آمار معتادان در ایران به سه و نیم میلیون نفر رسید

motadسایت خبری راه کارگر ـ غول اعتیاد از شیشه بیرون آمده است. چندین ملیون نفر معتاد کشور که اکنون تنها آمار رسمی آن اعلام می شود، بیان ورشکستگی حکومتی است که با سیاست های ویرانگر خود در تمامی عرصه های زندگی مردم، بی آیندگی را چنان دامن گستر ساخته که پناه بردن به مواد مخدر، تنها چاره به نظر می آید. بیکاری گسترده، فشارهای اجتماعی و مدنی روزافزون، سرکوب خشن، دخالت های بیجا در جزئیات زندگی مردم، عدم ایجاد شغل برای انبوه فارغ التحصیلان، عدم وجود بیمه های اجتماعی برای حداقل زندگی مردم محروم، از عواملی است که سرخوردگی را، بویژه در نسل جوان، دامن زده و راه را برای گسترش اعتیاد فراهم آورده است. دستگیری و اعدام گسترده قاچاقچیان مواد مخدر راه چاره نیست، باید زمینه های اجتماعی شادابی جامعه را فراهم آورد تا ریشه های سرخوردگی، افسردگی و بی آیندگی رخت بر بندد و بستر اعتیاد خشکانده شود. و این همه با وجود حکومتی دینی که به واقعیت های اجتماعی توجهی ندارد و برای پیاده کردن احکام قرون وسطائی تلاش می کند، بیشتر به رویا شباهت دارد. باید تلاش کرد به این نسل جوان دسترسی یافت و راه مبارزه جمعی را به آن ها نشان داد و بی فایده بودن حرکت های مآیوسانه فردی را، که گاه به خودکشی آرام شباهت دارد، به آن ها گوشزد کرد.
ــــــــــــ
عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:
آمار معتادان در ایران به سه و نیم میلیون نفر رسید
استان بان ـ رسول خضری٬ عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از افزایش آمار معتادان در ایران به سه و نیم میلیون نفر خبر داد.آقای خضری روز دوشنبه (۲۹ مهر) به سایت «خانه ملت» گفته افزایش این آمار نشان دهنده «نبود موفقیت در حوزه بهداشت و روان است.» وی افزوده که «اعتیاد بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان به جامعه تحمیل می‌کند که این رقم تقریبا معادل کل اعتبارات وزارت بهداشت است.» خضری درباره فعالیت روانپزشکان در مراکز ترک اعتیاد هم گفته «حدود ۹۹ درصد از روانپزشکان در مراکز ترک اعتیاد وقت خود را صرف مشاوره به بیماران نمی‌کنند.» به گفته وی «حدود ۹۰ درصد از این مراکز درمانی از پزشکان عمومی به جای روانپزشکان استفاده می‌کنند.» این نماینده مجلس همچنین افزوده که «حدود ۸۰ درصد از معتادان هیچ‌گاه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند.»
خضری: زنگ خطر بروز تخلفات در مراکز ترک اعتیاد/هشدار درباره افزایش آمار معتادان/سه ونیم میلیون معتاد در کشور داریم
سرویس: اجتماعی
عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از بی‌توجهی نسبت به مراکز درمانی ترک اعتیاد در سطح کشور از افزایش آمار معتادان خبر داد وگفت: این آمار به سه و نیم میلیون نفر افزایش یافته که نشان دهنده نبود موفقیت در حوزه بهداشت و روان است.
رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول در حوزه بهداشت و روان، افزود: متاسفانه اعتیاد هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند و همین امر در حوزه سلامت کشور مشکلاتی را پدید آورده است.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بهداشت و روان در بدنه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنها، دفتری ساده دارد در صورتی که لازم است معاونتی تحت عنوان بهداشت و روان راه‌اندازی شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، در خصوص مجموع هزینه‌هایی که اعتیاد به جامعه متحمل می‌کند، تصریح کرد: اعتیاد بیش از 20 هزار میلیارد تومان به جامعه تحمیل می‌کند که این رقم تقریبا معادل کل اعتبارات وزارت بهداشت است.

خضری، با انتقاد از مدیریت ضعیف در حوزه بهداشت و روان، یادآور شد: در طور چند سال گذشته مدیران ضعیفی در حوزه بهداشت و روان فعالیت کرده‌اند که همین مهم ضربه بدی به جامعه وارد کرد.

وی، با یادآوری فعالیت روانپزشکان در مراکز ترک اعتیاد، افزود: حدود 99 درصد از روانپزشکان در مراکز ترک اعتیاد وقت خود را صرف مشاوره به بیماران نمی‌کنند به گونه‌ای که می‌توان گفت حدود 90 درصد از این مراکز درمانی از پزشکان عمومی به جای روانپزشکان استفاده می‌کنند.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نهم، ادامه داد: اصولا روانپزشکان خود را درگیر معتادان نمی‌کنند و شاید حدود 4 الی 5 درصد از روانپزشکان با این قضایا برخورد کنند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه در حال حاضر 3 میلیون و نیم معتاد در سطح کشور وجود دارد، گفت: از این تعداد تنها 20 درصد معتادان که حدود 700 هزار نفر هستند به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که با این احتساب حدود 80 درصد از معتادان هیچ گاه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند./

نوشته شده در اجتماعی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s