نشستم تا قاضی بگوید بیایید برای بررسی کارهای تان. یک روز پشت در دادگاه بودم که احساس فشار در قفسه سینه کردم و بیهوش شدم. مرا به بیمارستان بردند و فکر می کنم چند روز بیهوش بودم.

با آدمی که می توانست آن کارها و فعالیت را انجام دهد کاری کردند که به نان شبش محتاج شود
اما بعد از مصادره اموال بازهم زندگی ما سخت شد. در یک خانه کوچک زندگی می کردیم. همسرم به شدت بیمار شد، مدام بیمارستان بودیم. او انتظار نداشت که اینطور زندگی ما دگرگون شود. او 20 سال مریض بود و سرانجام هم فوت کرد. زندگی من را تباه کردند. با آدمی که می توانست آن کارها و فعالیت را انجام دهد کاری کردند که به نان شبش محتاج شود. به خودم می گفتم تو همان آدمی بودی که برای 30 شاهی در چاپخانه کار می کردی حالا هم به همان وضعیت افتاده ای. اشکالی ندارد، خدا را شکر.

Oct 21 2013 | ۱۳۹۲ دوشنبه ۲۹ مهر | ١٥ ذی الحجة ١٤٣٤ |
شماره خبر : 175539 تاریخ خبر :

Advertisements
نوشته شده در اجتماعی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s