امنیت ملی با کدام روش و با کدام سیاست و منش + گزارشات و عکس های تظاهرات مردم هرمزگان

hormozgan-amniyatسایت خبری راه کارگر ـ تظاهرات گسترده مردم بندرعباس و گسترش آن به مردم رودان، دومین شهر بزرگ استان، نشان از حساسیت مردم به اقدام دولت دارد که تلاش می کند پنج روستای منطقه پارسیان را جدا کرده و به استان فارس واگذار کند و این استان را نیز استانی متصل به دریا معرفی نماید. تقسیماتی این چنینی در جمهوری اسلامی، بذل و بخش های ناروشنی است که در داد وستد باندهای قدرت در مناطق گوناگون صورت می گیرد. روشن است که چنین اقداماتی بیش از آن که با مراجعه به آرای مردم یا حتی دامن زدن به بحث ضرورت یا عدم ضرورت آن از نظر اقتصادی، اجتماعی و امنیتی صورت گیرد، بر پایه بده بستان های باندهای قدرت در هر منطقه از امام جمعه گرفته تا استاندار و فرماندهان سپاه و دیگر ارگان های قدرت و ارتباطات آنان با باندهای قدرت در مرکز انجام می گیرد. روشن نیست چرا نباید مردم هر استان، با تشکیل شورای استان از طریق انتخابات، شورائی که در قانون اساسی خود رژیم نیز آمده است، در باره سرنوشت بخش های مختلف منطقه خود تصمیم گیری کنند. اعتراضات مردمی در بندرعباس و رودان و دیگر مناطق استان هرمزگان، اعتراضی است آشکار به تصمیمات بورکراتیک و غیردموکراتیک و مافیائی باندهای قدرت.
***********************************

hormozgan-rodan7
*******************
آرامی در صحن علنی مجلس:آقای وزیر کشور شما مقصرید!
نباید از نجابت مردم هرمزگان سوءاستفاده کرد
مردم هرمزگان سه هفته است آرامش به چشم ندیده اند

سياسي 11:15:18 1392/08/01
عضو مجمع نمایندگان استان هرمزگان گفت: نباید کسی از نجابت و صداقت مردم هرمزگان سوءاستفاده کرده و با احساسات آن ها بازی کنند.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، منصور آرامی دقایقی پیش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه می خواهم به رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و استاندار هرمزگان بگویم مردم استانم سه هفته است آرامش به چشم ندیده اند، اظهار کرد: برایم اهمیتی ندارد آن ها باور کنند یا نه اما باید ببینند مردم هرمزگان از جاسک تا پارسیان همگی در ناراحتی از تحقیر به سر می برند.

وی با بیان اینکه سوءاستفاده های مکرر از هرمزگان و سکوت از حیا مردم هرمزگان سبب شده است برخی به اقدامات ناصحیح خود ادامه دهند، تصریح کرد: در دهه 60 فولاد هرمزگان را به جایی دیگر بردند اما صداقت مردم هرمزگان منجربه سکوت شد، دهه 70 معدن فاریاب از هرمزگان جدا شد اما بازهم نجابت مردم مانع از شنیدن صدایی شد، در دهه 80 صنایع غرب با پذیرش نیروهای غیرماندگار سبب ناراحتی مردم شد اما بازهم این نجابت و صداقت سبب سکوت شد اما دیگر در دهه 90 این مردم تحمل تحقیر ندارند و نباید با زور با مردم بازی شود.

عضو مجمع نمایندگان استان هرمزگان با انتقاد از اینکه مردم هرمزگان به سخره گرفته شده اند، خاطرنشان کرد: یکی از همکارانم در استان فارس می گوید وزیر کشور قول داده که این اقدام را انجام دهد تا رأی اعتماد بگیرد و اگر غیر این است پس چرا وزارت کشور به جای آنکه به سراغ مصوبات مهمی که هنوز در دفترش خاک می خورد به سراغ این مصوبه رفته که سبب ناراحتی مردم هرمزگان شده است.

آرامی با اشاره به اینکه انتزاع 5 روستا از هرمزگان و الحاق آن به استان فارس مخالف آیین نامه های 10 و 13 تقسیمات کشوری می باشد که در آن هیچ توجهی به تمامی جوانب نشده و به صورت ناشیانه و غیرکارشناسی این مصوبه در حال اجرا شدن است، اضافه کرد: وزیر کشور می داند پالایشگاه بندرعباس به کرمان صادرات دارد یا قرار است 700 هزار مترمکعب آب شیرین به این استان تحویل دهد که این موارد همگی از افتخارات هرمزگان است و آیا برای رفتن به خلیج فارس و سفر دریایی ویزا خواسته شده است که حال نمایندگان فارس اصرار بر جدایی بخش هایی از هرمزگان دارند.

وی با انتقاد از کسانی که برای این جدایی دلیل آورده و هر روز علتی را سبب تصویب این طرح می دانند، عنوان کرد: یک روز گفته می شود دلیل اجرای این طرح ایجاد بندر و یک روز ایجاد پایگاه نظامی است که هیچ کدام وجاهت قانونی ندارد؛ در باریکه کوچکی که منطقه زیست محیطی قرار دارد ایجاد بندر هیچ گونه توجیهی ندارد و چرا از ظرفیت بنادر موجود بهره گرفته نمی شود و همچنین با توجه به وجود پایگاه های متعدد نظامی در نوار ساحلی خوزستان، بوشهر و هرمزگان چه دلیلی برای ایجاد آن در این منطقه وجود دارد.

آرامی با بیان اینکه اگر عکس همکارم را که با لباس آستین کوتاه سوار بر قایق انگشتانش را به سوی خلیج فارس نشانه گرفته بود، نمی دیدم تصوری بر سیاسی بودن این طرح نمی کردم، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح بی تدبیری محض است، چه دروغ هایی که ظرف این مدت نشنیدم، چه تبعیض هایی که به چشم دیده نشد، چه ضعف هایی که در مدیریت وجود ندارد، چه خوراک هایی که به رسانه های بیگانه داده نشد، چه لجبازی هایی که صورت نگرفت، آقای وزیر کشور شما مقصرید و نباید به گردن دیگران بیاندازید؛ شما به مردم هرمزگان بی توجهید یا بی اطلاعید که اینگونه دل آن ها را به درد آورده اید در این وضعیت سکوت شما جایز نیست و شما باید جوابگو رأی اعتمادی باشد که تمامی نمایندگان به شما دادند نه عده ای خاص!

وی در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر وجود بازار اوزی ها و لاری ها نشان میهمان نوازی مردم هرمزگان است،گفت: اگر امروز پس از گذشت سه هفته سکوت نسبی در استان هرمزگان ایجاد شده است به خاطر تأکید نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، مجمع نمایندگان استان و سایر دلسوزان است نه به خاطر حضور یگان های ویژه پس بهتر سخنانمان جدی گرفته شده و بنابر تأکید نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان این مصوبه لغو شود تا شاهد اختلاف قومی نشویم.

**********************
دلنوشته یک هرمزگانی
هرمزگان و هرمزگانی این روزها یک سوال صدها بار تکرار ، چرا با ما اینچینین می کنند ؟
راستی مگر ما بخشی از این میهن بزرک ایران نیستیم ؟ مگر ما تا کنون حافظ این مرز وبوم نبوده ایم ،گلوله ناوگان دریایی پرتغالیها ، انگلیسی ها و هلندیها نتوانست هویت ایرانی – هرمزگانی ما را عوض کند ما مرزبانا جنوب حافظان دریای پارس و تنگه هرموز بوده ایم ، هر وجب از این خاک چه در ساحل و چه در جزایر با خون پدران ما استقلال یافته ، سینه دریا شکافتنذ و اقیانوسها پشت سر گذاشتند تا این خاک اباد گردد ، از دریا بپرسبید ! از امواج بپرسید ، از لارک ، هرموز ، قشم و لاوان بپرسید ! که این دریا دلان جنوب بودند که این خطه را ازاد و اباد نگهداشته اند
حال چه شده که اینچین بر ما ظلم روا می دارند ، مادران و خواهران ما ، زیر لگد و باتوم می گیرند ؟ خاک ما را بذل بخشش می کنند ؟یادتان رفته که این ریس علی دلواری بود که انگلیسیها را از منطقه فراری داد نه دولت مرکزی ، این مردم دلیبر قشم بودند که هلندیها از این جزیره فراری دادند نه دولت مرکزی ! تاریخ دوباره مرورو کنید ، اقایونی که مهر» شورای امنیت ملی » زیر برکه بخشش قسمتی از هرمزگان به فارس زده اید ، شما می دانید با این کار و ادامه این کار تیشه به ریشه امنیت ملی می زنید ؟

نگذارید مردم هرمزگان احساس غریبی کنند ، احساس بیگانگی کنند ، احساس تحقیر و خورد شدن غرورشان کنند ، احساس سرشکستگی از ایران و ایرانی بودن ، کنند ، انگاه است که امنیت ملی به خطر خواهد افتاد ، انگاه است که دشمن خارجی براحنی از پشت امواج پا به ساحل خواهد گذاشت ، چون دیگر کسی نمانده تا از این ساحل مواظبت و دریابانی کند ، عقل سلیم حکم می کند که شرایط در کنید ، وظعیت منطقه و حساسیتهای سیاسی ، فرهنگی و مذهبی منطقه درک کنید ، اشتباهی که شاه عباس چند قرن پیش کرد ، شما تکرار نکنید ، اگر شاه عباس با مردم منطقه با احترام برخورد کرده بود ، سرکو.ب نکرده بود ، نیازی نداشت که دست بسوی ، انگلیسیها و هلندیها دراز کند برای بیرون راندن پرتغالیها ، حتی تفنگچی های لاری هم حاضر به همکاری با شاه عباس نشدن و مجبور بود از گرجی ها کمک بگیرد .
گذشته چراغ راه اینده است ، از گذشته درس بگیریم و از تکرار فجایع جلوگیری کنیم
هرمزگان و هرمزگان دریابید و بیش از این از خود نرانید

هرمزگان – ایران
ایران هرمزگان
برگرفته از فیسبوک یک هرمزگانی
*****************************************
hormozgan-rodan1
اعتراض مردم رودان به طرح الحاق چند روستای هرمزگان به استان فارس
در ادامه اعتراض های مردم هرمزگان به طرح الحاق بخش هایی از استان هرمزگان به استان فارس امروز مردم رودان هم به خیابان آمدند و در میدان اصلی شهر تجمع کردند. این تجمع که با همراهی تعدادی از جوانان این شهرستان دنبال می شد با درگیری نیروی های امنیتی به خشونت کشیده شد و چندین نفر از این جوانان توسط پلیس دستگیر شدند. بعد از این بود که تعداد زیادی از مردم به حمایت از این تجمع به خیابان ها آمدند و شعارهایی چون: از جاسک تا پارسیان،هرمزگان هرمزگان و عزیزی چه کرده، استان قیچی کرده سر دادند. این حرکت خودجوش مردمی که از ساعت 16 آغاز شده بود با کشیده شدن مقابل فرمانداری شهرستان خاتمه یافت. هنوز اطلاع دقیقی از دستگیرشدگان در دست نیست.
hormozgan-rodan2
*******************************************
hormozgan-tajzie
گزارش یکشنبه 28 مهرماه سیزدهمین روز جنبش بیداری مردم هرمزگان :
امروز. 5 تن از نمایندگان اتحادیه اروپا برای دیدار با نمایندگان مجلس و تماشای روند تصویب قوانین پا به صحن علنی پارلمان ایران نهادند که صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای شنیدن سخنان «هاشمی نخل ابراهیمی» نماینده شرق هرمزگان که با شور سخن می گفت، به سکوت فرو رفته بود. هاشمی نخل ابراهیمی در تذکری قانونی به «حسن روحانی» عالی ترین مقام اجرایی کشور در زمینه لغو مصوبه تجزیه هرمزگان اوضاع ده روز اخیر بندرعباس و برخورد نیروهای ضد شورش با مردم را شرم آور و یادآور برخورد با فلسطینیان دانست. وی ضمن محکوم کردن شدید دستگیری های فراوان در سطح استان از رییس جمهور خواست که شخصا برای حل مشکل اقدام نموده و در اولین قدم اجازه دهد که مردم به صورت قانونی خشم و اعتراض خود به مصوبه تجزیه هرمزگان ایراز نمایند. در همین حال ساعاتی بعد خبری منتشرگردید که با توجه به اخبار رسیده از مردم هرمزگان بیش از 180 نماینده در نامه ای خواستار لغو مصوبه از سوی دولت و بازگشت به وضعیت قبلی شده اند در این نامه به شکل بی سابقه ای این جمله بسیار چشمگیراست که از قول اکثریت نمایندگان خطاب به روحانی آمده : با لغو این مصوبه از وقوع فاجعه سیاسی و امنیتی و اجتماعی در منطقه جلوگیری کنید .با این حال با آغاز عصر مردم شهرستان رودان به عنوان دومین شهرستان در همبستگی با مردم بندرعباس و پارسیان حرکت اعتراضی خود را به سمت فرمانداری این شهر آغاز کردند. مطابق معمول با وجود جو سنگین امنیتی حضور بانوان در این حرکت کامل مشهود می نمود با این حال با وجود آرام بودن این حرکت چهار تن از شرکت کنندگان بازداشت گردیدند که تا این ساعت یکی از بازداشت شدگان هنوز آزاد نگردیده است در بندرعباس نیز حمله به تجمع در امامزاده سید مظفر به بازداشت سه تن منجر شد که یکی از بانوان بازداشتی در آخرین ساعت شب آزاد گردیده است. با وجود سکوت شرم آور رسانه ملی اخبار هرمزگان هم چنان در رسانه های جهانی به نحو محسوسی پوشش خبری داده می شود….زنده باد ایران/ یک پارچه باد هرمزگان.
******************************************
hormozgan-zanan1
****************************
«تایید دوباره پیوستن فارس به خلیج فارس در دولت/ الحاق تنها 6 کیلومتر از ساحل جنوب به فارس»

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و شورای امنیت ملی، برای دومین‌بار، مصوبه اتصال استان فارس به خلیج فارس را تایید کرد.
جعفر قادری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه فارس افزود: براساس این مصوبه، یک عرض 6 کیلومتری از ساحل جدا شده استان فارس در سال 42 به این استان بازگردانده شده است.
وی ادامه داد: ساحلی شدن فارس، مصوبه شورای عالی امنیت ملی است که توسط رئیس شورا ابلاغ شده و براساس قانون مصوبات این شورا پس از تایید رهبری ابلاغ می‌شود.
قادری اضافه کرد: این مصوبه نتیجه سال‌ها کار کارشناسی دقیق دستگاه‌های امنیتی، نظامی و سیاسی کشور بوده و با پیگیری مستمر این نهادها به سرانجام رسیده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این موضوع یک‌بار در دولت دهم و دوبار در دولت یازدهم به تایید هیات دولت رسیده است.
وی در خصوص دلایل طرح و تصویب این مصوبه، گفت: دلایل مهمی برای این مصوبه مطرح شده است از جمله قرارگرفتن فارس در کنار سایر استان‌های ساحلی برای تامین امنیت دریاهای جنوب، تسریع در توسعه مناطق ساحلی جنوب و کاهش فشار بر منابع آبی داخلی کشور از طریق سوق‌دادن طرح‌های صنعتی آب‌بر استان‌های همجوار با ساحل جنوب.
قادری همچنین تمایل مردم ساکن در منطقه برای الحاق به فارس و قرار دادن بخش دیگری از کشور در یکی از کریدورهای جنوبی- شمالی کشور و بالفعل کردن ظرفیت تجاری این نوار از کشور، با مسمی شدن نام خلیج فارس و افزایش معابر ورودی به دریاهای آزاد برای تعقیب اهداف استراتژیک نظام را از دیگر اهداف و دلایل مهم این مصوبه تاثیرگذار برشمرد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ساحل مورد نظر تنها 6 کیلومتر از عرض یک هزار و 200 کیلومتری ساحل استان هرمزگان را شامل می‌شود.
****************************
hormozgan-rodan6
بیش از ۱۸۰ نماینده مجلس طی نامه ای به رییس جمهور خواستار لغو مصوبه انتزاع چند روستا از استان هرمزگان و الحاق آن به استان فارس شدند.
به گزارش رویداد های لارستان بزرگ به نقل از خانه ملت، احمد جباری با تاکید بر اینکه ۱۸۶ نماینده مجلس نامه ای را امضا کرده و طی آن از رییس جمهور خواسته اند مصوبه غیرکارشناسی و ناپخته انتزاع چند روستا از استان هرمزگان و الحاق آن به استان فارس را که باعث تنش شده است را لغو کند.
نماینده مردم پارسیان بندرلنگه و بستک در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اعتراضاتی که به دنبال این مصوبه اعلام شد باعث بهره برداری سایتهای ضد انقلاب و خارجی شده است، افزود: این که استاندار اهل فارس مصوبه ای را در شورای تامین می گذراند که چند روستا از هرمزگان به استان فارس ملحق شود، خوب نیست
وی با بیان اینکه ارتباط خوبی بین مردم هرمزگان و فارس است، گفت: در این نامه خطاب به رییس جمهور تاکید شد که این مصوبه نه تنها هیچ دستاوردی در بهبود وضعیت اقتصادی اجتماعی مردم و حل مشکلات معیشتی آنها نداشته است، بلکه بستر مناسبی برای ایجاد اختلاف بین مردم در استانی آرام و بدون مشکل خواهد بود.
جباری گفت: این مصوبه دولت قبل هم مثل بسیاری از تصمیمات دیگر آن به صورت عجولانه و بدون بررسی دقیق کارشناسی ودلیل منطقی به تصویب رسیده است.این عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: امیدواریم این مصوبه لغو شود.

بدون اینترنت خبرهای فداغ نیوز را دنبال کنید فقط کافیه عدد ۱ لاتین را به شماره ۳۰۰۰۹۲۹۲۰۰۲۱۸۱ پیامک کنید تا خبرها همان لحظه به صورت اتوماتیک برایتان ارسال گردد
****************************
hormozgan2
گاوبندی از آن بندرعباس است و شیراز و تهران و ایران
علی اصغر رمضانپور

این یادداشت را آن قدر که شخصی است برای هیچ سایت یا رسانه ای نمی توانم بفرستم. چند روز است که می خواهم در باره مساله جدا کردن چند روستای گاوبندی از استان هرمزگان و چسباندن آن به فارس در روی نقشه بنویسم اما واقعیت این است که نمی توانستم احساس رنجیدگی خود را از پافشاری برخی از مقام های دولتی بر این تصمیم اشتباه، نادیده بگیرم و می ترسیدم که زبان یادداشتم به جانبداری و نقض بی طرفی مایل شود. اما این جانبداری نه فقط به سوی بندرعباس است که زادگاه و شهر همیشه دوست داشتنی من است و نه فقط به سوی فارس و به ویژه شیراز است که خاک بالیدن من و آموختن آداب زندگی و رسیدن به مرز های عشق است و نه حتی جانبداری به سوی ایران است که متاسفانه یا خوشبختانه راز زیستن من است. این جانبداری تنها متوجه مردم و به ویژه کودکان و جوانان و پسران و دخترانی است که در گاوبندی می زیند. من کلمه پارسیان را به کار نمی برم. هیچ لجاجتی با نام گزاری رسمی ندارم حتی اگر از جانب دولت احمدی نژاد باشد. خود نام هرمزگان هم یادآور یک نامگزاری رسمی است که این فرمانداری کل بنادر و جزایر را که نامی بود که به ما در مدرسه می آموختند یک شبه تبدیل کردند به هرمزگان. باز هم یک نامگزاری سیاسی که نیازی به اشاره کردن به ریشه هایش نیست.
اگر نام پارسیان را به کار نمی برم برای این است که احساس می کنم بی احترامی است به تاریخ مردمی که در گاوبندی یا به تعبیر درست تر گابندی یا گوبندی می زیند. احمد اقتداری پژوهشگر برجسته ای که سهمی بی مانند در مطالعه فارس و جنوب ایران دارد و از ایران شناسان برجسته است در جایی یادآوری کرده است که نام گاوبندی در اصل گابندی است. او ریشه این نامگزاری را یک نامگزاری باستانی می داند که ریشه در زبان پهلوی دارد. من رنجیدگی اقای اقتداری را درک می کنم آنگاه که در کتاب لارستان و فرهنگ لارستانی می نویسد: « معلوم نیست چرا فرهنگ جغرافیایی و ستاد ارتش و اداره انتشارات کل آمار در کتاب راهنمای کشور گوبندی را گاوبندی ثبت کرده است . تصور می رود افزودن » واو » برای تقلید از زبان فارسی بوده که به گو گاو گفته می شود .»من البته تا حدی می دانم که چرا این اتفاق در کتاب راهنمای کشور افتاده است. من این بخت را داشتم که در سال های میان ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ هنگامی که در اداره اقوام و اقلیت های وزارت کشور در دوره دانشجویی کمک کارشناس بودم اسنادی را ببینم که بعدها در تاراج هایی که کتابخانه مهم وزارت کشور را به باد فنا داد معلوم نیست به کدام ناحیه پرتاب شد. اسناد موجود در باره نقشه برداری ایران که زیر نظر سپهبد حاج علی رزم آرا بنیانگذار اداره جغرافیایی ارتش در دهه سی خورشیدی صورت گرفته است نشان می دهد که نامگزاری ها در پاره ای موارد برای آسانی در ضبط و تلفظ در اسناد جغرافیایی تا حدی بر اساس اسناد پیشینی تصحیح می شده است.
در این مورد اسناد پیشینی فارسنامه ناصری بوده است که از کتاب های مرجع در باره شناسایی سرزمین ایران یا ممالک محروسه آن عهد بوده است. در فارس نامه ناصری آمده است که گاوبندی « مرکز بلوک فومستان در ناحیه ٔ عباسی و جنوب لارستان که همان قصبه ٔ فومستان باشد». می دانیم که فارس نامه را حاج میرزا حسن حسینی فسایی به درخواست ناصرالدین شاه نوشته است. این که «گا» یا «گو» در نگارش با این استنباط که معادل همان گاو است با توجه به این که چنین تلفظی در محل زندگی نویسنده فارس نامه رایج بوده امری قابل فهم است. من در اینجا نمی خواهم فرض آقای اقتداری را پایه بگیرم که گابندی را واژه ای با ریشه پهلوی به معنای محل و منطقه نیایش گاهان می داند. ادعایی که وجود نشانه های باستانی مربوط به هزاران سال پیش در منطقه را توضیح می دهد که در آن نشانه های تصویری پرستش آلت نرینگی دیده می شود. همان چیزی که در ایران پیش از زرتشتی گری در مناطقی مانند کلاله در نزدیکی گرگان هم دیده می شود. من در موقعیت علمی نیستم که در باره این شواهد اظهار نظر کنم و فقط می خواستم نشان دهم بین این درک تاریخی و سخنان محمود احمدی نژاد وقتی که تصمیم گرفت نام این منطقه را از گاوبندی به پارسیان تغییر دهد چه قدر فاصله است.
آقای احمدی نژاد مثل تمام کسانی که اهل این منطقه نبوده اند و با نام گاوبندی انس یا حداقل آشنایی ندارند، معنای گاوبندی را به معنای شرط بندی همراه با تقلب معنی کردند که احتمالا از لحاظ زبانشناسی برایشان مانوس تر بوده است. بی آن که توجه کنند که معنای منفی شرط بندی همراه با دسیسه و تقلب، معنایی است که بعدا بر واژه گاوبندی افزوده شده که به معنای محلی است که برای چراندن گاو از سوی مالک به دیگران واگذار می شود.
بنا بر این کسانی که در دولت آقای آحمدی نژاد از این سطح درک نازل تاریخی برخوردار بوده اند بی آن که خود بدانند یک نام مهم تاریخی را از اسناد ایران پاک کرده اند . نام تاریخی و موقعیتی که به همان اندازه که متعلق به بندرلنگه یا بستک یا بندرعباس است متعلق به همه فارس و همه ایران است. این اشتباه تاریخی را نباید فقط مردم گابندی و بندرعباس و بستک و هرمزگان که همه ایرانشناسان باید یادآور شوند.
حالا از این بحث تاریخی که بگذریم می ماند این که چرا من با این شکل تعریف تقسیمات کشوری مخالفم. این را از موضع کسی می گویم که سال ها به عنوان یک کارشناس در وزارت کشور درگیر در مساله تقسیمات کشوری بوده ام. من نه فقط با این مورد بلکه تقریبا با تمامی موارد تقسیمات کشوری که در دوره آقای احمدی نژاد انجام گرفته مخالفم: شیوه تغییر تقسیمات کشوری در دوره دولت آقای احمدی نزاد بیشتر شبیه به سیستم واگذاری تیول در دوره قاجار بوده است و بر نادیده گرفتن پیوند های فرهنگی و تاریخی و اقلیمی استوار بوده و این تغییرات به شکل نوعی رانت امتیاز به جناحی داده می شده که از نفوذ بیشتری در دیوان سالاری دولتی برخوردار بوده است. نوعی تیول بخشی که در دوره های اولیه قاجار رایج بوده و حتی نه پس از اصلاحات به عمل آمده در دوره امیر کبیر. در این مورد بیشتر و در جایی دیگر خواهم نوشت اما می خواهم بگویم که این که این بار در بندرعباس و هرمزگان از سوی مردم این اعتراض صورت می گیرد ریشه در ظلم هایی دارد که مقام های دولت مرکزی و مقام های دولتی ومحلی در سه دهه اخیر بر سر استان هرمزگان و نواحی آورده اند به نحوی که زیست محیط مردم هرمزگان را به نابودی کشانده است. متاسفانه عمده تصمیمات نادرست مقام های دولتی و مقام های محلی آمده از استان های دیگر ناشی از نشناختن زیست بوم هرمزگان و فرهنگ و تاریخ آن بوده است و حتی اکثر آنان فکر می کرده اند که به توسعه این منطقه کمک می کنند اما اغلب حاصل کار علیه مردمی از آب در می آمد که در آن نواحی می زیستند. این تقسیم تازه هم اثری ویرانگر بر زندگی مردم در این ناحیه دارد. این را گروه هایی از مردم هرمزگان از روی تجربه تاریخی رابطه ظالمانه مرکز و پیرامون دریافته اند اما شایسه است تا در باره آن با دقت سخن گفت تا از نوعی قوم و قبیله گرایی و خاک پرستی سطح نگرانه فاصله بگیرد که ممکن است اعتراضات مردمی را به بیراهه ببرد.
این یادداشت را برای این در فیسبوک نوشتم که هر رسانه یا سایتی که آن را درخور خواندن دید بتواند آن را منتشر کند.
*******************************
این یکی از نامه هایی است که از ایران برای برگزار کنندگان تجمع حمایت از ساحل نشینان خلیج فارس در استان هرمزگان رسیده است. این نامه نمونه ای است از نگرانی های گسترده در منطقه و بدبینی که ریشه در سیاست تبعیض آمیز علیه مردم بومی ریشه دارد
من بخش هایی را که به نام افراد اشاره شده است حذف کرده ام اما اطلاعات آن موجود است
….
درود من به آقای رمضان پور عزیز
بنده از اهالی گاوبندی بزرگ شده ی بندرلنگه و دانش آموخته جامعه شناسی در دانشگاه اصفهان و اکنون ساکن گاوبندی هستم.از همراهی صمیمانه شما بی نهایت متشکرم.
اما در رابطه با الحاق بخش هایی از شهرستان ما به استان فارس یا بهتر بگوییم به شهرستان لامرد چند نکته حائز اهیت است که بنظر می رسد حضرت عالی از آن باخبر نیستید.
چند سالی است بواسطه وجود منابع گاز عسلویه و بستر مناسب برای ایجاد صنایع سنگین که از گاز تغزیه میکنند در این منطقه،شرکت های صنایع انرژی بر (آنطور که ما شنیده ایم: ذوب آهن نیز جز آنهاست) در حال آمدن به این منطقه و استقرار هستند.دقیقا همان محدوده ی کوچکی که قصد الحاق آن را دارند دقیقا محدوده ای است که مصوب شده شرکت های صنایع انرژی بر می بایست در آنجا ساکن و تاسیس شود.بدلیل نیاز این صنایع به همجواری با دریا برای خنک شدن و دیگر مسائل امکان اینکه در منطقه دیگری استقرار یابد وجود ندارد؛
پس حواسمان باشد که الحاق بخشی از شهرستان پارسیان به استان فارس نه برای گمرک است نه برای بندرتجاری که برای دست پیدا کردن به این شرکت های عظیم که ….جالب است که مجموعه این شرکت ها را بصورت متمرکز نخواهند ساخت،و قرار است نیمی از آن در لامرد باشد و نیمی در این منطقه مورد مناقشه.نکته دیگر آنکه بنده شنیده ام رئیس فعلی این مجموعه صنایع انرژی بر از … بوده و قصد به یغما بردن این وسیله ی رونق اقتصادی را دارد.
مسئله ی ترکیب جمعیتی و برهم خوردن توازن مذهبی منطقه تنها بخشی از دلایل مخالفت مردم می باشد.لازم بذکر است که اکنون تنها چندین ماه از تصویب و اجرای این مصوبه که پارسیان بومی عسلویه محسوب می شود میگذرد،تا پیش ازین جوانان این شهرستان جهت اشتغال در عسلویه شرایطی مشابه هموطنان ترک و لر داشتند که از هزاران کیلومتر آنطرف تر می آمدند.حال آنکه بیماری ها و سرطان ها و ازبین رفتن جوانان از آن ماست.همین هفته گذشته جوان گاوبندی ای که شاغل در عسلویه بود بواسطه سرطان از دنیا رفت.برهم خوردن اکوسیستم و کم شدن بازده کشاورزی منطقه نیز از موارد مشابه است.
به امید انعکاس حقیقت های پوشیده از جانب شما که به تریبون های پر بیننده در لندن دسترسی دارید
*********************************
homozgan9
۱۲ روز پس از اعتراضات مردم هرمزگان و ضرب و شتم مردم و دستگیری آنها و اعلام نوعی حکومت نظامی تازه اخبار این ماحرا در خارج از کشور منتشر شد. این یک روش است که برای سرکوب حرف مردم اول آن را به خارج نسبت می دهند اما جالب اینجاست که مردم هم یاد گرفته اند که اول باید منتظر باشند تا خبرشان را بی بی سی و صدای آمریکا و من و تو بگویند تا بعد مسوولین بشنوند. این شرایط جامعه ای است که مردم اش ناگزیر هستند به رسانه های خارج از کشور بیش از رسانه ای داخلی اتکا کنند. در این مورد هم این را برای انعکاس در داخل کشور می گویم که همه مردم از بی بی سی و صدای آمریکا و من و تو به خاطر انعکاس حرف های آنان و این که باعث می شوند مسوولین حرف های انها را بشنوند تشکر می کنند.
تحرکات اخیر بسیار خطرناک است ؛

از دیشب که خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ی ملت !‌) مطلبی را در سرویس سیاسی خود مطرح کرد ؛‌ تحرکاتی در سطح کشور و استان هرمزگان مشاهده می شود ؛
جلسات محرمانه ای از دیشب در استان هرمزگان در حال برگزاری است ؛ این جلسات بین استاندار هرمزگان عزیزی و احتمالن استانداران یا نماینده های ی ویژه ی فارس و کرمان در حال برگزاری ست … .. ؛‌موضوعی که اختلافات قومی ؛‌ مذهبی و اقلیمی را دامن می زند ؛‌
و برای امنییت کشور بسیار خطرناک است ؛ و باعث بی اعتمادی مردم هرمزگان به تمامی مسئولین و عصبانیت دو چندان آن ها می شود ؛ این اتفاق به هیچ وجه به صلاح دولت دکتر روحانی نیست ؛‌ جریانی به دنبال بدنامی و ضربه زدن به دولت تدبیر و امید و انداختن آتش اختلاف بین اقلیت های مذهبی و قومی هستند ؛‌ این یک هشدار است … ..

به نقل از خبرگزاری مجلس شورای اسلامی … ..

نکاتی در مورد ساحلی شدن فارس
سرویس: سیاسی
موضوع ساحلی شدن فارس، دارای مصوبه شورای عالی امنیت ملی و هیأت دولت دهم و یازدهم است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، موضوع ساحلی شدن فارس، دارای مصوبه شورای عالی امنیت ملی و هیئت محترم دولت است و هم در شورای عالی امنیت ملی و دولت با ساختار قبلی، و هم در شورای عالی امنیت ملی و دولت با ساختار جدید مورد تایید قرار گرفته و پس از تایید رهبری توسط رئیس شورای عالی امنیت ملی و معاون اول رئیس جمهور به وزارت کشور ابلاغ و این وزارتخانه برای اجرا به استانداریهای فارس و هرمزگان ابلاغ نموده است.

مصوبه مذکور دارای پشتوانه سالها کار کارشناسی و تحلیل های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی است و انگ غیرکارشناسی بودن این مصوبه، اتهام به اقدامات شورای عالی امنیت ملی و هیئت محترم دولت در ساختارهای قبلی و فعلی است.

2- ساحل ملحق شده به فارس، بخشی از ساحل جداشده از فارس در سال 1342 است و عرض آن تنها 6 کیلومتر است که در مقابل 1200 کیلومتر ساحل هرمزگان عدد بسیار ناچیزی است.

3- قرار گرفتن فارس در کنار سایر استانهای ساحلی برای تامین امنیت بیشتر سواحل دریاهای جنوب، تسریع در توسعه مناطق محروم جنوب کشور، کاهش فشار بر منابع آبی داخل کشور از طریق سوق دادن طرح های صنعتی آب بر استانهای همجوار با ساحل جنوب به سمت این مناطق، تمایل مردم ساکن در مناطق مذکور برای بازگشت به فارس، تعریف کریدور دیگر تجاری برای پوشش بخش های دیگر از کشور در مسیر ترانزیت کالا از جنوب به شمال و بالعکس، با مسمّی شدن نام خلیج فارس، افزایش معابر ورودی به دریاهای آزاد برای تعقیب اهداف استراتژیک نظام و هم راستا شدن سفرهای اداری و اقتصادی مردم ساکن در محدوده الحاقی، بخشی از دلایل متقن ساحلی شدن فارس است.

4- تغییر در مرزهای استانها یک امر طبیعی و منطبق بر منافع ملی است؛ از جداشدن 50 هزار هکتار از زمین های مرغوب فارس و الحاق به استان کرمان کمتر از سه ماه نمی گذرد؛ این در حالی است که محدوده منتزع شده هرمزگان و الحاقی به استان فارس تنها 100 کیلومتر مربع است! لذا اگر بنا بر مخالفت با مصوبات دولت باشد، مردم فارس نسبت به هرمزگان در اعتراض مستحق ترند.

5- در روزهای اخیر شبکه های معاند بی بی سی، شبکه صدای آمریکا (voa)، من و تو و … در حال نسخه پیچی برای مصوبه شورای عالی امنیت ملی که به تایید مقام معظم رهبری رسیده است می باشند و با پخش گزارش های ویژه و سراسر کذب، بدنبال تحریک احساسات پاک مردم استان هرمزگان هستند. لذا هوشیاری بیش از پیش نیروهای دلسوز انقلاب امری ضروری و لازم به نظر می رسد./

*******************************
hormozgan-rodan3
برسان باده که غم روی نمود ای ساقی … ..

حاشا به غیرت بندری ها و هرمزگانی ها ؛ اگر …

ناموس بندری ها امشب زیر ضربه های پوتین و باتوم مامورین و لباس شخصی ها بود
صدای ناله و زاری مادران و دختران درب امامزاده سید مظفر آتش به جان می زد ؛
سید مظفر امن نیست ؛ کاش امشب یک دهم مردم بندر درب امامزاده بودند تا این نامردمان به خود چنین اجازه ای را ندهند و جرات نکنند این چنین به جان عزیزان این خاک بیوفتند ؛ کجا را دیده اید که مردمانش یازده روز تظاهرات کنند بدون حتی پرت کردن یک سنگ ؟؟؟ این بود جواب سوال مردم ؟ این بود جواب پاسداری این مردم پاک از خلیج تا ابد پارس ؟؟؟ ای ننگ بر شما … ..
اشتراک‌گذاری
hormozgan-rodan4
درود بر شیر زنان هرمزگانی ؛ درود بر شیر زنان بندری … ..

از دستگیری های دیروز دوستان عزیزم ؛ از آدم فروشی ها ؛ از خیانت ها ؛ از غیرت شیر زنانی که دیشب درب خانه ی نعیم آبادی رفتند ؛ از پیگیری ها برای آزادی دوستان و از خیلی چیزهای دیگر سخن ها باید گفت ؛ اما ذکر چند نکته … ..

اینکه دوستانی که در این چند روزه خود را ولی مردم حساب می کنند باید کمی عقب نشینی کنند و با بی تجربه گی هاشان و گاهن اجرای اوامر مقامات به مردم و اعتراض کنندگان ضربه وارد نکنند ؛ همان به تاخیر انداختن یک روزه اعتراضات که به امر مسئولین و خائنین اجرایی کردند و ضربه های شدیدی به اعتراضات وارد آورد ؛ همان شیوه ی اعتراض مناسبتی ؛ شیوه تشکرها از مسئولین و فریاد زدن فلانی تشکر تشکر ؛ همان دادن شعارهای غیر مرتبط با نوع اعتراضات ؛ همان بیانیه های چاپلوسانه ی بی خاصییت و اعصاب خرد کن برای مردم ؛ و همان جلسات با مسئولین بس است ؛ آن ها ثابت کرده اند مردم برای شان اهمیتی ندارند ؛

نکته ی دیگر اینکه امروز شیرزنان بندری کاری کردند بی سابقه در تاریخ این شهر ؛
ابتدائن بعد از تجمع چند ده نفری و بالا آوردن شعارهای نوشته شده ؛ جو امنیتی را تا حدودی بر هم زدند و نشان دادند ترسشان ریخته شده است ؛ امروز مردها حرفی نمی زدند ؛ البته جو هم برای آقایان امنیتی بود ؛ قبل از شروع خطبه ها و در فضای بیرونی گلزار زیر سایبان شیرزنان غیور این خاک فریاد بر آوردند بندری حمایت حمایت و رفته رفته شعارهاشان بلندتر و برنده تر میشد که مسئولین از ترس صدای بلندگوهارا زیاد کردند تا صدای این شیر زن ها شنیده نشود ؛ بعد از شروع خطبه ها و رفتن درون گلزار و پس از خاندن خطبه ی ابتدایی شیرزنانی فریاد زدند سکوت هر بندری خیانت است به استان که امام جمعه را به شدت دست پاچه کرد و فریاد( ساکت ؛ ساکت ؛ نماز جمعه جای این چیزها نیست ؛ بشینید و بشینید ؛ خواهران بشینند ؛ آقایان ؛ بشین بشینه ! ) ایشان را در پی داشت ؛ و سخنانی که ایشان بیان کردند و هرگونه تجمعی را از این پس به شدت محکوم کردند ( که در واقع حکم برخورد با مردم بود ) اما همین که این شیرزنان بیرون آمدند شروع به شعار دادن کردند با تعداد خیلی بشتر ؛ آقایان باز هم ساکت بودند تا اینکه یکی از دوستان ما پیش قدم شد و متاسفانه دستگیر شد ولی آقایان کم کم آمدند و شعارهاو همبستگی شروع شد ؛ اما در میانه راه باز هم دوستان همیشگی که خود را ولی مردم می دانند آمدند و خاستند فضا را در دست بگیرند این دوستان هرچند هدفشان خیر است اما تحت تاثیر مسئولین هستند متاسفانه و بی تجربه در فعالییت های مدنی و اجتماعی ؛ که بی تجربگی و گاهن بی خردی و مطابق امر مسئولین کار کردنشان ضربه های محکمی به اعتراضات مردمی می زند ؛ در حالی که مردم خصوصن خانوم ها به خوبی فضا را پیش می بردند کمی مانده تا رسیدن به خیابان اصلی ابتدا فرمودند مردم بنشینید که این اشتباه محض بود ؛ و بزرگترین اشتباه این بود که می خاستند مردم را به سمت گلزار باز گردانند به امر مسئولین و نظامیان !!! و اصلن به این فکر نمی کردند که برگشتن به سمت گلزار که فضای بسته ای دارد ؛ چه تبعاتی دارد و مردم را در خطر دستگیر شدن قرار می دهد ! متاسفانه با این بی خردی هاشان باعث از هم پاشیدن جو شدند ولی مردم به حرف آن ها گوش نکردند و اینکه بارها به این دوستان گفتیم که برای مردم تصمیم گیری نکنید؛ حرکت مردمی خودش راه خودش را می داند شما فقط کنار مردم باشید نه ولی مردم ؛ از این به بعد هم باید نباید برای مردم تصمیم گیری کنید ؛ کسی ولی این مردم نیست فقط همراه باشید مثل سایر مردم ؛ و اینکه این شیرزنان را به سمت خود نکشید که این ها را هم ببریدشان با مسئولین سر میز بنشینید و آن ها را هم مطیع اوامر مسئولین کنید !

باز هم می گویم مراقب کسانی که تحت تاثیر مقامات هستند باشید ؛
این دوستان هیچ کدامشان جزء دستگیر شدگان نبودند و دیروز هم اثری از آن ها نبود !!!
بالاخره اشتباهی بود که خود مرتکب شده بودند و از جو بوجود آمده اطلاع داشتند .
بیاید یکدل و یکصدا کنار مردم باشیم همه با هم دوست و برادر و خواهر؛ همه دلسوزیم
ما همه جزئی از مردم هستیم و باید هم کنار مردم باشیم ؛ دریا نتوان کشت … ..

جمعه : 26/7/1392

زنده باد ایران و ایرانی ؛ زنده باد خلق هرمزگان .
hormozgan-rodan5
تاریخ
نه فرمان شهنشاه و نه انگاره ی شیخ است …

مشاهدات و سخنان دیروز ما آنقدر هم بیراه نبود ؛ هر چه ما گفتیم نباید بین اعتراضات مردم وقفه انداخت بلندگو به دستان عزیز گوش نکردند و امروز همه چیز مشخص شد که هدف از وقفه انداختن بین اعتراضات مردم مظلوم هرمزگان چه بوده است ؛ صالح سنگبر عزیز شعری دارد که میگوید ( صدای کفتن گرگن تو گله ) ! زنده باد یاد صالح سنگبر که چقدر بجا گفت ! ؛ گاهی گرگ و گاهی هم روباه !
سخنان امروز امام جمعه خیلی چیزها را مشخص کرد ؛ خیانت و تنها خیانت … ..

خیانت به مردمی که تنها فریاد مظلومییت خود را در کوچه و خیابان سر دادند ؛ آقایان گرامی ؛ این رود خروشنده سر دیگر دریاست ؛ دریا نتوان کشت … ..!
پارسیان بیابان طبس نیست ؛ گوشت قربانی هم نیست که دست به دست شود ؛ یکسال دیگر شما از همین مردم رای میخواهید و ننگ بر ما اگر بگذاریم شما باز هم رای بیاورید ! این مردم بیدار شده اند و به خیانت کارها رای نمی دهند دیگر ؛ شنیدن این شعاراز زبان مردم در این برهه را بسیار دوست داشتم
( دستای پشت پرد ؛ ببین با ما چی کرده ) ؛ حال باید خیلی ها بیایند و کنار مردم شهر و استان شان باشند ؛ و نباید اجازه دهند فریاد مردم در نطفه خفه شود ؛ ما مردم بیهوده هشت شبانه روز فریاد نزدیم ؛ و پیش از این هم تلاش سالیانه برای بیدار کردن این مردم عزیز ؛ گیرم که از اعتراضات مردم در خیابان جلوگیری کردید ؛ با فریاد الله اکبر هرشبه بر پشت بام خانه ها در محلات مختلف چه می کنید ! با بستن مچ بندهای مشکی بر دست این مردم که نماد اعتراض و بیداری شان است چه می کنید ؛ این ها هم به زودی فراگیر می شود و باید بشود در بین مردم ؛ مردم به هوش باشید ( صدای کندن نخلن از ریشه … ! )

و در انتها آن هایی که باید این شعر را بخوانند … ..

قرنی است به تقریب،
که ما کشته ی عشقیم،
بر دار شقاوت.

تاریخ نمرده است،
به شمشیر قساوت.

تاریخ
نه فرمان شهنشاه و نه انگاره ی شیخ است.

رودی است خروشان،
که درآن مردم شوریده روانند.

این سلسله ی رنج،
این رود خروشنده،
دمی از حرکت باز نیاسود،
خون داد بسی تا شب بیداد سرآرد.

از زخمه ی زندان و سر دار نترسید.
بسیار سر عاشق و شیداش،
بریدند.

بسیار نهال خوش نورسته اش
از خاک گسستند،
شاهان ستمگر،
شیخان ریا کار.

تاریخ ز گردونه نیافتاد،
مردم نشکستند.

این رود خروشنده
سر دیگر دریا ست

دریا نتوان کشت … .. !

«م نوید »

زنده باید ایران و ایرانی ؛‌ زنده باد خلق هرمزگان
hormozgan8

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s