دومین زنجیره انسانی حمایت از کارون، فرزندان کارون حماسه آفریدند+عکس

karon-kodakanسایت خبری راه کارگر ـ دومین زنجیره انسانی مردم برای نجات کارون که در روز پنج شنبه دوم آبان ماه به مدت دو ساعت برگزار گردید، نشاندهنده عمق نگرانی مردم از تصمیم گیری های مقامات بالای حکومت برای انتقال آب رودخانه کارون است. کارون، شاهرگ حیاتی استان خوزستان است، اما این مهم برای مقاماتی که با هدف های خاص و بر پایه منافع باندی و گروهی شان تصمیم به تغییر مسیر سرشاخه های این رودخانه مهم داده اند، ارزش چندانی ندارد. بسیاری از تصمیم گیری های غیرکارشناسانه و بر مبنای منافع باندی، محیط زیست کشور را با به سوی نابودی کشانده است. خشک شدن بخش اعظم دریاچه ارومیه، خشک شدن هامون، خشک شدن زاینده رود، و حالا تدارک خشکاندن کارون، از برنامه زیری هائی ناشی می شوند که سدسازان تحت کنترل «برداران قاچاقچی» را به ثروت های نجومی کشانده است. سدهائی که در بسیاری از مواقع به قاتلان محیط زیست و اکوسیستم پایدار کشور تبدیل شده اند و تنها پیمانکاران وابسته به باندهای قدرت را به میلیاردها و چپاولگران اموال عمومی تبدیل کرده اند. از سوی دیگر ، تصمیم برای تغییر مسیر سرشاخه های رودخانه کارون، اقدامی است که به مناسبات پایدار و مسالمت آمیز مردم خوزستان و اصفهان و قم آسیب خواهد رساند. از این رو باید از اقدامات مردم خوزستان برای نجات کارون دفاع کرد و هم زمان به آن ها یادآور شد که تنها مقامات حکومتی تصمیم گیر و سیستم غیردموکراتیک و بورکراتیک آن است که چنین بیشرمانه بر فراز سر مردم تصمیماتی می گیرد که زندگی هزاران نفر از مردم را نابود می سازد.

اکنون که بحران محیط زیست، به خطری جدی برای کشور تبدیل شده است و گروه های هر چه بیشتری از مردم به عواقب سیاست های ویرانگر حاکمیت اسلامی در زمینه نابودی محیط زیست آگاه می شوند، باید اقدامات توده ای برای حفاظت از دریاچه ها و رودخانه ها در سراسر کشور را هم آهنگ ساخت و به جنبشی توده ای و زمینه ساز همبستگی ملی تبدیل کرد. اعتراضات مردم ارومیه به خشک شدن بخش اعظم دریاچه ارومیه، اعتراضات مردم هامون به خشک شدن آن و عدم اقدام دولت برای گرفتن حق آبه هامون از دولت افغانستان، اعتراضات مردم اصفهان به خشک شدن زاینده رود و حالا اعتراضات مدنی مردم خوزستان برای حفظ کارون، همه حول یک مسئله واحد و مشکلی یکسان متمرکز شده اند. مسئول این ویرانی ها و نابودی محیط زیست ، مسئولان حکومتی و تصمیم گیران بالای حکومت هستند. از این رو جنبش دفاع از محیط زیست، جنبشی است علیه حاکمیتی که نه تنها زندگی مردم را در تمامی زمینه ها به نابودی کشانده است بلکه سیاست هایش به ویرانی محیط زیست نیز منجر شده است. بدون تغییر سیاست های کلان این حاکمیت، راه نجاتی در پیش نیست. و تغییر سیاست های کلان، بدون در هم شکستن قدرت این حاکمان ضدمردمی امکان ناپذیر است. جنبش توده ای محیط زیست می تواند در این رابستا نیز موثر افتد.

*****************************************
karon-lena

پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش.
زنجیره انسانی مردم خوزستان کارون شاهرگ ایران
چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

ایران ویچ ـ نابودی محیط زیست کشور خشک شدن دریاچه ارومیه هامون سوختن جنگل های زاگرس غارت جنگل های شمال و فجایع زیست محیطی از یک سو حاصل عوامل جغرافیایی و و از سوی دیگر نشان از بی تدبیری حکومت جمهوری اسلامی داردتجمع مردم اهواز در ساحل غربی کارون در اعتراض به انتقال آب از(کوه های بختیاری) سرچشمه های این رود کهن و خروشان.همه منسجم و یکپارچه با شعارها و دست نوشته هایی در این خصوص که غم سنگینی را میشد در چهره آنها دید،چرا که هم اکنون EC آب کارون چیزی نزدیک 3000 (شوری آب) میباشد و از نظر کمیت نیز تمام کشاورزان خوزستان به مشکلات عدیده ای برخوردند و سایر مشکلات زیست محیطی…انتقال یک میلیارد مکعب آب از سرچشمه ها ضربه سنگینی حتی به تولید انرژی برق آبی کشور خواهد زد.

https://lh4.googleusercontent.com/-tXrT-vfIFlQ/UmlUBdqBqcI/AAAAAAAABFw/2TmVNv0b4n4/s576/1377203_1412400435656380_1413477031_n.jpg 

دومین حلقه انسانی برای حفاظت از رود کارون بسته شد
نوشتۀ شهلا رستمی
در پی فراخوانی که توسط کنشگران اجتماعی داده شد، دومین حلقه انسانی برای حفاظت از رود کارون، در کنار کتابخانه مرکزی پارک ساحلی و در ساحل غربی این رودخانه بسته شد.
گفت‌و گو با محمد درویش، فعال محیط زیست و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و منابع طبیعی
گوش کنید (07:18
شهلا رستمی
این واکنش همزمان شد با اعلام لیست تازه سازمان بهداشت جهانی در خصوص آلوده ترین شهرهای جهان که اهواز را در کنار سه شهر دیگر ایران، به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای جهان معرفی می کند. در این پیوند و به مناسبت بسته شدن حلقه انسانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، احمدرضا لاهیجان زاده گفت : رودخانه کارون شاهرگ حیاتی کشور و نماد شکل گیری تمدن های ایران باستان ومیان رودان است و انتقال آب از سرشاخه های این رود موجب نابودی آن خواهد شد. او افزود : به سبب سدسازی های انجام شده بر روی رودخانه کارون هرگونه تغییر در دبی رودخانه کارون می تواند برای خوزستان مشکل ساز شود.

او مشکلات در زمینه های کشاورزی، تولید برق، انرژی، نفت و پتروشیمی، ورود آب شور به این رودخانه که آن را به شورآبه تبدیل خواهد کرد، از بین رفتن نخل های خرمشهر و آبادان و تامین آب شرب مردم استان در خوزستان بر شمرد و گفت همین امر موجب خواهد شد خاک حاصلخیز خوزستان در کوتاه ترین زمان به بیابان تبدیل شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، حفاظت از منابع آب رودخانه کارون را از برنامه های سازمان عنوان کرد و گفت: از زنجیره انسانی که در دفاع از حقوق زیست محیطی خوزستانی ها ایجاد شده حمایت می کنیم. معصومه ابتکار با اشاره به زنجیره انسانی گفت : این اقدام نشان می دهد مردم اهواز نسبت به وضعیت زیست محیطی شهر بسیار نگرانند که البته با توجه به وضعیت ریزگردها و رودخانه کارون در این استان این نگرانی کاملا بجاست.

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، با گفتن این که حفاظت از کیفیت و منابع و سرچشمه های کارون در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد، افزود : مردم اهواز مطمئن باشند که سازمان محیط زیست اجازه نمی دهد حقوق زیست محیطی خوزستانی ها نادیده گرفته شود رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت حمایت از اعتراض به حق مردم خوزستان را وظیفه خود می دانیم. وی افزود: امیدواریم این اقدام با برنامه ریزی و مطالعه کافی اثراتی که این انتقال بر مبدا می گذارد انجام شود زیرا در غیر اینصورت اثرات جبران ناپذیر زیست محیطی برای استان خوزستان و رودخانه ارزشمند کارون به بار خواهد آورد.

از محمد درویش، فعال محیط زیست و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و منابع طبیعی پرسیدم چرا می خواهند آب کارون را منتقل کنند وبه کجا ؟ محمد درویش می گوید می خواهند آب را به ایران مرکزی یعنی اصفهان، یزد، کرمان و قم منتقل کنند. این انتقال آب یا دبی و یا آورد رودخانه های منتهی به جلگه خوزستان و خلیج فارس باعث شد که آب، از جمله رود خانه کارون، کرخه و مارون، به شدت کاهش پیدا کند. بنابراین برای نخستین بار عمق متوسط رودخانه کارون به کم تر از یک متر در مقطع اهواز رسیده و شوری رودخانه به شدت افزایش پیدا کرده است.

 https://lh3.googleusercontent.com/-hEXgmzA73qI/UmlT4wpeM8I/AAAAAAAABFk/j3iBPST3aOo/s576/SS%2520Screen%2520Capture%2520%25231564.png

 

فیلم ـ تشکیل زنجیره انسانی در اعتراض به انتقال آب کارون

تجمع وسیع اهوازی ها برای نجات کارون

اخبار روز:  ـ  جمع وسیعی از شهروندان اهوازی و دوستداران محیط زیست روز پنج شنبه ۲۴ اکتبر ۲۰۱۳ در اعتراض به طرح های انحراف آب از حوضه های آبریز کارون به سوی شهرهای مرکزی ایران، در اهواز گرد هم آمدند + تصاویر …
پنج‌شنبه  ۲ آبان ۱٣۹۲ –  ۲۴ اکتبر ۲۰۱٣


جمع وسیعی از شهروندان اهوازی و دوستداران محیط زیست روز پنج شنبه ۲۴ اکتبر ۲۰۱۳ در اعتراض به طرح های انحراف آب از حوضه های آبریز کارون به سوی شهرهای اصفهان، رفسنجان، قم و دیگر شهرهای مرکزی ایران، در اهواز گرد هم آمدند. آنان در یک حرکت خودجوش و نمادین حلقه ای انسانی در ساحل غربی کارون در مرکز اقلیم تشکیل دادند. به گزارش «اهواز بولتن»، دراین تجمع پلاکارهایی حامل شعارهایی به زبان عربی در دفاع از رودخانه کارون برافراشته شد. شریف حسینی نماینده شهر اهواز در مجلس اسلامی نیز در این تجمع حاضر شد.هدف از این تجمع رساندن پیام شهروندان اهوازی به سایر مردم، مسئولان مربوطه و فعالان محیط زیست است. شهروندان اهوازی می گویند که طرح های مختلف انحراف آب کارون از سرشاخه های آن به سوی شهرهای مرکزی باعث ایجاد یک کویر بزرگ در تمام جلگه اهواز خواهد شد.
کم آبی ناشی از انحراف آب رودخانه های کارون، جراحی، کرخه و دز باعث انتشار بسیاری از بیماریها و دیگر مشکلات شده است. این دومین تجمع مردم اهواز است که در اعتراض علیه انحراف آب رود کارون به سوی مناطق مرکزی کشور صورت می گیرد و این رودخانه را با خطر نابودی مواجه کرده است. فعالان اهوازی در امور محیط زیست و حقوق بشر معتقدند که طرح های انحراف آب و… که بر بالادست روخانه های اهواز در جریان است، طبق قوانین بین المللی در زمره طرح های پاکسازی نژادی شمرده می شوند و در سازمان های بین المللی موضوع را پیگیری خواهند کرد.شایان ذکر است که دسته ای از مسئولان غیربومی اهواز به منظور متقاعد ساختن دولت مرکزی به متوقف ساختن انتقال آب کارون، پیشنهاد واگذاری تمامی زمین های کشاورزی این اقلیم به کشاورزان غیربومی را داده اند. امری که به شدت از سوی فعالان عرب اهوازی رد شده است.


دومین زنجیره انسانی حمایت از کارون،فرزندان کارون حماسه آفریدند+عکس

<span style=»font-size:
بروال – برای بار دوم و همزمان با عید بزرگ ولایت،عید غدیر خم  مردم خوزستان از تمامي شهرها جمع شدند تا حماسه ای بزرگ و وصف ناشدنی در حمایت ازکارون، شاهرگ حیاتی خوزستان بیافرینند.امروز خوزستانیها فارغ از هرگونه عرق و دیدگاه و جناح و منصب در بلوار ساحلی کارون جمع شدند تا بار دیگر پیام خود را در حمایت از کارون و مخالفت با انتقال آب آن به استانهای مرکزی اعلام نمایند.
مردم خوزستان در حالی در این حرکت خودجوش شرکت نمودند که از حمایت کلیه اقشار ، از جمله استاندار خوزستان رئیس سازمان محیط زیست ،نمایندگان مجلس ،اصناف مختلف و… بر خوردار بودند.
در این زنجیره انسانی که متشکل از  هزاران  نفر بود، مردم خوزستان اتحاد و یکپارچگی خود را به تمامی دنیا نشان دادند.شرکت کنندگان در این زنجیره انسانی  با در دست داشتن پلاکاردهای مختلف پیام مخالفت خود را به مسئولین ذیربط رساندند.
یکی از شرکت کنندگان که به همراه مجموعه ای از جوانان از شهر ایذه در این مراسم شرکت کرده بود از کلیه مسئولین از جمله رئیس جمهور درخواست کرد تا از انتقال آب کارون به استانهای دیگر جلوگیری نماید.چرا که با انتقال آب از خوزستان جز بیابانی باقی نمی ماند.
فالح کشاورزی که از شهر شیبان  در این تجمع شرکت کرده میگوید  سالهاست که اجازه برداشت آب از کارون را به ما نمی دهند ،مسئولین سازمان آب و برق خوزستان این مسئله را بدلیل کم آبی بیش از حد رودخانه  می دانند.به همین دلیل کشاورزی منطقه کاملا از بین رفته و بسیاری از کشاورزان رو به کار در شهرها آورده اند و فقط در فصل زمستان رو به کشت دیم گندم می کنند.
فرید طهماسبی که ساکن منطقه کیانپارس است، به خبرنگار بروال می گوید که تمامی فضای سبز فعلی اطراف کارون روزگاری نه چندان دور جزئی از روخانه کارون بوده است و با برنامه ریزی دقیقی نسبت به پرکردن و ازبین بردن رودخانه اقدام کردند تا کم آبی آن ظاهر نگردد.وی از کلیه مسئولین از جمله استاندار جدید خوزستان در خواست نمود که با توجه به حمایت همه جانبه مردم از وی نسبت به پیگیری و دفاع از حقوق حقه مردم خوزستان اقدام کندو هرجا که احساس نیاز به حضور مجدد مردم کرد ما با تمام جان حاضریم مجددا حمایت خود را از وی اعلام نماییم.
گروهی از خانواده ها که از شهر رامهرمز به این تجمع پیوستند بر حمایت همه جانبه خود از کارون و کلیه آبهای استان تاکید کردند.یکی از این شرکت کننده ها به بروال گفت:بسیاری از زمینهای مرغوب استان که روزگاری سر سبز بوده و از آنها محصولات گوناگون بدست می آمد اکنون خشک و خالی و تبدیل به بیابان شده اند از طرفی با همین آب استانهای مرکزی از جمله اصفهان هر روز سر سبزتر از روز قبل می شوند.
یکی دیگر از شرکت کنندگان که از حویزه در این زنجیره انسانی شرکت کرده با ذکر طرح توسعه اقتصادی مقام معظم رهبری گفت:در صورتیکه این طرح اجرایی گردد خوزستان علاوه بر نفت که کل کشور را تغذیه می کند ،می تواند تحول بزرگی در کشاورزی کشور ایجاد نماید.
همچنین گروهی از کشاورزان استان با در دست داشتن پلاکارد در این زنجیره انسانی شرکت کرده و به بیان مشکلاتشان برای خبرنگاران پرداختند. 
قابل ذکر اینکه در این تجمع تعدادی از نمایندگان مجلس و شورای شهر اهواز و کارون،فرمانده نیروی انتظامی خوزستان،رئیس اصناف کشاوری استان،فعالان محیط زیست استان و… حضور داشتند.
تجمع مذکور که ساعت 5 بعد از ظهر پنجشنبه شروع شد در کمال آرامش و بدون هیچگونه تشنجی پس از 2 ساعت پایان یافت. 
Advertisements

یک پاسخ to “دومین زنجیره انسانی حمایت از کارون، فرزندان کارون حماسه آفریدند+عکس”

  1. سازمان محیط زیست: انتقال آب کارون باعث نابودی این رودخانه می شود و فیلم: اعتراض به انتقال آب كارون در اهواز – پنجشنبه 2 آبان٬ دومین زنجیره ا Says:

    […] <span style=»font-size: بروال – برای بار دوم و همزمان با عید بزرگ ولایت،عید غدیر خم  مردم خوزستان از تمامي شهرها جمع شدند تا حماسه ای بزرگ و وصف ناشدنی در حمایت ازکارون، شاهرگ حیاتی خوزستان بیافرینند.امروز خوزستانیها فارغ از هرگونه عرق و دیدگاه و جناح و منصب در بلوار ساحلی کارون جمع شدند تا بار دیگر پیام خود را در حمایت از کارون و مخالفت با انتقال آب آن به استانهای مرکزی اعلام نمایند. مردم خوزستان در حالی در این حرکت خودجوش شرکت نمودند که از حمایت کلیه اقشار ، از جمله استاندار خوزستان رئیس سازمان محیط زیست ،نمایندگان مجلس ،اصناف مختلف و… بر خوردار بودند. در این زنجیره انسانی که متشکل از  هزاران  نفر بود، مردم خوزستان اتحاد و یکپارچگی خود را به تمامی دنیا نشان دادند.شرکت کنندگان در این زنجیره انسانی  با در دست داشتن پلاکاردهای مختلف پیام مخالفت خود را به مسئولین ذیربط رساندند. یکی از شرکت کنندگان که به همراه مجموعه ای از جوانان از شهر ایذه در این مراسم شرکت کرده بود از کلیه مسئولین از جمله رئیس جمهور درخواست کرد تا از انتقال آب کارون به استانهای دیگر جلوگیری نماید.چرا که با انتقال آب از خوزستان جز بیابانی باقی نمی ماند. فالح کشاورزی که از شهر شیبان  در این تجمع شرکت کرده میگوید  سالهاست که اجازه برداشت آب از کارون را به ما نمی دهند ،مسئولین سازمان آب و برق خوزستان این مسئله را بدلیل کم آبی بیش از حد رودخانه  می دانند.به همین دلیل کشاورزی منطقه کاملا از بین رفته و بسیاری از کشاورزان رو به کار در شهرها آورده اند و فقط در فصل زمستان رو به کشت دیم گندم می کنند. فرید طهماسبی که ساکن منطقه کیانپارس است، به خبرنگار بروال می گوید که تمامی فضای سبز فعلی اطراف کارون روزگاری نه چندان دور جزئی از روخانه کارون بوده است و با برنامه ریزی دقیقی نسبت به پرکردن و ازبین بردن رودخانه اقدام کردند تا کم آبی آن ظاهر نگردد.وی از کلیه مسئولین از جمله استاندار جدید خوزستان در خواست نمود که با توجه به حمایت همه جانبه مردم از وی نسبت به پیگیری و دفاع از حقوق حقه مردم خوزستان اقدام کندو هرجا که احساس نیاز به حضور مجدد مردم کرد ما با تمام جان حاضریم مجددا حمایت خود را از وی اعلام نماییم. گروهی از خانواده ها که از شهر رامهرمز به این تجمع پیوستند بر حمایت همه جانبه خود از کارون و کلیه آبهای استان تاکید کردند.یکی از این شرکت کننده ها به بروال گفت:بسیاری از زمینهای مرغوب استان که روزگاری سر سبز بوده و از آنها محصولات گوناگون بدست می آمد اکنون خشک و خالی و تبدیل به بیابان شده اند از طرفی با همین آب استانهای مرکزی از جمله اصفهان هر روز سر سبزتر از روز قبل می شوند. یکی دیگر از شرکت کنندگان که از حویزه در این زنجیره انسانی شرکت کرده با ذکر طرح توسعه اقتصادی مقام معظم رهبری گفت:در صورتیکه این طرح اجرایی گردد خوزستان علاوه بر نفت که کل کشور را تغذیه می کند ،می تواند تحول بزرگی در کشاورزی کشور ایجاد نماید. همچنین گروهی از کشاورزان استان با در دست داشتن پلاکارد در این زنجیره انسانی شرکت کرده و به بیان مشکلاتشان برای خبرنگاران پرداختند. قابل ذکر اینکه در این تجمع تعدادی از نمایندگان مجلس و شورای شهر اهواز و کارون،فرمانده نیروی انتظامی خوزستان،رئیس اصناف کشاوری استان،فعالان محیط زیست استان و… حضور داشتند. تجمع مذکور که ساعت 5 بعد از ظهر پنجشنبه شروع شد در کمال آرامش و بدون هیچگونه تشنجی پس از 2 ساعت پایان یافت. https://rahekargar.wordpress.com/2013/10/24/117706/ […]


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s